Derde Blad. Landbouw. Povinciaal Nieuws. Uitvoeringen. Gemeenteraad. NUMMER 4 ZONDAG 14 JANUARI 1912. 35e JAARGANG Buitengewoon Soirée op Zondag 14 Januari 1912, bij den heer A. C. van de Werf! te Waalwijk. Aanvang 7 uur. Zie Programma Vruchtboomen tegen muren schuren en schuttingen Wanneer wij ons land doorreizen kun nen wij met genoegen constateeren, dat de fruitcultuur allerwegen met reuzen schreden vooruit gaat. Honderde hecta ren goede en minder goede grond wor den jaarlijks in boomgaarden en vruch- tentuinen herschapen, met en zonder onderplantingen. Het zijn voornamelijk appel- en pecenboomen in vereeniging van onderplanting van bessen en fram bozen waaraan de meeste aandacht ge schonken wordt, en is het wonder, want de hooge prijzen welke de laatste jaren voor de vruchten betaald worden geven goede rekening. Deze zeer gunstige re sultaten komen aan de geheele vruch tencultuur ten goede. In sommige stre ken waar men vroeger weinig vrucht boomen aantrof, en er heel weinig aan dacht aan schonk, begint leven te komen ir, de fruitteelt, en vindt men reeds groo- tere of kleinere aanplantingen. Snoeien, bemesten, bestrijding van ziekten en schadelijke insecten, alles wordt gedaan in het belang der vrucht boomen, en de uitkomsten zijn zeer gunstig. Toch laten nog vele menschen de beste plaatsen voor vruchtboomen braak liggen, ik heb hier mede op het oog de vele muut- schuur- en schuttingvlak- ten, die eene uitstekende plaats voor vruchtboomen aanbieden, en waar men de fijnste vruchten tegen kan kweekeD. Wij kunnen dit verzuim grootendeels toeschrijven, aan dezelfde omstandig heid, waarin de fruitteelt voor een 10 tal jaren verkeerde, men was toen niet bewust, dat de finantieele uitkomsten zoo hoogst bevredigend zouden zijn en zoo heeft men er slechts een flauw begrip van, welke gunstige resultaten men met gevelbeplanting kan hebben, Was men doordrongen van het groote voordeel dat men met dergelijke beplan tingen kan' hebben, dan bleef er geen plaatsje onbenut. Juist de fijnere soorten komen op zulke beschutten plaatsen tot hun volle recht, men oogst vruchten van 1ste kwaliteit, die steeds eene hooge waarde kunnen bedingen. Met welke vruchtboomsoorten moet men dan zijne muren, schuren en schut tingen beplanten Perzik, pruim, kers, abrikoos kan men daarvoor gebruiken doch vooral ook de peeren komen daar voor in aanmerking. Men gebruike daarvoor de volgende vormen, als palmetten met horizontale of schuine takken, rechtstaand snoer, U vorm, en wandelaber palmet, Ook kan men er fijnere appelsooiten planten, doch aangezien deze er meestal niet zoo gezond blijven, verdienen de peren de voorkeur. De eenige moeilijkheid dat deze cul tuur oplevert is de snoering en bemes ting, doch men zorge dat deze werken aan deskundige worden opgedragen, men vertrouwe niet aan een ieder die een snoeischaar hanb-erd zijne vrucht boomen toe. Alhoewel ik hier de peren als voor dit doel bijzonder aanbeveel, komen zoo als gezegd, ook perzik pruim abrikoos, kers, hiervoor in aanmerking. Laat niet langer zoovele uitstekende plaatsen onbenut en plant vruchtboomen aan, welke eene bron van genot kunnen zijn en tevens belangrijke winsten kun nen afwerpen. Daar het voor vele zeer moeilijk is laat ik eenige soorten volgen die alle aandacht verdienen en van 1ste kwaliteit zijn, plant dus deze aan Voor Zuidmuur. Tijd van rijpen. Passé Crassane Januari-Maart Bergarr.otte d'Espereu Januari-Februari Beurrê d'Hardepont Dceember-Februari Doijennê d'Alencon December-Januari Voor Oostmuur. Tijd van rijpen. Louisse bonne [d'Avranche» Beurrê d'AmaUs Triomphe de Vienne Beurrê Coubault Voor Westmuur. September-October September-October September-October September-October Tijd van rijpen. Beurrê Diel November-Dec. Josephine de Malines December-Januari Doijennê du Cornice November Passé Colmar December-Januari FRITS VAN BLADEL, Gediplomeerd Tuinbouwkundige Waalwijk. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 12 dezer des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer v. Huiten. Ongeveer 6.15 uur opent de Voorzitter de vergadering heet de heeren welkom en wenscht hun een gelukkig en zalig Nieuwjaaraanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde is 1 Ingekomen Stukken. a. Procesverbaal van kasopname van 19 September 1911. Bij onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regel matig zijn bijgehouden en het dien overeenkomstig bedrag in kas aanwezig was. b. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring jaarwedde van de Wet houders. c. Idem goedkeuring rekening op een bedrag aan inkomsten van f27856,66, uitgaven f 27622,92, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 233.74. d. Idem begrooting op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f23517,22. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Gemeenschappelijke regeling vee kring. Na voorlezing wordt besloten tot toetreding. 3. Benoeming van een administratee- rend armmeester en van een toeziend armmeester. De aftredende heeren F. van Drunen en W. Willemse, worden met algemeene stemmen herbenoemd. 4. Benoeming van een stembureau 1912 Benoemd worden als leden de heeren van Son en Brok, tot plaatsvervangende leden de heeren H. v. d. Geld en J v. Dal, tot 4e lid W. Willemse en plaats vervangend 4e lid A. v. Spijk. 5. Af- en overschrijving. Eenige posten, o a. voor krankzinnigen verpleging, polderlasten, brandweer en rente geldleening zijn overschreden met een bedrag van 406,25, welk bedrag kan worden afgeschreven van de post het bouwen van een bijlokaal van de O. L. S. Voorzitter. Zooals de heeren weten is hier dikwijls gebrek aan kasgeld, zoodat we dan telkenmale een tijdelijke geldleening moeten gaan sluiten. Ik heb met de kassier van de boerenleen bank gesproken en die heeft me gezegd dat wij bij de bank in Rekening-Courant kunnen komen staan. Brengen we geld, dan krijgen we 3"/o rente. Halen we er geld dan moeten we 4"/0 betalen, 't Zal voor ons veel makkelijker zijn en boven dien is 't ook nog voordeeliger. Om nu van de leenbank te genieten moet de gemeente eerst lid worden van Boeren bond en leenbank. Van Dal. Ieder lid staat voor de bank in. kan de gemeente dat? Voorzittter. Met goedkeuring van Ged. Staten wel. Wordt goedgekeurd. Voorzitter. Nu krijgen wij nog het veescharen op de honderd bunders. De prijzen voor het scharen zijn Veescharen zonder tand f 12—17. twee tand f 18. vier tand f22. drooge koe f 28. melk koe f 32. Van Dal. Ik heb in het Dag. bestuur met dit voorstel niet mee kunnen gaan. De prijs van kalveren is in verhouding met die van beesten met twee tanden te hoog. Voor kalveren moeten ze 12 gulden betalen en voor beesten met 2 tanden f 18. Iedereen zal het met mij eens zijn dat die beesten zeker twee maal zooveel eten dan kalveren. Ik vind de verhouding niet goed.'t Verschil van 6 gulden is te klein. Van Halder. Wat van Dal zegt is waar neemt nu maar eens een kalf dat ze op 16 gulden moeten schatten, dan is dat toch veel te hoog in verhouding van een beest met twee tanden dat maar f 18 behoeft te betalen. Van Son. 