Notaris KANT Adverteert in dit Blad, ERKEND aPÏI |a| METAALDRAAD LAMP NIEUWS UIT HEÏÏSBSN Gemengd Nieuws. Advertentiën. Bericht van Inzet. fjÏËÜWS uit kaAtsh£mfl Ingezonden Stukken. Sf andelsberichtsn gelicht. De schade is nog grooter door dat door ruwe behandeling het netwerk erg gehavend is. We meenen dat de belanghebbende met dat soort hulp niet erg ingenomen zal zijn. YRIJH.-CAPPEL. Vrijdag 3 November B.9. bestaat in het schoolgebouw voor de in gezetenen gelegenheid tot kostelooze inen ting en heriuenting. WASPIK. Terwijl een voerman uit Dongen hier bezig was met bieten te laden viel zijn hond op 't schaap van den heer de B. aan, dat hij duchtig toe takelde. Ernstig gehavend eu zonder staart werd het arme dier ontzet. Bij den storm van Zondag 1. 1. was er weer veel gevaar voor het onder- loopen der polders. Het water in de haven was zoo hoog, dat het bij ver schillende bewoners van 't Dijkske in 't achterhuis stond. Een lastig gevolg van dezen hoogeu waterstand is nog, dat er nu veel ongedierte, als ratten en muizen binnendringen in woningen en schuren. RAAM8 DON K( Dorp), 23 Oct. Zaterdag avond zeilde schipper A. Olieslagers nabij de Dongebrug zijn diep met palp geladen aak vol. Het scheepje zonk onmiddellijk en O. zou stellig verdronken zijn, ware hij niet door H. de Borst met een roeibootje gered. De lading was bestemd voor de heeren J. Schoenmakers en P. Knaap. Voor hen, die hunne konijnen en haantjes liever zelf opeten, komen wij even med^deelen, dat bij den heer Mar. v. Don gen Nzn. 3 konijnen en bij Mej, de Wed. J. van Dongen een flinke liaan gestolen ziju. RAAMSDONKSVEER. Solidariteit. De leden der bakkersvereeniging hebben besloten gezamenlijk de nogal aanzienlijke kosten te dragen van een proces, dat de heer J. E. in zijne qualiteit van voorzitter van genoem de vereeniging tegen den heer J. S. heeft gevoerd. Door achteruit te loopen stortte paard en kar van den heer H. van Laarhoven Azn. in de haven. De heer v. L. sprong nog bijtijds op een in de haven liggend schip en redde zoo zijn leven. De kar werd zwaar beschadigd en het paard liep ernstige wonden op. In plaats van hoofd-machinist van Dijk, is aan de Dongebrug alhier benoemd de heer Kool, thans als zoodanig in functie aan de Vierbaudsclie Sluis (gem. Dassen.) Onze dorpsgenoot, de heer A. Schoen makers, is benoemd als ondei wijzer aan den cursus voor herhalingsonderwijs te Geertrui- denberg. GEERTRUIDENBERG. Naar wij ver nemen is de heer J. E. Blancquiere alhier, benoemd als hoofdmachinist bij de electriscbe beuialingsinrichting van de Bergsche Maas aan de Vierbandsche Sluis. Voetbal. Zooals de Bond aangegeven had, zou het Ossche //Anthony* een bezoek brengen aan G'berg. Omstreeks half 12 arriveerden hier de gasten. Voor de wed strijd begon, was het veld uitstekend be speelbaar. Sparta's captain is zoo gelukkig den toss te winnen en verkiest met den wind in den rug te spelen. De scheidsrechter geeft het signaal tot beginnen en Sparta komt dadelijk prachtig combineerend, bij het vijandelijke doel. Stal bemachtigt het leder en geeft met eeu kei hard schot zijn vereeniging de leidiDg 1 0. De sterke tegenpartij kan niets uitvoeren door den kevigen wind de ballen zijn niet weg te werken. Een keer maar weten de Oasenaren over.het midden v u het terrein te komen. Het spel blijft voortdurend op het gebied van de gasten. Verschillende kansen worden door Sparta niet benut. Plotseling nadert het Bergsche team Anthony's eind palen. Een schot van Marks en de bal komt via den goolpaal in het net terecht. 