F— Mandos-Vinken, Fijne Heeien Mode-Artikelen, Biljart-Concours 4 prijzen. Lees dit ONS RECLAME-PAKKET. ONZE RECLAME PHONOGRAPH WMWIlIe Advertentiën H- v. Drunen-Jansen. Hollandsche Anthraciet Corn, van derHejjden- Wakkers. Gemeenteraad. Handelsberichten A anvang Zaterdag 25 A or, einde Maandag 27 Aor. A. van der Woude Rz. Morgen verwacht Rechtstreeks uit de wa gons, bij afname van min stens 5 mud contant f 1,20. Uit het magazijn steeds verkrijgbaar aan concu- reerende prijzen. (cbool te onthouden. Kan uien voor ons en de geheele streek tjls idealer denken, dan lager onderwijs,i m.a.l.o., handelsonderwijs en dan de vak school, neen voorzeker, en dan ook hoe {»rder hoe beter. Eenige R.K. Waalwijkers. BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 20 Nov des voormiddags ten half elf uur. Voorzitter de Edelachtb. heer C G. Verwiel. Ongeveer kwart voor elf uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig is de heer J. Groenen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged Staten, houdende goedkeuring suppletoir kohier Hoofd. Omslag. b. Schrijven van den heer v d. Hammen houdende mededeeling dat hij zijne be noeming tot onderwijzer, belast met het herhalingsonderwijs, aanneemt. c. Een schrijven van den heer van der Hammen, eenige dagen later ingekomen, waarin hij mededeelt dat hij zijne benoe ming tot onderwijzer belast met het her- ïalingsonderwijs niet kan aannemen we gens zijne vele werkzaamheden. d. Een schrijven van den heer F. Snijders ïoudende mededeeling dat hij zijne be noeming tot onderwijzer, belast met het herhalingsonderwijs, aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van de afd. Langstraat van den Bond van Ned. Onderwijzers, ver zoekende verbetering te brengen in de salarisregeling der onderwijzers aan de openbare lagere school. Bij dit adres is een memorie van toe lichting en eenige tabellen gevoegd Adressanten wijzen er op dat de sala- lisregeling in deze gemeente niet even redig is aan de eischen die worden gesteld en verzoeken het aanvangssalaris te verhoogen, als ook de periodieke ver hoogingen en deze ook nog vlugger te doen plaats hebben. Voorzitter. Waar adressanten zeggen dat het aanvangssalaris, het minimum niet geëvenredigd is aan den levensstandaard kan ik meegaan. Doch de financien laten het niet toe. Ik stel daarom voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Worden de financien beter, dan zou ik de salarisregeling herzien. Winkel Indien wij van het Rijk als buitengewone subsidie f800 krijgen, kun nen de salarissen dan worden herzien. Voorzitter. Ik zou daarmede liever wachten tot we het ge'd hebben. Mis schien krijgen wij de subsidie voor de laatste maal en misschien ook krijgen wij ze in 't geheel niet meer- Broeders. Dat zou ook te voorbarig zijn. Winkel. Ik zei ook »indien.« Wordt besloten het adres voor kennis geving aan te nemen 2. Vaststelling verordening als bedoeld ln art. 178 der gemeentewet. Conform het voorstel van B. en W. wordt de verordening, na voorlezing vast gesteld. 3. Schrijven van Ged. Staten, houdende verzoek om op bijgaand schrijven van den heer van Oudenhoven van advies te willen dienen. Uit de voorlezing van dit schrijven blijkt, dat de heer van Oudenhoven Ged. Staten verzoekt, zulks in verband met zijn pensioensbijdrage, zijn huishuur, die op f 200 is gesteld, doch bij welks vast stelling rekening is gehouden met het oude bouwvallige schoolhuis wat geamo- veerd is moeten worden, te willen ver hoogen met f 150 en alzoo te brengen op f 350 wijl hij nu in een naar de laatste eischen des tijds Ingericht en van gas- en waterleiding voorzien huis woont. Adressant wijst er op dat in zijn onmid dellijke omgeving 2 huizen staan d e in geen enkel opzicht met het zijne kunnen worden vergeleken en des ondanks een huur opbrengen, het een van f 225 en het ander van