Vtimmer 88 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Zondag 5 November 1911 34e Jaargang. Waalwi|ksche Steomdrukkerij Antoonïielen. Eerste Blad. GemBenteiaadsvefgadering. ffl 'f M Dit nummer bestaat uit DEIE bladen FEUILLETON. LANDBOUW SUNLIGHT si I i1 Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. ©OGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. I KAATSHEUVEL. Wat leerdo ons de droge zomer van 1911 i Aitl«|)ksrkr en l,anj;s(riitsrhe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. SRBBm 1L~ Openbare vergadering van den raad op Dinsdag 31 October des voormid dags ten half 10 uur. Voorzitter de E.Achtb. heer van Be- souw. Ongeveer kwart voor tien uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig de heeren Teulings, De Rooij, Van Beurden, De Bresser, Elias, v. d. Heuvel^ Lombarts, van Kuijk, Daleu en Verster afwezig de heeren Rijken, Roestenberg en van Dortmond. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Alvorens met de werk zaamheden een aanvang te nemen, moet ik u eerst iets aangaande de geldleeniDg mededeelen. Zooals u weet hadden wij een tijdelijke geldleening aangegaan bij de Ned, Bank omdat de rentestandaard laag was. In de laatste dagen is de rentestandaard echter omhoog gegaan. In verband hiermede meenden wij goed te doen de zaak te bespoedigen en schreven de leeoing uit. Er is ingeschre ven voor 98 pCt. en *n fractie en nog is voor het .volle bedrag niet ingetee- kend, zoodat we genoodzaakt zouden zijn in 1912 weer een leening uit te schrijven. Daarom ben ik gisteren naar Den Haag gegaan naar den Directeur van het Weduwen- en Weezenfonds van Burgerlijke ambtenaren. Daar kunnen wij de f 85.000 geheel a pari plaatsen. Dat is een mooie zaak, want dan krijgen wij geen kosten meer van obligaties en zegels. Er behoeft dan alleen maar een contract in duplo worden opgemaakt een voor de gemeente en een voor het fonds. Nu is mijn voorstel om het voor gaande besluit in te trekken en Ged. Staten goedkeuring hiervan te vragen. Van Beurden. Tegen welke rente. Voorzitter. 4 pCt., a pari. Van den Heuvel. Dat een steeds te rugkomend verschijnsel bij de Ned- Bank. Iu het begin van het jaar is de rente standaard laag en tegen het einde loopt die weer op. Ik kan mij goed vereenigen met het voorstel, 't Ts beter om het vast te nemen. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Van de afd. Kaatsheuvel van de Ned. R. K. Leerbewerkers-Ar- beidersbond is een verzoek ingekomen om aan het werkloozenfonds een subsidie van f 100 toe te kennen, juist als een vorig jaar. Ik stel voor dit verzoek bij de begrooting te behandelen. Aldus wordt besloten. Een adres van de fanfare Concordia, houdende verzoek om, evenals de an dere gezelschappen, een subsidie te krijgen. Adressanten wijzen er op dat zij ker kelijke en andere feesten mede helpen opluisteren. Wordt op voorstel van den Voorzitter besloten dit adres bij de begrooting te behandelen. Een adres van de Boerenbond afd. Loonopzand, verzoekende om, evenals hare zustervereeniging in Kaatsheuvel, een subsidie groot f 50. Wordt besloten dit adres bij de be- grootiug te behandelen. Een verzoekschrift van bewoners van de Rechtvaart om aldaar 4 lantaarns te plaatsen. Adressanten wijzen er op dat de toe stand daar in den winter zeer gevaarlijk is. Langs den weg loopen diepe en breede slooten, zoodat groot gevaar bestaat. Voor het plaatsen van eenige lantaarns zullen de bewoners altijd zeer dankbaar blijven. Voorzitter. Ik stel voor dit adres aan te houden tot een volgend jaar, dan kan gezien worden Wat met de gasfa briek