Nummer 95 Donderdag 30 November L911 34e aargang. i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij AntoonTielen, Eerste Blad. r ii tr Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. Gemeenteraad. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. «n liiifslrailsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franro per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en, advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Eaamsdonk. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 25 Novem ber des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de EdelAcbtb. heer Ridder de van der Schueren. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergadering en doet mededeeling dat de heeren Simonis en de Bruijn kennis hebben gegeven verhinderd te zijn om deze vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Stateo houdende goedkeuring onderhandSche aanbeste ding tot het ophalen van straatvuil. b. Idem om den post presentiegelden voor Raadsleden te verhoogen. c. Schrijven van de Commissie voor den kring houdende verzoek om bij de Regeering voor 1 Januari een adres in te zenden en de Redacties van groote dagbladen daarvan mededeeling doen. Voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van Ged. Staten houdende de goedkeuring op de tapverordening. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot niet inwilliging van het verzoek van J. Leenaarts om eene bij drage in zake den aankoop van Studie materiaal voor de akte landbouw L. O. Voorzitter. In het legaat vau Mr. Van Cooth staat op bladzijde 42 van het Testament dat 2 jaar na openbaring van zijn testament, onderwijzers gesteund konden worden uit dit legaat. Aange zien die termijn reeds lang is verstreken stellen Burg. en Weth. voor niet op het verzoek in te gaan. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. 3. Alsvoor tot aanwijzing van een deskundige ter voorlichting of de daar voor vatbare bezittingen van de N. V. Electriciteitsmaatschappij Raamsdonk het toelaten, dat door de gemeente aan genoemde Maatschappij een kapitaal ad f 40,000, onder hypothecair verband wordt verstrekt. In haar verzoek wijst de Mij. er op dat de aansluitingen zoowel voor kracht als voor licht, in zoo groote mate zijn toegenomen, dat uitbreiding, wil men aan de verplichtingen, vastgesteld in de concessie-voorwaarden, voldoen, beslist noodzakelijk is. Er moet een groote machine bijkomen. De commissie wijst er verder op dat zij reeds herhaaldelijk van particulieren geld heeft gekregen en waar het zoo'n groot gemeentebelang geldt, daar twijfelt de Mij er niet aan, of de gemeente zal de gevraagde f 40.000 wel willen leenen. Voorzitter. Het dag. Bestuur met de Lichtcommissie heeft dit verzoek dege lijk onderzocht en stellen nu voor een deskundige te benoemen die ons voor licht. Wij moeten zeker weten of het gevraagde kapitaal zonder eenig verlies gegeven kan worden. Wij zijn technisch niet goed op de hoogte en daar de verantwoording groot is, stellen wij voor dat het technisch bureau Nagtglas en Versteeg te Amsterdam ons^voorlicht. Timmermans. De raad blijft in ieder geval vrij, niet waar. Voorzitter. De bedoeling is alleen maar dat we de firma Nagtglas en Versteeg rapport laten uitbrengen waar door wij op de hoogte worden gesteld. Nadat wij op de hoogte zijn gesteld, kunnen wij beslissen. Zijlmans. Kan de lichtcommissie geen inlichtingen geven. Voorzitter. De verantwoording is groot, daarom heeft de lichtcommissie en het Dag. Bestuur besloten zich eerst op de hoogte te laten stellen. Van administratie hebben wij wel verstand maar niet van het technisch gedeelte en dit is hier mede een groote factor. Ik zou er zoo direct niet op durven ingaan. Lankhuijzen. Is de commissie zoover met hare inlichtingen, dat zij er zeker van is dat het laten uitbrengen van een Van »1)E ECHO VAN HET ZUIDEN." 