S» i Tweede Blad. Ng DE OORLOG. Provinciaal Nieuws. I ICO, Nummer 79 Donderdag 5 October 1911. E34e Jaargang. j te met ds- cele RG 089 •m- )lle es, ie- 10, 6* De moderne tijd heeft zooveel en zoo snelle communicatiemiddelen als tele foon, telegraaf, draadlooze telegrafie enz. enz. ons geschonken, dat het bij de be staande gezaghebbende, vaak half- officieele inlichtingsdiensten wel leek of nu de wereld oogenblikkelijk en betrouw baar over alles wat een modernen oorlog betrof, zou ingelicht worden Het tegendeel geschiedt thans. Verwarrender zijn zelden de nieuws berichten geweest dan in de laatste 48 uur. Bij tientallen fladderen de telegram men ons redactiebureau binnen, doch het eene spreekt onmiddelijk zijn voorganger tegen. Zoo is het feitelijk ondoenlijk een klaar en betrouwenswaard overzicht te geven van den stand van zaken tuaschen Italië en Turkije. Toch moeten wij evenals anderen beproeven in den chaos eeuige orde te stichten, want onzen lezers de ingekomen telegrammen zonder meer voor de oogen leggen zou te veel van hun inspanning vorderen. Eén ding blijkt intusschen wel duide lijk Turkije is door de roofpolitiek van Italië verrast! De Turken waren op de gebeurtenissen niet voorbereid en men schijnt te Constantinopel in groote en ernstige verwarring te verkeeren 1 Men hoopte er aanvankelijk nog op met be hulp der mogendheden langs vrede- lievenden weg tot een modus vivendi met Italië te komen, en al heett men blijkbaar op 't oogenblik dat wij dit schrijven, in Turkije de hoop nog niet opgegeven, de houding van Engeland en Duitschland moet toch teleurstellend werken. Zoolang de hoop op interventie nog bestaat heeft de Porte echter de vergaderingen verboden ter propageering van een boycot tegen Italiaansche waren. Maar de man van den gouden Hozorn zal wel alleen blijven staan de berichten der Turksche gezanten bij de verschillen de hoven zijn ten minste zeer pessimis tisch 1 Ten einde raad is de sultan daarom naar het Paleis van Top-Kapoe aan het uiteinde van Stamboel gereden om voor den grooten mantel van den profeet Allah te smeeken om uitkomst voor den bedreigden Islam Wellicht merkt een lezer, na de boven staande uiteenzetting van den huidigen toestand, ongeduldig op >maar ik heb nu nog niets van den oorlog zelf ver nomen, waarop het opschrift hierboven slaatDat is niet ouze schuld. Van het oorlogsterrein weinig nieuws. Er wordt gelukkig meer inkt in de pers en de kanselarijen dan bloed vergoten 1 Behalve enkele »geruchten« over het in den grond boren van twee Turksche torpedobooten over het beschieten en zinken van het transportschip »Derna« in de haven van Tripoliover het nemen van een Turksch stoomschip met soldaten en schietvoorraad enz., ontbreken be richten over nieuwe krijgsverrichtingen. De telegrammen komen alleen aanvul lingen brengen over het bekend optreden van de Italiaansche krijgsmacht voor Tripoli en Prevesa. Ofschoon de oorlog om Tripoli is in gezet, blijkt op 't oogenblik het gevecht bij Prevesa waarmede de oorlog geopend is, het belangrijkst omdat dit op de kust van Albanië ligt en de oorlog aldus tot Europa dreigt over te slaan, terwijl hij tot de Noordkust Afrika nabij Tripoli moest gelocaliseerd blijven. Van het nabijgelegen eiland Korfoe wordt nu over het zeegevecht het vol gende geseind Zaterdagavond herhaalde de Turksche torpedovloot de poging om de blokkade van Prevesa te verbreken, teneinde de Italiaansche kustplaatsen te kunnen be stoken. De Italiaansche torpedojagers seinden toen de bewegingen der Turken aan den hertog der Abruzzen. De Italiaansche torpedojagers slaagden er in om de Turksche torpedovloot, die met volle kracht voer, te