ummer 93 Donderdag 23 November L911 34e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, )it nummer bestaat uit TWEE bladen. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Echo van het Zuiden, failvjjksehe en Laigstraatsehc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m e n t s p r ij s per 8 maanden f 0."ö. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advkrtentiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsiDg opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regelsen, advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Openbare vergadering op Vrijdag 17 Jovember 's avonds 6:iU uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer Bur gmeester. Afwezig de heeren A. H. van Schijndel u B. Timmermans-Verschure. De Voorzitter opent de vergadering, iiieet de leden welkom en de secretaris vleest de notulen der vorige vergadering door, welke ongewijzigd worden vastge steld. Het lotingsnummer begint bij 11, de -i heer Gragtmans. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van den heer van ybchijndel, dat hij verhinderd is de ver gadering bij te wonen. b. Een schrijven van den heer F. W. i jvan Liempt, gemeente-secretaris, waarin ojhij zijn dank betuigt voor de besluiten j ia de vorige vergadering genomen, waar Ibij hem eervol ontslag met pensioen wordt jverleend. Hij dankt voor het vertrouwen (gedurende 40 jaren genoten, in welke hij ajnaar hij meent ook met zorg de hem pgelegde taak te hebben vervuld. c. Een adres der vereeniging »Waal- jwijks Belang4, dat luidt als volgt: Aan den Raad der Gemeente Waalwijk. (leeft met verschnldigden eer beid te kennen, el Bestnnr der Vereeniging Waalwijks Belang Waalwijk dat adressanten na rijpe beraadslagingen ebben samengesteld een algemeen programma ,)or hunne werkzaamheden tot bereiking van hst doel dat door de vereenigiDg wordt beoogd; dat met ernst zal worden gestreefd aan het bij dat algemeen program voorgestelde nitvoe- •iüg te geven, voorzooveel znlks bereikbaar 'i met de weinige inkomsten der vereeniging; dat zij hierbij aanteekenen, dat, waar de vereeniging tot heden niet ten volle heeft icnnen nuttig zijü, als zij zelf wel wenscbte, dit juist een gevolg is geweest van het tekort tan geldmiddelen dat door adressanten reeds in bewerking is genomen een jaarlijks te vernieuwen uitgaaf van een gids voor Waalwijk en omgeviDg,die o,m. zal inhouden een korte geschiedenis van Waalwijk, het natuurschoon nit de omgeving waartoe het boekje met foto's geillustreerd tal worden, voorts een en ander over onze plaatselijke industrieën, onderwijs enz. een zeer nuttig werk, dat voor de plaatsen, waar zulks reeds werd ter hand genomen, veel vruchten heelt afgeworpen dat bet uitgeven van dezen gids, die wellicht jen omvang zal krijgen vanplm. 100 pagina's, belangryke kosten meebrengt, als, het nemen van foto s, het maken van plattegrond en, het doen vervaardigen van cliché's, drukloon, porto's voor verzending enz. dat, zooals reeds is aan gehaald, de werk «lamheden der vereeniging voor het grootste gedeelte afhankelijk is van geldmiddelen; (lat de vereeniging uitsluitend werk— taam is voor het algemeen plaatselijk belang, waarom naar adressant» bescheiden meening fiuantieele steun door de gemeente alleszins gewettigd wordt reden waarom zy Uwen Raad beleefd ver— toeken de vereeniging eene subsidie te willen toekennen van f 150.