Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. RUMMER 81. DONDERDAG 12 OCTOBER 1911. 34c JAARGANG. Gouvernementssecretaris van Suriname. Bij resolutie van den Minister van Koloniën, is mr. L. J- Rietberg, griffier der provinciale Staten van Utrecht, ter beschikking gesteld van den Gouverneur van Suriname, voor de vervulling van het ambt van gouvernementssecretari? dier kolonie. Generaal De Charette. >Een telegram van uit Frankrijk meldde gisteravond het overlijden van generaal de Charette.* Ongetwijfeld zal dit bericht, vooral door de Nederlandsche oud-zouaven, met groot leedwezen worden vernomen. Immers, generaal de Charette is in de laatste jaren herhaaldelijk in hun midden geweest en was onder de Nederlandsche veteranen van Pius IX een zeer geliefde verschijning door de opgewektheid en de vriendelijkheid, waarmede hij steeds aan hunne bijeenkomsten deelnam. De ramp te Btuinisse In de Zaterdag te Bruinisse gehouden Raadsvergadering werd besloten reeds op 14 October aan te besteden het maken van zoodanige voorzieningen, aan de haven aldaar, dat deze in den komenden winter nog zal kunnen dienen voor ber ging van schepen. Bij den aanvang der zitting werden door den Burgemeester met grooten dank herdacht het bezoek, dat H. M. de Koningin aan de gemeente heeft gebracht en de Vorstelijke gift, waarmede H. M. liefdadig Nederland is voorgegaan in het lenigen van den nood der zwaar getroffen visschers. Voorts werd in hartelijke bewoordingen dank gebracht aan den Raad, het bestuur der schippersvereeniging tAlgemeen Schippers- en Visschersbeiang*, deschip pers en de burgerij, die hem zoo krachtig en eensgezind hebben ter zijde gestaan. In het bijzonder herinnerde de voorzitter aan het optreden van den heer Krijger, opzichter van den Rijkswaterstaat te Geertruidenberg, tijdens de ramp met verlof daar aanwezig, wiens belangrijke adviezen en krachtige hulp van groote waarde zijn geweest. Voor den heer G. Vrinte. Waalwijk u Oct. ign. Gildenbond. Zondagavond ten 6 uur had in het bondsgebouw van den R. K. Gildenbond eene algemeene vergadering plaats ten einde van den WelEerw. heer De Wijs, adviseur der verschillende vakvereni gingen en Gildenbond,afscheid te nemen. Het ruime gebouw was tot in alle hoeken bezet met leden en belangstellenden. Toen ongeveer kwart over zes uur de ZeerEerw heer Pastoor met den Wel Eerw. heer De Wijs en de WelEerw. heeren Suijs, Kluijtmans en Van Sainbeek het gebouw binnentraden, begon de Har monie de fanfare's te blazen. De geest drift van de leden was overweldigend. Nadat allen hun plaatsen hadden in genomen en het gejuich eenigszins tot bedaren was gekomen, opende de Voor zitter, de heer M. Beerens, de verga dering met den Christelijken groetHij heette alle leden hartelijk welkom. In het bijzonder riep hij den nieuw be noemden pastoor een hartelijk welkom toe en sprak namens alle leden de hoop uit, dat hij lange jaren hier in Waalwijk moge werkzaam zijn tot heil van het eeuwig welzijn van alle gemeentenaren. Tevens sprak hij den wensch uit, dat Z.Eerw. dit gebouw dikwijls met zijn bezoek zal komen vereeren. Alsnu herdacht de Voorzitter in ge voelvolle en welgekozen woorden al hetgeen de WelEerw. heer De Wijs voor den werkman zoowel op stoffelijk als geestelijk gebied heeft gedaan. Hij be treurde daarom zijn heengaan. Hij gaf de verzekering dat de leden Z.Eerw. niet gemakkelijk zullen vergeten, immers dit gebouw en de daarin ge huisveste vereenigingen zullen steeds een blijvende getuigenis zijn van zijn arbeidzaam leven. Een langdurig applaus bewees hoe