Abonneert U op dit Blad DE OORLOG^ Aan onze Post-Abonné's, Nieuws uit Waalwijk Buitenland, Duitsckland. Marokko. Perzië. 's winters vju» 6l/a uur. Aangenomen. Van Scbijndcl. Nu we toch over dit •nderwerp spreken, wijs ik erop, dat vele boeren rijden met zeer slechte kisten, de straat wordt er zeer door verontreinigd. Hierop zon ik scherp laten letten. Voorzitter. Ik zal er nota van nemen. Ingekomen een besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der begrooting. c. Brieven van dankbetuiging der Eerw. Zusters, dochters van O. L. V. van 't H. Hart en van Waalwijks Belang voor de toegestane subsidie- Voor kennisgeving aangenomen. II. Voorstel B. en W. aanstelling van een schoolarts. Voorzitter. Om te voldoen aan den wensch van den raad, uitgedrukt bij de behandeling der begrooting, hebben B. en vV. er direct werk van gemaakt en «ene conferentie gehouden met den gemeente-arts. We hebben elders geïn formeerd, eenige instructies laten komen en er ook voor hier eene saamgesteld, welke ter visie heeft gelegen. B. en W. «ellen voor hem voor dezen nieuwen werkkring eene tegemoetkoming van f 50 te geven- De instructie wordt daarna door den Secretaris voorgelezen. Van Everdingen. Is den gemeente geneesheer ook gevraagd of hij bereid zou worden gevonden, de betrekking van schoolarts zonder vergoeding op zich te nemen, anders is 't wel een beetje klein, f 50 is toch veel te weinig voor deze nieuwe betrekking, terwijl hij als gemeente-arts veel te veel krijgt. Mijns inziens had hij wat tegemoetko mend kunnen zijn en deze betrekking voor 't zelfde salaris op zich nemen. Voorzitter. De vorige keer hebben we deze zaak lang en breed be sproken en overwogen en ik meende dat de algemeene opinie was, dat wanneer een ambt werd verzwaard, daarvoor ook vergoeding moest worden gegeven. Hij is eenmaal op dat salaris aangesteld en dan kunnen we hem voor 't zelfde salaris toch niet meer op gaan leggen, dan zijn instructie aangeeft. We hebben juist die kleine som geno men, omdat het niet zoozeer om het geld, maar meer om het princiep ging. De gemeente-arts was het volkomen met ons eens. B. Timmermans. Dat is nogal heel natuurlijk. Van Everdingen. Iedereen is het er over eens, dat hij veel te veel heeft als gemeeate-arts. Daar kunnen we nu niets aan doen, maar dan kon hij zich ook wel wat tegemoetkomend toonen. Ik voel er dan ook heel weinig toe om er die f 50 bij te doen- Maakt een der artsen lid der school commissie, dan is de zaak ineens opgelost. Van Schijndel. De heer Van Ever- diagen zegt daar dat het tractament van 4«a gemeente-geneesheer te hoog is. Nu, dat is nog de vraag en ik betwijfel het ten zeerste. Vaa Everdingen. Ik weet zeker als er een vacature kwam, dat men er ge makkelijk een voor f 1000 kreeg. We moeten naar den tegenwoordigen tijd kijken. Van Schijndel. Dat gaat niet opdat is 't zelfde bij mij op de fabriek. Ik kan op 't oogenblik wel knechts krijgen voor f7 ea f8, maar daar doet men toch gc.n goed personeel dat men heeft voor wegik zou me op die wijze ook zeer veel kunnen bevoordeeien. Van den Broek. We zitten hier toch om de gemeentebelangen te behartigen f 4e gemeente te bevoordeeien. Vaa Schijndel, ik zal niet beweren dat hy voor dit salaris het werk dat eraan verbonden is, niet kan doen en dat men er wel voor minder zou kun nen krijgen, maar zoo is het op 't oo genblik op elk gebied. En ik zeg dat 't salaris voor den tegenwoordigen tijd niets te hoog is. Ik heb geen statistiek daar van, de voorzitter zou daar misschien meer van weten en ik geloof ook dat er tegenwoordig heel wat werk aan is. Klijberg. Ik kan me ten volle vereeni gen met hetgeen de heer van Schijndel gezegd heeft. Het salaris wordt nn door velen te hoog geacht, maar Indertijd toch niet, toen moest er moeite genoeg ge daan worden om iemand hier te krijgen en 't is zelfs ook betrekkelijk weinig gebleken tegenover aanbiedingen van andere plaatsen, waarheen hij toch ook had kunnen gaan en dat heeft hij toen ook niet gedaan* We moeten niet naar 't oogenblik kijken en In doorsnêe geloof ik dat het niet te hoog is. 