Nummer 96 Zondag 3 December 1911. 34 Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraad. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 29 Nov. des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter de edelachtb. heer van Besouw. Ongeveer kwart voor tien uur opent de Voorzitter de vergaderingaiwezig zijn de heeren De Bresser en Teulings. De notulen dtr vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Schrijven van Ged. Staten houdende verzoek om te willen mededeelen of de salarissen van Burgemeester en Secretaris dienen te worden verhoogd. Wordt besloten dit bij de begrooting te beh indelen. Vaststelling begrooting 1912. De rapporteur, de heer de Bresse', is afwezig. Van Beurden. Ik heb gisterenavond de heer deBresser, die aangenomen had rapporteur te zijn, nog gesproken. Had hij mij gezegd dat hij niet kon komen, dan had ik er wat opgerekend. Wordt besioten de begrooting voor te lezen. Roestenberg. Die man(test on verstaanbaar. Voorzitter. Neen dat gaat niet meer Bovendien heeft die man te kennen ge geven dat hij er uit wil. Het Dag Best. heeft er over gesproken maar 't kwam ons het best voor er geen onkosten meer aan te maken. Bij de post winst accyteleen-gasfabriek vraagt de heer v. d. Heuvel of de winst niet minder is dan een vorig jaar- De- Voorzitter zegt dat de carbid duurder is geworden en de fabriek niet veel langer dan Maart-April zal worden geëxploiteerd. Bij de post aanleg van riolen en trottoirs vraagt de heer van Beurden het woord. Spreker zegt dat met deze post geen rekening is gehouden met den door den raad uitgesproken wensch. Voortgaande zegt hij dat de raming van deze werken zijn rioleering Loonopzand f5360, opbrengst f 138,- rioleering Varkenseind f2000 opbrengst f9,- riooleering Peperstraat f 600, op brengst f34 Trottoirs Peperstraat-Vaartkant f 6650 opbrengst f 225. Dat alles komt mij nogal hoog voor in aanmerking genomen de geringe op brengst. Als dergelijke uitgaven uit de gewone inkomsten kunnen worden be streden, dan zou ik liever de H, O,, die hier de laatste jaren zoo hoog omhoog is gegaan willen verlagen Ik weet dat de rioleering in Loonopzand, zoowel als hier op 't Varkenseind noodzakelijk is en wil dan ook gaarne meewerken om deze tot stand te brengen en zal dan ook voor de opbrengst de laatste f 50 niet verlangen Doorde wijze echter waarop het nu in de begrooting is voorgelegd mag ik er mij niet mee vereenigen. Ik kan dan ook maar niet begrijpen dat B..en W. geen rekening gehouden hebben met onze voorlaatste raadsver gadering waar toch besloten was dat B en W. een afzonderlijken begrooting voor deze rioleering zouden maken en die de vergadering vooorleggen. Er is toen tevens met algemeene stemmen besloten dat men zeker was voor ver betering der plaats, doch het moest de gemeente geen geld kosten. Zoo is 't dan ook in strijd met een goed financieel beheer om rente en aflossing van der gelijke groote werken uit de gewone inkomsten te halen. B. v. voor het Varkenseind is f 2000 uitgetrokken en er sluiten maar 3, zegge drie woningen aan. Aan de hand van art. 39 der bouwverordening kunnen wij de menschen toch verplichten aan te sluiten. Waaneer het in huu belang is de verbetering der straat langs hun huizen, laat ze daar dan een kleinigheid voor betalen, Evenzoo in Loonopzand, men wil wel rioleering doch buiten de looiers wil, naar ik verneem niemand aansluiten. Ik stel dan ook voor de f 15000 van •de begrooting te schrappen en Burg. en Weth te verzoeken een nieuwe be grooting op te maken zoodanig dat de particuliere aansluiten en er meer volgens het besluit van den raad voor deze uit getrokken post van f 1 5000 terugkomt. De Voorzitter zegt dat de begrooting van alle werken afzonderlijk is gegeven. Voorts wijst hij cr op dat als het de gemeente geen geld mag kosten er dan nooit iets tol stand zal kunnen wor den