X Adverteert in dit Blad, NIIÏÏWS ÏÏITHEUSDEN Advertentién. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Kunst en Letteren. B andelsbericht en Correspondentie. IntusRcheD hieven de congreganiaten het Veni Creator aan. Daarna hield de Wel. Eerw. Heer Th. Lomere, directeur, rene kernachtige toespraak. Nadat nog een lied was gezougen en de gewone gebeden verricht waren, had de hernieuwing der opdracht plaats. De prefecie outving eene prachtige gouden medaille, waarbij de Eerw. di ecteur eene treffende toespraak hield, die op de aanwezigen een diepen indruk maakte en de jubilaresse tot tranen toe ontroerde. Ten slotte ontving zij de gelukwenschen der congreganisten, die van haar een prentje kregen ter gedachtenis aan dit tweevoudig gouden jubilé. RAAM8DONKS VEER. De heer W. van Alphen, onderwijzer aan de Openbare School alhier is benoeo.d to onderwijzer aan de R. K. Par. Jongensschool te Amsterdam. De afdeeling 'Tooneel* der Harmonie „De Eendracht' zal binnenkort een groot gecostumeerd en historisch tooneelspel op voeren. Voor deze voorstelling wordt een expres-tooneel geschilderd. Zondag 5 November wordt aan de donateurs en beganstigers van de ver. Post- en Telegraafbeambten „St. Gabriël' in het Vereenigingsgebouw alhier een feestavond aangeboden. De Weleerw. heer A Suijs te Waalwijk zal een lezing houden over het Heilige Land, verduidelijkt door lichtbeelden. Io deze gemeente is de vlekziekte onder de varkens uitgebroken. Eenige exem plareu zijn er reeds aan gestorveo. Naar wij vernemen is de 13-jarige dochter van W. V., na eene afwezigheid van 5 dagen, Zaterdagavond weer in de ouder lijke woning teruggeketrd. In verband met een diefstal van f 150 heeft de politie haar Op de Zaterdag door de landbouwver- eeniging in het café van Mej. A. M. Floris gehouden aanbesteding werd door Gebr. Van der Heijden te Waspik aangenomen de leve ring van 70 balen lijnmeel f 12.85 en 45 HL. erwten it f 7.45. Legpooters werden aangenomen door Gebr. Grutter te Drongrijp te weten63 HL. Eigenheimers h f 3.55 en 10 HL. Bravo's it f3.75. GEERTRUIDENBERG. In plaats van P. Joosen, brievenbesteller alhier, is tegen 1 November benoemd zijn zoon A. Joosen. Voetbal. Het Bergsche voetbal elftal „Sparta' trok Zondag naar Eiudhoven om de E. V. V. te bestrijden. Sparta moest den bekeuden middenhalf, B. Smits, missen. Bellaart speelde nu spel, invaller Huijsmans links-binnen, terwijl Marks naar de milden- voor-plaats veihuisde. Even voor de match begon had de r. chU-buiten-speler, Jos. de Kroon, het ongeluk een spier van zijn rechter been te verrekken, zoodat hij niet meer spelen kon. Een leelijke gaping in de voorlinie ontstond op die manier. Sparta wist met 10 man den wedstrijd toch te winnen met 8— 2. De pas geboren eerste klasser E. V. V. hield zich kranig. Kaatsheuvel 18 Oct. 1911 Souvenir. Als blijk van waardeering en hoogach ting heeft het onderwijzend personeel van de le O. L. School, alhier, zijn vertrek kend hoofd een mooi souvenir aange boden in den vorm van een geschilderd portret. Gedurende de ruim 36 jaren dat de heer G. v. Woerkom als hoofd onzer school werkzaam was, heeft hij zich steeds doen kennen als een zeer ijverig onderwijzer, als een zeer humaan man. Zoowel kinderen als onderwijzers vonden in hem steeds een gewaardeerd vriend- Eerlijk van karakter was hij nooit te vinden voor daden, die den toets der critiek niet konden doorstaan. Nooit heett hij zijne zelfstandigheid opgeof ferd, steeds volgde hij zijne overtuiging op gevaar van miskenning van wie ook, hij toonde karakter. Zeer noode zien wij den heer Van Woerkom dan ook vertrekken, dt school