stekend effect maken. Wij raden eenieder aan vanavond eens een kijkje te gaan nemen en wenschen den heer de Groot het beste succes met zijne onderneming en hopen dat „De Adelaar" steeds hoo- ger zal stijgen. Goedgekeurd Bij Koninklijk besluit van 23 October 1911. no 77 zijn de gewijzigde Statuten van de vereeniging »Algeineene Neder- landschen Bond van Schoenfabrikanten", gevestigd te's Hertogeubosch, thans ge vestigd te Waalwijk, goedgekeurd. Kamer van Koophandel. Op Woensdag 22 November 1911, a.s. zal de stemming plaats hebben voor de verkiezing van twee leden der Kamer van Koophandel eu Fabrieken alhier ter vervulling der plaatsen van hen, die op 1 Januari 1912 aan de beurt van af treding zijn. Het stembriefje daartoe kan worden ingeleverd ten Raadhuize vaa des voor middags 9 tot des middags 12 uur. Handelsschool. Door het Gemeentebestuur van Breda Staten het volgende is aan de Prov. adres verzouden Aap op de Staten der Provincie Noot d-Brabant. Geeft met gepasten eerbied te kennen Het gemeentebestuur van Breda dat aan de gemeente Breda voor de door haar opgerichte Handelsavondschool door het Rijk een jaarlijksche subsidie is toegekend van fUOO, ten dat zij krachtens Uw besluit van 20 Juli 1911 (Prov. Blad No 41) in verband met dat, opgenomen in Prov. Blad No 42, van 1907, ten bate van dier school aanspraak zal kunnen maken op een bijdrage f 200, -uit de provinciale geldmiddelen dat de jaarlijksche kosten der school minstens zullen bedragen f 3000, -zoodat na af trek van Rijks - en Provinciale bijdragen nog f 1700, of nog ruim 56pCt. der kosten ten laste van de gemeentelijke geldmiddelen blijft, terwijl de provincie niet meer dan ruim 6pCt der kosten voor hare rekening neemt dat met alle waardeering van den moreele steun, welke gelegen is in het verleeqen eener provinciale bijdrage, deze daad werkelijk niet evenredig is aan het ge wichtige provinciale belang, hetwelk bij het handelsonderwijs is betrokken en dat derhalve de tegenwoordige steun, mate rieel geheel onvoldoende, alleea princi pieel beteekenis heeft dat de behoefte aan handelsonderwijs in de provincie allerwege wordt gevoeld en erkend en dat een breede schare der bevolking, behoorende tot den handeldrij venden en industrieelen middenstand, den strijd om het bestaan alleen zal kunnen volhouden, indien in die behoefte onbekrompen wijze wordt voorzien; dat in die voorziening ook de provincie een aan haar belang evenredig deel be hoort bij te dragen evengoed als voor het ambachts -het land - en tuinbouw- onderwijs, daar anders te vreezen staat, dat het Rijk op den duur zijn onmisbaren steun voor dit onderwijs gaat beperken of misschien zelfs geheel onthouden; dat het Handelsonderwijs, zooals het tegenwoordig wordt gegeven, derhalve met inbegrip van alle vakkeD, welke daarbij worden onderwezen, naar het algemeen geldende begrip behoort tot het vakonderwijs en niet zooals bij zijne opkomst zeer ten onrechte weieens werd gemeend tot het lager gewoon of mid delbaar gewoon onderwijs; dat immers voornamelijk onderwijs wordt gegeven in de handelswetenschap pen en dat het onderwijs in de overige vakken uitsluitend wordt gegeven naa' de behoefte van handel en industrie, zoo dat het onderwijs in zijn geheel niets is dan vakonderwijs. dat de Regeering en de Gemeente be sturen, welke dat onderwijs steunen, die opvatting huldigen en er geen enkele gegronde reden bestaat om eene tegen overgestelde meening te zijn toegedaan; dat om het Handelsonderwijs tot zijn recht te doen komen en den midden stand te geven, waarop hij rechtmatig aanspraak mag maken, meerderen steun dan tot dusverre van de Provincie nood zakelijk is; dat het Rijk het Handelsonderwijs