Nummer 102 Zondag 24 December L911 34e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Bekendmaking. 00s °p EENMAAL Posterijen. Gemeenteraad. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door bet geheele rijk f O.DO. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco e zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regeleer), advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. a.s. Feestdagen zal ons blad de volgende week slechts verschijnen en wel Zaterdagavond. Jlleeren adverteerders en corres pondenten, gelieven hiermeere kening te houden. 't Volgend nummer bevattende de Nieuwjaarswenschen enz ver schijnt Maandagmorgen d.a.v. dus Woensdag a.s. geen blad, maar Zaterdag en Maandag d.a.v. Administratie. In het nummer van 1 Januari zal gelegenheid zijn tot het plaatsen van Nieuwjaarswen schen tegen de geringe som van 30 cent. Geen betere gelegenheid om vrienden, bekenden, begunsti gers een heilgroet te brengen daar een annonce in dit blad, dat in de Langstraat en omgeving door duizenden gelezen wordt, in elke plaats honderden lezers telt. Deze annonces worden tot ZATERDAG 30 December ten 10 uur vm. ingewacht. Aangiften ter inschrijving voor de Militie. Aan <fen heer Gonradi. KANTOOR WAALWIK. Op Dinsdag 26 December (2den Kerstdig) zal het kantoor open zijn van 8—9 en 1—3. De denst woidt overigens uitgevoerd als oj Zondag, behoudens, dat wel postwisels, quitanties en pakketten wor den bthaodeld en renteuitkeering der Rijksve-zekeringsbank plaats heeft. De Directeur, WINTERS, POSTERIJEN NIEUWJAAR. Met iet oog op den grooten toevloed van p>ststukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht, brieven briefkaa-ten en gedrukte stukken,- als prentbrefkaarteo, visitekaartjes en cir culaires welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorziei van twee elkaar schuin snijden de strefen, getrokken over de geheele adreszijle, en die stukken reeds op 26, 27 en !8 December ter post te bezor gen. Zij kunnen dan tijdig voor de be stelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 anuari op de kantoren van be stemmiig bewaard en worden zooveel mogelijl op dien dag in de bestelling opgenonen. De Directeur, WINTERS. RAAMSD0NK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 21 dezer des voormiddags ten 10 uur. Vooraitter de Edelachtb. heer Ridder de van der Schueren. Ongereer 10 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig is wethouder Simonis. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Hierna gaat de raad over in een ver gadering met gesloten deuren ter be handeling van 1. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw-benoemde raadslid de heer W. J. C- Zijlmans. Ongeveer kwart voor elf uur wordt de openbare vergadering heropend en wordt met algemeene stemmen besloten tot toelating van den heer Zijlmans. 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring van de ontvangen ver ordeningen. b. Idem, goedkeuring van af- en over schrijving. c. Verzoek van het onderwijzend personeel uit deze gemeente. Adressanten wijzen er op dat de levensstandaard ook in deze gemeente hooger is geworden en daarom door deze gemeente die een van de welvarendste van ons land mag worden genoemd, wel iets tot verbetering mag worden gedaan. Zij wijzen er verder op dat het volgend jaar een bijzondere school zal worden geopend, waardoor de openbare school voor een groot gedeelte zal worden ontvolkt. Het gevolg daarvan zal zijn dat eenige onderwijzers zonder hun schuld bedankt zullen moeten wor den, waardoor zij op wachtgeld zullen worden gesteld. Aangezien iedere on derwijzer zijn best wel zal doen om zoo spoedig mogelijk een hem passende be trekking te vinden zal het gemeente bestuur wel geen bezwaar hebben de salarissen te verhoogen als volgt Het aanvangssalaris te stellen op f 600 bij 2—4 dienstjaar f 650, 4—7 op f 700, 6—8 op f 750, 8—10 op f800,10—12 op f 850 en dan verder op f 900. Voorzitter. Burgemeester en wethou ders stellen voor dit schrijven in handen te stellen van B. en W. Aldus wordt besloten. d. Een verzoekschrift van de veld wachters Speetjens en Simons om hen en hun gezin vrije genees- en heelkun dige behandeling te verleeuen. Voorzitter. Ik stel voor om ook dit verzoekschrift in nanden