2 Weer stellen ^Onze Elf* zien op, maar nu laat Pluvius z ch ook niet onbetuigd. De regen komt met stroomeu neer en de spelers zijn genoodzaak', in het uubijzijude siation een veilige schuilplaats le zoeken. Toen het weer wat bedaard was, geleek het veld een moeras, meer geschikt voor waterpolo als voor voetbal. Scheidsrechter Jobse floot dan ook inrukken. In de 30 minuten, die gespeeld waren blonk vooral Stal uit. De rechts-buiten- epeler, de Kroon, had nog last van zijn rechter-been. De jeugdige nieuwe links-half de Reyer, is iemand, die het volkomen verdiend, in de gelederen van de Bergsche club plaats te nemen. Ook de andere spelers waren goed in vorm. De verdediging kreeg weinig te doen. De tegenstauders beschikten over een goeden midden-voor, goede backs en een goeden keeper. Bij de suikerfabriek //Statendam* is Zondag gezonken een aak met suikerbieten behoorende aan C. v. d. Heuvel te R'veer. DRONGELEN. Iu tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders werden j 1. Maandagavond de lessen aan onzen verleden winter opgerichteu landbouw-wintercursus heropend. Burgemeester Oerlemans sprak daarbij een kort woord van inleiding en uitte het vertrouwen, dat de leerlingen in het tweede winterhalfjaar even trouw zouden opkomen als iu het eerste en dat zij zich even als toeu met lust en ijver op vermeerdering van Vakkennis zullen toeleggen. De Cursus wordt met rijks- en provinciale subsidie gegeven van wege de afdeeling Heusden der Noordbrabantsche Maafsohappij van Lindbouw Het geven van het onderwijs is opgedragen aau den heer A. van Gooi te Dassen. Kaatsheuvel 25 Oct. 1911 Laffe aanraking. Maandagavond ongeveer half zeven uur had in den Berkdijk een laffe aanranding plaats. Zekere Schoofs uit Waalwijk, welke hier met loti n van de Arnhemsche Verloting liep te venten, passeerde een eenzaam voet pad, om huiswaarts te keeren. Plotseling werd hij daar door 2 of .3 personen aange vallen en met een mes of ander scherp voorwerp verwond, terwijl men hem van zijn portemonnaie waariu ongeveer 30 guldtn aan klein geld en horloge beroofde. Op zijn langdurig hulpgeroep kwamen eenige per sonen toegesneld en vonden hem als verlamd van schrik en angst op den grond liggen. Na in een naburig huis te zijn afgewasschen is hij later per rijtuig huiswaarts gebracht. De politie is een streng onderzoek begonnen, en is, zoo wij vernemen, de daders op het spoor. Vinkenvangst. Hierover word dit jaar erg geklaagd.Er wor den er heel weinig gevangen. Worden andere jaren, in deze maand door 5 of 6 liefhebbers een vinkenslag betrokken, dit jaar zijn er maar twee. Het eene in het Steegje door Smits en het tweede op het Efteliug door Akkerman?. Deze liefhebberij gaat das ook al over. Alge me ene Vergadering De twee laatste Zondagen 15 en 22 Oct. hield de R. K. Volksbond eene algemeene vergadering. Als spreker trad telkens op de heer J. van Rijzewijk uit Tilburg Hij behaudelde de kwestie welke hier reeds een jaar hangende is, en aanleiding is geweest tot onderlinge oneenigheid en afgekeerdheid. Op de eerste plaats zette hij uiteen het groote nut en de noodzakelijkheid voor ieder werkman, om lid te zijn eeuer goede R. K. vakvereem'giug en hoe er naar gestreefd moet worden, om zulk een organisatie al sterker en sterker te maken. Daarom stelde hij voor om den Volksbond zooals die thans hier bestaat, te reorgani- seeren en zoo in te richten, dat het lid maatschap hiervan een geleidelijken overgang moet zijn tot de vakvereeniging. Hiervoor stelde hij als model de statutenwijziging, welke te Eindhoven in den Volksbond heeft plaats gehad. De leden namelijk, welke lid zijn op beden van den Volksbond, blijven daarvan lid, doch betalen een hoogere contributie, dan tot heden. En zij welke in de toekomst lid willen worden, nemen de verplichting op zich, om binnen verloop van 3 maand'n, over te gaan tot de vak vereeniging, of tot de afdeeling van diverse vakken, welke gevormd wordt. Over het al of niet aannemen dezer voorstellen, wordt a.s. Zondag een stemming (met briefjes) gehouden, wie voor of tegen is, Het 8/s der stemmen wordt vereischt voor aanneming. Brand. Hedenmorgen ontstond een binnenbrand bij B., doordat waschgoed, dat om de kachel te drogen hing, vlam vatte. Spoedige hulp wist het vuur echter gauw meester te zijn. Inspectie. Geschiedde de inspectie voor de landweer bijna geregeld