zeer allen instemden met de woorden gesproken door den Voorzitter. De harmonie en liedertafel brachten hierna eenige mooi gekozen nummers ten gehoore. Daarna beklom de ZeerEerw. heer Pastoor het podium. Hij dankte den Voor zitter voor de hartelijk uitgesproken woorden. Hij wees er verder op hoe hoe het hem heeft getroffen te zien hoe christelijk allen zijn vereenigd. Verder zei hij goed te kunnen begrij pen, dat de 'eden het heengaan van hun beminden ad\iseur betreuren, doch waar de Bisschop heeft gesproken moeten wij ons allen onderwerpen. Hij sprak de hoop uit dat de bond zou blijven groeien en bloeien en dat steeds de onderlinge liefde zou blijven heerschen. Daarna beklom de WelEerw. heei De Wijs onder gejuich het podium. In een prachtig betoog schetste hij hoe hier het vereenigingsleven >s tot stand gekomen. Toen hij voor 4 jaar geleden door Z. D. H. den Bisschop werd aangesteld tot adviseur van den R.K. Lederbewer- kersbond, bestond deze afdeeling uit 60 leden. Thans is dit aantal geklommen tot 540, terwijl tevens verschillende vak- afdeelingen zijn opgericht. Verder deelde hij nog mede dat in bewerking is een wijziging van het werkloozenfonds. De uitkeeringzal voor gehuwden en alleen kostwinnende leden van f4.50 op f6.— per week worden gebracht, zonder dat daartoe eenige verhooging van contri butie noodig is. Onnoodig te zeggen dat deze mede- deeling met een daverend applaus werd begroet. Nadat nog verschillende nummers op verdienstelijke wijze waren ten gehoore gebracht en den directeur, zoowel van Harmonie als Liedertafel een woord van hulde was gebracht, nam de president nogmaals het woord om nog eenmaal hulde en dank te brengen aan den Eerw. adviseur De Wijs voor het vele wat hij in het belang van den werkman heeft gedaan en bood hem als dank daarvoor een prachtigen bidstoel aan. Diep geroerd dankte de Eerw. heer De Wijs voor dit bewijs van groote erken telijkheid. Hierna sloot de Voorzitter onder dankbetuiging voor de trouwe opkomst deze zoo uitstekend geslaagde vergade ring. iZang en Vriendschap1 Zondag a s. zal door het vocaal-mao- nenkwartet >Zang en Vriendschap* van den R.K. Gildenbond van Waalwijk en Besoijen wordeu deelgenomen aan het door de >Vereenigde Zangers* van Rotterdam uitgeschreven concours voor vocaal-kwartetten. Er zullen 17 kwar tetten in ééne afdeeling deelnemen, waaronder er verschillende zijn die reeds meermalen met le en eere-prijzen be kroond zijn geweest, dus zal het voor het Waalwijksch vocaal mannenkwartet >Zang en Vriendschap* een harden en reusachtigen strijd zijn, doch daarom niet teruggeschrikt en met mannenmoed den strijd aanvaard, dan hebben wij van deze vereeniging onder leiding van den heer P. de Kort de beste verwach tingen. Wij wenschen het kwartet in dezen strijd veel succes en hopen dat zij a s. Zondag bekroond naar Waalwijk mogen terugkeeren en zoodoende Waalwijks eer op muzikaal gebied in den vreem de hoog zullen houden. Liedertafel Oefening en Vermaak. In de Maandagavond gehouden al gemeene vergadering der liedertafel „Oefening en Vermaak" werd den heer Jos Groenen, het eere-lidmaatschap 'aan geboden. De Voorzitter herdacht hierbij zijne vele verdiensten en uitte zijne beste wenschen voor de toekomst. De heer Groenen aanvaardde in dank 't eere lidmaatschap en beloofde gewoon werkend lid te zullen blijven, om daar door bij voorkomende gelegenheden de vereeniging meer van dienst te kunnen zijn. Het eerste winterconcert wordt gegeven op Zondag 12 November met mede werking van mej. Beckers, sopraan uit Brugge en den heer Frans