Vümnver 93 Donderdag 23 November 1911. 34 Jaargang Tweede Blad. DE OORLOG. Provinciaal Nieuws. China, Yuan Shikai heeft n. 1. aan een Times-1 handel (aftredende leden de heeren P.?penning" 1570) en het mooie Kwe- correspondent verklaard, dat het behoud van Loon en A. O. Rubbens) werden zeiken. Dan trad de pauze in. De ver- eener constitutioneele monarchie nood- uitgebracht 159 stemmen. Volstrekte wachting was door dit eerste gedeelte zakelijk, ja onvermijdelijk is. Zeven tien-1 meerderheid 81 stemmen. niet hoog gespannen geworden weinig Van het Oot logsterrein. Berichten uit Constantinopel melden, dat Be Turken gedurende de laatste dagen. »eer eenig succes gehad hebben. Zoo- Bra n.l. de Italiaansche vloot, wegens stormweer, de Tripolitaansche kust moest verlaten, zouden zij onder leiding, van Sami Bey, den moetesarif van Fezan, cen hevigen aanval op de Italiaansche stellingen gedaan hebben. De Turken eo Arabieren slaagden erin verschillende belangrijke stellingen te nemen. Een tachtig Italianen werden gevangen ge nomen en naar het binnenland gevoerd. De Turken deden ook een succes-vollen aanval op Dsjeri, waarbij ook tachtig taliaansche manschappen krijgsgevan genen «werden gemaakt. Volgens een telegram van den oor- ogscorrespondent van de ,,Lokal An- zeiger", dat 17 November uit Tripoli over Tunis verzonden werd, is de toe stand op het oorlogsterrein gedurende de laatste dagen dezelfde gebleven. Eiken dag wordt de linkervleugel der Italianen van het strand tot aan de woestijn, door Arabieren last'g gevallen. De laatste vier dagen heeft het onop houdelijk gegoten, zoodat de droge beek beddingen in rivieren veranderd zijn. Hedennacht stroomde het water de stad binnen. Alle loopgraven staan onder water en bij de Boemelianabronnen zijn zelfs de verschansingen weggespoeld Daar werden een twintigtal muilezels door den stroom meegesleurd. De kanon nen van middelbaar kaliber van een pantserkruiser, die bij Henni waren op gesteld, zijn in den weeken bodem weg gezakt. Heel de oase is één modder poel en nog altijd houdt de regen aan. Toch schijnen de Turken hun actie ijverig voort te zetten. Althans een tele gram van het „Agence Ottomane" meldt dat zij op 17 dezer Mesri weer hebben bezet. Na hevigen strijd zouden zij de stellingen van Ahmed Missa genomen hebben, en hun rechtervleugel zou tot Reiss doorgedrongen zijn. In tegenstelling met deze berichten, welke, zooals men ziet gunstig, voorde Turken, komen uit Italiaansche bron tijdingen, die natuurlijk voor de Italianen heel wat rooskleuriger zijn. Zoo meldt een telegram aan de „Herald'', een blad, dat, zooals men weet, geheel aan Italié's zijde staat, dat de Italiaansche vloot Maandagmiddag tusschen drie en vijf uur op een afstand van vier kilome ter de dorpen Am Russ en Ing- ei-Giemah, hevig gebombardeerd heeft. De Turken, die daar gelegerd waren, moesten met zware verliezen aftrekken. Volgens hetzelfde blad is de toestand in Tripoli veel beter dan de andere bladen weten te melden. De correspondent al daar zegt b,v. dat de berichten over watergebrek uit de lucht gegrepen zijn. Tripoli heeft water genoeg en er be hoeft heusch niet uit Italië worden aan gevoerd. Binnen de Italiaansche stellingen liggen niet minder dan een honderd goede bronnen. Ook de berichten om trent de cholera zijn erg overdreven. De epidemie vermindert, volgens de „He ralds-man, zeer snel 11 De discipline onder de troepen is uitstekend 1 Dagelijks hebben nog schermutselingen plaats, doch de Turken zijn er niet in geslaagd, om de Italianen uit hun stellin gen te verdrijven. De geruchten blijven loopen als zouden de Arabieren van plan zijn, zich naar het binhenland terug te trekken. Maandag is te Tripoli de verjaardag van de koningin-moeder gevierd. De schepen in de haven waren versierd. Vanaf het Amerikaansche consulaat woei de vlag, op het Duitsche echter niet". Tot zoover de „Herald"-inlichtingen, die.wii wijzen er nogmaals op, uit Itali aansche bron komen. Juist daarom is het verklaarbaar, dat zij in zoo lijnrechte tegenspraak zijn met de berichten uit Constantinopel of de telegrammen die niet rechtstreeks uit Tripoli verzonden worden. den der Chineezen wenschen het aan blijven der Mandsjoedynastie, slechts drie tienden willen ze verjaagd zien. Zouden de rebellen er in slagen den troon omver te werpen, dan zal die over winniDg der revolutionairen een bloedige reactie uitlokken en zou er een verschrik kelijke burgeroorlog door worden ver oorzaakt. Yuan Shikai zeide verder, dat hij er tegen was, dat het hof naar Jehol wordt verplaatst, daar zulk een paniek zou kun nen veroorzaken, die onnoodig bloed vergieten tengevolge zou hebben. Gekozen de heerenB. Timmermans- amusants was ten gehoore gebracht, al Verschure, 89 stemmen A. G. Rubbens, moest erkend worden, dat eene grondige 81 stemmen; terwijl op den heer P. v. studie van het onderwerp uit zijne woor- dén gebleken was. Doch alles werd ver goed door het tweede gedeelte. Hier kwam zijn „groot-kunstenaar-zijn" in 't volle licht. De stem moge niet den vol len klank hebben, benoodigd om alle gevoelsuitingen tot haar volle recht te brengen, zij wordt gesteund door eene De Opstand. Zooals de zaken zich thans laten aan zien, zal de vrees der Mandsjoes, dat China één groote republiek'zal j worden weldra misschien niet meer gegrond zijn Handelsschool. Door het gemeentebestuur van Waal wijk is aan de Statenleden 't volgende adres verzonden Waalwijk, 22 November 1911. Edelgrootachtbare Heer. Wellicht is ter uwer kennis geko men het artikel van Dr. van Gils te Rolduc over subsidieering van confes- sioneele en neutrale handelscholen, voor komende in het Noord-Brab«ntsch Dag blad „Het Huisgezin" van den 17 No vember 1911. Den sehrijver gaf het feit, dat ons Bestuur zich tot de Vergadering van de Staten van Noord-Brebant wendde met een verzoek om subsidie voor een van gemeentewege te Waalwijk te stichten handelsdagschool, aanleiding zijne vroeger reeds gepublieerde be schouwingen omtrent de subsidieering van confessioneele handelsscholen nog maals aan het publiek voor te leggen, thans na aan die beschouwingen eenige aanteekeningen te hebben toegevoegd, speciaal met betrekking tot het genoem de adres van ons Bestuur. Wij willen niet afkeuren, dat de schrij ver propaganda maakt voor debeginselen welke hij voorstaat, alleen wenschen wij onder Uwe aandacht te brengen, welke practischë bezwaren de oplossing van de quaestievan het handelsonderwijs, zooals Dr. van Gils zich die ook voor onze gemeente voorstelt, met zich brengt. Het is ons niet duidelijk, waarom de schrijver ons eene openbare handels school zou willen onthouden zoolang subsidieering van de confessioneele handelscholen niet is verkregen, dat hij pvas. gaarne eene subsidie voor een school zou geweigerd zien omdat die voor de scholen naar zijn beginsel nog niet is te verkrijgen. 1 Gesteld dat de subsidieering zooals hij die zich wenscht na eenige jaren verkregen wordt, is dan Waalwijk al terstond in het bezit eener handelschool, opgezet als die, naar onze plannen Wij twij felen niet aan de goede bedoelingen van Dr. van Gils ten einde de stichting van eene bijzondere handelsschool in zijn geboortestad in de hand te werken maar wij weten reeds, hoe al sinds jaren onze gemeente eene bijzondere en meer uitgebreid lagere school werd toegedacht hoe die school nog steeds moet gebouwd worden en hoe zulks nog jaren op zich kan laten wachten. Is het dan niet met recht te vreezen, dat het evenzoo zou gaan met de bijzondere handelsschoo en dat daarenboven vele plaatsen ons den voorrang zouden bestrijden. En intusschen zal handel en industrie, de handeldrijvende en industrieele midden stand uit onze streek moeten verstoken blijven van hetgeen zoo broodnoodig is Echter afgescheiden van dat alles, is het onze