steunt met ongeveer 45pCt. der Jaar lijksche kosten en dat wanneer de gemeenten of vereenigingen 30pCt. dier kosten dragen nog 25pCt. te dekken overblijven, welke eene billijke bijdrage voor de provincie vormen dat ter wille van eene goede controle de bijdrage der provincie zoude kunnen beperkt worden tot 2 5pCt. der jaarwedden van het personeel, belast met het geven van onderwijs aan Handelsscholen en cursussen, echter zonder uitzondering te maken voor een of ander vak, dat zonder rechtstreeks te behooren tot de Handels wetenschappen toch in het belang en in aansluiting met wetenschappen wordt onderwezen Reden waarom het gemeentebestuur voormeld met vorigen eerbied, doch dringend verzoekt eene regeling voor de subsidieering van het Handelsonderwijs vast te stellen, waarbij eene bijdrage uit de provinciale geldmiddelen wordt toe gekend van minstens 25pCt in de jaar wedden van het onderwijzend perso op den voet als hiervoor vermeld. Hetwelk doende enz. Het Gemeentebestuur van Breda. E. VAN LANSCHOT burgemeester. JONKERGOUW secretaris. Bioscoop. Wij kunnen als voorloopig bericht aankondigen, dat de bekende bioscoop Benner binnenkort in Musis Sacrum gedurende drie dagen vertooningen zal geven. Liedertafel Uit de programma's van de Liedertafel „Oefening en Vermaak", die zijn rond gezonden en er keurig uitzien, blijkt dat het eerste winterconcert schitterend be looft te zijn Behalve dat door de solisten mej. Ado Beckers uit Brugge en Henri van Loon uit Tilburg prachtige zware nummers zullen worden ten gehoore gebracht, zal ook de Liedertafel eenige nieuwe koorwejken zingen. De algemeene repetitie, waarbij beide solisten hun medewerking verleenen en waarop Vrede van R. Hol, groot koor met Tenor en Baritonsoli. duo's kwartet ten en pianobegeleiding, zal worden uitgevoerd, is voor eenieder toegankelijk tegen betaling van slechts 25 cent per persoon. Boeken Blijkens achterstaande advertentie geeft de firma Gebr. E. M. Cohen te Amster dam voor weinig geld weer kostbare boeken. Om de kooplust te bevorderen krijgt eenieder die voor f 5 koopt een lot cadeau van de Rotterdamsche schouw burg, waarmede hij kans heeft prijzen van f 75,000, 25,000 enz. te winnen. Wie voor f 2 koopt, krijgt een vulpen houder cadeau. Zie verder de advertentie. Voetbalvereeniging Wa alzo ijk Vootuit". Morgen speelt W.V.II haar 3en com petitiewedstrijd en wel tegen B. V. C. (Besoijen) op het terrein te Waalwijk. Deze afdeeling belooft een zeer span nend verloop te hebben, want alle ver. zijn aan elkaar gewaagd. De twee nieu welingen n.l. Rapiditas en Dongen deden door haar schitterende overwinningen resp. op Tavenu en Besoijen iedereen verbluft staan. M tn zal het blijken5; of deze bevlicng van tijdelijken of duurzamen aard is. Het wedstrijdpro gramma luidt als volgt: TavenuDongen. Rapiditas—H.M.S II. W.V. IIBesoijen. De uitslagen hiervan zullen bewijzen, wie tot de sterksten gerekend kan worden. De match W.V. IIBesoijen vangt ten half drie aan. N.-Chr. Boerenbond. De Noordbrabantsche C' stelijke Boerenbond telt op het ooge lik 194 afdeelingen me; ruim 26,000 den, Militiezvet. De kameroverzicht-schrijver van de N. Rott. Ct. schrijft Het werk is verricht. Hedenmiddag in de Kamer door de artikelen heen ge komen. Alleen de eindstemming moet nog plaats vinden. De uitslag daarvan is intusschen niet twijfelachtig. Het aan til gelukwenschen, dat minister Colijn heden in ontvangst had te nemen, was dan ook reeds legio. De houding van dezen bewindsman, gedurende de vier lange weken van zware en inspannende debatten, verdient trouwens alleszins waardeering. Moge hij bij de uitvoering der wet niet minden tact aan den dag eggen dan bij zijn