Derde blad. DE OORLOG^ Provinciaal Nieuws. BUITENLAND, Marokko. Oostenrijk, Nummer 80 Zondag 7 October 1911. 34e Jaargang. Na van Dinsdag drie uur in den na middag af de stad Tripoli te hebben beschoten, waarbij twee Turksche batte rijen. en den militairen commandant, de prefectuur, benevens een groot aantal huizen in de wijk Salibazar, werden ver nield, hebben de Italianen gistermiddag om twaalf uur boven het fort ,,Sultania" de vlag geheschen, die door de scheeps- kanonnen begroet werd met de gebruike lijke salvo's. De gelande detachementen blijven onder de bescherming van de Italiaansche oorlogsbodems waarvan een gedeelte in de haren, een andergedeelte op korten afstand van de ontmantelde versterkingen ligt. Volgens het „Giornale d'Itaüa", bestaat de bijzondere taak dezer troepenmacht in het bewaken van het Italiaansche consulaatsgebouw en van de katholieke kerk. Mag men den „Corriere della Sera" gelooven, dan zal er voor deze soldaten voorloopig niet veel te vechten vallen daar het grootste gedeelte van het Turksche garnizoen, geheel gede moraliseerd, zich heeft overgegeven, terwijl een ander gedeelte het binnen land is ingevlucht. Doch aan die opge schroefde berichten uit de Italiaansche bladen dient men niet te veel waarde te hechten, daar de censuur met al haar willekeur hoogtij viert, zoodat dan ook de Romeinsche correspondent van de „Vosstsche Zeitung" er steen en been over klaagt en ze vergelijkt met de Italiaansche spoorwegenbeiden zijn, zegt hij, even slecht en onbetrouwbaar. In Constantinopel dureD nog altijd de onderhandelingen en diplomatieke be sprekingen voort. Gisteren had de nieuwe groot-vizier Siad Pacha, die nu eindelijk met het vormen van zijn nieuwe kabinet gereed gekomen is en daardoor dehanden meer heeft vrijgekregen, een lange be sprekingen met den Duitschen gezant en later op den middag met den gezant van Rusland. In verband vooral met deze herhaalde onderhandelingen loopen nog geregeld geruchten omtrent de pogingtotinverten- tie van de zijde van Duitschland gesteund door Engeland, dat inderdaad meer en meer zich bewust schijnt te worden van het gevaar, dat de Mahome- daansche onderdanen voor het rijk kuu- nen gaan opleveren in geval van een uitbarsting van fanatisme, bij de Porte ge daan. Volgens de „Matin hebben deltalianen vele lijken in de forten van Tripoli ge vonden. Twee Turksche torpedo's die tijdens het bombardement opereerden, werden door een torpedo-vernieler ten Zuiden van Sicilië in den grond ge boord. Het gerucht loopt, dat Benghaisi gebom bardeerd is Te Tobruk, ten Oosten van Derna, heeft een ontscheping van Itali aansche troepen plaats gehad. Volgens de >Liberté«, heeft generaal Aubry een manifest opgesteld aan de bevolking van Tripoli en Cyrenaïka, waarvan de tekst door den ministerraad goedgekeurd moet zijn. Het manifest is te Rome gedrukt in 10.000 exemplaren in het Turksch, Arabisch en Italiaansch. Er wordt in verklaard, dat Italië bezit neemt van Tripoli om er beschaving en oeconomischen vooruitgang te brengen. Vroeger heerschte Rome over dat deel van Afrika tot groot geluk van het volk. Zoo wil men nu ook doen. Het middel is nog al onschadelijk en makkelijk te probeeren. Of't echter veel invloed hebben zal Volgens een bericht in Constantinopel ontvangen, zou het Italiaansche schip >Cavour* bij mistig weer, in de buurt van Tripoli, op 'n mijü gestooten en gezonken zijn. BERLIJN, 6 October. (Part.) De Nati onal Zeitung verneemt uit Rome Van admiraal Aubry is sinds vier dagen geen bericht ontvangen. Men vermoedt, dat hij naar de Aegeïsche Zee