overtuiging, dat gelet op de ligging onzer gemeente in het midden eener streek van gemengde bevolking eene gemeentelijke handelsschool beter tot haar recht zal komen dan een spe ciaal Roomsch-Katholieke. Wij hebben gemeend een en ander onder Uwe aandacht te mogen brengen. Intusschea blijven wij onze zaak in Uwe belangstelling aanbevelen. Met ware hoogachting. Burg. en Weth. van Waalwijk. Vaandrig. De Minister van Oorlog heeft be noemd tot vaandrig bij het Regiment Grenadiers en Jagers te 's Gravenhage, onze stadgenoot den heer Z. F. Fetter. Kamer van Koophandel. Bij de heden gehouden verkiezing van twee leden der Kamer van Koop- Loon 73 st. waren uitgebiacht. Verschillende personen vereenigden nog een of meer stemmen op zich. St.-Nicolaas. Een kindervriend wenschte de arme kinderen ook te doen deelen in de vreug- op het St. Nicolaasfeest. Om daartoe 1 voordracht, een techniek, eene innigheid, te komen doet hij een beroep, vooral die veel van het ontbrekende vergoedt; op de Moeders, die zelve met kinderen rPen h°ort rJ^s bij de eerste maten te c. M. Idoen te hebben met een geroutineerd gezegend, hunne kleinen met St. N,colaas Langer; d|e van de minste §ingen partij in volle vreugde zien; die dus gevoelen weet te trekken, die door en door mu- wat het voor velen zeggen wil, dat alles zikaal is. Alles klonk dan ook diep ge- te moeten missen, en die in plaats van voeld, zuiver en boven alles beschaafd, een vreugdedag een dag van droefheid ^n ^l^n^ de gedichten zelf l ^Het lezen beleven. Ziet dan allen eens rond in reeds daarvan klinkt als muziek in de .ooren. Die oude, vlaamsche taal met uwe kinderkamers, kasten enz. hoevele 1 bare typische woorden en uitdrukkingen waardelooze voorwerpen er zich bevin- doet verborgen snaren der ziel trillen den, welke de arme kinderen gelukkig en men bejammert, dat onze taal van kunnen maken. Alles is welkom, oud lieverleden zulke mooie, teekenende gebruikt speelgoed, minderwaardige klee- ^itdrakkin^dier "gèdl^ten^óg^Msterlrt dingstukken, in een woord, alles. wordt door eene nobele, frissche melo Laat het bezorgen bij de Eerw. Zusters die, met den tekst als vereenzelvigd der St. Antoniusparochie, die zich gaar- daar moet een resultaat bereikt worden, de belasten met de reparatie van het waaroP de componist trotsch kan zijn en dat een weelde voor het luisterend beschadigde en de u.tdeel.ng daarvan. uitmaakt Nu zouden wij achter- Een kindervriend. eenvolgens kunnen spreken over de Najaarszitting der Provinciale Staten, liederen: Mooi Grietje, Moederke alleen, Ter behandeling in deze zitting zijn Als 't Zondag is, De wiegende Mijn- alsnog ingekomenwerker, Marleentje, Het Boorlingsken, Ontwerp-besluit, houdende afwijzende Speldewerksterhed, Noordzee, Hemel- beschikking op de aanvrage van de ge- huis, Lapper Krispijn, de Kwikstaart meenten Waalwijk en Breda en van 't enz. doch wij zouden dan te uitvoerig bestuur der Hanze te Breda, tot het ver- worden. Liever raden wij daarom allen eenen eener bijdrage aan 't handelson aan deze kerngezonde melodieen te derwijs tot een bedrag van 25°/o in de koopen, die, wij twijfelen er niet aan, onderwijzers-jaarwedden. hoorden als uitvoerder genot zullen ver schaffen. Dat het publiek onder den ïn- Voetbalver. Waalwijk Vooruitdruk geraakte, bewees wel de forsche Het was Zondag jl. voor W.V. weer wijze waarop het de refreinen uit Ti- een bijzonder slechte dag, want beide neken van Heulen" en de „Gilde viert", elftallen dolven het onderspit. Het le meezong. Moge de oproep van den trok reeds onvolledig naar Excelsior te toondichter tot de aanwezigen en vooral Tilburg en toen na een kwartier spe- tot de vrouwen gericht om de gedichten ens ook de linksbuiten zich blesseerde als de muziek in breeder kring te ver en het veld moest verlaten, hadden de spreiden niet vergeefs zijn geweest. Tilburgers geen moeite hun tegenstan- Hartelijk toegejuicht verliet