kranige verdediging van het ontwerp. Van alle zijden ontving de minister de ïartelijkste felicitaties. Alle liberale och tendbladen zijn vol roem overdeactiviteit de uitstekende verdediging van minister Colijn. De Telegraat noemt hem Colijn- Triomphator. DRUNEN. De aanbesteding van het omploegen van pl.in. 30 H. A. heide grond op de „Honderd Bunders" in 7 perceelen is door het gemeentebestuur gegund voor f 18,— perH.A. Hetgagel- inaaien op die 7 perceelen voor f 22,50. Aangaande de schietoefeningen die alhier worden gehouden is het volgende ter openbare kennis gebracht. Op 16 November 1911 zal door een )atterij Veld-artillerie een schietoefening worden gehouden in het terrein ten Voorden van het Drongelensche kanaal. Mocht de algemeene weertoestand als andersinds het houden van de oefenin gen op dien dag onmogelijk maken, dan heeft zij plaats op 23 November d.a.v. Kan de oefening wegens harden regen of mist niet doorgaan op de uitgekozen datums, dan wordt zij uitgesteld tot den volgenden dag of zoo noodig den daarop volgenden dag. De kanonnen zullen worden opgesteld op of nabij het ver lengde van de Hooge en Lage Papen- steeg tusschen genoemd kanaal en het Verlaat, terwijl er zal worden geschoten in Oostelijke richting op schijven, welke zullen zijn geplaatst in den Kievitswaard. Het geheele terrein in de schootsrichting tot ter hoogte van den weg Cromvoirt- Groot Deuteren moet gedurende de oefening als onveilig en onbegaanbaar worden beschouwd, en zal tijdig in de rondte met roode vlaggen en posten worden afgezet. De oefening zal aan vangen te ongeveer 11 uur voormiddag, terwijl het einde zal worden aangegeven door het strijken van de vlaggen. Een ieder hoede zich voor het aanraken van een niet gesprongen projectiel wegens het gevaar van ontploffing. Van het vinden van zulk een projec tiel wordt bericht ingewacht bij den gemeente-veldwachter, waarna het door de zorg van de militaire macht onscha delijk zal worden gemaakt. De schijven, vlaggen, enz. zijn rijks eigendommen, waarvan het ontvreemden strafbaar is volgens de wet. 1 Aan veler verzoek gehoor gevende volgt hier het verslag der Algemeene vergadering der St. Lambertus vereeni ging tot onderlinge verzekering bij over lijden, op 1 Nov. gehouden, waaraan door omstandigheden niet eerder is vol daan kunnen worden. De waarnemende Voorzitter opent de vergadering met den gebruikelijken groet en herdenkt in goedgekozen woorden den overleden voorzitter den heer M. v. d. Wiel, die vanaf de oprichting ge durende 8 jaren als voorzitter de belan gen der vereeniging heeft behartigd. Daarna voorlezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. De Geestelijke Adviseur brengt verslag uit omtrent de werking en den toestand der vereeniging over het dienstjaar 1910- 1911.-Hieruit bleek: De inkomsten bedroegen a. aan contributie f631,586 b. aan rente f 97,47 Samen Uitgaven f het jongmensch v. d. B de onvoorzich tigheid een geladen fietspistooltje op een groepje jongens af te schieten. Een zekere v. S. werd daarbij in het zitvlak geraakt. De verwonding was van zoo ernstigen aard, dat geneeskundige hulp moest inger epen worden. Men is er nap niet in geslaagd de kogels te verwijSoren. f 729,05 a. bij overlijden van 3 leden f165, 50,- 73,38 39,38 4,60 b idem. van 10 kinderen f c. aan bodeloon f d. terugbetaald bij vertrek naar elders f e. diversen f Samen f 332,36 Inkomsten f 729,04' Uitgaven f 332,36 Batig saldo f 396,68' Batige saldo's der vorige jaren f 2708,125 Saldo 1910-1911 f 396,685 f3104,81 Samen Belegging op 1 Nov. 1911 schuldbrieven gem. Oud- heusden ieder f200a33/4°/0 f 1000.