verliest in hem een eminent onderwijzer, de onderwijzers een oprecht vriend, de gemeente een man van karakter zooals er weinigen zijn. Moge hij nog jaren profiteeren van een welverdiende rust na een ingespan nen leven. Concours. Bij den heer J. Reijnen zal een natio naal biljart concours worden gegeven Er worden 3 prachtige prijzen beschik baar gesteld, waaronder een le klas heerenrijwiel. Gedwongen Winkelnering. Bedrijfsongeval. Hedenmiddag overkwam de 26 jarige H. C. werkzaam op de schoenfabriek van den Heer F. Dalleu een ongeluk dat betrekkelijk goed afliep, gezien de omstandigheden. Hij raakte met zijn vingers beklemd tusschen kamraderen der Stansmachine welke nog in bewe ging was. Gelukkig had men ze spoedig tot stilstaan. Een zijner vingers werd verpletterd en de anderen lichtgewond. Hij moest de hulp van Dr. Ruding inroepen, die het noodige verband legde. Voor 3 maanden werd dezelfde persoon aan de zelfde machine ook verwond. Onvoorzichtigheid zal dus wel de oor zaak zijn. De ongevallenwet komt hem gelukkig finantieel tegemoet. H. Kindsheid. Begunstigd door een zonnig weer, had jl. Maandagmorgen alhier het feest der H. Kindsheid plaats, het kinderfeest bij uitnemendheid. In optocht trok de lange rij van blijde kindergezichtjes, vanuit de school der EerwZusters, door de Pe perstraat, Grootestraat naar ons kerkge bouw, De stoet werd opgeluisterd door vaantjes en vlaggen, en werd het beeld van het Goddelijk Kindje meegevoerd. Om 9 uur werd door Kap. van Acht het H. Misoffer opgedragen. Daarna richtte hij een hartelijk woordje tot de onafzienbare kinderschaar. Door het dochtertje van Frans Cornelissen, werd uit aller naam de toewijding aan het Goddelijk Kindje uit gesproken en door allen nog een paar mooie liederen ge zongen. Daarna keerden allen opgeruimd huiswaarts. Uitslag der Presidentskeuze. Bij de verleden Zondagmiddag ge houden verkiezing van een nieuwen Pres, van den R.K Volksbond was de uitslag zoo wij uit zeer vertrouwbare bron ver namen als volgt: Het getal uitgebrachte stemmen bedroeg slechts 139. Gezien hel aantal leden welke deze vereeniging telt (ruim 600) is dit getal zeer treurig. Candidaten waren zooals wij reeds mel den, de 7 leden van het Bestuur. De heer A. van Huiten verkreeg 58 stem men W. Broeders 27, Jan van Amels- voort 22 J. v. Besselaar 13H. Klijn 8; Adr. Kops 7; en H. de Jong 4 stem men. Zoodat gekozen is de Heer van Huiten. Wij feliciteeren den Heer van Huiten met het in hem gesteld vertrouwen- Moge hij zich beijveren om dit vertrou wen waardig te zijn. Concordia. Verleden Zondagvoormiddag werden wij verrast door de lustige tonen van het fanfarekorps iConcordia* uit Loon- opzand. Met een opgewekte marsch trok men naar de zaal van >Euphonia« al waar door hen om half 12 een concert gegeven werd. De belangstelling was groot, en de zaal was gevuld. En het moet reeds dadelijk gezegd worden, de aanwezigen waren ten hoog- sten voldaan over hetgeen men te hoo ren kreeg, van dit nog betrekelijk kort opgericht korps. De Vice Voorz. van »Euphonia* de Heer v. Dordmond, was dan ook de tolk der aanwezigen toen hij dit aan het Bestuur en de leden getuigde en hen dankte, voor de moeite en opoffering welke zij zich hebben getroost, om ons hier op een concert te vergasten. De Pres. van »Concordia* de Heer Schoenmakers dankte uit aller naam, voor de hartelijk gesproken woorden en toege- zwaaiden lof. Hij noemde het een eer voor Concordia* bij »Euphonia* een concert te kunnen geven, te meer nog daar zij alles wat ze tot heden op mu zikaal gebied kunnen presteeren, te dan ken hebben aan een lid van «Euphonia* de Heer Stravers, welke