gebracht, dat er nog zijn die ver plicht kunnen worden om aan te sluiten, geef ik toe. Roestenberg. Moeten dan de huurders of de eigenaars van die huizen die be lasting opbrengen. Voorzitter. De eigenaars. De heer van Dortmand vraagt of de wateraflossing in Loon-op-Zand niet goedkooper kan geschieden door het te brengen achter het land van Cleef. De heeren Vester en van den Heuvel wijzen er op dat dit onmogelijk kan geschieden. De heer van Beurden wijst er op dat, door geen rekening te houden met het besluit van den Raad en door dezen post zoo maar tusschen de begrooting te schuiven, dit overrompelingspolitiek is. De Voorzitter wijst dit compliment af en merkt op dat het op de be grooting is gebracht, omdat het dan spoedig afgewerkt kan worden De heer Van Beurden zegt dat deze posten bij afzonderlijke wijziging van de begrooting, ook er opgebracht kun nen worden en stelt voor dat die f15000 van de begrooting wordt afge bracht en dat de Voorzitter een nieuwe begrooting zal maken goedkooper en dat onderzocht zal worden wie nog kan en moet aansluiten. De Voorzitter wijst er op dat de heer de Bruijn hun reeds gezegd heeft dat het werk onmogelijk goeJkooper kan worden uitgevoerd, echter blijft het maar een raming. Na nog eenige verwarde discussie wordt het voorstel van den heer van Beurden aangenomen met 6 tegen stemmen. Voor het voorstel van den heer van Beurden stemden de heeren Lombarts, van Kuijk, Ddeu, Van Dortmond, de Rooij en van Beurden. Tegen het voor stel de heeren Roestenberg. Verster, Elias, van den Heuvel en Rijken Bij de post jaarwedde van den Burge meester zegt de heer Rijken dat eenigen tijd geleden besloten is aan Ged. Staten te verzoeken hel salaris van den Burge meester met f 200 te verhoogen en op de begrooting is daar geen rekening meegehouden, althans het salaris is niet met f200 verhoogd Speker is er voor het eenmaal genomen besluit te hand haven en die f200 er alsnog bij te voe gen. Voorzitter, dat heb ik gedaan om bijzondere reden. Van Beurden. De commissie heeft ook besloten om het salaris met f200 te verhoogeD, doch als de Voorzitter niet wenschelijk acht, dan is het iets anders. Verster. Misschien zou het beter zijn als de Voorzitter het eens wilde toe lichten, anders maken wij een gek figuur Rijken. In ieder geval zou ik het Raadsbesluit om het salaris op f 1400 te brengen, handhaven. De Voorzitter zegt dat niemand tegen zichzelf mag zijn, ook een Voorzitter niet, maar hier heeft de zaak een ander karakter gekregen. Ged. Staten vragen voor beide functionarissen. Overal zijn die dan ook van beide verhoogd ofwel van beide zoo gebleven. Een geven en den ander niet, dat gaat niet en daarom hebben wij besloten Ged. zoo te be richten. Van Beurden. LTit kieschheid handelt de Voorzitter dus zoo. Laat de raad zich dan eerst even uitspreken, misschien wil men dit liever even in geheime verga dering doen. Rijken. Dat behoeft niet, wij behoeven bet licht hier niet te schuwen. Ik blijf er bij om het salaris alsnog met f 200 te verhoogen en ik wil hebben dat mijn voorstel in omvraag wordt gebracht. Voorzitter. Ik dank de heeren wel maar ik blijf er bij het is beter zoo Rijken. Laten we elkaar nu toch geen Pietje noemen. U hebt een huishouden met groote kinderen en onze Secretaris heeft dat niet, die heeft bovendien van zichzelf geld. Voorzitter. Ik ben het niet met u eens U plaatst u zoo, door te zeggen de Se cretaris heeft van zich zelf geld genoeg op een onzuiver standpuüt. De werk zaamheden van den Secretaris zijn zeer toegenomen en bovendien er kan ook een Secretaris later worden benoemc de laatste jaren zijn er ook ambte naren gekomen die veel werk doen en die door de gemeente worden betaald. Voorzitter. Zeker en de salarissen van die ambtenaren zijn ook beter geworden. Van den Heuvel. Onze geachte se cretaris heeft veel gedaan," dat is