gegaan is om het Turksche eskader op te zoeken De admiraal voert bevel over 10 groote en 24 kleine oorlogsschepen. BERLIJN, 6 October. Uit Rome wordt aan de National Zeitung geseind volgens ingekomen berichten zijn de Italianen be gonnen, om ook de andere Tripolitaan- sche kustplaatsen te beschieten. Er wordt bevestigd dat bij de beschieting vanTripolizes Turksche kannoneerbooten een aanval op de Italiaansche vloot be proefd hebben. Zij werden echter door Italiaansche torpedobooten verdreven, welke drie der vijandelijke vaartuigen in den grond boorden. Met de Marokko-onderhandelingen blijft het tobben. De Fransche regeering zwijgt en de »kleine redactiewijzigingen* zitten haar en ook de regeering te Berlijn blijkbaar dwars »Over het onderhoud, dat Von Kider- len-Wachter met gezant Cambon heeft gevoerd, wordt, zegt de met regeerings- kringen in nauwe betrekking staande »Berliner Börsencourier*, daar, waar men op de hoogte van de zaken is, het stil zwijgen bewaard, doch ongetwijfeld zal de hoop der Franschen, dat het antwoord van de Fransche regeering hier ten slotte toch nog aanvaard zal worden, niet ver vuld worden. In de onderhandelingen, die zich bepalen tot regeling der quaestie in Marokko zelf, is het laatste woord nog volstrekt niet gesproken. Er moet dus te Parijs nog een poosje geduld worden geoefend, vóór de Fransch-Duitsche onderhandelingen beëindigd zijn, want over de niet minder moeilijke quaestie van de Congo-concessiën is, afgezien van de voorbesprekingen, tot nu toe in het geheel niet beraadslaagd.* Dit klinkt geheel overeenkomstig de voorspellingen der pessimisten, volgens welke de moei lijkheden nog pas beginnen 1 Wanneer Duitschland, zegt de >Intransigeant* bij de onderhandelingen niet de grootste gematigdheid in acht neemt, is er nog niets bereikt. Laten wij ons niet bevreesd toonen om de zaken te beschouwen zooals zij inderdaad zijn wanneer de onderhandelingen afgebroken worden, behoeft dit nog niet tot een oorlog te leiden, maar komen wij eenvoudig terug op de Akte van Algesiras*. Een schrale troost Een goed begin is het halve werk en daarom begonnen Duitschers en Tsjechen gisteren bij de eerste zitting van den Oostenrijkschen Rijksraad elkan der af te rossen 1 Wat de aanleiding tot deze vechtpartij was, wordt niet gemeld. Wellicht hetzelfde verschil van mee ning in zake het optreden der regeering op den sbloedigen Zondag van 17 Sept. 1.1. in Ottak-ring bij de hongeronlusten dat ook aanleiding gaf tot een uiterst heftige speech van den socialist Dr. Adler, die inzonderheid den minister van Justitie aanviel, zóó hevig, dat heel de socialis tische partij in beweging kwam en tegen den minister van woede schuimbekte. Gedurende deze opruiende rede ge beurde hetgeen Reuter ons reeds gister avond seinde en dat nog in onze stads editie kon worden vermeld, de moord aanslag op den zooeven genoemden minister Dr. Von Hochenberger. Terwijl Adler, de duurte der levensmiddelen besprekende, verklaarde, dat de heer- schende toestanden op den duur door het volk niet meer te verdragen waren, zag men op de tweede galerij een man opstaan, die een revolver voor den dag haalde en 5 schoten afvuurde. In de ontzettende opwinding, die hierop volgde, kon men eerst niet vaststellen, voor wien die schoten bestemd waren. Men ver moedde dat het wapen gericht was op denminister-president Baron Von Gautsch. Doch daar reeds onmiddellijk bleek dat, gelukkig, geen der ministers eenig kwet suur had gekregen, was het eerste werk het zoeken naar den bedrijver van dezen schandelijken aanslag. De misdadiger