de kunste der met 61 te verpletteren. naar het podium, het publiek de zaal W.V. II verloor met 4-3 van Rapiditas en velen der aanwezigen zijn zeker W. alhoewel W.V. vóór rust met 3—1 vóór B. dankbaar geweest voor den genot- Het verbazend slechte weer, was vollen, leerrijken avond hun verschaft, nier de hoofdoorzaak der nederlaag. Wij zullen niet verder over dezen reurigen dag uitwijden, doch willen alleen opmerken, dat het hoog tijd wordt, dat beide elftallen revanche gaan nemen over de diverse nederlagen. op- Brooddwang? Wij lezen onder bovenstaand schrift in „De Tijd" Van de „Echo van het Zuiden", een te Waalwijk verschijnend katholiek blad A.s. Zondag zal op het terrein te hs uitgever en redacteur deheerAntoon Waalwijk de wedstrijd van het seizoen Tielen. Op diens drukkerij werd sedert plaats hebben. Het Bergsche Sparta een aantal jaren ook gedrukt „De Ka- komt dan W.V. een bezoek brengen, tholieke Lederbewerker" orgaan van terwijl W.V. II naar Dongen trekt, om Men >,R- K. Lederbewerkersbond." Nu aldaar D.V.C. te ontmoeten. is op de jongste Bondsvergadering be- Emiel Hullebroeck. sloten, het contract met den drukker te - u doen eindigen op 31 December a. s. Zondagavond hield bovengenoemde reden voor die opzegging werd niet Artist uit Gent, daartoe uitgenoodigd AHeen blijkt uit het verslag door de vereen.g.ng „Waalw.jks Belang Bondsvergadering> dat een be- in de zaal Musis Sacrum eene voordracht ambt0 had medegedeeid, een offerte voor over den Vlaamschen Volkszang. Klokke hd drukken te hebben ontvangen met acht (leve het goedeivoorbeeld betrad conditieS) die zeer voordeelig zijn, waar de Zanger-Compooist voor een niet over- met aigemeene stemmen op één na werd talrijk doch uitgelezen publiek het po- besloten) bet bestaande contract met den dium, om eene korte uiteenzetting van Tielen te beeindigen. het volkslied- te geven. Gevoel, sprak de Echo van het Zuiden" wordt hij o.m., is kunst en wie gevoelt, is k han"delwijze van den Bond gelaakt kunstenaar, ook al zou hlJ êeen toon Laar het opzeggen van diensbetrekkingen aan eenig instrument weten te ontlokken. 0Pgave van redenen door katho Teruggaande tot de 12e eeuw, maakte Lj ke organjsaties behoort te worden hij er opmerkzaam op, hoe het jaarta bestrede° er na het ontvangen van een dier liederen vaak zeer moeielijk is vast vQor het Bondsbestuur geledenheid is te stellen, hoe zelfs documenten, welke t om over een voordeeiiger aan- aangaande den oorsprong en de betee-1 bieding te spreken kenis dier liederen licht zoudeni kunnen lntuss(fhen verzekert het blad dat nu de verspreiden, dikwijls tegenstrijdige ge- den heef Tjelen wiens drukkerij gevens leveren. De vroegste gedichtennaluuriijk eenigszins op dit belangrijk waren op Gregoriaanschen zang en werk ingericht, daarvan beroofde Latijnschen tekst; later verschenen er» in de Fransche, Vlaamsche en andere moderne talen. Troubadours en Sagen- dichters, die het land doorreisden en van burcht tot burcht trokken, brachten de liederen tot meerdere bekendheid en en hem aldus benadeelde, ditmoet wor den opgevat als een straf, omdat de „Echo van het Zuiden" bij de jongste staking onpartijdig is gebleven, dat hij zijn kolommen ook voor de tegenpartij van den Bond heeft opengesteld en bij dat deze niet spoediger algemeen ingang de leidi van het blad niet gezwicht vonden, moet bij meer andere dingen, bedreigingen, in welken vorm ook toegeschreven worden aan het twijfel- dan QQk achtig allooi zoo van het gedicht zelf Wj. kunnen over deze zaak, zonder als van de muziek. Na enkele dichtjes |naderJe gegevens geen oordeel uitspreken gezongen te hebben van weinig melodie maar a&h»en haar van genoeg beiang en rythmus, als de „Koningskinderen melding van te maken, gaf hij nog het Wilhelmus, de „Tiende om BAARDWIJK. Zondagavond werd bij den heer P. v. Cromvoirt een concert ge geven door de liedertafel fTot bloei der Toonkunst'. De