f260. Voorzitter. Burg. en Weth. hebbeniu enkele gemeenten die in de 6e en 7e klasse van den Hoofd. Omslag zijn onder gebracht eens geinformeerd hoe hoog de huurwaarde daar zijn en dat is Waspik f300, Raamsdonk f250, Vucht f250, Kaatsheuvel f 350, Rosmalen f 200, Heus- den f250, Osch f300, Waalwijk f200, Ginneken f300, Oosterhout f300 en Eindhoven f 400. Both. Zou hij met die huizen in zijn onmiddellijke nabijheid die slagerswinkel bedoelen. Voorzitter. Ik veronderstel dat hij daar mede die huizen van mijnheer Broeders op 't oog heeft. Winkel- Ik vipd de huurwaarde die mijnheer van Oudenhoven verzoekt veel te hoog. Besluiten wij daartoe, dan moet ook zijn opvolger daarna in het pensioens fonds storten en daarmede dienen wij hier rekening te houden. Broeders. Ik zou het hem gaarne gunnen, maar zoo hij dat vraagt kan het niet. Winkel. Ik geloof niet, een enkel huis er buiten gelaten, dat er in de"geheele gemeente een huis is dat een huurwaarde van f 350 heeft. Dat huis van mijnheer Groenen heeft het niet en als ik dat van mij moest gaan verhuren dan zou ik blij zijn als het f 2.25 opbracht, 't Is een veel te ingrijpenden maatregel zoowel voor zijn opvolger als voor de gemeente. Voorzitter. Als wij 't op f 250 brachten Broeders Er kan nog wel iets bij f 10 voor waterleiding. Voorzitter. Ik zou het op f250 laten, 't wordt anders zoo'n ongelijk bedrag en 't scheelt dan toch niets. Both. Ik denk, dat hij als hij het voor f350 moest gaan huren, er wel wat op zou tegen hebben, Wordt besloten Ged. Staten te berich ten dat de raad van meening is dat een huurwaarde van f350 veel te hoog is en f250 voldoende is. 4. Schrijven van Ged. Staten waarin gevraagd wordt of er motieven zijn tot tractamentsverhooging van den Burge meester en den Secretaris. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor Ged. Staten te berichten dat er geen termen aanwezig zijn om de salarissen te verhoogen. Aldus wordt besloten. 5 Schrijven van den heer G van Ou denhoven naar aanleiding van de dis cussie gehouden over den toestand van het Openbaar Lager onderwijs in deze gemeente, in de vorige vergadering van den Raad. (Zie Echo van 8 October waarin dit schrijven in zijn geheel is afgedrukt). Voorzitter. Verlangt een van de heeren hierover het woord Winkel Op de le plaats moet ik zeg gen dat deze brief geen antwoord is op hetgeen wij den heer van Oudenhoven hebben gevraagd n.l. wat hij zal doen om verb'tering te brengen in het on derwijs en op de 2e plaats kan ik niet nalaten op te merken dat de heer van Oudenhoven er een persoonlijke zaak van maakt. Er zijn bij mij klachten over het onderwijs gekomen welke mij bij onderzoek bleken gegrond te zijn* En die klachten zijn niet door een, maar misschien wel door 20 a 30 ouders geuit welke allen nog bereid zijn die te be amen. Die klachten, mijnheer de Voor zitter, heb ik hier ter sprake gebracht, meende dit verplicht te zijn. Ik geef in overweging Mijnheer van Oudenhoven te vragen of hij alsnog bereid is om maatregelen te nemen, welke leiden tot verbetering en welke hij denkt te nemen. Ik handhaaf alles wat ik in een vorige vergadering heb gezegd. Ik doe dit te meer omdat geheel de raad una niem besloot den heer van Oudenhoven te verzoeken verbetering te brengen in het onderwijs. Wat de heer van Oudenhoven er mee voor gehad heeft om dit schrijven in de courant te plaatsen, begrijp ik niet goed Hij heeft zich daar zeker mee willen schoonwasschen. Nogmaals verklaar ik mijnheer de Voorzitter, dat ik al mijn woorden gesproken in de vorige verga dering handhaaf. Voorzitter. Ik denk dat hij liever had gehad dat die klachten niet in het open baar waren behandeld. Winkel. Herhaaldelijk zijn er klachten gekomen, niet alleen dit jaar, maar reeds lang daarvoor zooals mijnheer Klerkx in de vorige vergadering zei. Vroeger toen ik geen lid was, sprak men mij ook wel