vergemakkelijkte dit zelf door, onmid dellijk na het lossen der schoten, uit te roepen >Leve de internationale sociaal democratie I* Men had hem daar de deuren der zaal in allerijl door de sup poosten gesloten waren spoedig te pakkeneen jongen, negentien-jarigen kerel, Vakic geheeten, een Dalmatisch socialist, die er rond voor uit kwam voornemens te zijn geweest den minister van justitie te vermoorden- Er volgde nu een hevige scène tusschen de sociaal democraten en de leden der Christen democratische partij, waarbij laatstge noemden de eersten uitscholden voor moordenaars en anarchisten. WAALWIJK, 7 Oct. 1911. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd o.m. besloten zich te wenden tot den Minister van Waterstaat om te verkrijgen, dat het tarief van f 0,20 per gesprek van 3 minuten of minder, zou worden toepas selijk verklaard voor gesprekken tusschen de telefoonkantoren Waalwijk en 's- Hertogenbosch, die op een hemelsbreed gemeten afstand van elkander liggen, slechts evën de grens overschrijdende vastgesteld voor het verminderd tarief en tevens ten deze adhaesie te verzoe ken van de Kamer te 's-Hertogenbosch. Nog werd aan de orde gesteld het besluit in de vorige vergadering genomen tot het indienen eener motie met be trekking tot de ontworpen nieuwe ta- riefwet, voorzoover daarbij is betrokken de schoen- en lederindustrie. De Com missie, benoemd tot samenstelling dier motie, heeft in haar midden geen over eenstemming kunnen verkrijgen,waarom door elk der leden eene motie werd in gediend van zeer verschillende strekking. Beide motie's werden in behandeling genomen en werd met drie van de vijf stemmen verworpen de motie, waariu men zich uitsprak geheel tegen het wets ontwerp en met gelijk getal stemmen aangenomen de motie, waarbij het wets ontwerp voor het meerendeel wordt goedgekeurd behoudens eenige in over weging te geven wijzigingen. Het meer uitgebreid verslag verschijnt in ons volgend nummer. Bovenstaand bericht ontvingen wij van 't bureau der K. v. K. alhier. Tot onze verwondering lazen wij 't onder staande in het Handelsbl- van Donderdag avond, hoewel In de laatste vergadering der Kamer van Koophandel met algemeene stemmen besloten werd voortaan de prumeur van alle mededeelingen der Kamer aan ons blad te geven, en dit be richt ook niet door het bureau der Kamer aan 't Hbld. werd opgezonden. Het >Handelsblad< schrijft als volgt De Kamer van Koophandel te Waalwijk het centrum der leder- en schoenindustrie heeft zich in hare op 3 October j.l. gehouden vergadering uitgesproken, in zake het Ontwerp Tarief op leder. Zij deed dit in de volgende motie, die door den heer Van Riel, leerlooier, voor gesteld, met drie tegen twee stemmen aangenomen 'werd >De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk, overwegende dat de ontworpen tariefwet ten nauwste ver band houdt met de hier bestaande schoen en lederindustrie, wier belangen bij even- tueele veranderingen in de tariefwet, niet dezelfde, integendeel strijdig met elkaar kunnen zijn, overwegende, dat zij de belangen van deze twee voorname takken van nijverheid op onpartijdige wijze te behartigen heeft, spreekt als hare meening uit Dat een oordeelkundige heffing van rechten op zoolleer en gedeeltelijk ook op overleder, de lederindustrie zal ten goede kontenzonder de schoenindustrie daardoor noemenswaardig te hinderen. Dat het echter in het belang der schoenindustrie wenschelijk wordt geacht, zonder de belangen der looierij daardoor te schaden, dat randenleer, z.g. »welting" niet breeder dan 20 milimeter geheel vrij gelaten