Waalwijksche Stoomdrukkefij Antoon Tielen, Abonnementen. óp te geven of te laten overschrijven. Nieuws uit Waalwijk. jvurdt, men heeft daar ook bovenwo ningen. Wie is nu verplicht de straat te schrobben, de beneden of de boven bewoner. Voorzitter. De benedenbewoner. Van Dongen. De hoofdbewoner, in alle gevallen de benedenbewoner die 't meeste hnur moet betalen. Zijlmans. Waar moet je met het straat- vuil bleven. Voorzitter. Dat mag je mee naar huis nemen, maar van de zijbermen mag men geen zoden afsteken. Zijlmans. Ik heb geen graszoden weg gehaald. Wilt u doordrijven Na nog eenige discussie wordt be sloten dat alle bewoners voor hun be woonde perceelen, zoowel in als buiten de kom, de weg moeten schoonhouden. Verder merkt de heer Zijlmans op dat het verboden is om op je eigen werf de gier of beerput te openen. Dat is een bepaling die zeer lastig is en niet kan worden nagekomen. Van Dongen. Maar in de kom zou ik het toch in ieder geval verbieden. Voorzitter. Wat voor bezwaar is het dat de landbouwers het 's morgens doen voor 6 uur of 's avonds na 10 uur en bovendien er staat toch bij dat je van B. en W. vergunning kan krijgen. Zijlmans. Burg. en Weth. hebben al veel te veel op d'r hals, dat heb ik ondervonden, we mogen die niet zoo veel op d'r hals laden, ik wil ze daar van ontheffen. Voorzitter. Ontlasten. Zijlmans. Een mooie boel, als je op je eigen werf een put wilt openen, moet je dat eerst aan B. en W. gaan vragen, dat ge er niet mee op de openbare weg komt, daar kan ik me mee vereenigen. En dan zeggen ze voor de Gezondheid, dan zou je tegenwoordig wel 200 jaar oud moeten worden. Op voorstel van den heer Schoen makers wordt besloten dat gedurende de wintermaanden van 's avonds 10 tot 's morgens 8uur en zomers van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uur alleen beer putten geledigd mogen worden. Het lid Zijlmans wijst er op dat dit jaar aan de Melkhaven wel 4 weken lang de peeen hebben gelegen tot groot ongemak van de landbouwers en het publiek. Is daar toen iets aan gedaan om er een einde aan te brengen De Wit. Dat is gekomen omdat er geen schippers waren. Door de laatste storm zijn er zooveel schepen in 't on gerede geraakt, dat er nu een te kort was. De burgemeester heeft mij her haaldelijk gevraagd of de peeën nog niet weg waren. Ik ben dikwijls ge noeg bang geweest, dat hij zou zeggen ze moeten weg en dan. Er op aangedrongen wordt dat in 't vervolg de peeen zoo kort mogelijk aan wal blijven leggen. Hierna wordt de verordening vast gesteld. 6. Nota van aanmerkingen bij Ged. Staten gevallen op de begrooting, dienst 1912. Wordt besloten de begrooting te wij- De heer P. de Haas wordt met alge- meene stemmen herbenoemd. De heer Timmermans verkrijgt hierna vergunning om den Voorzitter eenige vragen te stellen in zake het vertrek van Dr, Hoying. De heer Timmermans vraagt dan of het den Voorzitter bekend is of Dr. Hoying in een vergadering van de har monie De Eendracht gezegd heeft dat hij de gemeente zou gaan verlaten en naar Roermond gaan vertrekken. Is de dokter verlof gegeven, zoo ja voor hoelang en wanneer is dit verlof ingegaan. De Voorzi-ter zegt dat hij op de vergadering van de Harmonie tegen woordig was, doch dat hem officieel niets bekend was. Dat hij dokter Hoying 14 dagen verlof heeft gegeven ingaande 1 December. De heer Timmermans merkt op dat het nu reeds 21 December is, dus 8 dagen langer. Hij vraagt of er al iets gedaan is. De Voorzitter is in alles zoo accuraat daarom had spreker gedacht dat er reeds over geschreven zou zijn. Hij kan de houding van B. en W. niet begrijpen en moet de houding op zijn minst vreemd vinden. De Voorzitter zegt dat Dr. Hoying geschreven zal worden dat hij zijn ont slag moet vragen, doet hij dat binnen 8 dage» niet dan zal hem ontslag wor den gegeven. Hierna ging de raad over in geheim comité ter behandeling van 13 Vaststelling suppletoir kohier Hon denbelasting 14 Idem Onderhoudsbelasting. 