Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Gemeenteraad. Ingezonden Stukken. {[jMMER. 94 ZONDAG 26 NOVEMBER 1911. 34e JAARGANG. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad lezer gemeente op Vrijdag 24 dezer Ijs avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Van luiten. Ongeveer 6.15 uur opent de Voorzitter |e vergadering, aanwezig zijn alle leden De notulen der vorige vergadering rorden na voorlezing en een kleine rijziging vastgesteld t Voorzitter. Ik kan de heeren mede leden dat de directie van de tram heeft roedgevonden om voor het onderhoud !an de lantaarn zorg te dragen. ij is ,u reeds geplaatst. Van Dal. Ze hadden ze zelf al eerder noeten zetten, want 't is in hoofdzaak Jleen voor hun. Aangehouden adres van bewoners uit Ie Papensteeg, houdende verzoek om ildaar 4 lantaarns te plaatsen. Adressanten wijzen er op, dat nu de lassage drukker is geworden door het lijbouwen van huizen het noo iig is dat jr lantaarns worden geplaatst. Van Son Ik vind het gewoon on- loodig om voor 12 menschen daar ooveel lantaarns le plaatsen. Van der Geld De bewoners van het sempke en Gierbergen hebben er niets ian want die zijn net zoo vlug hier, als ie d?at langs gaan. Ik kan de nood- sakelijkheid niet inzien Er zijn heel wat plaatsen waar het noodzakelijker zou zijn. Voorzitter. Het aantal is nu ook wel •en beetje overdreven. Brok. Een er bij plaatsen dat zou :og gaan. Van der Geld. Als ge er mee begint jan weet je niet waar ge er mee zult jitscheiden. Willemse. Ik zou er daar ook geen plaatsen. Er zijn nog zooveel andere plaatsen. Van Dal. Ze hebben een mooie weg, die ze nog niet eens overal hebben. VaD der Geld. Dan zou het in de Molensteeg harder noodig zijn. Voorzitter. Daar is het al eens ge vraagd. Van Dal. Peerke de Gouw heeft er a\ eens over gesproken als we die eens een paal gaven en lantaarn en hij dan voor het onderhoud zorgde. Van Halder. Pulles aan de remise krijgt de olie vergoed en daar zijn het pllemaal arme menschen, dus zou ik het daar net zoo goed doen. Van der Geld. Ik zou er beslist niet op ingaan, 't is een jaarlijksche kosten van f 40. En dan zullen wij er mis schien nog wel een 15 of 20 moeten gaan zetten. Van Son. Als 't daarbij blijft. Na nog eenige discussie wordt be sloten afwijzend op het adres te be schikken. 2. Aangehouden adres van de af- deeling Drunen van den Ned R. K. Leerbewerkers-arbeidersbond houdende verzoek om f 15 subsidie voor het werk lozenkas. Brok. Ik geloof dat er al werkloozen zijn. Willemse. f 15 helpt ook niet. Brok. Ze brengen ook wekelijks hiervoor contributie op. Van Dal. Als later de alg. bond ook maar weer niet komt. v. d. Geld zet uiteen hoe de Bond is in een gezet en wijst er op dat de algem. bond om geen subsidie zal komen. Van Dal. Ik meen dat ze in Waalwijk ook alle subsidie flink afgeschaft hebben Van der Geld. Dat is voor de Lieder tafel >Oefening en Vermaak* geweest. Van Son. Een werkloozenfonds maakt toch altijd nog een verschil. Van der Geld- Ik zou er wel voor zijn te vinden, maar de afdeellng is nog te klein. Ze zijn maar met 30 leden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Wordt besloten geen subsidie te ver- leenen, aangezien dan ook de overige veldwachters kunnen komen. 