Derde Blad. NIEUWS UimtTSUEim DE OORLOG. Provinciaal Nieuws NUMMER 96 ZONDAG 3 DECEMBER 1911. 34e JAARGANG. srm De overwinning der Italianen. Het blijkt nu meer en meer, dat de Italianen het recht hebben ten aanzien van de gevechten, Zondag en Maandag 1.1., van een overwinning te spreken. Particuliere berichtgevers roemen de dappere wijze, waarop de bersaglieri den aanval op het fort Mesri ondernamen, waarop al om tien uur in den morgen de Italiaansche vlag werd geplant. Tegen den avond trokken de Italianen zich in hun oude stellingen terug Maandag werd opnieuw tot den aanval overgegaan. De Arabische ruiters attaqueerden op schit terende wijze de Iialiaansche infanterie. De Italianen trokken de Kasrhani over, voortdurend vechtend. Ook in het Oosten moest elk huis, elke tuin en elke muur veroverd worden. De Italianen vielen, voortdurend schreeuwend, den vijand in groote woede aan. De Turken vochten zonder geluid te geven onzichtbaar bij hun kanonnen, of bestookten in lange, verspreide linies, de voortrukkende Ita lianen. Zoowel de Turken als de Ita lianen toonden buitengewone dapperheid. De Italianen wonnen in beide dagen Oostelijk van Tripolis 4 a 600 M. terrein, Z.-O. 1 500 M. Volgens oppervlakkige schatting werden tijdens het gevecht 1000 Italianen buiten gevecht gesteld. Dinsdag deden de Italianen voor het aan breken van den dag weder een uitval. De Turken hadden 'snachts hun positie verschanst. Het gevecht was zeer heftig en duurde tot den middag. Aldus de lezing, die de correspondent van de „Berl. Lokal Anzeiger" er van geeft. Die van de „Berl. Morgenpost" ver telt, dat het Zondag den journalisten verbodon was de stad te verlaten en dat de opmarsch der Italianen in alle stilte werd voorbereid, blijkbaar bevreesd dat het op een nederlaag zon uitdraaien. Deze correspondent vertelt verder dat de forten Henni en Mesri in puin werden geschoten. De Turken trokken zich toen terug uit de forten (dat in puin schieten schijnt dus niet zoo letterlijk opgevat te moeten worden 1) en de Italianen bezet ten ze. Dadelijk werden uit deze nieuwe stemugcu uc niaoieren onder een moordend vuur genomen. Eerst tegen den avond eindigde dit gevecht De Italianen bleven in Henni, verlieten echter Mesri, dat eerst den volgenden morgen heel in de vroegte bezet werd. De veroverde posities beheerschen het terrein ten zuiden der stad. De correspondent voegt er ten slotte aan toe, dat de verovering van het ooste lijk gedeelte der oase nog veel bloed zal kosten. De commandant der Turksche troepen voor Tripolis heeft erkend dat hij na de de laatste gevechten is moeten terug trekken. Nesjad Bey seinde n.l. naar Constantinopel „Door de overmacht van den vijand werden wij gedwongen terug te trekken en den Italianen langzamerhand het ter rein te laten tot aan den rand van de woestijn." De wreedheden. Verschillende berichtgevers seinen ont zettende bijzonderheden over de door Arabieren eo misschien ook de Turken bedreven wreedheden. Natuurlijk worden de telegrammen daarover wel door ge neraal Caneva doorgelaten. Toen er Italiaansche wreedheden te melden vielen was dat anders. De correspondent van de Matin zegt, dat hij 24 lijken van Italiaansche soldaten gezien heeft, die op verschrikkelijke wijze verminkt waren men had hun handen en voeten afge sneden, den mond tot de ooren open gesneden of den neus afgekapt De cor respondent van het Journal seint iets dergelijks- Hij zag in de moskee van Henni 17 lijken van Italiaansche soldaten op wier trekken een verschrikkelijke doodstrijd te lezen was. Men had de ongelukkigen aan den muur genageld en daarna een