15 Idem Hoofdelijken Omslag. zigen zooals Ged. Staten voorstellen. 7. Voorstel van B. en W. tot uitbrei ding der straatverlichting (invoering morgenverlichting). Voorgesteld wordt de lantaarns te laten branden vanaf 3 uur tot een half uur voor zonsondergang. Per lantaarn zal dat kosten per jaar f 2.40. Er zijn 158 lantaarns, wat dan over het geheel zal kosten f380. De heer Zijlmans vindt dit bedrag veel te hoog. Ook acht hij het niet noodzakelijk dat de lantaarns 's morgens zoo lang branden. De heer Lankhuijzen zou er voor zijn 's avonds een uur minder de lantaarns te laten branden. Op voorstel van den heer Timmer mans wordt besloten dit punt tot een volgende vergadering aan te houden en middelerwijl met de Centrale te on derhandelen om het goedkooper gedaan te krijgen. 8 Benoeming van een lid der School commissie, wegens periodieke aftreding van den heer M. C. J. Zijlmans. De heer Zijlmans wordt met alge- meene stemmen herbenoemd. 9 Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens perio dieke aftreding van den heer H. C. De Bont. De heer H. C. De Bont wordt met algemeene stemmen herbenoemd. 10 Benoeming van leden der Com missie van Fabricage wegens periodieke aftreding van de heeren G. H. Simonis, J. S. Dorrenboom en D. Timmermans. De Voorzitter deed mededeeling dat de heer G. Simonis niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. Tot leden werden gekozen, de heeren Lankhuijzen G. S. Dorrenboom en D. Timmermans. 11 Benoeming van leden der licht- commissie wegens periodieke aftreding van de Heeren J. C. Dorrenboom, D. Timmermans P. A. v. Dongen. De aftredende leden worden herbe noemd. 12 Benoeming van een lid der Com missie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding van den heer de Haas. Arbeidslijsten I De nuttelooze administratie, waarmede den werkgerenden het leven moeilijk gemaakt wordt, zal na 1 Januari van bet volgende jaar vermeerderd worden met het bijhonden van arbeidslijsten. Wij raden uitdrukkelijk aan om zich daarvan te voorzien en de nieuwe Arbeidswet goed na te lezen, daar, hoe on begrijpelijk deze wetten ook voor leeken zijn gesteld, ieder gehouden ia de daariu ver borgene bepalingen op te voigeD. Wij zijn in het treurige tijdperk der ju risten-regeering en zoo is theoretisch uit gemaakt, dat de werkgevers niet anders zijn dan de vijanden van hun personeel en op alle mogelijke wijzen trachten te benadeelen, de werknemeuden, waarbij zij in de meeste gevallen op zeer vriendschappelijke wijze mede saamwerken. iloOge straffen worden dan ook toegepast op hen, die blijken in hun werkplaatsen iats te gedoogen, dat niet geheel overeen komstig is met de theoretische bepalingeu der nieuwe wet. Waar de meeste werkgevers vroeger slechts met het gezond verstand te rade. gingen, meeneo wij hen een dienst te bewijzen door aas te raden tracht de nieuwe Arbeidswet te lezen, wellicht begrijpt gij, wat op uw bedrijf toepasselijk is. RN. Het Bestuur yao >Sobriët£S« CH. RUIJS DE BEERENBROUCK, Maastricht