— 1 schuldbr. gem. Rotterdam f 500 a 4% f 500,- 1 schuldbrief gem. Drunen f 500 a 4% f 500,- 1 schuldbrief gem. Drunen f 242,50 a 33/4°/0 f 242,50 Boerenleenbank Drunen f 860,92 In kas f 1,39 Te Samen f3104,81 Het ledental bedraagt 587. De geestelijke adviseur brengt dank aan het bestuur en allen die hebben medegewerkt aan den bloei en vooruit gang der vereeniging. Wij hebben reden tot tevredenheid en kunnen met een gerust geweten de toekomst ingaan. Dit jaar ook geen laffe aanranding door afgunstige en gewetenlooze personen, die hebben getracht de St. Lambertus- vereeniging en haare geestelijke bestuur ders en oprichter verdacht te maken. Als bestuurslid werd gekozen den heer H. van Delft. De Voorzitter geeft verder nog de volgende mededeelingen Dat voor het vervolg art. 5, 3e lid der statuten stipt zal worden opgevolgd. Dat de ouders der kinderen die hunne Eerste H. Communie gedaan hebben deze als lid kunnen laten inschrijven of wel na de plechtige H. Communie. Dat het bestuur .in uitzicht stelt dezen winter al de leden eenige vrijstelling te geven van contributie. Niemand het woord meer verlangend sluit de voorzitter de vergadering met den groet G. z. J. Chr. De Gouden bruiloft die Jac. van Iersel en Adriana de Croes, Maandag jl. vierden is een welgeslaagd feest ge weest. Om half negen v.m. reed het feestvierend echtpaar, gezeten in een rijtuig naar de Kerk, voorafgegaan en gevolgd door de Harmonie de Eendracht, garde honneurs, versierde fietsen, praal wagen met bruidjes, rijtuig met feest commissie. familieleden en opgetogen buren. Na bijwoning der H. Mis trok de stoet weer in goede orde naar de hei terug. Talrijke geschenken werden de gouden jubilarissen door buren, kennissen en weldoeners aangeboden. Om half 5 bracht de Nieuwe Harmonie hun een serenade. De woning en heel de buurt prijkte in groen en bloemen. Eere de feestcommissie, eere de buren die op zoo'n gepaste wijze weten feest te vieren. Aan de gouden jubilarissen onze beste wenschen. De gehouden aanbesteding van het vervoeren der ondermelk vanaf de stoomzuiveltabriek alhier naar de boot te Heusden is alsvolgt le vracht Z. v. Drunen voor f 1,25 2e vracht A. v. d. Hoven voor f 1,28 3e vracht de Kind. Pulles f 1,35 4e vracht J. Klomp voor f 1,40 5e vracht Fr. v. Delft vooor f 1,44 NIEUWKU1K, 10 Nov. Gisteren had HERPT, 10 Nov. Tegenwoordig gaan geen dagen voorbij dat men geen bezoee krijgt van heiboeren om voederpeeën tk koopen, waarvoor thans f 11.— per 1000 K.G. worden betaald. Een prijs die mis schien nog nooit voor dit product werd betaald. Daar dit gewas dit jaar op de kleigronden zeer goed was, brengen de bieten van f80 tot f 100 per hont op. VLIJMEN, 10 Nov. 1911. L.l. Zondag avond gaf het dubbel Mannenkwartet „Octavio" met medewerking van den humorist den heer Jansen uit Breda eene uitvoering in de zaal van den heer M de Laat alhier. Een zeer talrijk publiek niet alleen de zaal was stampvol maar ook de kegelbaan bergde een deel van de toehoorders heeft deze uitvoering met zijn tegenwoordig heid willen vereeren. Deze overgroote belangstelling heeft de soiree o i. ten volle verdiend, zeker wat den zang betreft. De leden van het kwartet toch hebben, den korten oefentijd in aan merking genomen de op het programma aangegeven zangnummers met veel talent gezongen, 't was werkelijk een genot er naar te luisteren. Ook den komiek, die door een vlugvingerigen pianist ver dienstelijk werd begeleid komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop hij zich van zijne taak heeft gekweten. Een enkele mop, wat minder zuiver op de graat blijve in het vervolg evenwel in den trommel, dat zal aan het gehalte van zijne voordrachten geen schade doen en onder die voorwaarde kunnen wij allen hem zeker wel een tot