't Is toch niet duur van Mei tot half October loopt een kalf in de wei en als ze er uitkomen zijn het heele beesten hoor. En kalveren eten altijd. Van Dal. Beesten met 2 tand ook. Van Son. Als er eens een heel min bij komt daar kan je alles toch niet naar regelen. Het voorstel van het Dag. Bestuur in omvraag gebracht wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. De heeren van der Geld en Brok onthielden zich van stemming. Voor het voorstel van het Dag. Bestuur stemden de heeren Van Spijk, van Son en Willemse tegen de heeren van Dal en van Halder. Het aantal te scharen beesten zal aan B. en W. met de sehaarcommissie worden overgelaten wijl alles van te veel om standigheden afhangt. Voorzitter. Er is ook gevraagd of men veulens en jonge paarden mag weiden nu de wei toch eens zoo groot is. Het dag. bestuur is van meening het niet te doen. Een volgend jaar, wanneer er meer bijkomt kunnen wij weer zien. Voor de beesten is het ook niet goed als de paarden er achter rakken en voor de goeden naam van de wei evenmin. Wordt besloten geen veulens te scha ren, dat het schaargeld 25 c. bedraagt, dat bij aangifte een rijksdaalder zal moeten gestort worden welk bedrag later van de pacht wordt afgetrokken en dat de 5 opcenten niet door het publiek be hoeven te worden betaald. Verder dat met 1 Mei de aangifte moet plaats hebben. Besloten wordt aan het Dag. Bestuur over te laten om met den notaris in overleg te treden om de dagen waarop verkoopingen, verpachtingen en verhu ringen zullen plaats hebben vast te stel len. De heer v. d. Geld stelt voor om subsidie-aanvragen alleen te behandelen bij de vaststelling van de begrooting, waartoe wordt besloten. De heer Brok wijst er op dat de voet pad langs de lijn vanaf van Son tot van Huiten zeer slecht is en dat dit met een weinig kosten in orde kan worden gemaakt. De Voorzitter zegt toe daarvoor te zullen zorg dragen. Hierna wordt de vergadering gesloten en gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van een persoonlijke zaak. Waalwijk 13 Januari 1912. Veeverzekering. Woensdagavond had in het café van den heer Adr, van Veldhoven alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van de Onderlinge Veeverzekering plaats. Nadat door denWoorzitter, den heer Th. Hoffmans eenige practischeopmerkingen gemaakt waren, werden de aftredende bestuursleden met bijna algemeene stem men herkozen. Het aantal leden bedraagt 60 en het geschatte vee vertegenwoordigt een be drag van f41.740. We noemen hier een paar der hoogst aangeslagenen. De heer C. van Nooij f2760, de heer Jud. Tim mermans Wz. f 2270, de heer Aug. van Baal f 2190, de heer Alf. Hoffmans f 2170 de heer Th. van Loon f 1910. Albert Vogel. Gaarne vestigen wij de aandacht op de tweede voordracht van Albert Vogel in dit seizoen in „Musis Sacrum" alhier op Donderdag 18 Januari a.s. des avonds ten 8 uur. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar vorenstaande adver tentie, terwijl wij nader op 't stuk ho pen terug te komen. Een ongeval. Een zekere v. D. uit Sprang, werk zaam aan het station alhier kreeg gister onverwachts eene bloedspuwing Hij werd van den weg opgenomen, naar het station vervoerd, waar weldra genees kundige hulp aanwezig was. Een paar uur later werd de lijder per brancard van het R. K. Gasthuis, naar zijne woning vervoerd. Overgeplaatst. Brigadier Sijstermans van Besoijen is tijdelijk verplaatst naar het detache ment Maréchaussée te Hoeven. Politiehondenvereeniging. Voortaan zullen de oefeningen der politiehondenvereeniging van Loonop- zand en omstreken niet meer in de Loonsche Moer