van Loon baryton uit Tilburg. RijksproefstaHon. De Stct. no. 238 bevat den tekst van het reglement voor het Rijksproefstation en den voorlichtingsdienst ten bate der lederindustrie te Waalwijk. Wij komen hierop a s. Zaterdag terug. Fraaie geschenken cadeau. Men vindt op pagina 4 een advertentie van Gebr. E. M. Cohen te Amsterdam voorheen te Arnhem en te Nijmegen, van de ouds bekende magazijnen van goedkoope boeken, waarin romantische, leerzame, practische boeken van beroem de auteurs, schrijvers van naam voor weinig geld worden aangeboden Wie voor bepaalde waarde aan boeken koopt, ontvangt blijkens die advertentie, een vulpenhouder of een electrische zak lantaarn cadeau. De winter voor den veehouder. Met groote vrees ziet onze boer den winter naderen. Waarom die vrees Hij ziet geen kans zijn vee, wegens ge brek aan wintervoeder, gedurende den winter te onderhouden. Het grootste gedeelte van liet hooi is wegens de af- geloopen droogte reeds maanden ge leden aangesproken moeten worden, terwijl het te voorzien is dat de hooi- prijzen in de toekomst fabelachtig hoog zullen worden. Wat is hiervan het gevolg. Bij tien tallen worden de koeien naar de slacht banken gevoerd. In een klein dorpje werden nog deze week niet minder dan 11 koeien geslacht en dat in een plaatsje waar anders in een heel jaar peen enkel beestje (uitgezonderd natuurlijk door de slagers) door den eigenaar wordt ge slacht. Niet te vergeten de koeien welke nog door de boeren tegen zeer lage prijzen van de hand worden ge- ei? ,.1} c?'icn daan. Niets is evenwel zoo verkeerd. 11 Mlchael. Vnjh.-Cappel J. den Teuling, Besoijen f4900, H. Michaël, Vrijh.-Cappel f5750,— C. Michaël, Loonschendijk f 5867, C. P. Treffers, Capelle f5190. P. van Huiten, Waalwijk f4905, Ant. Treffers, Waalwijk f4870,— H. C. v. d. Meijs, Besoijen f489g,— G. de Rooij, Waalwijk f5093,— J. Trompen Waalwijk f5000,— Wed. Aarts en Zn., Waalwijk f 4996,— Schoep, Baardwijk f 5039, Voor den heer F. Pennings. f 4930,— Thans zullen slechts kleine prijzen kunnen gemaakt worden, waar tegenover staat dat in de lente duur teruggekocht zal moeten worden of de boer zal zijn geheel middel van bestaan verloren hebben. Want wat is de toekomst van den boer zonder vee Nu is het zeker aanlokkelijk bij zooveel gebrek aan voe der en zooveel gevaar van het mond en klauwzeer het vee bijtijds van de hand le doen. Maar wat dan Wat hebt ge dan iü den winter en wat zal het worden in de lente Dus boeren behoudt uw vee, slacht het niet en verkoopt het niet, van de geringe kosten die gij nu meer zult moeten maken, zult ge later dubbel voor deel trekken. Nog is het niet te laat om groen voeder te winnen, als het weer wat medewerken wil kan nog heel wat mostaard wassen. Bezuinig in dezen tijd van voedernood wat op het stalstroo, vervangt door turf, droge bladen, slecht kaf, droog aardap pelloof en zoo meer, om des te meer stroo te kunnen voederen. Vermeng dit als haksel met kaf, groen- voeder, meel of zemelen. Op deze wijze kan het stroo veel dienst bewijzen, nu het vooral goed en gezond is ingeoogst. Onderzoek der verlofgangers Het onderzoek der verlofgangers der Landweer is bepaald als volgt Te Raamsdonksveer, 6 Nov. voor Geertruidenberg en Raamsdonk. Te Dussen, 8 Nov. voor Dussen en Meeuwen. Te Almkerk, 9 Nov. voor Almkerk. Te Waspik, 13 Nov. voor Waspik. Te Genderen, 14 Nov. voor Drongelen Genderen, Veen, Wijk en Aalburg. Te Capelle, 15 Nov. voor Capelle. Te Dongen, 16 Nov. voor Dongen en 's Gravenmoer. Te Kaatsheuvel, 2 Nov. voor Loon op Zand. Te Kaatsheuvel, 4 Nov. voor Sprang en Viijhoeve-Capelle. Te Waalwijk, 6 Nov. voor Waalwijk 1911, Baardwijk en Besoijen. Te Waalwijk, 7 Nov. voor Waalwijk 1905, 1906, 1907, 1908, 1909 en 1910. Te Drunen, 8 Nov. voor Nieuwkuik en Drunen. Te Heusden, 9 Nov. voor Hedikhuizen Herpt, Heusden, en oudheusden. Te Vlijmen, 10 Nov. voor Vlijmen. Voetbalvereeniging Waalwijk Vootuit.