51) De man bladerde, terwijlehy sprak, onwille keurig zijne boekon door. 't Was een groote legger, met verschillende hoofden, mat eene lompe, vinnige hand geschreven, hier en daar met geheimzinnigen rooden cn blauwen inkt aangestipt. Op eens hield Larkspur op met omslaaD, daar zijne aandacht op zekere blad zijde werd gevestigd. Daar is het, zeide hij daar is de zaak waarvan ik sprak. Vijf honderd pond voor cfe ontdekking van den moordenaar of moor denaars van Valentin Jernam, kapitein en eigenaar van de Pizarro. wiens lijk beneden Wapping in de rivier word gevonden, den 3d April 1835. Dat is nog een beroerde ge 3chiedenis en ik ben, tot nog toe, nog niet goed achter het hoe en waarom kunnen komen. De heer Larkspur zag thans op en bei peurde dat het gelaat der dame aschgrouw wns ge wordeD. Hebt gij kapitein Jernam gekend V vroeg hij. Neen; doch hem wel eens gezieD, en de gedachte dat hij vermoord is. treft mij diep. antwoordde Honoria, hare aandoening t.cach tende te overmeesteren. Gelooft gij die af Echnwelijke misdaad aan het licht te kunnen brengen Dat weet ik niet, zeide Andreas, op den toou van een man van zaken voor wien eeno moord eene zaak is als eene andere. Gij moet begrijpen dat, als er eenigen tijd over znlke zaken is heengegaan, zonder dat er iets is uitgelekt, men op een toeval moet rekenen om er ooit iets vau te ontdekken. Er bsstaan van die govallen waarvan men nooit hut fijne rapport looneud is. Is dit niet het geval 1 dan zou het kunnen gebeuren dat het weggegooid geld is. Voorzitter. De kwestie is maar kan de gemeente belangstelling toonen zonder eenig gevaar voor het kapitaal. Is er een onderpand van voldoende waarde, dan geloof ik niet dat de gemeente eenige vrees behoeft te hebben. Lankhuijzen. En dat zal moeten blijken uit het technisch rapport. Ik ben het er mee eens, de commissie kan in deze zonder voorlichting niet blijven. De heer van Dongen zegt dat de deskundigen alleen de werkelijke en blij vende waarde kunnen bepalen. De heer Timmermans zegt dat het in dit geval noodzakelijk is dat een rapport door een deskundige wordt uitgebracht. Hij hoopt echter dat dit duidelijk zal zijn. Van Dongen Is de firma er op in gericht dat zij zoowel van ifet technische als van het administratieve gedeelte rapport kan uitbrengen. Voorzitter, Ja, het bureau -egt voor alles te zijn ingericht, Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aan genomen. 4. Bezwaarschrift van P. A- van Dongen tegen zijn aanslag in de honden belasting, met ontwerp-besluit van Burg en Weth. tot inwilliging van het bezoek. Voorzitter. Gebleken is dat de heer P. A. van Dongen niet meer in het bezit van een hond is geweest, daarom stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen Timmermans. Als de heer P. van Dongen ons zegt dat hij geen hond meer heeft dan gelooven wij dat gaarne, en daarom kan ik mij ook volkomen met het voorstel van B en W. vereenigen. Maar het schijnt dat de hond onbeheerd losloopt en in zoo iets vooiziet de politie verordening. De Voorzitter, als hoofd der politie kan zorgen dat die hond uit de wereld komt. Voorzitter. Dat is een zaak die over gelaten wordt aan B. en W. Timmermans Ik zeg dit niet alsof ik daarmede wil zeggen dat die hun plicht niet doen, volstrekt niet, maar ik wil er maar op wijzen dat die hond onbeheerd loopt en dus uit de wereld moet worden geruimd. Hierna wordt het besluit van B. en W. vastgesteld. 5. Ontwerp verordening op het be graven en het vervoer van vee, dat uit nood is geslacht, of den natuurlijken dood ot ten gevolge van een ongeval is gestorven. Na voodezing wordt deze verordening conform het ontwerp vastgesteld. 