Nummer 89 Donderdag 9 November L911 34e Jaargang. i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. Gemeenteraadsveigadefing. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen DE OORLOG. FEUILLETON". BUITENLAND. China Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. e Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezouden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Advertkntiën 17 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeveu; worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contr&cteD, gesloten. Reclames 15 cent per regel. De nieuwe Fase. De nieuwe faze van den oorlog, want de afkondiging van het annexatie- besluit van Tripoli en Cyrenaika heeft men ongetwijfeld te beschouwen als het begin van een nieuwe periode, kenmerkt zich al dadelijk door hernieuwde heftig heid en door de onverzoenlijkheid, waar mede men nu blijkbaar van beide zijden besloten heeft den krijg door te zetten. De jongste >oorlogs"-telegrammen zijn daar een duidelijk bewijs van. Te Tripoli duren de vijandelijkheden nog onver minderd voort en zijn de Italianen er blijkbaar nog altijd niet in geslaagd om de door de Turken genomen verster kingen te heroveren- Integendeel, de Turken schijnen de stad nog telkens onder vuur te nemen en heftig te bestoken. Zoo meldt een Italla&nsch telegram uit Tripoli, dat Zondagavond tegen 7 uur de vijandelijke artillerie tegenover het fort Sidi Mesri bij het dorpFornasi opgesteld, het vuur op de Italiaansche stellingen opende. Het gelukte echter aan een van de Italiaansche vliegers om de positie van de Turksche artillerie waar te nemen, waardoor de Laliaansche kanonnen haar tot zwijgen konden brengen. Later begonnen de Turken weer uit een andere, meer oostelijke stelling te schieten, waarbij de kogels tusschen de Italiaansche loopgraven en de stad neer vielen. Daarop had weer een van die aanvallen plaats, die, volgens Italiaansche voorstellingswijze, natuurlijk dadelijk weer werd afgeslagen en waarbij de vijand de traditioneele groote verliezen leed. De vijand nam bij deze gelegenheid een huis, vlak tegenover de Italiaansche stel lingen, maar werd ten slotte ook weer vandaar verdreven, door twee compag nieën grenadiers, daarbij gesteund door een afdeeling bergartillerie, die dit huis plat schoot. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 46) Ilij landde ia Schol laad en liep van Crauton Daar Yorkshire, waar eene ontmoeting met een oude kennis er hem toe bracht, zich te Rayham op te hondeD. De twee Iandloopers, beiden schurken, beiden barrevoets en zonder een cent op zak, hadden naast elkaar gestaan aan het hek van 't park, om den lijkstoet te zien voorbijgaan. Zoo had Thomas Milson haar gezien, die hij zijne dochter noemde, het meisje dat, drie jaar geleden, met haren grootvader ge •vlucht was van onder zijn vreeBelijk dak. Na die mislnkte samenkomst met Honoria, begaf Thomas Milsom zich naar Londen. De dag zal wel eens aanbreken dat wij onze rekening zullen vereffenen, schoone dame, mompelde hij met eene zwaren vloek. 'En bij keerde het schoone kasteel Rayham en 't rustig dorpje den rug toe. Nadat Milsom den onbebouwden grond en de nieuw opgetrokken huizen, die Londen van het platteland scheideD, voorbij was, ging hij voort in de richting van Ratcliff Highway. Hij spoedde zich door de drukke straten waar de menigte aangroeide, naarmate hij den Tower naderde. Maar hoo zeer hy zich ook haastte, de tijd ging nog sneller. Op den middag had bij de kleine stad Barnet bereikt eerst te middernacht hoorde hij het gekras der violen in Ratcliff Highway, Hij ging re gelrecht naar ,,Den vroolijken Pekbroek". Hier was alles als vanouds. Weder walmden de kaarsen iu de blikken kroon, die van de zolderiDg afhing, hun vet in het rond, op de bezoekers latende