1 KINDERMEISJE. Gehuwde Leden, Plaatselijke» Ipt. ELS HOOT. Verkoopings va» Hout Notaris Canters Ï)E OORLOG Advertentiën KANT00R100PER Tweede Mesje BOERENHUIS A. van der Geld Jzn. s I i uitenland. Frankrijk, Amerika. volgens da nieuwe wet, worden vervaardigd door de Waalwijksche Stoom drukkerij Antoon Tielen. Kleine Advertentiën. Te koop te Baanwijk. Igj dag zou moeten blijven wachten en Ik geloot dat ze dan beginnen te spreken. Verder zou dan worden bepaald dat uen de kaal moet schoonmaken. Wie zal daar op letten. De havenmeester. Maar die zal er voor passen om 's nachts bij het lossen van beer te gaan staan. Ik zou de landbouwers door deze be paling niet willen drukken. Voorzitter. De andere profiteeren er meer van dan de gemeentenaren zeil. Oerlemans. Voegt er dan bij dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen. Deze zouden dan die ontheffing alleen aan Inwoners kunnen geven. De Bruijn. Van het vee mag 't ook niet overdag worden gelost. Voorzitter. Over gierputten staat er niets in. Verhoeven. Zeker wel. Er staat dat het verboden is stankverwekkende voor werpen te vervoeren. Voorzitter. Gier is geen stankverwek- kend voorwerp. v. d. Hoeven. Een klein beetje wel. Voorzitter. Laten we dan vaststellen zooals de heer Oerlemans voorstelde. Daar helpen we dan de gemeentenaren mede. Willen de andere landbouwers daar tegen opkomen, dan moet 't maar voor den Hoogen Raad worden ultgevoch- ten. v. d. Hoeven. Dat wordt gevaarlijk. Lr zijn landbouwers uit omliggende ge meenten die onze gemeente moeten passeeren als ze naar het Station moe ten. De gemeente Capelle b.v. die zou dan gauw een verordening kunnen ma ken waardoor wij heelemaal aan banden werden gelegd. Na nog eenige discussie wordt beslo ten de bepaling geheel uit de verorde ning te laten vervallen, zoodat men thans, even als vroeger, een geheeleo dag met beer mag rijden, mits de kisten echter goed waterdicht zijn. Bij art. 33. het Is verboden vleesch, spek, visch o? andere eetwaren, schade lijk voor de gezondheid of in ondeug delijken toestand verkeerende, In de gemeente in te voeren, te verkoopen, of in huizen, getimmerten of op erven aanwezig te hebben. Allen, die vleesch, spek, visch of andere eetwaren Invoeren, vervoeren of aanwezig hebben, zijn verplicht die aan den daartoe door Burgemeester en Wet houders aangestelden bevoegden des kundige op aanvrage te toonen en de keuring er van toe te laten. De eerste twee alinea's van dit artikel gelden alleen, wanneer het spek, vleesch, visch of andere eetwaren voor het ver keer bestemd zijn, merkt de heer Oer lemans op, van de laatste alinea niets te begrijpen, 't Is ofwel dubbel ofwel tegenstrijdig. De Voorzitter zegt dat dit een van die bepalingen is die er in gebracht moeten worden. Wordt deze er niet ingebracht, dan wordt het desbetreffende art. niet goedgekeurd. Bij Hoofdstuk II van het vervaardigen en verkoopen van rogge- en tarwebrood art, 47 bepalendeHet brood, binnen de gemeente verkocht of ten verkoop aangeboden of in winkels of bergplaaf- sen aanwezig, moet bestaan uit zuivere meelsoorten, behoorlijk zijn bereid en gaargebakken, niet vermengd met voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen en een gewicht hebben van een half, één, twee of meer K.G, zegt de Voor zitter dat dit Hoofdstuk er is ingebracht met 't oog op het algemeen belang en voornamelijk voor den minderen man te