Nummer 90 Zondag 12 November 1911 34e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Mn, Eerste Blad. f i r Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON^ DE OORLOG. ff BUITENLAND. Duitschland. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. O '"O 0J O O 1 Mivjjkscfce «h Lisgstnitscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f U."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertknttên 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaats-uimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeveu worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Het Marokko-debat in den Rijksdag. Gisteren was dan de groote dag voor het Marokka-debat in den Duitschen Rijksdag. De rijkkanselier, Von BethmannHoll weg, hield om te beginnen een rede, die een paar uur duurde. Hij was blijkbaar zenuwachtig, wat niet te verwonderen is, na de aanvallen in de pers op zijn buitenlaudsch beleid, en dat werd er niet beter op, toen tijdens zijne rede, waar voor aan het slot geen hand op elkan der kwam, herhaaldelijk hoonend werd gelachen. De Rijkskanselier begon met een ge schiedkundig overzicht van de Marokko- zaak sedert de acte van] Algeciras, waarbij hij o.a zeide, dat het doel van het zenden van een oorlogsschip naar Agadir geweest is, de eigendommen en het leven der Dultschers te beschermen, daarbij tegelijkertijd het recht van Duitschland tot zelfstandige bescherming in Marokko bewijzend. De afzonderlijke artikelen van het nieuwe Marokko-verdrag nagaand, zeide hij »Ik geloof, dat onze, bij Marokko belanghebbenden landgenooten met het verdrag tevreden kunnen zijn«. De bespreking van de schadeloos stelling in grondgebied leidde hij in met eenige opmerkingen over Von Linde- quist's aftreden. Deze, zegt Von Beth mann, heeft van den aanvang af slechts afrondingen eu nadere grensbepalingen gewild. Enkele dagen geleden heeft Von Lindequist onder indiening van een schriftelijk vertoog verklaard, dat "hij de compensation in den Rijksdag niet zou kunnen verdedigen. Dit nu is een mis kenning der feiten geweest. Niemand toch heeft van Von Linde quist verlangd, dat hij de verantwoor- Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 47) En als dat 't geval eens was Dan is 't tot den laatsten peoning ge vlogen. Een man heeft er bezit van genomen, die het grootste gedeelte heeft omvergehaald en alles nieuw heeft laten zetten. Als gij hot geld daar verborgen hebt, dan is er weinig kans voor u om 't ooit terug te zien, zeide Way man. Het somber gelaat van Zwarten Milaom werd lijkkleurig, toen ook hij van zijn stoel opsprong en zijn overjas aandeed, dien hy bij 't binnen komen ter zijde had gelegd. Dat is joist een kansje voor mij, omdat geld te verliezen riep hij uit; zoo gelukkig ben ik gewoonlijk. Kom, Wayman, waar staat gij zoo op te turen, man? uitte hij ongedul dig. Kom mee 1 Waarheen P Wel, naar mijn vroeger verblyf. Onder weg kunt gij mij van al die veranderingen vertellen. Ik moet daar dadelijk werk van ma ken. De maan scheen over de masten en de biezen in den spoel" en over de daken van Bermond- Bey en Wapping, toen zwarte Milsom en zijn makker op weg gingen naar het oude huiB en het water. Zij reden, even als vroeger, in 't welbekend voertuig van WaymaD, en terwijl zij zoo laDgs de moerassige vlakte bij de rivier voortgingen, vertelde Dennis Wayman zijn makker, wat er gedurende diens afwezigheid had plaats gevon den. Hij deelde hem het volgende mee: Het buis stond een jaar leeg, maar daarna kreeg een oud zeekapitein er zin in, omdat het rondom in 't water lag en hij van boven uit zijne delijkheid voor de overeenkomst op zich zou nemen, daar deze door den Rijks kanselier wordt gedragen. Slechts door een spoedige inwilliging van Von Lin- dequist's verzoek om ontslag, kon de verdere gang van zaken gebaat zijn. Vervolgens bespreekt de Rijkskanse lier het nieuwe koloniale bezit en zijn beteekenis, waarna