afdruipen. Ook dezelfde muziek de Schotsche drie, de Iersche boerendans, op kreupele violen gekrast, weer- Bewijzen deze telkens herhaalde aan vallen, dat de Turken en Arabieren nog lang geen plan hebben om zich voor goed terug te trekken. Italië van zijn kant schijnt plan te hebben een begin te maken met de in zijn nota aan de mogendheden vervatte bedreiging, omtrent een uitbreiding van het oorlogsgebied, ter overtuiging van Turkije, 'dat het met zijn verzet toch noodeloos werk doet. Als bewijs 'daarvoor kan gelden het bericht, dat volgens den correspondent van het >Berl. Tagebl." te Constantioopel loopt en volgens hetwelk Chios gebom bardeerd wezen zou. Nadere bevestiging van dit bericht is tot op heden nog niet ontvangen, maar in de gegeven omstandigheden is het niet onmogelijk, dat het bericht waarheid bevat. Hoewel dan nog de vraag blijft of en in 'hoe verre Italië door een dergelijk optreden eenigen invloed op Turkije zal uitoefenen Een vei der bewijs voor een dergelijk plan, van Italië, is de actie van de Ita liaansche schepen in de Roode Zee. Volgens sommige berichten uit Constan- tinopel, zou in de buurt van Acaba, gelijk wij reeds meldden, eenTurksch transport schip door een Italiaanschen kruiser in den grond zijn geboord volgens andere weer zou het een Turksch oorlogsschip zijn, dat een dergelijk lot getroffen had. Ook hier ontbreken nog alle nadere bij zonderheden, maar het feit zelf bewijst wel voldoende, dat Italië plan heeft krachtiger op te treden en te pogen door een vinnige actie een zoodanigen indruk op Turkije te maken, om het tot vrede te pressen Vermeld dient ten slotte nog het be richt, waarvan eveneens de correspondent van het >Berliner Tagebl/' te Constan- tinopel melding maakt, dat de Turken de Italianen bij een poging tot landen te Haddadi in Cyrenaika, zouden hebben afgeslagen. Daarbij zouden de Italianen 180 man aan dooden, 400 geweren, twee kanonnen en een machinegeweer ver loren hebben klonk, nog onaangenamer door de begeleiding van gillende pijpers. Hetzelfde gezelschap van zeelieden en dezelfde vronwen met bloote hoofden, bloote armen en schrille stemmen, dezelfde tabaks en dranklucht, dezelfde Ba belscbe spraakverwarring heerschten er, ter wijl nu en dan, te midden van 't geschreeuw en gelach, 't vlosken en tieren, het getjingel van de piano ward gehoord, even als de zwakke, hooge tonen eener zeer schrale so- pranostem. Zwarte Milsom had zijnen hoed diep in de oogen gedrukt, voor hij Den vroolijken Pek broek" binnentrad. De gelagkamer van de herberg was veel lager daD de straat, en toen hij op bovenste trede stond van den trap, laDgs welken de begunstigers des heeren Wayman dit gastvrije oord binnenkwamen, kon zwarte Milsom, over de hoofden der gasten heen, 't gelaat van den eigenaar zien, die achter zijne toonbank druk bezig was. Op deze verheven standplaats bleef zwarte Milsom wachten tot Dennis Wayman by toeval opkeek en den gast op den drempel zag staan. Op dit oogenblik wreef Milsom met deD rug zijner hand snel over zynen mond, blijk baar tot herkenningsteeken. Wayman beant woorde dit signaal met een knikje, waarna zwarte Milsom de drie treden afdaalde en rechtstreeks naar het buffet liep. Baas, kan ik hier een bed en wat avond eten krijgen vroeg bij, zijne stem zorgvuldig veranderende. Wel zeker, wel zeker, antwoordde Wayman; als ge slechts betaalt, dan hebt gij alles wat maar gezellig en aangenaam is. Dit huis is het plezierigste en meest gastvrije voor ben, die de rekening kunnen betalen. Deze fyne aardigheid werd begroet door een goedkeurend gelach van de zeelieden en vronwen die in de nabijheid zateD. Als ge die denr doorgaat, kameraad, dan zult ge een lief kamertje vinden, vervolgde Dennia Wayman, op den toon van iemanddie tot een vreemdeliog spreekt, 'k