NieuwNieuw Moufbrooi JAC. SARS, m&m&wim. F— Mandos-Vinken. Fijne Heeien Mode-Artikeien ffli Adverteert in dit Blad, Notaris Canters Ed. van Tilburg HIIÏÏWS UIT HEÏÏSDSN Gemengd Nieuws. De Storm. Advertentiën. Heerlijk, lekker en gezond SPEELKAARTEN, Firma Wed. Tielen, WAALWMS. W& lUWUS. Handelsberichten Prijs 8'|2 cent per stuk. Eenig adres Verkoopen Conflsour, Cuisinier. Aan het hulppostkantoor alhier is over de maand September op de rijkspost spaarbank ingelegd: f 1783,38 terugbetaald f 334,99 Meer ingelegd dan terugbetaald f 1448,39 VRIJHOEVEN-CAPPEL. Gedurende de maand Sept. werd op het Hulppost kantoor in de Rijkspostspaarbank inge legd f 3631,36. Op het Hulptelegraafkantoor werden 37 telegrammen behandeld, waarvan 17 verzonden en 20 ontvangen. In de openbare spreekcel werden 23 gesprekken gevoerd. Zaterdagmiddag werd op den voor melden tijd de eerste steen gelegd van het Café, door den heer Burgemeester. De steen had het volgende opschrift «Fanfare corps „Sirena." De Voorzitter van het fanfare corps hield hij deze ge legenheid een toespraak waarna de mu zikanten enkele fanfare's deden hooren. Onder den steen werd gevonden eenig geldswaardig papier, hetwelk door de werklui met de leden van de fanfare, in het Café van A. Stam in de Heistraat werd verteerd. CAPELLE. Groot is de schade, door den storm van Zaterdag op Zondag, ons dorp toegebracht. Door het ontijdige der overstrooming der weilanden, liep nog vee in den buitenpolder. Niet minder dan elf schapen en twee kalveren zijn er in gebleven. Het andere vee is 's nachts nog gehaald of wel Zon dagmorgen. Zeer typisch was het te zien, hoe roeibootjes over de verdronken wei landen de paarden en koelen trachtten te bereiken en ze naar den dijk brachten. Het geredde vee heeft toch nog veel geleden door het koude water. In de boomgaarden zijn bijna alle appels en peren afgerukt. In vele tuinen zijn boomen uit den grond gerukt, een groote oppervlakte aarde meesleurende. We telden er in de kom alleen reeds zeven. Bij een paar huizen en schuren werd een gedeelte van het dak gerukt, 't Is een storm geweest, die nog wel een tijdlang in 't geheugen zal bewaard blijven. Door 't beschadigen van een wondje of puistje, zwol de arm van mej. T. de B. zoodanig op, dat geneeskundige hulp werd Ingeroepen. Dr. Kohier alhier, constateerde bloedvergiftiging en wift docr een goede behandeling het gevaar af te wenden- Zondagmorgen waren, heel in de vroegte eenige jongens met stokken gewapend bezig zich te ontfermen over de noten van den heer J. d. B. Buren door het leven gewekt, stoorden ze in hun bedrijf, waarop ze 't maar raad zaam vonden af te druipen. Maandag 2 October had de ter aardebestelling plaats van den heer A. C. Kluijtenaar, in leven onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. te Baarn. Groot was de dèelneming, van alle zijden betoond, getuigen de vele vrienden en collega's opgekomen om den jongen overledene mede de laatste eer te be wijzen. Niet minder dan zes kransen dekten de kist, waaronder een van de afd. Baarn van den B. v. N. O., een van de afd. Langstraat van den B. v. N. O., een van 't personeel zijner school en een van zijn Capelsche Collega's. Aan de geopende groeve herdacht de heer W. G Treffers den 26-jarigen af gestorvene als een goed leerling, een ijverig kweekeling en een uitstekend onderwijzer. De heer Koornstra, hoofd der school te Baarn, dankte Kluijtenaar voor wat hij gedurende zijn vier-jarig verblijf te Baarn voor de school had gedaan en bracht den laatsten groet over van zijn leerlingen, die zooveel van hun onder wijzer hadden gehouden. Achtereenvolgens spraken nog de heer de Smith en de heer Busch, voorzitters van de afdeeling Baarn en de afdeeling «Langstraat* van den B. v. N. O. Ze her dachten hem als een trouw boDdsmakker, die steeds gestreefd heeft het onderwijs te verbeteren. Een zijner Baarnsche col lega's voerde het woord namens zijn medeonderwijzers, terwijl