Tweede Blad. Provinciaal Nieuws NUMMER 95 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1911. 34c JAARGANG. Handelsschool. Na in 't nummer van 't Huisgezin van Maandagavond een geheel betoog te hebben ingezonden betreffende de han delsschool te Waalwijk in den geest als 't eerste artikel, waarbij den Statenleden op 't hart gedrukt wordt tegen de ge vraagde subsidie voor de handelsschool alhier te stemmen, komt prof. van Gils in 't nummer van gisteravond naar aan leiding van ons artikel van 1.1. Zaterdag ook op de financieele zijde terug. Hierop willen wij alleen ingaan, respecteerende het principieele van zijn vroeger betoog, alleen betreurende dat Z.Eerw. niets in de plaats kaD geven van 't thans ont- worpene en door hem verworpene. Pr. v. Gils meent dat wij een argument hebben geleverd tegen ons zelve. Wij hadden immers uitgerekend, dat zoo de Provincie +f 2500 gaf, voor Waal wijk f 4700 jaarlijks te betalen bleef en hieromtrent zegt hij Nu ben niet ik aangesteld om voor de finaneiën van Waalwijk te waken Had ik de eer in het Waalwijksch Raadsgestoelte te zitten, dan zou ik stellig de vraag gesteld hebben »Welke ernstig pogingen zijn door Waalwijk aangewend om de verschil lende gemeenten van de «geheele nij vere streek» mede te doen betalen in de resteerende f4700?» Eén van belde of de «nijvere streek heeft mede groot belang bij het tot stand komen der school, of zij heeft het niet. Heeft zij het niet, dan ver valt het «Echo» argument (dat ook 't argument is van B. en W. van Waal wijk) heeft het wèl, dan is er alles zins reden krachtig op de «nijvere streek» in te werken om te trachten haar mede het gelag te dosn betalen. Op den dag van heden meenen »eenige R. K. Waalwijkers*, dat ik een aanslag doe op hunne dierbaarste belangen door op principieele gronden het niet toestaan van het Provinciaal subsidie te bepleiten. Misschien zegenen zij eens den dag van mijn optreden. Wij zouden prof. v. Gils willen vragen of hij niet met ons moet veronderstellen, dat de raad toch wel overtuigd moet zijn van het allergrootste nut, de nood zakelijkheid dezer school, waar deze met algemeene stemmen tot die oprichting besloot, met de groote kosten vooroogen. Het is daarenboven nog lang niet uit gesloten, dat omliggende gemeenten niet zullen bijdragen en de buiten leerlingen, leerlingen betalen toch ook hun school geld, mogelijk hooger dan de inwoners. Het wil er bij ons maar niet in, dat waar een gemeenteraad van elf kloeke, helder ziende mannen met een kranigen, werkza- men, zeer practischen, degelijk katholieken voorzitter aan 't hoofd, zulk een besluit neemt, de noodzakelijkheid niet dringt en het noodzakelijk besteede geld wegge worpen zou zijn. Vergeet prof. v. Gils hierbij ook niet, dat ook alleen Waalwijk van de d'recte stoffelijke belangen profiteert, die een zestal leeraren met goede tractamenten met hun huishoudens hier zullen brengen en ook de leerlingen die de school zullen bezoeken en alle directe voordeelen, die zoo'n schwol medebrengt. Werkelijk wij gelooven dat de finan cieele kwestie veilig in handen van B. en W. en den gemeenteraad mag worden gesteld, die weten te geven waar 't nood zakelijk en nuttig is, men heeft 't toch op verschillend gebied zoo dikwijls gezien, nog onlangs bij de laatste begrooting. Waalwijk kan in deze zeer gerust en veilig zijn. Aan 't slot zegt prof. v Gils In ieder geval is het onverantwoor- delijh co de Provinciale èn de gemeen- tefinancien in dit t ij d s g e w r i c h t er lichtvaardig aan te wagen. Ten slotte zullen de woorden van de »Echo« »Komt de gevraagde re- glements-wijziging tot stand dan zullen daarvan ook weldra Breda, Eindhoven en m.a. plaatsen proflteeren,* en deze »Nogmaals 't precedent moet gesteld worden. Want in trouwe is f 2500 jaarlijks te veel voor een dergelijk algemeen belang. Laat Eindhoven, Breda en m.a. volgen. Laat