6. Aangaan eener tijdelijke geldleening groot f 2000 rentende hoogsten 5°/o- Wordt besloten de tijdelijke geldlee ning tegen een rente van hoogstens 5°/o aan te gaan Voorzitter. Pijnenburg in de Papen- steeg heeft mij gevraagd of hij voor zijn huis boomen mag planten. Het Dag bestuur is echter van oordeel dat dit de gemeente beter kan doen, dan blijft het overal meer gelijk. Brok. Ik zou het mooier vinden om de heele weg te beplanten, dan had men daar zomers een mooie beschaduwde weg. Van Speijk. Dat zou ik niet doen, want dat zullen de ingelanden niet gaarne hebben. De tuinen hebben daar veel nadeel van. Wordt besloten voor de huizen in de Papensteeg boomen te planten. Hierna gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag. HEUSDEN.(*) Raadsvergadering der gemeente Heus- den op Vrijdagavond 17 Nov. j.l. De voorzitter opent de vergadering, de secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke door den Raad wor den goedgekeurd en vastgesteld. Als rapporteur der commissie van onderzoek over de rekening 1910 en begrooting 1912 der Godshuizen brengt de beer Prins verslag uit. Alles is in de beste orde bevonden De heer Van Andel brengt rapport uit over de begrooting der gemeente en geeft zijne verwondering te kennen dat, niettegenstaande de uitgaven aanmerke lijk verhoogd zijn, dit toch gevonden kan worden, zonder verhooging van den Hoofdelijken Omslag. Namens de com missie stelt hij evenwel voor deze toch met f 500 te verhoogen, om later niet in de knel te komen. De voorzitter zegt dat het Dagelijksche Bestuur geen ver hooging noodig acht, daar geen buiten gewone uitgaven in 't zicht zijn. De omslag is voor velen toch al een groote druk, waarna op voorstel van den heer Veerman deze zaak niet verder wordt behandeld en de begrooting wordt vast gesteld. Op de vraag van 't lid Van Andel hoe het staat met de bestrating en de kaaimuur antwoordt, de voorzitter dat een en ander voor 1912 niet meer zal Aan de W> aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. Mijnheer. Veroorloof mij nog eenige kantteeke- ningen te maken op uw naschrift ge voegd aan mijn ingezonden stuk, voor komend in het blad »De Echo van het Zuiden* van Donderdag 23 November 1.1 Ik zal daarbij wat u >de groote oor- zaaknoemt, geheel onbesproken laten, zooals ik reeds heb aangekondigd, aan het oordeel uwer lezers de waarde van mijn yabsoluut-niet-geargumenteerde weer- leggingoverlatend. Ik vestig er nogmaals de aandacht op, dat u het recht niet hebt mij van veinzerij te beschuldigen, het doen voor komende alsof ik in November 1910 u de vernieuwing vau het contract toezeg gende, tegelijkertijd in onderhandeling was met een anderen drukkerterwijl ik toch duidelijk heb aangetoond, dat reeds 30 October van dat jaar door den Bondsraad beslist was, dat u ons blad zoudt blijven drukken het verslag van die vergadering hebt u zelf gedrukt 1 U schrijft verder dat >na de veelbe sproken onpartijdige houding toen ook den drukker alle verder werk ontnomen werd.* Maar weet u dan niet meer, dat aan u van af Januari tot Mei 1911, be halve het drukken van ons orgaan, nog voor een bedrag van f 175 a 200 aan verder drukwerk1 gegund werd Dat na plaatsing der ^«r/a-adverten- tie (in Mei) ik, buiten mijne vroegere gewoonte, geen goed woord meer voor u sprak bij het Hoofdbestuur, teneinde u de leverantie van verder drukwerk te geven, hebt u ondervondendoch ik heb n dat gelijkertijd openhartig ge schreven, juist omdat ik nooit wil hui chelen 1 Mag ik u eens vragen, of u van elke handelszaak uit de Langstraat een vor dering a tout jrix te koop zult laten aanbieden