— 't welk doende enz. Voorzitter. B. en W. stellen voor de vereeniging Waalwijks Belang» eene subsidie toe te kennen van f 100, te vinden in de post »Onvoorziene uitgaven» dienst 1911. Aangenomen. d. Schrijven van den heer J. B. F. van Gils, arts alhier, dat hij zijne benoeming tot lid der teekenschoolcommissie aan neemt. II. Beëediging van den nieuw benoem den Secretaris. De heer M. Ant. van Liempt legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af en wordt door dezen toegesproken als volgt Nu gij de door de wet voorgeschreven eed hebt afgelegd, kunt gy Uwe bediening aan aarden, d. w. z. Ge zyt nu Secretaris van Dit oogenblik is van bijzondere beteekenis, niet alleen voor U persoonlijk maar ook voor ons allen, want het zal eene bijzondere blad zijde vormen in de historie van Waalwijk. De naam „van Liempt," welke reeds meer dan 40 jaren op alle stukken en besluiten dezer gemeente voorkwam, zal gehandhaafd blijven, De zoon zet het lange ambtelijke leven van den vader voort. Dit is voorzeker een voor recht en een voldoening. Doch hiermede komt ook de volle zwaarte van het ambt, waarvan togenwoordig zoowel wetenschappelijk als prak tisch zooveel geeischt wordt, op Uwe schou ders en ik stel U in dit ernstig oogenblik de groote verantwoordelijkheid daarvan voor oogen. Doch ik twijfel er tevens niet aan of gij znlt met lust y ver en energie Uw taak vervullen want Gij zijt voor ons geen vreemde, wij weten wie wij hebben en ik kan U ook zeggen, wij verwachten veel van U. Moge het U gegeven ziju vele jaren dit gewichtige ambt te bekleeden en onder God's zegen mede te werken aan den bloei en wel vaart dezer gemeente. De heer van Liempt vraagt verlof even 't woord te voeren en zegt o. m. het volgende Mijnheer de Voorzitter. Geachte Vergadering. Op de eerste plaats dank ik U Mijnheer de Voorzitter voor de woorden van waardeering, die U ten mijnen opzichte hebt willen bezigen. Ik wil met U hopen, dat Uwe wenschen mogen vervnld wordenzoover die vervulling afhan kelijk is van mijne krachten, wilik die daartoe gaarne aanwenden. Geachte Vergadering. Zoo juist heb ik in handen van Uwen Voorzitter de beëedigde verklaring afgelegd, dat ik de plichten aan het ambt van Secretaris dezer gemeente ver bonden, eerlijk en vlijtig zal nakomen. Ik weet dat ik daarmede een niet geringe verant woordelijkheid op mij neem. Mijne elfjarige praktyk heeft mij geleerd, wat in eene ge meente, zoo belangrijk als de onze, wordt op gelegd aan den Secretaris, door den ontwerper der gemeentewet genoemd. 'sRaads eersten ambtenaar Art. 101 der Gemeentewet omschry- vende de taak van den Secretaris, zegt daar van alleen, dat hij den Raad, Burgemeester en Wethouders, den Burgemeester en de Com- missiën uit den Raad in alles wat bet hnn opgedragen bestuur aangaat behulpzaam zijBij deze sobere omschrijving van zijne taak is alzoo niet bepaald waar zijne werkzaamheden aanvangen, noch waar die eindigen. Overaten altijd is hij in het bestoren der gemeente be hulpzaam. Wil nu de veelomvattende taak vau den Secretaris tot zyn recht komen, dan zal de functionnaris moeten genieten bet vertrouwen van Uwe Vergadering. En wanneer ik dan voor mij met goeden moed mijn verantwoordelijk ambt aanvaard, dan is dit omdat ik mij mag verheugen in de gelukkige omstandigheid, dat het bewijs voor het algemeen vertrouwen door Uwe Vergadering in mij te stellen, reeds werd geleverd bij mijne benoeming. Tegenover dat vertrouwen wil ik dan gaarne stellen myn jeugdige werkkracht en werklast, mijn ondervinding en tact, die ik met naar stigheid zal trachten aan te vullen en te ver beteren, waar noodig en dan hoop ik, datnw vertroawen in mij niet zal worden beschaamd, dat ik door nauwgezette plichtsbetrachting iets zal kunnen bijdragen tot de bevordering voor de welvaart van de plaats, waar ik ben geboren, waar ik ben opgevoed en die mij lief is. Met hoop op de vervulling van mijne wen schen zal ik den eersten dag van het aanstaande jaar myne taak aanvaarden. III. Machtiging tot verpachting van het marktgeld voor 1912. Voorzitter B. en W. vragen machtiging tot verpachting der marktgelden over 1912 en onttrekking der terreinen aan den publieken dienst gedurende de kermis. Aangenomen. IV. Vaststelling der verordening, be doeld bij art. 178 der Gemeentewet. Het verlangen van Ged. Staten is, dat minstens eens in de 5 jaren