Nummer 5. Zondag 14 Januari 19] 2. 35 Jaargang Tweede Blad. DE OORLOG. BINNEN LANDT" Reclame. Abonneert U op dit Blad buitenland. Frankrijk. Duitschland. België. Perzië. Chiua, Een waarachtige vriend. Gemengd Nieuws. Uit Napels wordt geseind, dat daar een uieuw expeditiekorps gereed gemaakt wordt om naar Tripoli te vertrekken. Het bestaat uit 5 regimenten infanterie, een bergartillerie, een Alpenjagers en eeDige afdeelingen artillerie en cavallerie. Het korps is 30.000 man sterk. De mi litaire commissie heeft op Sardinië een groot aantal muildieren aangekocht. De afgevaardigde S'-ombri publiceert een artikel waarin beweerd wordt, dat tus- schen het opperbevel in Tripoli en d& hooge militaire kringen te Rome groote oneenigheid bestaat Het te Rome verschijnende orgaan der Italiaansch marine wenscht een uitbrei ding der Italiaansche vloot. Het b'ad betoogt, dat de basis voor de vloot niet meer moet zijn het even wicht tusschen Fransche en Oostenrijk- sche vloten- Italië heeft nu rekening te houden met de Fransche en Engelsche vloten. Eene uitbreiding der vloot is van het grootste belang voor de Triple Al liantie. Nieuwe nederlaag van de Italianen. De Turksche minister van oorlog maakt het volgende bericht openbaarEen Italiaansche regiment trachtte op 6 Jan. een uitval uit Homs (ten O. van Tripoli) te doen. Na een marsch van een kilo meter werd de vijand door onze troepen omsingeld. Er ontspon zich een hevig gevecht en de Italianen moesten ten laatste in volslagen wanorde naar Homs luchten. De Italianen lieten vijftig doo <len achterverder werd een kleine af- leeling, die zich in enkele alleen staande luizen trachtte te redden, vernietigd. Aan Turkschen kant sneuvelden 15 man werden 37 gewondonder dezen zich twee vrouwen en een en bevinden kind. Na drie maanden. De algemeene toestand na drie maan- 'en oorlog wordt in de Times als volgt weergegeven 92.000 Italiaansche soldaten bezetten •ijf punten eener kust welke 1 800 kilo meters lang is en bevinden er zich steeds n verdedigende houdiug, zonder over enige middelen te beschikken om in '.et binnenland te dringen Aan Turksche zijde Eenige duizenden Turken, staande an het hoofd van onregelmatige Ara bische strijdkrachten, beschikkend over W3kke hulpmiddelen, bieden een weer- :and, die nog geenszins vermindert en cteeds heviger dreigt te worden. Het ministerie- Caillaux gaal heen De voorspelling, dat het ministerie- Caillaux het niet lang meer maken zou ïdat minister de Selves er uitgetreden as, is bewaarheid. In verband met de :oeielijkheden, die Caillaux ondervond m de opengevallen portefeuille van marine te bezetten (zoo een telegram l eeft gemeld had minister Delcassé van marine zich bereid verklaard de porte- *_uille van buitenlandsche zaken weer te nemen, die door De Selves' heengaan vacant was geworden), heeft hij gister avond den president der republiek in kennis gesteld met het besluit van het ministerie om ontslag te nemen. Het schijnt, dat Delcassé bij de aan vaarding van buitenlandsche zaken de voorwaarde had gesteld, dat een man van gezag de hem lief geworden porte feuille van marine krijgen zou. Toen daarop geen kans bleek te zijn, moet hij Caillaux hebben geprest om ontslag te dienen. Zoo gaat dan het ministerie heen, zoogenaamd uit eigen vrijen wil. Had het den dag van heden nog beleefd, waarschijnlijk ware het dan gedwongen ceworden om ontslag te nemen. Want indaag zouden de incidenten met be- ;kking tot den afgetreden minister De Hves in de Kamer ter sprake zijn ge acht, en dien aanval had het ministerie el niet kunnen weerstaan. Want het Is, ondanks alle pogingen verbloeming der waarheid, wel dui- Ujk, dat er tijdens de onderhandelin- n met Duitschland over Marokko een ort >geheime diplomatie* gevoerd is, achter den rug