Keukenmeid een Kantoorbediende TIMMERMAN BRANDKAST N otaris Canters "HlJSVROUW Hengstenkeuringen Gepasteuiizeerde Roomboter. A. p. cTrööthaert Een feit is het Vleeschhouwerij en Spekslagerij J, IJzeren pijpen FlrmaWed. Joh.Verhulst Zonen Spekslagerij en Zouterij- Zingende Vogels! J, F. MEM-VIS, Óen Haag. Congregatieboekjes, Landbouw. DE OORLOG. Notaris DE VOCHT Advertentiën. KEUKENMEID s B. A, MIDDELKOOP IRJIJIKIS- V oorjaarskeuringen Russische Barzoi Groote voorraad. 138 ADR. APPELS, Firma Wed. Tielen. Buitenland, Frankrijk. Duitschland. Kleine Advertentiën. publiek verkoopen Een halfwas of bekwaam gevraagd Te koop veilen en verkoopen verkoopen Afd. Noord-Brabant. Eerste Langstraatsche Stoomzuivelfabriek. Hotel Brokken, Besoijen. volgens de nieuwe wet, worden vervaardigd door de Waalwijksche Stoom drukkerij Antoon Tielen. Machinale Uitsnijderij. Ontvangen de nieuwe bezitten, maar dit neemt niet weg» dat - onze groote overzeesche belangen even zeer kunnen worden bedreigd als die van anderen, en dat de kans hierop ver mindert naarmate wij ter zee krachtiger zullen zijn. Ook al hadden wij geenko- i loniën maar slechts een bloeienden over- i zeeschen handel en scheepvaart, dan zou- i den deze dus niet beter beschermd kun nen worden dan door een vloot. 1 Bovendien bezitten wij echter nog I altijd prachtige koloniën, en er is geen enkele mogendheid, die ons van de plaats kan dringen, die wij onder de koloniale i mogendheden innemen, of zij bezit een vloot, en kan dus ook in haar vloot ge troffen worden ais zij poogt om onze rechten te schendeo. En een verzwaking van die vloot kan, zooals meer en meer blijkt, grooten invloed uitoefenen op haar positie als wereldmacht. De noodzakelijkheid om een zoo krach tig mogelijke vloot te onderhouden is voor ons nog grooter gewerden sedert door de gewijzigde machtsverhoudingen in Oost-Azië de. kans bestaat, dat onze bezittingen in dat deel van de wereld rechtstreeks kunnen worden aangevallen dan wel hetgeen nog waarschijnlijker is dat onze neutraliteit in die streken niet zal worden geëerbiedigd. Daarbij kan zich het geval voordoen, dat het Rijk in Europa in het geheel niet wordt bedreigd, en het Nederlandsche leger dus geen vinger kan uitsteken om zij het ook indirect de koloniën te beschermen. Zulk een schending van onze rechten is echter ondenkbaar zonder dat de te gen^artij gebruik maakt van haar vloot, Als men daarbij in het oog houdt hoe uitgestrekt de Oost-Indische Archipel is, en hoe onmogelijk het is te achten om die schier tallooze eilanden te doen be schermen door het Indische leger, dan blijkt ook hier weer, dat een krachtige vloot het beste middel moet wezen, om het een andere mogendheid zoo moeilijk mogelijk te maken als zij onze rechten niet wenscht te eerbiedigen. Wij zijn slechts een klein volk, maar wij hebben toch in vergelijkenden zin minstens even groote, zoo niet grootere overzeesche belangen dan Duitschland zoodat wij feitelijk een in verhouding tot onze draagkracht sterke vloot moeten bezitten om die belangen naar behooren te kunnen beschermen. Zulk een vloot is geen pistool op de borst van anderen niemand zal ons daarom gaan verdenken van agressieve bedoelingenmen za er slechts in zien den vasten wil om de rechten van den staat zoo goed mogelijk te handhaven. Voor dat er echter van opvoering der defensieuitgaven sprake kan wezen, dient allereerst