eens over het onderwijs en dan zei ik: gaat dan naar den Burgemeester toe en deel dien uw klacht mede. Nu ik lid van dezen raad ben geworden en men met verschillende klachten tot mij komt ben ik verplicht deze hier ter sprake te brengen. Ik doe dit niet uit zucht tot praten of om den heer van Oudenhoven eens af te kammen of hem daarmede onaangenaam te zijn, volstrekt niet, ik doe dit alleen om dat ik verplicht ben de belangen van de gemeente te behar tigen en het onderwijs is zeker een van de grootste belangen. Hij behoeft niet schuil te gaan met te zeggen dat er langdurige vacatures zijn geweest, daar voor hebben de kinderen 2 maanden een halven dag op straat geloopen- Boven dien de klacht betrof niet een jaar, maar verscheidene. Ik heb met enkele kinderen nogmaals de proef op de som genomen en weer bleek mij dat de klachten gegrond waren. Zoo vroeg ik b.v. >het paard tot welk geslacht behoort diten kreeg ik tot antwoord tot het mannelijk, 't Is gewoon verschrikkelijk. Ik neem dan ook geen woord terug. Al is de heer van Ouden hoven dan ook nog zoo kwaad. Wien de schoen past trekke hem aan. Als ik mijn plichten verzuim of daarin te kort schiet dat men er mij gerust op wijze. Dat hij zijn schrijven in de courant heeft gepubliceerd en wij daarin per soonlijk aanvalt is nonsens. Ik geioof niet dat hij er iets mee heeft bereikt. Wij hebben allen, de heer Groenen was afwezig, het besluit genomen, allen waren het volkomen met mij eens. Hij zegt in zijn schrijven wel dat hij zich van niets aantrekt, maar hij is verp'icht, wel dege lijk verplicht zich dat aan te trekken. Voorzitter. Ik stel voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen en de plaatselijke schoolcommissie, hier B. en W. met een onderzoek naar de gegrond heid der klachten te belasten, die van hare bevindingen een verslag aan den gemeenteraad zal uitbiengen.^ Winkel. Ik stel er prijs op dat de heeren mij anders beoordeelen en over tuigd zijn dat ik niet gesproken heb uit zucht tot praten of om mijnheer van Oudenhoven onaangenaam te zijn. We zijn steeds zeer welwillend tegenover elkaar geweest, altijd hebben we elkaar, zooals dat behoort, gegroet. Ik heb ei ook geen oogenblik aan gedacht om persoonlijk te zijn. Toen de begrooting in behandeling kwam, achtte ik het mijn plicht op de vele klachten die tot mij waren gekomen over het onderwijs, te wijzen. Both. Ik ben het ten volle met den heer Winkel eens. Winkel. Zijn schrijven is zeer mis plaatst. Both. Ik kan mij met het voorstel van den Voorzitter niet best vereenigen want mijuheer van Oudenhoven maakt in zijn schrijven den geheelen raad voor leugenachtig uit. De Voorzitter zelf heeft ons herhaaldelijk verklaard dat hij den heer van Oudenhoven meermalen er op heeft gewezen dat er klachten kwamen over het onderwijs en hij zegt dat nooit een enkele klacht tot hem is gekomen. Dat moet dan toch een fatale leugen zijn. Hij zegt dat het hoor en wederhoor niet op hem is toegepast en hij is er reeds menigmaal opgewezen Broeders. Ja, dat is te verregaand. Voorzitter. Als er klachten waren gekomen, dan heb ik altijd met hem daarover gesproken* Maar de bedoeling van hem is geweest; tenminste dat maak ik uit het schrijveu op. dat hij liever had, het niet publiek was gekomen. Winkel. Maar wat is meer logisch dan als er klachten komen en u brengt die over en hij gaat daar niet op ir., dat er hierin de vergadering over wordt gesproken. Both. Daar is dan niets tegen ook. Winkel. En hij beweert maar ge woonweg nooit een enkele klacht ge hoord te hebben. Dus -wij zitten hier maar praatjes te verkoopen. De Voorzitter handhaaft zijn voorstel. Winkel. Als hij het onderwijs wil verbeteren dat hij de kinderen dart werk mede naar huis geeft, wat ze thuis moeten afmaken en wat een volgenden dag door de onderwijzers wordt nagezien, dan zijn ze meteen van de straat af