Tweede Blad. Gemeenteraadsvefgadering. Provinciaal Nieuws NUMMER 83 DONDERDAG 19 OCTOBER 1911. 34c JAARGANG. VLIJMEN. (Vervolg en Slot). 4. Wijziging begrooting 1910. De Voorzitter deelt mede dat bij de firma Klijn Co., kassiers te 's Bosch, thans in staat van faillissement, een schuldbrief circuleerende is. Door den curator is verzocht de rente die anders 1 April 1912 moet worden betaald, nu te betalen en wel tot October. Nadat de Voorzitter uiteengezet heeft dat dit slechts een administratieven regel geldt, wordt de begrooting gewijzigd. 5. Verzoekschrift van het Burgerlijk armbestuur om een buitengewone sub sidie uit de gemeentekas. Voorzitter. Tot toelichting wil ik u zeggen, dat het er met de financiën van het armbestuur zeer treurig uitziet, dat het bestuur als in den uitersten nood gedwongen den Raad de subsidie vraagt. Het groot aantal bestedelingen geeft den doorslag. Dit bedrag is thans f 2200 per jaar alleen aan bestedelingen in gestich ten en bij particulieren. Daarbij komt dat de inkomsten van het Parochiaal Armbestuur jaarlijks minder worden dat heeft mij de ZeerEerw. heer Pastoor zelf gezegd hetgeen ook van zeer nadeeligen invloed is op de finantiën van het Burg. Armbestuur. Gaat de Raad er niet toe over, dan is het Armbestuur verplicht de bestedingskosten in het liefdegesticht te verlagen en vele bedee- lingsbriefjes van oudere van dagen in de winkels op te zeggen. Zooals u weet, heeft het bestuur al voor een nadeelig saldo gezeten en heb ben de landerijen ook veel minder op gebracht dan geraamd is. Het bestuur vraagt dan ook een buitengewone subsi die van f 500. Mommersteeg. Het armbestuur zit er leelijk voor. Ik ben door veel oude en arme menschen aangehouden om hier een goed woord te doen. Voorzitter. Ik krijg hier iederen dag standjes van bedeelden dat ze zoo weinig krijgen. Zoo heb je in de Peperstraat een oudje wonen van 81 jaar en die krijgt maar 50 cent in de week. 't Is nog niet genoeg om een dag mee rond te komen en ze moet er een week van doen. Een ieder zal het, ik behoef het niet te zeg gen, met mij eens zijn dat zoo iets toch onmogelijk is. De heer van Buul vraagt of hij inzage kan krijgen van de lijst der bestedelingen waarop de Voorzitter antwoordt dat hij dit ten allen tijde kan komen doen. De heer van Heivoort wijst er op dat er in Cromvoirt een bestedeling is Voor die man zou spreker niet langer willen betalen. De Voorzitter zegt dat voor hem ook niet meer wordt betaald. Er is wel eenige moeite door gekomen o. a. het dreigen dat men hem op de stoep van het raad huis zou zetten, doch hij is toch weg gebleven. De heer Mommersteeg is van oordeel dat de landerijen beter moeten worden nagezien. Er groeit, zooals spr. heeft gezien, tusschen hout nogal wat onkruid. De Voorzitter zal het bestuur hierop wijzen Na nog eenige discussie wordt beslo ten het armbestuur een buitengewone subsidie van f 500 te verleenen. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan eener geldleening groot f 5500, rentende hoogstens 4% °/o tot dekking van de mindere opbrengst der landerijen en tot verhooging van de posten spolderlasten", in onderhoud der landerijen en in verband daarmede be spreking van de middelen tot dekking van de aflossing en rente. Voorzitter. Zooals u weet, hebben de landerijen f 4200 minder opgebracht dan geraamd is. Dit te kort kan niet anders worden gedekt dan door het aangaan eener leening, omdat de gemeente anders hare financieele verplichtingen niet kan nakomen. De leening strekt tevens over den post polderlasten met f 360 te ver- hoogen. Deze is geraamd op f 1300 en de gezamenlijke polders hebben de lan derijen der gemeente aangeslagen voor f 1660. Het overige der leening a f 440 zouden Burg. en Weth. willen zien over geschreven op den post