te worden gevraagd of er ze kerheid bestaat, dat hetgeen nu door Nederland en Indië tezamen aan leger en vloot wordt ten koste gelegd, wel zoodanig wordt besteed, dat daarbij in voldoende mate rekening wordt gehouden met de belangrijkheid van de taak, die elk dezer onderdeden van de geheele weermacht zal moeten vervullen Die vraag moet gesteld worden, omdat door vele wordt gemeend dat, met name van het Indische budget naar verhouding te veel voor het leger en te weinig voor de vloot wordt uitgegeven, terwijl juist een krachtige vloot een beter bescher ming zal kunnen \erleenen tegen schen ding onze neutraliteit, of tegen een po ging tot overmeestering van eilanden buiten Java, dan het leger. meter of 26 gram patentkali per vierk. meter. Ook voor de kalk is het nu nog niet te laat. Probeer het eens op eenige veldjes en ga dan met uwe gewone bemesting door. Ge zult zien dat de resultaten ver rassend zijn. Schrijver dezes woont naast een tuinier die eenige winters geleden op zijn aanraden kalk en kainietin zijn tuin ge bracht heeft De man stond perplex van de nieuwe werking, die in zijn tuingrond kwam. Gij kunt het ook probeeren. De winterbemeating voor den tuinbouw. Ieder die aan tuinbouw doet hetzij in het groot, hetzij in het klein, behoort nu en dan een soort grondverbetering te houden. Ik bedoel daarmede, dat hij zijn tuingrond weder voor eenige jaren in staat moet stellen, met nieuwe kracht te produceeren. Natuurlijk hebben alle gewassen en in den tuinbouw zijn er vele hun eigen aardige eischen erwtjes en boontjes moeten anders bemest worden dan aard beziën en kropsla. Maar zoo nu en dan is het toch gewenscht den bodem eens in zijn geheel te voorzien van dat, wat tuingrond in bijzondere mate noodigheeft En dat is het lo. een groote hoeveelheid plantenhumus. Men kan dat doen door een flinke groenbemesting. Dat zal nu wel niet in massa kunnen geschieden, zonder het geheele bedrijf stop te zetten, maar in ge deelte kan het. In Augustus (Juli) komen er elk jaar stukken leeg, die men met klaver (resp. lupinen, wikken) zou kunnen be zaaien, om het geheele gewas in den winter flink diep om te spitten. Men krijgt daardoor een malschen en vrucht baren bodem. 2o. Een flinke hoeveelheid kalk. Het komt meermalen voor, dat boonen erwten enz. niet meer willen. Hebt ge wel eens geprobeerd op uw tuingrond kalk, bijv. gewone landbouwkalk te brengen 3o. Een rijke kalibemesting. De ge wone mest die in den tuin komt, als bladmest, faecaliën enz bevat naar ver houding veel te weinig kali. Probeer daarom dezen winter eens met een kali- In Tripoli. De Tanin behelst een verslag van het gevecht bij Gargaresj, waarin ver meld staat, dat de «Italianen verplicht waren, zich tot een onder de muren van Tripoli gelegen oase terug te trekken. Zij hadden 150 dooden en een groot aantal gewonden, en moesten een aan zienlijken voorraad oorlogsmaterieel ach terlaten. De Turken en Arabieren had den 18 dooden en eenige gewonden. Van het Oorlogsterrein. In Tobroek heeft men verleden Zater dag bewegingen waargenomen van Turk- schr troepenafdeelingen Zuidoostelijk van het fort. Ook zag men een groote karavaan door Turksche soldaten bege leid. Hierop werd uit het berggeschut der Italianen een hevig vuur geopend, dat groote verliezen bracht. Verder is er nieuws uit Tripoli, waar de devisiecommandant graaf Pecori de luitenant-generaal, aan