er na jaren 4, 5 dergel ij ke scholen komen, zoodat elk centrum zoo'n school heeft, dus dat de geheele provincie profiteert van goed handelsonderwijs, dan eerst zijn we waar we wezen moeten al kost 't dan de provincie een f 10.000» den Staten wellicht als een ernstig vermaan tot het «principiis obsta» in de ooren klinken. Wij houden onze argumentatie staande dat f 10.000 om aan de handels- en in dustrie-centra de zoo hoog noodige han delsscholen te geven, beslist een zeer karige, maar tevens een zeer gewettigde en verplichte uitgave is voor onze pro vincie, zeer zeker zoolang ons niets wordt geboden wat deze school vervangt. De handel en industrie heeft te lang reeds gewacht om met toekomstbeelden te worden gepaaid. Wij moeten practisch werk hebben, daarbij moet de plaats en streek in aanmerking genomen worden, de raad en de provincie zeer zeker moeten waken voor de algenuene belangen. Ten slotte brengt de Eerw. schrijver hulde aan de «Kamer van Koophandel» te Dongen voor 't genomen besluit (Zie hiervoor rubriek Prov. Nieuws.) Of nu een Kamer van Koophandel, door de regeering is ingesteld om als dusdanig de principieele kant der handelskwesties te gaan bekijken, zouden wij betwijfelen, maar wij zullen dit verder onaangeroerd laten, maar wij wilden hierover alleen maar zeggen dat dit besluit der Kamer te Dongen ons nu juist niet verbaast. We zullen in den geest van Dongen in de Staten mogelijk nog wel iets hooren, en als 't aan Dongen lag, zouden wij hier heel wat missen, waarin we ons, zonder dien steun, nu toch verheugen. WAALWIJK, 29 Nov. 1911. N. O. G. De vergadering der afd. >Waalwijk« van het N O.G. was Zondag vrij goed bezocht. Ter sprake kwam de salaris actie, welke tegenwoordig vrij algemeen gevoerd wordt Bijna alle leden waaren de meening toegedaan, dat men alleen bij het Rijk moeten aankloppen voor ver betering der positie. Een der leden brak een lans voor de lichamelijke op voeding der kinderen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, stelde de Voorzitter een nota voor, betreffende onderwijs- rijkszaak. Een glorievolle voetbaldag was het Zondag jl- voor W.V. want beide elftallen hebben schitterend ge speeld. Het le sloeg het Bergsche Sparta met 30, terwijl het 2e met 32 te Dongen zegevierde. We willen even een kort verslag van den span- nenden strijd W.V.Sparta geven, vooral omdat zich daarin een incident voordeed, wat niet voor de ridderlijk heid van Sparta getuigt. W.V. begint met 10 man, terwijl Sparta compleet is. Onmiddellijk valt de geel-zwarte voor hoede aan en geeft de Bergsche ver dediging volop werk. Deze kwijt zich goed van haar taak en slaagt zij er in voorloopig de score blank te houden. Na een half uur spelens onderneemt de W.V. linksbuiten een ren, passeert en kele tegenstanders, loopt iets naar bin nen, geeft een goed schot, wat echter even mooi door den keeper wordt ge retourneerd. De geelzwarten links binnen vangt het leder op en deponeert dit onder oorverdoovend gejuich in het net 10. Tot rust blijft W.V. de sterkste, doch doelpunten blijft uit. Van de drie aanwezige ballen waren eronder den wedstrijd twee stuk getrapt en toen de scheidsrechter na de rust voor her vatting blies, zei Sparta niet met den zelfden bal van voor de rust verder te willen spelen, omdat deze te zacht was. De scheidsrechter keurt het leder goed, waarmee Sparta echter geen genoegen neemt. Nu begaat de scheidsrechter de fout, niet resoluut op te treden. In plaafs van Sparta voor de keuze te stellen, doorspelen of 50 verliezen, draalt hij en geeft zoodoende aan de dwinglandij van Sparta toe. Na een kwartier oponthoud, wordt de strijd hervat en lijkt het of W.V., kwaad door het onhebbelijkoptreden van Sparta, hen dit betaald wil zetten. Hun spel is zoo vurig en magnifiek dat Sparta niets kan uitrichten en W.V. de stand tot 30 opvoert. Er zal nog 10 minuten te spelen