kan worden gedaan. Ik geloof wel dat 't 's avonds daar moeilijk is zonder licht, maar gaan wij er toe over, dan zullen alle achterafbuurten komen. Van Beurden. Staan daar dan geen lantaarns. Voorzitter. Een, aan den hoek. Wethouder Teulings acht het 't best dit voorstel aan te houden tot dat de gasfabriek in werking is. Het lid van den Heuvel zegt dat de bewoners daar door de natuurlijke lig ging wel in een slechte conditie ver- keeren en zou derhalve wel iets willen doen om de bewoners daar ter wille te zijn. Misschien dat de bewoners zelf wel in de lasten ten goede willen komen door bv. zelf voor het onderhoud te zorgen, dat wil zeggen, zelf de lantaarns aan te steken. Het Dag. Bestuur kan een en ander wel eens in overweging nemen. Voorzitter. Zeker, wij zullen het in overweging nemen, maar zullen daarbij met veel zaken rekening moeten houden. Zoo vertelde mij de heer van Rooij dat de bewoners van het Hoekske ook al om verlichting vragen. Wordt aangehouden totdat de gasfa briek in werking is. Lombarts. Waartoe dient de subsidie voor den Boerenbond. Voorzitter. Dat wordt bij de begroo ting in behandeling genomen. Voorzitter. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen waarop de Raad van advies moet dienen. De schoolop ziener heeft naar Ged. Staten geschreven dat in de gewijzigde regeling voorjaar- Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." wedde van onderwijzers een onbillijkheid is gekomen tegenover het hoofd van Loonopzand- En wel door van Gennip met f 100 te verhoogen. De district schoolopziener wijst er op dat het hoofd van Loonopzand 5 uur meer les geeft dan het hoofd van den Berkdijk en ook dat de omvang van het onderwijs daar veel grooter is en zou derhalve aan den heer van der Meeren ook f 100 ver hooging willen zien toegekend. Van Beurden. Hoe hoog is nu zijn jaarwedde. Voorzitter, f1350 per jaar en nu wil de schoolopziener er nog f 100 bij doem Van den Heuvel. Dat zou de andere hoofden ook uit hun tent lokken en zouden wij in een nog ongezonderen toestand geraken. Voorzitter. Ik erken graag de ver diensten van het hoofd van Loonopzand. Wij zijn er uitstekend over tevreden, wat wij hier al meer hebben gezegd, maar ik ben het eens met de heeren van Beurden en van den Heuvel waar die zeggen dat we dan nog een ongezon deren toestand krijgen. De heer van der Horst zou ook komen evenals liet nieuwe hoofd van Kaatsheuvel, die zou spoedig zeggen, ik heb de grootste school. Wordt besloten Ged. St. adviseeren dat de Raad het niet wenschelijk acht om op het voorstel van den schoolop ziener in te gaan. Vaststelling verordening levering gas Voorzitter. Van den heer Y. d. ^Wee heb ik gehoord dat de commissie geen bezwaren heeft, alleen heeft men eenige aanmerking gemaakt naar aanleiding van de meterhuur. Van Beurden. Die huur kwam de commissie nogal hoog voor, vooral van grootere meters. Na eenige bespreking wordt besloten aan B en W. over te laten daar alsnog eenige wijziging in aan te brengen. Benoeming van een gascommissie be staande uit 3 leden. Worden benoemd de heeren Van Beurden, de Bresser en Lombarts- Aanbieding begrooting dienst 1912 Wordt in handen gesteld van de begrotingscommissie. De heer van Beurden zegt dat op de begrootiftg geen post voorkomt als sub sidie voor de Kaatsheuvelsche Omnibus Maatschappij. Spreker was van meening dat dit door het vorig bestuur was ge vraagd, reden waarom nu geen adres daarvoor tot den Raad is gericht. Wijl het een zaak is van algemeen belang en de maatschappij er zonder die f 100 niet kan komen, verzoekt hij alsnog f 100 op de