weerziens toeroepen. Woensdag 1.1. vierde een der werkgasten van den hppr C. van Wagen berg zijn zilveren jtblK Op gemelden dag was M. Kuijs 2o jaren in dienst bij genoemden patroon en wijlen diens vader en reeds 47 jaren werkzaam nij de familie Van Wagenberg. Hoewel slechts weinigen kennis droegen van dit heuglijke feit ging deze dag toch niet voorbij zonder dat den braven, eenvoudigen werkman, waardeering betoond werd voor zijnen veeljarigen trouwen dienst. In eene har telijke toespraak, die vergezeld ging van het aanbieden eener enveloppe, hul digde de tegenwoordige patroon hem om zijn ijver en verknochtheid gedu rende een kwarteeuw voor de zaak en zijn meesters aan den dag gelegd en wenschte hem toe nog vele jaren met dezelfde werklust en werkkracht voor den bloei der zaak te kunnen arbeiden. De jubilaris dankte bewogen voor de hem betoonde hartelijkheid en achtte zich gelukkig zoo'n lange reeks van jaren werkzaam te hebben kunnen blijven ln een bedrijf, welks beheerders steeds ge toond hebben den werkman een goed hart toe te dragen. Zoo ergens, dan is hier, bij deze weinig geruchtmakende feestviering gebleken dat tusschen werk gevers en werknemers, tusschen patroon en - knecht de meest vriendschappelijke verhouding bestaat, welke naar wij hopen nog tot menig dienstjubilee in boven genoemde zaak moge leiden. De candidaatstelling voor eene vacature in den gemeenteraad is bepaald op 21 November a.s. Stemming en Her stemming zullen zoo noodig plaatsheb ben op 30 Nov. en 7 Dec. daaropvolgend. SPRANG. Christ Lederbtzverkersbond. Op een vergadering bestaande uit af gevaardigden van de Christelijke Leer- bewerkersvereenigingen te Tilburg en Sprang, Woensdag 1 Nov. 1.1. te Sprang gehouden, is opgericht deNederland- sche Christelijke Lederbewerkers-arbei dersbond. „Recht en Plicht". De Bond aanvaard de Christelijke beginselen tot grondslag, met verwerping van den klas senstrijd. Hij telt voorloopig twee af deelingen Sprang en Tilburg en het voorloopig bestuur bestaat uit 3 leden der afdeeling Sprang en twee leden der afdeeling Tilburg. Het adres van den Bond isBureau van den Ned. Ch. Lederbewerkers-ar beidersbond te Sprang. CAPELLE. Op de 1.1. Woensdag ge houden najaarsmarkt waren aangevoerd 0 Koeien. 0 Kalveren. 0 Schapen. 0 Varkens. Alleen de handel in oliebollen en snoep goed was buitengewoon levendig. WASPIK. A.s. Zondag speelt Rapiditas haar tweede compititie-wetstrijd tegen H. M. S. II uit Breda, op 't terrein van eerstgenoemde vereeniging. Aanvang 2 uur n. m. Scheidsrechter is de heerAnt. v. Eick van Waalwijk. Mej. de Wed. Fr. v. Limpt uit Waspik-Boven viel in een diepe sloot en verkeerde in een zeer hachelijken toestand, waaruit ze gelukkig gered werd door den heer A. Fijneman die op haar hulpgeschrei toesnelde. Den laatsten Zondag van Novem ber, 26sten houdt de drankbestrijdersver- eeniging St. Bartholomeus a.hier weder eene groote propagandavond. Alsdan zal de tooneelclub dezer vereeniging ook hare eerste uitvoering geven. Op gevoerd zullen worden „De kwade geest" en „Hannes, de duivelbanner". Eene industrie, die hier nog steeds bloeit is de scheepssmederij, speciaal het vervaardigen van lieren. Zoo ver namen we, dat bij de firma Broks stoom- smederij alhier, weder een bestelling ingekomen was, welke voor maanden druk werk verzekert. BESOIJEN. Met ingang van 16Nov. a.s. is in de regeling der postbestellin gen eene belangrijke verandering ge bracht. De post die met den eersten trein aan het station Waalwijk-Besoijen aankomt werd tot nu toe eerst naaj het postkantoor te Waalwijk gebracht om daarna circa 9-9'/s uur in deze ge- meente te worden besteld. Nu zal voor taan de post rechtstreeks