de heer Wij kamp als vriend, diep geroerd van den overledene afscheid nam. Nadat namens de familiebetrekkingen een woord van dank voor de hulde en deelneming was gebracht, verlieten allen diep bedroefd de laatste rustplaats. Door zijn afsterven is bij allen, die hem ken nen als mensch en als onderwijzer, een leegte ontstaao die niet spoedig aan gevuld zal worden. Zijn ouders verliezen in hem een goed zoon, zijn vrienden een waar en oprecht vriend, zijn collega's iemand, waarmee het een lust was samen te werken, het onderwijs een uitstekende leerkracht, de maatschappij een waardig medelid. Wel is er veel aan dit jonge leven verloren. Deze week of volgende week zal op een nader te bepalen datum een le- zing gehouden worden voor «Vrouwen Kiesrecht" door mevrouw M. Severing uit Arnhem in de zaal bij den heer L. F. .^n Dongen, alhier. WASPIK. De storm heeft hier in den nacht vaö Zaterdag op Zondag ook geweldig huis gehoaden. Het water in de haven be reikte eene hoogte van 2.58 -f- A.P. De rechterkade kon deze drnkking niet weer staan en bezweek. Door het gat van circa 4 M. breedte stroomde het water met zoo'n geweld in den polder, dat honderden keien van de loskade en karrevrachton griat werden meegesleurd, 's Morgens vroeg werd door de firma Roovers alhier dit gat met zware balken, waarlegen eene planken schutting en zakken zand en grint toegemaakt. In den Bovenkerksche polder, die geheel onder water liep, verdronken 6 vaarzen van den heer B, Langerwerf en 11 schapen van verschillende eigenaars Op de werf der firma Ruitenberg geraakte een in aanbouw zijnd schip half vlot eD geraakte daardoor gedeeltelijk van de helling. Gelukkig is het nog niet gebroken. Verder werden hier en daar geheele rijen boomen, zooals tegenover dc werf der firma van de Rijken en bij den heer J. Kamp omgeworpen. Het aantal afgerukte pannen en gehavende rieten daken is legio Zondag 1.1, sprak de ZeerEerw. Pater Ermann in de parochiekerk alhier over de drankbestrijding met het doel te komen tot oprichting eener MariavereeDiging. Vooral vestigde Z.Eerw. de aandacht op het groote werk, welk de vrouw hierbij kan verrichten. Hij vond een aandachtig gehoor bij onze dames en zijn arbeid was niet zonder succes. 53 vischjes werden gevangen, zoodat we nu de definitieve oprichting eener Mariaveree- niging zullen kunnen melden. Des avonds circa 6 uur sprak Pater Er mann in de zaal van den heer P. van Dongen-Montens voor de leden der drank- bestrijdersvereeniging St. Bartholomeus en verdere belangstellenden. De heer Conradi, hoofd der school alhier en voorzi'ter van St. Bartholomeus stelde met een inleidend woord over onze drank bestrijders den gewijden spreker aan de vergadering voor en gaf hem daarop het woord. Op luimige wijze, maar soms ook hoog ernstig, besprak Z.Eerw. het verkeerde der drinkgewoonte en ontzenuwde hij de verschillende uitvluchten der drinkers. Zijn loon6 nieuwe leden voor Bartholomeus. Na een dankend woord van den voorzitter werd daarop de vergadering met den Chris- telijken groet gesloten. Het laat zich reeds aanzien, dat de suikerbieten dit jaar een goeden oogst zullen geven. Door het droge weder, waardoor de bovenste grondlaag geheel en al vochtvrij was, zijn de bieten alle zeer lang geworden met bovendien nog een zeer langen zuig- wortel, welke diep in den grond het noodige vocht opzoog. Juist een biet voor een goed suikergehalte, daarbij valt ook de hoeveel heid niet tegen. RAAMSDONKSVEER. Aan het post kantoor Raamsdonksveer en de daaron der ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September 1911 ingelegd f 8510,98 en terugbetaald f 10162,47. Laatste boeknummer 4780. Morgenavond zal het gezelschap Faveur uit Rotterdam bij den heer De Reijer eene uitvoering geven. Donderdag komen de komieken De Laat en Van Ierland in het Hof van Holland en geeft de harmonie eene uitvoering in de oude school. Door de duisternis misleid is de 79 jarige heer Abr. Bouwens