Tweede Blad. BEKENDMAKING. DE OORLOG^ BUITENLAND» China. Provinciaal Nieuws. NüMMER 87 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1911. 34e JAARGANG. •a twintig minuten over vijven, na een nacht waakzaamheid, maar betrekkelijke Het gevecht van den 23n De eerste groote aanval der Turken Is, naar wij hebben gemeld, den vorigen Maandag 23 October ondernomen. De Turken kwamen bij kleine troep jes aandrensen en treiterden de Italiaan- sche voorposten Dat heeft een heelen tijd geduurd, totdat het He regiment Bersaglieri (tirail leurs) bevel kreeg het kleine troepje Tur ken weg te jagen. De Turken waren willig Liepen graag weg. Doel was, de Italianen uit hun verschansingen te lokken en dan te om singelen. Het lie Reg. raakte zoodoende spoedig tusschen twee vuren, en dat heeft dan ook de meeste verliezen ge leden. Men zegt 200 man. Wij hebben over dat gevecht de vo rige week verschillende berichten uit Rome gegeven vandaag is er eindelijk een uit Konstantienopel, afkomstig van Nesjat-bei, de Turkschen opperbevelheb ber in Tripolitanië. Het gevecht duurde, seint hij tien uur de bïvolking van de kust nam er aan Turkschen kant deel aan. Het aantal dooden aan Italiaanschen kant beloopt -neer dan 400 daarbij komen nog vele gewonden. De Turken veroverden on geveer honderd muildieren, een groot aantal 'geweren en een groote hoeveel heid levensmiddelen. Onder de ^bevolking van de Kurt wor den iverstaan de Arabieren uit Tripolis en omgeving, die terwijl de Italianen met de Turken de handen vol hadden van uit hunne huizen en uit verscholen hoekjes |op de Italiaansche troepen be gonnen te schieten. Daarop zijn huiszoekingen begonnen is er een groote hoeveelheid ammunitie uit de kelders en kasten der Arabieren gehaald zijn er, naar de jongste berich ten melden, zeventig Arabieren terecht gesteld en niet minder dan 1600 gevan gen genomen. Ondanks alle schoonschijnende be richten uit Rome wordt het gevecht van Maandag algemeen als een succes der Turksche wapenen opgevat. Dinsdag en Woensdag zetten de Tur ken hun aanvallen voort. Donderdag volgde een nieuw groot gevecht. Over dit gevecht hebben wij nog slechts berichten uit Rome. Reuter heeft ons Zaterdag al een samenvatting van het officieuse Italiaansche verhaal ge seind, maar enkele brokstukken uit het aaneengeschakelde verhaal zullen wij alsnog afdrukken. >Donderdag begon men tegen het aanbreken van den dag, omstreeks van rust, te merken dat de Turken, gesteund door sterke arablsche hulptroepen een nieuwen aanval beraamden. Men had stellig met een sterke strijdmacht van 6000 man te doen, die de vliegers reeds hadden opgemerkt toen zij langs den weg van Agizia oprukte en die sedert Woensdag door talrijke groepen versterkt was. Een groote afdeeling Arabische en Turksche ruiterij, die tegenover de heele door de Italianen bezette Unie verscheen, leidde den aanval in. Zoodra de zon op was, ondernamen de vliegers een verkenning. Zij konden de opstellen van de Tturksche troepen gewaarw orden en de Italiaansche arte- lerie in staat stellen een werkzaam aan deel aan den strijd te nemen Aan de rechterflank werkte het oorlogschip Slcilia, dat voor Gargaresj geankerd lag, mee. Het gevecht werd verwoed met name tusschen de stellingen van Henni, het kleine fort van Mesri en den post van Boemeliana dien de Turken heftig aan vielen waarbij zij doordrongen tot in de schansen, die de bergsaglieri (tirailleurs) en een kompagnie matrozen bezet hielden De Turken rukten daarna in menigte op en drongen in de Italiaansche linie door, terwijl zij trachtten er een bres in te krijgen. Maar zij werden over het heele front met zeer zware verliezen teruggeslagen. De Italianen roemen dan de dapper heid hunner soldaten, beweren, dat de Turken duizende manschappen moeten hebben verloren, dat er een Arabisch opperhoofd is gevallen en een tuiksch vaandel buitgemaakt, maar dit alles is van weinig belang als men kennis neemt van Reuters aanvulling: dat »de troepen een verdedigende stelling heb ben ingenomen met een minder iuge- richte fort dan de vorige dagen.