't Werk wordt vtrawaard, dan moet men ook meer geven en dan is f50 niet te hoog. Het voorstel van B. en W. om een schoolarts aan te stellen op de voorge lezen instructie, met een salaris van f 50, wordt aangenomen met 6 tegen 3 stem men. Voor: Houben, Van Schijndel, Ver- bunt, Klijberg, Ph. Timmermans en Gragtmans. Tegen: Van Everdingen, B.Timmer mans en W. v* d. Broek. (Slot volgend nummer). DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 2 Januari 1912, des namiddags ten 3 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Van Honsewiik. Ongeveer 3,10 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig het lid van der Steen. De notuleu der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Beaoeming van een onderwijzeres van de O. L. School in wijk C. Op de voordracht zijn geplaatst de dames T. G. Hendrix, Steenbergen. M. L. Lamberts, Uden. M. Kooijmans, Heusden. Mededeeling werd gedaan dat de schoolopziener en het Hoofd der school zich met de voordracht kunnen ver eenigen. Van Mej. Hendrix is een schrijven gekomen dat zij eene eventueele be noeming niet kon aannemen, wijl zij reeds elders is benoemd. Hierna wordt met algemeene stemmen benoemd Mej. Lomberts te Uden. 2. Benoeming lid Burg. Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer L. de Both- Op de voordracht zijn geplaatst de heeren L. de Both en J. de Both. De heer L. de Both wordt met alge meene stemmen herbenoemd. 3. Benoeming van een lid der com missie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding van den heer J. B. v. Gooi. De voordracht bestaat uit de heeren J. v. Gooi en P. Michael. De heer J. v. Gooi wordt met 7 stem men herbenoemd. 4. Vaststelling eener verordening ex. artikel 178 der gemeentewet. Na voorlezing wordt deze verordening zonder eenige discussie aangenomen. 5. Ingekomen smukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring rekening over 1910 sluiten de in ontvangst op een bedrag van f47544.44'/2 en in uitgaaf op f46951-26'/2 alzoo sluitend met een goed slot van f 593.15. b. Idem goedkeuring begrooting op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 17642,64'/2. c. Een schrijven van de landbouwver- eeniging Vooruitgang te Nieuwendijk, houdende verzoek om mede te willen werken om aan den toestand te Nieuwen dijk verandering te brengen. De Voorzitter zegt dat B. W. wel genegen zijn om mede te helpen doch dat dan eerst een nieuw verzoekschrift moet worden ingediend wijl uit dit schrijven niets duidelijk is. De heef v. d. Koppel zegt dat de bedoeling is om een betere vaart en betere regeling te krijgen. Nu moet men bij het vertrekken van den boot kaartjes nemen wat bij marktdagen en in de herfst zeer lastig is, men zou wenschen dat er gelegenheid was om voor het vertrek kaartjes te nemen. Bovendien wenscht men dat er meer wordt over gezet Nu is 'torn halfacht voor het laatst dat men kan worden overgezet. Ook gebeurt het dat ze je gerust laten staan met een kar als het druk is. De ge meente Gorcum voelt er heelemaal niets voor om ze aan dezen kant ter wille te zijn. Toen onlangs een latere vaart Is verkregen zei men dat men er veel schade bij zou hebben. Men berekende dat het zelfs honderden guldens zou kosten en op slot van rekening is ge bleken dat men er voordeel bij heeft. Wordt besloten medewerking te ver- leenen indien nog een