Mgr. A. F. DIEPEN, Den Bosch. J. M. A. ZOETMULDER, Utrecht. H. J. SPITSEN, Ginneken. HENRI HERMANS, Maastricht. Secretaris. Ziektexvet en ouderdoms- en Invalidi teitswet De Haagsche correspondent van de Tel. meldt: Dezer dagen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat de eerste vergadering van de commissie van voorbereiding in zake het ontwerp ouderdoms- en invaliditeitswet wordt verschoven van 9 tot 23 Januari a. s. Dit blijkt te zijn geschied, omdat erop 9 Januari en volgende dagen tusschen de commissie en minister Talma zal worden geconfereerd over liet ontwerp Ziektewet. Hieruit blijkt tevens, dat dit laatste ontwerp zeer beslist vooraan blijft staan op het programma. Wij ver nemen dan ook, dat de openbare be handeling in het volgend voorjaar waar schijnlijk is. Rijgschoenen voor de Infanterie Daar de genomen proeven met rijg schoenen bij de Infanterie goed hebben voldaan, heeft de minister van oorlog bepaald, dat bij het wapen der infanterie rijgschoenen, in vervanging van gewone schoenen, voorloopig worden ingevoerd. Kardinaal van Ros sum. De Romeinsche correspondent van de Tijd seinde gisteren 2' H. de Paus vheeft kardinaal Van Rossum benoemd tot lid van de Bijbel commissie. patro.on en werklieden zooals tot heden, moge blijven voortbestaan. Hun werdt daarna naar het getal dienst jaren een jubileumsgeschenk in con tanten en de noodige sigaren verstrekt zoodat, na hedenavond de boete- en afval pot gedeeld te hebben, de werk lieden de aanstaande feestdagen gerust en met dankbaar hart kunnen vieren. Begrafenis kapelaan De Wijs Gisteren had te Vechel de plechtige lijkdienst plaats voor den WelEerw. Heer De Wijs. De plechtigheid werd behalve door een groot aantal Eerw. heeren geeste lijken, waaronder zich bevonden de Eerw. heeren Suijs en Kluijtmans. ook bijgewoond door een deputatie van den R. K. Gildenbond van hier. Na afloop van de plechtigheid hield de WelEerw. heer A. Suijs een lijkrede. Daarna werd door de aanwezigen een bezoek gebracht aan het graf. Verkiezins; K. v. K. Het zal voorzeker veel belangstellen den genoegen doen, dat de heer P. van -oon Gz. tegen de a.s. verkiezing op 11 Januari a. s. voor het lidmaatschap der Kamer van Koophandel op aandran-g van verschiliende zijden, zich weer ver kiesbaar stelt. Politiezaken. 't Is nu tot Nieuwjaar nog de tijd om Abonnementen op binnen en buitenlandsche Nieuws—, Ge ïllustreerde en Vakbladen Wij bevelen daarvoor >ns bureau voor Abonnementen ten zeerste aan. Achtend, Aa onze Katholieke Landgenooten Een zalig Kerstfeest 1 Een gelukkig Nieuwjaar I Evenals vorige jaren bieden wij U bij de nadering van het schoone Kerstfeest en de wisseling des jaars onze beste wenschen aan. Deze schoone dagen bieden zooveel vreugde en geluk, te midden van den huizelijken kring of van goede vrienden. Hoe natuurlijk Is dan de drang van het hart om aan de geliefde familieleden en vrienden te doen blijken, dat men het wel met hen meent en hoe gaarne be oefent men dan de aloude deugd der gastvrijheid door hen feestelijk te ont halen. Maar helaas l hoe dikwijls is juist in die schoone dagen de vrede en vriend schap verstoord door treurige ongebon denheid, omdat men zichzelf en anderen te veel aan de drankverleiding waagde. Welnu er is een goed middel om ze te weren Laten wij lo. Geen alcoholhoudende dranken aanbieden aan kinderen en aan hen, van wie wij weten, dat zij bij dergelijke ge legenheden lichtelijk de grenzen der ma tigheid overschrijden. 