verbetering van landerijen ten einde de gelegenheid te hebben het land op den Wielkamp, dat nog onafgewerkt ligt, in orde te maken- Wat de aflossing en rente betreft stel len Burg. en Weth. voor deze te stellen op f 500 per jaar en de rente op hoog stens 41/* Door de opheffing der 2e openbare school heeft de gemeente een jaarlijksch voordeel van pl. f 1500 en nu zou ik naast de bestaande leeningen ook deze leening nog kunnen aflossen uit de gewone inkomsten zonder belasting te heffen, doch Ged. Staten hebben vroeger reeds geschreven en bij een bezoek van mij bij den Commissaris der Koningin en den griffier der Staten voor eenige weken is mij dat ook verklaard, dat nu de landerijen der gemeente ook dit jaar weer zoo weinig hebben opgebracht, de kwaal chronisch wordt en zij geen leening meer goedkeuren zonder de aflossing en rente te dekken door belasting. Ged. Staten dwingen ons dus om belasting te heffen en dan zal de beste weg zijn opcenten te heffen op personeele belas ting en op de ongebouwde eigendom men (landerijen). Door de personeele belasting treft men den kleineren man en den boerenstand het minst en door op de landerijen ook iets te heffen treft men ook de grond eigenaren die onder Vlijmen gronden hebben liggen, doch niet in Vlijmen wonen en omdat een groot gedeelte van de wegen in den polder in onderhoud zijn bij de gemeente is het zeer billijk om de buiten wonende grondeigenaars, die ook van de wegen profiteeren, ook iets in de kosten der gemeente huis houding te laten bijdragen. Aan rente en aflossing zouden we moeten hebben f 750. Er zouden dan moeten worden geheven 15% van de personeele belasting en 10% van de grondbelasting op de ongebouwde eigen dommen. Alvorens ik de leden het woord geef wil ik nog nadrukkelijk zeggen, dat alleen de lage opbrengst der landerijen en de uitdrukkelijke wensch van Ged. Staten als oorzaak moeten worden beschouwd dat opcenten moeten worden geheven. Met het oog op het belangrijke voor stel verzoek ik dc heeren beleefd niet van het onderwerp af te dwalen. De heer Mommersteeg acht deze wijze van belasting heffen een verouderd systeem. De heer van Heivoort geeft in over weging de 2e openbare school te ver- koopen temeer zou hij daartoe willen overgaan omdat hij van Wethouder Boom heeft hooren zeggen dat we daai in de eerste 10 jaar toch geen voordeel aan zullen hebben. De Voorzitter wijst er op, dat men van dat kapitaal toch geen gebruik moge maken tot dekking van tekorten, men zou dat op het grootboek moeten plaatsen of wel in effecten moeten beleggen. Bovendien de overeenkomst met de gemeente Haar steeg is maar voor den tijd van 10 jaar getroffen. Zegt Haarsteeg dan dat ze de overeenkomst niet langer meer wenscht aan te gaan, dan zouden wij genoodzaakt zijn een nieuwe school te gaan bouwen. Het Rijk heft nu op de personeele belasting f 3092, op de grondbelasting voor gebouwde eigendommen f 2160, op de ongebouwde eigendommen f 3283. De Voorzitter zet verder uiteen dat het wenschelijker is om hiervan opcenten te gaan heffen dan om een Hoofd. Om slag in het leven te gaan roepen. Wordt besloten dit voorstel tot een volgende vergadering aan te houden. Alsnu ontstaat weer een lange discus sie over verbetering der landerijen. Tij dens deze bespreking verlaat de heer Mommersteeg de vergadering. De heer Boom zet uiteen de groote voordeelen van landverbetering en tart eenieder, speciaal den heer van Heesbeen hem te bewijzen, dat zoo als thans de landerijen worden bewerkt, dit niet in het voordeel van de gemeente zou zijn. De meeste leden begonnen op 't laatst niet veel meer van de gevoerde discus sie's te begrijpen. De Voorzitter wees er op dat ze niet voor zijn pleizier 't land moesten ont ginnen en dat hij er ook niet veel woor den meer over zal