plaats hebben doch in de omgeving van het café „de Finan- tiën" te Loonopzand en café van Berkel te Kaatsheuvel, beide gelegen langs den prov. weg. Deze oefeningen zullen eens per week worden gehouden, zoo dat om de 14 dagen op een der genoemde plaatsen zal worden geoefend. De Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende. PLATEN Staatsraad Mr. Asser. Huiselijke kalmte, naar de schilderij van H. Stelzner. Pater vV. Th. Nefkens O. F. M. f Ludwig Windthorst (3Het Concilie der Armenische bisschoppen te Rome (2.) Een mooi sneeuwgezicht in een onzer vaderlandsche bosschen. De keizerskroning te Dehli (2). Een kunst ijsbaan te Londen. Gustaaf van de Wall Perné. f Een katholieke kerk in Amerika, door een Nederlandsch architect ge bouwd. Rebus No. 5 TEKST Staatsraad Mr. Asser. Wat God vereenigd heeft (slot.) Ludwig Windthorst. Plaatjeskijken (Novelle.) Het deel der armen. Bij de Platen De Rozenkrans door Ravo. Inhoudsopgave. Waterleiding. Naar wij vernemen is het aantai nieuwe aansluitingen bij de waterleiding in 1911 weder belangrijk toegenomen. Ruim 100 panden bekwamen watervoorziening. On begrijpelijk dat er nog zijn, die zich zonder leidingwater behelpen en dat in een tijd waarin zooveel voor de gezond heid gedaan wordt, wat onmiskenbaar vrucht draagt. f Pastoor Rijken f Te Boxmeer overleed 1.1. Donderdag in den ouderdom van 83 jaren, Vincen- tius Aloysius Josephus Rijke oud-pastoor van Waalwijk. Ongeval. Maandagmorgen had de landbouwer H. de J. uit Eethen het ongeluk van zijn kar af te vallen, waardoor een der wielen hem over de beenen ging. Met een ge broken been werd hij opgenomen. Per as werd hij huiswaarts gebracht, alwaar terstond geneeskundige hulp werd ver leend. Kunst. Voor de vitrine van den heer Th. van Delft, kunstschilder en fotograaf, alhier, zijn een tweetal prachtige portretten geëxposeerd, gevat in een paar mooie gouden lijsten. De portretten, uitgevoerd in olieverf zijn ware kunststukken, zoo wel wat gelijkenis als uitvoering betreft en doen den kunstenaar, den heer Theod. van Delft alle eer aan. Wij raden eenieder aan dezer dagen eens een kijkje te gaan nemen. Concert Liedertafel. Met een enkel woord willen wij hier nog eens herinneren aan het concert, dat Morgen avond op Musis gegeven wordt. Voor hen, die geen abonné zijn en ook om vreemdelingen, die gaarne het oratorium „De Hóllanders op Nova- Zembla" eens in zijn geheel zouden hoo- ren, bestaat gelfgenheid tegen het kleine bedrag van 25 ct morgen de generale repetitie bij te wonen, die plaats heeft precies om 12'/3 uur. Op genoemd uur worden de deuren der zaal gesloten, zoodat liefhebbers wijs zullen doen tijdig aanwezig te zijn. R. K. Gildenbond. Naar wij vernemen is Zondag 1.1. een vakvereeniging opgericht ven diverse vakken. Het voorloopig bestuur bestaa uit de heeren J, van Daalen, Gabr. Mar tens en P. van Iersel. Ruim 20 leden traden staande de ver gadering toe. Zondag a.s. zal wederom eene verga dering worden gehouden waarop een definitief bestuur zal worden gekozen en statuten en huishoudelijk reglement zullen worden behandeld. Spoorwegen. Te Werkendam is in een vergadering van het spoorweg-comité besloten aan H. M. de Koningin een adres te zenden waarin zal worden verzocht te willen bevorderen, dat weldra ook in het Land van Heusden en Altena en de Bomme lerwaard van Regeeringswege spoorwe gen zullen worden aangelegd. VV. V. V. Waalwijk Vooruit. Morgen staat voor W. V. II een zeer belangrijke competitiewedstrijd op het programma n.l. tegen het Waspiksche Rapiditas. Deze kranige Ver. staat