* Dit laatste beteekent niets meer of minder, dan dat de Italianen gedwongen zijn terug te trekken. En dat telegram van Reuter wordt door den censor doorgelaten 1 De toestand schijnt zoo slecht, dat het nutteloos is geworden de waarheid langer te verbergen. Havas, die hetzelfde berioht geeft als Reuter, tracht de waarheid nog eenigs- zins te verbloemen door te zeggeD, dat de Italianen hun positie hebben ontruimd wegens de lijken en het vergiftigde water. In militaire kringen zal deze uitvlucht weinig geloof vinden, schrijft de >Berliner Lokal Anzeiger.* De Italianen, vervolgt het blad, zien In een korter front een betere verdedi gingslinie, naar het schijnt. Zij hebben de oude stelling opgegeven, omdat de Turken versterking gekregen hebben van Arabische stammen uit het binnen land, vooral'van de Toearegs. Het ge heele bericht werpt een somber licht op den oogenblikkelijken toestand in Tripolis en het schijnt zeer goed moge lijk, dat er nog veel meer gebeurt, waarop bij het begin van den veldtocht niet te rekenen viel. Tijdens het gevecht van den 23sten werden de Italianen in een onbe\yoond gedeelte van de oase in den rug aange vallen door Arabieren. De aanval werd afgeslagen. De autoriteiten gaven bevel dat alle Arabieren, die in de oase moch ten worden aangetroffen, moesten worden afgemaakt. Daarmee zijn de Italianen drie dagen bezig geweest. Patrouilles doorkruisten de oase in alle richtingen, schietende op al wat haar in den weg kwam. Zonder vorm van proces werden allen, schuldig en onschuldig, uitgemooi d. Velen der aldus gedooden waren nog heel jong, ook vele vrouwen werden In de consternatie afgemaakt Het opsporen der Arabieren en het op staande voet ter dood brengen van die menschen duurt nog voort. Na Lusiampjan ingenomen te hebben trokken de troepen, droken door de over winning, voort en bezetten het chineesche gedeelte van Hankou. Generaal Jintsjang vertoeft thans met versterkingen te Sjakan, op twintig kilo meter van Hankou, aan den spoorweg. Er zijn afdeelingen keizerlijke troepen naar Hou en Jingtsjong, waar opstande lingen zich zouden verzamelen. Aan deze troepen is ook opgedragen despoorwegen te beschermen. De gevechten hadden onder hevige stortregens plaats. De troepen toonden zeer krijgswaardig. De opstandelingen boden slechts weinig tegenstand bij den opmarsch der regee- ringstroepen naar Hankou. Zij lieten hun stelling aan den spoorweg op 10 K. M. ten noorden van Hankou in den steek, door plotseling op de vlucht te slaan met achterlating van al hun kanonnen en al hun kamp-matrieel. De opstandelingen waren totaal gedemoraliseerd. Toen liet admiraal Satsjenplng aan de buitenlandsche konsuls té Hankou weten, dat hij voornemens was, Zaterdagmiddag om drie uur een aanvang te maken met de beschieting van Woetsjang en Hanjang. Hij drong er op aan, dat alle buitenland sche oorlogschepen voor Hankou zich zouden verwijderen en ligging zouden nemen bulten het bereik der kanonnen van de opstandelingen- Volgens verslagen van de marine autori teiten telden de regeeringstroepen in het gevecht van Vrijdag bij Hankou 10.000 man, de opstandelingen 6000, man- De kanonneerbooten onder admiraal Satsjen- ping leverden krachtdadige hulp. Volgens een telegram. Zondag door den correspondent van de .Herald" aan zijn blad gezonden, is Peking In groot gevaar. Ze ven-en twintig-duizend soldaten van de cjerde en van de twintigste divisie4 zoo meldt de correspondent, >en de tweede gemengde brigade waaronder de troepen, die waren aangewezen