waarborgen.Het hoofdvoedsel voor dezen toch is brood en wij moeten zorgen dat deze steeds goed en deugdelijk brood heeft voor zijn geld. De gezondheids commissie heeft er nog bijgevoegd dat het brood na gebakken te zijn 5 D.G. mag zijn uitgelicht. Wij vinden dit echter wel wat weinig en stellen daarom voor dit vast te stellen op 10 D. G. Van der Waals. Dat is halve zolen en achterlappen zetten op een nieuw kleed. Dat scheurt af. Voorzitter. In de vergadering van Burg. en Weth. is bq de behandeling van dit Hoofdstuk een orkaan losgebro ken zoo zeldzaam hevig, dat ik een oo- genblik huiverig ben geweest om het in den raad voor te stellen. Naar aanlei ding van de in de vergadering van Burg. en Weth, gevoerde besprekingen, heb ik aan de Gezondheidscommissie de vraag gesteld of het nu werkelijk waar is dat die bepaling onuitvoerbaar is voor de bakkers. Op die vraag heeft de Gezond heidscommissie geantwoord, dat de be- paling aan het slot van dit artikel zeer goed uitvoerbaar is althans, dat in an dere gemeente waar een dergelijke be- paling bestaat, men nooit iets heeft vernomen, dat deze bepaling practische bezwaren heeft opgeleverd Oerlemans. Ik wil aannemen dat het waar is wat de Gezondheidscommissie u heeft geschreven en ik wil ook niet c in twijfel trekken dat rogge en tarwebrood van goede kwaliteit moeten zijn. Doch waar u gaat zeggen dat 't in het belang van de gemeente is om den minderen man pin bescherming te nemen, daar vraag ik mijzelf af, is het niet gevaarlijk een dergelijke weg te gaan betreden, gaan wij oas daardoor op geen glad ijs be geven. Dat waarborgen van een juist gewicht behoort niet aan ons, dat is een zaak tusschen kooper en verkooper. Krijgt men bij een ander bakker een grooter biood dan gaat men daar naar toe. En bovendien, zou men den bakker aan dergelijke bepalingen binden, dan moeten wij ook verder gaan en bepa lingen in 't leven roepen dat er bij alles controle is op 't juiste gewicht, bij alle levensmiddelen en ook zelfs bij steen kolen, maar ik zeg nog eens, dat is een zaak tusschen kooper en verkooper, laten wij de vrije handel niet gaan belemme ren. Voorzitter. Ik zie in deze bepaling voorloopig geen bezwaar, waardoor do handel gefnuikt zal worden. Wij zijn van dit standpunt uitgegaan dat de mindere man artikelen zoOals vleesch en steen kolen niet bepaald zoo geregeld noodig heeft, althans hij kan die helaas zoo gere geld niet aanschaffen, hij moet in hoofd zaak van brood leven. Nu moet men goed bedenken en niet denken dat ik met deze bepaling persoonlijk Wil zijn. Wij hebben hier 3 bakkers onder wie er een is wethouder van deze gemeente. Wij weten ook dat wij voor onze bakkers een dergelijke verordening niet behoe ven te maken. Maar hier komen dage lijks zooveel bakkers uit andere gemeen ten en we hebben dikwijls genoeg klach ten gehoord over het gewicht- Wij kun nen het onderzoeken, als wij dan ons gewicht niet krijgen is het ons eigen schuld, maar de mindere man heeft geen gewichten die kan het niet controleeren. Oerlemans. Ik waardeer zeer de be doeling die B. en W- geleid heeft om deze bepaling te scheppen. U spreekt van B. en W. was mijnheer v. d. Waals ook voor deze bepaling. Voorzitter. Neen, de meerderheid. Oerlemans, U zei zoo juist dat men bedenken moest, dat u wars van alle persoonlijkheid deze verordening hebt gemaakt. Nu, daaraan heb ik ook geen oogenblik getwijfeld; dat