6. Alsvoor op het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten en maatregelen ter bevordering der volksgezondheid. Na voorlezing wordt deze verordening conform het ontwerp vastgesteld 7. Alsvoor op levensmiddelen, genot middelen en gebruiksartikelen. In een vorige vergadering is een adres ingekomen van de R. K. Volksbond, mede naar aanleiding van dit verzoek in deze verordening ontworpcD. Na voorlezing vraagt de heer Schoen makers of de landbouwers naar aanleiding van art. 12 ook verplicht zijn een af- schiift van deze verordening op te hangen. Voorzitter. Ja, als men er een beroep van maakt. Schoenmakers. Ik bedoel die land bouwers die zoo nu en dan maar eens aaD een buur een halve liter melk ver- koopen ot eens een enkele keer een pond boter, of dan weer eens wat erwten. Voorzitter. Hij maakt er dan toch tevens een beroep van. Schoenmakers. Direct maakt hij er toch niet precies een beioep van. Zijlmans. Ik heb niets gehoord over het vervalschen van melk. Men hoort nogal eens klagen dat de boeren water bij de melk doen. Voorzitter. Mits dat ze dat aan den kooper kenbaar maken, mogen ze dat doen. Timmermans. De vraag door den heer Schoenmakers gesteld of een land bouwer die slechts nu of dan eens een halve liter melk of wat ook verkoopt vind ik zeer ad^rem. Dat moet hier nu duidelijk worden gezegd. Ik zou zeggen volgens de letter, dat het niet in de bedoeling van den ontwerper heeft ge legen, dat dergelijke landbouwers ver plicht zijn een ontwerp verordening op te weten komt; maar veelvuldig zijn ze niet. Toeval is eene groote hulp en de mannen van mijn vak moeten altijd naar een toeval op den nitkijk zitten, of zij zullen vele goede kansen missen. Gij ziet die roode teekens tusschen al die strepen met blauwen inkt? Zij duiden aan dat die zaken Z3er duidelijk en helder zijn de blauwe strepeD geveu te kennen dat ze duister zijn. Gij ziet er is meer blauw dan rood in, hetgeen aanduidt dat de zaak nog in een nevel gehuld is. Honoria Eversleigh boog zich over den schou der van den ouden man en las hier en daar eenige regels sGezien in Den Vroolyken Pekbroek, Ratchiff Higliwoy, eene gemeene kroeg bezocht door zeelieden. Gezien met twee mannen, Dannis Wayman, eigenaar van Den Vroolyken Pek broek en een ander, genaamd Milson of Mil- som. De laatste is sedert verdwenen. Men meent dat hij naar de kolonieën ia overgebrabt; daar ginder heelt men niets van hem vernomeD.» Na deze opmerking stond iets lager een be richt, dat als met vlammende letters Honoria EverBleigh tegenblouk nMen weet dat Valentin Jernam verliefd was op een meisje, dat in de herberg Den Vroolijken Pekbroek tong. en men vermoedt dat bij door midel van dat meisje in den valstrik gelokt werd. Zij wordt beschreven als ongeveer zeventien jaren oud, zeer schoon, met gitzwart haar en dito oogen, De heer Larkspur sloot het boek voor lady Eversleigh verder kon lezen. Doodsbleek od in het hart getroffen, nam zij weder plaats. Al de schande en de pijniging van haar vroeger leven, dat haar reeds als meisje met algrijzen vervulde, werd haar plotseling voor oogen gesteld, door de nota's in den legger van den politie-dienaar. Ik denk er over, om mijn geluk te be proeven. of ik daar niet achter kan komen, zeide Andreas Larkspur. Vijf honderd pond is wel wat moeite waard. Ik verbeeld mij dat ik vroeger of later de hand zal kunnen leggen op de moordenaars van Valentin Jernam. Wie stelt er die belooninfl op? vroeg Honoria. Het gouvernement biedt honderd pond aan George Jernam de overige vierhonderd. te hangeD. Dergelijke landbouwers hebben dan wel een tiental beroepen. Acht de raad het echter wenschelijk dat ook die landbouwers worden verplicht