onder het raadhuis, dat jaar zal ze gehouden worden in de le O. L. School. LOON-OP-ZAND. Bij de gister gehou den aanbesteding in 't café van den Heer W. Cools voor het bouwen vau ee woonhuis met werkplaats voor rekening van den Heer Th. Pijnenburg alhier, waren de laagste in schrijvers C. Teurliugs te Kaatsheuvel en Ant, Stalpers alhier, zijnde respectievelijk metsel en timmerwerk. De heer Mollen uit Valkenswaard is hier weer ter valkenvangst: Hij heeft zijn hut geplaatst op de heide voorbij de Plakken, HEUSDEN, 25 Oct. 191Ï. Ongeluk. De heer C. Sw. was zoo bereidwillig de paarden van den grooten oliewagen te gfijpen, toen deze schichtig werden. Jam merlijk kwam hij daarbij onder de wielen terecht, zoodat een zijner beeneu zoo ge kneusd werd, dat hij er best eenige weken mee zitten kan. R. K. Debating-club »St. Catharina A.s. Zondagavond om 8 uur vergadert bovengenoemde vereeniging in het gewone lokaal. Behalve, dat er eenige huishoudelijke zaken zullen worden afgedaan, zal de secre taris onder meer het jaarverslag uitbrengen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Reditctie, Mag ik nogmaals voor onderstaand eenige plaatsruimte Voorloopig mijn dank. Toen ik in mijn laatsten brief schreef dat ik binnen niet al te langen tijd, eene tweede lezing verwachtte over vrouwen kiesrecht dacht ik niet dat die gelegen heid zich binnen een paar dagen kwam voordoen, een zeer duidelijk bewijs, dat er vrouwen zijn die het kiesrecht waar dig zijn, zie ik in het herhaalde optre den van Méj Steverding om het groote vraagstuk te bepleiten, Er was ten op zichte van het vrouwenkiesrecht, door de laatste lezing een zeker verlies merk baar, om als solo-propagandiste te trachten dat meer op te halen, is moe dig. Ik had dan ook trouwens geen spijt dat ik gegaau ben. Eene zaak echter verwonderde mij ten zeerste, er waren eeu massa vrouwen afwezig, die de zaak konden steunen, en die ik er wel ver wacht had, ook mannen hadden er meer moeten zijn, of zijn er nog zoo vele van die heertn der schepping, die hunne vrouwen liefde, kost en inwoning ver schaffen om ze als huishoudster mode pop of kinderjuffrouw te laten fungeeren die van het standpunt uitgaan datmeis jes en vrouwen niet huns gelijken, maar de minderwaardigen zijnO Jeel O Jeel Heeren niet zooveel bombardeeren niet allemaal te gelijk 't wordt me te machtig..,. Wat zegt U In het huis houden blijvenNeen mijnheer, eene vrouw heeft wel hersens maar die zijn meestijds maar slapjes ontwikkeld, Kunt U wel uit uw zaken om te gaan kiezen of te stemmen, of vergaderingen te houden, worden de zaken des lands niet behandeld a]s de heeren hunne vacantie nemen Wat zegt U Opvoeding der Kinderen Laat uwe kinderen opvoeden door eene vrouw die wat rui mer blik in het leven krijgt en niet in dolent mêe schokt in het enge wereld- kringentje. U behoeft niet bevreesd te zijn dat U een bord havermout wordt toegediend waarin een paar vrouwen kiesrechtartikelen rond zwemmen ik zou meer angst hebben voor havermout met pleureuses toegediend in idioten of nar renhoedjes. Gij wilt dat uwe vrouwen van aanzien zijn en laat ze Clownhoedjes dragen, maar voor de groote zaak, het zelfbewustzijn der vrouw voor het be grip dat zij even goed mensch 2ijn als de mannen dat ook zij hersenen hebben, dat ook zij eischen hebben te stellen in het maatschappelijk vraagstuk, dat hunne belangen even goed belangen zijn, als die der mannen, dat vergeet gij dikwijls of ziet gij ze over het hoofd, met een schouderophalend, »daar zorg een man voor. Als dat waar wis, was geen vrou wenkiesrecht noogdlg, of zou een man zoo brutaal willen zijn met te beweren, dat het menschelijk egoisme op hem geen vat heeft? Och arme: Ik haal mijn schouders op Jemenie, waar ben ik nu terecht ge komen, ik ben van mijn plan afgedwaald, ik wilde maar heel even zeggen, dat Mej Steverding ons uitstekend beviel gisteren avond, we kenden haar van den vorigen avond en mochten we met recht verwachten, dat