in uw blad, aanvoerende dat >de inzenders* van zulke advertenties uitsluitendde >verantwoordelijkheid* dra gen? Maar dan zullen vele lezers uw •blad spoedig onder een bepaalde cata- gorie van bladen rangschikken Mr. v d. Grinten te Eindhoven noemde het >jam- merdat Aquila geen Naaml. Vennoot schap was, doch slechts een philantro- pische instelling, dewijl daardoor aan de zaak een moeilijk en omslachtige rechtsingang gegeven werd. U noemt het maar goed »voor Aquila, dat deze zaak niet voor de Rechtbank kwam 1 Dank u wel ook namens de Di rectie van Aquila I Ook ziet u er niet op, den heer Gi- anotten in uw blad als een trouwelooze te doen brandmerken, enkel en alleen Dat dus de heer Tielen, die zelf >vrij uit* wenscht te gaan, ook de Nederl. R. K. Lederbewerkersbond >vrij uit* late gaan. Hoogachtend, L. VAN HEES WIJK Adviseur v. d. Nederl. R. K. Lederbew. bond. j unr r\ u i i afgaande op een briefje dat u van zeker hersteld worden, daar de M U L.O school ontvangen hebt. Hebt u toen Van Dal. Als we ze dan eens 5 of 10 gulden gaven. Van der Geld. Of de helft. Brok. Ik zou f 10 geven. Van Son. A's ge nog minder dan 10 gulden gaat geven is 't heelemaal niets. Willemse. Er kunnen zooveel van die vereenlgingen komen. Vandaag is het die en morgen weer een ander. Na eenige discussie wordt besloten f 10 subsidie te verleenen. 4. Schrijven van Ged. Staten waarin gevraagd wordt of er motieven zijn tot tractamentsverhooging van den Burge- meester en den Secretaris. Wordt besloten Ged. Staten te be richten dat de financiën van de ge meente verhooging van salaris niet toe laten. Wel zou men het goed vinden indien het Rijk eene bijdrage daarin deed. 5. Adres Van Krieken, houdende ver zoek om f 20 subsidie als bijdrage in het onderhoud van zijn fiets. en rioleering al zooveel uitgaven hebben gevorderd. Ook de herstelling aan de z.g. Bromsluis vindt de voorzitter on- noodig, daar deze. nog tal van jaren kan meegaan. De periodieke salaris verhoogingen van den stads-architect en den veld- wachter Van der Wiel worden toege staan, waarna de commissie ook voor stelt het weekloon der beide stadsar- beiders respectievelijk met f 1 en f 0,50 te verhoogen. (Het voorstel van B. en W. was f 0,50 per week) De voorzitter is er verwonderd over, dat de heeren zoo gul zijn. Het lid De Mol verdedigt het voorstel en zegt dat de stad als werkgeefster niet mag achterblijven in dezen duren tijd de loonen te verhoogen. De Voorzitter blijft evenwel tegen verhooging, zoo ook de heer Vos. Het voorstel der commissie wordt in rond vraag gebracht en met 4 tegen 3 stem men aangenomen. Tegen de wethouders en het lid Vos. De heer Van Andel maakt opmerking, dat geen bijzondere commissie van toe zicht bestaat op het Lager Onderwijs. De voorzitter merkt evenwel op dat Burgemeester en Wethouders deze over bodig vinden en deze taak niet te zwaar voor hen is. De heer Prins zegt daarop, dat gedurende den tijd, hij lid van den raad is B. en W. nimmer eenig verslag uitbrachten. De heer Veerman vindt eene bijzondere commissie gewenscht, doch wilde daarin meer wetenschappelijk ont wikkelde menschen zien De heer Van Andel zegt nu van B. en W. geen voor stel desbetreffende is te verwachten in eene volgende vergadering een voorstel dienaangaande zullen in dienen. Hierna wordt de begrooting met al- gemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 24.917 Een circulaire van Ged- Staten om de salarissen