verspillen. Besloten werd al dat land te meten en te berekenen wat alles heeft gekost. Daarna werd de yergaderlng gesloten. Waalwijk, 18 Oct. 1911. Benoeming. De heer Lamb. A. Kooien, directeur van verschillende zanggezelschappen is thans als zoodanig benoemd aan de Christelijke zangvereeniging te Genderen. Albert Vogel. Een aangename tijding. Albert Vogel zal Maandag 30 October a.s. optreden in Musis Sacrum. In ons nummer van Zaterdag hopen we het programma te kunnen geven Dat kunnen we wel vast zeggen, dat de heer Gerris blijkbaar goede plannen heeft met zijn nieuwe zaal. Dit is al een eerste klas avond, dien hij ons aanbiedt. Artillerie-oefeningen. Naar wij vernemen zullen in de maand November a.s. artillerie-oefeningen ge houden worden met scherp. Het oog is gevallen op het polderterrein tusschen het Verlaat en het Drongelsche Kanaal, waarbij de batterijen zouden stelling nemen op of nabij het verlengde van de Hooge en Lage Papesteeg tusschen het Verlaat en het Kanaal, terwijl de doelen, waarop gevuurd wordt zouden geplaatst worden in den Polder Kiewitswaard Soiree Faveur. Als alle gezelschappen, die eene uit voering geven in de concertzaal ?Musis Sacrum4, zulk eene goede zaal hebben als 't Variété Faveur 11. Zondag, dan zullen ze wel tevreden zijn. De nieuwe zaal was voor de eerste maal goed be zet en laten we 't er maar dadelijk bijzeggen, de menschen die er geweest zijn moeten zich uitstekend geamuseerd hebben, 't was een genotvolle avond. Het variété Faveur was goed, aardig, leuk en een net gezelschap, dat ons een echte ontspannings-avond bezorgde De soubrette Mej. von der Heyn was uit stekend en beschikte over goede voor dracht en rriooie stem de humorist de heer Leon, het duo Durand brachten de lachspieren onophoudelijk in beweging. Melanchiny, de illusionist en de heer en mevrouw Trilby hebben ons als 't ware eenigen tijd in een wonderland doen verblijven. Wat zij op dit gebied presteeretis grenst aan 't ongelooflijke. Wij hebben op dit gebied al heel wat gezien, maar waarlijk we zouden haast zeggen deze uitnemende krachten van 't variété Faveur overtroffen dat alles. Men stond er verbaasd over hoever men het op dit gebied kan brengen. Werkelijk 't was een avond vol af wisseling en 't variété Faveur met zulke krachten moet overal succes hebben en zien we zeer gaarne spoedig terug. De heer Gerris heeft er voldoening van 't publiek zulk een genoegelijken avond te hebben verschaft. VoetbalvWaalwijk Vooruit4. We kunnen de eerste overwinning der geel-zwarten voor de competitie melden. Tilburgia bleef Zondag met 2 0 in de minderheid. Het spel der beide elftallen stond op geen hoog peil. Vooral W.V. kan heel wat beter. Het elftal was echter eenigs- zins veranderd en waren de spelers niet aan elkaar gewend. Wij verwachten dan Ook, dat dit geregeld beter zal worden en W.V- nog voor menige club een struikelblok zal zijn. Het elftal van Tilburgia, kunnen we als volgt typeeren Een combinatie van elf stevige, forsche spelers, waaronder verschillende goede krachten schuilen, doch doordat er totaal geen samenspel of verband bestaat, moeteu zij voor een meer geroutineerde club onder doen. A.s. Zondag krijgt W.V. weer een nieuwelinge in de le klasse op bezoek, al. E. V. V. (Eindhoven). Wij zagen deze vereeuiging nog nimmer te Waalwijk en zijn wij zeer benieuwd naar hetgeen Eindhoven alhier vertoonen zal. De Legermaneuvres. Namens den luitenant-generaal, com mandant van het Veldleger, brengt de Commissaris der Koningin in Noord brabant dank aan de gemeentebesturen, die het hunne er toe hebben bijgedragen aan het slagen der jongste manoeuvres. Ook de eigenaren en de pachters van landen; aan wiens welwillendheid het te danken is, dat de manoeuvres een zoo juist mogelijk beeld van de werkelijkheid konden