voor de Yangtste-campagne hebben den regent een request gezonden, waaiin zij verzoe ken, dat hij de eischen om eeD volkomen constitutioneele regeering oamiddelijk zal inwilligen, anders zullen zij Peking aan vallen vanaf het station te Lwon-Chow- Het request is onderteekend door al de commandanten der beide divisies en van de brigade en wordt voorafgegaan door de verklaring, dat de dynastie ge steund zal worden Indien eischen worden ingewilligd. Deze eischen zijn de volgende'. Het parlement moet devolle macht heb ben om de grondwet te herzienhet leger en de vloot mogen niet bij inter nationale verwikkelingen gebruikt word- den zonder de toestemming van het parlementde keizer moet niet langer absolute macht hebben over leven en dood politieke bannelingen moeten kwijt schelding krijgen er moet een verant woordelijk kabinet aangesteld worden de eerste minister moet door het parle ment gekozen worden en leden van het keizerlijke huis moeten niet verkiesbaar zijn voor het kabinet- 30 October. In een heden uitge vaardigd keizerlijk edict, maakt de Kroon verontschuldigingen voor haar in het ver leden begane verzuimen, en staat de on middelijke invoering van een grondwet toe ook de instelling van een (verant- woordelijk)Kabinet waarin geen vertegen woordigers van den hoogen adel (krach tens hun adel zittingzullenhebben. Voorts wordt in het Keizerlijk decreet amnestie toegezegd aan de opstandelingen en aan aen, die zich aan politieke vergrijpen aebben schuldig gemaakt. scheid te nemen van den Eerw. heer De Wijs. Thans nu we het genoegen hebben den WelEerw. heer Kluijtmans in ons midden te mogen zien, zijn we allen verheugd en niet zonder reden. Als wij nagaan wat hij tijdens zijn verblijf In Waalwijk is geweest en heeft gedaan, als wij nagaan wat hrj als adviseur doet voor de St. Paulusvereeniging, als wij weten dat hij een groot en oprecht ar beldsvriend is, dan kunnen wij met een onwankelbaar vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Spreker roept Z.Eerw. nogmaals een hartelijk welkom toe en spreekt den wensch uit, dat hij onder Gods zegen, vele jaren gezellig met het bestuur mag samenwerken. Door achting en liefde zullen de leden u de vele werkzaamheden vergemakkelijken. De WelEerw. heer Kluijtmans, onder een donderend applaus op het podium verschijnend, zegt dat hij overbluft is door al het applaus maar ook omdat hij weet wat de vereenlging verloren heeft in den vorigen adviseur. Hij zegt hem gekend te hebben beter als al de leden en te weten hoe hij van den morgen tot den avond in de weer was om alles te doen wat in het belang van leden en bond was. Het is een moeielijke taak zoo iemand op te volgen. Toch is hij graag adviseur van de vereenlging. Hij zal zich op de hoogte stelleD van de sociale wetten en alles doen wat noodig is om den bond grooter te maken Hij is ook graag adviseur omdat hier gele genheid is om barmhartigheid te beoe fenen, wat 'eder christelijk mensch ver plicht is, maar in 't bijzonder de priester. En hier is nog zoo veel gelegenheid om dat te beoefenen. Immers de arbei dersstand moet worden omhoog geheven, er moeten betere arbeidsverhoudingen komen, hoogere loonen en korteren ar beidsduur. Verder wijst spreker er op dat hij nog graag adviseur is omdat er een vijand in aantocht is, een vijand die u wil ont- rooven het dierbaarste wat u bezit, het in ongekende pracht. De kath. bonden beloven verbetering van uw sociale positie en zullen U helpen om eenmaal 't vaderhuis in te gaan, wiens glorie nu door die lichtjes van 't blauwe fir mament henengluurt. Gij moet katholiek blijven, zonder smet, onvervalscht, katholiek overal en altijd dat bezweer ik Uik twijfel niet aan uwe katholiciteit, maar ik wil U verzekeren voor de toekomst. Ik wijs er op hoe Troelstra en de zijnen eens