* Zoowel het le als 2e elftal van W.V moesten Zondag voor hun tegenstanders de vlag strijken. Het le zag zich door Sparta (Geertruidenberg) met een 3 1 nederlaag naar huis gestuurd, terwijl het 2e met 53 van Dongen verloor. Al hoewel de cijfers 31 wel wat geflat teerd zijn, verdiende Sparta, door haar meer solied en doordacht spel volkomen de overwinning. De geel-zwarten beschik ten vóór rust slechts over 10 man, zoodat het elftal geheel gebroken en zenuwachtig haastig spel het resultaat was. Wij kunnen niet nalaten hulde te bren gen aan de gastvrije ontvangst èn door Sparta èn door het Bergsche publiek aan W.V. bereid en wij zijn er van overtuigd dat bij de return-wedstrijd W. V. haar uiterste best zal doen, om deze uitmun tende verstandhouding te bevorderen. A. s. Zondag zal op het terrein alhier de eerste competitie-wedstrijdplaat hebben. De nieuwelinge in de le klasse n. >Tilburgia« zal den strijd tegen W-V. aanbinden. Musis Sacrum. De heer A. Gerris-Simons heeft de goede idee, om zijne zaal eenigszins feestelijk te openen en hij doet dit me een soirée van 't specialiteiten gezelschap „Faveur." Afgaande op de verschillende recenties in de bladen, heeft hij een uitstekende keuze gedaan. In Hengeloo, Gouda Oosterhout hadden zij een kolossaa succes en dat zal dan hier ook we niet minder zijn. Als zij evenals op die plaatsen een volle zaal hebben, dan is van dien kant- alles in orde. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Aanbesteding. Bij de Maandag in 't café van den heer J. Fransen gehouden aanbestedin" voor het bouwen van een woonhuis met werkplaats voor den heer G. Vrinte en idem voor den heer F. Pennings in de St. Antoniusstraat alhier, werd inge schreven als volgt f 5700,- C. Michaël, Loonschendijk f 5425, C. P. Treffers, Capelle f 5079, P. van Huiten, Waalwijk f 4915, Ant. Treffers, Waalwijk f4895, H. C. v. d. Meijs, Besoijen f4906,— G. de Rooij, Waalwijk f4960, J. Trompen, Waalwijk f4850,— Wed. Aarts en Zn., Waalwijk f 4948,— Schoep, Baardwijk f 4919, Massa H. Michaël, Vrijh.-Cappel f 11300, C. Michaël, Loonschendijk fill82, C. P. Treffers, Capelle f 10240,— C. v. d. Meijs, Besoijen f 9750,— Wed. Aarts Zn., Waalwijk f 9814,— Verkiezing Prov. Staten. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Prov. Staten (vaca ture Branderhorst) zijn canditaat gesteld de heeren D. van Campen te Drongelen en J. Oerlemans te Drongelen. De stemming zal plaats hebben Don derdag 19 October a.s. BAARDWIJK. Herhaaldelijk komt het voor dat kinderen de gewoonte hebben aan den achterwagen van den tram te gaan hangen. Gisteren bij de stopplaats J, de Kort wisthet jongetje van M. alhier de tender te beklampen terwijl de tram stilstond. Het sein tot vertrek werd gegeven en de tram vertrok met den kleine er achter, die natuurlijk in zoo'n vaart, met die kleine beentjes werd geforceerd los te la ten. Een paar omduikelingen en de schrik er bulten gelaten, liep alles in orde af. Zou het niet raadzaam zijn dat de ouders gepaste maatregelen namen om zulke gevallen te voorkomen Met genoegen kunnen wij mede- deelen dat collecte voor Frans Korthout die door den brand van Zaterdag alles verloren had, een aardige som heeftop gebracht. Met inbegrip van 