van Burgemeester en Secre taris te regelen wordt voorgelezen waarop de Voorzitter antwoordt dat geene ver anderingen of verhooging behoeft plaats te hebben. Na lezing der ingekomen stukken en gewone rondvraag van den Voorzitter, wordt de vergadering gesloten. Door omstandigheden buiten onzen wil was onze verslaggever bij deze ver- gaderingniettegenwoordig. Wijontleenen bovenstaande aan de „Prov. Noord- brabanter." RED. ook bij de heer Gianotten geïnformeerd óf alles in dat briefje wel waars behelsde? En u laat toe, dat hem een kwalificatie naar het hoofd, geslingerd word, die tevens voor de Israëlieten niet zeer vlei end is 1 Wederom omdat ik steeds openhartig ben, heb ik het juiste bedrag genoemd van de voordeeliger offerte, die aan den Nederl. R. K. Lederbewerkersbond ge daan is door een anderen drukker. (Wel licht hadden sommigen het beter gevon den, dat bedrag niet te noemen). Of ,'t werk voor dien prijs bij fatsoenlijke loonen en ook een menschiuaardig loon voor den patroonniet te maken iskan door mij zoo maar niet beoordeeld wor den. Wel weet ik uit den mond van meerdere deskundigen dat „'t werk* voor een min deren prijs* zeer goed te maken was 1 Overigens is de nieuwe drukker lid van den Bond van Boekdrukkerijen, en zijn zijne werklieden alle lid van den R. K Typografenbond Wil nu de Bond van Boekdrukkerijen uitmaken, dat >V zverk voor dien prijs niet te maken isdan zal de Nederl. R. K. Lederbewerkersbond niet nalaten »den patroon een menschwaardig loon* te geven en laten de werklieden, die zonder uitzondering georganiseerd zijn weten dat zij geen »fatsoenlijke« loonen krijgen, dan zal de Nederl. R. K Le derbewerkersbond er bij den drukker op aan dringen betere loonen te geven. Wees daarover gerust! De nieuwe drukker is verder belast met het drukken van >Ons Tooneel, maandschrift voor R. K. Tooneelver- eenigingen*, het «Tilburgsche Drankbe strijdersblad* en van talrijke brochures, de K. S. A. betreffende. Ik meen, dat hij dan ook wel in staat zal zijn den N. R- K. L. A. B te be dienen. Voldoet hij niet dan gaan we er weg, doodeenvoudig 1 Ten slotte heeft de R. K. Lederbe werkersbond nooit geposeerd als -»pa- troonvan den heer Tielen, en ook de heer Tielen niet als arbeider*- van den N. R. K. L A .B. In de verhandeling over de »Contrac- ten door Prof. Sweens lees ik, dat bij koop en verkoop de kooper te zorgen heeft, dat hij op tijd betaalt, wat hij te beta1 en heeft, en de verkooper op tijd levert wat en hoe men overeengekomen is. Verder gaan beide vrij uit* Wij gelooven dat het èn voor den Weleerw. heer van Heeswijk beter, en voor onze lezers aangenamer geweest zou zijn, als de Eerw. schrijver bij zijn besluit gebleven ware, om maar niet meer te antwoorden, want hij maakt 't er absoluut niet beter mee, integendeel hij zakt hoe langer hoe verder van de hoofdzaak af. Eerst dat zullen we even vastnagelen de groote oorzaak* blijft nog steeds onbesproken. Als U goed leest: schreven we dat ons langzamerhand 't werk werd ont houden, dat geeft U toch zelf toe. Over de Aquila-geschiedenis kunnen we het zwijgen bewaren, we zijn daar de vorige maal duidelijk genoeg over geweest. We hebben den ons van zeer be trouwbare zijde gezonden brief betref fende het drukken van »de Lederbewer ker» gepubliceerd en daaruit de con clusie getrokken, waaraan we blijven vasthouden, Dat U zoo kinderachtig is hier aan te halen, dat wij een kwalifica tie