omsingelen. Deze, van Prevesa afgesneden, trachtte naar het zuiden te ontsnappen. Nu openden de Artigliere en Corazziere het vuur op de Turken. Op één van de Turksche booten sprong de kruitkamer en het schip zonk binnen weinige minuten weg. Het gelukte een aantal Turksche matro zen te redden. De Turken hadden het vuur beantwoord, zonder uitwerking echter. Intusschen ontdekte de torpedojager Albino op een verkenningstocht in noordelijke richting een op Prevesa aan- stoomend vaartuig onder Grieksche vlag. Het werd aangehouden en men nam het in beslag, daar het een Turksch trans portschip bleek te zijn met troepen, wapenen en schietvoorraad. Aan de andere Turksche torpedobooten gelukte het Prevesa weer te bereiken. Dat er landing zou hebben plaats gehad van Italië te Prevesa wordt officieel tegengesproken. Het Italiaansche oorlogsplan. De Romeinsche correspondent van de Matin geeft in eenige punten nog eens het oorlogsprogramma, waaraan de Con- sulta zich wil houden en dat als volgt kan worden samengevat lo. Italië voert in eigenlijken zin geen oorlog tegen Turkije; het zal alleen overgaan tot de noodzakelijk geachte bezetting van Tripoli en Barka- Het onderscheid schijnt schijnbaar te zijn het heeft echter werkelijke beteekenis. 2o. In overeenstemming met de toe- zeggingen aan de mogendheden zal het Italiaansche eskader de Turksche vloot niet aanvallen, indien deze laatste zich van oorlogsdaden onthoudt en zich niet in de nabijheid der Italiaansche en Tri- politaansche kusten begeeft. 3o. Het was alleen uit een oogmerk van verdediging, dat de vaartuigen van het kleine eskader van den hertog der Abruzzen jacht gemaakt hebben op de Turksche torpedobooten, die gevaar lijk werden geacht voor de Italiaansche vloot en voor de niet versterkte kusten vau Italië aan de Adriatische Zee. 4o. Geen ontscheping, geen beschie ting, behalve aan de Afiikaansche kust, zal onder de I'aliaansche krijgsverrich tingen worden opgenomen. 5o. Italië wenscht Turkije noch te ver zwakken noch te vernederen, noch ook binnenlandsche onlusten in dat rijk uit te lokken. LONDEN, 3 October. De Daily Chronicle verneemt van gezaghebbende zijde, dat de Turksche strijdmacht in Tripoli onderschat wordt. Turkije be schikt daar over 40,000 goed gewapende soldaten en over groote hoeveelheden oorlogsmaterieel binnenslands die betaald zijn met geld van den vorigen Sultan, daar Turkije den aanval van de Italianen lang voorzien had. In het binnenland zouden 60,000 Ara bieren met Mausers gewapend en ge ducht verschanst zijn. WAALWIJK, 4 Oct. 1911 Pastoor Brants. Onder de Hoogmis van 1.1. Zondag, die door onzen nieuwen pastoor werd opgedragen, sprak Z.Eerw. degeloovigen in eenige hartelijke woorden toe. Wij kunnen gerust volstaan met te zeggen, dat Z.Eerw. beloofde alles in 't werk te zullen stellen om den onvergetelijken pastoor Sprangers in tal van zijne goede hoedanigheden na te volgen. Na de Hoogmis werd receptie gehou den, waaraan zeer druk werd deelge nomen. Zeer vele ingezetenen maakten hunne opwachting. Wij gelooven dat onze parochie met het volste vertrouwen eene goede toe komst tegemoet kan gaan, onder gees telijke leiding van onzen nieuwen her der pastoor Brants. Maandagmorgen bracht de nieuwe pastoor met de eerw. heeren kapelaans een bezoek aan de zusterscholen De scholen waren aardig versierd, terwijl tal van hartelijke wenschen werden uit gesproken en verschillende bouquetten werden aangeboden. De Z.Eerw. heer pastoor liet zich zij nerzijds niet onbetuigd, dat zal de lezer wel begrijpen. Jubileum. Onze voorspelling dat het secretaris Van Liempt bij zijn veertig-jarig ambts jubileum niet aan blijken van belang stelling zou