23.05, die zijn medewerklieden op de schoenfabriek Hollandia hadden bijgedragen, is de totale opbrengst ïn.Sl1/,. Een mooie som als men bedenkt dat dat dezelve, behalve door enkele ruime bijdragen, hoofdzakelijk door kleine giften moest bijeengezameld worden, waaronder zelfs giftea van arme men- schen die hun laatste centjes er aan gaven. Een woord van dank dus aan allen zij hier wel op zijn plaats en zeker aan de buren Johannes Verhoeven en Louis van Woensel die zich de moeite en opoffering getroost hebben om rond te gaan. VLIJMEN. Door B. en W. dezer ge meente is aan het nieuw gekozen raads lid den heer J. van Engelen eervol ont slag verleend als brandmeester van de dorpsbrandweer en is als zoodanig be noemd J. de Vaan Jzn. Maandagmorgen is door Z.D H. den Bisschop van 's Hertogenbosch in onze parochiekerk aan de kinderen uit deze gemeente en van Haarsteeg het H. Vormsel toegediend. De plechtigheid, welke opgeluisterd werd door de ge zangen der kinderen, welke afwisselden met den koorzang, werd door vele ge- loovigeo bijgewoond. De ingezetenen gaven door het uitsteken der vlag blijk van hunne ingenomenheid met het bezoek en hunne hoogachting voor den Hoogwaardigen Kerkvoogd. HERPT. Op 19 October e. k. zal alhier eene verkiezing worden gehouden voor een lid van den gemeenteraad, om te voorzien in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer L. Buijs. Voor rekening van de leden van den Boerenbond alhier zal worden aan gekocht voor veevoeder240 zakken Groninger Paardenboonen, 60 zakken Petersburger erwten, 50 kisten lijnkoeken en 10,000 K.G. Amerikaansche lijnkoe ken. BESOIJEN. D. V C. Alle begin is moeilijk, zoo ook j.l. Zondag in den wedstrijd B V.C.T A.V.E.N U. daar van beide zijden geheel den wedstrijd zeer zenuwachtig werd gespeeld en er dus niet veel moois te zien was. Rust gaat in met 1—0 voor B.V.C. Direct na rust maakt Tilburg gelijk. Zoo wegen beide partijen tegen elkaar op, tot echter na een doorbraak van den rechtsbinnen B.V.C. de leiding herneemt, 2—1. Dan weer maakt Tilburg gelijk 2—2. Ieder een denkt dat het hierbij zal blijven, doch in de laatste minuut maakt Tilburg zeer gelukkig een doelpunt, 3—2 voor T.A.V,E.N.U.een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. Den moed niet verloren B V.C ers, indien in den volgenden bondswedstrijd met wat meer zekerheid gewerkt wordt, zal nog menig XI tal voor u het onderspit moe ten delven. Hiermede Is dus de eerste bondswedstrijd ten einde, welke voor de nationalen niet zeer gelukkig is geweest, doch in den eerstvolgenden wedstrijd hopen wij dat zij meer succes zullen hebben. Bovengenoemde wedstrijd werd op uitstekende wijze door den heer C. Witlox uit Waalwijk geleid, wien wij nog meermalen hopen hier te zien fungeeren. SPRANG. Zaterdag 14 Oct. a.s. zal voor de aid. van ^Patrimonium* alhier in vergadering optreden, de WelEerw. Heer Ds. J. H. C. v. d. Hof met het onderwerp: Werkliedenvereeniging en Drankbestrijding.* Aanvang 's avonds 8 uur in het vergaderlokaal Consistorie Herv. Kerk. Belangstellenden hebben vrijen toegang. Zaterdag kwam een zekere Ver steeg, die voor zijn patroon bij een siga- renverkooper alhier sigaren had geleverd en nog een boodschap moest doen (slechts eenige huizen verder) daar in den winkel tot zijn niet geringen schrik tot de ontdekking dat hij zijn portemo- naie, inhoudende f 10, verloren was. Toen Maandagmorgen de tram van c.a. half acht alhier aankwam, merkte men dat een kalf dat meegevoerd werd, in de Besoijensche Steeg uit den wagen was gesprongen, maar aan het touw waarmee