trachtten hier roode vlekken op uw zwarte jas te werpen, doch tevergeefs. In zijn 2e gedeelte handelt spreker over den bond en over diens eenheid. De hemel is wel 't einddoel maar is niet het eerste doel van den bond en wijst er op dat Kath. arbeiders niet al- leendaaromin een RK. bond moeten zijn maar ook omdat het Katholicismus al leen vaste bodem is waarin gij wortelen kunt en krachtig opschieten. Socialisten zeggen wel dat de R K. bonden alleen dienen om den werkman zoet te hou den met de belofte van den hemel, maar dat is een leugen juist daarom alleen zoekt een R. K. bond den economi- schen toestand van den werkman te verbeteren. Verder wijst spr. er op dat armoede geen beletsel is om in den hemel te komen, maar ellende maakt den weg naar den hemel voor veel men schen toch zwaarder. Daarom heeft de kerk zich het iQt der arbeiders aange trokken ook om de sociale toestanden te verbeteren. Er is nog iets wat haar aanspoort U te helpen en dat is het rechtsgevoel, een der eerste leveasbestanddeelen van het Christendom, wat zij ook altijd ver- verdedigd heeft, al moest zij daarvoor alles ten offer brengen. Overal en altijd heeft zij het recht geleerd en daarom steunt zij ook nu het recht van den werkman. Want rech ten hebt gij M. V. Niet het recht om uwe patroons van hunne plaats te drin gen, niet om U zelf aan het hoofd te stellen hunner fabrieken, niet om hun geloof, de godsdienst. Die vijanden zijn alles maar af te persen, wat gij moge- machtig, gesteund als zij worden door hun bondgenooten de liberalen die op het oogenblik heel de wereld regeeren. Om allen bestand te doen zijn tegen deze machtigen vijand, wil spr. allen goed overtuigd Roomsch houden Vervolgens zegt spreker wat zijn pro gram zal zijn en dat is werken dat allen lid worden van de H Familie, trachten dat tot oprichting kan worden overge gaan van een retraltenpenning opdat telkens eenige arbeiders aan een gesloten retraite kunnen deelnemen en werken De revolutie in China- Yoean is nu militaire diktatorinMidden- China. Dat schijnt den generaal Jintsjang, die nog altijd met zijn regeeringstroepen „ge reed stond tot den aanval", ook werkelijk in beweging te hebben gebracht. En volgens berichten uit Peking heeft hij in verbinding werkende met admiraal Satsjenplng, de opstandelingen bij Hankau verslagen. Een ambtelijke mededeeling zegt, dat het eerste leger van Jintsjang gisteren op Sjekou aangerukt is, na een aanval op de opstandelingen, en de brug over de Saotao overtrok. Er werd onder de opstandelingen een groote slachting aan gericht en de keizerlijke troepen maakten vele kanonnen en groote hoeveelheden schietvoorraad bult- Waalwijk, 1 Nov. 1911. R. K. Gildenbond. Zondag had de feestvergadering van den R. K. Gildenbond van Waalwijk en Besoijen, bij gelegenheid van het feest van zijne H- H. Patronen St- Crispijn en Crispinianus, plaats. Deze plechtige ver gadering werd, behalve door vele gees telijken ook bijgewoond door den Ed achtb. heer Burgemeester en meerdere notabelen van onze gemeente. Des morgens had een generale H Communie plaats gehad, waaraan alle leden, ongeveer 700 mannen en meisjes hadden deelgenomen. Des avonds om 6 uur opende de Voorzitter, de heer M- Beerens, de vergadering met den Chr. groet, heette allen hartelijk we'kom, in 't bijzonder de Z.Eerw. heeren pastoors en den Edelachtb. heer Burgemeester, wiens tegenwoordigheid hij op hoogen prijs stelde en dankte de leden voor de groote stichting waarmede zij allen hedenmorgen tot de H. Tafel waren genaderd. De harmonie voerde hierna onder di rectie van den heer C. van de Wiel op verdienstelijke wijze eenige mooie mar- schen uit. Daarna kwam het kardinale punt, de installatie van den Eerw. heer Kluijtmans als adviseur, aan de orde. De president zei dat deze vergadering