wien het ver ongelukken van den opmarsch naar Bir Tobras geweten wordt, ernstig ziek heet te zijn. Men herinnert zich, dal van de terugroeping van dezen bevelhebber meermalen sprake was. Thans trachten zijne vrienden hem te overtuigen, dat het beter is, dat hij in Italië het stel gaat zoeken voor zijn verzwakte ge zondheid. Als zijn opvolger wordt ge neraal Camerana genoemd, die thans het legerkorps van Aucona onder zijn bevelen heeft. Het aanhouden der Fransche schepen. In de Fransche Kamer hebben gisteren Laroche en admiraal Bienaimé de re geering geïnterpelleerd over de aanhou ding door Italiaansche oorlogschepen van de Fransche schepen Carthage en Manoubawaarbij zij op algeheele genoeg doening en de invrijheidstelling der Tur ken, die als passagiers op de Manouba waren aangedrongen. Minister-president Poincaré antwoord de De regeering heeft gemeend uitleg ging aan Italië te moeten vragen. Ik ben zooals de Kamer zal begrijpen, op een zekere terughouding gedwongen. Daarop ging hij tot de geschiedenis van de zaak over en vermeldde de meeste der reeds bekende feiten. Hij voegde daaraan toe, dat Italië geen vliegtuigen geplaatst had op de lijst van oorlogscontrabande, die in het Journal OJjicieel verschenen is. De Italiaansche overheden aldus de minister-president schijnen een fout begaan te hebben met de aanhouding van de pakketboot die de mail vervoerde, en dat te meer, omdat ik de Italiaansche regeering bij verschillende gelegenheden de verzekering van onze algeheele on zijdigheid gegeven heb. Noch krachtens het volkenrecht nog krachtens privaat recht kan Fraukrijk één passagier uitle veren. Ik verwacht, dat het lot een vriendschappelgke oplossing zal komen en indien er na invrijheidstelling der Turksche passagieis een betwist punt mocht overblijven, dan zullen onze ver dragen een minelijke schikking toelaten. W7 rekenen op onze gemeenschappelijke herinneringen en onze rasverwantschap, dat geen wolk den hemel zal verduisteren. De Kamer juichte de verklaring van den minister toe. Voor zoover tot nu bekend is zijn er 364 Rijksdagafgevaardigden definitief gekozen. Daarvan zijn 41 DuPsch-conservatie- ven, 12 leden der Rijkspartij, 10 leden der Wirtschaftlich Vereinigung, 3 leden der Duitsche reformpartij, 2 vviide con servatieven, 16 Polen 91 Centrumsleden, 5 Weiten, 3 leden van den Beierschen Boerenbond, 37 natlonaal-liberalen, 1 lid van den Boerenbond, 1 Beiersche liberaal, 35 leden der vocrui'strevende volkspartij, 99 sociaal-democraten, 5 Elzassers, 2 Lotharingen, 1 Deen. De conservatieven winnen 6 zetels en verliezen 18 zetels, de Rijkspartij wint 3 zetels en verliest 14 zetels, de Wirtschaftliche Vereinigung wint 3 zetels en verliest 10 zetels De Beiersche Boe renbond wint 3 zetels, het Centrum wint 5 zetels en verliest 24 zetels, de Polen verliezen 1 zetel. De nationaal- liberalen winr.en 19 zetels en verliezen 29 zetels. De vooiuitstrevenden winnen 13 zetels, en verliezen 18 zetels. De sociaal-demo craten winnen 59 en verliezen 9. De Wellen winnen 5 en verliezen 1. De Elzassers verliezen 2 en winnen 2. De Lotharingers verliezen 1 en de Wilden winnen 2 en verliezen 5 zetels. TE WAALWIJK z«l ten verzoeke van de GEBROEDERS TREFFERS te Drongelen bij inzet op Dinsdag 6 Februari 1QI2 en bij toeslag op Dinsdag 20 Februari 1912 beide dagen dea avonds ten 5 uie in het koffiehuis vaD P. Nieuwkoop te Drongelen. Onder de gemeente Drongelen Huis, erf en bouwgrond kadas ter Sectie A. nos. 610 en 611 groot 11 aren 89 centiaren. Betaling der kooppenningen voor of op 1 April 1912. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen, Grond- en andere lasten voor r keniiig van kooper vanaf 1 Januari 1912. HOTEL DE TWEE KOLOMMEN vraagt een flinke u jongen vosr Hotel- huis- eu Stalwerk. Moet beslist bekend zijn met in en uit spannen van paarden. 1709 ZIJLMANS' VLEESCHHOUtt ERIJ Grootestraat A 328 Waalwijk vraagt tegen 10 Februari, een 1688 TWEEDEN KNECHT of LEERLING Wegens vertrek, te koop aangeboden een GRAM0PH00N met 10 platen, zoo goed als nieuw voor f 35. Adres W. J WIERIKX, Groolestraat 128 A. Waalwijk 1713 Voor de vele bewijzen van belangstelling betoond bij de gelegenheid der gebooite van ons dochtertje LOUISE betuigen wij door deze onzen welgeraeendeu dank P. W. H. VER WIEL M. W. M. VERWIEL-Jurkisskn. Waalwijk 24. Jan. 1912. 1717 De Duitsche Rijksdagverkiezingen Vun de 80 herstemmingen waren tot gisterenavond elf uur 65 uitslagen be kend. Gekozen zijn17 leden der vooruit strevende volkspartij22 sociaal demo craten, 10 nationaal-liberalen, 4 conser vatieven, 1 lid der Rijkspartij, 2 leden der Wirtschaftliche Vereiniging, 1 lid der Duitsche Reformpartij, 2 Centrums eden, 2 Welfen, 2 Beiersche liberaal, 1 id van den Beierschen Boerenbond, 2 Polen. Trimborn (Centrum) in Keulen en Roesieke (conservatief) in Kaiserslantern zijn geslagen. Trager, Gotheim, Kaempf Hausman, van Payer, leden der vooruitstrevende volkspartij, zijn herkozen. (Door de verkiezing van Kaempf wor den de socialisten in Berlijn I geslagen. Bij de eerste stemming verkreeg Kaempf 4657 en Düwell (soc.) 4408 stemmen). Trimborn is geslagen door den soci alist Hofrichter. Bij de eerste stemming behaalde deze 18 666 stemmen tegen J 7-343 op den Centrums candidaat. (Red.) Mevrouw DE ROON te Waspik vraagt tegen 1 Mei eene bekwame oc Hoog loon, waschgeld 26 gld. Voor directe indiensttreding wordt te Waalwijk gevraagd met boekhouden bekend, een goede en vlugge hand schrijvende. Stenografie strekt tot aanbeveling. Brieven aan het bureau van dit blad on- der no. drr advertentie. 1718 aan de scheepswerf DE HAAN OERLEMANS te Ileusden. 1698 tegen billijken prijs, gebruikte doch in uitstekenden staat ver- keerende Hoogte pl.m. 1 M. Brieven franco letter A. bureau van dit blad. 1716 DE NOTARIS TE CAPELLE zal op Dinsdagen 30 Januari en 6 Fe bruari 1912 voormiddags ll uur ter herberge van JAN DE KORT-van Lier te Baard wijk, krachtens art. 1 £23 B. W. Onder Baardwijk Een huis en erf, ter plaatje «Hoog Eind» Sectie E. no. 721 groot 3 aren. Eigendom vau HEN DR1KUS MAAS Gz. c.s. Te aanvaarden bij de betaling der koop penningen 1704 TE DRUNEN zal op Donderdag 1 Februari 1912 's nam 2 uur in de zasl der JONGENS. CONGREGATIE te Druuen, d contant Ongeveer 300 paar schoeuwerk vervaardigd in do Vakschool voor schoenmakers te Drunen en be staande inHeeren-, Dames-, Jongens-, Meisjes- en Kinder werk. Alles van prima kwaliteit. Kijkdag Donderdag 1 Februari 1912 van 9 tot 2 uur. 1618 Voor f 1-75 uw geheele woning opknappen. 