zaal was niet druk bezet, wat wel jammer was daar dit avondje ge geten werd ter eere van den president, die Not. jl. zijn zilveren feest vierde als onderwijzer ter dezer plaatse. Het kwartet uit Waalwijk, reeds genoeg bekend om er verder over uit te wijden, voldeed wederom ïijzonder, #Het paartje van Drumpt* luet-scène kwam uitstekend, tot zijn recht, en deed allen schaterlachen. Nummer 9 oningevuld op het p ograrn) was een ver rassing voor de aanwezigen. Men huldigde den president en bood hem, onder een schoone toespraak van den heer Breuer, een prachtige schilderij aan Beethoven voor stellende. Zeer getroffen door deze verrassing be dankte de jubilaris in welgekozen woorden de leden der Liedertafel voor hunne be langstelling en erkentelijkheid en zal die ten alle tijde op hoogen prijs weten te stellen. NIEUWKUIJK. Weid gisteren door j,de Wets' Zonen' en door de Liedertafel geteerd, thans vierde ons zangkoor //St. Caecilia" feest. Na eerst de plechtige H. Mis te hebben bijgewoond vereenigden zich de leden bij den heer P. A. Merkx alwaar den dag verder feestelijk werd doorgebracht. Het diner door den heer Merkx klaar maakt werd alle eer aangedaan. Ef heerschle den heelen dag een zeer gezellige stemming onder de feestvierenden, VLIJMEN. Maandag 27 Nov. a,s. zal ten raadhuize dezer gemeente om 11 uren de aanbesteding plaats hebbsn van 5 wagons porfielsleenslsg aan het station S.8. alhier te vervoeren naar den gemeeuteweg in den polder. Voor de vacature in onzen gemeen teraad zijn heden candidaat gesteld de heeren H. Boom Azn. en M. J. Mom met steeg. BESOIJEN. Deze gemeente zal in 1912 voor de nationale militie te leveren hebben 6 manschappen waarvan 4 ter volledige en 2 tot korte oefening zullen worden ingelijfd. lo verband met de op den 16 Nov. jl. ingevoerde nieuwe postregeling is bepaald dat de correspondentie ten kantore kan worden afgehaald op werkdagen van 2.45 —3 en van 77.30 uur en op Zondagen des vm. van 7,458 uur. CAPELLE. Vergadering van den raad der gemeente Capelle op Zaterdag 25 Nov. 1911 des voorm. 10 uur. Te behandelen 1. Ingekomen stukken (liggen op de se cretarie ter lezing). 2. Verzoek om afschrijving aanslag in den Hoofd. Omslag wegens vertrek uit de ge meente. 3. Voorstel tot invoering van straatver lichting op de Iloogevaart. 4. Voorstel schoollokaal beschikbaar te stellen voor een landbouwwintercursus. 5. Voorstel tot vergrooting van den tuin bij de school in de Nieuwstraat. 6. Voorstel tot vaststelling voorwaarden voor de openbare verpachting van het kaai- eu havengeld 1912. 7. Voorstel tot af- en overschrijving op posten der gemeente-begrooting 1911. 8. Benoeming Lid van het algemeen Armbestuur. 9. Benoeming stembureau voor eventueele verkiezingen Leden van de Raad, van de Piov. Staten en van de 2e Kamer in 1912. 10. Benoeming stembureau voor even tueele verkiezingen van Leden van de Kamer van Arbeid (Schoenmakersbedrijf) in 1912. 11. Vaststelling suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1911. Op de op Vrijdag gehouden verga dering van de Landbouwv. is besloten den heer Benjamiuse, als leider van den land- bouwcursus een gratificatie te geven groot f25, als blijk van waardeering. Dinsdagavond had de heet J. de Gr het ongeluk, terwijl hij per fiets de Vaart kant af reed, even voorbij den heer J. C. Boezer, in de vaart terecht te komen. Hij kwam met een nat pak vrij. WASPIK. In de vergadering van stem gerechtigden ingelanden van het Waterschap Groot-Waspik en Raamsdonk is als polder meester gekozen de heer Joh. Knaap Gzn. in de plaats van den heer J. Lankhuijzen, die als zoodanig had bedankt. In den nacht van Zondag op Maandag ziju bij den heer B. Kamp alhier 10 kippen en een haan ontvreemd. Daar men op een paar plaatsen in 't veld doode kippen ge vonden heeft vermoedt men, dat een lor- 1 van het Zuiden. li—

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5