een af schrift op te haDgen, dan kan ik mij daar mee vereenigen, maar zoo het nu staat, geloof ik niet dat het noodig is. Simonis. Het is toch g%en bezwaar een dergelijke verordening op te hangen, Voorzitter, 't Is geen uitgaaf zoo'n verordening. Volgens mij bestaat er geen twijfel of hij die verkoopt, maakt jsen beroep ervan. Van den Heuvel. In a»t. lc staat dat tarwe en roggebrood moet voorzien zijn van het gewicht. Wordt het ont werp zoo aangenomen, dan wordt toch niet ten goede gekomen aan het adres van den R. K. Volksbond, want dan kan de een zijn brood 8 of 9 H. Gr. maken en de ander 1 K.G. en dan allemaal voor eenzelfde bedrag verkoopen Van Dongen, 't Zou een lompe mensch zijn die brood gaat koopen bij een bakker waar hij minder gewicht krijgt. W. Simonis Er zijn gedwongen koopers.. Van den Heuvel- Er zijn een massa hoepelmakers die hun spanen bij een bakker brengen. Haalt hij daar zijn brood niet, dan zegt hij, houdt jij je spanen maar. Timmermans Dat is dan zoo'n soort gedwongen winkelnering. Van den Heuvel. Dan zijn er ook nog veel menschen die gedurende den winter niet betalen, die kunnen ook al niet gaan waar ze willen. Er zijn in onze gemeente wel 250 menschen die verplicht zijn. Om deze toestand uit den weg te ruimen heeft, naar ik meen, de R K. Volksbond haar adres gezonden. Het bezwaar kan ook makkelijk worden uit den weg geruimd door voor te schrijven dat het tarwe en roggebrood aan een voorgeschreven gewicht moet hebben. Witte brood kan hier bulten vallen. De heer Lankhuijzen, als oud-armmeester, zal hierover ook wel wel weten mee te praten. Als meo de brooden b.v. allemaal 1, I1/, en 2 K.G. zwaar laat maken, dan is aan het bezwaar tegemoet gekomen. Alle leden kunnen zich hiermede ver eenigen. Na nog eenige discussie wordt ook besloten dat alle landbouwers verplicht Wie is George Jarnam? De jonge broeder van den kapitein, zelf ook een koopvaardij-kapitein, eigenaar voo verscheidene schepen, een rijk man, als ik mij niet vergis. Hy kwam hier vergezeld van een leelijk ventje, Joyce llarker, eene soort van boekhouder, geloof ik, die sterk aan den verslagene gehecht was, Ja, dat weet ik, prevelde Honoria. Zij was zoo vreeBelijk geschokt op het hooren van Valentin Jernum's naam, dat haar alle tegenwoordigheid van geest begaf. Hebt gij dien bochel gekend riep Larks pur uit. Ik bob wel eens van hem gehoord, stotterde Honoria. Er volgde een oogenblik stilte, gedurende hetwelk lady Eversleigh zich herstelde van den schok, dien de berinnering aaD vroegere ge beurtenissen haar had veroorzaakt. Het zal niet kwaad zyn als ik u reeds heden eenige voorloopige aanwijzingen ver strekt, zeide zij, op baar gewonen toop. Ik zal u ook eene kas-aanwijziDg geven voor de vier eer6te wekeD. Andr.as Larkspur draalde niet om zijne bezoekster pen on inkt te verschellen. Zij haalde een zakboekje te voorschijn en schreef een bewijs voor tachtig pond op naam van den heer Larkspur, welk briefje zij ondertee- kende «Henriette Eden.« Als gij dit briefje aanbiedt zult gij u kunnen overtuigen, ot uwe betalingen verder geregeld zullen geschieden, zeide zij. Zij overhandigde nu het briefje aan den heer Larkspur, die het Bchijnbaar onverschillig be schouwde en in zijn jaszak liet glijden. Nu ben ik bereid om uwe orders te ontvangen, mevrouw, sprak hij vervolgens. Eerstens moet ik u verzoeken, antwoordde Honoria, geene pogiDg hoegenaamd aaD te wenden, om mijne geheime drijfveeren te leeren kennen, wat ik ook van u moge vordereD. Dat spreekt van zelf, mevrouw. De drijf veeren mijner patronen zijn mij onverschillig ik heb er niets mede te makeD. Het verheugt mij dit te hooren-De zaak, waarvoor ik nwe hulp inroep, is zeer buiten gewoon en er zal misschien een