Derde blad. ^BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws. MUMMER 88 ZONDAG 5 NOVEMBER 1911. 34e JAARGANG. Waalwijk 5 November 1911. 't Navolgend adres is door ons ge meentebestuur aan de Staten der Prov. verzonden en aan de omliggende ge meenten om daaraan adhaesie tebetuigen. Waalwijk, 30 Oct 1911. Aan de Staten der Provincie Noord-Brabant. No. 301. Bij adres van 20 April 1911 No. 128 hebben wij ons gericht tot de Gedepu teerde Staten der Provincie om te ver krijgen, dat genoemd college aan Uwe Vergadering voorstellen zou doen tot wijziging van het toenmaals nog on gewijzigd vigeerende Reglement van 18 Juli 1907 (Prov. Blad No. 42) waarbij voorschriften zijn' vastgesteld omtrent het verleenen van subsidie uit de pro vinciale kas voor het onderwijs in boek houden en handelsrekenen, n.l. wijziging in dien zin, dat aan deze gemeente in de kosten van expoitatie van een handels school, dagschool met driejarigen cursus en een voorbereidende klasse, een rui mere bijdrage zou kunnen worden ver leend. Als beschikking op dat adres werd ons medegedeeld, dat de wijziging door ons gevraagd voor de onder het regle ment vallende cursussen niet wensche lijk werd geacht en dat op verzoek van andere zijde en op andere gronden ge daan, zou worden voorgesteld het re glement zoodanig te wijzigen, dat onder zekere voorwaarden het maximum der subsidie kan worden verhoogd tot f200.-. In ons bovengenoemd adres hebben wii o.m- aangehaald, hoe Waalwijk steeds gekend is geweest als het centrum van den uitgebreiden handel en industrie der Langstraat, welke geleidelijk grooter vlucht hebben genomen. Hoe bij die toenemende uitbreiding der handelsbe trekkingen, die zich thans uitstrekken tot ver buiten de grenzen van het va derland, steeds meer en meer de be hoefte wordt gevoeld aan degelijk han delsonderwijs, waardoor het den indu strieel en koopman uit deze streek mo gelijk wordt het hoofd te kunnen bieden aan de bedrijven der grootere steden, waar onderwijs inrichtingen en andere instellingen van allerlei aard tot voor lichting van den industrieel en handels man vaak voor het grijpen zijn. Wij toonden aan, dat de behoefte aan handelsonderwijs reeds werd bewezen door de oprichting van tal van avond- handelscurssen, meestal op initiatief van middenstandsvereenigingen. Niet dat met dezen zeer bescheiden vorm van handels onderwijs in de behoefte wordt voorzien in verre na niet; kwalijk zullen die en kele lesuren per week met dikwijls zoo eenvoudig leerprogramma, in staat zijn mannen te vormen, bekwaam om flinke zaken te drijven en het hoofd te bieden aan de concurrentie van het buitenland, waar het handelsonderwijs zoo algemeen is ingevoerd. Terwijl de meer gegoeden hunne zo nen kunnen zenden naar bijzondere in richtingen voor handelsonderwijs, blijft de groote menigte middenstanders daar van verstoken, zoodat de kooplieden en industrieelen onder hen al terstond in minder gunstige conditie worden ge bracht en daardoor den toch reeds zwa- ren strijd om het bestaan zeer wordt bemoeilijkt. Wij spraken daarbij niet eens van een eveneens dringende be hoefte aan werkelijk goede krachten voor kantoor en handelsbedienden voor de verschillende industrieele en handels ondernemingen op het platte land. Wij hebben er op gewezen, hoeeene geheele streek met gelijke behoeften met de oprichting eener school, als door ons bedoeld, zou worden gebaathoe speciaal voor de schoen- en lederindu strie, de industriën van deze streek, waarvoor straks .de zoo zeer begeerde vakschool zal verrijzen (zonder eenige bijdrage der Provincie), de behoefte aan het handelsonderwijs is toegenomen, waar met de oprichting van een derge lijke school tevens