vuurtje onder hun voeten gestookt. Op het kerkhof Ghoei waren vijf Italiaansche soldaten levend begra ven alleen hun hoofden staken boven den grond uit, zoo zijn de rampzaligen waarschijnlijk den hongerdood gestorven. De man van de New-York Herald, die het Roode Kruis vergezelt, zag ontzet tend verminkte lijken van drie bersaglie ri, liet een gekruisigd, het anderet ge slacht en het derde gevierendeeld en onthoofd. In een huls, dat als veldlaza ret gediend had, lagen vijf verminkte lijken een ervan was van een militairen arts. Hun oogleden waren aan de wenk brauwen genaaid en een dikke draad was door de pupillen getrokken en ach ter het hoofd vastgenaaid. De lichamen waren op andere wijze beschadigd en gekruLsigd. In een kuil achter het huis lagen twintig in stukken gesneden lijken aan een ervan vond men den band van het Roode Kruis en dit bleek het lijk van een kapitein bij den sanitairen dienst te zijn. In een hoek van den tuin vond men negen lijken, waarvan er vier in stukken gereten wa ren Een ander was op een stuk hout gespietst, een derde gekruisigd, doordien ;men den dwarsbalk van het krtrs door zijn halsspieren gestoken had. O >k dit waren lijken van Roode-Kruissol laten of ;gewonden, die door hen verpleegd wer den. Driehonderd meter van den linker hoek van het Arabische kerkhof waren vier Italianen met het hoofd naar om laag begraven hun handen waren af gesneden en aan alles was te zien, dat dat zij levend begraven waren. Men ziet dat deze verhalen over het geheel kloppen met de lezing, die het Turksche gezautschap in Berlijn van de bedreven wreedheden gegeven heeft. Intusschen heeft het Turksche gezant schap in Berlijn een verklaiing gepubli ceerd, waaruit moet blijken, dat ook de Italianen nog barbaarschheden blijven bedrijven. Zoo werd verteld van een jongen man uit Derna, die in bezit van patronen gevonden is en onder de oogen van zijn vader en moeder is doodgescho ten. Nog twee andere personen zijn om dezelfde reden doodgeschoten. Boven dien vaardigen de Italianen allerlei pla gende bepalingen voor de Arabieren uit. Uit vliegtuigen hebben zij twee bom men op het Turksche hospitaal in Ain Zara geworpen hoewel daarop de vlag van het Roode Kruis stond en het daarop beschoten. De bevolklog Mensji, die de wapens had neergelegd, is uit wraak over de nederlaag der Italianen afgemaakt. Op de verdedigingslinie, die de Italianen moesten verlaten werden vele lijken vau vrouwen en kinderen gevonden, waarvan de hals was afgesneden en de beenen saamgebonden waren. Dit moet op be vel der officieren geschied zijn. Op 22 Nov. hebben de Italianen het Turksche hospitaal van Soelk el Dsjoema voor de tweede maal beschoten. WAALWIJK, 2 Dec. 1911. R> K. Feestdagen. oF vutua van veienggeven we hier een lijstje van de als Zondag te vieren R. K. Feestdagen, volgens de beslissing van Z. D. H. Mgr. W. v. d.^Ven, bisschop van 's-Bosch Nieuwjaar. Driekoningen. Ie Paaschdag. O. H. Hemelvaart. Ie Pinksterdag. Petrus en Paulus. O. L. V. Hemelvaart. Allerheiligen. Onbevl. Ontvangenis. Ie Kerstdag. Vervallen zijn O. L. V. Lichtmis. O. L. V. Boodschap. 2e Paaschdag. 2e Pinksterdag. H. Sacramentsdag O. L. V. Geboorte. 