hij uitdrukkelijk op komt tegen de van vele zijden uitge oefende critiek op de Duitsche actie in de Marokkaansche zaak. De Duitsche regeering, zegt Von Bethmann, heeft zich door geenerlei inwerking noch van binnen noch van buiten van het, van den aanvang af, door haar opgestelde program laten afbrengen alle in de laatste maanden tegen de regeering in gebrachte beschuldigingen van zwakte en nalatigheid zijn in het licht oer feiten onhoudbaar gebleken. De keizer heeft de stipte tenuitvoerlegging van het reeds in Mei jl. opgestelde program, gedurende al de phasemder onderhandelingen, ge- ëischt, daarbij zich helder bewust zijnde, dat door elke actie eener grooté mo gendheid het noodlotsvraagstuk van oorlog of vrede kan opgeroepen worden en ook in het bewustzijn zich geheel en al bereid te voelen om voor der eer der natie te allen tijde het zwaard te trek ken. Daarin weet de keizer zich een met het Duitsche volk, dat gedurende den geheelen tijd der onderhandelingen in al zijn lagen, door een vastberaden geest bezield is geweest waar het gold zijn levensbelangen, zijn eer, tegen wie ook, te verdedigen. Vervolgens gaat de Rijkskanselier in bijzonderheden de geuite veronderstel ling na, als zou de Duitsche regeering voor Engelsche dreigementen terug ge weken zijn. Tegen de door Lloyd Ge orge indertijd op een feestmaal gehouden rede, is aanstonds te Londen een ver toog ingediend de uitwerking dezer rede is inmiddels niet aan de vriendschappe lijke betrekking tot Engeland bevorde- lijk geweest. Echter rechtvaardigt dit nog niet de veronderstelling, dat de Duitsche regeering teruggedeinsd zou zijn daar inderdaad de uiteenzettingen met Frankrijk zonder inmenging van derden gevoerd zijn. Von Bethmann-Hollweg zet vervolgens uiteen, waarom niet naar landbezit in 1 ramen op den »Poel« kon zien. Hij kocht het,/ sloopte het nagenoeg geheel en liet het toen weer optrekken. Ik geloof niet, besloot hij, dat er iets van het huis is blyven staaD. Hij heeft er eeD zeer lief verblijf van gemaakt. Zooals ik hoor, is die kapitein Dancombe een rare onde snaak en een ongemakkelijke gast Ik wil dut huis van binnen wel eens zien hoe ongemakkelijk hij ook moge zijn, ant woordde Milsom op nor8chon toon. Als hij een ruwe gaBt is, zal hij in mij nog een ruwere vindeD. Hoeft hij eon huisgezin Eene dochter een meisje, zoo mooi als er in twintig mijlen om Londen geen te vindon is. Wij zullen heden de plaats eens onder zoeken het zou verstandig zijn als we uw gespan in uDe Loodsboot» lieteD. Wayman herkende de wijsheid van dit voorstel. nDe Loots boot" was eene bouw vallige herberg met lage verdieping, waarbij een bouwvallige stal stond, meer bewoond door ratten dan door paarden. In dien stal plaatste de heer Wayman kar en paard, waar na hij en Milaom het oude verblijf opzochten Ik zou het huis niet herkend hebben riep Milsom uit, toen zijn makker hem het verblyf van den kapitein aanwees. De verandering was dan ook treffend de vervallen woniDg, die er vroeger werkelijk had uitgezien als een verblijf van spoken was herschapen in een der liefste villa's van de voorsteden van LondeD. De kolk was vernauwd en behoorlijk om zoomd en twee kleine, rustieke bruggen van bochtig houtwerk vereenigden de beide oevers De woeBte knotwilgen hadden plaats gemaakt voor maagdenpalm. De zwarte biezen hadden voor bloemen moeten wijken. Een keurig, net tuintje bekoorde het oog, waar vroeger eene woesternij was, en een stok met een lap vlog- gedoek gaf aan het geheel iets zeevarends. Alles was in duisternis gehuld, niet het minste licht was aan de vensters te zien. De tuin was met een ijzeren hek gesloten en overal met hekwerk omgeven, behalve aan de rivierzyde. waar de eenige afsluiting be stond in een heg van laurieren zeer laag en wijd uit elkander geplant hierdoor verschaf ten Dennis Wayman en zijn makker zich ge Marokko gestreefd is. Daarover was men het, zegt