de verorde ning tegen welke straf is bedreigd worden herzien. Het concept besluit betreffende politie» verordening en woningwet worden voor gelezen. Aangenomen. V. Voorloopige vaststelling der Ge meenterekening over 1910 en vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbe stuur, het R. K. Gasthuisbestuur en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk over 1910. Van Riel: Gemeente-rekening over igio. Deze rekening gaf na onderzoek geene aan leiding tot byzondere opol aanmerkingen. De ontvangsten waren geïnd en verantwoord conform kohieren en contracten en verdere bescheiden, terwijl de uitgaven door de Com missie zooveel mogelyk met de afgegeven bevelschriften zijn vergeleken, zonder daarin afwijkingen te bespeuren. Deze rekening wolke wij hadden te onder zoeken, is wellicht de grootste, die tot dnsver den leden ter visie is gelegd. Zij heeft eene uitgaven van f 216866,38 en eene inkomsten van f 220584,28. De goede regeliDg der be scheiden heeft het nazien dezer groote en uit gebreide rekening zeer vergemakkelijkt en wij advi8eeren den Raad de rekening over 1910 goedte keuren. Houben. Zou ik even mogen weten hoe het staat met de ontvangsten en uitgaven van 't armbestuur, ik heb geen gelegenheid gehad ze in te zien. Uit het voorgelezene blijkt dat de uitgaven bedragen f 4980,93de in komsten f 4419.38s nadeelig slot is f 561,38s Houben, Ik vermoedde een nadeelig slot, en ik zou er op aandringen dat met deze schadepost voor de gemeente ernstig rekening worde gehouden. Vol gende jaren krijgen we de aflossing der annuïteitsleening, de leening gasfabriek, verder de a.s. handelsschool, de secretarie zal meer gaan kosten enz. zoodat we niet kunnen zeggen dat we voor onze financiën in de toekomst gedekt zijn en zal zuinigheid de boodschap zijn, ook in andere gemeente is de bedeeling een groot blok aan het been. Verwiel. In 't geen dat de heer Houben zegt, is zeker veel waar, maar die f500 heeft de raad over 1910 toe gestaan. Houben. Daarenboven is nog een tekort. Voorzitter. Voor 1911 komt 3500 te staan, dus daar zit die f 500 in Ph. Timmermans. Ik begrijp niet goed hoe de heer Houben er toekomt, dat er 't volgend jaar f 500 te kort zal zijn de nieuwe begrooting wijst in uitgaaf f3500/ het te kort is f500 en daarom vraagt het ook f 500. Houben. Ik moet toch de rekening 1910 tot basis nemen om 't feit goed onder oogen te kunnen zien. Voorzitter. Ik stel voor onder dank betuiging aan de commissie de gemeente rekening voorloopig vast te stellen en de rekeningen van 't Burgerl. Armbestuur, Gasthuisbestuur en K. v. K. goed te keuren. Aangenomen. 6. Vaststelling der begrooting voor 1912. Voorzitter. Alvorens de begrooting artikelsgewijze te behandelen, stel ik voor de verschillende adressen even voor te lezen, de meeste staan reeds op, de begrooting, alleen de W. G. V. niet, daarvoor is ook een voorstel. lo. Van de Zusters O. L V. van het H. Hart in de St. Antoniusstraat voor aanschaffing van verplegingsartikelen en voor de fröbelschool. 2o. W. G. V. f50. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, om geen precedent te stellen. 3o. Liedertafel f 100. 4o. Hanze f 100. 5o. Teekenschoolcommissie stelt voor het salaris van den directeur met het oog op zijn examen middelbaar, dat de school zeer zeker ten goede komt, met f50 te verhoogen en te brengen op f400. Na vaststelling der begrooting is het Armbestuur gekomen met een verzoek om eene buitengewone bijdrage van f 500. B. en W. vonden dat er termen aanwezig waren, dat kan gevonden worden door f 300 bij den H. O te doen, niet het percentage hooger maar meerdere kleine aanslagen, verder 't havengeld f 100 ver hoogen en de post onvoorziene uitgaven f 100 minder. Houben. 