ontbreken, iswelbewaarheid. De Langstraatsche Administratieve Ver- eeniging huldigde den jubilaris 1.1. Za terdag bij monde van haren Voorzitter, den edelachtb. Heer J. A. J. van Heijst, die in gevoelvolle woorden het werkzaam leven en de groote kennis van secretaris Van Liempt schetste. Zondag, de eigenlijke feestdag, kwam een stroom van telegrammen en andere felicitaties, terwijl een zeer groot aantal autoriteiten en andere ingezetenen hunne gelukwenschen kwamen aanbieden. Maandagmorgen werd de jubilaris ten gemeentehuize gehuldigd door het geheele personeel in alle takken van dienst der gemeente, behalve de gas fabriek. Zijn zetel en inktpot waren netjes met groen en bloemen versierd, terwijl tegen den wand een aardige hulde was aan gebracht, een mooi stukje schilderwerk, welwillend vervaardigd door den heer W. Hens een en ander vormde omgeven door groen en bloemen een zeer aardige versiering, een goed bedachte hulde betuiging. Toen de jubilaris dan ook ongeveer half elf omgeven door zijn zijns ten raadhuize verscheen, Burgemeester en Weth. met hunne tegenwoordigheid de plechtigheid vereerden, nam de jongste van het personeel, de heer J. Versteijnen 't woord en sprak als volgt: Geachte Jubilaris „Als jongste beambte in gemeentedienst, is mij de aangename taak opgedragen, U geachte Jubilaris, namens al de be ambten dezer gemeente U oprecht ge luk te wenschen bij Uw veertig-jarig ambtsfeest en U als bewijs voor hoog achting en waardeering van al hetgeen U in ons belang hebt gedaan deze ge schenken aap te bieden. Voor hetgeen wij U wenschten aan te bieden hebben wij gekozen een barrometer en een wandelstok. De barometer wijst U op het mooie weer dat U zal uitlokken4ot een wandeling waarbij de stok past. Wij hopen allen dat de barrometer heel veel op mooi weer zal staan, dat nog vele levensdagen steeds zonnig zullen zijn, opdat U volop kunt genieten van een weldadige rust na een zoo moeizame ambtsvervulling." Nadat de secretaris de mooie cadeaux had aanvaard en door alle aanwezigen nogmaals persoonlijk was gecomplimen teerd dankte hij zichtbaar bewogen voor deze hem zoo aangename hulde. Hij beloofde voor 't gemeente-personeel te zullen blijven doen, zooveel in zijn ver mogen was, en zooals hij dat steeds had gedaan. Liederen avond. De liederenavond van gisterenavond is een groot succes geweest. De aan gename zaal bij den heer Verwiel was goed bezet, terwijl een keurige foyer was ingericht, waarvan in de pauze druk gebruik werd gemaakt. Mej. de Wit, sopraan uit Nijmegen, die het programma van den avond opende, bekoorde zeer door hare lieve, zuivere stem, haar fijn geluid en hare eenvoudige, ongekunstelde voordracht. Zij behaalde veel succes met haar eerste nummer Povera Mamma, wat na de pauze nog aanmerkelijk steeg. Mejuffrouw de Wit, die als we ons niet vergissen, in het eerste stadium van haar concer teeren is, belooft zeer veel voor de toe komst en gaarne zullen wij haar nog eens in ons midden terugzien. Haar werden dan ook twee bouquetten aangeboden. Wat te zeggen van onzen scheidenden barriton, den heer Jos Groenen. Als altijd was hij exellent. De eenig mooie „Dichterliebe" dat zoo veeleischende toonwerk, werd weer op meesterlijke wijze door hem gegeven. Het zou ons te ver voeren van zangeres en zanger alle nummers afzonderlijk te bespreken nog willen we van den heer Groenen noemen „Mijn Eerste", van Zweers. Den heer Groenen werd een Lauwers- krans aangeboden namens de vereeni- ging „Waalwijks Belang". Tegen het einde van het programma nam de Edelgrootachtb. heer Herman J. A. Zeegers 't woord om op de hem eigen verdienstelijke wijze namens het publiek] een woord van hulde en