mag ook niet, wij zitten hier om het algemeen belang te behartigen. U zegt dan dat alleen brood als hoofdzaak onder een zoo streDge controle moet staan. Ik ben van mee-ing dat er absoluut geen controle op behoeft te staan. Bestond hier een gedwongen winkelnering zoodat de min dere man niet vrij kon gaan waar hij wilde, ik zou dan ook deze bepaling wenschen, maar nu hier geen zweem van gedwongen winkelnering bestaat en een ieder dus vrij kan gaan waar hij wil. nu acht ik het geheel een zaak tusschen kooper en verkooper. Ik zou de handel niet aan banden gaan leggen. Van der Waals. Bij den aanvang dezer vergadering zijn wij door den Voorzitter een hartelijk welkom toegeroppen en hij sprak daarbij tevens de hoop uit, dat het voor alle gemeentenaren een ge lukkig jaar moge zijn. En laat ik vanaf deze plaats zeggen dat ook wij hopen dat onze geachte Voorzitter daarin mo ge deelen. Nu hij echter komt aanzetten met Hoofdstuk VI moet ik gaan zeggen arme bakkers van Vrijh. Cappel, een rampzalig jaar gaat ge tegemoet. In art. 45 staat dat het brood moet bestaan uit zuivere meelsoorten, behoor lijk zijn bereid en gaar gebakken, niet vermengd met voor de gezondheid scha delijke bestanddeelen. Zoover kan ik volkomen meegaan, maar daar waar de verordening gaat spreken van een ge wicht, daar kan ik niet meer mee mee gaan, want dat is onuitvoerbaar. In de Wethouders-vergadering heb ik aange toond dat het onmogelijk is, ik heb ook voorgesteld om iemand geheel onafhan kelijk van alles over deze bepaling te laten oordeelen, maar men is er niet op ingegaan. Ik heb iemand gesproken, een rijksveldwachter, een broer van onzen geachten Secretaris, iemand die tot zijn 26 a 27 jaar bakker is geweest en zijn vak goed verstond, en gevraagd of hij wilde getuigen of deze bepaling uit voerbaar was, en wat zei hij, dat het gewoonweg onuitvoerbaar was. Nu zegt de Gezondheids-commissie wel dat de artikelen 45 51 wei uitvoerbaar zijn, omdat deze bepaling in vele gemeenten verordeningen voorkomt en er nooit een klacht tot hen is gekomen. Dit is aan te nemen omdat de verordening in die plaatsen nooit is nageleefd- In Waspik, waar men deze bepalingen ook vanuit de politieverordening van Kaatsheuvel heeft overgenomen, heb ik drie kwartier met den Burgemeester en Secretaris zitten praten. Ik heb hen toen op de onuitvoerbaarheid gewezen Ik heb er hun toen opgewezen dat, als het brood In de oven wordt gebracht, het eerste er het laatste uitkomt, wat in sommige gevallen wel 15 minuten kan schelen. Ook gebeurt het wel eens dat er zijkantjes van het brood afgaan. Zoo gauw het brood uit den oven is, is het nog niet verkocht, men moet het dan opbergen cn dit doet men niet op een natte plaats, want dat gaat niet en door dat alles licht het brood in. Dat de Gezondheids-commissie nooit klachten over de onuitvoerbaarheid heeft vernomen kan waar zijn, maar men wete waarom In Kaatsheuvel hebben ze die bepaling gemaakt omdat er wellicht niemand bij is geweest die bakker was, of mocht dat zijn, dan was het iemand die zijn vak niet verstaat Ik spreek hier nu niet omdat ik egoistisch ben, omdat ik zelf bakker ben, neen ik spreek zoo omdat ik zoo goed overtuigd ben van de onuitvoerbaarheid. En waarom moeten de bakkers zoo aan banden worden gelegd. Ze betalen toch ook bedrijfsbelasting. U zegt dat die menschen niet kunnen weten, hoe zwaar of het brood weegt, dat ze geen