duidelijker schrij ven Is ingekomen. d. Schrijven van de Wachtmeester der marechaussee inzake het onderzoek te Hank. Uit het schrijven blijkt dat een nauw keurig onderzoek is ingesteld en dat is gebleken dat eenige jongelui van de landbouwcursus en eenige die daar buiten staan aan het stoeien zijn geweest, dat een zekere Hanegraaf met een koolplant is gegooid en dat een ander in het straatje bij de school zijn natuurlijke be hoefte heeft gedaan. De dader hiervan is onbekend gebleven. De ZeerEerw Heer Pastoor heeft zich met deze zaak eenige dagen later inge laten. Het hoofd der school de heer Broeders verklaarde zich heelemaal niet met het geval bemoeid te hebben en zegt ook niet te kunnen begrijpen dat de heer L. v. d. Pluijm zich volgens het ver slag in >De Echo4, zoo pertinent heeft kunnen uitdrukken. Van een en ander is met vrucht geen procesverbaal te maken. Hierna gaat de raad over in geheime vergadering ter behandeling van 6. Vaststelling suppl. kohier Hoofd. Omslag dienst 1911. VBIJH. CAPPEL. Zaterdagavond hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Nadat de notulen waren voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld* deed de Voorzitter me dedeeling, dat deze vergadering was belegd, om het aantal vergaderingen dat de wet voorschrijft te houden, voltallig te maken. Hierna werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Proces verbaal van kasopneming gedaan op 20 December waarbij is ge bleken dat in kas was f 233.49. b. Een schrijven van Ged. St. hou dende goedkeuring begrooting. c. Idem, houdende mededeeling, dat de min. geen vergunning kan verleenen om nog een vergunning te geven tot recht van verkoop van sterken drank, wijl het maximum aantal er is. Voor kennisgeving aangenomen. Verder deelde de Voorzitter mede, dat de gehouden verpachting van Kaai en havengelden heeft opgebracht, de som van f 290. Een vorig jaar heeft het f 245 opgebracht. Nadat mededeeling was gedaan dat Woensdag 3 dezer wederom een open bare vergadering zal worden gehouden ter behandeling van de politie-verorde- ning, werd de vergadering gesloten. Veen het Oorlogslerrein. Geen nieuws van het oorlogsterrein en daaruit moeten wij de veronderstelling maken, dat de krijgsoperaties in de laatste dagen zoo goed als stil hebben gestaan. De Italianen schijnen daarvan gebruikte maken om Ain Zara in een sterk ope- ratiepunt te veranderen. Dagelijks ver trekken groote karavanen uit Tripoli daar heen, niet alleen met levensmiddelenen ammunitie, doch ook met materiaal voor versperringen, barakken, enz. Ook zijn reeds eenige stukken zwaar geschut naar Ain Zara overgebracht en voor de wa tervoorziening is eveneens al gezorgd, want de Italianen hebben er enkele ar tesische putten geslagen. Ain Zara de stille oase, de oude rustplaats tier kara vanen, die van Tripoli naar hetbinnenland trekken of uit het binnenland naar het begin der Sahara, is niet meer te her kennen. Een legerkamp, omgeven door zandwallen en murenuitleemmetbastions, evenveel dreigende vuurmonden steken, een verblijfplaats van vier generaals, dat is het tegenwoordige Ain Zara. De weg van Tripoli naar Ain Zara is met groepen cavalerie bezet, die eiken overval zullen voorkomen. De toestand in Tripolitanië is nu als volgtDe oase van Tripoli, die 25 kilo meter lang is, bevindt zich thaos in handen der Italianen, alsook de oase van Sjanja, die 50 kilometer lang is en zich meer in het Westen bevindt. De kust-oase van Tripoli vormt de basis van een drie hoek, waarvan Ain Zara de toppuntshoek is. Die toppuntshoek heeft een opper vlakte van ongeveer 60 vlerk- K.M. en hier liggen eenige regimenten infanterie met groot geschut, afdeelingen cavalerie, enz., voor elke