van de officieele ver tegenwoordigers van Frankrijks buiten landsche politiek om. De Selves is zoo onvoorzichtig geweest zich als het ware daarover bij Clemenceau te beklagen, niet denkende, dat deze politicus daar van in de Kamer gebruik zou maken. Toen Caillaux beslist loochende, dat er van een geheime diplomatie sprake was geweest en Clemenceau er De Selves bij haalde als getuige voor hèt tegen deel, zat laatstgenoemde tusschen twee vuren.Caillaux verloochenen ging natuur- niet. Clemenceau tegenspreken, ging na tuurlijk ook niet. En dus nam De Selves ontslag. Als nten de liefdezusters verjaagt. In een pas verschenen boek publiceert dr. Icard afschuwelijke bijzonderheden over de ongehoorde wanorde over het gebrek aan eerbied voor het menschelijk leven, welke heerschen in Fransche hospi talen, waaruit de religieuzen verjaagd werden om plaats te maken voor leeken. De Croix de Touraine schrijft hierover het volgende iDe eerste de beste ziekenoppasser kan constateeren, dat de dood is inge treden terstond wordt dan het lichaam naar de snijtafel gebracht, waar men het eigenhandig voor u opent met een groote snede van het ontleedmes Noch de chef van den dienst, noch een inwonend geneesheer bevestigen, dat de dood werkelijk is ingetreden. Dr. Icard gaat nog verder. Hij noemt hospi talen op waar de verplegers om tijd te winnen reeds beginnen met het ont- kleeden en het in doodsgewaad wikkelen van den stervende, wanneer voor deze de doodstrijd begint. »Dr. Icard heeft voor zijn oogen het lichaam gezien van een kind, dat uitge strekt was op de tafel voor de lijkschou wing, en waarvan het hart nog klopte 2 uren nadat het dood was verklaard. >In een ander hospitaal stond een cholera-lijder van de dooden op onder de handen van den heelkundige, die bezig was hem den buik open te snijden. >De lijkschouwing en de lijkopening worden verricht zonder dat acht wordt geslagen op den termijn, die volgens de wet vanaf den dood moet zijn verloopen. Dr. Icard schat het aantal der ongeluk- kigen, wier dood verhaast wordt door htt ontleedmes van de geneesheeren, die de operatie verrichten, op tien pCt. Het aantai der zieken, die levend worden begraven en weer tot bewustzijn komen tusschen de vier planken van hun dood kist, schat hij op twintig pCt Afschuwelijk I De Duitsche Kroonprins. De Duitsche kroonprins heeft Maandag fn den Tiergarten een f-ki-tocht gemaakt In wlnlersportkleeding en de teugels van zijn schimmel voerende,- ging de kroon prins onder bellengerinkel op zijn skis achter het paard door het sneeuwland schap van den Tiergarten. Achter hem volgde zijn adjudant. En de ernstige keelziekte, die Zijne keizerlijke Hoogheid naar het heette, aan het bed gekluisterd hield, zoodat hij met Nieuwjaar niet ten Hove kon verschijnen Is deze plotseling geweken Of zal zij misschien weer op treden zoo ongeveer tegen den 27en Januari papa's verjaardag Gisteren hadden in Duitschland de Rijksdagverkieziogen plaats. Om 11.45 hedennacht was de uitslag in 116 districten bekend. Gekozen zijn 73 afgevaardigden en wel 1 conservatief, 1 vrij-conservatief, 1 lid van de oeconomische vereeniging, 39 leden van het centrum, 1 nationaal-libe- raai, 28 sociaal-democraten, 1 Elzasser en 1 Deen. De conservatieven verliezen 2 zetels, de vrij-conservatieven winnen er 1 en verliezen er 2, de oeconomische veree niging verliest er 1, het centrum verliest er 2, de nationaal-liberalen winnen er 1 en verliezen er 3, de vrijzinnigen ver liezen er 5, de sociaal-democraten winnen er 11 en verliezen er 2. De onafhankelijk liberalen en onafhankelijk conservatieven verliezen er ieder 1. Bij de laatste volkstelling is gebleken dat België 7,423.484 inwoners telt. Elke 40.000 inwoners heeft recht op een volksvertegenwoordiger. De ministerraad heeft