wij op eene aangename manier werden beziggehouden en het resultaat Is geweest dat de avond voor ons toehoorders eene bevrediging was.. Nog werden een paar vragen gesteld, d>e zij m.l heel duidelijk beantwoordde Om iemand en vooral een man te overreden voor vrouwenkiesrecht, geloof ik dat het noodig is hem eerst de oude plunjes uit te trekken, hem de jeugd en het verleden doen vergeten, en hem dan in eens in den vollen stroom der actie te plaatsen. Enfin de zalmgraat was niet meer afgepluisd, als we nog een paar maal gaan luisteren krijgen we misschien wel het neusje en mijn vrouwenkiesrecht thermometer Is weer een paar graden gestegen. Het spijt mij dat mej Steverding moest onderviuden, dat er zooveel menschen in Waalwijk alleen aan zich zelf denken dat er vrouwen zijn, die het volgens haar beweren goed, en het vrouwen kiesrecht niet noo Jig hebben, die ver geten dat er massas vrouwen zijn die het wel noodig hebben, dat er zijn die liefdadigheid willen beoefenen met hate portemonnaie maar niet met haar herse nen en haar hart. En dan stel ik me in positie, de schou ders hoog in de lucht en ik vraag, en Waarom en Waarom en Waarom EEN MAN. In //de Katholieke Lederbewerker? van 21 Oct. komt onder zjken van plaatselij keu aard een bericht voor uit Baardwijk, waarin, in verband met het ontslag van een lid der R. K. vakorganisatie bij de firma Hartog te Waalwijk, gezegd wordt, dat de arbeiders dier firma buune boterhammen niet mogen medebrengen gewikkeld in ,/de R. K. Leder bewerker.* Het bestuur der R. K. vakvereeniging der Lederbewerkers te Waalwijk, ofschoon reeds voor zijn onderzoek overtuigd, dat. het gemelde uit Baardwijk valsch moest zijn, heeft na onderzoek bevoudeD, dat moge de een of ander meesterknecht al eens een keer aar- uierkiug gemaakt hebben op liet mee brengen van //de R. K. Lederbewerker* gewikkeld om de boterhammen, dat van die klein geestigheid bij de Heeren Patroons volstrekt geen sprake is, noch ooit geweest is, en dat er nog minder sprake is van een absoluut verbod, zooals de berichtgever doet voor komen. Het bestuur der vakafdeeling te Waalwijk meende om meerdere redenen verplicht te zijn deze bevinding ten spoedigste oj enlijk ter kennis te brengen aan allen, opdat de valsche beschuldiging openlijk uitgebracht tegen de firma Hartog ook publiek ten spoedigste te niet gedaan word?. U dankend M. de R., voor de verleende plaatsruimte. Het Bestuur der R. K. Vakvereeniging der Lederbewerkers te Waalwijk. R. SCHOEMANS, secr. Mi/nheer de Redacteur. Onze raadsvergaderingen mogen zich tegenwoordig in de belangstelling van een talrijk publiek verheugen. Zater dagavond nog, lang voor de deuren der raadzaal zich openden, verdrongen zich honderden op de trappen van het raad huis om toch maar zeker een plekje binnen te veroveren. Of nu de orato rische talenten der sprekers dan wel de belangrijkheid der te behandelen onder werpen deze ongewone belangstelling gaande maken kunnen wij niet beslissen, maar eenige bespreking van dit over drukke bezoek vei dient wellicht wel overweging. Wij vreezen anders toch dat zoo zich het verschijnsel, dat meer deren zich met een standplaats op de trappen of nog erger op straat moeten vergenoegen, dikwijls mocht herhalen, een voorstel tot verbouwing van ons raadhuis met belangrijke vergrooting der raadzaal niet kan uitblijven. X Vrijhoeven Cappel, 24 October 1911. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U mij een plaats in Uw veelgelezen blad te willen afstaan waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. In Uw bhd van Zondag j 1. wordt mijn bericht voorkomende in het num mer van 15 dezer zoo scherp becritiseerd dat ik mij gedwongen voel mijn mede correspondent van repliek te dienen. Doch het is geenszins mijn doel om po lemiek uit te lokken en ik zal daarom op een eventueel dupliek niet antwoorden. Ik geef toe, dat mij achteraf bleek,- dat het bericht den toets der waarheid niet kon doorstaan, doch om dan te zeggen, dat het bericht op grove leugens berust, dat vind ik wel wat ce sterk ge accentueerd. Verder schrijft mijn mede-corr. dat ik bij eenig nadenken wel begrijpen kon, dat een samenwerking van beide gezel schappen nooit zou plaats hebben. Ik twijfelde ook zeer aan de waarheid van het bericht, doch daar het mij ten stelligste werd verzekerd en ik een uit zondering op den gewonen regel toch niet geheel onmogelijk achtte, zond ik het op. Doch zei ik, dat de uitvoering werd opgeluisterd door de muziek van »Sirena.