zoo. Voorzitter. Tengevolge van ons schrij ven aan Ged. Staten naar aanleiding van het laatste Raadsbesluit, hebben Ged. Staten wellicht deze vraag algemeen gesteld of althans bespoedigd. Toen dat niet is goedgekeurd heb ik in het dag. jestuur gezegd, laten we die f 200 aan de ambtenaren ter secretarie geven, aan den eersten ambtenaar f 150 en aan den tweeden f50. Van der Wee heeft veel werk en mijn voorstel werd billijk ge vonden. En om nu mij wel en den se cretaris geen verbooging van salaris te geven, daar kan ik niet op ingaan. Stond verhooging van salaris niet in zoo'n nauw verban-' met het pensioen, dan zou het nog iets anders zijn. Uit be trouwbare bron heb ik vernomen dat de pensioenregeling voor ambtenaren vermoedelijk in Januari 1913 inwerking al treden en dan zal de Seretaris, die reeds op hooge jaren is gekomen, waar schijnlijk wel ontslag nemen, en dien tengevolge heb ik gemeend niet te moeten ingaan om alleen het salaris van mij te moeten verhoogen. Rijjcen. Dat is heel mooi van U, dat U zoo goed voor Uw ambtenaren zorgt, doch dat neemt niet weg dat het billijk dat wij ons eenmaal genomen besluit dhaven. is Voorzitter. Dan hoop ik dat U ook tiet salaris van den secretaris, met het oog op zijn pensioen, zal verhoogen. Van Beurden. Als dat pensioenfonds comt, dan moeten de ambtenaren daar aan zeker zelt bijdragen. Voorzitter Ja. Na nog eenige discussie waarbij de neer Van Beurden opmerkt dat hij de tweede ambtenaar minder noodzakelijk acht, wordt met alg. stemmen besloten Ged. Staten te verzoeken het salaris van den Voorzitter met f200 te verhoogen en dat van den Secretaris voorloopig zoo te behouden. De heer Van Dortmond merkt op dat dit laatste besluit niet van blijvenden aard is en het de bedoeling is om, komt de pensioenregeling iu werking, het sa laris van den secretaris alsdan te ver hoogen. Naar aanleiding van een verzoek van de gemeentebode vraagt de heer v. d Heuvel of ook diens werkzaamheden zijn toegenomen. De Voorzitter zegt dat de werkzaam heden aanmerkelijk zijn toegenomen en die met de oprichting van de gasfabriek en de Kamer van Koophandel nog veel grooter zullen worden. Wordt besloten het salaris met f 50 te verhoogen. Naar aanleiding van een verzoek van de fanfare Concordia om subsidie, wordt besloten f 50 subsidie te verleenen- Bij de post onderhoud van brandspui ten zegt de heer Van Beurden dat f 100 niet te veel is. Hij hoopt dat wat meer aan het onderhoud daarvan wordt gedaan en ook dat men wat geregelder de brand spuiten zal probeeren. Spreker heeft het in Loón-op-Zand nog bij de laatst plaats gehad hebbende brand bijgewoond dat toen men de spuit in werking wilde brengen bleek dat de slangen verstikt en kapot waren. Probeert men de spuiten zoo nu en dan, dan kan men de fouten herstellen. Voorzitter. Ik zal hierover met de op perbrandmeesters spreken. Lombarts. Ik heb daar al zoo dikwijls op gewezen. Van Beurden. Als bij het probeeren blijkt dat er kosten aan gemaakt moeten worden dan moet dat geschieden, alzijn die dan ook hoog. 't Is een noodzakelijk iets waar men beslist niet buiten kan. Lombarts. De brandspuiten en alles wat daarmede in verband staat, is wel zoo antiek als 't maar kan. Van Dortmond. 't Komt mij voor dat het hoog tijd wordt dat daarin wordt voorzien. Als er hier eens een flinke brand komt bij een hevige wind, dan zou de geheele gemeente geruïneerd worden, de gevolgen zouden dan niet zijn te overzien, 't Zal wel geld en veel geld kosten, maar 't is onvermijdelijk, er moet in worden voorzien. Lombarts. De putten verzanden ook. Ik geloof dat artesische putten beter zijn. die 't wel kan gebruiken Van Dortmond. Neen, artetische putten Rijken. De werkzaamheden zijn ont- verzanden eerder dan nortonpompen, die aglijk toegenomen dat weet ik wel, maar verzanden niet zoo vlug. Voorzitter. Het best is dat de opper- brandmeesters met de