1 prima kwaliteit Chineeachc vloermat, fijne mooie Kleur, echt frisch voor slaapkamer, ktuken enz. 3 flinke groote nette Kamer- matteu, 1 gekleurde zachte bedmat, 1 sterke straatd urmat 80 lang 52 breed. Gratis 1 Wandversieting en i f ij u Jap. mat. Wie binuen 8 dagen bestelt of postwissel zendt ontvangt dit alles, en nog cadeau 1 fraai stoelkussen, l Lampensl., 1 Briefhouder 1 L werkm. of 1 flink tafelkleed. Rembours alleen naar plaatsen aan spoor. Fabriek van Matten, Haarlemmeidijk 25 Amsterdam. 1719 Zij, die een ex. van het Gedrukte St am boek'» waarin opgenomen zijn al de in 1911 iugeschreven ruodereD, verlangen, worden verzocht daarvan mededeeling te doen vóór den 30 Januari a.s. aan den Secretaris A. BAX Gzn., Zevenbergschei) Hoek. in Noordbrabant. De PROVINCIALE REGEL1NGS COM- MISSIE voor de Paardenfokkerij in Noord- brabant maakt bekend, dat de ïu 1912 zullen gehouden worden te 's-HERTOGENBOSCH, 16 Febr., aanvang vm. 10 uur; te ZEVENBERGEN, 1 Maart, aan vang vm. 10,45 uur. Eigenaren of houders, die hengsten ter Keuring wenschen aan te bieden, zijn ver plicht daarvan voor '«-Herlogenbosch uiter lijk I Febr., voor Zevenbergen uiterlijk 20 Febr. schriftelijke aangifte te doen bij den Secretaris der Commissie, den Heer C. J. J. DAN1ËLS te VHertogenbosch op daarvoor bij hem kosteloos te verkrijgen iuschrijvingsbiljetten. Hengsten, na bovengemelde termynen aangegeven, worden bij de keuring uitge sloten. tenzij de Commissie geen bezwaar tegen toela'ing heeft en de eigenaar of hou der vóór den aanvang der keuriDg eene som van f 10.bij voornoemden Secretaris heeft gestort. 8.Hertogenbosch, 9 Januari 1912, De Regeliugs-Commissie voornoemd, Mr. A. VERHEDEN VAN EST VELT, Voorzitter. C. J. J. DANIELS, 1685 Secretaris. DRUNEN. FIJNE (Onder Rijkscoutróle). Prijs dsze week I 1.64 per kilo Eenmaal per weak franco aas huia in Drunen, Baardwijk, Waalwijk. Besoyen Sprang en Kaatsheuvel. 1Q2 Wegens bijzondere omstandig heden wordt te koop aangeboden een echte «Huodin» (wit met bruin) ftïcds bekroo.id met 8 eerste prijzen en gouden medailles, voor een heel aanneem baren prijs. Te bevragen iu het 1707 TILBURG. Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste constructie. Reparation en leveriug van 136 Ballen. Laken, Queuën dat door fijne kwaliteiten, door hoogst fijne bediening, door naar de eischen der tijds te zijn inger richt, door zeer billijke prijzen, de WAALWIJKSCHE VAN meer en meer afnemers gaat tellen. Hot goedkoopste adres is voor bochten flenzen en verbinding stukken voor stoom, gas- en waterleiding. Bij de 128 Waalwijk. Vraag prijscourant. DAGELIJKS VERSCH verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, Groote Straat 142. WAALWIJK. bet geheele iaar met J. F. RIEM- VIS' verpakte vogelzaden en Voeders. Deze zijn de beste en zuiverste in hunne aamenstelling. Zangzaad voor Kanaries 15 ct. Zevenzaad voor alle soorten Inl. Wildzang 10 ct. Universeel voeder voor Meezen, Japansche Nachtegalen, Lijsters, Leeu werikken enz. (het beste dat be staat) 25 en 13 ct. Papegaaien voeder 25 cent. J. F. iem-V is' Kanarie voeder voor het opfokken van jonge kanaries, ter vervanging van ei, tevens eene vers'erkingsver- snapering voor alle vogele, 25 en 13 ct. Zoet Zomerraapzaad 12 ct. Voeder voor Parkieten en In dische Vogeltjes 16 ct.Gemengd Vogelzaad, prima qualiteit, in baaltjes van 25 en 13 ct. Op elke verpakking staat de gebruiksaanwij zing en de naam J. F. RIEM-VIS Alles uitsluitend verpakt verkrijgbaar te Waalwijk bij ANDRE VAN VAN HILST, (Noord-Brab. Win kel v.) en in de filialen. 1109

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2