't Is toch voor een jaar. Voorzitter. Daarom stond ook maar f 3000 op de begrooting, maar nader is dat verzoek ingekomen en daarom is deze wijziging noodig. Houben. Ik wil maar zeggen, dat wij daarop niet zoo gauw moeten ingaan. Voorzitter. Dat kunnen we dadelijk behandelen, 't komt bij de begrooting, 't is nu slechts een wijziging. De begrooting wordt artikelsgewijs door den secretaris voorgelezen. De rapporteur, de heer van Riel, geeft de volgende algemeene beschouwing: Gemeente-begrooting voor 1912. Algemeene beschouwingen. Met genoegen kan de Commissie constateeren dat het ontwerp der begrooting voor den dienst van 1912 zeer nauwkeurig en nauwgezet is samengesteld en er rekeniDg is gehouden met de fioantieele draagkracht der gemeente. Niettegenstaande er weder eeD groote poBt moest uit getrokken worden voor publieke werken, zulleD deze, alsmede alle andere takken van dienst, uitgevoerd kunnen worden, zouder daartoe het percentage van den H. O. te verhoogen. Verblijdend is het, dat de Gemeente—gas fabriek zich steeds in vooruitgang en goede nitkomaten mag verheugen. Immers zij kon de begrooting met een netto overschot van rnim f 4600.plus een gemeenteverbruik van bijna f 4000,— sluiten. Het viel echter de Commissie op dat niet tegenstaande hot Armbestuur verleden jaar Blechts een jaar eene verhooging van 1500,— op de bestaande subsidie van f 3000,— vroeg en verkreeg, &y weder dit jaar dezelfde som van f 3500,— gaarne op de begrooting geplaatst zag. Zéér terecht merkte de rapporteur .van de vorige begrooting op, dat er gewaakt diende te worden dat de gemeentesnbsidie niet de sluitpost wordt van het Burgerlijk Armbestuur. Verder veroorloven wij ons de vrijheid onze opmerkingen ten beste te geven bij die artikelen waar het ons noodig voorkomt. Hoofdstuk II art. 4 jaarwedden van den ontvanger. Uitgaven. Van Riel. Het komt de commissie voor, dat eene jaar wedde vaD f 660,— te laag is, gezien de uit breiding der gasfabriek en de daaraan verbon den administratie, ook der aangesloten omlig gende gemeenten. Zij steld den Raad voor de wen8chelijkbeid uit te Bpreken dat dit bedrag door de Gedeputeerde worde gebracht op f 800,— en die wenschelijkheid te hunDer kennis te brengen. Houben. Niemand zal ontkennen dat een salaris van f 660 te laag is, het motief dat naast deze betrekking nog een ander bedrijf wordt uitgeoefend, mag geen motief zijn. 't Zou er raar uit gaan zien dat men om eene nevenbetrekking min der salaris zou hebben, alleen moet ge let worden op 't werk dat wordt gepres teerd, en de verantwoordelijkheid die wordt gedragen en met het oog daarop is het salaris te laag, dat zal iedereen moeten toegeven. Men zal mij toevoegen dat Ged. Staten het tractement regelen, en dat er dus niets aan te doen valt. We zouden het dus over een anderen boeg kunnen en moeten gooien. Het lokaal waarin de ontvanger zitting houdt voldoet niet aan re eischen, daarin zou ik verbetering doen brengen, en den gemeenteontvanger voor kantoorhuur, vuur en licht f180 toe kennen, daar valt alles voor te zeggen. Iedere gemeente ambtenaar, heeft vrij vuur en licht op zijn kantoor en nu de gemeente-ont vanger zoo weinig tractement heeft, zou ik hem voor die zaken eene kleine vergoeding geven. Ik zou B. en W. in overweging geven hem op dusdanige wijze in zijn klein tractement tegemoet te komen. Van Everdlngon. Het komt mij voor dat het in de toekomst veel beter was hem zitting te laten houden in 't raad huis, daar was 't geld ook veel veiliger, 2 dagen per week kon zeer goed. Houben Ik geloof dat daaraan groote bezwaren verbonden zijn, men gaat hem dan twee volle dagen uit zijn werk halen. Telkens komt de looper van 't gasfa briek, dan de onderwijzers e. m. a. Hij krijgt voortdurend aanloop. Gragtmans. Het voorstel Houben f 150 vergoeding is toch wel een vermomde subsidie. Is het salaris te laag, dan moeten we dit aan Ged. Staten berich ten en verzoeken 't te verhoogen. Houben Ik heb nog pas gelezen dat er van den Bond van ontvangers eene krachtige actie is uitgegaan voor ver goeding van kantoorhuur, vuur en licht even goed als andere gemeeute-ambte- naren. Klijberg. 