behoort te worden daar dit hier te lande niet wordt gefabriceerd. Dat onder 330 d, handelende over af val van zoolleder, ook behoort te wor den gerangschikt split, of gespleten le der, zijnde gelooide halve huiden zonder nerf. Dat het van overwegend belang voor de in Nederland opkomende overleerin- dustrie zou zijn, en niet te veel strijdig met de belangen der schoenindustrie indien onder 33le het gewicht van de vrij in te voeren kalfsvellen in plaats van 2 KG. worde bepaald op lV3 KG. per geheel vel. Dat onder 331 d een recht van 2% op chroom gelooid geiten- en schapenleder hoewel voor den schoenfabrikant slechts ongeveer der waarde uitmakende hem in niet geringe mate zal drukken daar dit artikel voor verreweg het groot ste deel uit het buitenland moet worden betrokken en eene belemmering voor den export van schoeisel zoude kunnen opleveren. Zij besluit aan het bureau der Kamer op te dragen, deze meening en wenschen ter kennis te brengen van de betrokken autoriteiten en desgewenscht mondeling toe te lichten. Een motie van den heer A. H. van Schijndel, schoenfabrikant, voorgesteld, werd verworpen. Deze luidde >De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk, overwegende de gevolgen, welke de voorgestelde tarief wijziging voor de schoen- en lederindu strie zal hebben, spreekt als hare mee ning uit, dat ieder invoerrecht op zool- en over leder nadeelig is voor beide takken van nijverheid. dat een recht op overleder voor de schoenindustrie een onoverkomelijke hin dernis zal zijn, dat een recht op zooileder, hoewelin mindere mate nadeelig voor het schoe nenvak, toch niet het gewenschte resul taat zal hebben, nl. verbetering van het looiersbedrijf, daar iedere belemmering van de schoenindustrie ook tevens een rem is voor de looierij dat, op grond van bovenstaande be zwaren de totstandkoming der ontworpen tariefsherziening niet in het belang is der schoen- en lederindustrie hier te lande.* Eervol ontslag. Mei ingang van 1 November e.k. is eer vol ontslag verleend aan den brieven- en telegrambesteller H. F. Meeuwis alhier. Sollicitanten voor die betrekking kunnen zich aanmelden bij den Directeur van het Post- en Telegraafkantoor. Vergadering. Morgenavond ten 6 uur zil er eene ver gadering van den Gildenbond gehoudtn worden. Op deze vergadering zal de Eerw. adviseur afscheid nemen der leden. Deze vergadering is mede toegankelijk voor Do nateurs van Gildenbond en Ziekenfonds. Overgeplaatst. Heden is alhier op de brigade, in plaats van de maréchaussee Leuteer gekomen de maréchaussée de Bruyn van de brigade Nieuwe Schans. Voetbalvereeniging Waalwijk Votruit. Na den Nederlandschen en meerdere pro vinciale voetbalbonden heeft ook de com petitieleider van den B.V.B. het competitie rad aan het draaien gebracht. ï'i de afdeeliug van W. V. staan reeds drie belangrijke wedstrijden op het programma. B.V.C. ('s Bosch) zal n.l. Exelsior (Tilburg) ontmoeten, terwijl TilburgiaEindhoven zal bekampen en W.V. het Bergsche Sparta. Aan de uitslagen van deze wedstrijden zal men de sterkte der elftallen reeds Kunnen afleiden. Hoe deze zullen uitvallen is echter onmogelijk te voorspellen daar de eerste bondswedstrijden meestal verrassende resul taten opleveren. Wij knnnen tot ons genoegen melden, dat Sparta en W.V. er ten zeerste naar streven, de verstandhouding tusschen elkaar te verbeteren. Het vorig seizoen trokken de geel-zwarten waarlijk met tegenzin iu den Berg tea strijde, want naast een ruwe on aangename match, was ook bet publiek zeer ouhcbbelijk. Wij verwachten echter, dat dit morgen grheel anders