ssel Derde Blad. Gemeenteraadsvergadering. Ie IN, VI Provinciaal Nieuws. Ijk. q te che een nne els cht V(jMMER 90. ZONDAG 12 NOVEMBER 1911. 34e JAARGANG. werd. liters t IN- door elders en en licht- innen meest >rsets. >rzien tische 92 DONK 7 ut", TIJ BERG jrEN- 84 ;en, 984 VLIJMEN. Vet volg). Voorzitter. In verband met het feit jat het lid A. F. Mommersteeg mij in de vorige vergadering eenige ernstige verwijten naar het hoofd heeft geslingerd, js er een schrijven ingekomen aan den gemeenteraad van den Burgemeester van Vlijmen, dat u zal worden voorge lezen. Het schrijven luidt als volgt Viijmen den 1 Nov- 1911. Aan den Raad der gemeente Vlijmen. Mijne Heeren In de raadsvergadering van 21 Octo ber j.l. werd mij door het lid A. F. Mommersteeg het dubbele verwijt toe gevoegd, als zou ik gedurende den tijd dat ik voorzitter ben uwer vergadering, d strijd met mijne goede beloften bij mijne installatie, tot heden letterlijk niets in 't belang van de gemeente hebben verricht, en als zouden mijne werkzaam heden zich uitsluitend hebben bepaald tot het ontvangen van mijn tractement en het maken van noodelooze schulden voor de gemeente. Dit tweevoudig ver wijt is ook in de notulen van genoemde vergadering opgenomen. Ik zou me noch tegenover me zeiven, noch tegenover de gemeente verant woord achten, wanneer ik die ernstige beschuldigingen onweersproken liet. Ik mag dit nog te minder doen met het oog op de kortelings plaats gehad heb bende verwisseling van raadsleden. Van sommigen uwer toch kan niet gevergd worden, dat zij nauwkeurig op de hoogte zijn van al het geen in de laatste 4 ja ren, ten bate der gemeente, op mijn voorstel of op dat van Burgemeester en Wethouders al of niet is verricht. Door mijn verweer zullen ook de overige in gezetenen van Vlijmen, en ook zij die buiten de gemeente wonen, met kennis van zaken kunnen beoordeelen, in hoe verre de bewuste beschuldiging van van het lid A. F- Mommersteeg tegen mijn persoon gemotiveerd mag heeten. Ik heb me dan de moeite gegeven, de notulenregisters der raadsvergade ringen over de laatste 4 jaren nog eens na te slaan en heb daaruit een beknopt overzicht samengesteld van 't geen ik gemeend heb voor uwe vergadering te moeten memoreeren. Ie In de eerste vergadering van den Raad, waarin ik de eer had als voor zitter van uw college op te treden, werd op voorstel van Burgemeestér en Wet houders, in verband met eene gehouden bespreking met den heer Commissaris der Koningin, met algemeene stemmen be sloten, de jaarwedde der veldwachters te verhoogeD, ten einde hun eene van het publiek onafhankelijke positie te verzekeren. Tevens werd in deze ver gadering besloten om vroeger genomen besluiten tot verharding van wegen, tot een bedrag van f 10,000, in te trekken omdat B. en W. eene klinkerverharding onnoodig vonden en deze gelden beter rentegevend door verbetering van lan derijen konden worden belegd, terwijl eveneens een besluit werd genomen tot aanleg van gemeenschappelijke brand putten met de gemeente Hedikhuizen, waaraan sinds jaren groote behoefte be stond. 2e In de vergadering van 31 October 1907 werd vastgesteld een nieuw regle ment van orde voor den gemeenteraad (het oude dateerde van 1871). Aan den opzichter der gebouwen werd eene vaste jaarwedde toegekend van f100, opdat in 't vervolg door hem alle werkzaam heden zouden worden begroot en niet iedereen willekeurig aan smid en tim merman orders zou kunnen afgeven welke maatregel inderdaad is gebleken te zijn in het niet gering finantieele voordeel der gemeente. Tevens werd besloten twee noodzakelijk gebleken brandputten aan te leggen in de Mom mersteeg en op de Wolput, terwijl in deze vergadering door den Voorzitter de eerste bespreking werd gehouden over ontginning van landerijen, poten van bandhout enz. De jaarwedden der wethouders werden op voorstel van den Raad, tengevolge van de meerdere werkzaamheden door Heeren Gedepu teerde Staten verhoogd. Op verlangen der Gezondheidscommissie werd beslo ten eeae proeiboring te houden ter ver krijging van goed drinkwater. 