2e Kerstdag. Patroonsdag wordt verschoven op den daaropvolgenden Zondag. Kamer van Koophandel. Naar wij met zekerheid kunnen mede deelen heeft de heer A. G. Rubbens. zijn ontslag genomen als lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Namens den Algemeenen Nederland- schen Bond van Schoenfabrikanten is een nader adres gericht aan de Tweede Kamer, teneinde deze. dringend te ver zoeken goedkeuring te onthouden aan het voorstel tot heffing van invoerrechten op leder en fournituren voor de schoen- fabrikatie. Wij hopen het adres in een volgend no. in zijn geheel af te drukken. Liedertafel. Naar men ons meldt heeft de Lieder tafel voor haar e.k. groot Concert in de eerste helft van Januari geëngageerd den bekenden baryton-zanger, den heer W. de Hoog uit Oosterhout, wiens naam op muzikaal gebied een goeden klank bezit. Examen. De heer Charles Witlox, legde I. 1. Donderdag aan de universiteit te Am sterdam met gunstig gevolg het candi- daats-examen in de rechten af. Den geslaagde en familie onze harte lijke felicitaties. Próv Staten De commissiën van rapporteurs zijn samengesteld als volgt Voor de MiddelbareTechnische School te 's-Bosch (no. 13 der lijst van stukken) de leden Middelkoop, voorzitter, Jhr. T. Van Rijckevorsel, Van Hout, Strijbosch, Panken en Jhr. Mr. F. van Rijckevorsel, rapporteur. Voor het Ambachts-en Handelsonder wijs (nrs. 1, 23, 25 en 26 der lijst van stukken)de leden Berends, voorzitter, Oomen, Mr. Ummels, Mr. Van den Biesen, Mr. Van Baar en Zeegers van de Poll, rapporteur. Voor wegen en waterleidingen (nrs. 7, 8, 11, 16, 17, 22 en 25 der lijst van stukken)de leden Dr. Van Loon, voor zitter, Schrauwen, Willekens, Kipp, Mutsaers en Jhr. Mr. Van Sasse van Ysselt, rapporteur. Voor landbouw en veeteelt (no. 4, 5 en 10 der lijst van stukken)de leden Meijers, voorzitter. De Leijer, Ver- straaten, Van Beek, Baken en Koenraadt, rapporteur. Voor de wijziging van 't reglement op de bezoldiging van provinciale ambte naren (no. 6 lijst van stukken)de le den Coovels, voorzitter, Timmermans, Rombouts, Binck, Jhr. de la Court en Ju-en, rapporteur. Voor de subsidie aan de kerk te Ros malen (no. 24 der lijst van stukken) de leden Van Vlijmen, voorzitter, Völker, Mr. Loeff, Juten, Van de Westelakenen Mastboom, rapporteur. Brochure. Door de vereeniging voor stalverbe- tering in^Noord-Brabant is een kleine brochure uitgegeven, getiteld „Bewaring van stalmest en gier voor de bemesting". Deze brochure is gratis beschikbaar gesteld voor besturen van afdeelingen van den Boerenbond en Maatschappij van Landbouw in Noord-Brabant. Voor andere vereenigingen zijn ze verkrijg baar voor 75 ct. per 100 ex. bij den secretaris der vereeniging voor stalver- betering in Noord-Brabant den heer E. Fonken Struijf, te Breda. Voetbal- Ver. Waalwijk Vooruit". Het is voor de geel-zwarten morgen weer een drukken dag. Beide elftallen zullen in het strijdperk treden. Het le gaat naar Eindhoven, terwijl het 2e Dongen op bezoek krijgt. Zondag j.l. werd te Dongen na een zeer spannenden en dikwijls inooien strijd met 3—2 gewonnen. In deze match kwamen spelmomenten voor, die door een le klas elftal niet verbeterd be hoeven te worden. Zij dj.e dan ook meenen, dat zulk een wedstrijd het aan zien niet waard is, hebben beslist on gelijk. De Dongenaren hebben een door tastend vlug spel, waar tegenover de geel-zwarten meer tactisch te werk gaan daarbij zijn beide elftallen met een on gekend vuur bezield, waardoor dc matvti z.cer spannend wordt. Naar aanleiding van het voorgevallene bij W.V. Sparta zal stip om half 3 be gonnen worden. Zooals reeds vermeld gaat het le naar Eindhoven. Zondag j.l. hebt gij getoond wat ge kunt. Geeft ook morgen uw tegenstanders geen krimp en zorg dat alle W.V.