beoogd wordt een brug te vormen van de lage-e school naar de vakschool voor de lederindustrie. Het is met onverdeeld genoegen, dat wij kunnen lezen in het verslag Uwer Commissie van rapporteurs van 7 Juli 1904 (bijlage 57 van de notulen der zo- merzitting 1904), uitgebracht naar aan leiding van een aanvraag om subsidie van de gemeente Eindhoven voor een zelfde onderneming als de onze, dat daarin bij herhaling wordt erkeud het groote nut van handelsscholen voor in dustrie- en handelscentra en het groote provinciaal belang bij de oprichting dier scholen betrokken. Eveneens wordt bij herhaling erkend, dat de Staten met het verleenen der door Eindhoven gevraagde subsidie niet komen in strijd met de wet, noch met de opvatting door de Vergadering omtrent hare taak gehuldigd. En toch adviseert dezelfde Commissie tot niet verleenen van de gevraagde subsidie voor een groot deel op grond hiervan, dat de Staten zich anders zouden begeven op een terrein dat zij tot heden niet hebben betreden. In haar rapport tracht dan de Commissie aan te toonen, dat de school naar het plan van het Ge meentebestuur van Eindhoven niet is eene technische school, doch eene van algemeen middelbaar onderwijs. Wij be twijfelen het of de zienswijze der Com missie juist is, waarom is eene handels school, zooals wij ze ons voorstellen niet evenzeer eene vakschool voor den handelsman, als een ambachtschool eene voor den ambachtsman. Wij scharen ons aan de zijde van de Gedeputeerde Staten die de school te Eindhoven noemden eene vakschool voor handelsonderwijs. Maar al was die zienswijze van de Com missie de juiste, m.Tg dan nog langer de behulpzame hand geweigerd worden aan de groote groep middenstanders die al meer en meer in de knel geraakt, die al jaren de landbouwers en ambachts lieden heeft zien voorgaan, omdat de Staten niet wenschen te betreden een terrein, waarvan zij tot heden verwij derd bleven Een blik op de provinci ale begrooting voor 1912 geeft een juist beeld van de bevoorrechting van den landbouwer en den ambachtsman Wij vinden daarop uitgetrokken voor toelagen aan veeartsen f 4500,Uit gaven ten behoeve van landbouw en veeteelt f 21750.Bijdragen in de kos ten van landbouw- en tuinbouwonderwijs f 3000,Voor een school tot opvoe ding van meisjes uit den boerenstand te Lierop wordt eene subsidie verleend van f 2000,Voor teekenscholen en ambachtsscholen respectievelijk f 8000, en f 12000,terwijl voor het handels onderwijs en dan nog slechts voor onder wijs in boekhouden en handelsrekenen zegge f 1700,wordt uitgetrokken. Hoe het Rijk in deze voorgaat moge blijken uit het schrijven van den Mini ster van Binnenlandsche Zaken, aan ons gericht, d.d. 2 October 1911 No. 3901 Afd. H. M. O waarbij wordt medege deeld, dat op de ontwerp-begrooting van dat Departement voor het dienst jaar 1912 de noodige gelden zijn aange vraagd om te kunnen bevorderen, dat aan onze gemeente ter tegemoetkoming in de kosten van exploitatie van een handelschool een rijkssubsidie van f6000, worde verleend, echter wordt de subsi die afhankelijk gesteld aan het verlee nen van eene bijdrage door de Provin cie tot het door ons gevraagde bedrag. Met de beslissing van Uwe vergade ring alzoo valt of staat de quaestie van het handelsonderwijs in deze provincie die juist hare kracht moet patten uit industrie en koophandel, en wordt dehoop van een geheele groep achtergestelden verwezenlijkt of andermaal teleurgesteld Wij nemen de vrijheid nogmaals de aandacht Uwer vergadering voor de quaestie van het handelsonderwijs te vragen en verzoeken U beleefd ander maal in overweging te nemen het voor stel van de Gedeputeerde Staten, ge daan den 13 Mei 1904, Bijl. 16 der no tulen