3e Ter vervanging van de verordening tot heffing van legesgelden, welke da teerde van 1900, werd een nieuwe vast gesteld op 17 December 1907, waarbij tevens het heffen van Huwelijksrechten werd ingevoerd, waardoor der gemeente nieuwe geldelijke voordeelen toevloeiden. 13e. Met het oog op den siechten I voordeelen, ten einde mede daardoor het financieele toestand van het Burgerlijk heffen van belastingen te voorkomenen Armbestuur besloot de Raad op 13 Jan. verwijs, voor het juiste inzicht van B. 1909, aan het Burg-Armbestuur eene en W. in deze, naar het straks uit te buitengewone subsidie te verleenen van brengen rapport over de ontginningen f 727 waarvoor eene geldleening werd der landerijen, waarvan het percentage gesloten. van 8 moet worden veranderd in 19 nu De veldwachters en hunne gezinnen werden tegen ongevallen verzekerd, ten einde een kraehtdadig en onverschrok ken optreden der politie te bevorderen. Op de begrooting werd een bedrag van f150 uitgetrokken voor aankoop van verplegingsartikelen ten behoeve van de armenklasse. In 't belang van handel en industrie aan de Haarsteegsche zijde werd besloten, aan den telefoonhouder aldaar voor de langere openstelling van het kantoor een jaarlijkscha subsidie te verleenen. 4e Op 12 Februari 1908 besloot de Raad, op voorstel van B. en W. langs den Provincialen weg over een lengte van pl.m. 1500 meters een voetpad aan te leggen, waaraan groote behoefte be stond. Deze bestrating geschiedde uit de gewone inkomsten. Besloten werd tot heffing van staangeld bij gelegenheid der kermis, hetwelk jaarlijks pl.m. f125 opbrengt. 5e Ter vervanging van de oude poli tieverordening van 1889, werd op 9 April 1908 een nieuwe vastgesteld, waar bij o.m. werd ingevoerd de verplichte vleeschkeuring, keuring van brood en levensmiddelen, sluiting van herbergen op verkiezingsdagen enz. enz. 6e Ter voorziening in de behoefte aan drinkwater van vele gezinnen werd be sloten, aan de Groote Wiel een drink waterput te slaan. Voor eene betere inrichting van administratie en archief werd besloten de gemeentesecretarie te vergrooten- Ter verbetering van het l&nd werd besloten de toemaat der Tien- en Haverbunders te beweiden. 7e. In de vergadering van 29 Mei 1908 werden-de jaarwedden der onder wijzers herzien- En werd een besluit genomen, waarbij de daggelden der ge meente arbeiders werden geregeld, terwijl na herhaalde bestrijding door B. en W het eerste besluit werd genomen f1500 uit te.trecken tot ontginning van lan derijen, waarmede vóór 30 jaren was gestaakt. Dit besluit werd genomen met 9 tegen 2 stemmen. Onder de tegen stemmers behoorde het lid A. F. Mom mersteeg. De Voorzitter deelde in deze vergadering tevens mede, dat de weide achter de »Hutc over 1908 f 1086 had opgebracht, welk land vroeger als hooi land f 550 opbracht. Tot heden brengt deze weide jaarlijks f 1000 a 1100 op. Het lid A. F. Mommersteeg had zich destijds tegen deze beweiding verklaard. 8e. Als bewijs, hoe de finantien der gemeente zijn beheerd, diene, dat de Raad op 1 September 1908 op voorstel van B. en W. besloot, de 2e openbare school te VlijmenHaarsteeg op te heften. De opheffing beteekent voor onze gemeente niet meer of minder dan eene besparing van f 1500 per jaarEn dat deze ontheffing uitsluitend aan mijn ini tiatief te danken is, durf ik hier verklaren zonder vrees voor tegensprak van welke zijde ook. Hoeveel moeite en beleid het mij gekost heeft tot dit resultaat te komen, vermelden natuurlijk de notulen der Raadsvergaderingen niet. Dit meen ik intusschen te mogen zeggen al had ik in de 4 jaren van mijne ambtver vulling niets anders gedaan danditjaar- lijksch voordeel van f 1500 aan onze gemeente te bezorgen, dan nog had ik wat anders en wat beters verdiend, dan de beschuldiging van het lid A. F. Mommersteeg. 