begrooting te brengen. De toestand van de Mij. is wel beter dan vroeger, doch de f100 kan nog niet worden gemist. Verster. Wordt er nogal van gepro fiteerd. Lombarts. Dat gaat goed. Van den Heuvel, Valt de Mij. door die f100. Van Beurden. Dat direct niet. Een vorig jaar is er f 400 bijgelegd moeten worden. Nu zullen we ons met die f100 erbij, kunnen bedruipen, meer niet. Voorzitter. Bij de behandeling van de begrooting kon een besluit genomen worden. Er zal rekening en verant woording moeten gegeven worden, zoo als voortaan alle vereenigingen die sub sidie krijgen, moeten doen. De heer Lombarts wijst op de deso- laten toestand van het Varkenseind. De Voorzitter wijst er op, dat op de begrootlng posten zijn gebracht voor rioleering en verbetering. De heer Lombarts dringt er op aan daarmede zoo spoedig mogelijk .te laten beginnen. Verder vraagt spr. of het zand op de straat moet blijven liggen en of de strater de gaten moet restau- reeren. De Voorzitter zegt dat het zand er wordt afgehaald en dat de aannemer alle verzakkingen moet herstraten. Hierna sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van Reclames Hoofd. Omslag. 45) De landlooper verschrikte en scheen een oogenblik geen antwoord te kannen vinden doch bij herstelde zich Bpoedig en riep woedend nit Ik zal niet van uwe dwaze, onzinnige droomeryen gaan vertellenmaar wel wie gij zyt. Dat zal hun genoeg zijn en voor dat ge hen daarvan liet onderrichten, waB bet beter dat gij u bedacht en wat minder karig jegens mij waart. Op dat punt zal ik niet veranderen, zeide Honoria Eversleigh, zichzelve volkomen meester. Gij kunt do jaarwedde, die ik u aanbied, aannemen of niet, zooals gij verkiest meer zult gij nimmer van mij verkrijgen, middellijk of onmiddellijk. Wat uwe bedreiging betreft mijne vreeselijke geschiedenis aan het landvolk hier te verhalen, dat is eene bedreiging die geen invlood op mij heeft. Vertel wat u goeddunkt. Gelukkig heeft het oordeel der wereld geene waarde voor mij. (Jij zult u wel eens bedenken tusschen nu en morgen vroeg l schreeuwde zwarte Mil8om. Hij was buiten zichzelven van woede en te leurstelling. Hij voelde luüt die vrouw aan stukken te scheuren dat trotsch, stoutmoedig schepsel, dat hem dnrfde weerstreven. Neeu, ik zal niet van gedachten veran deren, antwoordde Honoria. Zelfs toen ik nog een zwak, hulpeloos kind was, kondet ge mij niet dwingenherinner u dat maar eens. Hm gij hadt een dnivelsch humeur in die dagen een zonderling kind, met uw bleek gelaat en groote, zwarte oogen. Juist zoo, en zelfs toen was mijn wil genoeg om allen te weerstreven en mij tegen uwe ruwheid te steunen. Gij en de uwen kondet mijn hart breken, maar gij hadt geene macht mijn wil te buigen. Diezelfde geest bezielt mij nog, Thomas Milsom, en gij znlt te vergeefs pogingen doen om mii van mijn stuk te brengen. De man antwoordde niet dadelijk. Hij zag tandenknarsend naar dat bleak gelaat, dat zoo vastberaden in het maanlicht hem aanstaorde. Mijn zaakgelastigde heet Danford, zeide Honoria, de heer Joseph Dunford, van Gf-ay's Iun. Als gij u tot hem wendt, dan zal hij u den eersten termijn van uwe jaarwedde uit keeren. Vyf eo twintig ponden 1 mompelde Milsom, Dat is een mooie som, op mijn woord 1 En gij hebt er vijftien duizend 'sjaars, Ja, dat heb ik. Dat de vloek van een verbitterd hart u vervolge 1 riep hij woedend uit. Lady Evers leigh wendde zich met een gebaar van afschuw van hem af. Maar er was geene vrees in haar hart. Zij wandelde langzaam terug naar het hek in de weide, gevolgd door Milsom. die haar bij eiken stap met scheldwoorden over