der zomerzitting van dat jaar en te willen verleenen eene bijdrage van minstens 25 pCt. in de jaarwedden van de leeraren aan de in onze gemeente op te richten handelsdagschoolwij mo gen dan tevens verzoeken deze zaak nog in de aanstaande najaarszitting aan de orde te stellen. Het Gemeentebestuur van Waalwijk, (Get) Th. de Surmont de Bas Smeele, De Secretaris, (Get.) M. A. J. van Liempt L. S. Jubilea. Woensdag 8 November a.s. zal in onze gemeente een zeer zeldzaam jubileum gevierd worden. Dien dag toch zal het 25 jaar geleden zijn dat Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch, den heer Jordanus van Calker benoemde tot Kerkmeester der parochie St. Jan en de gemeenteraad van Waalwijk hem 't eerst aanwees als lid van 't Burgerlijk Gasthuisbestuur ter dezer plaatse. Wat de heer van Calker in al die jaren deed als medebestuurder onzer parochie, daarvan heeft de buitenwereld uit den aard der zaak niet veel kunnen be speuren, maar zij die 't van nabij kennen, weten dat zijne verdiensten in deze be langrijke functie zeer groot zijn. Ook als lid van 't gasthuisbestuur heeft hij zijn ambt al die jaren met den meesten ijver, met de grootste toewij ding vervuld, en zich voor deze belang rijke liefdadige instelling zeer verdien stelijk gemaakt. Hem daarvoor op deze plaats hartelijk hulde en dank, die hij zeer zeker dubbel verdient, met den wensch dat hij met de zelfde opgewektheid nog tal van jaren de belangen van parochie en gasthuis zal blijven waarnemen, j Naar wij met genoegen vernemen zal dit dubbele jubilé Woensdag feestelijk (worden herdacht, n.l. zal o.m. in onze (parochiekerk eene plechtige H. Mis worpen opgedragen, gevolgd door eene receptie. Een gids van Waalwijk en Omgeving. Als een der punten op haar werkpro- .gram heeft de vereeniging „Waalwijks Belang" gezethet doen verschijnen van een gids voor Waalwijk en omgeving. Zij is overtuigd van de dringende behoefte die er aan bestaat, gezien de -talrijke aanvragen die het bestuur van elders ontvangt voor een dergelijk boekje en niet minder het goede resultaat dat men er overal elders mee bereikt. Om een klein idee te geven wat zoo'n gids zal inhouden, vermelden we, dat naast de ledenlijst met donateurs enz. eene beschrijving van Waalwijk en Om geving een plaats zal vinden, waarin zal worden aangehaald, de plattegrond van Waalwijk, geschiedenis, industrie, mooie plekjes en wandelwegen, onder wijs, uitspanningen, belangrijke stichtin gen enz verders middelen van vervoer e. m. a. Als we nu nog er bij vertellen dat dit werkje zal worden versierd met eeu tiental foto's uit onze plaats en hare mooie omstreken, dan gelooven we niet te veel te zeggen als we het even aan kondigen als een voor' Waalwijk zeer nuttige uitgave. Concert. In een vorig nummer hebben we reeds het eerste concert aangekondigd, dat de liedertafel der Koninklijke Stoomschoe- nenfabriek A. H. van Schijndel zich voorstelt a.s. Maandag 6 November ten 8 uur in „Musis Sacrum" te geven. Nu we 't programma gezien hebben, willen we er nogmaals gaarne op wijzen, dat dit concert ons geven zal een aantal prachtige koren waarvan de liedertafel zeer veel studie heeft gemaakt en de heldentenor, de heer Morisson, volgens onze meening een zeer gelukkige keuze met zijne nummers deed, n.l. door ons te vergasten op Aria's uit de beste opera's. Wat deze zanger presteert be hoeven wij niet meer te herhalen. Zijn succes in Amsterdam, onlangs nog in „Rigoletto" te 's Bosch, zegt meer dan voldoende. Wij twijfelen dan ook niet of zeer velen zullen dit eerste, be langrijke concert, van het eenige fabrieks gezelschap hier ter plaatse, bezoeken. Liederen- en voordrachtavond. Iedereen zal het met ons eens