on geslagen aan het hoofd harer afdeeling zoodat haar debuut in den Bond be paald schitterend genoemd kan worden W. V. II heeft daarentegen reeds zes punten verloren. Wanneer Rapiditas er dus in slaagt morgen haar overwinnings reeks voort te zetten, kunnen wij in haar de kampioen der afdeeling begroeten Winnen de geel-zwarten, dan bestaat er voor hen, altijd nog een klein kansje, want Rapiditas heeft nog verschillende zware wedstrijden voor de boeg en voetbal is wisselvallig. We zijn er van overtuigd, dat beide partijen het gewicht van den wedstrijd zullen inzien en iedereen zijn uiterste best zal doen. De wedstrijd wordt ten half 3 op het terrein te Waspik gespeeld. BAARDWIJK. Woensdag j 1. bielden de leden van St. Ambrosias gevestigd bij den heer C. Pallens hannen jaarlykschen feestdag na eene II. Mie en verder gezellig samenzyn vereenigden zij zich des namiddags aan een heerlyk maal waarvoor de beer C. PnllenB steeds tot aller tevredenheid weet te zorgen. DRUNEN. Oudergewoonte meldden zich op Koppel-Maandag weer 19 jongens aan voor de Nationale Militie lichting 1913. Bij de mmtsn bestaat de meening dat voor die aanmelding uitsluiteud bepaald iB de eerste Maandag na Driekoningen. Dit is echter niet zoo. Men kan gedurende de maand Januari eiken dag zich voor de Nationale Militie laten inschrijven. Gisteren werden door den chef en op zichter der trammaatschappy nabij de tram halte Drunen bij den Baardwijkschen overlaat opmetingen gedaan. De reden hiervan is dat wanneer de aanlegplaats voor de booten der Hollandsche Buurtspoorwegen naar Heusden verplaatst moobt worden, het onmogelijk zou zijn met de eventueel te verveeren zwars vrachten de helling nabij bovengenoemde halte te bestijgen. Het plan is dan voor de helling links af te slaan en zoodoende onder de spoor brug te rijden om later weer op de weg te komen. Uit Baardwijk schrijft men ons hieromtrent Naar wij vernemen bestaat het plan by de Holl. Buurtspoorwegen de lyn te verleggen in den Baardw. overlaat en wel tusschen den 3en en 4den pijler der spoorbrug en vervolgens door den Drunenschen dijk. Opmetiugen daarvoor zijn reeds gedaan. Tengevolge van de was van het water staat de gewone weg vau Drunen naar Giere- bergen (achter Frans Brok) over eene lengte van 150 M. onder water, op een diepte van 15 tot 20 c.M. Naar wij met zekerheid vernemen zal door de aannemers Hombergen en Kooien in hunne timmerplaats een motor geplaatst worden tot het in werking brengen van eenige machines. Den kloeken ondernemers onze beste wen- scheo. NIEUWKUIJK. Loop dsr bevolking in 1911. Aantal inwoners op 1 Januari 1911 782 m. 695 vr. totaal 1477. Vermeerdering door ge boorte en vestiging 82 m. 43 vr. totaal 132. Vermindering door overlijden en vertrek 91 m. 70 vr. totaai 161. Dus vermindering van het aantal inwoners ia 1911: 9 ra. 22 vr. totaal 31. Bevolkingscijfer op 31 Dec. 1911.: 1446. VLIJMEN. In een onbewaakt oogen- blik had iemand de gelegenheid waarge nomen om een magneet, ter waarde van ongeveer f 100 van de machine der bioscope, die hier eenige voorstellingen had gegeven te kapen. Een uitgebreid onderzoek weid door de politie ingesteld, wat tot gevolg had dal de dader, het gevaar voor entdekking, die om iet voorwerp van den diefstal niet kon ait- ïlijven, te groot vindend, de magneet in den nacnt nabij de machine neerlegde, waar ze 's morgens gevonden werd. Bij de laatstgehouden verpachting van 10 perceelen hooiland in het Ven, brvchteu deze perceelen, welke door de pachters in bouwland mogen worden omgelegd, 227 gulden op, wat