zijn, als eeD der Spartanen het in zijn hoofd krijgt, dat het te donker wordt. Bijna alle Bergenaren nemen dit over en dwingen den scheidsrechter om voor ophouden te fluiten, alhoewel deze zelf Diets van te-donkei-zijn geconsta teerd heeft. Een overgroot gedeelte der Spartanen, verlaten het terrein, alvorens de scheidsr. eene beslissing genomen heeft, wat hen als een overtreding van het wedstrijdenreglement kan worden aangerekend, Middelerwijl ontspint zich een discussie tusschen Sparta, scheids rechter en W. V. of het al of niet te donker is, zoodat door al dat geharre war 10 minuten om zijn en het werkelijk donker geworden is, zoodat -de wed strijd niet wordt uitgespeeld. Wij constateeren hier een groote fout van den scheidsrechter en unfair optre den van Sparta. De scheidsrechter had onmiddelijk moeten beslissen doorspelen of staken. Hij bleef echter wijfelen, wat de oorzaak van het geheele incident is geworden- Sparta zocht naar een voor wendsel om den strijd te staken, daar zij een nederlaag in 't zicht had. Wij vernemen dat W.V. overspelen van den wedstrijd heeft aangevraagd, daar zij niet de dupe wenscht te worden van unfair optreden der tegenpartij en onbekwaamheid van den scheidsrechter. A.s. Zondag gaat W.V. I naar Eindhoven, terwijl het 2e op het terrein Dongen zal bekampen. Invoerrechten. In ons zorig nnmmer plaatsten wij een bericht dat de Kamer van Arbeid voor 't Schoenmakersbedrijf te Waalwijk be sloten had aan de Tweede Kamer een adres te richten met verzoek hetontwerp- tariefwet aan te nemen Wijl wij van de Kamer geen enkel bericht hieromtrent ontvangen hadden, ontleenden wij dit bericht aan een der vele bladen waarin hetzelve voorkwam als N. Rott. Ct., Tijd, Dagbl. van N.Br. enz enz. Wij ontvingen nu van verschillende zijden het verzoek dit bericht tegen te spreken, daar het geheel bezijden de waarheid is. Wij vernemen juist dat de Kamer na langdurige beraadslaging be sloot een adres in te dienen, om 't ontwerp-tariefwet niet aan te nemen. Het gemotiveerd adres zal zoo spoedig mo gelijk in zijn geheel in ons blad worden opgenomen. Wij zouden de Kamer van Arbeid in overweging geven bij eventueele be sluiten van algemeen belang niet te lang met publicatie te wachten, daar er dan dikwijls foutieve berichten van de wereld ingaan. En wij gelooven dat ons blad daarvoor wel 't meest aangewezen is. Twaalf en een halfjarig Priesterfeest. Onder talrijke bewijzen van belang stelling vierde Maandag 11. de W-Eerw. heer P. Kluijtmans, kapelaan alhier, zijn 12V3-jarig Priesterfeest. Wij bieden den jubilaris, die vooral op 't gebied der drankbestrijding veel in onze parochie heeft gearbeid, onze felicitaties. Textielschool te Eindhoven. Er hebben zich 150 sollicitanten aan gemeld voor de betrekking voor hoofd leeraar aan de Textielschool te Eind hoven. Daar zijn er bij uit Ruslard, Dene- nrirken, Duitschland, Zwitserland enz. 't Zal voor 't bestuur moeielijk zijn een keuze te doen, daar de te benoemen leeraar moet onderlegd zijn in alle bran ches van de Textielkunst. Prov. Staten van Noord-Brabant. Bij de opening van de Statenzitting wijdde de voorzitter eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van de overleden Statenleden, de heeren Bran derhorst (Heusden) en Verheijen (Roo sendaal). De nieuwbenoemde Statenleden voor de dietricten Oosterhout en Heusden, de heeren Ch. Frenken en J. Oerlemans, worden beëedlgd en nemen zitting. Verschillende voorstellen van Grd. Staten worden verzonden naar de af- deelingen, o.m. ook de subsidie-aanvrage der gemeente Waalwijk voor de han delsschool, welke aanvrage mogelijk 5 December, maar waarschijnlijk nog later, in openbare behandeling komt. Bij de Zondag gehouden opening der bussen der verschillende afdeellngen van de R. K. Centrale Kiesvereeniging in het district Bergen op Zoom, bleek, dat de heer J. Verheijen te Rozendaal heeft verkregen 505 en de heer A. Coenen burgemeester van Roozendaal 185 stem men, zoodat de heer J. Verheijen de candidaat dier kiesvereeniging zal zijn voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten op 5 December as. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is nog steeds bezig met de behandeling der Indische bc grooting. Des avonds behandelt men de Justitiebegrooting. Het lid Duys hield eene rede van ruim 3 uur, waarin bij geweldig fulmineerde tegen onze justitie die hij over 't algemeen onbekwaam achtte voor hare taak en ze als klasse- justitie bestempelde. De minister meende dat de waardig heid der Ned.-justitie het niet toeliet op dergelijke beleedigingen te ant woorden. DONGEN. In de heden gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken kwam o.m. ter tafel het-verzoek van de Kamer van K. en F. te Breda om krachtige ondersteu ning van het adres van het gemeente bestuur van Breda, waarmede aan de Staten van Noord-Brabant verzocht wordt een regeling vast te stellen voor de sub sidieering van handelonderwijs, waarbij een bijdrage uit de provinciale geldmid delen wordt toegekend van minstens 25 pCt. in de jaarwedde van het onderwij zend personeel van handelscholen en cursussen. Na ampele bespreking der aangele genheid en volledige kennisname der te zake dienende bescheiden besloot de Kamer de gevraagde adhaesie 'niet te verleenen. Het groote belang van goed handelsonderwijs werd gaarne erkend en het schijnt der Kamer zeer noodig dat daa in spoedig worde voorzien maar waar nog niet gebleken is dat ook aan zoo D bijzondere confessioneele handels scholen rijkssubsidie wordt of kan worden verleend, zooals zulks van rijkswege wel geregeld is voor bijzondere confessio neele Hoogere Burgerscholen, wenscht deze Kamer ook den belangrijke prin cipieele kant dezer aangelegenheid in het oog te houden en mits dien bij dezen stand van zaken het al of niet vaststellen eener provinciale subsidieregeling geheel en al aan het inzicht der Provinciale Staten over te laten. Wat betreft de subsidieering der z.g. cursussen in boekhouden en handelsre- kenen meent de Kamer dat hetbestaande reglement met de daarin aangebrachte verhooging der maximumbijdragen van f 100 tot f 200 voor eiken cursus, eenen zeer redelijken provincialen steun ver zekert en, blijkens de opgedane ervaring zeer nuttig werkt. DRUNEN. Maandag j.l. gaf de harmonie fDe Volharding* directeur de Heer G. J. Brohm. met medewerking van den Heer A. van Ierland, humorist nit Tilburg, haar le winlerconcert in de zaal van den Heer M. Vissers. Wat de talentvolle musicus, de Heer G. J. Brohm met zijn geniale leidiug een vereeniging kan doen presteeren, bleek toen ten duidelijkste. Zelden heeft //De Volharding* haar re pertoire 700 goed afgewerkt, zelden werden de solo's voor Pistons en Trombon fijner uitgevoerd. Vooral de solisten le Piston en Trombon r. p. de heeren P. van de Wiel en P. Elshout muntten uit. Geen zweem van zenuwlrekkingen, vol en zuiver rolden reeds de beginaccoorden door de goed be zette zaal en brachten de muziekliefhebbers in extase. Fijn gevoel, zuiver rythme spr .- ken uit die heerlijke toneD. Elk muziek kenner merkte dan ook dadelijk hoe volko men de leden hun partijen meester waren. Wat te zeggen van den heer san Ierland Hij was, zooals hij immer is, eenig. Zijn ■cène8 en coupletten werden uitbundig toegejuicht. Wat geen wonder is, daar de Heer van Ierland aan de hem eigen dictie een mooie, zuivere stem paart. In zijn pianist vond hij een waardig helper. Na afloop van het Concert betrad de President der Vereeniging het podium. Op de hem eigenaardige vertrouwelijke manier bedankte hij de ledeu voor hun betoonden ijver, de bezoekers voor huu belangstelling en riep hij den Heer van Ierland een har telijk *Au revoir* toe. Wij stemmen ten volle met den Heer President in en verwachtten van »De Volharding* weer spoedig aangenaam, gezellig avondje. Bij de St. Lambertus vereeniging tot onderlinge verzekering bij overlijden is be noemd tot President, ter aanvulling der vacature ontstaan door het overlijden van den Heer M. van de Wiel, de Heer P A. Klerks. Den benoemden onze gelukweD scben, in de hoop dat hij nog vele jaren zijne gewaardeerde krachten aan de belan gen der vereeniging wijden moge. Door het bestuur is tevens besloten, hoofdzakelijk ook mede met het oog op den duren tijd de leden dit jaar vier weken vrij te stellen van con tributie-betaling. Een welgeslaagde uitvoering waa het die wij Maandagavond op de Congregatie bijwoonde. Zangers en Muzikanten deden hun best en voerden elk een vierta nummers onberispelijk uit. Vooral de groote Fantasie voor de Muziek en Opwaarts van de zangers waren Dummers die succes hadden Aan de gymnasten allen lof. Waren wij meermalen opgetogen over hunne werking Maandagavond stonden wij verbaasd over de vorderingen die zij na bun laatst optreden hebben gemaakt. Eere aan huu leider den heer L, van Drunen uit Waalwijk, eere de werkende leden voor hunne ambitie, eere den WelEerw. Heer Hoijbers en den Eerw Broeder Paulus, die de vereeniging zoo trouw met raad en daad steunen. Verlangend zien wij wederom hun optreden tegemoet. VLIJMEN, 28 Nov. 1911. 1.1. Zondag avond gaf de tooneelvereeniging wLes Ami Unis* in het café van den heer Adr. de Vaan hare aangekondigde tooneeluitvoering De zaal was piopool en over gemis aan be langstelling van de zijde van het publiek viel dus niet te klagen. Maar deze buiten gewone belangstelling was ook alleszins ver diend. #L. A. U.* hebben bij deze in alle deelen goed verzorgde uitvoering andermaal getoond goed op het tooneel thuis te zijn en de in studie genomen stokken #Guido de Vendeër* su tLevi Baars* op eene zoodauige wijze vertolkt, dat slechts fitlust feilen in het spel der executanten zou heb ben kunnen aanwijzen. Vooral het blijspel heeft uitstekend voldaan, dank vooral Levi Baars en zijn dubbelganger Anker, die beiden uitnemend de kunst verstaan als kinderen Israels uit te komeD. En om ieder heilige zijn kaars te geven vermelden we nog, dat èn pianist èn kwartet, aan wie het muzikale gedeelte van den avond was toevertrouwd en ook de grimeur, de heer Klinkhamer uit 'a Bosch veel hebben bijgedragen tot het welslagen der uitvoering, welke naar wij hopen in dit seizoen nog door eene tweede even keurige, zal worden gevolgd. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Tot notabelen bij de Nederl. Herv. gemeente te Loon- schendijk zijn herbenoemd de heeren A. Mandemakers en C. de Jong, beiden aldaar. Als diaken bij die gemeente heeft bedankt de heer J. Smits Wz. aldaar. CAPELLE. Den len December a.s. zal er verkiezing plaats hebben van een nota bele bij de Ned. Herv. gemeente alhier, zulks ter voorziening der vacature ontstaan door het overlijden van A. Ruijtersberg. Agenda van de op Zondag 3 Dec. te houden vergadering van den B. v. N. O. afd. //Langstraat* bij den heer L. F. van Dongen. 1. Opening en notnleD, 2. Ingekomen stukken. 3. Beschrijvingsbrief voorvergadering. 4. Voorstellen Alg. Vergadering. 5. Benoeming afgevaardigde. 6. Vacantieregeliugen. 7. Voorstel van de Waals. 8. Rondvraag en sluiting. WASPIK. Zondag 1.1. hield de drank- liestrijdersvereeniging St. Bartholomew haar aangekondigde propagandaavond. De heer Conraai de voorzitter opende deze vergade ring met den gewonen Christen groet en weidde daarou nog eens uit over het nut der drankwet waarbij hij gelegenheid vo:id een woord van dank te brengen aan die raadsleden, welke in de laatste raadsverga dering het request van St. Bartholomew om eene subsidie hadden gesteund. De overige raadsleden bleken hij die gelegenheid in de aohting van den voorzitter niet te ziju gesle gen. Daarop werd het programma van den avond door de enkele