zijn als we zeggen, dat het zeer zeker op den weg ligt van de vereeniging „Waal- wijksch Belang" om ook den kunstzin onder hare leden te bevredigen en zoo mogelijk hooger op te voeren. Deze meening schijnt ook die van het bestuur van W. B. te zijn, wijl he plan is, naar wij vernemen, een Lieder en voordrachtavond te doen geven door den Vlaamschen toondichter Emiel Hul- lebroeck op Zondag 19 November a.s Velen onzer lezers zullen dezen naam reeds meer gehoord hebben en zeer zeker verschillende rencensies van dezen begaafden Zuid-Nederlander gelezen hebben. En deze zijn alle zeer goed te noemen. Wij halen er b v. een aan ui de „Nieuwe Tilburgsche Courant". „Niet alleen was het. opvallend, maar het drong ware bewondering af, hoe hi telkens de ware toon wist aan te roeren hoe hij met innigheid van warm voelen weergaf de frissche en gaande gedachten door de dichters in hunne versjes uit gedrukt en zooals de Vlaamsche kun stenaar zoo juist begreep en voelde, dat ze door den zanger moesten worden vertolkt, 't Was zuiver gevoel, dat Hul- lebroeck spreken liet, 'n gevoelsuiten, dat teer en zacht inwerkte op de stil luisterenden. Hij wist zijn gehoor mee te slepen, het enthousiasme voor het eenvoudige, maar toch zoo mooie volks lied zoo op te wekken dat de melodiën weerklank vonden in de harten der aanwezigen en zij zich gedrongen ge voelden zich te uiten zooals de meester het deed, die voor hen stond." Wij behoeven hieraan niets toe te voegen, maar wenschen alleen te con- cludeeren dat ons weer een prachtige kunstavond te wachten staat. Nadere bijzonderheden zullen tijdig bekend gemaakt worden. Wij vernemen nog dat de leden van W. B. een flinke reductie op den entrée- prijs genieten. Duurte van levensmiddelen. Zeer zeker tot zijn genoegen, heeft het geheele personeel van de firma van Iersel, Witlox en Cie de mededeeling ontvangen dat het wegens de duurte van levensmiddelen gedurende den winter loonbijslag ontvangt. De gehuwden ontvangen wekelijks 50 cent en de on- gehuwden 25 cents extra. De Warenhuis-stichter. De Bossche Rechtbank deed uitspraak in de zaaktegen zekeren v. Daal, die zooals wij destijds breedvoerig hebben mede gedeeld, hi«r een groot Warenhuis zou stichten, gelden opnam, filiaalhouders benoemde enz. en veroordeelde hem tot gevangenisstraf van zes maanden met aftrek der voorloopige hechtenis. Jhr. van Grotenhuis. Te Genderingen overleed na eene langdurige ziekte onze oud burgemees ter Jhr. Aug. van Grotenhuis, in den ouderdom van 63 jaren. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit Indien morgen het weer wat mee werkt, zal een mooie wedstrijd op het terrein alhier plaats hebben. Anthony (Oss) zal n.l. trachten den geel-zwarten twee kostbare puntjes af handig te maken. Voor enkele jaren speelde deze Ver. in den Ned. Voetb. Bond, doch kon het niet meer bolwerken en is toen van de voetbalwereld verdwenen om nu in den B. V. B. weer haar intrede te doen. Gezien de ingestadige vorm van W. V. I. durven wij ons aan geen voorspelling wagen, doch wachten in de grootste spanning den uitslag af. W. V. II trekt naar Breda om aldaar H. M. S. II te bekampen. Wordt dit de 2e overwinning 2e elftallers? Jaarwedden van Burgemeesters en Secre tarissen in Noordbrabant. Ged. Staten hebben aan de gemeente raden in Noordbrabant medegedeeld, zij wenschen te overwegen in hoeverre partieele wijziging van de bestaande regeling der jaarwedden van Burge meesters en Secretarissen aanbeveling verdient. Die regeling zal eerlang vijf jaren hebben gewerkt. Het bevolkingscijfer en de levens standaard zijn de hoofdgrondslagen van de regeling van genoemde jaarwedden. Die grondslagen zijn echter aan ver andering