gebeurlijkheid gereed. Het troepenaantal der Italianen zal in den loop van deze maand op 100.000 man gebracht worden. De Turksche re gelmatige troepen bedragen iets meer dan een veertigste van dit getal, maar zij worden versterkt door talrijke vrij willigers en groote scharen van verbit terde Inboorlingen, die door de Turken goed gewapend en rijkelijk van ammu nitie voorzien worden en onder bevel staan van Turksche officieren. Deze ko men en gaan al naar ze noodig zijn. Geen vrede. Men verzekert te Weenen, dat de Ita- Haansche regeering de vorige maand de mogendheden in een vertrouwelijke nota heeft kennis gegeven, dat zij na 1 Jan. 1912 zich niet meer gehouden zou achten het oorlogsterrein tot Afrika te beperken. Dat wil dus zeggen, dat er nu weer kans moet bestaan op een vlootactie van Italië in de Turksche wateren. Uit Rome wordt aan den >Temps« gemeld, dat de publicatie aanstaande is van een koninklijk besluit, waarbij een nieuw crediet van 30 millioen lire wordt toegestaan ter dekking der oorlogskosten tot 31 Jan. a. s. Tot heden is een bedrag van 120 millioen lire voor den oorlog uitgegeven. Uit een postwagen te Stuttgart heeft men ter waard# van M. 30,000 aan geldswaardige brieven gestolen. Des morgens om 6 uur was de wagen uitge reden. Eerst twee uur later merkte men dien diefstal. De deur van de ijzeren kist, die zich onder den bok bevindt, was met steekbeitels opengebroken. Op het oogenblik van den diefstal was op de plaats van het postkantoor het ver keer juist heel druk. De 10 geldswaar dige brieven, die vermist worden, be hoorden aan de Wurtembergsche Hy potheekbank. Van den dader geen spoor. Het zal ook moeilijk zijn hem te vinden, daar met de nieuwjaarsdrukte vele personen zonder uniform tijdelijk in dienst waren. De Marokkanen hebben aan den mond van de Keitrivler aa den slag met de Spanjaarden 500 dooden achtergelaten. Bovendien zouden zij nog 625 dooden begraven hebben. Dat brengt het aantal gesneuvelde Mooren op 1125. Naar verluidt zijn 20,000 Rifbewoners op weg om de harka aan de oevers der Kertrivier te gaan versterken. De Spaan- sche regeering heeft pas 6000 man naar Melilla gezonden en zal du nog 9000 uit Malaga sturen, terwijl 10.000 man in Algeciras in gereedheid worden gehou den. Er zijn thans 31.000 man Spaansche troepen in Melilla, doch weldra zullen er dus 50,000 zijn. Te Tabris is de rust wedergekeerd. De Russische consul-generaal heeft een bekendmaking gepubliceerd, waarin de bevolking wordt opgewekt de bazars te heropenen en weer vreedzaam aao den arbeid te gaan. De orde in de bazars wordt door Russische troepen gehand haafd. Geleidelijk worden wapens bij de Russische overheid ingeleverd. Donderdag ontdekte men te Trabis de gruwelijk verminkte lijken van drie Russische soldaten. In verschillende huizeD vond men deelen van lijken Van soldaten, welke men trachtte te ver branden- Op de binnenplaats van het paleis van den gouverneur-generaal vond men een blijkbaar levend begraven Rus- sischen soldaat- Uit eeu put werden tal van lijken opgehaald. Totaal zijn thans 9400 man Russische troepen en 40 kanonneu in Tabris ver zameld en de Fidais zijn verdwenen. Sjoedsja-es-Duleh zal onder Russische bescherming de stad binnentrekken, als gouverneur-generaal Azerbeidsjan. Het Engelsche oorlogsschip »Fox« heeft te Boesjir een afdeeling van 169 man aan wal gezet met het oog op mogelijke verwikkelingen. Wij moeten aan verschillende abonné's onze verontschuldigingen aanbieden. Zooals telken jare hebben we de bladen met de kalenders voor 1 cent verzonden, omdat we dezelve beschouwen als een bijvoegsel van ons blad. Dit schijnt op eene foutieve meening te berusten. Nu kan iedereen begrijpen hoeveel er ons