laadde. Toen zij in de weide kwam, verborg de spion zich plotseling in de schaduw der heg, waaruit zij niet te voorschijn kwam eer Honoria het hek aan de overzijde doorgegaan en verdwenen was, en de zware voetstappen van den landlooper in de verle niet meer gehoord werden. Toen kwam zij te voorschijn in bet helder maanlicht, dat het gelaat bescheen van Jane Payland. Toen Jane Payland dien avond het haar van lady Eversleigh in orde bracht, trachtte zij, op voorzichtige wijze, hare toekomstige plannen nit te vorschen, waarop hare meesteres, met minder achterhoudendheid dan anders ont woordde. Hieruit maakte de kamenier op, dat de lady geen plan had verstrooiing te zoeken in verandering van omgeviDg, maar voornemenB was, ten minste gedurende een jaar te Kaynham te vertoeven. Dit besluit verwonderde Jane Payland. Zij had gedacht dat lady Eversleigh zich zou haasten het oord te ontvlieden, waar zij zich wist aan verachting en haat bloot te staan. Als ik in hare plaats was, dacht Jane, dan gicg ik naar Frankrijk en werd eene groote dame in Parijs, waar het twintigmaal vroolijkor is dan ergens in dat vervelende Engeland. Had ik geld, ik zou het gebruiken, ten spijt van de wereld. Ik vrees dat uwe gezondheid zal lijden door een lang verblijf in dit kasteel, my lady, zeide Jane, vastbesloten al het mogelijke te beproeven om 6ene verandering in de plannen harer meesteres te brengen. Na zulk een scook als gij ondervonden hebt, is eenige afleiding noodzakelijk. Toen ik de eer had, bij de hertogin Mountaintour te zijn, en wij den dierbaren hertog verloren, was het eerste wat ik tegen de hertogin zeide Verandering van omgeving 1 Veranderiog van omgeviDg, wat ik u bidden mag. Niets is in staat om den geest van een plotselingen schok zoo te herstellen. De enge.- achtige dochter der hertogin herhaalde mijne woorden, hoewel zij ze nooit vernam en eene week na de treurige plechtigheid gingen wij naar het vasteland, waar wij een jaar vertoefden. Na verloop van dien tijd was de dierbare hertogin verbonden aan den markies van Purpeltoun. De hertogin was Bpoedig getroost, ant woordde lady Eversleigh, met een glimlach, die niet zonder bitterheid was. Zeker zal de afwisseling van een reisje op het vasteland er voel toe hebben bijgedragen om alle herin nering aan haren overleden echtgenoot nit te wisscheD. Doch ik haak er niet naar om te vergeten. Ik heb geene haast om de herinnering weg te vagen aan iemand, die mij zoo dier buur wbb Jane Payland zag uitvorschend naar het bleek gelaat, dat in den spiegel werd terug— gekaatst. Hetgeen de wereld vermaak noemt, üaa voor mij nooit veel aantrekkingskracht, ver volgde Honoria ernstig. Mijne kinderjaren en jengd waren vol treurigheid, vol ellende, waar van gij u geen begrip kant maken, Jane I oy land; hoewel ik n heb hooren zeggen, dat gy veel tegenspoed gekend hebt. I hans dringt zich de herinnering Bterker dan ooit aan mij op. Daarom heb ik een afkeer van de wereld, die mij geen waar genot kan schenkeD. Had ik geene byzondere reden om te Kaynham te blyven, ik zou er niets tegen hebben het te verlaten. Maar gij hebt dan eene bijzondere reden, mylady Mag ik zoo vrij zijn te vragen?... Zeker, Jane, en ik geloof dat ik u geheel kan vertrouwen, want ik reken u tot mijne vriendin. Ik wil te Kaynham blijven, in dit uur vau smart en rampspoed, dewyl de Hemel mij niet geheel ann wanhoop t6n prooi heeft geluteD. Eene enkele lichtstraal van hoop maakt mij de toekomst dragelijk. Ik blijf te Kaynham dewijl ik hoop dat in het voorjaar een erf genaam van het kasteel zal geboren worden. Ach, welk