9e. Op 13 October 1908 werden in structies vastgesteld voor de gemeente- opzichters, terwijl de jaarwedde van dec/ opzichter der landerijen met f 1.50 per week werd verhoogd, dat deze verhoo ging noodzakelijk was blijkt overduidelijk uit het zeer lage weekloon van f 7,50, dat hij tot dien dag genoot en uit de meerdere werkzaamheden die hem in verband met de ontginningen der lan derijen werden opgedragen- 10e. Besloten werd tot uitbreiding en verbetering der straatverlichting vooral op Wolput, terwijl de Raad zijn toestem ming gaf om in 't Ven proefvelden aan te leggen tot verbetering der landerijen. 11e. De sindsjaren bestaan hebben de plaatselijke schoolcommissie werd 28 October 1908 opgeheven, terwijl B. en W. het toezicht van het onderwijs op zich namen. Eene besparing van f 25 jaarlijks. 12e. In de vergadering van 18 Dec. 1908 weid met 9 tegen 1 stem besloten, eikenhout te poten op verschillende ongebruikte perceelen grond in de Peperstr. en kleine tipjes grond langs den Hoogen Maasdijk, die nooit werden ver pacht en derhalve geen inkomsten aan de gemeentekas verschaften met band hout te bepoten. Het lid A. F. Mom mersteeg verklaarde zich tegen beide voorstellen, omdat volgens hem het hout ter plaatse niet zou groeien. (Het band hout, waaraan pl.m. f 250 voor bewer- kingskosten is uitgegeven, heeft tot heden f 355 opgebracht, dus reeds veel meer dan de kosten van aanleg.) 14e. In de vergadering van 13 April door den raad in zijne vorige vergadering 1909 werd de heer M. H Boom benoemd is besloten op 3.33 H.A. van het door tot wethouder en belastte deze zich in B. en W- ontgonnen land bandhout te hoofdzaak met toezicht op de openbare poten, terwijl voor de leeningen slechts werken en het ontginnen der landerijen. 4'/4 wordt betaald. 15e. Op 7 September 1909 werd bij Ten einde de onwaarheid der beschul- acclamatie besloten, de jaarwedde van diging van het lid A. F- Mommersteeg den ambtenaar ter Secretarie te brengen in nog duidelijker licht te stellen geef ik van f 250 op f 350 omdat deze naar hieronder een kort overzicht van de in het oordeel van den raad niet in over- de laatste jaren gesloten leeningen en eenstemming was met de eischen d'e van de finantieele door mij aan de ge- aan dat ambt zijn gesteld. (Thans schijnt meente bezorgde voordeelen. deze ambtenaar niet meer noodig In dezelfde vergadering werd weer een Leening f 6000 bestemd voor f 727 (voor buitengewone subsidie aan zware strijd gevoerd over de ontgin- het Armbestuur, in verband met diens ningen der landerijen. Op mijn voorstel slechten finantieelen toestand). werd bij acclamatie en onder instemming der vergadering besloten, voor de be f 2000 (voor verharding van den nieuw aangelegden Zwaansweg met klinkers, noeming van een 3den veldwachter gei- waartoe onder het bestuur van mijn voor den beschikbaar te stellen zulk in hoofd- ganger was besloten) zaak voor de bewaking van den Provin- f 3273 (voor ontginningen van lande- cialen weg bij avond en nacht, in ver- rijen, terwijl de overige kosten van f 7649 band met de dikwijls voorkomende wederom gedekt zijn uit de gewone in- schandelijke gevallen van mishandeling komsten der gemeente). van doortrekkende vreemdelingen Het verouderde nachtwachtenstelsel werd opgeheven en deze dienst opgedragen aan een beëedigd nachtveldwachter. Aan de veldwachters en hunne gezinnen, werd kostelooze genees- en