aan gelegen was, dat ons blad tijdig ter plaatse was bezorgd, zonder dat de post door sommige kantoren strafport van de abonné's werd geëischt. Gaarne zouden wij een en ander voor onze rekening genomen hebben en dan waren onze abonné's niet lastig gevallen en hadden hun courant op tijd gehad. Dit is de eenige oorzaak geweest van de onaangename geschiedenis, waarvoor we gaarne onze excuses aanbieden. Wij vinden het jammer dat de post kantoren in kwestie ons niet even vroegen hoe te handelen met deze vergissing, dan ware de zaak direct opgelost geweest en zouden we zeer dankbaar voor deze bereidwilligheid en medewerking geweest zijn. De Administratie. WAALWIJK, 3 Jan. 1912. Waterleiding Mij. Gisteren is in functie getreden de nieuw-benoemde adjunct-directeur der Waterleiding-Mij. >de Langstraat* alhier, de heer M. Verholst uit Leiden. Voetbalver. Waalwijk Vooruit.* Zondag j.l. had de aangekondigde wedstrijd plaats tusschen W.V. II. en de W. S, V. Wat niemand verwachtte gebeurde. De studenten sloegen de geelzwarten met 73 Direct na den aanvang pakt de W. S. V. flink aan en er zal nog geen 10 minuten gespeeld zijn, als de center voor de backs passeert en met een flink schot doelpunt. Het studenten-elftal speelt goed samen, terwijl ook het be ruchte finishing touch niet ontbreekt Zij slagen er dan ook in den stand voor rust op 41 te brengen. Na de hervatting komt W.V. meer opzetten doch ook de verdedigen der tegenpartij is in orde. Score kan echter niet uitblijven, zoodat de geel-zwarten spoedig een puntje rijker zijn. Dit prikkelt de studenten. Met eeu onge kend vuur spelen zij verder en voeren den stand tot 7 -3 op ondanks de pressie die W-V, nu nog op het studen- tendoel uitoefent blijft de score 73, zoodat de W. S. welverdiend wonnen, doch de cijfers wel wat geflatteerd zijn Zondag a.s. wordt te Waspik den competitiewedstrijd Rapiditas-W.V. II gespeeld. Feestavond O. V Zaterdagavond hield de Liedertafel >Oefeniog en Vermaak* een teeravond waaraan mede was verbonden een wed strijd voor comische voordrachten en een coucours voor soli's, duo's en quartetten. Er werd over het geheel genomen zeer mooi gezongen en bet gepresteerde gaf bewijs dat er onder de leden van de Liedertafel veel goede krachten schuilen. Aan het slot van dezen feest avond vereenigden zich de leden aan een souper. Onnoodig te zeggen dat allen het zich goed lieten smaken en dat het er gezellig toeging. DRUNEN. Met grooten luister vierden op Oudejaarsavond de leden van Druneus Jongelingen-Cougregatie den öOsten verjaar dag van hunneu beminden Directeur. De feestavond werd geopend door de Harmonie die onder leiding van hunnen energieken onder-directeur enkele nummers van haar repertoire op verdienstelijke wijze lieten hooreD. Dan verscheen, ns eene gloed volle toespraak vbd een der congreganiaten, de Liedertafel op het podium, welke vooral met haar eerste nummer Kerstcante yAdeste fideles' van Dobbelsteen een schitterend succes behaalden. Ook h Biergalop* en het doet ,/Sponse mi' verwierven luiden bijval. Als slotnummer vermelden wij F.og bet /.eg en Zangspel ^De Hemelsche Altaar- wacht' woorden van W. Smolders, muziek van prof. A. Hansen. Wat meer te roemen was dictie of zang, daarover waag ik mij niet een oordeel uit te spreken. Doch dit staat vast, dat de zeven kleine Engeltjes met hun spel het talrijke publiek gedurende een uur geboeid hebben, op een wijze dat een ademlooze stilte heersch- ten in de ruime zaal. In één woord, 't was prachtig overheerlijk, onverbeterlijk, mag ik zeggen. Een welgemeend woord van dank sprak dan ook de ZeerEerwi Heer Dekon voor het zoete geBot hem en zoovele andaren dezen avond geschonken. Dank aan allen zonder uitzondering