-enthousiasten reden tot juichen hebben. De Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN H. van der Geld. Het mu seum Van Ztolk te Haarlem (2) Het spoor wegongeluk te Montreuil-Bellay (2). Dé protestmeettng te Oudenbosch (5) Strooi- avond. Raak hem nu, hoor. Het gouden feest der rectoraatskei k van de congre gatie van Onze Lieve Vrouw Moeder van Barmhartigheid te Tilburg. Een gouden huwelijksfeest- Een kijkje op den toren van het Vredespaleis. Het Engel- sche koningspaar naar Indië. Het Roode Kruis in China. TEKST. H. van der Geld. Strooiavond De protestmeeting te Oudeobosch. Bij de Platen. Een St. Nicolaas-surprise, Wat God vereenigd heeft (vervolg). De eerste stap. Rebusrubriek. Inhouds opgave. Postkantoor te Waalwijk. Op Zondag 3 Dec. e.k. worden geen postpakketten ter verzending aange nomen. De Directeur, WINTERS. Collecte Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de collecte die langs de huizen met toestemming van den edel achtb. heer Burgemeester gehouden wordt voor de 18 werkloozen, die, wegens stop zetten der fabriek der firma de Vries en Co., plotseling buiten werk geraakten en ook in dezen tijd geen werk kunnen vinden. Hazen- cn konijnenplaag Doen de muizen in deze streken, vooral in de akkers langs de Langstraatsche polders gelegen, aan den landbouw veel schade de laatste weken hebben zij een bondgenoot gekregen en wel een heel leger hazen en konijnen. De uitgestrekte heidevelden tusschen Tilburg, Kaatsheuvel, Udenhout en Don gen wemelen van deze diertjes. De lang durige droge zomer heeft het voedsel op de heidevelden zelfs zeer beperkt, zoodat zij door den honger gedreven, de akkers en tuinen van de in deze streken wonende landbouwers met on ophoudelijke bezoeken vereeren. De te veld staande gewassen, de winterrogge, alles heeft veel van hun vraatzucht te lijden. Enkele boeren zijn zelfs genood zaakt geweest, willen ze hun geheele wintervoeder niet prijs geven, om de akkers met gaas te omspannen. Van enkele landbouwers zijn de akkers zoo goed als geheel kaal gevreten. Volgens het zeggen van onze landlie den kan er een wagonlading hazen en konijnen opgeruimd worden, om nog een talrijk leger over te laten. Voor de boeren op den zandgrond is het een ware plaag, die vooral voor de menschen, die op het „gehuurd" zitten, niet gering is te schatten. Tel. VLIJMEN. Vergadering van den Ra<*d der gemeente Vlijmen op Maandag den 4 December 1911 des namiddags te 5J/a ure ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw gekozeu raadslid H. Boom Azn. 3. Verzoek van II. de Laat Jz. tot on- derhandsche verkoop van 3 strookjes giond. 4. Verzoek van de firma Van de Ven- IlendrikB om vergunning tot het leggen eener rioleeriDg met zinkputten naar en door de Achterstraat. 6. Schrijven van Gedeputeerde Staten in verband '„met de in de laatste vergadering door den raad genomen onwettige besluiten. 7. Schrijven van Gedeputeerde Staten naar aanleiding van'^het ingezonden raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening. 8. SchrijveD vau Gedeputeerde Staten houdende aanmerkingen op de begrooting voor 1912. Bij de gister gehouden raadsvergade ring werden uitgebracht 444 stemmen, waar bij 11 van onwaarde. Van de 433 geldige stemmen bekwam de heer Boom er 228 en de heer Mommersteeg 205, zoodat eerstge noemde is gekozen tot lid van den raad. Door den Burgemeester dezer gemeente is tot 2e nachtwacht benoemd, W. van En gelen Wz. BESOIJEN. De B.V.C.ers zijn tot hedeu toe niet erg fortuinlijk geweest in hunne competie-wedstrijden, evenmin in den wed strijd van j 1. Zondag. Doch nog niet ont moedigd zijo^zij vastbesloten a.s Zondag hun tegenstander H. M. S. II uit Breda eens flink aan te pakken om zoo mogelijk een "overwinning* op "hen te behalen, wat echter niet gemakkelijk zal gaan daar het een geducht en een voor hen onbekend elftal is. Op derhalve Besoijensche voetballiefheb bers, spoort uwe favorieten aan, dau zult gij nog een spannenden wedstrijd te zien s rijgen. Aanvang halfdrie op het terrein alhier. tlodon-Tourmlddag gelukte het Aart v. 