geven, zoomede de inwoners die genegen werden bevonden meer, dikwijls veel meer menschen en paarden te her bergen en te stallen, dan waartoe zij verplicht zijn, is voornoemde leger- autoriteit in hooge mate erkentelijk. Aug de Laat. Door de gramophone maatschij. Gloria is wederom geëngageerd de bekende karakter-humorist, de heer August De Laat, uit Tilburg, zijne nummers te zingen voor de spreekmachine, daar het reeds de derde maal is, dat deze maat schappij genoemden humorist engageert, bewijst zulks dat zijn platen gewild zijn. De opname geschiedt einde dezer maand te Amsterdam. Bietenoogst. In westelijk Noord-Brabant is de bie tenoogst in vollen gang. De opbrengst is nog al verschillend maar is over 't algemeen zeer bevredigend. Er worden bieten gedolven van 1320000 K.G. per gemet. Vooral de boeren die hunne bieten op gehaltecontract verkochten maken goede zaken daar het suikerge halte hoog is en loopt van 16-19 pCt. Wegens het gebrek aan veevoeder dat er vooral in de zandstreken is wordt het bietenloof dat andere jaren werd onder- geploegd nu verkocht waarvoor van f 14f 15 per gemet wordt besteed. Vrouwenkiesrecht. De propaganda avond uitgaande van den Bond van Vrouwenkiesrecht en gehouden in de achterzaal van 't hotel Verwiel, was vrij goed bezocht. Na een kort woord van welkom en inleiding van mevr. A. Jonckheer- Versteegh Meulemans, kwam 't woord aan Mejuffr. H. Wagenaar Hummelinck. Zij die met ons verwacht hadden eene flinke, degelijke uiteenzetting te krijgen van wat de vrouwen-beweging is, waarom vrouwenkiesrecht noodig is enz zullen met ons teleurgesteld zijn over de voor dracht dezer| spreekster. De beelden en vergelijkingen, de vorm waarin 't werd gegoten, konden ons evenmin be koren. Gelukkig dan ook dat na de pauze mejuffrouw SteverdiLg in uitste kende, heldere bewoordingen op aange name wijze het doel en streven van den bond, het noodige van 't vrouwenkies recht ons kwam uiteenzetten, de tegen werpingen trachtte te weerleggen enz. anders ware de oogst nog schraler ge weest. Jammer dat het eerste deel zooveel tijd in beslag had genomen, zoodat zij zoo kort moest zijn. Thans werden 11 leden ingeschreven. Voor een aangename afwisseling zorgde mejuffrouw Cilly Schroder, altzangeres te Utrecht, geaccompagneerd door den heer Snijers te Raamsdonksveer. Zij zong met een mooi geluid, de goed gekozen nummers zuiver, sommige liedjes zelfs heel goed, al was een beetje meer gevoel wel op zijn plaats geweest. Een der aanwezigen debatteerde nog even met de eerste spreekster. Hij achtte de lezing, zooals die hier was gegeven, zelfs zeer verkeerd, een feitelijken aanval op den man niet alleen, maar 't zou dus danig bewerken een schelding tusschen man en vrouw, juist die twee, die ook al krijgt de vrouw 't kiesrecht, innig moeten samenwerken. Ook deze spreker, die een kort en uitnemend woord sprak, werd niet bevredigend beantwoord. Wij betwijfelen of de avond dat succes gehad heeft, wat men er zich van had voorgesteld en betreuren het voor de ijverige propagandiste, die voor zulk eene uitstekende voorbereiding overigens had zorg gedragen. NIEUWKUiK. In verband uiet de dojr de Stateu dezer provincie in uitzicht gestelde provinciale toelageu aan door gemeenten bezoldigde veeartsen zal op Vrijdag a e. ten huize van den heer Merkx alhier eene bij eenkomst gehouden worden van de ge meentebesturen van Nieuwkuijk, Vlijmen, Haarsteeg, Elshout en Drunen teneinde te geraken voor gezamelijke rekening tot aan stelling van een veearts, zooveel mogelijk met standplaats in 't midden der bijdragende gemeenten, De kermis alhier is zooals gewoonlijk in de beste orde afgeloopeD, Er is volop fv estgevierd zonder dat een enkele wanklank vernomen werd. De matinéss gegeven door Harmonie en Liedertafel werdeu