gisteren, onder voorzitterschap van den koning besloten het aantal nieuwe zetels op 20 te bepalen. Perzië gevoelt weliswaar geen behoefte aan bescherming, doch deze wordt het land door de Russen opgedrongen. Vol gens berichten uit Bakoe is het thans reeds zóóver gekomen, dat twee regi menten infanterie en een batterij artil lerie onder het commando van een ge neraal van Reisj naar Enseli onder weg zijn om den ex-Sjah Mohammed Ali naar Teheran te "brengen. Wordt dit bericht bevestigd, dan blijkt duidelijk wat reeds lang een publiek geheim was n 1. dat de regeering te Sint Petersburg voor goed een einde gemaakt wil zien aan de constitutioneele beweging onder de Perzen, en den Sjah te Teheran opzijn troon herstelt eenvoudig als een werk tuig van haar politiek. Ten einde daarin des te zekerder te slagen, eischt zij van Perzië »voor gemaakte onkosten* van expedities enz. een schadevergoeding van 200 millioen roebel. Zoolang deze niet betaald is, zal Perzië een Russische bezetting blijven houden van 11.000 man. Tegen den tijd, dat de 200 mil lioen voldaan zijn, heeft Rusland het ligt voor de hand wederom nieuwe onkosten gemaakt 1 Volgens den correspondent te Peking van den »New-York Herald* acht men in de best ingelichte kringen van Chi- neezen en Mandsjoes de abdicatie der Mandjoe-dynastie aanstaande. De revolutionnairc leiders bieden de noodige waarborgen voor de eerbiedi ging der waardigheid en der eigendom men van de keizerlijke familie. De keizer krijgt een behoorlijke toelage en de prinsen behouden hun titels en bezit tingen. Het heet, dat het Hof op deze voorwaarden wil ingaan. Subsidién Lager Onderwijs. De minister tru Binnenlandsche Z*ken heeft aan de Tweede Kamer gezonden een overzicht van het aantal gesubsidieerde bij zondere lagere scholen, van het aantal leerkrachten aan en leerlingen op die scho len en van de subsidie-bedragen, ten behoeve van die scholen door het Rijk uitgekeerd over de jaren 18901909, een en ander gesteld naast gelijksoortige opgaven betref fende de openbare lagere scholen. In 1890 bedroegen het aantal gerubsidi- eerde bijzondere scholen 929 en deduraan uitgekeerde rijksbedragen f 717,940,53 het aantal openbare scholen 2952 en de subsidien daaraan f3,201,016,23. Iu 1909 was het aantal gesubsidieerde bijzondere scholen j 889 en het bedrag der rijksbedragen f6,300,811,81 terwijl hef aantal ojenbare scholen 3273 en het sub sidie, na aftrek van f 5 688,588,6379 inge- vo'ge art, 9bis der uitkeeringswet van 1897 f 7,617,Ö55,527S bedroeg, Wal kost een Kath. Universiteit. De wet op het H. O. stelt voor de op. richting eener Universiteit slechts den eisch, dat de stichting, instelling of vereeniging welke die oprichting beoogt, beschikt over het onbezwaard bezit van een kapitaal van f 1CO.OOO Nu bezit de Radboudstichting ongetwij feld veel meer aan publiek verantwoord kapitaal. Toch gaat ze nog niet over tot de stichtlug. Want die stichting kost zeker honderdmaal meer dan de wet vordert. Er zijn tr zelfs die spreken van 25 mil lioen. De Voorhoede kan tot zulk een som echter niet komen. Vooreerst komt er bij zoo'n universiteit ook een jaarlijksche som b'nneu, uit de collegegelden der stu 'enteo. Dat col'egegeld mag volgens art. 186 niet lager zijn dan dat der Rijksuniversi eiten, dus op z'n minst f 250. Rekenen wij nu eens op 500 beta lende studenten, dat is waarlijk niet te veel, die dienen er wel te komen en die kunnen er ook wel komeD, aangezien er nu reeds meer dan 400 katholieken »an de gezamen lijke aniversiteiten studeeren. Dan echter, vooral als de universiteit gunstig gelegen is, zullen er meer komen, en daarenboven kan een nieuw coutigent geleverd woiden voor theologie en wijsbegeerte, vakken, waarin thans natuurlijk geen enkel katholiek aan onze