van B. en W. te stellen. Aldus wordt besloten. c. Schrijven van de bakkersvereeni- glng >Onderling Belang. Adressanten verzoeken de verbruiks- verordening nog niet in werking te laten treden aangezien er bepalingen in voor komen die niet uitvoerbaar zijn. De vereeniging verzoekt die bezwaren mon deling te mogen toelichten, wijl deze moeilijk zijn te beschrijven. Voorzitter. Naar aanleiding van dit schrijven stellen Burg. en Weth. voor het bestuur met eenige leden alsnog in de gelegenheid te stellen persoonlijk te spreken met de commissie belast met de samenstelling van de strafverordeningen. Kunnen de heeren meegaan met dit voorstel, zoo ja, dan stel ik ook voor deze verordening eerst met ingang van 1 April in werking te doen laten tredeu. Timmermans, 't Is toch zeker de be doeling dat zoo spoedig mogelijk een samenkomst met de vereeniging »Önder- ling Belang* plaats heeft. Voorzitter. Ja. Timmermans. Verder wilde ik u ook nog verzoeken om de commissie-leden wat langer dan eenige dagen van te voren kennis te geven wanneer de samenkomst zal plaats hebben, zulks met het oog op de feestdagen. Voorzitter. U kan daar op rekenen. Bezwaarschrift van den heer J. F. M. Peeters tegen zijn aanslag in den Hoofd. Omslag- 3. Ontwerp verordening artikel 178 der Gemeentewet. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 4. Ontwerpverordening ter voorkoming en blusschen van brand. Zonder eenige discussie wordt de ver ordening na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 5. Ontwerpverordening op de open bare wegen en wateren. De verordening groot 89 artikelen wordt voorgelezen. Bij art. 9 vraagt de heer Timmermans wat of de bedoeling is van het artikel waar het zegt dat het verboden is, om zich gemaskerd op openbare wegen of ia voor het publiek toegankelijke loka liteiten tenzij met vergunning van B en W. Voorzitter. Neemt b.v. maar eens een besloten bal. Timmermans Hier is sprake van openbare wegen. Zijlmans. Ik zou op de openbare straat nooit geen gemaskerde menschen toelaten eu ook niet aan B. en W. willen overlaten om dat wel toe te staan. Die last zou ik niet op hun schouders willen schuiven. Voorzitter. En met optochten dan. Gebeurt het dan niet dat er gemaskerden bij zijn. Daarvoor zou dan vergunning voor gegeven kunnen worden. Zijlmans. Dat kan de raad in zulke gevallen wel doen. Wij zitten hier toch ook niet voor niemendal. Voorzitter. Neem nu nog maar eens een kleinigheid b.v. processie van de Kindsheid. Het gebruik is dan, dat er verkleede zwartgemaakte of gemaskerde kinderen bij zijn. Dat mag dan nu niet meer, of men zou er eerst een raads vergadering over moeten beleggen. Zijlmans. Daar is zooveel niet tegen. Voorzitter. U zal toch wel willen aannemen, dat B. en W. wijs eu ver standig genoeg zijn, dat ze met vasten avond geen vergunning zullen verleenen voor een gemaskerde optocht. Zijlmans. Wij leven in een anderen tijd dan voor 25 jaar geleden. We zijn Goddank meer beschaafd geworden. Ik begrijp ook niet waarom men verkleed behoeft te loopen. De Voorzitter wijst er op, dat hij zelf telkenmale met vastenavonddagen pu blicaties laat aanplakken dat het verboden is zich gemaskerd op de openbare straat te begeven. Er wordt dan ook streng op gelet en het zal dan een enkele kan wel eens ontglippen. zelden voor komen dat men ze ziet. Doch maakt u er een voorstel van. De heer Zijlmans maakt er een voor stel van, wat wordt ondersteund door de heeren D. Timmermans en Lankhuijzen. De ondersteuners verzoeken echter dat de heer Zijlmans er bijvoegt, dat alleen kerkelijke processie's van B. en W- ver gunning kunnen bekomen, doch dat voor overige optochten of wat ook, de raad vergunning moet verleenen. De heer Zijlmans wijzigt zijn voorstel in dien geest W. Simonis. Denkt er wel aan, met uw voorstel is het houden yan geen enkele optocht haast meer mogelijk. Van den |Heuvel. Ik herinner me nog zeer goed dat er hier een optocht is gehouden waarbij verschillende be drijven aanschouwelijk werden voorge steld. Zoo was er toen ook bij een wagen van den brouwer, voorstellende Cambrinus. Wat is er nu tegen dat dergelijke optochten worden gehoudeD. Timmermans. Voor dergelijke ge vallen zou dan de raad vergunning kun nen verleenen. Zoo'n feestje ziet men toch