als Directeur van >Concordia« optreedt. Luiden bijval oogstte deze wederzijds gesproken woorden. Omstreeks half drie werd de terugreis ondernomen. Hoogst voldaan was men over de ontvangst. Moge de vriendschapbetrekkingen tus schen deze twee plaatsen onderling meer en meer toenemen. Een schoone stap is j.l. Zondag gezet. pianobegeleiding van Mej. Haverkamp uit Nijmegen. Vooral de medewerking dier beide dames zal een extiaatje zijn voor liefhebbers van de schoone zangkunst. Eet vol Ontslag. Met ingang van 1 Dec. e k. is aan den WelEd. Gestr. Heer J. H. Zijnen de Gier eervol ontslag verleend als Notaris alhier. Aardappels. Tot veler geiuststelling'kan gemeld wor den, dat er eindelijk stilstand gekomen is in de voortdurende stijging der prijzen. Eigenheimers (prima) f 2.80 f 8. Blauwtjes f8,10 f3,25. Bravo's f3.5o- De verzendingen zijn in vollen gang en dagelijks verlaten honderden mudden deze streek naar elders. Buiten verantwoordelijkheid derRedactie. Militieraad. Voor belanghebbenden zij hier meege deeld dat de zg. »keuring« der lotelin- gen dezer lichting voor deze Gemeente zal plaats hebben, op as. Zaterdag 21 Oct. te Waalwijk voorm. om 10 uur ten stadhuize aldaar. Ongetwijfeld zullen hieraan zich velen onderwerpen. Het getal dergenen welke uit onze gemeente worden «afgekeurd» is telken jaren be droevend. Moge het ditmaal gunstiger zijn en al onze jongens flink en krach tig genoeg bevonden worden, om het Vaderland te dienen- Niet onverwacht, maar toch te vroeg overleed heden in de Gasthuisstraat te Tilburg pater G. J. Eibers subdiaken, in leven leeraar aan het R.K. Gymnassium. n November 1910 overmeesterde hem de ziekte, die zoo veel jonge levens vernielt en na taaien weerstand bezweek hij 12 October 1911. Hij was een jonge man van wien men hooge verwachtingen mocht hebben, want hij was begiftigd met prachtige geestesgaven. Hij bezat 'n acte Fransch M.O. en studeerde klassieke letteren. Doch mid den in de'ontplooiing van zijn verstands- krachi werd bij weggenomen op den eeftijd van nog niet ten volle 25 jaar. Hij werd geboren te Oeffeit 12 Dec. 1886; trad in de Congregatie 8 Sept. 1906 werd tot subdiaken gewijd 21 Mei 1910. Voor zijn ziel moge het eeuwige licht zijn opengegaan. Jos. Tijssen. In twee te Kiel verschijnende bladen lezen wij, hoe met buitengewone inge nomenheid gewag wordt gemaakt van het optreden als Lohengrin van Jos. Tijssen, die voor dit seizoen aan de Opera aldaar is verbonden. Het eene blad spreekt van de „innige warmte, die de lyriek der bruidskamerscène kenmerkte en van de „sonore volheid van de heer lijke, soepele stem, de gemakkelijkheid der toongeving" en „de dramatische beeldingskracht" van dezen zanger. Het andere zegt o.m. „Ook als Lohengrin bleek Tijssen een overwegend lyrisch zanger, wien echter ook door verstan dige aanwending en aanwezige waarde volle en goedgeschoolde middelen echt dramatische uitdrukking ter beschikking In de verslagen over dezelfde „Lohen- grin"-voorstelling wordt bijzonder ge roemd het kwartet der pages, waarin twee jonge stadgenooten meezongen, die bij Tijssen haar vokale en artistieke op leiding voltooiende dames Riek Van Loon en Rosy Prins. Zooals men weet, begeeft zich ook de heer Jos. Groenen naar Kiel, om zijne studies onder Jos. Tijssen voort te zetten. Een nieuw tijdschrift. Heden werd ons toegezonden de eerste aflevering van een nieuw tijdschrift, ge titeld „Ons Tooneel" Maandblad voor R. K. Tooneelvereenigingen in Nederland en België. De Redactie hiervan berust bij den heer Jan v. d. Horst te Zegge bij Rucphen in N.