heelkundige hulp verzekerd. In verband met het Leening f 5500 (tot dekking van de mindere opbrengst der landerijen over 1910, waar tegenover de geheele raad en ook het lid A. F. Mommersteeg gaarne zal erkennen volkomen machteloos te staan). De geheele schuldenlast bedraagt dus gevaarlijk hard rijden der stoomtram f 10500 aangegaan tegen een rente van werd verkregen, dat de maximum snel 4'/4 °/0 terwijl in de gemeente Vlijmen, held in deze gemeente werd gebracht met een grondbezit van 600 H. A- op 10 K.M. 16e. Aangezien de kinderen der N. geene belastingen worden geheven Hier tegenover heeft de gemeente, op H. Gemeente steeds waren verstoken voorstel van ondergeteekende of van B. van onderwijs in naaien en breien, be- en W. de volgende voordeelen verkregen: sloot de Raad op 17 December 1909, dit vak te doen onderrichten op de openbare school. De kosten van dit onderwijs bedragen jaarlijks f 100 en worden uit de gewone inkomsten be streden. 17e. Na eene langdurige discussie besloot de Raad op 11 Februari 1910 f 1500 opheffing 2e openbare school HaarsteegVlijmen. f25 opheffing plaatselijke schoolcom missie. f 125 opbrengst staangeld kermis. f25 opbrengst huwelijksrechten. Deze voordeelen in totaal f 1675 kee- ren jaarlijks terug, terwijl bovendien wederom een bedrag van pl.m. f 2000 de gemeente gevrijwaard werd voor een beschikbaar te stellen voor verbetering schuld van f 10.000 door intrekking van van landerijen. de besluiten tot onnoodige klinkerver- 18e. Tot dekking van de mindere harding van wegen, opbrengst der landerijen besloot de Raad 23e. Als bewijs hoe vooral de verbe- op 30 Augus'us 1910 eene tijdelijke tering en ontginning der landerijen door leening aan te gaan f 4500. Deze leening mijne superieuren werd geapprecieerd; was noodzakelijk om de vaste uitgaven mocht het Dagelijksch Bestuur in den der gemeente in den loop van het jaar zomer van 1909 het voorrecht hebben, een speciaal bezoek te ontvangen van te kunnen doen. 19e. Op 7 October 1910 werden I Zijne Exellentie den Heer Commissaris door B. en W. ter sprake gebracht de der Koningin in dit gewest, met het doel door het waterschap „De Bosche de ontginningen in oogenschouw te ne- Sloot" voorgenomen werken, waarvan men, welke door Z.E. hoogelijk werden de kosten waren geraamd op f 31,000 goedgekeurd, en in welk waterschap de gemeente 24e. Ik acht het eveneens niet mis- met pl.m. 400 H. A. grond gelegen is plaatst er op te wijzen, dat ik geheel ik gaarne ter secretarie de notulenregis ters tot zijne beschikking, om hem het werk te vergemakkelijken. De Burgemeester van Vlijmen, (get.) VAN DER VEN. Mommersteeg. Je kan er in zeggen wat u wil. Aan de orde is: 4. Aangehouden verslag over de ont ginningen der landerijen. Mommersteeg. Daar ben ik niet mee tevreden. Voorzitter. U kan alles in de notulen komen nakijken. Ik maak geen valsche notulen hoor. Alle leden kunnen komen controleeren. Ik sta geen verdere dis cussie hierover toe. Mommersteeg. Sta je daar geen dis cussie over toe, moeten we dat dan zoo maar slikken, dat kan je begrijpen. Voorzitter. Dan moet je de notulen die door alle leden zijn goedgekeurd, maar komen nakijken. Mommersteeg. Maar ik ga op dat ding niet in, kan je begrijpen, lk ben niet gek hoor. Voorzitter. Dan gaat u er maar niet op in, ook goed. Mommersteeg. Ik stein er volstrekt niet mee in, dat kan je begrijpen, een ding waarin je je eigen in gaat verheer lijken. Dat prul kan veel te goed worden weerlegd met je grond verbeteren Mommersteeg. Dat eikenhout achter 't Ven wat is dat als je de gemaakte onkosten er afneemt, dan schiet u geen cent over. En dat schaarhout dat f 148 heeft opgebracht, zooals ge daar zegt, neemt daar ook de onkosten eens af, dan wil ik er nog geen 50 