2o. Ons onthouden van allen aandrang om hen, die geen alcoholhoudende of geen sterke dranken willen gebruiken, in dat besluit te doen wankelen. 3o. In plaats van alcoholhoudende dranken op te dringen, ook alcoholvrije dranken beschikbaar stellen. De gulle gastvrijheid, vroolijkheid en gezelligheid zullen er niet onder lijden en zoowel gastheer als gasten zullen tevreden zijn. Ons Vaderland en ons H. Geloof heb ben krachtige vastberaden mannen en flinke offervaardige vrouwen noodig, heldere hoofden en warm kloppende harten. Het is onze vaste overtuiging, dat zulke mannen en vrouwen ook in en door den strijd tegen het alcoholisme kunnen, moeten en zullen gevormd worden. Volgt dan onzen raad en aanvaardt hem met onze wenschen als het woord van een oprechten vriend. Zalig Kerstfeest 1 Gelukkig Nieuwjaar I WAALWIJK, 23 Dec. 1911. Levering van leder. Op 28 December a.s. 's voormiddags te ll'/s uur zal door de „Beschaffungs- abteilung" der keizerlijke werf te Wil helmshaven de levering worden aanbe steed van 895 Kg. kalfsleder, 1.300,5 Kg. gemsleder, en 730 Kg. schaapsleder. Voorwaarden en teekeningen worden door het „Annahmeamt" der werf tegen bepaling van M. 0,70 franco toege zonden. (Uit me de dee ling en van den Consul Dihlmann ie Neut enbetg.) Voetbalver. Waalwijk Vooruit Morgen moet W.V. II voor de com petitie naarTilburg^om aldaar „Tavenu" te bekampen Het 2e elftal staat op den oogenblik no. 1 op het ranglijstje, doch wordt op den voet gevolgd door „Tavenu," dat evenveel punten be haalde, doch door een iets slechter doelgemiddelde op de 2e plaats staat. De wedstrijd van morgen zal dus be slissen wie voorloopig de eerste plaats blijft bezetten. Dus opgepast W.Vers Gij hebt in de vorige wedstrijden ge toond, dat ge de zaken ernstig opneemt. Wij verwachten dit ook morgen van je en twijfelen niet of ieder zal zijn uiterste krachten Inspannen omj de Tiiburgers er onder te houden. Tot onzen spijt moeten we melden dat V. O. C. de uitnoodiging om 2e. Kerstdag alhier te komen spelen, niet aannam. W.V. inviteerde nu het Bossche Hollandia, doch ontving nog geen be vestiging. Mocht Hollandia komen, zal dit door uitsteken der clubvlag worden bekend gemaakt. Jubileum. Reeds vroeg wapperde heden de vlag op de fabriek der Heeren Gragt- mans Wiesman, wat nu is de reden Zij viert heden het 127* jaren bestaan der nieuwe fabriek. Toen de hoofden op het kantoor der fabriek kwamen, werden zij door een der oudstgedienden geluk gewenscht met dit bestaan en hoopte hij dat het succes van tot heden, nog lang moge voort duren en de fabriek steeds moge vooruitgaan tot welzijn der patroons en familie. De oudste firmant dankte voor deze goedgemeende woordenhij hoopte dat de fabriek moge blijven vooruitgaan tot aller heil en uitte tevens den wensch dat de goede verstandhouding tusschen In den nacht van Donderdag o, Vrijdag achtte de politie zich verplicht procesverbaal op te maken wegens dronkenschap tegen twee personen, van wie een zich tegen de politie verzetten zoodat hij naar 't politiebureau moest worden gebracht waar hij tot den vol genden dag logies kreeg. Marktvelden De gemeente heeft de verpachting cier inarktgelden voor 1912 niet gegund, maar zal deze zelfs exploiteeien. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk op 22 December des avonds ten 73/4 uur. Aan de orde 1. Verkiezing van het Bureau voor 1912. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van het op 22 November j.l. gekozen lie den heer B. J. H. C. Timmermans. 