lang genoeg vooruit aankomen. Het voorstel van den heer Zijimans in stemming gebracht wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren W Simonis en de Wit. Zijlmans. Bij art. 5 staat dat het verboden is om de sloten langs de openbare wegen geheel te dichten, wat is daar de bedoeling van Dat de ge meente dat ook niet mag doen. Voorzitter. De gemeente mag dat ook vanzelf niet. Zijlmans. Zoo. En ik heb bemerkt dat ze dat wel eens slooten dioht. Voorzitter. Waar. Zijlmans. Op de stadsweg, bij mijn zwager tegenover Smits. U maakt het daardoor den eigenaar moeilijk en ook de gemeente. Ge hebt er een schrikke lijke last mee op je genomen en een uitgaaf van wel f 200 telken jare. De Voorzitter zegt dat die uitgaaf geen f 200 bedraagt doch na afrekeniog wat het weer opbrengt, slechts f 50 kost. Wat het dichten van slooten be treft hiervan is hem niets bekend. Zijlmans. Dan is 't ingezakt, 't Is een sloot grenzend aan het land dat ik zelf in gebruik hebt. Er zijn daar nu eenige palen ingeslaan. Het vee zou nu zoo maar uit het land kunnen loopen. Ik word dus verplicht daar een heining te plaatsen. Voorzitter. Ik zal de laatste zijn die iemand last zal veroorzaken. Daar heeft een kar in de sloot gezeten en omdat toen alles is afgezakt is er een nood- beschoeiing gemaakt. Maar ik zal er alles wel laten uithalen. Ik wil niet hebben dat men zegt dat ik iemand forceer om^en heining te plaatsen. Wat betreft het ophalen van slooten dat staat ook reeds beschreven in het politie-reglement van de provincie. Bij Lankhaar is de sloot gedicht. Ik heb toen gelast de boel weer open te gooien, wat is geschiedt. Zijlmans. Bij v. Rijn is ze ook ge dicht. Voorzitter. Die heeft daartoe ver- guoning verkregen. Zijlmans. En bij van Suijlekom- Voorzitter. Dat is van de S.S. Spoor. Zijlmans. Daar heeft vroeger een sloot gelegen en was 't noodzakelijk dat er die nog was, want nu zal er een riool gemaakt moeten worden. De Voorzitter zegt dat het wel ver gezocht is doch, zal naar aanleiding van deze bespreking bepalen dat er niets meer dicht gemaakt mag worden. Het lid Timmermans vraagt of er voor alle collected vergunning moet worden gevraagd. De heer Lankhuijzen vraagt of men voor een gewone b v. kerstcollecte voor schoolkinderen ook vergunning moet vragen. De Voorzitter zegt dat zulks niet noodig is omdat men dan tot de kerk- genooten blijft. Alleen moet vergunning worden gevraagd als men een collecte houdt en dan huis aan huis gaat vragen. Algemeene collecten voor b.v. een groote watersnood of oorlog kortom die collecten die worden voorgeschreven door de Regeering, behoeven ook geen vergunning. Op verzoek van den heer Timmer mans wordt in de verordering een be paling gebracht dat het verboden is om op Zon- en erkende Christelijke feest dagen verboden is te venten. De heer Zijlmans zegt dat in art. 24 staat dat het verboden is zonder gebit te* rijden, maar er is geen enkele boer die dat zoo doet. Er staat verder nog in dat als men op de kar zit, men dan de lijdsels moet vasthouden, nie mand zal zoo dwaas zijn dat hij dat niet doet. De heer Timmermans zegt dat deze bepaling noodig is voor slordige voerlui. Op verzoek wordt uit een artikel, bepalende dat het verboden is dat vee, dat men drijft of leidt op bermen loopt, het woordje drijven geschrapt. Verder merkt de heer Zijlmans op, dat in art. 51 een bepaling voorkomt die niet uitvoerbaar is, dat alle ingezetenen voor hun eigendommen eenmaal 's weeks de keien met versch water, moeten af schrobben. Dat is goed voor in de kom, maar buiten af gaat't niet aan, als't nu nog was voor het huis, dan was 't iets anders. Zijlmans. Ik heb een aanmerking ge kregen, van u, als- zou ik graszooien van de weg hebben afgestoken. Ik kan niet begrijpen wat uw bedoeling is ge weest. U wil me toch zeker niet be tichten van diefstal. Voorzitter. Men moet van den open baren weg afblijven en indien er over tredingen plaats hebben kan ik geen onderscheid maken, ook voor U niet. Zijlmans. Als ik gestraft had moeten worden, dan had men mij dit moeten doen, maar men moet mij niet van dief stal beschuldigen, dat moest er bij mij eens uit. Voorzitter. Daar heb je gelijk in. De heer Timmermans zegt dat het op het Veer al een beetje groot steeds De Echo