schalen hebben, maar dan zeg ik u, dat u niet op de hoogte is. Ik kom dagelijks bij allerlei soort van menschen, doch ik geef u de verzekering, dat ook de mindere man wel weet hoe zwaar het brood weegt, dat de een z'n brood bij den ander wel eens laat wegen. Neen, mijnheer de Voorzitter, laat ook de bakkers vrij, laat ze de brooden zoo zwaar maken als ze willen, laat ze ze zoo goedkoop of duur als ze zelf willen verkoopen. De landbouwers worden in bescherming genomen, dat is goed, dat doe ik ook, zooals ik daarstraks nog bewezen heb en de bakkers zouden het hier moeten ontgelden. Waarom wordt er niet gezegd dat de brandstofhandelaars als zij de kolen thuis brengen, ze een half mud bij zich moeten hebben. U zegt wel, dat ze zooveel kolen niet noodig hebben, maar ik geef u de verzekering dat ze niet bij een koude kachel gaan zitten. De heer Oerlemans zegt dat hij zich wat betreft de eerste alinea goed met de strekking kan vereenigen, maar niet waar wordt voorgeschreven een gewicht enz. Van der vVaals. 't Is heel edel van U dat u die categorie van personen in bescherming neemt, maar ik zou u wel eens willen vragen tot welke categorie van personen beschouwt ge hier de bakkers. Tot de categorie van al 't gemeen Wanneer neemt u de bakkers In bescherming. Voorzitter. Als ze aangevallen worden. Van der Waals. Dan sla ik zelf terug. Oerlemans. Wij hebben hier geen ge dwongen winkelnering. Was dit ,>Vejhet geval, dan zou het iets ander®, zijn, maar nu zorgt de concurrentie dat men goed gewicht geeft. Voorzitter, Deze bepaling kan men tegenwoordig in politieverordeningen vinden in heele groote plaatsen boven de Moerdijk, 't Kan zijn dat ze van Kaatsheuvel is overgenomen dat weet ik niet, maar in ieder geval is het iets dat veler oogen heeft opengemaakt. In Sprang meen ik is ook een dergelijke bepaling of althans zal deze er in komen. Van der Waals. Dan zal de Ned. Federatie van bakkers-patroons wel voor den dag komen. In Raamsdonk heeft men ook een dergelijke bepaling in de verordening willen vastleggen, maar het bestuur heeft toen om een onderhoud gevraagd met B. en W. Ik ook, ik heb u ook verzocht om bij mij in de bak kerij te komen kijken, dan zou men u het hebben bewezen, doch u is niet gekomen, wat ik U volstrekt niet kwa lijk neem, want u kan het zijn vergeten, maar wat ik niet begrijp is, dat u, nu u zoo wordt overtuigd dat het ondoen baar Is, toch blijft vasthouden en denkt te zeggen, hier bakkers, hier heb ik je. Voorzitter. Ik behoef niet te komen kijken, want zooveel weet ik nog wel vao natuurkunde af, dat een brood uit licht, daarom heb ik ook nog gezegd laat ons 10 D.G. nemen inplaats van 5 zooals de Gezondheidscommissie voor stelt. De heer v.d. Waals zegt dat het on mogelijk is; als de Voorzitter hem kan bewijzen dat het doenbaar is, dan zal hij er zich bij neerleggen. Gaat dit niet dan zal hij ook de hulp inroepen van de Ned. federatie van bak kerspatroons in Nederland en zal hij genoodzaakt zijn tegen de geheele ver ordening te moeten stemmen. De heer Oerlemans zegt zich niet met de woorden van den heer v. d. Waals waar hij zegt dat als hij wordt over tuigd dat het doenbaar is, hij er zich bij neerlegt, wijl hij de handel vrij wil laten. Dit is, zegt de heer Oerlemans, een zaak tusschen kooper en verkooper. In Raamsdonk is het nog Iets anders, want, ben ik goed ingelicht, dan bestaat daar een soort van gedwongen winkel nering. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten de artikelen te wijzigen en zóó dat de bepalingen dat een brood een zeker gewicht moet hebben en dat een bakker van schalen moet zijn voorzien, vervallen. Tevens wordt op voorstel van den heer van der Waals besloten dat wanneer wordt bevonden dat een brood niet uit zuivere meelsoorten, behoorlijk is bereid of niet gaar gebakken is of vermengd is met voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen, de bereider daarvan wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f25, Bij art. 119 bepalende dat het verbo den is buitenshuis hooi, stroo, strooisel, koren, brandhout turf en andere licht brandbare stoffen te plaatsen binnen een afstand van 15 M. van de openbare plaatsen en van gebouwen, zegt de heer De Bruijn dat 15 M. wel wat ver is en voor velen zeer lastig zal zijn. Besloten wordt de afstand te bepalen op 10 Meter. Na afhandeling van deze uit 130 arti kelen bestaande verordening werd nog besloten er een Hoofdstuk in te brengen betreffende de tapperijen. Een adres van den heer A. Oerlemans houdende verzoek om afschrijving van zijn H. O. wordt in geheime vergadering behandeld. Na heropening van de vergadering deelt de Voorzitter mede dat besloten is afschrijving te verleenen. Hierna, 't was reeds lang na middernacht, werd de vergadering gesloten. Handhaving der Neutraliteit. Uit Caïro **ordt aan de wTemp«* ge seind, dat tengevolge van de strenge maat- icgelen, door Lord Kitchener genomen liet vervoer van oorlogscontrabaude over de Egyptisch-Tripolitaanscbe grens als geëiu- digd kan beschouwd worden. Een Tarksch offioier en 10 soldaten, ver kleed als Arabieren, zijn aangehouden. Ka ravanen werden tegengehouden, toen zij aanstalten maakten om de grens te Damanbar te overschrijden tn werden teruggezonden. Meer dau 800 kameelen ziju in beslag genomen. Nog wordt aan de „Temps* gemeld, dat drie vliegers, door de Turken in dienst ge nomen twee Belgen en een Franschman iu Caïro met hun vliegmachines zijn aangeVomen. Zij waren van plan zich naar het Turksche kamp iu Tripoli te begeven, over Egyptisch grondgebied. De Egyptische autoriteiten echter hebben op hun vliegmachiues beslag gelegd. Een telegram nit Rome aan het reeds ge- uoemde blad meldt ten slotte, dat de bezet ting van Zaara in den loop dezer week zal plaats hebben. Het bezettingskorps, uit 6000 man be staande, zal door generaal Buonvini aange voerd worden. mrm De Franse k-Duitscke overeenkomst. Tengevolge van een incident in de tot onderzoek van de Franscn-Duitsche over eenkomst benoemde Senaatscommissie, waar bij een gemis aan overeenstemming aan den dag trad tusschen Cailloux en de Selves, is de minister vau buitenlaudsche zaken al- getreden. ANGOULÈME, 9 Januari. Bij het gieten van te> kanon iu eeu ijzersmelterij is een ontploffing voorgekomen, wa rbij het ge smolten metaal weggeslingerd werd. Er zijn acht menschen gedood eu elf ernstig gekwetst. Het reusachtige gebouw der Equitable life lusurance company aan de Broadway is door brand vernield. Men meent, dat er 5 menscheu ziju omgekomen. De schade wordt op drie millioeu dollar geschat. Het door brand vernielde gebouw stond aan een plein in het midden van de wijk van financiers. Iu het gebouw waren ook gevestigd de kantoren van de Harriman- spoorwegen, die van August Belmout en van veischeidene safe^epositos en