Zal n een stuk vleesch en wat aardappelen staren, zoo gauw als ze maar gaar knnnen zijn. Thomas Milsom knikte. Hij stiet de lompe, houten dear open, die hem welbekend was, De opstand in China. Telegrammen uit China melden, dat steeds meer steden de partij der opstan delingen kiezen. Sjasjing, een belangrijke mijnplaats in de provincie Tsjekiang, is in handen gevallen van de opstandelin gen. Koeïnsan, een ommuurde stad, halverwege tusschen Sjanghai en Sout- sjou, heeft zich ook aan de opstandelingen overgegeven. Kasjing heeft zich zonder slag of stoot overgegeven, eveneens Ningpo. Uit Sjanghai wordt geseind, dat de geheele bevolking staat aan de zijde der revolutionnairen. Alle steden aan de lijn Sjanghai. Tsjinkiang hebben de zijde van den opstand gekozen. Een gerucht uit Sjanghai meldt, dat de hoofdstad Peking in handen der op standelingen zou zijn gevallen, en dat de keizer zou zijn gevlucht. Dit gerucht is echter niet bevestigd. Telegrammen uit Peking melden, dat de leider der rebellen, generaal Li-joeng- hoeng, de vredesvoorstellen van Joean- sji-kal heeft afgewezen. Li formuleerde tegenvoorstellen, o. m. inhoudende, dat de republiek zal worden uitgeroepen en dat de minister-president door de opstandelingen zal worden aan gewezen. BUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op Zaterdag 4 November des namiddags ten 3 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Van Honsewijk. Ongeveer 3.15 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen- De Wilt. Ik heb een opmerking te maken. Ik hoor dat het geld, ontvangen van de verkoop van de oude school, maar 3°/o rente opbrengt. Als ge het naar de Boerenleenbank brengt krijgt ge er 4°/o voor, dat is beter. en kroop bet vochtig hok binnen, dat in „Dan vroolijken Pekbroek" de spreekkamer werd genoemd. 't Was de kamer waarin bij Valentin Jernam voor het eerBt had gezien. Twee en een half jaar waren verloopen sedert hij hier was geweest, en gedurende dieD tijd bad de heer Milsom voor zijne zoDde geboet in Van-Diemesland. Dit domp'g hok, met zijne vochtige muren en lage, berookte verdieping, was in zijn soort een paradijs voor den teruggekeerden balling. Hier was tenminste vrybeid. Hier was hij althans zijn eigen meester, vrij om sterken drank te drinken en sterken tabak te rouken, vrij om lui te wezen als hij dit verkoos of te werken op de wijze, die hem het best beviel. Hy ging op een stoel zitten en legde de beenen op eenen anderen. Daarna haalde hij een eindje pyp nit zijne zak, stopte het en stak er den brand in peinzend ging hij op zijn gemak zitten rookeu, na en dan ophoudende om, tusscheD twee tabakswolken in, bij zich- zelven te mompeleü. De heer Milsom was aan het einde zijner tweede pijp klappermans tabak gekomen en had reeds meer dan eens uiting gegeven aan zijn ongeduld, toen de deur geopend werd en Dennis Wayman verscheen een blad dragende met eenige borden en eene groote tinnen kan. Ik dacht kameraad, 'k zal u 't maal zelf maar brengen, hoewel ik het daar gloeiend druk heb. 'k Ben duivelsch bly, u terng te zien. 'k Heb dikwijls zitten denken waar ge toch gestorven of gevlogen mocht zijD. Die moeite had gij u Diet behoeven te geven als gij geweten bad dat ik aan gene zijde van dit gezegend wereld rond zat. Ik meende dat ge wist, dat.. Fijngevoeligheid verhinderde den heer Milsom zijne volzin te voleindigen. Ja, ik weet dat gij in moeielijkheden zijt gekomen, antwoordde Wayman. Ik wist er wil het fyne niet van, maar ik gistte bet, hoewel ik soms dacht dat ge mij bedroogt en me den zak gegeven had. Met de noorderzon vertrokken, meent gy? Joist, antwoordde Wayman koel. Dat bewyst uw achterdochtig karakter, hervatte Milsom gemelijk. Als een ongelukkige Voorzitter. Maar hier heb je 't direct als je wil terug. De Wilt. Bij de