uus voor de 6 jaren, waar over de pacht loopt, eene opbrengst betee- kent van f 1362. In 1911 brachten deze perceelen als hooiland sameu 30 gulden op. De meeropbrengst uit deze nieuwe van ver pachting voortvloeiende bezorgt de gemee - tekas dus een aardig voordeel, wat wij zeker voor een groot deel danken mogen aan onzen ac'ieven wethouder Boom, die deze wijze van verpachting aanbeval en met kracht be vorderde. Onze gemeente bezit in liet Ven nog ongeveer 200 bunder van dergelyk land dat naar wij hopen spoedig eene zelfde be stemming moge krijgen als de reeds ver pachte perceelen. Be lotelingen Adriaan van Bokhoven on Johaunes Wouterus Mommersteeg uit deze gemeente hebben beideu voldaan bij het eximen ter verkrijging van een bewijs van vooruilgeoetendheid. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1911, 8646 inwoners, waarvan 1867 mannen en 1779 vrouwen. Zij ver meerderde in het verloopen jaar door ge boorte met 66 ra. en 47 vr. totaal 113 door vestiging met 66 m. en 71 vr. totaal 187. Zj verminderd) door overlijden met 36 m. en 42 vr. totaal 78 en door vertrek met 99 ra. en 116 vr. totaal 215. De be volking op 1 Januari 1912 bestoad alzoo uit 1864 m. en 1789 vr. totaal 8608 in woners. Er werden 24 huwelijken voltrok ken en 5 kinderen als levenloos geboren aangegeven. In de gisteravond gehouden vei ga- dering van den N. C. Boerenbond in het patronaatsgebouw alhier zijn als leden van het bestuur herkozen M H. Boom en C. Nooteu. Bij de rekening en verantwoording bleken de ontvangsten te hebben bedragen f 22956,70 en de uitgaven f 22459,90. In het geheel is er een batig slot van f 27.48. De leden J. van Laarhoven, J. van Kuijk en C. Kuijs werden door de vergadering aangewezen om de rekening en verantwoording na te zien. De verkoop van het oude geldkistje - de vereeniging beschikt thans over een meer solide braudkast - bracht f 6.50. Door de vereeniging zullen voor de ontginning van het Ven 2 eggen worden aangeschaft, welke tegen 25 cent per dag zullen worden verhuurd. Naar we vernemen worden vanwege de tuin bouw vereeniging te Vucht stappan gedaan om met de omliggende gemeenten van '8 Herlogenbosch te 's Herlogenbosch eene groote fruitveiling op te richten. Ook aan de telers uit onze gemeente is om medewerking gevraagd. We zijn benieuwd hoever de medewerking in onze gemeente zal gaan. BESOIJEN. Door de werken van den Nieuwen Maasmond is de bedding van de Beersche Maas overbodig gewordea eu kan tot verlagiug van de daaraau gelegen water- keerende dijken worden overgegaan. Waar deze dijken gesneden worden door verkeers wegen leven de steile opritten vele moei lijkheden op voor de talrijke voerlieden die deze wegen passeeren. Onlangs is in den weg WaalwijkHeusden een oprit al aan merkelijk verlaagd en weldra zal een aan vang worden gemaakt met de verlaging van den weg BesoijenDroügelen welke de ver binding vormt tosschen de Langstraat en het land van Altena. Deze maatregel zal ten zeerste bevorderlijk zijn voor het drukke verkeer op dezen verbindingsweg. Met toepassing van art. 53 der wel tot regeling van het lager Onderwijs is aan deze gemeente een buitengewone rijkssubsidie toegekend van f 800. B. V. C. A.s. Zondag speelt B. V. C. alhier, een competitie-wedstrijd tegen D. V. C. uit Dougen. Moge zij bun best doen, om op hun eigen terrein in te halen wat zij te Dongen verloren hebben. Aanvang half drie op 't veld alhier. SPRANG. Voor de afd. Patrimonium* alhier zal Woensdag 17 Januari a.s. avond De Echo ra het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9