't H., alhier woonachtig aan den melfcdijk onder de gemeente Loon-op-Zand een prach tige vos met twee schoten neer te vellen. Daar de laatste jaren in deze omgeving geen vossen meer gezien worden, is dit wel als een zeldzaamheid te beschouwen. SPRANG. Toen Dinsdagavond zekere G. alhier met een waben ee..ige meubelen van de tram afhaalde, hadden onderwijl eenige straatbengels de flauwe aardigheid gehad de lunzen voor de raderen weg le nemen, zoodat toen de man een eindje gegaan was een rad van zijn wagen aflup en de wagen kantelde. Gelukkig was van de meubelen waaronder zelf een spiegel, niets stuk. De politie doet onderzoek. liet is te hopen dat de daders hun verdiende straf niet or.tgaan Verleden week is de wed. V. bij haar kinderen gaan inwonen, nadat zij 50 jaar in één zelfde gehuurd huis heeft gewoond. Dat het voor de oude vrouw niet gemak kelijk valt hare oude woning vaarwel te zeggen, laat zich begrijpen. Zeker ook wel iets zeldzaams. VRIJ HOE VEN-C APPEL. De Zangver. ^Hallelujah* heeft ingeschreven tot deelname aan het Groot Nat. Concours te Bareadrecht op 2en Pinksterdag 1912. Omtrent het nieuwe Café alhier kun nen we melden dat dit thans ia gereedheid gekomen is. Zoo we vernemen zal het in den loop dezer week door den eigenaar betrokken worden. Uit hoofde hiervan zal het fanfare corps fSirena', hare laatste repetitie heden Zaterdagavond in het schoollokaal houden, om dan de eerstvolgende in de voor haar bestemde zaal de studiën voort te zetten. WASPIK. Onze voetbalclub Rapiditas zal a.s. Zondag haar vijfde competitiewedstrijd spelen tegen Tavenu van Oosterboat, op 't errein alhier. We kunnen du veilig aan onze groen zwarten zelf overlaten hunnen goeden naam hoog te houden. De muizenplaag blijft steeds aanhou den. Vooral op de kleigrond word het jonge graan reeds afgeknaagd. Enkele dagen flinke vorst dezen winter zou den landbouwers bij het bestrijden van dit schadelijk goedje een welkomen bondgenoot zijo. Heden geraakte de voerman P. v. D. met een geladen mestkar in een sloot. Ge lukkig waren er direct behulpzame lieden bij de hand, die hem uit zijn netelige positie bevrijden. De werkman J. V. arbeider op de werf der firma Gebr. v. d, Rijken, viel heden dood neer. Hij laat een weduwe met 5 kin deren achter. RAAM8DONK8VEER, 1 Dec. 1911. Bij de Ned, Herv. Gemeente zijn door het kies college herbenoemd tot ouderling C. Boezer en tot diaken C. H. Timmermans. GEERTRUIDENBERG. De wedstrijd jR.V.C.* Sparta* zal in den Berg toch gespeeld worden. De papleren 50 over winning vervalt dus. De competitieleider had alleen dezen wedstrijd uitgesteld, daar hij dit in het belang achtte van den B V.B. rB.V.C.* blijft nu dit seizoen in den bond spelen. DONGEN, 30 Nov, Hedenmorgen had de verkiezing plaats voor 5 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier Her kozen zijn de heeren C. L. Bressers. W. Riemslag en W. J. M. Verbunt. Herstem ming tusschen de heeren C. H. J. van den Assum. L. M. J. Boumans, M. Ligtenberg en Wagener, die zal plaats hebben op 13 December e.k. OISTERWIJK. Er is een comité gevormd met het doel om alhier een standbeeld op te richten voor pater Adrianus Poirters, den als dichter gevierden *vader Cats der Kat holieken*. Genoemde volksdichter en schrij ver werd hier in 1605 geboren. DUSSEN, 2 December. Omtrent de be noeming van den Edelachtb. Heer A. J. Verhoeven uit Dussen, tot Burgemeester te Wateringea, lezen wij het volgende in