de Rijkskanselier, tot aan den jongsten zomer overal in Duitsch land eens. Als dan wijst Von Bethmann de gedachte aan een >preven- tieven oorlog4 tegen Frankrijk of En geland ook tegen alle beide terug en herinnert er daarbij aan hoe Bismarck over zulk een krijg dacht. Ten slotte zegt de Rijkskanselier »Het feit, dat wij met Frankrijk over zulk een belangrijke aangelegenheid op vreedzame wijze tot overeenstemming zijn kunnen komen, moet zeer hoog ge waardeerd worden. Op den grondslag van deze overeenkomst toch, kan in de toekomst een betere verhouding tot Frankrijk worden geschapen zij zuivert echter tevens de atmosfeer met betrek king tot onze verhouding tot Engeland. Ons inzicht, dat wij als groote mogend heid, niet kunnen dulden, dat in een verdrag, hetwelk onze onderteekenlog draagt zonder onze toestemming wijzi gingen worden aangebracht, is met vol ledig succ^ tot uiting gebracht. Het is thans de taak van den Rijksdag nauw keurig de politiek te overwegen, welke tot het verdrag heeft geleidwij ver wachten geen lof, doch vreezen ook geen blaam.4 Zooals al gezegd vond de rede absoluut geen toejuiching. Na hem sprak de centrumsafgevaar digde Hertling. Deze werpt een terugblik op de Ma- rokkopolitiek. Deze is geen verheugende, zegt hij en sedert 1904 vult zij geen roemrijke bladzijde in de Duitsche geschiedenis. De huidige onderhandelingen zijn met toenemende ontevredenheid door het volk gevolgddeze ontevredenheid is tot feilen toorn aangewakkerd, toen de bekende ministerieele rede aan gene zijde van het Kanaal gehouden werd. Thans is Marokko van Frankrijk afhan kelijk de instandhouding van den vrede is te duur gekocht wanneer dit alleen ten koste van onze plaat* in de wereld kon geschieden De conservatieve afgev. Von Heyde- brand zegt, dat door de overeenkomst zijn politieke vrienden niet bevredigd zijn. Zij hadden gehoopt, dat iets veel beters bereikt zou geworden zijn en kunnen het makkelijk toegang tot den tuin. Steelsgewijzeu betraden zij de kleine buiten plaats van kapitein Dnncombe en liepen het huis voorzichtig rond, deuren en ramen nauw keurig onderzoekende. Is do kapitein rijk Ja, ik geloof dat hy er warmpjes in zit men zegt zelfs dat hij veel geld heeft hij besteedde moer dan duizend pond aan de plaats De duivel hale hem er voor antwoordde zwarte Milsom woest. Hij weet hoe bij zijn boeltje bewaren moet. Iemand die hier wilde inbreken, zou al bijzonder bij do hand moeten zijn. De ramen zijn allen vun blinden voorzien die stevig als ijz9r echijnen, eu de deuren wijken geen streep uit. Na zijn onderzoek te hebben geëindigd, riep Milsom op woesten toon Wel duivels 1 de man liet geen steentje van 't onde huis staan I Dat heb ik wel gezegd, antwoordde WaymaD. Ik hoorde vertellen dat er niets is overgebleven van 't oude krot, door Screwton gezet, dan eenige sterke balken en een schoor steen. Screwton heette de onde gierigaard, wiens geest, zooals men zeido, daar kwam spoken. Zwarte Milsom uitte eon kreet, toen Dennis van een ouden schoorsteen sprak Dit werd door laotsgenoemde opgemerkt, die op vragenden toon zeide Ik begin 't te begrijpen gij heht zeker het geld in een der schoorsteenen geborgen 't Gaat u niet aan waar ik het liet. Er is weinig kans, dat het geld gevonden wordt, nadat de slooperser geweest zijn. Maar 't go hoe 't wil, ik moet in dat buis komen. Dat zal nog al moeite kosten, antwoordde WaymaD. Misschien. Maar 'k zal er inkomen, of mijn naam is niet meer zwarte Milsom. Kapitein Joseph Dnncombe, of Joe Dnn combe, zooals hij gewoonlijk zichzelven be titelde, was een stevige kerel van vijftig jaren met een kleurig gelaat een oprecht brave kerel. Hij was weduwnaar met een eenig kind eene dochter, die hy afgodisch liefhad. Men zou 't dan ook waarlijk geen enkelen vader kwalijk kunnen nemen dat hijznik eene inzicht niet deelen, dat het tot standko- men der overeenkomst voor Duitschland en