dank te brengen, aan de uitvoerders van den avond. Hij huldigde mejuffrouw de Wit, die zoo uitnemend 't publiek had voldaan en zulk een schitterende toe komst beloofthij huldigde den heer Groenen, wien hij mede dank bracht voor al hetgeen hij 't publiek van Waal wijk sedert jaren heeft doen genieten en voor het vele dat hij voor den bloei der toonkunst in onze' gemeente heeft gedaan. Hij sloot met de beste wenschen voor zijne toekomst. De heer Groenen dankte door het bekende „Die Zwei Grenadiere" te ge ven, dat met enthousiasme werd begroet. Terwijl wij zangeres en zanger ook onzerzijds een woord van hulde en lof brengen en daarbij den talentvollen pianist, den heer Snijers niet vergeten, sluiten wij dit korte verslag met den heer Groenen het meeste succes te wen schen met zijne verdere studies in den vreemde, terwijl wij hem verzoeken zich wel te blijven herinneren dat Waalwijk en zijne muziekliefhebbers ook 't hunne hebben bijgedragen om te doen wat in hun vermogen was om aan zijn talenten ontwikkeling en naam te geven. Wij hopen daarom dat hij ons niet zal ver geten en dat het zal zijn met een vaarwel, een spoedig weerzien. St. Antonius-Patronaat. Kwart voor drie uur waren de 21 aan genomen meisjes tegenwoordig in het lokaal van het Patronaat, dat voor deze gelegenheid door de goede zorgen van de familie de Graaff op eene smaakvolle wijze gedecoreerd was. Aanstonds gingen zij gezamelijk naar de kerk waar hunne plaatsen in de middelrij waren gereed gemaakt. Na het plechtig lof en preek v. d. Eerw. Pater, vereenigden zij zich weer te 47a uur in het lokaal, waar, in afwachting van den ZeerEerw. Heer Pastoor, reeds een eerste rozenhoedje gebeden werd en eene korte godsdienstige lezing. Om 5 uur deed de ZeerEerw. Heer Pastoor zijne intrede, vergezel i van den Eerw. Pater, Mevrouw Timmermans en de fami lie de Graaff evenals de Heer Piet Remie door wiens welwillende medewer king de meisjes geregeld eene zangles zullen krijgen. Mej. Anna v. Draanen een der oudste leden deed eene kleine toe spraak om den ZeerEerw. Heer Pastoor uit aller naam te bedanken voor de op richting van dit zoo lang verwachtte patronaat. Daarna ging Zijn Eerw. op de estrade om nogmaals het doel van het Patronaat uiteen te zetten en het reglement voor te lezen. Het was een aangrijpend oogenblik toen Zijn Eerw. vooraf de aanwezigen verzocht allen op te staan en allen met Zijn Eerw. te zeggen: »Geloofd zij Jezus Christus. Hei lig Hart van Jezus ik heb vertrouwen in U>, een gebedje hetwelk op eene smaakvolle wijze geschilderd is in het Patronaat. Daarna verwelkomde Zijn Eerw. de tegenwoordige personen en dankte allen voor hunne welwillende medewerking. Hij leg Je aan de meisjes uit het nut, zoowel op godsdienstig als op maat schappelijk gebied, dat hij van dit werk verwachtte. Hij spoorde haar tot spaar zaamheid aan, wat in onzen tijd van ver kwisting zoo noodig is en zegde dat de meisjes een boekje zullen hebben waarop Zijn Eerw voor elk harer reeds 50 cent op zou schrijven. Natuurlijk werd dit met gejuich begroet. Eindelijk sprak Zijn Eerw. in bewogen termen over den ZeerEerw. Heer Pastoor Rijken die steeds een groot weldoener dezer parochie ge weest was en door wiens geldelijke hulp dit Patronaat geheel was ingericht. Het overige van den avond werd aan genaam doorgebracht met een zangles en eenige recreatie. Om zeven uur, na het lezen van een les uit den nieuwen catechismus en het avondgebed gingen de meisjes hoogst voldaan naar huis. Hopen wij dat de goede God de zor gen van den ZeerEerw. Herder zal zegenen en dit zoo nuttige werk zal doen bloeien tot heil der toekomende huismoeders, die er worden gevormd. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit*- Voor de le maal was Zondag j 1. het slecht weer spelbreker, want doordat ver schillende Tilburgers meenden dat het terrein toch te slecht zou zijn, kwam Willem II slechts met 7 man op. W.V. gaf twee harer spelers aan Tilburg, zoodat we een wedstrijd van twee ne gentallen te zien kregen. De geel-zwarten waren overwegend sterker en wonnen met 61. Zondag a. s. zal W. V. haar eerste competitiewedstrijd spelen n. 1. te Geer- truidenberg, tegen het welbekende Sparta. Of het 2e Xltal competitiewedstrijd heeft, valt nog niet met zekerheid te melden. Indien dit elftal daarvan vrij is, speelt het op het terrein een friendly game tegen de Dongensche Voetbalclub. Gevonden voorwerpen. Gevonden een gouden oorbelletje, terug te bekomen op het politiebureau alhier. Veeartsen. Door de Provinciale Staten dezer pro vincie is bepaald dat aan veeartsen, aangesteld door een gemeente of meer dere gemeentens te zamen op aanvrage van dat gemeentebestuur of gemeente besturen aan dien veearts uit de prov. kas een jaarlijksche toelage kan worden verstrekt tot hoogstens gelijk bedrag, doch niet hooger dan f 400. De betrekking van provinciaal veearts is hiermede opgeheven. Storm. De Noordwesterstorm, die Zaterdag avond en nacht over het geheele land heeft gewoed en overal rampen en groote schade heeft veroorzaakt, heeft ook in onze en aangrenzende gemeenten, talrijke sporen nagelaten. De meeste schade is wel in den polder aangericht.Door het snel opkomende wa ter dat ras over de dijken stroomden ston den de polders, waar nog veel vee in liep te grazen, weldra blak. Spoedig werden de belanghebbende veehouders gewekt die met hun arbeiders en andere per sonen die maar bij de hand waren er op uittrokken om hun vee te redden. Dat was geen gemakkelijk werkWant de nacht was stik donker en de hagel en regen zwiepten de mannen aanhou dend in het gelaat, terwijl zij tot hun middel toe door het water moesten baden om het vee te bereiken. Hoewel spoedig hulp bij de hand was kon men toch niet verhoeden dat in den achterpolder eenige koeien verdronken. Op den dijk lagen een 7-tal boomen ontworteld. Nog op meerdere plaatsen zijn grootere en kleinere boomen ontworteld, terwijl ook in vele particuliere tuinen belang rijke schade is aangebracht. Aan huizen en gebouwen is betrek kelijk weinig schade aangericht. Slechts hier en daar zijn dakpannen afgerukt. In Besoijen was het ook de polder waar de grootste schade is aange bracht. Ook daar zijn tengevolge van de overstrooming eenige runderen en schapen verdronken. Was de ijverige veldwachter van Liempt, die den ge- heelen avond op den dijk vertoefde om in geval van nood spoedig maatregelen te kunnen nemen niet zoo actief opge treden, dan zouden er zeer zeker nog veel meer runderen zijn verdronken. In den Binnenpolder en in eenige particuliere tuinen werden voornamelijk hoog opstaande boomen ontworteld. Baardwijk is er het best van afgekomen. Op slechts enkele plaatsen werden een aantal dakpannen verbrijzeld. Miltvuur. Een kalf, grazende in den polder is gestorven aan miltvuur. Aanstonds wer den door de politie de voorgeschreven maatregelen genomen en het eadaver verbrand en in den grond gestopt. BAARDWIJK. Maandag ontvingen J. P. en L. v. W. landbouwers alhier telegrafisch bericht dat gepasseerden Zaterdag van hen eene koe, die in den Bergschen polder graasde, was verdron ken. Bij den door deze omstandigheid af wezigen J P. plunderden tot nu toe onbekende sujetten, die van deze ge legenheid gebruik wisten te maken, een volgeladen appelooom ter waaide van minstens f 30. Bij Mej. Leijten werden ook eenige appeldieven betrapt welke het