Boerenleenbank ook, zoo je 't vraagt hebt ge 't geld terug. Me dunkt we moeten ook hierin 't voor deel zoeken. Als we geld moeten leenen moeten we 4°/o betalen en als we geld uitzetten maar 3°/0 ontvangen, dan geven we toe. Voorzitter. Bij een volgende gelegen heid zullen wij het doen, nu gaat het niet meer. 1 Benoeming onderwijzeres in de nut tige handwerken voor school c. De secretaris leest een schrijven voor van den districtsschoolopziener waarin deze mededeelt dat hij zich met de voordracht kan vereenigen. Op de voordracht staan de dames Fr. Broeders, Hank. Marie Verbunt, Hank. C. van Balkom, Hank. Van het hoofd der school in wijk C. is een schrijven ingekomen mededeelende dat zijn dochter Francisca Broeders op de school te Moerdijk haar diploma heeft behaald. Voorzitter, 't Is een tijdelijke benoe ming. Van der Koppel. Heeft de onderwij zeres niet gesolliciteerd. Voorzitter. Neen. Van der Koppel. Is er dan geen oproe ping gedaan Ik weet zeker dat zij het gaarne is. Voorzitter. Ze heeft geen akte voor nuttige handwerken. Van der Koppel. De andere ook niet. Als er een oproeping was gedaan, dan zou ze wel hebben gesolliciteerd. Voorzitter. Ze heeft het toch ook geweten dat mej. Heijmans dood was. Ze is nog hier geweest, maar heeft er geen woord van gezegd, ondanks dat ze het wist. L, v. d. Pluym. Mogen wij buiten de voordracht om stemmen. Van Honsewijk. Zeker. Van de Wilt. Natuurlijk, als er geen oproeping gedaan is wel. Mej. Evers wordt hierna met 6 stem men benoemd. Mej. van Balkom kreeg 3 en F. Broeders 1 stem, terwijl 1 stem van onwaarde was. Voorzitter. Ge moet het zelf weten De Wilt. Wij hebben dat gedaan om de onderwijzeres weer wat meer salaris fe geven, dan hebben we kans dat we ze langer houden. 2. Benoeming van hoofden en onder wijzers voor herhalingsonderwijs. Worden met algemeene stemmen benoemd aan school A. de heer P. Michaël, aan school B. als hoofd den heer van Gooi en als onderwijzer den heer R. Ran en aan school C. de heer Broeders. 3. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1910. Voorzitter. Mag ik de commissie ver zoeken rapport uit te brengen. De heer van Beurden zegt dat de commissie alles goed heeft onderzocht en verzocht den secretaris een post van f57.50 voor een landbouwcursus te willen toelichten, Na deze toelichting wordt de rekening voorloopig vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten van f46544 04'/2» uit gaven f 46951.5672» alzoo sluitend met een goed slot van f 593.15 4 Vaststelling van de gemeente-be grooting voor 1912. De commissie heeft hierop geen aan merkingen te maken en stelt voor doze vast te stellen zooals ze door Burg. en Weth is aangeboden. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 1764Z 64' /2 5 Wijziging der gemeente-begrooting 1911. Deze wijziging wordt goedgekeurd. 6 Ingekomen stukken. a. Schrijven van het uitvoerend comité voor de bevordering eener overbrugging van de Bergsche Maas bij het Keizersveer te Dussen, houdende toezending van een afschrift van het aan H.M. de Koningin ingezonden adres in zake genoemde over brugging met verzoek de verwezenlijking van het daarbij beoogde doel wel te willen helpen bevorderen. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten aan dit adres adhaesie te be tuigen. b. Schrijven van het gemeentebestuur van Waalwijk, houdende toezending van een afschrift van een aan Ged. Staten te zenden adres iozake verzoek om sub sidie voor een op te richten Handelsschool Wordt, op voorstel van Burg. en Weth. vent nit het gezicht geraakt is, dan hebben zijne kameraden geene slechte woorden genoeg voor hem. Zoo gaat het in de wereld. Neen, Dennis Wayman, 'k ben met de kluit niet gaan loopen geen ceDt van 't geld van Valentin Jernam heb ik verteerd, zelfs niet wat ik met de kaarten van hem won. Op zekoren dag w?rd ik geknipt zonder waar—- schnwing, verdacht van eene kale baisbrekery 't doet er nu niet toe of 't waar of valsch was, daar hoeven we niet iu te komoD. Ik werd onder een valschen naam gesnapt en daar hield ik mij bij dat kwam zoo in mijn kraam te pas. 