tyd komen, dat gy aan de goede gesteldheid mijner her senen zult gaan twijfelen. Doch wat ik ook doe, hoe geheimzinnig mijuo daden ook mogen zyn, wees verzekerd dat er een onwrikbaar doel aan ten grondslag ligt, en dat elk mijner gedachten elke, zelfs de meest eenvoudige mijner handelingen, naar dat doel zal streven. Ik vraag naar niets, mevrouw. Eu gij zult mij blindeliugs en getrouw dienen Ja, mevrouw, getrouw en blindelings. Ik geloof dat ik u kun vertrouwen, ant woordde Honoria op hoogst ernstigen toon. Nu zal ik vrij uitspreken. Er zijn twee mannen die moeten bespied wordeD. Ik moet met elke daad van hun leven bekend worden elk woord dat zij sprekeD, elk geheim van hnn hart moet ik weten. Ik wensch de onzichtbare getuige vau hunne eenzaamheid te zijn, eene outastbare getuige van alles, waarmede zij zich bezig houden. Ik wensch met mijn geest altijd bij hen te zijn, al ben ik er niet lichamelyk tegenwoordig. Ik verlaDg hen voet voor voet te volgen, hoe verborgen of kronkelend hnnne paden ook zijn mogen. Dit is het doel van mijn leven; doch ik ben eene vrouw, ODmoch— tel ijk om vrijelijk te handolen, gebonden, ge kluisterd als vrouwen immer zyn. Begrijpt gij nu wat ik van u verlang Ik geloof js. Mijnheer Larkspur vervolgde H -noria met kracht. Ik wil dat gij mijn tweedeik zult worden. Ik wil dat gij de schadnwe dier twee mannen zult zijn in welke gedaante ook, gy moet ben vervolgen, dag en nacht. Ik begryp 't is eene moeilijke zaak die ik u opleg gy moet beslissen of zij onuitvoeröaar is. Onuitvoerbaar, mevrouw i Wel neen, zeker niet. Niets is onmogelijk voor ïemaDd, die een twintigtal leerjaren heeft gehad als agent van Bowstreot. Gij weet niet wat wy knnnon doen, als wij er ons eenmaal toe zetten. Ik heb veel hooren praten van Fouche, die aan het hoofd stond der politie van Bonaparte Maar, goede gonstFouché was een kind by ons. Vroeger heb ik wel zooveel, ja, nog meer gedaan dan gy daar opnoemt. Gij hebt mets anders te doen dan mij de namen en de be schrijving te geven der personen, diegy bedoelt, en laat de rest dan maar aan mij over. De een is Bir Reginald Eversleigh, een baron van zeer gering, vermogen, ongehuwd» wonende op kamers in Villiers street. Ik heb reden te gelooven, dat hij een losbol is, een speler, een valsch speler. Goed, antwoordde de hoer Larkspur, eenige aanteekeningen makende in een smerig zakboekje. De tweede is een geneesheer, met name Victor Carrington, een Franschman, maar do Engelsche taal volkomen meester, een man die zijne jengd hier heeft doorgebracht. Deze twee zijn vrienden en meestal bij elkander. Als gij den eene bespiedt, dau kan de andere u niet ontgaan. Voortreffelijk, mevrouw, wees nu gerust, antwoordde de politieman, even bedaard als had hij de meest alledaagsche bevelen ont vangen. Hij geleidde Honoria tot aan de denr zijner kamer en liet haar zijn steil trapje afdalen, zoo goed en zoo kwaad als zij kon. XVI. Op post. George, de jongere broeder van V.lentin Jernam, had, na den moord van den braven en edelen zeekapitein, gedurende vijf jaren op alle zeeën gezwalkt. 't Was kapitein George voor den wind gegaan en weinige koopvaardijkapiteins waren rijker dan de eigenaar van de Pizarro, de Stormvogel en de Albatros. Met deze drie bodems voortdurend in t ruime sop, was George Jernam op weg om schatrijk to worden. Zijn leven was, na zijns broeders dood, vol wisselvalligheden geweest, doch die geheim zinnige gebeurtenis had voor hem het genot van zijn voorspoed bedorven en het verlangen naar de rozenkleurige toekomst van een ge lukkigen haard in oud—Engeland, uIb zijne omstandigheden hem zonden veroorloven zijne rust te nemen, in waarde doen verminderen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1