3. Voorstel v./h. Bureau tot 't inzenden van een schrijven aan het Gemeente- Bestuur inzake Havenverbetering. 4. Missive v./d. Directeur-Generaal v./d. Arbeid (onderwerp arbeidslijst) en in verband daarmede schrijven van de K. v. K. en F. te Kaatsheuvel. Herkozen werden de heer J. B. Timmer mans Wz. tot voorzitter en de heer F. W. van Liempt tot secretaris, terwijl de geloofsbrieven van den heer B. J. H. C. Timmermans werden goedgekeurd. De verkiezing van een plaatsvervan gend president is uitgesteld tot een volgende Vergadering. Verder komen de navolgende stukken er tafel A. Statistiek v/d In- uit- en doorvoer, uitgaaf van het Ministerie van Financiën. B. Maandblad der Centrale Gezond heids-Commissie. C. Centrale Werkgevers Risico Bank. D. Statistiek der Scheepsvaartbeweging op de Rivieren en Kanalen in Nederland in 1910. F. Bulletin International des Douanes. G. Wekelijksche Handelsberichten uitgegeven door de Dep. van L N. en H. en Buit. Zaken H. Maandschrift v/h Centraal Bureau voor de Statistiek. I. Centraal verslag der Arbeidsinspectie in het Koninkrijk der Nederlanden over 1910. Uitgegeven door het Dep. van L. N. en H. J. Verslag v/d Staat der Ned. Zee- visscherijen over 1910. K. Verschillende verslagen van Binnen- en Buitenlandsche Kamers van Koop handel. L. Verslagen en mededeelingen van de Directie v/d Landbouw en Verslag der Rijkslandbouwschool en proefsta tions. M. Verslag omtrent den Staat der Rijksverzekeringsbank en haar werk zaamheden in 1910. N. Mededeeling der Nederl. K. v. K. te Parijs omtrent het invoeren door de H. IJ. S. M. van D-trein-rijtuigen Am sterdamParijs en V. V.waarin tevens gelegenheid bestaat om van slaapplaat sen gebruik te maken. Ook zullen de reizigers thans niet meer zooais vroeger het geval was door den controleerenden conducteur uit hun slaap gewekt worden, daar de biljetten in den nachttrein Ne derland—Parijs gedurende het oponthoud te Feignies zullen worden gecontroleerd. O. Schrijven v/h Ministerie van Water staat met afschrift van zijne afwijzende beschikking op het adres der Nederl. Handelsreizigers-Vereeniging te Rotter dam, houdende verzoek om weder invoering van de vóór 1 Januari 1911 gegolden hebbende verlaging van- de vrachtprijzen op de spoorwegen., voor 't vervoer van bagage van geabonne'erden. Dit in antwoord op ons adhaesie: adres dd. 10 Oct. 1911. No. 1868 dez« zaak betreffende. P. Brief der K. v. K. te Kaats heuvel kennisgevende der oprichting d.er Ka mer bij Kon. BesJ. van 11 Maart 1911. No. 44. Q. Schrijven van dezelfde Kamer met betrekking tot de Arbeidswet (zie sub No. 4 hierboven, missive v.d. Dir. Ge neraal vd. Arbeid). R. Missive v.d. Minister van L.N. en H. betreffende machtiging der Kamer tot het afgeven van Certificaten van Oorsprong voor Turkije. S, Brief v/d Minister van Waterstaat houdende afwijzende beschikking op ons adres d.d. 16 Oct. 1911, N. 1871, betreffende vermindering van de kosten van het interlocaal telefoontarief met 's Bosch T. Verslagen der Kamers van Arbeid uitgaven van het Ministerie van Land bouw Nijverheid en Handel. U. Verschiliende stukken betreffende de aanvraag van het Gemeentebestuur van Waalwijk om Provinciale subsidie van Handelsonderwijs waaraan door onze Kamer door een gemotiveerd adres a/d Staten van Noordbrabant adhaesie is verleend. V. Schrijven der K. v. K. en F. te Breda met dezelfde strekking als sub. U. Aan deze Kamer is gemeld, dat wij aan de adressen van Waalwijk en Breda reeds