naar het kan toor te Besoijen worden vervoerd, zoo dat ieder belanghebbende reeds om7Vs uur zijn brieven kan afhalen, terwijl de overblijvende om 8 uur door 2 bestel lers zullen worden rondgebracht. Ook voor de avondpost is eene degelijke re geling getroffen. De buslichtingen die nu zijn ö'/j-l'/j en 5:/a kunnen in ver band met deze regeling met een half uur worden verlaat. RAAMSDONK (Dorp) 10 Nov. Heden middag was een Oosterhoutsche land bouwer werkzaam in de Werfkampen en had zijn rijwiel tegen Keizersdijk ge legd. Toen hij echter huiswaarts keeren wilde, was zijn fiets spoorloos verdwenen. RAAMSDONKSVEER. De metselaar P. G. alhier, trachtte bij het klemmen van zijn hand, het bloed te stelpen door zand op de bekomen wonde te leggen. Een paar dagen later zwol de hand zoo op, dat hij een dokter moest raad plegen. Deze constateerde bloedvergif tiging. GEERTRU1DENBERG. Deze week heeft de Thor VI van de reederij Arie Smit, varende tusschen G'berg—Rotter dam, de brug bij Moerdijk aangevaren De kapitein van de Thor meende het signaal te zien, dat de brug geopend was, doch de doorvaart was gesloten. De boot stoomde toen met kracht tegen de brug aan en veroorzaakte aanzien lijke schade. DUSSEN, 10 November. Gisteren had aan de papierfabriek „De Maasmond" alhier een ernstig ongeluk plaats. Ze kere J. B. uit Alinkerk had het ongeluk een rol papier op zijn lichaam te krijgen. Bewusteloos werd hij opgenomen en per- rijtuig naar huis vervoerd, waarnagenees- kundige hulp werd ingeroepen. Deze constateerde dat het borstbeen gebroken was. Zijn toestand is thans iets beter. Woensdag werd hier inspectie ge houden voor de verlofgangers der land weer. Hier bleek weer hoe bijzonder nauw het komt als de uitrusting niet in orde is.Ter waarschuwing voor anderen diene, dat aan zekeren van V. alhier 3 dagen provoost werd opgelegd, omdat zijne uitrusting niet in orde was. DRONGEN. Geslaagd voor het examen Gymnastiek l.o. H. M. de Wind, alhier. 's-HERTOGENBOSCH. Blijkens het verslag van de commissie van rappor teurs over de gemeentebegrooting voor 1912 is in eene afdeeling algemeen met nadruk gewezen op de noodzakelijkheid van het spoedig tot stand komen van een systematisch uitbreidingsplan der gemeente Ophooging van de strook Bastion Oranje Vughteruitgang als ver lenging van het gedeelte dat bij de Willemsbrug eindigt, als mede van een deel der terreinen tusschen Orthen- en Hinthamerweg, kwamen daarvoor het meest geschikt voor. In hun antwoord zeggen B. en W. Van de noodzakelijkheid tot het schep pen van gelegenheid tot uitbreiding van de stad zijn ook wij levendig overtuigd. In die richting is reeds veel voorloopi&e arbeid verricht. De eischen door de re geering gesteld aan de omlegging der Zuid-Willemsvaart, waren in dit opzicht een teleurstelling. In verband met de gebleken inzichten van den raad zal in de naaste toekomst ons oog, behalve op de aangegeven punten, in het bijzonder gericht zijn op uitbreiding van de stad langs de westzijde van den Staatsspoor weg. DRONGELEN- Onze gemeenteraad heeft naar aanleiding v. gemaakte aanmer kingen met algemeene stemmen besloten, aan den heer. Hoofdinspecteur van de volksgezondheid te doen weten, dat naar de meening van den raad, de toestand der openhare school alhier niet van dien aard is, dat het stichten eener nieuwe school noodzakelijk kan worden geacht. Ons gemeentebestuur heeft besloten adhaesie te betuigen aan het adres, dat door het gemeentebestuur van Waalwijk aan de Staten van Noordbrabant is inge zonden ter verkrijging eener verhoogde bijdrage in de exploitatiekosten eener op te richten Handelsschool, waarvoor de

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 6