gisteren avond in een sloot geraakt op Sandoel en verdronken. Misdaad Men schrijft uit Raams donksveer Gisteren-avond is alhier gevonden een lijk met een wond in het hart. Men weet niet of hier moord of zelfmoord is ge pleegd. De politie heeft het lijk in be slag genomen en doet onderzoek in deze nog zeer duistere zaak. DUSSEN. De storm heeft hier ook belangrijke schade aangericht. Op veel plaatsen boomen ontworteld. Verschei dene trokken in hun val enkele meters grond mee. Door een werd den weg zelfs half weggerukt. Op sommige plaat sen lagen zware boomen dwars over den weg, zoodat het verkeer langs die wegen afgesloten was. Bij verschillende personen werd veel schade aan de daken hunner huizen aan gebracht. Op den polder „Jannezand* zijn naar men ons mededeelt een twintig koeien verdronken, meest alle van boeren uit de Langstraat welke daar weiden. Van den landbouwer L. v. d. Pluijm ver dronken twee 272-jarige paarden, ter waarde van pl. m. fl. 800, Verder kwam van verschillende land bouwers nog vee om, zooals koeien, schapen, geiten. Aan de Maasmond in de z. g. «winter bedden* zijn, naar men ons verzekerd, 16 verdronken koeien komen aandrijven. Ook zijn nog verschillende buitenpolders onder water geloopen, waarbij vee ver dronk. Hierbij blijkt dus wel wat een enorme schade de storm in een Dacht verrichtte- v. d. Berg uit Rotterdam, een voordracht houden over den Vlaamschen prozaschrij ver Cyriel Buijse, terwijl zij bovendien ten gehoore zal brengen een of meer Zeeuwsche novellen, zoodat volgens den roep de Leden een avond wacht van kunstgenot. Propaganda-avond vrouwenkiesrecht Vrijdagavond besprak Mevr. A. de Goeij-Blom uit Bussum voor een vijftig tal aanwezigen de kwestie van het vrou wenkiesrecht. Zij trad op als vertegen^ woordigster van den Nederlandschen Bond voor vrouwenkiesrecht. Tegen de verwachting in werd niet gedebateerd Dat haar meening hier nog al Ingang vindt* blijkt uit de oprichting van een afdeeling» waartoe direct zeventien leden toetraden. Denkelijk zal dezen winter nogmaals een spreekster naar hier komen. De storm. Door den storm van Zaterdagnacht is hier op vele plaatsen schade toegebracht Het meest moest het de z.g. ijstent (Buitensociëteit) op den wal ontgelden, waarvan vele ruiten werden verbrijzeld en waarvan zelfs een gedeelte door den or kaan werd meegenomeo, zoodat Zondag de noodige maatregelen moesten worden genomen om verder onheil te voorkomen. Teekenschool- Dat de Maandagavond geopende teeken- schcnl in een lang gevoelde behoefte voorziet blijkt ten volle, want naar men mededeelt, zijn in de in gebruik geno men localiteit alle beschikbare plaatsep )ezet. Kerkvcrsiering. Zondag prijkten in de R. K. Kerk aan weerszijden van het hoofdaltaar twee artistiek uitgevoerde koperen engelbeel- den van zeer groote afmeting, die het hunne bijdragen tot de versiering van het inwendige der kerk, meer in 't jijzonder van genoemd altaardat in den loop des jaar reeds een prachtige verandering heeft ondergaan en hiermee voltooid is. Reüzenwortel. De tuinier de Gouw alhier is in 't be zit van een suikerwortel van ruim 13 pond, de eenige die hij teelde. Jammer dat hij zoo niet een heelen akker heeft. Vlekziekte. In de gemeente Heesbeen' komen tal rijke gevallen voor van vlekziekte onder de varkens en zelfs met doodelijken af koop, wat een groote schadepost is, vooral nu de dieren nagenoeg volwassen zijn. Waarom dan ook niet in tijds maatre gelen genomen en zich met geringe kosten en moeite zich zoo goed als zeker gevrijwaard tegen de nadeelige gevolgen HEUSDEN, 3 Oct. l91i. Nutsavond. Vrijdagavond a.s. zal Mevr. v. Loon' Vreeselijke ongelukken in Zeeland De storm die Zaterdagavond over ons land losbiak heeft overal groote schade aangericht. In Rotterdam, den Haag, Leiden, Amsterdam, kortom geen enke le plaats in ons land of er komen be richten over de schade en ongelukken die de storm er heeft aangericht. Het blijkt, dat de storm