cent voor geven. De Voorzitter hamert en roept den heer Mommersteeg tot de orde en zegt dat hij daarover dadelijk kan spreken. Verder zegt de Voorzitter dat hij in zijn schrijven niets anders heeft gedaan dan een opsomming gegeven van de raadsbesluiten die de laatste 4 jaren zijn tot stand gekomen, uitsluitend omdat de heer Mommersteeg hem had verweten, dat hij totaal mets anders had gedaan dan noodelooze schulden maken. Onwaar heden staan er niet in en verheerlijkingen ook niet. De door den raad goedgekeurde notulen liggen voor al de leden steeds ter inzage. U behoeft er niet mede in te stemmen, mijnheer Mommersteeg, dat is niet noodig hoor, het is alleen een brief van mij aan den raad gericht, die voor kennisgeving wordt aangenomen. (Slot volgend nummer.) en in deze kosten ongeveer 1 /s gedeelte had moeten dragen. B. en W. werden gemachtigd, in deze naar omstandig heden te handelen, tengevolge waarvan het dagelijksch bestuur het door zijne bemoeiingen daarheen wist te leiden, dat het waterschap het voorgenomen plan liet varen en op aanwijzing van Wethouder Boom een plan aannam, dat belangloos, na mijn indienst tredeu als secretaris der gemeente 6 maanden bijna dagelijks heb gewerkt aan de rege ling van het archief der gemeente. 25e. Als hoofd der gemeente-politie schrok lk nooit terug, in deze te doen wat 't belang en de naam der gemeente Vlijmen van mij konden eischen. Door een krachtdadig ingrijpen werden ol.m. f 2300 kosten zal. Het aandeel verschillende inrichtingen van verdacht Waalwijk 11 November 1911. Emiel Hullebroeck. Met verwijzing naar achterstaande advertentie vragen we' nog even de aan dacht voor den belangrijken kunstavond, die „Waalwijks Belang" organiseert op Zondagavond 19 November in Musis Sacrum. De bekende volkszanger Emiel Hulle broeck, die overal zulk een schitterend succes had, zal dan hier een lieder- en voordrachtavond geven. Het programma luidt als volgt le deel. Het Oud-Vlaamsche volkslied. Oorsprong van het Vlaamsche volks lied. De üregoriaansche melodieën en den volkszang. De minneliederen Het daghet in den Oosten. Liederen der middeleeuwen. Het lied der minnezangersLied van Halewijn. Van twee Conincskinderen. I De volksliederen van Jan I, Hendrik zekerd. Als bewijs hoe op dit gebied hertogen van Brabant en Margaretha 21e. Op 18 Mei 1911 besloot de raad Vlijmen eene schrede^voorwaarts^s ge- van Oostenrijk: Ghequetst ben ic van j .ut 0r nnap t)innen, enz. .v. v--. A Qn Het historisch lied: Marnix van St. diploma eene gratificatie te geven van een groot aantal voor mishandelingen Ajde„onde Wilhelmuslied. Liederen f25, als blijk van waardeering. (Thans met het mes en voor vernieling, welk 8 - - getal met dezelfde activiteit der politie der gemeente in deze kosten werd daar door met ruim f 5500 verminderd. Een allooi uit den weg geruimd. Aan het schandelijk misbruik dat troepen meisjes woord van hulde aan Wethouder Boom en ook vrouwen zich met carnaval in mag hier niet misplaatst heeten. manskieeren staken, werd voor goed een 20e. Bij de vaststelling der begrooting einde gemaakt. De zoo gevleesde z. g. op 28 October 1910 werd wederom in »Zwarte bende* werd, met behulp van den breede ter sprake-gebracht de ver- rechtbank en kantongei echt totaal uit- betering der landerijen, en voor dat'doel geroeid en den vreemdeling werd een opnieuw een bedrag uit de gewone in- j veilige passage door de gemeen komssten uitgetrokken. 21e. Op 18 Mei 1911 met 10 tegen 1 stem, aan den ambtenaar gaan diene, dat in 1908 werden opge- ter secretarie voor het behalen van zijn maakt 300 processen-verbaals, waarvan schijnt deze ambtenaar niet meer noodig.') terwijl tevens werd besloten een aandeel te dragen in de oprichting eener publieke spreekcel te Haarsteeg, zulks in 't belang van handel en Industrie aan de Haar steegsche zijde. 