Frankrijk een schrede voorwaarts be- teekent op den weg van een duurzame toenadering tusschen beide volken. Het geen van vrede waarborgt, dat zijn niet overeenkomsten, maar dat is het goede Duitsche zwaard en zijn partij had ge wild, dat van dit zwaard op het juiste oogenblik gebruik had worden gemaakt (groote beweging). Wat de rede van Lloyd George be treft, zegt Von Heydebrand; »Wij heb ben daarbij woorden hooren gebruiken, welke men als een verootmoediging en uitdaging van het Duitsche volk moet beschouwen. Met zulke feestmaal-rede voeringen verbittert -men het Duitsche volk.4 (Stormachtige toejuichingen en applaus). Bassermann, nationaal-liberaal, zegt, dat toen de »Panther4 voor Agadir ver scheen, een gejubel door geheel Duitsch land opging. Toen evenwel spoedig daarop de rede van den Engelschen minister bekend werd, maakte het ge jubel voor toenemende verontwaardiging plaats, en toen de mare kwam dat wij niet naar verwerving van grondbezit streefden, trad in Duitschland ongetwij feld een diepe ontgoocheling op en vielen ons de schellen van de oogen. Wij kunnen ons over het resultaat van Aga dir niet verheugd gevoelen, en Frank rijk^ wrok zal niet door deze overeen komst teniet gedaan worden. Het bui tenland mag er zich echter van bewust zijn, dat wij onze nationale eer weten te beschermen, en wanneer het er op aan komt, haar met wapenen te verdedigen, dan zal het buitenland een één en on verdeeld Duitschland vinden (levendige toejuichingen) De zitting wordt vervolgens verdaagd. Het moet gisteren in den Rijksdag waar ook de Kroonprins, expres uit Danzig gekomen, tegenwoordig was, zonneklaar gebleken zijn aan de wijze, waarop de kroonprins zijn afkeuring uitte over de woorden van den rijkskanselier en zijn instemming met die van de andere spre kers, dat kroonprins Wilhelm 't heele- maal niet met de door Von Bethmann- Holweg gevoerde politiek eens in. Hij moet een brief aan zijn broeders ge schreven hebben, waarin hij heftig tegen dochter als Rosamunde Duncombe vergoodde. Rosamunds was een van die opgeruimde, echt vrouwelijke schepseltjes, die geboren zijn om van den haishoudelijken haard een paradijs te maken. Zij had een uitstekend humeur een zilveren lach on manieren die elkeen be tooverden. Als men daarbij in aanmerking neemt dat zij een allerliefste neusje had, lippen zoo rood en frisch als rijpe meikersen, w ngen als pas ont lokene rozen, zoo even door den dauw be sprenkeld en groote, diepe, blauwe oogen zoo zuiver als 't blauw van den hemel, dan zal men toestemmen, dat Rosamunde een bekoor lijk meisje was. Terwijl Joseph Dnncombe dit blanwoogig kind met hart en ziel lief had, bleef die liefde niet onvergolden. Rosumnnde stelde haar vader, dien zij als den beBten, den edelsten mensch beschouwde, boven alles. Z'j bezat slechts eene flauwe herinnering aan hare moeder, die zij op zoer jeugdigen leeftijd had verloren. Reeds anderhalf jaar geleden, had haar vader den zeedietBt verlaten en zijn schip De Meer min" voor eene goede som verkocht, daar bet een voortreft'elijken naam bad. Dit was wel eene groote opoffering voor den kapitein geweest, maar hij had zich dit voor zijne beminde dochter gaarne getroost. Gedurende de 35 jaren die hij op zee door bracht, had hij een aardig vermogen bijeen gegaard, maar nooit bad hij zich een cent toe geëigend, waarover hij zich had te schamen. Hy stond bekend als een toonbeeld van op rechtheid en eerlijkheid. Door de voorsteden van Londen zwalkende, kwam hij op zekeren dag op de woeste plek, waar des gierigaard bonwvallige woniDg stood, 't Was een aangename dag in April, en 't huis zag er minder torugstootend nit dan anders. De voorjaarszon bescheen de breede rivier en het want der schepen kwam sterk nit tegen den blauwen horizon. Een bordje aan 't vermolmde hek maakten bekend, dat het goedje te koop was. Kapitein Duncombe hield plotseling zijn paard in. Da'a net een kolfje