de grootste onheilen heeft teweeggebracht in het Noord-Oostelijke deel van Zeeland, waai de haven en de vloot van Bruinlsse zijn vernield en tot heden den omvang der ramp nog niet te overzien is, daar ook sprake is van verlies van menschenlevens Van de uit 144 schepen bestaande vloot waren 122 in de haven, de overige waren uit Gisteren telde men 28 wrakken, die op het havenstation lagen verspreid, meest hoogaarzen, 17 waren op den polder gezet, 58 waren op den dijk van van St. Annapolder geslagen en 3 lagen op de schorren. Elk schip kost onge veer f 2500 en de meeste hebben een schade van f 500 a f 1000 terwijl het vischwant geheel verloren is. BIESBOSCH. De storm en de water vloed, die allerwege verwoestingen heb ben aangericht, zullen ook hier en in den omtrek niet gauw vergeten zijn. Na dat het water door den Noordwester storm den geheelen Zaterdagnacht op gezweept was, stonden 's morgens al spoedig al de kleine en groote polders uit den Biesbosch blank. De schade is het grootst aan vee. Voor zoover be kend is; zijn op «Boerenverdriet* 4 run deren, 7 schapen en 5 geiten, op «Pau lusrand* 16 runderen en 50 schapen, op «de Dood* 1 paard en 40 schapen, op «Jannezand 14 runderen en 1 paard, in de «Keuren* 3 paarden, 16 runderen en veel schapen omgekomen. Ook worden nog zeer veel runderen en schapen vermist, die waarschijnlijk verdronken zijn en met de eb zijn af gedreven. In de waterkeeringen van de Catha- rinapolder en de Heemplaat zijn flinke gaten geslagen, waardoor honderde H.L. aardappelen in het water liggen en on geveer 100 000 kgr. hooi is weggedreven. Menschenlevens zijn er in den Bles bosch gelukkig niet te betreuren, hoe wel sommigen in zeer groot gevaar heb ben verkeerd. FIJNAART. Zaterdagnacht is de buitenpoider „Malta" overstroomd. Een groot getal paarden zag zich ineens om ringd door water. Daarop trachtten zij zwemmende den dijk te bereiken' Een groot getal gelukte dit, doch zeventien paarden moesten dezen zwemtocht met den dood bekoopen. Voorwaar een groote schadepost voor menig landbouwer. Zaterdagnacht is de buitendijk van de „Sabina Henrica-polder" doorgebroken. Alle levende have, die zich in dien polder bevond kon zich door de vlucht redden. De polder geeft een treurigen aanblik. Zondag zijn onder deze gemeente aangespoeld de lijken van een man en een vrouw. Hoogstwaarschijnlijk zijn dat de opvarenden van een scheepje Zaterdagnacht op het Hollandsch Diep vergaan. Hoek van Holland. De loodsboot nummer 45 hier is ontredderd binnen gekomen, 4 man zijn over boord ge slagen en verdronken ;'een loods is zwaar gewond. Vrijdag is een Hollandsche loods aan boord gegaan van het Spaansche stoomschip „Manuel Del Serre" in het Engelsche Kanaal, doch is tot op heden nog niet binnengeloopen- Men vermoedt dat het schip met man en muis is ver gaan. Het stoomschip^kwam van San tander met bestemming voor Rotterdam en was gevuld met ijzererts. Gewoonlijk zijn ongeveer 30 man aan boord van deze schepen. Men seint ons uit Vlissingen De Belgische loodsboot, met 12 man, allen uit Vlissingen, is geheel vergaan. Het lijk van den schipper is te Ostende aangespoeld. Allen waren ge huwd. ROTTERDAM. Te Rotterdam is bericht ontvangen, dat het schip van schipper F. Mewissen bij Willemstad ge zonken is en de schipper, zijn vrouw en twee zoons verdronken zijn. Vermoede lijk bevonden zich behalve het gezin van Mewissen nog eenige personen aan boord, die ook zijn omgekomen. Gladiator gezonken. Het stoomschip «Gladiator*, van Ros tock naar Brugge, is voor IJmuiden ge zonken. 3 man zijn verdronken 9 man zijn gered door het stoomschip «Sverre.* De Willy vergaan. Het stoomschip «Willy* van New castle naar Amsterdam, is in de Noordzee vergaan. De bemanning werd gered door het gisteren middag te IJmuiden binnen gekomen stoomschip «Cawdor Castle.