zal zijn, wat ongetwijfeld beide vereeuigingen ten goede zal komeD. Spelers van Waalwijk Vooruit, elke oetbalenthousiast volgt morgen uwe ver richtingen en met ongekende nienwsgierig- neid wordt de uitslag verbeid. Doet morgen allen uw uiterste bestSpeelt een flinke doch faire en sjmpathieke partij en denkt steeds aan het doel de overwinning W. V. II. zal aan de Dongensche voetbalclub gastvrijheid verleenen. De wed strijden tegen deze vereeniging hebben voor de geel-zwarten altijd iets bijzonders en aantiekkelijks. Beide clubs bestreden elkander met wisselvallig succes. Ü3n weer bleef Dongen overwinnaar om een volgende maal de eer aan W.V. te laten. Het is reeds twee jaar geleden, dat wij Dongen zagen spelen, en verkeeren wij om trent hunne sterkte dus in het onzekere. Een aangename vriendschappelijke wed strijd staat ons echter ongetwijfeld te wachten. Musis Sacrum. Schreven wij na de bekende ramp op Musis, dat op de puinhopen der afge brande zaal, wel spoedig eene nieuwe zou verrijzen, thans kunnen we onze lezers reeds een korte beschrijving geven van den muzentempel die straks zijne deuren zal openen om beoefenaars als liefhebbers der edele toonkunst binnen zijne gewelven te ontvangen. Reeds aanstonds valt het den beschou wer op, dat de zaal thans gelijkvloers is, wat een uitstekende verbetering mag heeten. Vroeger toch vroegen wij ons steeds af: Wat zou er toch gebeuren als er in of onder de zaal in den stal, eens brand uitbrak tijdens eene uitvoering. De gevolgen waren dan niet te oveizien. Door de mogelijkheid van zoo'n ramp werden velen van een bezoek reeds afgeschrikt. Thans kan men alle on gerustheid dienaangaande verbannen. Treden wij door de dubbele naar buiten openslaande deur de zaal binnen, dan komen wij in het voorportaal of vestibule, waarin zich rechts een loket bevindt. Wij openen een tweede deur recht voor ons en staan thans in de eigenlijke zaal, die direct een prettigen indruk maakt. De lengte tot aan het tooneel bedraagt circa 15 Meter, de breedte 10 M., zoodat de ruimte heel wat grooter is dan vroeger. Aan de Westzijde zijn drie dubbele naar buiten openslaande deuren aangebracht, waar boven ramen, die opengeslagen kunnen worden. Hierdoor, alsmede door de ventilatoren, die in het plafond zijn aan gebracht, kande zoo noodige lucht- verversching naar onze meening op voldoende wijze geschieden. Het tooneel, dat plaats biedt voor wel honderd zangers, kan door een deur ter rechter en een ter linkerzijde alsmede dooreen derde die zich buiten de eigenlijke zaal bevindt bereikt worden, zoodat het voor de zangers gemakkelijk zijn zal op te komen en af te gaan en het publiek geen hinder daarvan meer behoeft te ondervinden. Achter het tooneel is mede voldoende ruimte tot berging van kleedingstukken, muziek, en alles wat bij eene zangvereeniging te pas komt. De verlichting door de groote ramen der drie genoemde dubbele deuren in den Westelijken muur en die der kleinere raampjes, aan de Oostzijde kan mede voldoende genoemd worden. Wat de acoustiek betreft, waarop het in eene concertzaal op de eerste plaats aankomt, deze is, naar het ons voorkomt, zeer goed. Van hen die er reeds repetitie hadden, hoorden wij dat het er, gelijk men dat uitdrukt, gemakkelijk zingt en dat in de zaal het fijnste geluid de zachtste nuanceering uitstekend tot zijn recht komen, zoo zeer zelfs, dat het niet noodig zal zijn zich bijzonder in te spannen om een groot geluidsvolume voort te brengen. Was Musis vroeger ook dikwijls de plaats waar vereenigingen van verschil lenden aard vergaderden, familiefeesten