-Br., terwijl het ad ministratie-bureau gevestigd is bij den heer C. J. Miermans Jr., Wakkerstraat 36, Watergraafsmeer. Het wil ons voorkomen, dat dit geschrift werkelijk in eene sinds lang gevoelde behoefte voorziet. Zoo ergens, dan is vooral op tooneelgebied zaakkundige voorlichting noodig en gewenscht, daar ooneelwerken buitengewoon kunnen werken ten goede maar ook ten verderve der lezers of toehoorders. Zoowel de beschouwingen als de beoordeelingen van verschillende werken, die reeds onze aandacht vroegen, toonen duidelijk, dat de Redactie in goede handen is, terwijl de rubriek Declamatieverzen en die der Tooneelstukjes, voordrachten enz. eene aangename afwisseling zullen verschaf- fen.' Wij twijfelen dan ook niet of dit Maandblad zal zijn weg wel vinden en zich spoedig in eene welverdiende be langstelling van zeer velen mogen ver heugen. Aan Een belangstellend Abonné. Io beleefd antwoord op uw ingezonden stuk van Zaterdag heb ik de eer U het volgende mede te deelen. In Sept. 1.1- werd mij op eene Bestuurs vergadering der Liedertafel gevraagd, wanneer de zaal beslist klaar zou zijn. waarop ik als altijd geantwoord heb >De zaal is 15 October klaar.» Na afloop dezer vergadering vernam ik, dat er dan hoogstwaarschijnlijk een afscheidsconcert zou zijn voor den Heer Jos. Groenen. Natuurlijkerwijze werd toen nog meer alles in 't werk gesteld om 15 Oct. gereed te zijn en waarin ik dan ook slaagde, dank zij de vlugge en prompte uitvoering der aannemers de Heeren van Huiten en van Heesch. 6 Oct. daarop had het Bestuur weer vergadering, doch ik hoorde niets meer van bovengenoemd afscheid.'- concert dat dan tevens ook een prachtige Openingsavond geweest zou zijn. Ik informeerde al eens bij een en ander Be stuurslid, doch de een zeide, »ik weet er niets van» en de ander: »wij geven pas concert in November.» Ten slotte vernam ik den datum 13 Nov. a s. (uit De Echo van het Zuiden) die datum was voor mij wel een reden om niet te wachten met mijne zaal pro ductief te maken, hetgeen zooals U misschien niet zult weten, nog zoo heel gemakkelijk niet is, al heb ik dan die huur zooals U schrijft. Hoogst aangenaam was het mij geweest dat de zaal door O. en V. geopend was doch dit was voor mij hoe gaarne ook ondoenbaar, te meer nog de vele aan vragen, d'e ik nog heb. Half November openen, op 't laatst van November advent dus dan voor andere gezelschappen pas na Kerstmis. De mooie gelegenheid, die mij den heer Faveur opende, deden mij besluiten deze soirée te geven. Ik geloof dat mij dit niemand euvel kan duiden. De Liedertafel heeft altijd ge weten dat de zaal 15 Oct. klaar zou zijn; dit is nu wel niet de gewoonte, dat een gebouw altijd op tijd klaar is, doch hier maakt dit een bijzondere gunstige uit zondering. Intusschen spijt het mij, doch aan wien nu de fout U vraagt en antwoordt in uw inge zonden stuk, doch laat het geëerd publiek hierover oordeelen, hoewel ik voor mij zelf overtuigd ben in deze geen schuld te hebben. De redactie dankend voor de plaats ruimte Hoogachtend, ANTOON GERRIS-Simons bijna onder vriespunt was gedaald, den weldadigen gloed voelde der rede van deze spreekster zonder het echt vrouwe lijke te verliezen, kwam zij met gezonde argumenten ons toonen, dat vrouwen kiesrecht reden van bestaan heeft. Uit haar woorden en haar dictie, sprak heel duidelijk, dat zij wenschte de rechten der vrouw, zonder man te willen zijn, te zeggen zonder het vrouwelijke te willen prijs geven. Was op dergelijke manier de geheele avond gevuld geweest, ik betwijfel het niet, zou de ledenlijst door bijna alle aanwezigen geteekend zijn en zou de idéé die heerscht omtrent vrouwenkies recht zeer veel ten hare gunste gewonnen