onderling onderhevig, merken Ged. Staten op. De gemeenteraden worden uitgenoo- digd hunne ter zake dienende adviezen voor 1 December a.s. in te zenden. Veeartsen in Noordbrabant Bij de opheffing van de betrekking van provincialen veearts zullen de vol gende voormalige titularissen de toelage van f 300 uit de provinciale kas blijven genieten De heeren M. F. Plankeel te 's Her togenbosch, K. Bosma te Zevenbergen, P. den Ouden te Tilburg, N. de Jong te Ginneken, B. Bierman te Helmond, A. de Jong te Capelle, J. Bouwman te Oosterhout, W. F. Hilwig te Heusden, C. A. van der Leeden te Oss, P. J. 't Hooft te Almkerk, N. N. Nijssen te Eindhoven en J. C. H. Boots te Cuyk. De veeartsen die een toelage uit de provinciaie kas genieten, zullen voortaan gehouden zijn, jaarlijks ten minste twee sprekingen of lezingen te houden over onderwerpen welke voor den veehouder van belang en voor den veestapel nuttig zijn. Die lezingen zullen voor de vee houders kosteloos toegankelijk zijn. Omtrent den tijd en de plaats zullen zij in overleg moeten handelen met de be sturen der vereenigingen op landbouw gebied in de streek. Een schoon voorbeeld De Pruisische Centrale heeft aan de met haar in verbinding staande ver eenigingen wegens den voedernood tien milloen mark crediet verleend voor den aankoop van voedermidden. Ook de activa van de Rheinische Bauerverein zijn voor dit doel toege staan, onder voorwaarde dat de boeren, wien gelden worden verstrekt, geen vee zullen slachten uit nood. BAARDWIJK. Voor de ledeu onzer R. K. Vakvereeniging van Lederbe- werkers(sters) zal a.s. Zondag 5 Nov. eene lezing met lichtbeelden gegeven worden door den heer M. Elshout uit Amsterdam, voorstellende de Passie spelen van Obethammergauw" in 104 tafereelen. Deze voorstelling is ook toegankelijk voor de leden der andere sociale ver eenigingen dezer plaats tegen een entrée van 10 cent en vertoon van hun bewijs van lidmaatschap. Een genoegelijke avond staat ons dus te wachten. Een voorbijganger bemerkte Maan dagavond rook en verdacht licht boven in een woning Vlug naar binnengaande slaagde hij er in met de hulp van eenige buren het vuur te blusschen. Eenige oogenblikken later zou het moeielijker zijn geweest en bij den krachtigen wind van dezen avond de brand groote af metingen hebben kunnen verkrijgen. De vrouw des huizes werd na eenig verhoor door de maréchaussee mede naar Besoijen genomen. Vrijdagmorgen naar 's Bosch getransporteerd,doch des avonds wederom op vrije voeten gesteld. VLIJMEN. Vergadering van den raad der gemeente Vlijmen op Maandag 6 November 1911 des namiddags te 5l/s ure ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen Stukken. 2. Vaststelling begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1912. 3. Goedkeuring begrooting Burgerlijk Armbestuur van 1912. 4. Aangehouden verslagen over de ontginningen der landerijen. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers zal worden gehouden in openbare school op Vrijdag 10 November des voorm. te 9 ure voor de lichting 1911, om 10 uur voor de lichting 1905 tot 1907, om 1 uur voor de lichting 19081910. HAARSTEEG. Naar wij vernemen is de ZeerEerw. Heer P. Langenhuijzen, pastoor alhier, voorzien van de laatste H. Sacramenten. HERPT. In den Polder van Bern, hebben de muizen dit jaar heel wat schade aangericht/ Eerst aan het grasland en de aard appelvelden. Daaroa aan de roode winterwortelen, waarvan heele akkers zijn opgegeten. En daar deze hier veel worden verbouwd voor den handel is dit voor de betrokken personen een schade post. Thans moeten het de bietenvelden ontgelden. Men toonde ons een akker waar van elke drie stuks eeu was op gegeten. BESOIJJBN. Met genoegen Vernemen