van het Zuiden, Waalwljksclie en Langslraatsclie Courant, Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter kennis van wie het aan gaat, inzonderheid van (le in het jaar 1893 ge boren mannelijke personen, of van hun vaaer moeder, voogd oi' curator, dat zij, die in deze gemeente voor de militie moeten worden inge schreven aangegeven moeten worden ter ge meentesecretarie tusschen den lsten en 31sten Januari 1912. Voor het doen van de aangiften der inschrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Maandag 1 Januari 1912 des voormiddag van 9 tot 12 unr. Voor nadere inlichtingen wordt verwezen naar de publicatie aangeplakt in de vestibule van bet raadhuis, Waalwijk 19 December 1911. De Burgemeester TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Kamer van Arbeid. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk herinneren de hoofden en bestuurders vau bedrijven, vertegenwoordigd in de bij Kon. Bssluit van 20 Mei 1901 Na 48 voor deze ge meente opgerichte Kamer van Arbeid aan hunne verplichting om vóór den 15 Januari e.k. een lijst of zoo noodig lijsten in te zenden houdende opgave van de namen van de voornamen der personen, die in hun bedrijf als patroon of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn of geweest zijn. Op bedoelde lijsten moeten worden vermeld zij, die bij hetzelfde hoofd of denzelfden be stuurder werkzaam zijn geweest, gedurende het laatstverloopen kalenderjaar. Daarop behoeven echter niet te worden ver meld, zij die gedurende bedoelden tijd niet binnen het gebied eener zelfde Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden be stuurder werkzaam zijn geweest. Ziin de personen slechts in ééne gemeente werkzaam geweest, dan moet die lijst aan Burgemeester an Wethouders dier gemeente worden gezonden en zijn ^ij in meer dan ééne gemeente werkzaam geweest, dan moet de lijst worden gezonden aan Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar die personen het laatst werkzaam zijD geweest. Het niet invullen van voorbedoelde lijst of het niet inleveren daarvan vóór den 15 Januari e.k. bij Burgemeester en Wethouders, wordt, ingevolge art. 42 der wet op de Kamers van Arbeid, gestraft mat hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Voorts wijsen wij er de voormelde hoofden en bestuurders uitdrukkelijk op, dat, zoo aan hen geen formulier eener lijst ter invulling moeht zijn toegezonden, zij er ter Secretarie dezer gemeente kosteloos een kunnen bekomen en dat niet toezending van een dusdanig formulier hen niet ontheft van de verplichting tot invulling en op tijd inlevering bij Burgemeester en Wethouders. De aangiften om ineevolge art. 7 van het kiesreglement voor de Kamers van Arbeid, op de kiezerslijst te worden geplaatat zijn even eens kosteloos verkrijgbaar aan de gemeente secretarie. Waslwijk, 21 lecember 1911. Burgemeeskr en Wethouders voornoemd, TH. DE STRMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, M. A. J. VAN LIEMPT. l.s. Ons blad dragt volgens U niet het ken merk van fffatstenlijkheid', maar toch is 't o.i. nog te fasoenlijk om geschrijf als 't uwe op te nemn. 't Is genoeg bekend dat wij geen pole miek vreezeD, naar van dergelijke taal zijn we W8t vies. Wij hopen da U elders beter zult slagen. U koot gemat gaan naar Uw Kruisbanier met 31000 exenplaren (aan 't hoofd ervan staat 12000 ex.?U hebt in dat blad al meer liefelijks gischreven aan 't adres van raadsleden uwer gemeente. Alleen willen we nog even zeggen dat wij nergen3 beweerd hebbeD, dat door U het ge wraakt» feit ztu zijn gepleegd, dat is eene kwestie usschen P. en U. Alleen hebben wij er T met klem opgewezen dat het zeel pedant vm U was ons er een dnsdanig verwijt van te naken, dat wij P. evengoed onze rcimte afstmden als lr. U bobt ons werkelijk niet in ons zeer aangetast en T moogt 't overigens doen zooveel als U wit ook in ons blad, als U een kltiu beetje fatsoenlijk* wordt ten minste. Wij zin heusch niet zoo baDg geworden en zillen, zoo 't noodig is of gewenscht zelfs, iog gerust iozenders plaats ruimte geven al het tegen U, indien het □we Hïogheid veer eens zou behagen uw boekje in eene zaak 't algemeen belang rakend^ te buitei te gaan. En tiermee baita

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9