'k Had er u wel kennis van gegeveD, als ik maar op iemand had durven vertrouwen, maar er was geen levende ziel daarvoor te vinden. De zaak was gauw bs— slist. Op Maandag kwam ik voor, Donderdag brak de bom los, en na veertien dagen zat ik op een schip, geketend als een ps, met nog eene menigte andere ossena Nn weet gy de geheffe historie. Na deze mededeeliDgen ten beste te hebben gegeven, viel de heer Milsom op zijn avondmaal aan, bestaande nit een dampend stuk vleesch en nog sterker dampende aardappelen. Deunis Wayman bespiedde hem eenigen tijd zwijgend. De strakke blik dien hij op zijn vriend vestigde, dnidde aan dat hij geenezinB alles geloofde wat die vriend had goedgevonden hem te vertellen. Nadat Milsom ongeveer een pond vleesch had verobberd en minstens twee pond aardappelen, waagde Wayman het, eene vraag tnsschen die bezigheid in te schuiven. Als ge 't geld niet zakte, wat is er dan van geworden'? Weggelegd, antwoordde de andere kortaf, en zoo zeker als de bank, ot 't ODgeluk moest me vervolgen, erger dan het zulks ooit deed. Hebt gij het verborgen vroeg Wayman verder. Ja! Waar Zwarte Milsom zag zijn vriend aan met den loerenden blik van een vos. Zondt gij dat wel willen weten Ah zoo dat zondt gij wel willen weten, mijnbeer Wayman? zeide hy. En zondt ge mij dan niet een tas koffie met wat slaapgoed willen geven, waarna gij uw biezen kondt pakken, om de fuik te lichten, terwijl ik hulpeloos onder uw gastvrij dak lag. Dat zou zoo omtrent zyn wat gij zondt uitrichten, als ik bij toeval een ounoozel kind was, mijnheer Wayman. Maar ik beo, zooals gij ziet, bij toeval geen onnoozel kind, en niete van dien aard zal u helpen. Kom, sla nn geen gekkenpraat nit, ant woordde Dennis Wayman ontevreden. Ge moet niet vergeten dat het geld van Valentin Jernam mij voor de helft toekomt en reeds lang in mijn bezit had behooren te zijn. 't Was dom van mij, 't in uw handen te laten. Gij liet het in mijne handen, omdat ge niet anders kondt, antwoordde Milsom, en ik beu u geen dank schuldig voor uw vertrouwen. Ik kende bij toeval een jood, die bereid was duiten te geven voor de wissels en bankjes, en gij vertrouwdet ze mij toe omdat het de eenige manier was om er gold van te maken. Da kastelijn van „Den vroolijken Pekbroek" knikte met een stuurscb gelaat, ter bevestiging van dit schaamteloos beweren. Ik zocht mijn vriend, den jood, op en sloot een zeer voordeeligen koop, vervolgde Milsom. Ik verborg het geld op eene goede plaats, met het voornemen om a uw aandeel bij de eerste gelegenheid de beste to breDgeD. 'k Werd dienzelfden nacht opgepikt en kon aan 't geld niet meer komen, nadat ik het verborgen had. Gij ziet dus dat het mijne schuld niet was dat gy uw aandeel niet kreegt. Hm! bromde Wayman. 't Was toch hard voor mij, zoolang er van verstoken te blijven. En nu gij terug zijt, veronderstel ik dat ge mij naar de bergplaats zult brengen; op 't oogenblik heb ik juist erg geld noodig. Zoo! hebt ge? vroeg Thomas Milsom met een grijslach. Dat is een gebrek dat u nog al eigen is 't geldgebrek. Nu ik uwe vragen beantwoord heb, zult gij de mijne misschien ook wel willen beantwoorden. Is hier veel te doen geweest, terwijl ik aan gene zyde der wateren was Heel weinig; 't is hier zoo stil mogelijk Ja, dat zult gij wol zeggen natuurlijk 1 Maar kunt gij mij ook meedeelen of iemand in mijn vorig paleis gewoond heeft, terwijl ik weg was? Daar hebt ge het geld toch niet ver borgen vroeg hij gejaagd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1