toen op een loopen zetten. Gouden Bruiloft van L. v. Gelder- en Echtgenoote. Wanneer men 50 jaren, Gedeeld heeft lief en leed. Door zorg en grijze haren In vreugd en droefheid sleet. Dan is het toch geen wonder Dat op zoo'n feestgetij Geen enkel doet ten onder, Want zelfs de buurt is blij. Met recht kan men zeggen dat de buurt voor het gouden feest van L. v. Gelder en Echtgenoote alles heeft ge daan om het den jubilarissen zoo aan genaam mogelijk te maken. Dit bewezen voorzeker de mooie versiering ter hunner eere aangebracht en de kernachtige woorden door den heer J. v. d. Mee gesproken in naam van de geheelen buurt. Er is feest gevierd zoo&ls er misschien zelden ot nooit feest gevierd wordt, alles in gepaste vroolijkheid. Des avonds ruim acht uur bracht de Liedertafel »Tot bloei der Toonkunst4 een serenade. Moge dit echtpaar zich nog lang dezen feestdag herinneren. Ook zullen zij wel overtuigd zijn dat op dien dag is ge bleken dat men hier, zulke brave, op passende, goede oudjes naar waarde weet te huldigen. HERPy, 3 Oct. Gisterenavond hield de alhier bestaande geitenfokkersvereenigingeeue buitengewone vergadering. In zijn openings woord zeide de voorzitter, dat deze verga dering was belegd om de belaDgen der vereeuiging te bespreken. Tot hiertoe is alleen beoogt elkander financiëel te steunen bij sterfgevallen van melkgevende geiten. Thans echter was de tijd gekomen, om ook de hand aan den ploeg te slaan, om te trachten het geitenras te veredelen, hetgeen van groot belang zou zijn voor de houders van „de koe van den werkman*. Om hiertoe te geraken zou fokmateriaal worden aange schaft. Hiermede was de vergadering het volkomen eens. Na besprekingen werd beslo ten om twee fokdieren aan te koopen vau het zoo zeer gezochte Saauenras. Terwijl Adr, Malland zich aanbood om de dieren te stationeeren. Besloten werd Dog, dat ook niet-leden buiten de gemeente gelegenheid zal worden gegeven om hunne geiten tegen een billijk tarief ter dekking toe te laten. Onze ijverige postbode G. Muijen, ontving bericht, dat zijn traktement met f 60 is verhoogd. Wij wenschen hem proficiat met deze promotie. Door den storm van Zondag is ook alhier aan huizen en daken heel wat schade toegebracht. Ook werden een paar boomen ontworteld, terwijl het fruit, dat nog aan de boomen hing, voor een groot deel is afge waaid. SPRANG. Zaterdagavond is door den storm een groot gedeelte van een raam aan de NooYdzijde van het Herv. Kerkgebouw alhier naar omlaag gekomen. Het ruim 2 vierkante meter groote gat is met doek dicht gemaakt om het houden van gods- dienstoefeningen mogelijk te maken. Het raam dat reeds lang zwak w&a, had volgens afspraak met den aannemer, dezen zomer reeds vernieuwd moeten zijn. Van verschillende landbouwers iu onze gemeente is doot het overvloeien van de polders vee verdronken. Van den landbou wer W. de B. zijn niet minder dan 7 schapen omgekomen en ook van R. zijn er nog al enkele verdronken. Voor de land bouwers die dezen zomer door het mond en klauwzeer reeds zooveel schade hebben geleden weer een harde slag. Tot bestuurslid (commissaris) van het ziekenfonds, verbonden aan de A.fd. van „Patrimonium* alhier, is in de plaats van P. Braspenning, die als zoodanig bedankte gekozen J. C. de Rood. De Jongelingsvereeniging op Gerefor meerden grondslag „Timotbeus" alhier, koos in haar vergadering van Zondagavond tot penningmeester in de plaats van J. W. Genuit die Secretaris der vereeniging werd, het lid A. A. v. Oosterhout. Ds. Y. Doornveld te Nunspeet, heeft voor het beroep naar de Ilerv. Gemeente alhier bedankt. [22 I De Echo van het Zuiden. t I

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5