die hadden medege werkt om dezen feestdag zoo' luisterrijk te vieren, de hoop uitsprekende dat de wen schen hem toegevoegd ie vervulling mochten gaan. NIEUWKUIK. Vrijdag hield de Veever zekering (afdeeling van den N. C. Boeren bond) onder voorzitterschap van den heer P. H. van den Brand hare jaarlijksche alge meene vergadering ten huize van den heer P. A. Merkx alhier. Circa zes uur opende de Voorzitter dc vergadering met den jebruikelijken groet heette alle aanwezigen hartelijk welkom en wees er in zijn opeuiogwoord op hoe het j*ar 1911 wel als het gelukkigste jaar voor de Veeverzekeriug mag aaHgenaerkt werden, daar slechts drie sterfgevallen onder het vee ten laste der verzekeriag kwamen en sprak den wensch uit dat het jaar 1912 wederom zulk een gunstig verloop hebben moge. Na afdoening van «enige meer onderge schikte punten werd door den secretaris, der heer J de. Pinth, rekening en verantwoor- iing gedaan over de inkomsten en uitgaven der Verzekering over 19J1, waaruit bleek dat het jaar sloot met een batig saldo. Tot bestuursleden werden gekozen do heeren C. de Hoog, J. v. Eggelen, J. v. Son, N. van Wijk, J. van de Water, H. Moster- mans, F. van Son, W, Heeobeen, De Raad dezer gemeente heeft beslo ten tot het bouwen vsn een nienw school huis. Binnenkort zal de aanbesteding plaats hebben. SPRANG. Wie Dinsdag 2en Kerstdag tegeu den avond eeD wandeling deed door onze straat, bemerkte al spoedig een on gewone drukte. Jong en oud, iowouers en vreemdelingen, alles trok tegen half zes naar het Herv. Kerkgebouw om aldaar de uitvoering bij te woueu van de zangvereni ging y Excelsior'. Circa kwart voor zes opende de President, de heer Netten met een hartelijk woord van welkom dezen avond, en gaf, uadst door alle aanwezigec een psalm was gezongen de leiding over aan den Directeur den heer Jac. Sars. Het goedgekozen programma was ditmaal rij t aan kerstliederen, waarvan vooral de aandacht trokken, fEmmannel' en ^Wees blij gegroet' respect., gezongen door de dames Maat en de Jong welke beiden zeer ver dienstelijk deze liederen ten gehoore brachten. Een luid applaus was dan uok haar beider deel, Ds heer G, Janson zoDg in Kerstuacht van Kuhne (voor gemengd koor bewerkt door den Directeur) de Bariton- solo. Wat hij hierin presteerde wis wer- kelijk voor eeu dilletant zeer prijzenswaardig. Het koor en harmonium steunden hem nauw gezet, zoodat het een prachtig geheel vormde. De kleine sopraan-solo hienu werd heel aardig gezongen. Nog gat de heer Janson ten beste Liad d*r Liefde, wat door hem met gevoel en goed geoefende stem werd voorgedragen. Het duet van Alfon» Mosmans f Herleving* gezoDgen door ue Dames de Jong en Zonneveld verwierf een oorverdoovend handgeklap. Van de koren, welke alle leer goed weiden gezongen, moeten wij vooral op dec voorgrond plaatsen Avondlied vsn Haijden. Dit liave nummer werd met zeer veel gevoel in de flosses uit gevoerd. Hel dubbel kvartet Goeden Nacht van Stroomberg bewees dat hieraan ijverig gerepeteerd was, want al is dit werkje lastig om goed te zingen, de toehoorder kon hietvan niets bemerken, met werden de moeilijkheden overwonnen. Eu wanneer wij dan aan het slot een woor van dank brengen voor den genotvollen avond, dsn zonden wij werkelijk te kort schieten, door niet even het scboone oo den Heer van de Vliegh te herdenken, dat lAefc volmi toch zoo meesterlijk werd geeougen, hier- te bereiki voor komt de zangeressen en zangers reikbaar, zeker een extra pluimpje toe. De Heer 9. dit is een Geenen begeleidde de solo's en koren op bet zangkoor harmonium met volle toewijding. Waarlijk en mag Excelsior u kant met genoegen terugzien even goe e

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2