naar mijn band riep hy uitvlak by de oude rivier, die mij 35 het Marokko-verdrag protesteerde en zich allesbehalve vleiend over den Rijks kanselier uitliet Als pleister op de wonde heeft de keizer gisteren echter Von Bethman Hollweg en zijn vrouw ten eten gevraagd. Aller oogen waren gericht op den Kroonpiins en toch bleef hij openlijk demonstreeren en liet hij merken hoe zijn houding was tegenover deze Regeeriug. Het is natuurlijk het recht en de plicht van den Kroonprins zich te verdiepen in kwesties. Het is niet te verwonderen, dat hij drie dagen verlof heeft genomen om de debatten in den Rijksdag te volgen. Toch zal het seint een korr., opzien baren dat hij heden gemeend heeft zoo demonstratief partij te moeten kiezen tegen de Regeering. In zijn hooge plaats en zijn bij uitstek geëxposeerde positie kan dit niet aan zijn jeugdigen overmoed toegeschreven worden, hetgeen misschien als veront schuldiging zou gelden voor een ander, die de 30 jaar nog niet bereikt heeft De heer v. Bethman Hollweg heeft gisteren nog weer met nadruk betoogd, dat de Marokko-onderhandelingen geleid zijn volgens een pogram dat in Mei reeds door den Keizer is goedgekeurd, dat de Keizer zijn goedgekeuring heeft gehecht aan den uitslag. De oppositie van den Kroonprins is dus niet alleen gericht tegen den Rijks kanselier en den minister van Buiteu- laudsche Zaken, doch in de eerste plaats tegen den Keizer, zijn vader. De pers laakt de houding van den kroonprins zeer. Als men de Italiaansche en Turksche berichten naast elkander legt, wordt men nog niet veel wijzer. Terwijl de Italianen van een verkenning spreken, gewagen de Turken van een gevecht. Dan spreken de Turken van groote verliezen aan Italiaansche zijde. De eenige verliezen van beteekenis, die van Italiaanschen kant worden toegegeven, zijn die van het 93ste regiment. Dit regiment is het zelfde, dat deel heeft genomen aan de herovering van het fort Hamidié en had jaar geleden, voor 't eerst naar zeo voerde in 't gezicht van den nPoel" en de onde trouwe schepen, die daar voor anker liggen. Dat is myne plaats. Ik zal die oude cavaille tegeu den grond laten werpeD en een kneuterig, droog kooitje bonwen voor mij en mijne lieveling. De vadtrlandscbe vlag zal vroolijk boven onze hoofden wapperen, en des nachts, als ik soms wakker lig en 't water hoor kabbelen, zal ik mij verbeelden op zee te zijn. Een landrot zou waarschijnlijk de opmerking hebben gemaakt, dat de plaats eenzaam waB, de bodem moerassig en de toegang een eenzame zyweg van nit de slecht befaamde gedeelten van Londen. Kapitein Dancombe lette slechts op twee omstandigheden op de nabijheid van de rivier eu de aanwezigheid der schepen in den „Poel." Hy reed terug naar Wapping, waar hy den agent vond, die gemachtigd was. het hnis van den ouden Screwton te verkoopeD, Die maD was buitengewoon in zyn schik, een kooper te vinden voor een eigendom waar niemand zin in scheen te hebben. Hy noemde den prys De zeekaptein drong Diet af, sloe toe en be loofde contante betaling, zoodra de noodige akten gepasseerd waren. BiDnen eene week was alles afgeloopen en de kapitein was eige naar van eene kleine bezitting aan den oever van den Theems. Hij verzuimde geen oogenblik om deze el lendige plek te herscheppen in een gezellig, aangenaam verblijf. Toen de verandering geheel had plaats gehad en kapitein Duncombe meer dan duizend pond er aan ten boste had gelegd, werd hy voor 't eerst bekend met het geheim zinnig gerucht, dat omtrent hot goed in omloop was, Zeelieden ziju over t algemeen bijgeloovig, Joseph Duncombe gevoelde lust zijne kleine bezitting weder van de hand te doen, toen bij de akelige historie vernamhij besloot de legende over den onden Screwton voor zijoe dochter geheim te houden, hoeveel inspanning het hem ook kostte, om dat onderwerp nimmer aan te roeren. (Wordt vervolgd). i

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1