druk be zocht, evenals de dansgelegenheden. Naar wij vernemen wordt zoowel door de bewoners van Nieuwkuijk als van Vlijmen de wenschelijkheid geuit dat er maatregelen zullen genomen worden de Vlijmensche en Nieuwkuijksche kermis in het vervolg te doen samenvallen. Werkelijk ware het te wenscben dat dit veikregen werd daar thans de gewoonte be staat dubbel kermis te houden zoowel door de inwoners van Nieuwkuijk als van Vlijmen. VLIJMEN. Vergadering van den Raad der gemeente op Zaterdag, 21 October 1911, des namiddags te 6% ure, ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Beeëdiging nieuw gekozen raadslid J. van Engelen. 8. Wijziging begrooting 1911. 4. Aanbieding gemeentebegrooting 1911. 5. Aangehouden voorstel tot vaststelling van de jaarwedde van den amhteuaar ter secretarie. 6. Aangehouden voorstel tot het aangaan eener geldleening. 7. Bespreking verpachting en verbetering van landerijen. SPRANG. Zaterdagavond trad voor de Afd. van „Patrimonium' alhier, opde Wel- Eerw. Heer Ds. v. d. Hof met het onderwerp „Werkliedenvereeniging en Drankbestrij ding'. Spreker begint met te zeggen, dat hij niet gekomen is, om te zeggen dat hier zooveel dronkaards zijn, doch alleen om te spieken voor drankbestrijding, omdat drankbestrijding een middel is ter bestrijding van veel kwaad. In een inleiding zet spreker uiteen wat onder drankbestrijding dient verstaan, tevens het verband tusschen een draukbestrijdersveree- niging en een werklieden ver. besprekende. Sommigen, zegt spr. zouden van iedere werkliedenver. een drankbestrijdersver. willen maken, omdat naar zij zeggen, als de drank slechts weg is ook de sociale ellende zal verdwenen zijn. Anderen beweren dat, als slechts betere sociale toestanden werden geschapen, de drankzucht zou verdwenen zijn. Spr. sympathiseert met geen dezer beide uiters'en. Wel is het waar dat door sociale misstanden de drankzucht in de hand gewerkt wordt, doch het is óók waar, dat, zoo er minder gedronken werd er minder ellende zou zijn. Drankbestrijding is noodzakelijk, ook voor een werkliedenvereenigingle om der wille van hare leden, 2e om haar doel en 3e om haar beginsel. Drankbestrijding is voor een werkliedenver. noodzakelijk om der wille van hare leden. Het is toch een feit dat de werkman het meest lijdt van den drank. Als van het zuur verdiende, meestal toch reeds weinige loon, nog geld af moet voor drank, lijden vrouw en kind spoedig gebrek. Berekeningen zijn gemaakt wat al goeds kon gedaan met geld door werklieden besteed aan sterken drank, en inplaats daarvan betaalt hij nog vaak den drank met zijn gezondheid. Proeven hebben bewezen dat alcohol gebruikende werklieden veel minder uithoudingsvermogen hadden dan alcoholvrije. Het doel der werkliedenver. vordert drank bestrijding. Do werkliedenver. werkt tot verheffing van den werkman op maatschap pelijk gebied. Wil de werkman hooger komen, dan moet hij breken met wat hem omlaag trekt en dat doet de drank. Ook het bpginsel der werkliedenver. eischt drankbestrijding. Liefde tot den medemenich is dat beginsel. Zij trekt zich gezonkenen in stoffelijke en zedelijke ellende aan. Dit solidariteitsbesef moet ook dringen lot drankbestrijding, moet i al de leden der werkliedenver. voeren naar de legers der drankbestrijders. Voor drankbestrijding dienen echter ook aparte vereenigingen worden opgericht, daar niet alleeu onder den werkmansstand, maar evengoed onder alle standen gedronken wordt, ji j Een drankbestrijdersver. moet haar taak breed opvatten. Allen moeteu medewerken aan de i verwezenlijking van het ideaaleen drankvrjje maatschappij. CAPELLE Maandag had de heer A. B., het ongeluk, met zijn kar in de sloot terecht te komen. Het ongeval liep zonder ongelukken af, terwijl een tiental hulpvaardigen er met veel