hebben. Het verdere gedeelte van den avond werd aangenaam aangevuld door enkele zangstukjes die door een der propa- geerende dames zeer verdienstelijk wer den ten gehoore gebracht, ik voor mij, hoorde heel graag het„als de ziele luistert," van Guido Gezelle. Gaarne verwacht ik binnen niet al te langen tijd eene tweede oproeping tot bijwoning eener lezing over dit vraag stuk ik ga er heen, want ik ben nog vóór vrouwenkiesrecht. Beleefd dankend voor de verleende ruimte. EEN MAN. f t Heden overleed te Tilburg, in f het klooster van de Paters van het 11. Hart, niet onverwacht maar toch nog te vroeg mijn geliefde neef de WelEerw. Pater leeraar aan het K. K. Gymnasium, in den leeftijd van nog geen 25 jaar. Hij was een jonge man van wien men hooge verwachtingen mocht hebben, want hij was begiftigd met prachtige geestesgaven. CHRISTIAAN LEIJTENS. Baardwijk, 10 Oct, 1314 HEUSDEN, 17 Oct. l91i. Benoeming. De oudste zoou van. onz.'n geachten Bur gemeester, de Heer P. Honcoop Jr. smaakte deze week het genoegen door II.M. te wor den benoemd tot Burgemeester van Zuilichem. Moge het hem in die kwaliteit in ieder opzieht naar wensch gaan. Uitvoering- Vrijdag 20 Oct, des avonds te half acht zal de zaDgvereeuiging „Semper Crescendo' uit Well zich laten hooren in het „Wapen van Amsterdam.' Behalve door het gemenge koor zullen eenige nummers worden vertolkt door Barsse van Slingelandt uit Well onder Een gruweldaad. - Hiermede heb ik de eer den geachten lezers van dit blad mede te deelen, dat in het nummer van Zaterdag a.s. een vervolg zal verschijnen ouder den titel van „Een gevangene.' Flipje. Naar den Voorzitter van den gemeente raad van Vlijmen ons mededeelt, zijn in het verslag van den gemeente raad een paar foutjes ingeslopen „de bevolking van den Bosch moet niet zijn 10 maar 40.000 en de tijd dat de secre tarie te Drunen geopend is moet zijn van 912 en van 2-4 uur. Red. Berichten 'tuit Vlijmen, Haarsteeg, Loonopzand, en raadsverslag Drunen moeten tot 't volgend no. blijven liggen. Geachte Redactie Mag ik voor onderstaand een plaatsje in uw geëerd blad- Vol moed, en met de heiligste be doelingen voor het groote vraagstuk der vrouwnet vrouwenkiesrecht, ben ik Maandagavond uitgegaan ter bijwoning der lezing, betreffende dit vraagstuk. Ik ben gegaan met de heiligste bedoelingen, eensdeels, omdat ik veel voel voor het vraagstuk zelf; anderdeels, omdat ik respect heb voor den moed eener vrouw, om openlijk haar recht te komen ver dedigen. Eene ontgoocheling echter, was me het eerste gedeelte dezer lezing inplaats van eene juiste uiteenzetting omtrent het doel en streven van de vereeniging voor vrouwenkiesrecht te hooren, inplaats van eene juiste argumentatie der middelen om hiertoe te geraken, werd ons in tamelijk onsmakelijken vorm eene satire op den man toegediend, gekruid met visioenen uit avondschemeringsuurtjes, die der goede zaak ter schade moeten zijn. Als het vrouwenkiesrecht bij spreekster even visioenair is, als de visioenen ons ten beste gegeven zou ik een feilen aantocht voelen om haar uit hare droome- rijen wakker te schudden en haar beleefd te verzoeken, in het belang der goede zaak, waarvoor zij streeft, om tot de naakte realiteit terug te keeren en realiteit niet visioenair te behandelen; de voor beelden werden goddank, als visioenen voorgediend, anders zou ik gevraagd hebben Zag U ooit werkelijkheid Bij het begin van het tweede gedeelte had een der aanwezige heeren den moed om een paar ideëen te weerleggen in den beginne vond ik dat spreker zich eene moeilijkheid op den hals had ge haald omdat de obstructie zoo ver bazend uitgebreid kon worden, dat ze gemakkelijk een geheelen avond kon vullen, en ik vermoedde, dat als dupliek ons uit denzelfden schotel, als van het eerste gerecht, een portie zou worden toegediendde obstructie noemde ik erg kort en de dupliek een afgepluisde zalmgraat. Toen spreekster raakte aan de punten wier behandeling het tweede gedeelte van den avond zoude vullen, nam heel handig, Mej. Steverding de zaak in hare handen. Eerlijk moet ik erkennen, dat mijn vrouwenkiesrecht-thermometer, die .