door een krachtig betoog in dien geest hebben gevolg gegeven. W. Diverse drukwerken van Binnen en Buitenlandsche Handels- en Nijver heids instellingen. X. Ongevallen Statistiek betreffende de jaren 1905/6. Een groot aantal dezer stukken wor den voor kennisgeving aangenomen en ter beschikking der leden in 't archief gedeponeerd. Besloten werd het stuk sub. 4e in verband met dat onder E vermeld, aan den Directeur Generaal van den Arbeid (onderwerp Arbeidslijsten) te beantwoor- en ten slotte aan het ^Gemeentebestuur het navolgend adres te zenden No. 1894. Onderwerp Haven. Waalwijk, den 19 Dec. 1911. Zooals wij uit courantenberichten ge lezen hebben, zou de mogelijkheid be staan, dat de stoombootdienst der Hol- landsche Buurtspoorwegen wordt ver- egd van hier naar Heusden, als gevolg van de omstandigheid, dat onze haven niet in die conditie is als in de tegen woordige tijdsomstandigheden noodza kelijk kan worden geacht. Niet uit het oog verloren de verschillende omstan digheden, die afdoende verbetering onzer havenvaart in den weg staan, wenschen wij met bescheidenheid hierop te wijzen. Ofschoon ons niet bekend is in hoe verre de courantenberichten juist zijn, nemen wij toch de vrijheid een onder zoek naar den toestand der haven ernstig aan te bevelen. U meene niet dat wij hierdoor ons willen mengen in Uwe bestuursbeleid, in geenendeele, 't is slechts dat wij als vertegenwoordigers van handel en in dustrie, de vrijheid nemen, voor eene zaak voor ons van zoo groot belang, Jwe aandacht te verzoeken. DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Na bespreking van zaken meer van ïuishoudelijken aard, sluit de voorzitter de vergadering. Begrooting. De Gefneente-begrooting is Donderdag 21 dezer door Ged. Staten goedgekeurd onder letter G. no. 331. De begrooting sluit op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 106934.45'/3. Musis Sacrum. Heden waren wij in de gelegenheid een kijkje te nemen in de zaal Musis Sacrum, alwaar de heer W. Hens, bezig was de laatste hand te leggen aan het schilderen van een tooneel. Het eene ooneel voorstellende een tuin met wan- elwegen is in een woord prachtig. Het oet 't oog aangenaam aan, al die frissche deurschakeeringen op 't doek gebracht te zien. Een ander tooneel, voorstellende een huiskamer is in zijn genre niet minder verdienstelijk vervaardigd. Het geheel beantwoordt aan alle eischen, ook de inrichting voor verandering van too neel. Wij kunnen een ieder aanraden Dins dagavond naar Musis te gaan, men zal dan dubbel profiteeren. Eerst van het magnifieke spel van de Bossche Dile- tanten-club en ten tweede van het kunstwerk van den heer W. Hens en zijn knap personeel. De uKath. Illustratie." I. PLATENOrigineels teekeniug van den Kerstnacht, door Gerard v. Vliet. Kerst nacht. Gloria in Excelsii Deo (Mengs). Chris tus is geboren I Bij de kribbe van Bethle hem. Pas op, ik aal je raken, hoor I Een mooie Kerstkribbe. Pater van Schijndal 8. J. f C. C. A. de Vliegh J. A. J. W. van Hal. Het nieuwste portret van prinses Julians. Kerstbloemen. Iemand die 67 men- schen redde. Jubilé pastoor Broeders. De nieuwe R. K. Kerk te Viissingen. Rebas. II. TEKSTKerstmis. Kerstliedje. Bet Kerstfeest van den zakenman. Het Kerst feest van het Zigeunerkind. Maar Jezus wil de oogen niet slniten (muziek) Wat God vereenigd heeft (vervolg). Het Kerstfeest van Noël Armand. Onder het schrikbewind. Allerlei. Inhoudsopgave.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 10