afdrukten, niet vleiend voor de Israëlieten, pleit ook al niet voor uwe krachtige argumenten. U weet even goed als wij, dat als men een brief van ie mand geheel citeert, men daaruit niets mag weg laten noch toevoegen. Doch U vindt 't wel leuk deze >kwalificatie> aan ons te kunnen toeschrijven, mogelijk om een gedeelte der lezers tegen ons op te zetten, doch tevergeefs 't orgineel is nog ter onzer drukkerij ter inzage! Wat. den prijs enz. van 't drukken betreft, daarover zijn we ook een vorige maal zeer duidelijk geweest, 't Is heel aardig voor den nieuwen drukker, dat als de Bcmd van Boekdrukkerijen uit maakt dat de prijs van 't drukken te laag is, hij dan een hooger prijs krijgt. Op die manier kan men altijd laag en zeer laag inschrijven, dan zal men bij eiken drukker nog wel een tientje lager terecht kunnen, want het bestuur van den Bond van Boekdrukkerijen kan goed rekenen! U ziet dat Uw eenige reden voor 't wegnemen van 't blad, »de lage ofterte» hoe langer hoe »steekhoudender» wordt. 't Interesseeit ons en onze lezers al heel weinig, wie uw drukker is en wat hij alzoo drukt en of de heer Gianot ten, want die wordt bedoeld, lid is van den Bond. Wij meenen wel eens een advertentie van een drukker gelezen te hebben, waarin hij er reclame mee maakte dat hij >geen lid was van den neutralen Boekdrukkersbond*, en als men dan weet dat het hoofddoel van dien Bond is te strijden voor een algemeen tarief, wat loonender prijzen voor den boek drukker 1 dan weet men genoeg En hiermede basta en ook voor den Eerw. heer van Heeswijk zijn over deze zaak onze kolommen gesloten. Volledig, Korte. Totaal Almkerk 7 3 10 Andel, Giessen en Rijswijk 5 2 7 Baardwijk 2 13 Besoijen 4 2 6 Capelle 6 3 8 Dongen 11 4 15 Drunen 5 2 7 Dussen 8 4 12 Geertruidenberg 4 2 6 Weled. Heer Redacteur. Mogen wij in Uw geacht blad den Heer Both verzoeken zijne uitdrukking aan ons adres in den raad gebezigd en in „De Echo v. h Zuiden" van Woensdag j. 1. afgedrukt, wat nader te verklaren Zooals zij daar staat lijkt het op smaad en beleediging en ofschoon aan veel gewoon, een publieken aanval hebben we nog niet gehad. Hij spare ons niet, die wat verdient, moet wat hebben. Hoogachtend HET ARMBESTUUR. Besoijen 25—11—'11. WAALWIJK, 25 Nov. 1911. Jordanus van Calker. De „Katholieke Illustratie" bevat heden het portret van den heer J. Van Calker, die onlangs zijn zilveren jubilé vierde als regent van het R. K. Kerkelijk Gast huis en als lid van het R. K. Kerkbestuur. De Tariefwet, In een Maandag gehouden vergadering van de Kamer van Arbeid in het Schoen makersbedrijf is, na een bespreking van ruim drie uur, besloten aan de leden van de Tweede Kamer een adres te richten, waarin wordt verzocht de Tariefwet, zooals die door de Regeering is aange boden, te willen aannemen. Men lette er wel opKamer van Ar beid voor 't Schoenmakersbedrijf, voegt de «Schoenindustrie» hieraan toe. Nat, militie. Ged. Staten hebben thans vastgesteld het aantal manschappen dat in de lich ting 1912 der nationale militie door de verschillende gemeenten zal moeten wor den geleverd. Van enkele gemeenten en combinaties van gemeenten geven wij hieronder het aandeel op, met aanwijzing tevens hoe veel er voor volledige en hoeveel er voor korte oefeningen ingelijfd worden. Genderen, Drongelen en Meeuwen 4 2 6 Hedikhuizen, Herpt en Oudheusden 4 2 6 Heusden 4 15 Hooge en Lage Zwaluwe 10 4 14 Loon-op-Zand 12 5 17 Made c. a. 9 4 13 