universiteiten studeert. Met het collegegeld van 500 studenten zijn te- sala- rieeren 25 hoogleeraren met een traktement van gemiddeld f 4000. Nu roepen natuurlijk velen, ja, maar 25 hoogleeraren is in verre na niet genoeg. Nu, dat zal ik weer niet tegenspreken, maar in 'i voorbijgaan wil ik toch wel even op merken, dat de wetgever in a van art. 3 86 voor elke fakulteit slechts drie hoogleeraren eischt, dat is 15 in 't geheel. Met die 25 hnogleeraren wordt du9 overvloedig aan den eisch der wet voldaan. Op de begrooting voor een universiteit wordt voor onderhoud der gebouwen enz. gemiddeld uitgetrokken de som van f 600,000. Dit is wel iets buitengewoons, waal in 1901 was het voor Utrecht f 330.000; voor Groningen f 150,000 in 1905 voor Utrecht f 512,000, voor Gro ningen f 218,000. Rekenen wij voor onze auivcr«iteit ge middeld f 400,000, daar zullen we jaarlijk- aaidig wat mee doen, maar dat vertegenO woordigt dan toch ook een kapitaal van ls millioen. Zoo dus, als we gebouwen met toebe» hooren hadden, rou de universiteit in folio met vij tig* hoogleeraren en vijf faculteiten kunnen gedragen worden door een kapitaal van 279 -f- 10 1279 millioen. Er zal dus nog he°l wat van de ofl' r- vaardigheid der katholieken gevorderd wor den voor dat 't ideaaleen eigen unive'si- teit verwezenlijkt is. Een waarachtige vriend is hy die ons in den nood te hulp komt. De Pink Pillen zijn gelijk aan waarachtige vrienden die niet nalaten u te hulp te komen, telken male dat uw gezondheid wordt bedreigd. De Pink Pillen genezen helaas wel niet alles, maar zij doen u altijd goed wannter nw ziekte voortkomt uit slapte van het bloed of uit zwakte van het zenuwstelsel. Deze zijn talrijk. De slapte van het bloed die de bloed armoede en de bleekzucht der joDge meisjes, de bleeke kleur, de benauwdheid, de onregel matigheden bij de vrouwen, de slechte spijsverteeriog, het verlies van eetlust, de plaatselijke pijnen ten gevolge hebbeD. Het is de zwakte van het zenuwstelsel die oor zaak is van de neurasthenie, de prikkelbaar heid, de slapeloosheid, de schele hoofdpijnen. Om al die ziekten te bestrijden zult gij altijd de PLk Pillen krachtdadig vinden. Anderen hebben dit gevonden vóór u en gij zult ze ook krachtdadig vinden. Mevrouw Tent, wonende te Exloermond 110. 296 C, heeft ons hare genezing door de Pink Pillen bericht. Ik heb schrijft zij, vele jaren lang aan maagpijnen en tegelijk aan volhardende hoofdpijnen en duizelingen geleden. Ten gevolge van den ziektetoestand was ik heel zwak geworden er het scheen alsof ik geen bloed meer had. Meu heeft mijn toen uw Pink Pillen aangeraden. Ik heb ze genomen en zij hebben mij onmiddelijk goed gedaan door mijn maagpijnen te kalmeeren, mijn spijsverteering te verbeteren en mijne krachten te vermeerderen. Ik ben met het gebruik der Pink P llen doorgegaan en daardoor geheel genezen.u De heer Hendrik Paarhuis, paardenkoopman te Ommen, schrijft ons //Ik verklaar zeer gaarne dat de Pink Pillen mij tot groote hulp zijn geweest. Ik was zeer verzwakt door den ouderdom en de ziekte. Ondanks alle zorgen, had ik raijue goede gezondheid van vroeger niet kunnen weervinden. Ik ben toen tot de behandeling met de Pink Pillen overgegaan en gevoel mij nu een geheel ander mensch. Verkrijgbaar tt f 1,75 per doos, en f9, de zes doozen bij bet Generaal Depot der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22 Amsterdam Voor V Bosch en omstreken bij de firma v. d DRIES, Vischmarkt Apotheker 's-Bosch Drogisterij ^EXCELSIOR* Konin ginnelaan, Herman J. A, ZEEGERS, firma P. J. van GILS. Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. 