voor 3 weken geleden in een minder opgewekte stemming bijeen was om af- lijker wijze maar afdwingen kunt, dat recht hebt gij evenmin als zij het recht zouden hebben om U te gebruiken als redelooze werktuigen, of om uit U te halen, wat zij mogelijker wijze uit U maar halen kunnen. Maar gij hebt het recht, om uwen socialen toestand te ver beteren langzamerhand en geleidelijk en het recht om die geleidelijke en redelijke verbetering af te dwingen door wettige middelen, als iemand zich daartegen zou verzetten. En omdat gij die rechten hebt, daarom, en niet al leen om U in den hemel te brengen tot veelvuldige H. Communie als 't kan een bond oprichten voot een wekelijkscbe treedt de Kerk op als uwe verdedigster. L Communie. 't Zijn natuurrechten die de Kerk ver- Na nogmaals het vertrouwen van de dedigt, te meer omdat de tijdsomstan- leden te hebben gevraagd eindigt ZEerw. digheden zoo veranderd zijn. Vroeger zijn rede die meermalen met een harte- was patroon en werkvolk als eén huis lijk en langdurig applaus werd begroet gezin en in een huisgezinspreektniemand De heer Bart. van Nunen zong de tenor van rechten. De verhoudingen zijn beslist anders geworden, en daarom moet ook gij, evenals de patroons, dikwijls den nadruk leggen op uwe rechten en dan moet ge ook in staat zijn daaraan kracht bij te zetten. Ge moet uw contract na leven, maar ook kunnen vorderen, dat dit wordt nageleefd. En dat kunt ge door eenheid, elkander steunen, elkander solo Gloria in Excelsis, waarmede hij veel applaus verwierf. De president deelde hierna mede, dat het met de werkloozenkas door de groote werkloosheid die hier heerschl treurig gesteld is. Het bestuur heeft besloten in die kas voorloopig f 50 te storten, terwijl hij tot zijn vreugde kon mededéelen dat de beschermheer ook wederkeerig beschutten. Niet een eenheid 25 daarin heeft gestort. Verder werd die haar oorsprong «vindt uit klassen- Desloten op deze vergadering onder de strijd, maar uit haar wezen zelf, uit liefde - 1 tot elkander. Niet eenheid die kracht leden een collecte te houden. De Eerw. heer Kluijtmans gaf f 10.— Hierna gaf de president het woord aan den ZeerEerw Hooggel- heer Pro fessor Dr. J. Ie BJanc. Spreker begon met te zeggen dat bij iedere lezing een inleiding wordt gehou den. Ook hij wilde daarmede beginnen doch kwam tot de ontdekking dat hij zooveel stof had, dat hij het beter achtte zijn geheele inleiding weg te laten en wat hij daarin zeggen wilde, later' maar eens te komen mededeelen. Vooreerst maakt spreker eene verge lijking van nu met den dag, waarop hij zijn eerste lezing hield, toen slechts eenige leden op een zaaltje door den Paulusbond welwillend afgestaan, nu een machtige centrale gildenbond met frissche sterke vakvereenigingen omschut, vereenigd in een monumentalen bouw, waarboven met gouden letters schittert R. K Gildenbond, uw eigen thuis. Na hier dus gewezen te hebben op den goeden vooruitgang zoekt hij de oorzaak daarvan en vindt die in het feit, dat deze boom is geplant in den goeden bodem der R. K. kracht en wijl deze kracht onvergankelijk is, zoo zullen ook de stormen niets vermogen tegen uwe vereenlging. Als gij wilt, M. V. dat uw bond onwrikbaar sta, zorgt dan dat uwe katholieke overtuiging nooit wankelt. Gij vindt daarin niet alleen uwe kracht, maar ook uw geluk. Hier worden uwe tijdelijke belangen bevorderd, maar uw tijdelijk en eeuwig geluk moeten sameogaan en zonder hoop op een eeuwig geluk, is geen tijdelijk geluk mogelijk. Dit geeft spre ker aanleiding tot het maken eener vergelijking tusschen RK. en socialistische bonden, waar de beloften der socialisten slechts grootspraak lijn, adres den heer Viviani, die de lichten des hemels zou dooven, maar die nog altijd schitteren vindt in den strijd. Gij hebt een strijd te strijden