ook. Klerkx. Volgens het voorstel van den Voorzitter is de kwestie niet voldoende opgelost. Hij zegt nog nooit eenige klacht te hebben gehoord en in het Dagelijksch bestuur zijn meermalen klachten besproken en besloten werd dan dat de Voorztiter het hoofd daarop zou gaan wijzen. Voorzitter. Ik zou het eerst nog eens samen bespreken, dat is beter. Both. Ik kan het niet goedkeuren dat hij heel den raad door het slijk sleurt en voor leugenachtig uitmaakt. Winkel. Van beschuldigde is hij nu aanklager geworden. Ik geloof niet dat wij dat zoo maar over ons mogen laten heengaan. Voorzitter. Als ik er het hoofd op wees dat er klachten waren gekomen, dan kreeg ik telkens voor antwoord dat de kinderen hier zeer onwelwillend en ondeugend zijn en altijd door de ouders worden gehandhaafd. Winkel. Dat moet hij niet zeggen want ze rillen en beven voor hem. Both. Hoe durft hij beweren, dat hij nooit eenige klacht heeft gekregen. Onze Voorzitter en die geloof ik gaarne zegt meermalen klachten tot hem te hebben overgebracht. Winkel. In zijn brief maakt hij u alzoo gewoonweg voor een leugenaar uit. Voorzitter. De kwestie is maar dat hij liever had gehad dat de zaak niet publiek was geworden. Winkel. Dat is toch een logisch gevolg. De Voorzitter zegt verder dat hem is gezegd dat de onderwijzer Kemperman thans onderwijzer aan de school in den Bergdijk te Kaatsheuvel gezegd heeft dat de kinderen daar veel welwillender zijn en lang niet zoo ondeugend dan hier en het daarom veel gemakkelijker werken is dan hier. Klerkx. Hij heeft toch direct verande ring in de school gebracht. Eerst had hij maar vijftien jongens in zijn klas en de juffrouw en de andere onderwijzers hadden veel te veel leerlingen. Ik begrijp alleen maar niet goed, hoe hij durft spre ken dat hij nooit eenige klacht heeft vernomen. De heer Winkel zegt dat de raad de blaam die door het schrijven van den heer v. Oudenhoven op hem is gewor pen, niet mag laten kleven. De heer Both zegt nogmaals zich met de strekking van het antwoord van den heer van Oudenhoven niet te kunnen vereenigen, als zijnde dit in strijd met de verklaring van den Voorzitter en waardoor den Raad der Gemeente in een leugenachtig daglicht wordt gesteld en dient het volgende voorstel in De Raad der gemeente Besoijen, in openbare vergadering bijeen op 20 Nov. 1911, kennis genomen hebbende van uw schrijven, o. m. van deze zinsnede als zou hef hoor en wederhoor niet zijn toegepast, heeft de eer u te doen weten,1 dat hij zich met Uw antwoord niet kan vereenigen, aangezien dit in strijd is met de verklaring van den Voorzitter, welke verklaarde herhaalde malen over de aangelegenheden van het openbaar on derwijs met u gesproken te hebben." Winkel. Ja, in hoofdzaak wordt feitelijk onze Voorzitter aan de kaak gesteld. Voorzitter. Ik zou eerst nog eens met hem onderhandelen alvorens het publiek te doen. Van der Heijden. Dan krijgt hij als 't ware gelijk. Broeders. Wij moeten dat schrijven weerleggen en zeggen dat wij geen abuis hebben gehad. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Both aangenomen. Voorzitter. Nu zullen wij eerst het antwoord afwachten eer wc verder gaan. Winkel. Ik zou u in overweging willen geven om, wanneer er een antwoord is ingekomen zoo spoedig mogelijk een vergadering te houden opdat deze kwestie zoo spoedig als mogelijk is, van de baan kan worden geschoven De Voorzitter zegt toe dittezullendoen. 6. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur (periodieke af treding). Aan de beurt van aftreding is de heer Bakker. Wij stellen echter prijs op een goed administrateur en daarom stellen (Wij voor als candidaten: 1 M. Verhagen. 