ffde Residentiebode* van Woensdag 29 Nov. fToen de vorige week de courant de tijding bracht, dat onze algemeen beminde gemeente-secretaris, Ch. A. J. Verhoeven, tot burgemeester was benoemd, ging als een stroovuu tje deze blijde mare door ons dorp. Reeds heimelijk lag den we seh op aller lippen, en toen ook deze wensch in ver vulling was gekomen, werd de vreugde algemeen. Dh. Verhoeven toch heeft in den tijd dat hij op Wateringen verbleef, zich tal van vrienden verworvenniemand, welke zich tot Dh. Verhoeven wendde behoefde beducht te zijn niet door hem geholpen te worden. Steeds bereid tot alle mogelijke inlichtingen, liet hij het daar nooit bij, maar sloeg direct de haud aan den ploeg. Schrijver dezes heeft dit persoonlijk mogen ondervinden, en maakt daar gaarne openlijk gewag van. In de volgende week zal Wateringen zich opmaken, om de ualgemeene bemiuden Secre taris, thans onzen burgervader, eene feeste lijke ontvangst te bereideD, waarvoor thans alle hens aan het dek zijn. Al is het jaar getijde voor dergelijke zakeu niet al te best toch bestaat er groote kans, afgaande op het enthousiasme der burgerij, dat deze ontvangst hem waardig zal blijken, vooral ook te oordeelen naar hetgeen er van het program zoo nu en dan uitlekt.* Aldus *de Residentiebode.* Ik geloof de tolk te zijn van geheel Dussen met te verklareD, dat de Wateringer» reden hebben om zich over de benoeming van den Edelachtb. Heer A. J. Verhoeven te verheugen, te meer wijl wij den syrnpa- tieken burgervader van nabij kennen als een man beginselvast, een voorbeeld van ijver en werklust. Daarom én aan Wate ringen én aan de geachte familie Verhoeven te Dussen, ons welgemeend proficiat. Woensdagavond gaf de fanfare «Wilhelmina» haar eerste winterconcert in de zaal van den heer J. H. Kamp. De muzieknummers werden onder leiding van haar bekwamen en ijvervol len directeur de heer E. Vingerhoets op uitstekende wijze uitgevoerd. Kon men bijoa geen uitzondering maken. Isi- dora. Fantasie Lyrique van E. Bedouin werd onverbeterlijk gespeeld evenals La Dame Blanche, Fantasie van Boiel ieu en kon men wel hooren dat de heer Vingerhoets zich moeite getroost had, om dit concert goed te doen slagen. Wat het komisch gedeelte betreft dit werd ook onverbeterlijk afgespeeld en kunnen wij hier een woord van hulde aan de heeren dilletanten niet onthouden. Jammer genoeg was de zaal slecht bezet, doch heerschte er van begin tot eind een prettige stemming onder het aanwezige publiek en kan «Wilhelmina» dan ook met welgevallen op haar in alle opzichten geslaagd concert terugzien. Moge «Wilhelmina» groeien en bloeien, opdat zij ons nog menigen gezelligen avond kan bezorgen. Het mollenvangen is hier thans in vollen gang. Verschillende personen trek ken er 's morgen met hun afgerichte hondjes op uit, om deze diertjes te be machtigen- Vele verdienen er dan ook groote daggelden mede daar men thans voor de mollen 13 a 15 ets. betaald, terwijl men als ze afgedaan zijn er 17 a 18 ets. voor ontvangt. Naar men ons beweert, had er verleden week te Almkerk iemand fl 50. med verdiend. Wel een bewijs dat er dit jaar veel van deze diertjes voorkomen. KAATSHEUVEL, 1 Dec. Droevige ontdekking. Verleden Donderdagmorgen rond H. V. in den Berkdijk zijn jongste kind dood in de wieg liggen. Hetzelfde ondervond dc. vorige week Job. D. op den Vossenberg. Dc beide kinderen waren eenige maanden oud. Boerenbond. Door de benoeming van den heer J. d Kort Azn. tot kassier der boerenleenbank kwam de functie van Seoretaris van den De Echo vu het Zeiden. (M

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9