trustmaat- schappijeD, welker kluizen voor een be drag van verscheidene millioenen dollars aan effecten bevatteo. Er is een reusachtig verlies geleden aan waardevolle registers eu andere documenten. Verscheidene peroonen werden gedoot door van het brandende gebouw af te sprin gen. Het aantal dooden en de aangerichte schade worden steeds hooger geschat. De Amerikaansche vloot in de At- lantiscbe wateren is dezer dagen te Nor- tolk, in Virgiaië bi'ueugeloopen na buiten gaats een hevigen storm te hebbeo door staan. Twee slagschepen en vier torpedo- bootverni Iers werd n zwaar gehavend en zullen moeten dokken. Bovendien had de kruiser Dixie iu ziukenden toestand nog juist de haven van Bermuda kunnen be reiken, na anderhalven dag door den feilen storm te zijn gebeukt. Dan was de ver nieler Terry zoek. Een draadloos telegram van de Terry meldde dat zij zich in bul- peloozen toestand ter hoogte van Hatteras bevond. MeD vreesde dat zij schipbreuk had geleden. De bemanning bestaat uit 88 koppen. Er werden dadelijk oorlogs schepen uitgestuurd om haar te zoeken. Latere berichten behelsden evenwel, dat de Terry onder eigen stoom op weg is naar de reede van Hampton. GEVRAAGD in een klein net gezin eene JUFFROUW of HEER, met kost, inwoning en huiselijk verkeer. Brieven onder letter A aan het bureau van dit blad. 1676 Gevraagd te^n 1 Februari: een net P. G., leeftijd 16 17 jaar. Adres A D. VAN IUIJLEKOM, Den- nelaan 15, Ginneken. 1674 Aan de Gemeene-gasfabriek te Waalwijk wordt gevraagd om terstond in dienst te treden een belast met het opn>men van ge wone- en muntmetirs en de in vordering der gasgtlden. De aanstelling geschiet voorloopig voor ééu jaar met eene bezold'ing van f 9, per week. Bij gebLken gschiktheid volgt definitieve benoemiug. Gegadigden hebben zich schriftelijk aan te nelden bij den Directeur der inrichting 66* 15 Januari 1912. 1677 Op een buiten in d omstreken van Breda worden geraagd de vrouw als keukeimeid, de man als knecht. Beidei van goede getuigen voorzien. Ook een net 1672 wordt gevraagd. IIooj loon en veel verval. Brieven ouder no. 1672 aai BROESE'S ADVERTENTIE-BUREAU, Iieda. Een aankomend Boekhouder ge vraagd, eene goede, vlugge hand schrij vende. Brieven onder no. der adveitentie aan het Bureau van dit blad. I549 Een 1ste Klasse iirma in W IJ N E N, enz. vragt voor WAALWIJK en OMSTtEKEN, een flinken Brieven franco letter 3, Algem. Adv.-Bureau C. M. H1RMSEN Azn., Arnhem, Anna- bek Sta ringstraat 2. 1671 Een goed onderhoude; in de Zeine. Brieven omtrent prijs en verdre iulicb- liugen, aan 't bureau van dit lad, ooder uo. der advertentie. 1652 De abonnementen op dit blad te Elshout worden vooraan aan huis bezorgd door onzei agent— colpprteur, aan wien abonnementen kunnen worden opgegeven. Ook kan men zich aldaar abonneeren voortaan voor 6 cent per week, aan den colporteur te betalen. 1655 DE ADMINISTRATIE. te houden door te Druoen. Vrijdag iz Jan. 1»«. 6 onr b» Klerks in den Hoed te Elshout Dinsdag 16 Jan. 1912, voorm. 87, uur voor de gemeente Nieuwkuik, nabij het kanaal achter Nienwkuik. Donderdag 18 Jan. 1912, vo.rm. 8'/, uur op Giersbergeo. Vrijdag 19 Jan. 1912. »°°™- 8 Tr op Kliokaert. Dinsdag 23 Jan. 1912, voorm. 8 uur op Pessaert eu Fellenoord. Donderdag 25 Jan. 1912, voorm. 87» uur achter Baardwijk en in de Biezen onder Loonopzand. ,m -HIMllT1-

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2