2 Bakker. De heer M. Verhagen werd met alge- meene stemmen benoemd. Klerkx. Het armbestuur maakt toch uit wie administrateur zal zijn. Voorzitter. Ja. 7. Vaststelling armenrekening 1910. De ontvangsten bedragen t 1171.84, de uitgaven f 1273.06'/2, zoodat de reke ning sluit met een nadeelig slot van f 101.21'/2. De heer Winkel vraagt of het niet noodig en gebruikelijk is dat de rekening door een commissie wordt onderzocht. Zoo kan hij er echter niets van zeggen. Indien de Voorzitter echter de volle ver antwoording op zich neemt, kan hij ze goedkeuren. De Voorzitter zegt de volle verant woording op zich te nemen en zegt toe dat in het vervolg de rekening in handen van een commissie zal worden gesteld. Bofh. Ik geloof niet dat de leden van het armbestuur ooit een vergadering hielden. Klerkx. Ze zijn toch verplicht te ver gaderen. Both. Nu wij een beter administrateur hebben is het te hopen dat de zaak in een beter spoor zal loopen. 7. Vaststelling begrooting 1912. De ontvangsten bedragen f 1932.0672 de uitgaven f 1032.06'/5 De heer Winkel vraagt of, als f200 subsidie aan het armbestuur wordt ge geven, er kans bestaat dat wij f800 subsidie krijgen van het Rijk. De heer Broeders zegt dat gewoonlijk f 200 subsidie wordt gegeven aan het armbestuur en dat de gemeente verplicht is geld aan de arihen af te geven. De begrooting wordt goedgekeurd. Winkel. Bij de behandeling van het schrijven van den heer v. Oudenhoven heb ik nog iets vergeten. Ik moet n. 1. protesteeren tegen de volgende uitdruk king die in den brief voorkomtHeeft hij zich met eigen oogen er van over tuigd hoe in deze gemeente de onder wijzers der openbare school schromelijk en schandelijk hun plicht verwaarloozen en de leerlingen aan hun lot overlaten. Deze uitdrukking heb ik beslist niet gebezigd en is ook noch in de notulen noch in het verslag te vinden. Ik verzoek daarom beleefd dit in de notulen op te nemen. Verder wordt besloten het herhalings onderwijs te geven van 7.15 tot 8.45 uur 's avonds. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van Reel. Hoofd. Omslag. SPECIALITEIT IN Grootestraat B 142. 949 bij deu Heer H. v. DRUNEN- Jansen. EN Zie verder het reglement in het Café. 428 DRAISMA •VAü1 VALKENBURG'S LEVERTRAAN-*. LEEUWARDENS ïm Waalwijk Besoijen Capelle Loonopzand Raamsdonk Sprang Udenhoot Vijmen Waspik Verkrijgbaar te bij A. VAN HIL8T. H. BOTH. C. VOS-v. GENT. A. VERMEER. Wed. G. KONINGS. A. GEENEN. P. L. J. RATS. P. VAN VALDEREN. C. VAN BAVEL. Iloflrtveranrier Taa M de Koüingin. Die zich een goed Nikkel met prachtige nikkelen Kitting wensebtaan te schaffen, zende postwissel i f 2,50 of een in veel beter kwal. f 8,75 en voor een BA8SSS-HOB&OSH met Halskoordje f 2,75. Toezending franco Een Anzicht-Album in prachtband, groot 24 bij 26 cM., inhond 200 stuks. Een Panorama Spiegel, verrassend voor iedereen die er prentbriefkaarten op nahondt. Voor den spiegel geplaatst, verkrijgt men een verrassend effect. Twaalf mooie Kaai ten voor Album en Spiegels Een practische soliede Vulpenhouder met reserve pennen iu Rood-Etoi. Een mooi Boek in prachtband met fyne platen in kleurendruk. Verbalen voor de jeugd78 bladz. Een Postzegel-Album met afbeeldin. gen der verschillende landen, zeer geschikt ter verzameling van postzegels. Een Potlood, sigaarraodel. Nieuw 1 Een mooi Gezelschapsspel, verpakt in een doos. Een Trillerfluit. Nienw I Voor onze lieveling. Dit Pakket inhoudende 20 stuks, franco tegen postwissel f 2,50, daarop behalve dui delijk de naam en woonplaats staat fRe- clame-Pakket'. kost slechts f 8,50. Hierbij Muziek.Zang o Voordrachten 60 ct. per nummer. Rijke keuze Gramaphones en Platen. Groot Hollandsch Repertoir, zeldzaam mooi, dobbel bespeelbaar le kwal f 1.50 Kerkstraat 187-140, Zwartsluis. Interc. Telefoon No. 4. 184 een wagon Staatsmijn *WILHELMINA" AANBEVELEN, WAALWIJK. ér BESOIJEN, 21 Nov. De pi ijs der boter was hedeo op de markt Aanvoer 2Ü3 Kilo's. Iloogste prijs 1,59. Laagste prijs 1 1,40. Eieren 8 10 cent per stuK.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 7