leden der liedertafel ende tooneelvereeniging der drankbestrijding zeer verdienstelijk afgewerkt. Dat de liedertafel goed zou zing n wijten we vooruitmaar ook de nog zeer jeugdige tooneelclub viel ons veel mee. Het was een prettige avoud, die hopen we de zaak der drankbestrijding weer een eind heeft vooruit gebracht. Maandag gaf de tooneelclub van Bar tholomew eene uitvoering voor de leden der Mariavereenigiug. Deze uitvoeriug was zeer druk bezocht, geen oude vrouw bleef aau 't spinnewiel. De verschillende nummers vau 't programma vielen bij onze dames zeer in den smaak ze zijn dan ook genoemde tooneelclub recht dankbaar voor den gezel ligen namiddag. De WelE, heer Lamers alhier is door Z. D. H. Mgr. van der Ven benoemd tot Directeur der Mariavereenigiug. We felici- teeren deze vereeniging wel met deze geluk kige keuze van den bisschop. - De voetbalvereeniging Unitas alhier is bij gebrek van de noodige belangstelling ontbondeD. De bieteuoogst is nu geheel afgeloopen. Zoowel quantiteit als qualiteit vielen zeer veel mee, zoodat in dit opzicht de zomer van 1911 voor de Undbonwers alhier zeer goed is. Zondag 1.1. speelde Rapidilas van hier haar vierden competitiewedstrijd tegen B.V.C. op het terrein te Besoijen. Was aanvankelijk B.V.C. iets in de meerderheid, spoedig is Rapiditas meester van het terrein eu blijft uiet beslist tot het einde toe de sterkste. Reeds spoedig doelpunt de rechtsbinnen, gevolgd door den rechtsbuiten, die driemaal achtereen het vijandelijke doel doorboort. Voor de rust zorgt de linksbinnen voor de vijfde goal. Na half time duurt het lang vóór Rapi ditas haar meerderheid in een doelpunt kan omzetten, wat haar eindelijk gelukt, doordat een voorzet van rechts door de linksbinn u benut wordt. Spoedig daarna zorgt de rechts binnen voor de zevende goal, als een schot van den centervoor niet ver genoeg door den B.V C. doelman kan worden weggewerkt. Rapiditas blijft aanvallen en de linksbinnen zorgt dan voor den 8sten goal, terwijl de centervóór voor het 9e doelpunt zorgt. Spoedig daarna is het tijd en beeft Rapi ditas haar vierden wedstrijd met 9—0 ge wonnen eu gaat nu met een flinkeu voor sprong aan het hoofd barer afdeeling. Zonder uitzondering hebben dan ook allen hun beste beentje voorgezet. RAAM8DONK (DORP). 28 Nov. Inde verleden Zaterdag ten huize van Mej. Floris gehouden algemeene vergadering der land- bouwvereeniging werden de drie aftredende leden, de heeren M. Zijlmans, D. Lankhuij- zen en G. C. de Bont, als bestuurlid her. kozen. Deo heer Verschoren werd dank gebracht voor zijn accurate boekhouding. In het boek jaar 1 Oct. 1910 lot 1 Oct. 1911 was ontvaugen f 18222,481/,, en uitgegeven f 18187,861/s, zoodat er een batig saldo is van f 54.62, dat met het saldo van 1910 een bedrag in kas vormt van f284,97. In het pakhuis is voor f 1567.97,/2 verhandclH. In de vergadering, gehouden bij den heer De Reijer te R'veer werden tot be stuursleden der Raamsdonksche IJsclub ge kozen de heeren J. Th. M Peters Secr., A. Oomen le Oosterhout commissaris en H. Scherp te Geertruidenberg baancommissaris. RAAMSDONK. Bij de Maandag alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature van wijlen Mr. G, Heere) is gekozen de heer M.J.C. Zijl- mans met 306 stemmen op den heer J. B. Zijlmans werden 105 stemmen uitgebracht. RAAMSDONKSVeER. Maandag is van de werf der firma D. P. van Suylekom Zoon met goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepkaan ,/Mein Bestreben*, groot 250 ton bestemd voor de vaart op den Neckar. Daarna is de kiel gelegd voor een zeil- aleepkaan, groot 225 ton voor rekening van schipper H. Rosenbraud uit 's-Gravemoer. Over den handelscursus, die half Januari alhier geopend zal worden, deelen wij nog mede, dat de heer Jos, Schoenmakers be noemd is als directenr-leeraar. De Echo Tan het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5