't Komt mij voor dat voor 't voorstel Houben alles te zeggen valt. We zijn 't er allen over eens dat het salaris te laag is, dan is dit toch een heel eenvoudige weg ter verbetering. Ph. Timmermans. Is het ook uwe bedoeling dat hij dan een ander kantoor moet maken, van meer omvang en betere ligging b v. Houben. Ja zeker een beter lokaal. Voorzitter. U weet, dat we vroeger veel moeite gedaan hebben om 't te verhoogen, eerst hebben we 't gebracht op f800 later op f 750, maar daar zijn Ged. Staten niet op ingegaan. Dus de officieele menschen erkenneu het niet noodig. f 660 vind ik ook weinig, maar daartegenover staat dat hij officieel maar 2 werkdagen heeft. Als hij die 2 dagen der zittingen geheel aan dat werk be steedt, zou hij veel kunnen doen. Dat hij zoo goed is zich steeds beschikbaar te stellen, dat is heel mooi, maar offici eel zijn er twee dagen en daar kon hij zich als overal aan houden, ieder amb tenaar ook rijksontvanger heeft zijn vaste kantooruren. De heer van Everdingen sprak erover, 't kantoor in 't gemeente huis. Daar zou ik op moeten antwoorden dat zulks heel moeilijk zou gaan, omdat er geen lokaal is. Bij de tegenwoordig hier gehouden keuring, inlijving, verga deringen K. v. A. enz. schiet er niets over, is alles hard noodig. De heer Houben, sprak zoo straks van de beurs toehouden, daarom wou ik 't boven staande even in 't midden brengen, om te waarschuwen tegen overdrijving. Steunt iemand 't voorstel van den heer Houben. Klijberg en van Riel steunen. Voorzitter. U mijnheer van Riel en U hebt zelf een ander voorstel gedaan. Van Riel. U zegt zelf dat zulks geen succes kan hebben. Voorzitter. B. en W. zijn 't volkomen met Uw voorstel eens en voor dat be handeld is, gaat U een ander voorstel steunen. Van Riel. U zegt dat ons voorstel bij Ged. Staten geen kans heeft en aange zien de commissie hooger salaris wil, kan ik dit voorstel steunen. Van Everdingen. Als lid der commis sie zou ik eerst Ged. Staten willen hooren. Verwiel. Ik sluit me als lid der com missie hierbij aan. Klijberg. We zijn 't er roerend over eens dat het salaris te laag is en kun nen daarom den weg volgen, dien we zelf kennen en zeer eenvoudig is. We zien geen kans om !t bij Ged. Staten te krijgen. Welnu laat ons dan toch den aangewezen weg volgen door den ambtenaar te geven wat hemtoekomt. Voorzitter. De debatten over deze zaak zijn gesloten, 't Voorstel wordt ge steund door de heer Klijberg en wie nog meer. Houben. De heer van Riel steunt 't voorstel ook. Ph. Timmermans. De heer Houben wil 't voorstel wel eens duidelijk formu leeren. Houben. Hoofdstuk II afd. I art. 4 te brengen op f 150, vergoeding aan den gemeente-ontvanger voor kantoorhuur, vuur en licht, en daar bij te voegen dat 't kantoor moet voldoen aan de eischen te stellen door B. en W. Ph- Timmermans De formule is niet erg duidelijk, er wordt niet goed in uit gedrukt, dat het in gebruik zijnde kan toor niet voldoende is, ik vind zooals 't voorstel er nu ligt en aan B. en W. overlaat eischen te stellen, dat er bij moet staan, dat 't huidige kantoor niet goed is. Houben, Dat voeg ik er niet aan toe. Van Everdingen. Heeft het voorstel der commissie niet de voorrang. Voorzitter. Gewoonlijk 't meest afwij- kende en nu geloof ik dat 't voorstel van den heer Houben 't meest afwijkend is. 't Voorstel wordt daarna verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Voor de heeren van Riel, Klijberg en Houben, tegen de heeren Gragtmans, v. d. Broek, van Everdingen, Verbunt, Verwiel en Ph. Timmermans. Voorzitter. B. en W. en W. kunnen volkomen meegaan met 't voorstel der commissie. Aangenomen. Houben. Ik wilde nog eens wijzen op de berging van 't geld in de brandkast,

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1