een geluk Eu gij verlangt dat die erfgenaam op het kasteel geboren worde- -_ -- d Ja. Ik werd het slachtoffer van eene samenBpanniDg doch ik wil mij niet blindelings iu eene andere werpen. Er is geene schurkerij zoo laag, of mijne vijanden zijn er toe in staat. Mijn loven zal geen geheim meer bevatten. Van het uur waarop mijn echtgenoot stierf, tot dat waarin ziju kind zal geboren worden, znllen de vrienden van dien betreurden echt vriend elke daad in mijn leven kunnen be— oordeelen. Zij zullen my dag aan dag zien. De oude bedienden der familie zullen my omgeveD. Ik wil in dit oude huis leven, omringd door allen die sir Oswald kenden en liefhadden. Geene lage samenzweerders moeten kannen zeggen dat er eenige geheimzinnige daad met de geboorte van dat kind in verband stond. Als mij het leven gespaard wordt om hem te beschermen en op te voeden, dan zal ik elk gevaar van hem afweren en eiken vyand op afstand houden. En vele vijanden zullen gereed staan om den erfgenaam van ltaynbam te belagen 1 Waarom, mylady t Omdat dat joDgo leven en het mijne zullen staan tusschen de erfenis eD een schurk. Zoo mijn kind en ik sterveD, dan zou Keginald Eversleigh in het bezit komen van den overvloed die hem, als erfgenaam, eenmaal was toegedacht. Volgens het testament van sir Oswald, krijgt bij voor het oogeiiblik zeer weinig; doch de toekomst biedt hem menige kans. bterf ik kinderloos, dan komen de goederen aan hem. Zoo zijne twee neven zonder afstammelingen sterven, dan verkrygt bij tien duizend ponden Het is bekend, dat de werking van kunstmeststoffen door overvloedige re gens zeer bevorderd wordt. Daartegen over staat, dat een rationeele, tijdige bemesting met kalizouten, evenals kunst meststoffen in 't algemeen, met daarmede gepaard gaande bemesting van stalmest en groenbemesting tot gevolg heeft, dat 'sjaars. Die kans is evenwel zèer gering, mylady. Er is geene reden waarom sir Keginald u of zijne twee neven zou overleven. Geene andere reden dan zijne schurkerij, antwoordde Honoria in gedachten. Er zijn meiischen die tot alles in staat zyn. Maar laat er ons niet verder over sprekeD. Ik heb u mijn geheim toevertrouwd, Jane Payland, daar ik u aanzie voor getrouw en geheel aan mijne belangen toegewijd. Gij weet thans waar om ik op Kaynham wil blyven gelooft gij nu uiet dat mijn böBluit verstandig is Gewis", mylady, antwoordde Jane na eenig nadenken. Eo nu, verlaat mij. Goeden nacht, lkheb u dezen avond lang opgehouden, zooals ik op de pendule zie. Maar myne gedachten volgden hunnen loop en ik dacht aan geen tijd. Goeden nacht 1 -j Jane Payland nam eerbiedig afscheid van hare meesteres en vertrok, in gedachten ver zonken. i Is zij goed of slecht, dacht zy, terwijl zij voor den haard van haar eigen goed ingericht vortrek neerzat. Als zy slecht is, dan hoort zij tot de hooge BchoolwaDt zy zi t iemand mot die prachtige, zwarte oogen zoo helder en onbevangen in het gelaat, als het beeld der oprechtheid zelf. Zij moot goed en braaf züd Dat moet wol 1 En tocb, die nacht en die 'historie van Yarborongh Tower dat is wat te kras voor iemand om te geloovea. li, XIV. Een bezoek uit de geestenwereld. Gedurende drie jaren was Thomas Milsom niet te Londen geweest. Hij was gevangen genomen, verdacht van huisbraak, eene maand na den dood van Valentin Jernam hy werd veroordeeld vot vijf jareü ballingschap. Kinnen de drie jaar was het Milsom, door allerlei kunstgrepen en hardnekkige huichelarij, gelukt vrij te komeu en naar Engeland terug te keeren als zijn eigen meester. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1