wij dat de Heer Job. Verwiel, zoon van onzen geachten burgemeester, bij bet te 's Hage gehouden examen voor Staatsin richting M.O. geslaagd is voor de schoolakte. Hij genoot zijn opleiding aan de inrichting voor ouderwijs in Rechts eu Staatsweten schappen van M. I. J. M. Laurilard te 's Gravenhage. Geslaagde en familie onze felicitatie B.V.C. De B.V.C.er8 treffen het al zeer onforruinlijk met huune competitie wedstrijden, nu moeten zij a.s. Zondag weer een uitwedstrijd-spelen tegen D,V.C. Dongen, eene voor hen onbekende kracht. De uitslag ligt derhalve nog in 't onzekere, maar wel kunnen zij, indien zij allen van 't begin tot 't eind geheel bij 't spel zijn, nog wel een puntje behalen, hetgeen wij hen dan ook van harte toewenechen. Aanvang des middags 2 uur op 't veld te Dongen. Veel succes. SPRANG. In de maand Octeber is aan het hulp-postkantoor alhier op de Rijks postspaarbank ingelegd f 1264,29, terugbe taald 3308,67. VRIJH. October j. in de R. f 1631,30. handeld, ontvangen, verzonden. -CAPPEL. Gedureude de maaud 1. werd aan het hulppostkantoor P. S. ingelegd een bedrag van Er werden 88 telegrammen be- waarvan 25 verzenden en 13 Voorts werden 34 gesprekken Het veel besprokeB te bouwen café aan het u Bruggetje' zal binnenkorten tijd zijn klaar gekomen. Zoo we vernamen zal het nog in deze maand geopend worden. Het daarnaast staand pand eigendom van A. R. te Capelle is onderhands aan C, Michael aanbesteed te verbouwen voor een zelfde doel. Ook met die werkzaamheden is reeds een begin gemaakt, en zal als het gereed is betrokken worden door J. Treffers, koopman te Capelle. CAPELLE. Woensdagmiddag kwam de 12-jarige J. V. met een paard de vaart kant af. Plotseling scheen het paard te schrikken, en raakte te water. Met veel moeite slaagde men er eindelijk in, het beest weer op hel droge te brengen. Woensdag. 1 Nov. herdacht J. van Iersel den dag waarop hij 25 jaar geleden bij den heer Sneep in dienst trad. Van de tabriek en de auto wapperden de vlaggen. De beer Sneep heeft er van zijn kant wel toe bijgedragen dezen dag, als een aange- name herinaering bij den jubilaris te doen voortleven. Woensdag 1 Nov. gaf de Zsngver- eenigiug //Halleluja* haar eerste winteruit- voering in 't gebouw der Gereformeerde kerk te 's Gr,.Capelle. De uitvoeriog mag als geslaagd worden beschouwd en heeft het kunstminnend pu bliek een aangenamen avond bezorgd. De directeur L. A. Kooien was als altijd onvermoeid. Het programma gaf blijk van een goede keas, terwijl de uitvoering er van aau het koor was toevertrouwd. Zeer aardig was de sopraan-solo ^De Oude klok*, voorgedragen door mej. Kuijpers, terwijl ^Lente avond» en *Oaze Vader* eveneens algemeen mooi werden gevonden. Het koor was goed. Een paar malen echter wel wat onzuiver. Het talrijke publiek keerde in de over tuiging iets moois te hebben gehoord na afloop voldaan huiswaarts. Het aantal leerlingen, dat de herha lingsschool aau O. L. S. op Loonschen Dijk bezoeken, mag in aanmerking genomen De Echo Tan het Zniden Landweer. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk,maken bekend dat het jaarlijksch on derroek bedoeld bij artikel 29 der Landweerwet, van de in het verlofgangersregister dezer ge meente ingerchreven verlofgangers van de Land weer zal worden gehouden te Waalwijk, in het Gemeentehuis op dejtijdstippen, hieronder vermeld. Lichting 1911. 6 November 1911,12 uur voor middag. Lichting 1905 en 1906. 7 November 1911, 9,30 uur voormiddag. Lichting 1907 en 1908. 7 November 1911,11 uur voormiddag. Lichting 1909 en 1910. 7 November 1911, 1,30 uur namiddag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Tn. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9