< Immers neen 1 Ik heb het be richt met de noodige reserve geformuleerd wat blijkt uit »de woorden Zijn wij goed ingelicht. Ik zou nog willen vragen of er buiten het mijne nooit geen onjuiste berichten in de couranten voorkomen. Intusschen, M. de R. met alle hoog achting. Uw correspondent voor Vrijh.-Cappel. De redders konden echter slechts eenige meters in de schacht doordringen, toen dreef de brand die op de ontploffing was gevolgd, hen terug. De geheele schacht is één vuurgloed en het is zoo goed als zeker, dat alle arbeiders zijn omgekomen. Van de redders kwamen er nog twee in de vlammen om, terwijl 10 zwaar verwond werden. J Mijnramp op Sardinië. Ia de^zwavel- mijn Trabonella, nabij Caltamisetta ,had een ontploffing plaats terwijl 44 arbeiders in de mijn waren. De ingenieurs riepee zoodra de ontploffing bekend werd, alle beschikbare mannen op en vormden een reddingsploeg, die in de mijn afdaalde. TE WAALWIJK maakt bekend, dat het Bouw- eii Weiland te Drunen van de Erven A. ROMBOUTS, te Elshoul, z\jn ingezet en verhoogd als volgt Koop 1 tot f 930. Koop 2 tot f 40J).— Toeslag Dinsdag 31 October 1911 des avonds 7 uur precies ten koffiehuize vau HUB. VAN SON, tegenover het Station Drunen. Dagelijks kan ten kantore vau genoemden notaris verhoogd worden. 1339 13 10 - RO U BA I X I9II G RAND - PR IX BESOIJEN, 24 Oct. De pi ijs der boter was heden op de markt Aanvoer 186 Kilo's. Hoogste prijs t 1,72. Laagste prijs f 1,55. De prijs der eieren wa9 7 ct. p. stuk. ROTTERDAM 23 Oct. Tarwe f 10.50 a f 11.50 per 100 K G. Kogge verkocht van 10.tot f0.per 100 k g Gerst. Winter per 100 kilo l 0.10.Zomer per 100 kilo 0.a 10.en Chevalier per 100 kilo f0.~ A 0.0- Haver per 100 k. f 0. a 0. Bruine boenen van f1 ROTTERDAM 24 Oct. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 46 paarden 0 veulen, 0 ezel, 1896 magere en 939 vette runderen 134 vette 195 nuchtere en 507 graskalv. 0 schapen of lammeren 2 varkens 356 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 35 a 43 ct., stieren 29 a 34 ct., kalveren 50 tot 57 ct., vette export kalveren ct., alle6 per 1/2 kilo. Melkkoeien f 150 A 1 285, kalfkoeicn f 155 a 290, stieren 1 110 a 270 pinken 90 a 140 graskal- veren 30 a 70 vaarzen f 130 a 160 alles mager veebiggen f 7.50 a 12.— paai den 1 30 a 160 Nuchtere kalveren fok13.19.slacht 7.— A 11 Biggen f 1.20 a 1.50 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 64/8 en 31/16 vn. en 190 stukken van ,/2 kilo. Prijs le qual. f 68, 2e qual. f 64, 3e 60. Per ,/2 kilo kilo 82'/j A 87>/s ct. GOR1NCHEM, 23 Oct. Men noteerde heden Ristarwe l 8.50 a 9.roode dito 1 8,25 a 8,75 witte dito 1 8.25 n 'J.— Inl. rogge '.6,25 a 6,50 Buitenl dito 6.50 A 6 90 gerst 5,45 a 6 20 haver 4,20 A 4 50 luivenboonen 10,— a 0.— blauwe erwten 0.a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd 571 runneren 17 nuchtere kalveren. 26 vette varkens 966"biggen. le qual. Kalfkoeicn l 220 A 3Q0 Kall'vaarzen f ISO a 280 Guiste vaarzen f 80 A 140 Melkkoeien 1160 A 250 2l/s jarige ossen 1 T~ Pinken I 70a 100 Graskalveren 40 80 Nuchtere kal*\ 10 a 17 Aangevoerd 26 vette varkens van 24 a 25 ct. per half kilo, biggen van l 6—, 13— per stuk. Aangevoerd 0 schapeD en 0 lammeren scha pen a lammeren f0 A l 00 per stuk. Kippen f 0.80 u f 1.40 per stuk. Boter 80 a 85 ct. per '/3 kilo. Eie;en f 2.— A 2.10 per 26 stuks. PHILIPS LAMP

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 2