1686 Een moordenaar-rooverhoofdman. Men meldt aan de L. K.Er is reeds melding gemaakt van de arrestatie van zekeren P. Senden, verdacht van den moord op den grijsaard Gelissen te Beek. De volgende bijzonderheden kunnen wij nog mededeelen Piet Senden, geboren te Broekhuizen bij Waubach, is in Oct. 1911 onts'agen uit de gevangenis, waarin hij 9 jaar vertoefd had wegens diefstallen enz. Tevens wordt vermoed, dat Senden nog meerdere diefstallen gepleegd heeft op Duitsch grondgebied, ja er zelfs een moord heeft bedreven. In dien tijd had hij zijn arbeidsveld gekozen tusschen Venlo—Nijmegen en op Duitsch grond gebied. Sinds September jl. hadden in het zuiden van Limburg vele diefstallen plaats, en de commandant van de maré- chaussée te Heerlen sprak meermalen het vermoeden uit, dat dit wel het werk zou kunnen zijn van P. Senden. Toen de moord bekend werd op Gelissen te Beek, werd weer aan Senden gedacht en iu 't geheim gezocht naar dezen persoon. Den 4den Januari mocht het brigadier Sturmans gelukken een bijzit vau P. Senden te arresteeren in een logement te Heerlen. Tijdens een scherp verhoor liet de vrouw veel los, en al spoedig bleek, dat het vermoeden van den Heerlensche maréchaussée niet onjuist was. Uit de veiklaringen van deze vrouw bleek n.l., dat al de diefstallen van Roermond tot de grenzen, op rekening kwamen van P. Senden, en dat hij ook de hoofddader was van den moord op Gelissen te Beek. Sinds dien heeft men geen rust gekend, tot men Senden in handen had, zoo ook zijne helpers. Maandag mocht het gelukken, den verdachte te doen arresteeren te Aken. Een zekere R., geboren Maastrichtenaar, is ook gearresteerd wegens vermoedelijke medeplichtigheid. Nog worden eenige Duitschers gezocht, ook verdacht van medeplichtigheid aan den moord. Verder kregen wij nog te weten, dat reeds de wasch indertijd gestolen bij Fl. te Heerlen, in beslag is genomen te Aken. Eenige personen van Heerlerheide werden in arrest gesteld, van wie men vermoedt, dat zij kippen, aardappelen, enz. van P. S. gekocht hebben. De be kende familie St. werd ook door de justi tie gehoord, wijl Senden een tijdlang met deze nomaden gezworven heeft. Uit de verklaringen van de bijzit van P. Senden moet verder gebleken zijn, dat P. S. nog meerdere pogingen heeft gedaan om in te breken, o. a. te Wau bach en Kerkrade verder, dat hij een lijstje had aangelegd, wie het eersten aan de beurt kwamen, om bestolen en zoo noodig vermoord te worden. Daar bij waren ook de namen van personen uit Heerlen, Waubach, enz., meest per sonen, die alleen woonden en van wie verondersteld werd geld in huls te hebben. P. Senden liet zich slechts zeer zelden over dag op den openbaren weg zien hij werkte bij voorkeur 's nachts en dan ging hij niet over den weg, maar altijd midden door het veld, door heggen en struiken en over slooten heen. Hij was altijd gewapend met een dolk en een revolver. Volgens de verklaringen van de vrouw moet S. ook personen aangevallen hebben op den openbare weg en hen van alles beroofd hebben- Een eigenaardlgen truc hield S. erop na, om de politie in de luren te leggen, bij haar onderzoek. Als hij op roof uit ging, had hij altijd een paar klompen bij zich. Kwam hij aan het huis of erf, waar hij inbreken of stelen wilde, dan deed hij de schoenen uit en de klompen aan, om na de daad weer de klompen met de schoenen te verwisselen. Lijk gevonden. Gisteren werd in een sloot nabij 't Volkspark te Enschedé het lijk gevon den van den 39-jarlgen fabrieksarbeider A, Rooslnk, die sedert Zondag werd vermist. Op 't lijk waren geen sporen van geweld aanwezig en men verkeert nog in 't onzekere, hoe hij te water is geraakt. Vier knapen in een konijnenhol gestikt. Nabij Camburg hadden 5 jongens van 13 a 14 jaar aan den oever van de Saole een konijnenhol ontdekt. Zij groeven den ingang uit en kropen er F Echo van Zuiden. ■i-pMiwn ii i ■.nwwaw

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5