gevierd werden, thans is er voor gezorgd dat dit nog beter en gezelliger dan vroeger kan geschieden, Een tweede zaal, 10 bij 5 M, welke door een trap in den Zuidwestelijken hoek bereikt kan worden, bevindt zich aan de achterzijde, ongeveer 3 M. boven den vloer. Hier kunnen 40 50 personen op hun gemak plaats nemen. Schuift men de aangebrachte glazen deuren terzijde dan heeft men den blik op het tooneel, zoodat ook deze ruimte bij concerten goede diensten bewijzen kan. Tevens is het eene uitstekende gelegenheid om er kleedingstukken te bergen. Het buffet aan de Zuidzijde moge mede een goede verbetering heeten, zoowel als het aanbrengen van een closet in den Zuidoostelijken hoek. Uit alles blijkt, dat de zaal aan de eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet en dat de heeren van Huiten en van Heesch een werk geleverd hebben waarop zij met voldoening mogen wij zen. Dat de beschildering bij den heer Marks aan goede handen is toever trouwd, behoeft nauwelijks gezegd. Wij twijfelen geen oogenblik of het Waalwijks publiek zal moeten erkennen, dat onze gemeente een gebouw rijker is geworden, waaraan een groote be hoefte bestond. Welnu laat het dan door een getrouwe en een veelvuldige opkomst toonen, dat het de offers door den heer Ant. Gerris-Simons gebracht op prijs stelt, opdat de ondernemer van zijne inrichting die vruchten moge plukken, waarop hij met het volste recht aanspraak *aken mag. Verkiezing ProvStaten. Thansishetaantal kiezers voorde Prov. Staten bedraagt in het kiesdistrict Hensden volgens de in Mei j.l. vastgestelde kiezerslijsten 7623. En wel in: Heusden 288 Bokhoven 28 Alem, Maren en Kessel 167 Kmpel en Meerwijk 71 Engelen 39 Drongelen 55 Dossen 482 Hedikhuizen 177 Genderen 189 Herpt en Bern 90 Meenwen 148 Oodheusdon 169 Wijk en Aalburg 294 Veen 105 Woudrichem 291 Rijswijk 95 Andel 154 De Werken en Sleeuwijk 566 Werkendam 572 Giessen 80 Almkerk 517 Waalwijk 642 Baardwijk 221 Besoijen 214 Capelle 810 Sprang 227 Vrijhoeven Capelle 82 Waspik 381 Vlijmen 481 Nieuwkuik 202 Drnnen 441 Combinatie van schoenfabrieken. Te St. Louis (Noord-Amerika) hebben de schoenfabrieken Roberts, Johnson Rand de Peters Shoe Co. zich vereeniga en vor men nu de grootste schoenfabrieks-concern ter wereld. Het kapitaal der nieuwe maat schappij bedraagt 20 millioen dollars, het aantal werklieden in 18 fabrieken 8500. De naam der nieuwe maatschappij wordt in December a.s. te houden algemeene ver gadering vastgesteld en dan ook de directie benoemd. Vooruitgang. Het kan niet worden ontkend dat het winkelgebied in onze gemeente sterk vooruitgaande is en dat de uitbreiding van de winkels en magazijnen daarmede gelijken tred houden. Zoo kunnen wij thans weer wijzen op de opening van den nieuwen winkel en de magazijnen van den heer P. Bierlaagh. De winkel, met zijn twee groote spiegelruiten en flinke ruimte waarin de groote verscheidenheid artikelen op ge makkelijke en doelmatige wijze kunnen worden geëtaleerd, is een sieraad van de Groote Straat. Het magazijn, dat twee verdiepingen hoog is, zit vol gestapeld met een groote keuze artikelen, wat tot het uitgebreide vak behoort. Het kan niet anders of een ieder zal daar steeds keus vinden. Militieraad- De Militieraad zal hier op Vrijdag 20 October zitting houden voor de lotelln- gen uit de gemeenten Waalwijk, Besoijen, Baardwijk, Cappele, Heusden, Vrijh - Cappelle en Sprang ea op Zaterdag 21 October voor die uit de gemeenten Drunen, Drongelen, Genderen, Meeuwen, Veen, Wijk, en Loon op Zand. De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9