©t GENDEREN, 16 October 1191. WeEd. Heer. Toen ik in de Protestantsche Noord- brabanter van 14 October jl. het artikel las tot aanbeveling van den heer Oer- lemans als lid der Provinciale Staten voor het distict Heusden in de vacature van wijlen den heer Branderhorst, zag ik tot mijn verwondering dat in de 2de alinea de heer Branderhorst gezegd werd, reeds jaren geleden de aandacht op den heer Oerlemans gevestigd te hebben. Om echter de continuatie van dit aan dacht vestigen niet te zeer op den voor grond te stellen en daardoor het denk beeld bij de kiezers ingang te doen vin den, als zou de heer Branderhorst steeds van' datzelfde gevoelen gebleven zijn, had ik liever inplaats van, «reeds jaren geleden1 gelezen »voor 10 of 15 jaar*. «- Nu toch, na die 10 of 15 jaar, een zoon van den heer Branderhorst, zoowel den leeftijd als de capaciteiten verkregen heeft, om met eere en onbe twist evengoed als de heer Oerlemans zijn plaats in te nemen, zou het, mocht de heer Branderhorst dit vroeger al ge zegd hebben, te absurd zijn en een blaam werpen op het piëteitsgevoel en daarna ook op den personenblik van wijlen den heer Branderhorst, zoo hij later nog steeds den heer Oerlemans was blijven prefereeren boven zijn zoon. Daar zijn zoon nu echter niet voor lid der Provinciale Staten wenschte in aan merking te komen, hoop ik, dat ieder dit stuk zal beschouwen als uitsluitend dienende om verkeerde gedachten om trent de verstandhouding tusschen wijlen den heer Branderhorst en zijn zoon uit den weg te ruimen. Ieder zal me dan ook toestemmen, dat reclame voor den heer Oerlemans met weglating of verandering in boven- genoemden zin van deze alinea de voor keur had verdiend en meer het nobel karakter van wijlen dén heer Brander horst eere had aangedaan. Met beleefden dank aan U, M. de Redacteur, voor de afgestane plaatsruimte teeken ik Uw dw. G. P. Branderhorst jur. student Genderen. meen Van *1) Men echrijtt aan de Maasbode': Bekoorde in onze plaats sedert lang dc ge- dwoDgen winkelnering tot het verleden, thans dreigt deze volkskwaal weer opnieuw het hoofd op te steken. De Alg. R.K. Lederbewerkersbond zal echter alle middelen aanwenden om dit ge vaar in tijds te keeren. Hij meent dat verplicht te zijn èn in het belang der patroons, èn in dat der arbeiders, èn in dat der industrie zelf. Op merkelijk toch is het, dat juist in plaatsen, waar de winkel verdwenen was, de industrie in korten tijd de hoogste vlucht heeft genomen. Ook de loonen zijn er hooger dan elders. Tal van schoen fabrikanten steunen dit streven ten zeerste, wijl zij het weder invoeren van den gedwongen winkel noodlottig achten voor de concurrentie. Stciclt M BESOIJEN, 17 Oct. De piijs der boter was heden op de markt Aanvoer 252 Kilo's. Hoogste prijs 1 1.74. Laagste prijs 1 1,55. De prijs der eieren was a 8 et. p. stuk. ROTTERDAM 16 Oct. Tarwe f 10.50 a f 11.50 per 100 K.G. Rogge verkocht van 10.totfO.perlOOk.g Gerst. Winter per 100 kilo 1 0.10.Zomer per 100 kilo 0.— a 10.— en Chevalier per 100 kilo f0.— 0.0 Haver per 100 k. 1 8.1/, a 8.75 Bruine boonen van f 17.1 18. IV

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 6