het was vastgebonden, was blijven hangen. Het arme dier was bijna dood en eenige oogenblikken nadat men het uit zijn benarde positie verlost had, stierf het. Bij mej. de wed. van den Hoek alhier, staat thans een pereboom in vollen bloei. Ook zijn reeds eenige vruchten geschapen Eetbaar zullen deze echter wel niet meer worden. CAPELLE. Het water is weer voor het grootste deel verdwenen van de wei landen, terwijl het bebouwde land geheel watervrii is. De suikerbieten en mangel- wortels hebben er niet het minst onder geleden. Treuriger is het met de aard appelen gesteld. Deze toch zijn, om rot ting te voorkomen, dadelijk gerooid en tegen een geringen prijs van de hand gedaan. Zondag 1.1. kwam een soldaat van de vestingartillerie per fiets door het dorp gereden. Zijn bajonet, die voor aan het stuur hiag, raakte beklemd tusschen rem en stang, met het gevolg, dat de fietsrijder over het stuur heenvloog. Met den schrik en wat pijn kwam onze kloeke landsverdediger echter vrij, ook zijn fiets was weer gauw in orde. Ten einde te leurstellingen te voor komen melden we dat de lezing te houden door Mevr. M. Steverding over »Vrouwen Kiesrecht* met hat oog op de te ver vullen spreekbeurt in Waalwijk is uit gesteld tot Woensdag 18 October. Voor het eerst na jaren, zal de vergadering van de afdeeling Langstraat van den B. v. N. O. die in den laatsten tijd Waalwijk had verkozen, plaatshebben bij den heer L. F. van Dongen alhier op ZoDdag 15 October a WASPIK. De zitting van den militieraad voor de lotelingen dezer gemeente zal ge houden worden 18 Oct. a.s, des voormid- dags 101/* uur iu Breda, ten raadhuize op het stadserf, ingang St. \nnastraat. Het was Zondag 1.1. geen gelukkige dag voor onze voetballers. B.V.C. van Besoijen had haar bezoek bij Rapiditas af geschreven. Op het veld dezer club zagen we dan ook niets, dan een enkelen geel zwarte uit Waalwijk, die tegen de groene dito's van hier als een leeuw bet doel ver dedigde. Unitas kwam met de kous op den kop van Oosterhout. Juliana van Dongen zond onze Benedenkerksche jongeus met 4—0 naar huis. De vermoedelijke dader van de aan randing welke verleden week op den kerk- pad alhier geschiedde, is in de handen der politie. Eigenaardig is het wel, dat nu in dit geval de publieke opinie hier geheel is vóór den vermoedelijken dader waar men toch gewoonlijk met het slachtoffer sym- pathyseert. De reden hiervan zal wel zijn dat slechts weinigen dezen aanranding au sórieux nemen. Op initiatief van den Christelijken Boerenbond zal bier op 18 Oct. een land- bouwcursus geopend worden onder leiding van den beer Vau Meerkerk te Dordrecht. Twintig leerlingen hebben zich aangemeld. De gemeente heeft eene subsidie van f 100 verleend tot bestrijding der eerste onkosten. Tevens wordt een lokaal der oude openbare school, verlicht en verwarmd, beschikbaar gesteld. De handhandboogschutterij Unanimitas gevestigd bij den heer L. Schroot, vierde Zondag 1.1. haar jaarlijksch feest van koning- schieten. De heer Baeten haalde 79 punten in 20 schoten en werd tot koning gepro clameerd. Wijl de heer Baelen reeds twee achtereenvolgende jaren koning is geweest, moest hij met den keizer van verleden jaar om het keizerschap kampen. De heer Baelen behaalde daarop 42 punten in 10 schoten en de heer P. Schroot 89 punten, zoodat eerstgenoemde tot keizer en de laatste tot koning werd uitgeroepen. Onder leiding van den commandant, de heer W. de Roon Jr. maakte gisteren onze rij vereeniging Pegasus een rijtoer. Dit De Ecko van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5