Raamsdonk 16 6 21 Sprang en Vrijhoeven-Capelle 3 14 Vlijmen 8 4 12 Waalwijk 9 4 13 Waspik 4 2 6 De Werken c. a. 7 3 10 Werkendam 9 4 13 Woudrichem 4 2 6 Wijk en Veen 6 3 9 Bioscoop. Wij vestigen nogmaals gaarne de aan dacht van 't publiek op de uitvoeringen, die hier gedurende drie dagen in Musis Sacrum zullen worden gegeven door Ant. Benner's Bioscope. Waar deze zeker een der beste, zoo niet de beste in Nederland mag genoemd worden, mogen wij er groot opgaan, dat we hier zoo iets te zien krijgen. Overal zijn deze uitvoerin gen met het grootste succes bekroond. Het hoofdnummer „de blanke slavin" wordt zeer geroemd en bevat naar men ons mededeelt absoluut niets aanstoote- ijks, integendeel iedereen moet het zien, om met nog te meer afgrijzen voor deze schrikkelijke ellende vervuld te worden. Voorts worden nog tal van prachtige nummers gegeven. Wij twijfelen «niet of ook hier zal Benner's bioscoop voortdurend een volle zaal trekken. N. O. G. Vergadering der Afd. Waalwijk van het N. O. G. op Zondag 26 Nov. 's na middags om 3 uur op Musis Sacrum te Waalwijk. Agenda 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Bespreking salarisactie. 4. Bespreking motie onderwijs-rijkszaak. 5. Referendum voorstel Delft. 6. Rondvraag en sluiting. Sx.-Nicolaas. Een kindervriend wenschte de arme kinderen ook te doen deelen in de vreugd op het St.-Nicolaasfeest. Om daartoe te komen doet hij een beroep, vooral op de Moeders, die zelve met kinderen gezegend, hunne kleinen met St.-Nicolaas in volle vreugde zien die dus gevoelen wat het voor velen zeggen wil, dat alles te moeten missen en die in plaats van een vreugdedag een dag van droefheid beleven. Ziet dan allen eens rond in uwe kinderkamers, kasten enz. hoevele waardelooze voorwerpen er zich bevinden welke de arme kinderen geluk-kig kunnen maken. Alles is welkom, oud gebruikt speelgoed, minderwaardige kleederen. Laat het bezorgen bij de Eerw. Zusters der St. Antoniusparochie, die zich gaar ne belasten met de reparatie van het beschadigde en de uitdeeling daarvan. Een kindervriend. De beleekenis van de schoenindustrie en hare ontwikkeling in Noord-Brabant. Door den directeur-generaal van den Arbeid wordt ter inleiding van het verslag over de gedwongen winkelnering een interessante historische beschouwing gegeven omtrent den oorsprong en ont wikkeling van het schoenmakersbedrijf in Noord-Brabant. Wij vernemen er o. m. uit, dat de schoenmakerij in de Langstraat reeds sedert 150 jaar bestaat en zich sedert 1860 al meer ontwikkelde in de richting van machinale fabricatie, hoewel thans nog 2300 van 5500 Brabantsche schoen makers behooren tot de thuiswerkers. Wat deze schoenindustrie momenteel beteekent, ook voor de export, moge blijken uit de mededeeling, dat o.a. door 4 fabrieken (naar onze schatting werkende met pl.m. 350 man) in 1909 niet minder dan 350.000 paar schoenen werden uitgevoerd. De eigenlijke winkelnering ontstond blijkbaar omstreeks 1870—1880 en ont wikkelde zich al meer en meer, toen de bazen" zich bedreigd zagen door opvoering van de lederprijzen en uit de levering van waren aan hunne arbeiders, in plaats van het loon in geld uit te betalen, een „zoet winstje* klopten. Voetbalver. Waalwijk Vooruit Zooals reeds gemeld, komt morgen de oude W.V. concurrente n 1. Sparta (Geertruidenberg) alhier een bondswed strijd spelen. Sparta is dit jaar weer in De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9