moeite in slaagden de kar onbeschadigd op het droge te hreugen. Vergadering voor „Vrouwenkiesrecht' in de zaal van den heer L. F. v. Dongen. Nadat een hartelijk welkom aan de verga dering was toegeroepen trad mej. M. Ste- verding op teneinde in korte trekken het doel van den bond en de middelen, waarmee dit doel is te bereiken, te schetsen. Daarna trad als spreekster op mejuffrouw II. Wagenaar Hummelinck uit Eindhoven, die de eigenlijke lezing zou houden. Moeten we haar lezing uit een letterkundig oogpunt beschouwen, dan komen we tot de conclusie, dat de geachte inleidster ons een prachtig voorbeeld heeft gegeven van een seutimenteele oude romanstijl in een spelling van miusleus een ppuw terug. Wat de waarde betreft als propaganda, ook die was niet groot, 't Waren holle, hoogdravende f razen, die geen weerklank konden vinden. De beel den uit het leven genomen, of te hoog, of te sentimenteel en tot saai wordens toe uitgewerkt. Na de pauze werd door een paa' toe hoorders gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen. Mej. Steverding be antwoordde ze en gaf tevens nog een kleine speech ter opwekking voor het toetreden tot den Bo id. Te betreuren is het, dat zij zich niet met de leiding van den avond heelt belast, dau toch W38 de vergadering vast meer interessant, en zouden de vruchten grooter geweest zijn. Het zingen was heel goed. Het eerste nummertje werd zeer zuiver, maar met wat weinig gevoel voorgedragen. Zeer aardig waren, Vergebliches Siiiudcben', „In 't woud' eu „Zonnelied'. Dit vergoedde werkelijk veel, wat de avond overigens in gezelligheid te kort kwam. De houding van een deel van 't Cappels' publiek, getuigde van niet veel eerbied voor de spreeksters en weinig welleveudheid. Zonder resultaat is deze avond tocb niet geweest, op het eiude trad één persoon als lid toe. WASPIK. Op de 16 October gehouden groote najaarsrnaikt waren aangevoerd 158 stuks hoornvee en vijf manden varkens. De vee-aanvoer was niet zoo groot als gewoonlijk het geval is, doch de handel was vrij levendig, terwijl o»er het algemeen goede prijzen werden besteed. Zooals voorheen waren de kramers in allerlei wsren in grooten ge ale opgekomen, en maakten goede zaken. De uitgeloofde premien werden bij loling toegewezen aan No. 6 A. Vissers te Raamsdonk. 15 J. Oomeu g Oosterhout. 19 P. Srneur Dussen. 56 J. A. de Bruijn te Capelle. Dongen. Raamsdonk. Waspik. 79 J. Raaijmaker8 81 W. de Bruijn 102 W. de Roon 113 W. de Roon g g Men beteedde voor: Kalfkoeien f 200 it f 280. Melkkoeien f 180 it f 245. Kalfvaarzen f 150 it f 220, Guistévaarzen f 120 it f 150. Pinken f 110 it f 170. Zondag 1.1. ging een gecombineerd elftal van Rapiditas naar Besoijen om daar eene vriendschappelijke match te spelen tegen B.V.C. Siand 61 in 't voordeel van Rapiditas. Onze groenzwarten houden zich best. Als eene merkwaardigheid dient ver meld, dat op't oogenblik, ondanks de koude nachterin den tuin van Mej. P. de R. een paar appelboomeo in bloei staan, terwijl bij den heer de B, alhier voor den tweeden keer een kersenboom bloeit. In de gisteren gehouden vergadering der voetbalclub Rapiditas is met 15 tegen één stem besloten aansluiting te vragen bij den Noord-Brabantschen Voetbalbond. Zond g 1.1. herdacht de congregatie van O. L. Vrouw alhier den dag van haar 50 jarig beslaan. Tevens vierde Mej. Maria de Bont haar gouden feest als lid. Nadat 'e morgens alle leden tot de H. Tafel ge naderd waren, werd in den namiddag de feestvergadering gehouden. De geachte jubilarresse werd door de viceprefecte, Mej. C. Schoenmakers met een landauer afgehaald en in de kerk op een voor haar gereedstaanden zetel gebracht. Het beeld van Maria Onbevlekt Ontvangen was smaakvol versierd. De Echo ra het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5