brandmeesters de boel eens nakijken en dan een staat maken van hetgeen aan de brandspuiten moet worden gedaan, dan kunnen wij later een besluit nemen. Aldus wordt besloten. Op een verzoek van de N. V. Kaats heuvelsche Omnibus-Maatschappij, wordt besloten haar f 100 subsidie te verleenen mits zij na het einde van ieder boekjaar rekening en verantwoording geeft. De heer v. d. Heuvel zegt dat het nood zakelijk is om te bepalen dat aan verdere op te richten harmonie- of muziekge zelschappen geen subsidie meer te ver leenen. Het bedrag dat daarvoor is uit getrokken wordt nu door 4 vereenigingen verdeeld en zou het in nog meer parten moeten worden gedeeld, dan wordt het bedrag voor iedere vereeniging niet de moeite meer waard. De raad kan zich hiermede vereenigen. Op een verzoek van de afdeeling Kaatsheuvel van de Ned. R. K. Leer- bewerkers Arbeidersbond werd besloten aan het werkloozenfonds f 50 subsidie te verleenen, op voor waarde dat ook op het einde van het boekjaar rekening en verantwoording zal worden gedaan. Van den Boerenbond van Kaatsheuvel en Loonopzand is een verzoek inge komen om een subsidie toe te kennen. Buig. en Weth. stellen voor subsidie te verleenen mits de Boerenbond in Loonopzand .zoowel als in Kaatsheuvel een goedgekeurde springstier heeft waar ook het vee van niet leden van den 3ond ook gebruik van mogen maken. Verster. Bij ons is het de bedoeling dat een cursus zal gegeven worden in de bemestingsleer waaraan ook niet leden mogen deelnemen Zoo'n cursus is zeer nuttig omdat daar onderricht gegeven zal worden hoe kunstmest zal gebruikt kunnen en moeten worden. Rijken. Mij dunkt dat zulke vereeni gingen hun eigen kosten moeten be strijden. Wij en de Moer kunnen dan ook wel komen. Wil men een goede stier hebben, dan moet men een fok- vereeniging oprichten. Lombarts. Ik heb den Voorzitter van de Boerenbond van Kaatsheuvel, mijn heer Stassen, gesproken en die zegt mii dat als er een stier komt, niet-leden daar met hun vee geen gebruik van mogen maken. Wordt besloten als de vereeni ging op de voorwaarden door B. en W. gesteld, ingaat, dat dan f 100 sub sidie zal worden verleend. Verzoek van het kruisverbond om f 50 subsidie. Voorzitter. Wij hebben deze post nog niet op de begrooting gebracht omdat wij eerst het gevoelen van den raad wenschten te vernemen. Een dergelijke vereeniging vinden wij mooi, maar" ik hoor dat er meer vereenigingen zullen worden opgericht o.a. hier nog een Mariavereeniging en die zal dan ook wel weer om subsidie komen aankloppen. De heer Roestenberg merkt op dat de drankbestrijding zeker niet ach tergesteld dient te worden bij de andere vereenigingen. Nu harmouie's en andere vereenigingen subsidie hebben verkregen moet een vereeniging die zoozeer in het algemeen belang werkzaam is, die alles doet om het zedelijk peil van het menschdom te verhoogen, zeker subsidie worden gegeven. Spreker noemt ver volgens het aantal gemeenten op dat in de verschillende bisdommen subsidie verkrijgt. De heer v. d. Heuvel kan zich goed met de heer Roestenberg vereenigen, mits de afdeeling Loonopzand ook van de buit deelt. De heer van Beurden merkt op dat de heer Roestenberg niet moet vergeten dat de harmonieën verplicht worden om openbare feesten op te luisteren, dat zij dan altijd klaar moeten staan. De heer Roestenberg zegt met wat de heer v. d. Heuvel zegt zich goed te kunnen vereenigen, doch wat de heer v Beurden zegt is hem wel bekend doch daar wil hij tegenover zetten dat een drankbestrijdersvereeniging alles doet om het volk te beschaven om, op een hooger peil te brengen en dat is toch zeker wel een groot gemeente belang. Na nog eenige discussie wordt be sloten f 50 subsidie te verleenen doch dat later op te richten vereenigingen geen subsidie meer krijgen doch van die f 50 dan maar moeten deelen De heeren Van Beurden en van Dort mond waren