22e. Bovendien werden in de laatste 4 jaren 2172 meters klinkerwegen geheel vernieuwd (kosten f3158) 2165 meters werden herbestraat (kosten f433). Er werden aangelegd 1500 meters harde gruiswegen (kosten f750). Voor de wegen die verhard zijn met gruis, werden vóór mijne benoeming besluiten genomen om deze met klinkers te ver harden (raming f 10.000), welke besluiten gelijk hierboven gememoreerd in de eerste vergadering die ik leidde, werden ingetrokken, en thans is een groot deel de^er wegen voor f750 verhard. Het slangenstelsel van de brandspuiten werd uit de gewone inkomsten bijna ge heel vernieuwd. Ik zuensch hier uitdrukkelijk te consta teer en, dat alle in dit verslag opgesomde verbeteringen van wegen, verhoogingen van jaarzuedden, enz. waarvan de Raad steeds de groote noodzakelijkheid als 't ware met algemeene stemmen heeft erkend zijn geschiedt uit de gewone inkomsten der gemeente. Voor wat de gesloten geldleeningen betreft wensch ik er hier nogmaals met nadruk op te wijzen, dat deze in hoofdzaak zijn aangegaan om de gemeente te be- geleidelijk zoodanig is ingekrompen dat over 1911 tot. heden slechts 74 processen- verbaal opgemaakt zijn, waarvan slechts vier voor mishandelingen met het mes. 26e. En wanneer ik dan nog memoreer, dat door Wethouder Boom en door mij in 't belang van den boerenstand, dus ook in 't belang der gemeente, na een hardnekkige tegenkanting werd opgericht de thans zoo bloelende stoomzuivelfabriek >De Vooruitgang* alhier, waarvan ik nog de eer heb voorzitter te zijn, dan ben ik gekomen aan 't einde van mijn overzicht en vermeen de dubbele beschul diging met doorslaande bewijzen te heb ben weerlegd. Verder heb ik niets meer aan dit rapport toe te voegen, 't Zou niet bij mij opgekomen zijn, U met deze zaken bezig te houden, had het lid A. F. Mommersteeg mij daartoe niet door zijn optreden genoodzaakt. Aan U en aan alle ingezetenen van Vlijmen nu de taak om te beoordeelen èn de goedetrouw èn de waarheidsliefde van genoemd raadslid. De conclusie, waartoe een ieder, voor zoover hij onpar tijdig wil oordeelen, zal komen, wacht lk met volle gerustheid af. Wanneer nu het lid Mommersteeg mijn voorbeeld wil volgen en ook eens eene opsomming wil geven van betgeen op zijn voorstel in de 6 jaren van zijn raadslidmaatschap ten voordeele der gemeente Is tot stand gekomen, dan stel op den hertog van AlvaDe tiende penning Hekel- en humoristische liederen Het kwezelken, Het klooster. Liederen van verschillenden aard De minnebode, Des winters als het reghent, Van den koekoek. Plaatselijke liederen Reuzelied (Wet- teren, Antwerpen), 't Ros Beiaard (Den- dermonde), enz. 2e Deel. Keus uit Hullebroeck's Lie deren door den toondichter. Nieuzv Magazijn. Komt 't zoo zelden voor dat we kun nen zeggen, dat eene nieuwe fabriek is geopend, met magazijnen is dit gelukkig beter gesteld en ook dit is een goed teeken. Nu weer kunnen we melding maken, dat alhier is gevestigd een magazijn van Heeren- en Kinderconfectie genaamd „De Adelaar". Het groote winkelhuis naast de R.K. Kerk en vroeger bewoond door den heer P. T. Bierlaagh is voor dit doel ingericht. Het geeft eene prachtige étalage-ruimte voor de heeren en jongensconfectie-goederen, die men in alle variaties, modellen, prijzen hier kan bekomen, daar er van alles een enorme voorraad wordt gehouden, 't Geheel is zeer netjes ingericht en een paskamer is aan den winkel aangebracht. Vanavond ten 8 uur wordt het maga zijn „De Adelaar" geopend en zal het zeer zeker er met z'n mooie, groote vi trine en schitterende verlichting een uit- cbo van het Zniden. ro. 2 K .1 «t. f l* JA A

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5