gehad. Met geen woord zal ik daarover spreken. Gij hebt toen in die dagen de eenheid van het leger ge toond dat was niet zoo moeilijk. Maar nu moet ge- toonen, de eenheid in uw eigen huisgezin, in eigen boezem en dat kan alleen door wederzijdsche liefde. Wilt niet allen de eersten zijn, ver draagt elkanders fouten, weestonderdanig aan 'uw bestuur en luistert naar den raad uwer adviseurs. Maar ik ben niet bang M. V, dat gij uwe adviseurs zult verlaten. Nog onlangs hebben wij gezien, met wat trefiende smart gij uw oud-adviseur zaagt heen gaan. Welnu, dat geeft vertrouwen aan uw nieuwe adviseurs. Want op wiens vriendschap, op wien kanmenhetmeeste vertrouwen? Op de vriendschap van hem, die vroeger niet met drooge oogen een ouden vriend zag heengaan. En ten slotte nog eens, want daar ligt voor U het groote gevaar, M. V., wilt gij één blijven en dus krachtig leert dan uw verstand en uwen wil te vereenzelvigen met de gemeenschap, met den Bond, Verliest U met uw eigen meening en uw eigen wil in den éénen Bond, als de druppelen water, die wel met milioe- nen uit de wolken regenen, maar altijd langs goten en greppels, langs sloten en beken, langs rivieren en stroomen elkander zoeken en zich in elkander ver liezen, tot zij allen één zijn één in den éénen oceaan, dien geen macht bedwin gen kan, dan de macht van God alleen. Een donderend applaus bewees hoezeer ZEerw. in den geest der toehoorders had gesproken. De Eerw. heer Kluijtmans dankte hem en sprak den wensch uit dat allen zullen gehoor geven aan de vermaningen door den professor gegeven. Verder sprak hij Ie Echo van het Zuiden. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk breDgen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen der lichting van 1912 en de lotelingen bestemd ter aanvulling der lichting van 1911, die verlangen bij de zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd «ich voor 1 November eerstkomende bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeente-secretarie te Waalwijk, tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voormiddag tot 12 uur middag te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de zeemilitie komen uit sluitend in aanmerking de loteliügen, die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uitoetenen of eene positie bekleeden als is aangegeven in de lijst vastgesteld door den Minister van Marine. Voor nadere bijzonderheden zie bekendmaking in de vestibule van het raadhuis. Waalwijk 3 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Til. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LlEMPT. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Burgemeester en Wethouders der Gemeeute Waalwijk maken bekend, dat de verkiezing van twee leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken, die op 1 Januari 1912 aan de beurt.van aftieding zijn, zal plaats hebben, voor zooveel betreft de stemmiag op 22 November 1911, de herstemming op 27 Novsmber 1911 en dat op beide dagen tslkens des voormiddags van 9 tot 12 uur het stembureau zal zitting houden in de Raadzaal van het Gemeentehuis tot het in ont vangst nemen der stembiljetten. Waalwijk, 14 October 1911. 3, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk; Gelet op d missive van den Minister van Financien van 18 September 1911 AfdeellDg Re gistratie No. 23; deelt aan do houders van gezegelde nummer- bewijzen voorgeschreven bij de Trekhondeuwet 1910 mede, dat die bewijzen kunnen worden ingewisseld tegen oegezegelde, en de betaalde zegelkosten zullen worden gerestitueerd. Belang hebbenden kanneu zich daartoe ter Secretarie vervoegen des voormiddags van 912 uur. Waalwijk, 27 October 1911. De Burgemeester voornoemd, Th, DE SURMONT DE BAS SMEELE. 1 1 I 1IA Irnnf Hot

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5