tegen het subsidie ver leenen. De heer Verster wijst er hierna op dat de verlichting in Loonopzand in de laatsten tijd allertreurigst is en dat ver betering noodzakelijk is. De lampen waaien nu bij den minsten wind uit. Dat benzine licht is goed als het nieuw is en niet waait, 't Is het beste dat we weer petroleum nemen. De heer van Beurden vraagt wat aan de verlichting hernieuwd moet worden, waarop de heer Verster antwoordt van lampen en ook op veel plaatsen van lantaarnpalen. .De Voorzitter zegt dat het 't best is voorloopig de allernoodigste verbeterin gen aan te brengen; dan kunnen later als hier de aanbesteding plaats heeft tege lijkertijd de lantaarnpalen worden aan besteed, dat is voordeeliger. Hierna wordt de begrooting vastge steld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 68303.507a- Van Beurden. Ik heb een klacht ge hoord n.l. dat de kasteleins is aangezegd dat zij er voortaan op moeten rekenen dat ze precies om 10 uur moeten sluiten wijl anders direct proces-verbaal zal worden opgemaakt. Ik weet wel dat ze daar het recht toe hebben maar nu is altijd het gebruik geweest dat de men schen 10 minuten tijd werd gegeven om hun glaasje te ledigen en te betalen Er is nooit geen enkele wanklank hierdoor ontstaan en zoo zou het aan leiding kunnen geven tot fitterij. Ik zou daarom willen voorstellen het politieuur ook gedurende den winter om 11 uur te stellen, dan hebben de menschen een uur tijd om te betalen. De Vooizitter zegt dat de zaak zich zoo niet heeft toegedragen. De veld wachter van Steen ontmoette bij J.Smit 's avonds om half elf eenige menschen die hij aanzegde zich te moeten verwij deren wat ze ook deden. Later echter, om 12 uur zag hij die zelfde menschen weer uit het café komen en toen heeft hij ze een proces-verbaal opgemaakt. Mij is bekend gemaakt dat meermalen in achterkamers wordt geplakt en daar om heb ik de veldwachters aangezegd dat zij er op moeten letten. Als het tien uur is moeten de café's gesloten worden en ik heb de veld wachters gezegd dat ze niet op klokslag tien uur aan de deur moeten gaan staan maar de menschen vijf a tien minuten gelegenheid moeten geven. Ik zou u niet aanraden om om 11 uur politieuur te houden. De heer van Beurden, gehoord deze toelichting, zegt zijn voorstel in te trek ken. De heer van Dortmond dringt er nog op aan dat met het maken van een be grooting voor de aanleg van riolen en het onderzoek daarvan niet lang zal worden gewacht aangezien de toestand onhoudbaar is. De Voorzitter zegt zulks toe. Het reglement van de Kamer van Koophandel en fabrieken wordt hierna ongewijzigd goedgekeurd. De heer van Dortmond vraagt of het niet kan gevonden worden dat de ver gaderingen voortaan na den middag zullen worden gehouden, wijl het voor de meeste leden een groote opoffering is om 's morgens uit hun zaken te gaan, De Voorzitter zegt de vergadering steeds zoo vastgesteld te hebben met het oog op de leden van Loonopzand. In de zomermaanden heeft hij daartegen geen bezwaar maar 's winters is het voor de leden van Loonopzand lastig. De heer Beurden wijst er op dat als de vergadering 's middags om 3 uur wordt gehouden, de leden van Loonop zand dan met de tram nog kunnen ver trekken. Na eenige discussie wordt besloten de vergaderingen voortaan 's middags om 3 uur te doen houden. De heer Roestenberg wijst er op dat in een vorige vergadering slechts 6 leden aanwezig waren waardoor de vergade ring niet kon plaats hebben. De afwezige leden waren toen ziek, dat ze de Voor zitter dan een briefje zenden, dan kan die er zijn maatregelen voor nemen. Nu is het uitbetalen van die presentiegelden weggegooid geld. Lombarts. Ik was niet ziek hoor. Van den Heuvel. En ik wensch de heeren geluk met hun gelukkig herstel. De 2e oproeping heeft goed gewerkt. Echo van het Zuilen. tianc

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5