* Zweedsch schip gezonken. Het Zweedsche stoomschip «Bris* uit Gotenburg met hout van Wyborg naar Southampton bestemd, is tachtig mijlen Noordwest van IJmuiden in zinkende staat verlaten. Vijftien personen, onder wie 2 vrouwen, zijn gered door den Katwjjkschen haringlogger nummer ze ven, schipper Varkevisser. De Zweedsche kapitein is vermoedelijk gered door een Deensch stoomschip, dat in de nabijheid was. Een meisje vermoord. In de Fransche gemeente Bagnolet is een afschuwelijke moord gepleegd op een meisje van 4 jaren, Suzanne Lepage genaamd. Het kind had, met een zusje en 2 broertjes van 7 tot 11 jaar oud, gespeeld op de binnenplaats van het ouderlijk huis, maar toen de andere kinderen thuis kwamen, werd de kleine vermist. De moeder, na vruchteloos zelf gezocht en gevraagd te hebben, stelde de politie met de vermissing in kennis, die eenige agenten uitzond maar ook dezen keerden onver richterzake terug. Tegen den avond kwam een beschonken man, Henri Dé- marez genaamd, 23 jaar oud en losse sjouwer, zich op het politebureau aan melden en vertelde zonder eenige ont roering te laten blijken, dat hij het meisje Lepage had vermoord en dat het lijk op zijn kamer lag. Men stelde den man in bewaring en de commissaris begaf zich met een dokter naar het aangewezen adres. Op de kamer van den man vonden zij inderdaad het ongelukkige kind dood op het bed liggen. De dokter consta teerde, dat de moord door verworging was gepleegd. De moordenaar was be vriend met de ouders van het slachtofter de kleine kende hem zeer goed en is dus zonder eenig wantrouwen met hem meegegaan. BESOIJEN, 3 Oct. De prijs der boter was heden op de markt Uoogste prijs t 1.76. Laagste prijs f 1,53. De prijs der eieren wa9 7 ct. p. stok. IS HET WAALWIJK. 1251 ONTVANGEN Alle soorten van de fijnste tot de goedkoopste soorten. Koffiehuizen krijgen rabat. Ook voorradig Aanbevelend, WAALWIJK. SPECIALITEIT IN Grootestraat B 142. 949 Hofleverancier van 11. M. de Koningin. te Drunen, zal bij inzet op Vrijdag ij October iqii en bij toeslag op Vrijdag 2J October 1911, telkens des namiddags 7 uur ter herberge van JAN MARTINUS VAN DER SANDEN te Drnnen ONDER DRUNEN. EERSTE KOOP. Een Landbouwershuis inet Erf, Stal en Tuin gelegen aan de Groote Straat, kadaster Sectie A nummers 1775, 1776 en 1777, samen groot 12 aren 10 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. TWEEDE KOOP. Een percel Heide gelegen vanaf de Vaart tot nabij het Kanaal, Sectie D nummer 58 groot 2 hectaren 20 aren 90 centiaren. Begrensd OostCorn. Manders Zuid: den Heer le Mire en West; den Heer Ant. Math, van Rooij. Te aanvaar den bij de betaling der kooppenningen. ONDJSR BAARDWIJK. DERDE KOOP. Een blok Woningen met Erf gelegen aan de Groote Straat, kadaster Sectie E nummers 743, 744, 745, 746 en 747, samen groot 7 aren. Het niet verhuurde gedeelte te aanvaar den bij de betaling der kooppenningen. Van het verhuurde gedeelte zijn de buren voor den kooper vsnaf de eerste volle week volgende op de betaling der kooppenningen. VIERDE KOOP. Een perceel Bouwland, gelegen vanaf de eerste Zeine tot de Tweede Zeine, Sectie D nummer 105, groot 1 hectare 05 aren 20 centiaren. Begrensd OostHub. Wilh. Krol West: Bern. Comzn. Klerx. In huur bij Ant. Kuijsten. VIJFDE KOOP. Een perceel Bouwland, gelegen vanaf de Tweede Zeine tot den Meerdijk achter koop vier, Sectie D nummer 192, groot 1 hectare 22 aren 10 centiaren. Begrensd Oostden Arme van Baard wijk West: Maatschappij van Welstand en Corn. Pullens Wz. In huur bij Hendr. van Loon. ZESDE KOOP. Een perceel Bouwland gelegen over de Tweede Zeine, Sectie D nummer 178, groot 60 aren 30 centiaren. Begrensd Oost: Jac. KlerxZuid: Joh. van Woensel en West: de Heer Joh. Theod. Hoffmans. In huur bij Piet van Halten. Alles eigendom van nu wijlen Jan Baptist Manders te Drunen. Grond- en polderlasten zijn voor de koopers vanaf 1 Jali 1911. De huren over 1911 van koopen vier, vijf en zes worden gereserveerd. Betaling der kooppenningen zes weken na den toeslag. 1232 113

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 6