Rummer 8. Donderdag 25 Januari 19J 2. 35 Jaargang Tweede Blad. BINNENLAND, Provinciaal Nieuws. 1708 1697 Teleurstelling in de blijde verwachting. Men seint uit Den Haag Officieel wordt heden bekend gemaakt Een lichte ongesteldheid der Koningin gedurende eenige dagen heeft aanleiding gegeven tot verijdeling der hoop, welke gedurende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft reden tot tevredenheid. Ziehier wat de Haagsche briefschrijver der >Pr. Gron. Crt.« te lezen geeft over den nacht van Dinsdag op Woensdag, die dan toch wel een zeer groote te leurstelling blijkt gebracht te hebben aan Vorstenhuis en Volk. >Reeds Dinsdagmiddag had de Ko ningin zich minder wel gevoeld, vertelt de briefschrijver. Ondanks al haar po gingen om zich zooveel mogelijk in acht te nemen en tegen alle inspanning te hoeden, was H. M. pijnlijk en vermoeid. En dr. Roessingh die Haar dien avond bezocht, vond het geraden prof Kouwer, die in den laatsten tijd meermalen de Vorstin had bezocht en haar de noodige voorschriften had gegeven, te doen ont bieden tot een consult, dat nog dien zelfden avond gehouden, een voor de !n haar blijde vooruitzichten zoo geluk kige Koningin minder bemoedigend resultaat had. De strengste rust werd H. M. voorgeschreven. Den Prins, die voornemens was eerst Woensdagavond van de reis naar Ede uit 't Loo hier ter stede terug te keeren, werd bericht gezonden, dat zijn over komst, nog dien avond, gewenscht scheen en ook H. M. de Koningin-Moeder werd voorbereid op een mogelijk spoediger en minder gelukkige wending in de hoopvolle positie harer Dochter. Prins Hendrik kwam nog denzelfden avond in den Haag terug dr. Roessingh en prof Kouwer bleven ten paleize en geluk kig. Des nachts te ongeveer half drie vertoonden zich verschijnselen, die aan de vurig gehoopte gebeurtenis der naaste toekomst een bedroevende wending gaven. In allerijl werd de Koningin- Moeder gewaarschuwd en weinige oogcn- blikken daarna was H. M in 't paleis in het Noordeinde. Gelukkig had H. M. de Koningin weinig geleden, zij gevoelde zich zwak en bovenal zeer verdrietig, maar de ge- neesheeren waren over den toestand tevreden en ook sedert is er geen reden tot eenige bezorgdheid. Hoe smartelijk ook de tegenslag moge zijn voor H. M. en Haar Gemaal, te smartelijker omdat men zich reeds verheugd had in de weldra officieel aan den volke mee te declen blijde verwachting, die tevens de ware oorzaak zou hebben kenbaar ge maakt van H. M.'s afwezigheid, uit een wellicht ietwat overdreven voorzichtig heid, bij de jongste Kamsropening, welke ten onrechte aan gansch andere over wegingen was toegeschreven de Koningin was Woensdag zóó wèl, dat de Prins met gerustheid het paleis kon verlaten om den Miaister-President aan diens Departement persoonlijk van het gebeurde te gaan op de hoogte stellen. Zal men eindelij'k begrijpen r Nog velen zijn van oordeel dat te genspraak van onjuiste of valsche be richten omtrent katholieke instellingen of personen bij voorkeur moest geplaatst worden in het blad, dat de onwaarheid in de wereld bracht of verspreidde. Wat de Nieuwe Rotterdamsche Ct, betreft hebben wij steeds volgehouden, dat zulk een geneesmiddel erger is dan de kwaal. Deze Redactie 'maakt er speciaal werk van, de tegenspraak, indien zij wordt opgenomen, door een bijschrift heel sofistisch te vernietigen, en er nog eenige nieuwe dwalingen gratis voor hare lezers bij te voegen. Het valt niet moeilijk dit voor het af- geloopen jaar met menig bewijs te staven. Het nieuwe jaar zet weer even goed in. De schrijver van Huwelijkscatechis mus voor katholieken verloofden eo ge huwden» schrijft in de N. R. Cr. eene repliek op de recensie, door het blad opgenomen. Ia een onderschrift van een kolom druks maakt de redactie gebruik van die gelegenheid om even te leeraren lo. Dat in de oogen van niet-katho- üeken de Kerk wel degelijk streeft naar overheersching van den Staat. 2o. De strengere kerkelijke voor schriften, vigeerend sinds 1905, pleiten niet voor de hechtheid der geloofs overtuiging. 3o Dat de R. K. Kerk ook thans nog een zekere mate van bescheidenheid mott betrachten, als zij spreekt van den haar kenmerkenden goeden invloed tegenover de »verwildering der zeden." 4o. Dat er een kerkelijke belasting bestaat op het Roomsche huwelijk. GevolgtrekkingDie opkomt in de N. R. Ct- voor het goed recht der Ka tholieken, biedt der Redactie de gelegen heid haar aanval te herhalen en hare beschuldigingen te verdubbelen. Zal men eindelijk begrijpen (Pers-informatie L. B Waalwijk 24 Januari 1912. Een Jubileum. Als door een toeval hoorden wij de zen morgen gewagen van een jubileum dat om zijn eigenaardigheid, hier niet onvermeld mag blijven. Heden is het juist 25 jaar geleden, dat de heer J. Botermans bij Notaris Rant in dienst trad. Weldra hoorden wij hem als omroeper voor genoemden Notaris, en ook voor anderen, met dui delijke stem bekend maken het nieuws, waarbij kooper en verkooper belang konden hebben. En hoeveel verkoo- pingen, verpachtingen of wat ook, ter kennis van het publiek gebracht moesten worden, nooit behoefde hij van een geschreven stuk gebruik te maken, daar zijn sterk geheugen hem nimmer in den steek liet. Op den afslag, verkooping, erfhuis, enz. enz. was hij vooral eenig. Hij vervulde zijnen verinoeienden post met nimmer verflauwden ijver en wist door een lach, een steek, een woordspeling, welke echter niemand aanstoot konden geven, 'stemming, opgewektheid onder de aanwezigen te "brengen. Ook was hij immer bereid diensten te bewijzen aan ieder, die er hem om vroeg. Wij weten niet, of dit jubileum aan velen onzer bekend is, daar wij zelf, die meermalen met den jubilaris in aanra king komen -it zijn mond er niets van gehoord hebben. Toch gelooven wij in aller geest te handelen, door hier den populairen omroeper en afslager van harte geluk te wenschen met zijn feest en de hoop uit te drukken, dat hij nog jaren zijn werkkring kan ver vullen. Dat hij daarbij op de achting, maar ook niet minder op den steun der ingezetenen zal mogen rekenen, spreekt haast als van zelf. Een goed verleden toch is de beste waarborg voor een goede toekomst. Uitvoering Wegens het groote succes van Zon dag toen de zaal tot de uiterste hoeken gevuld was en vele menschen teleurge steld werden die er geen plaatsje meer konden bekomen, heeft de heer v. d. Werff weder geëngageerd voor Zondag 28 jan. de heeren de Bont uit Dongen Holl. Duettisten tot het geven eener uitvoering. Tariefwet. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de Tariefwet, zal op Donderdag 1 Februari hooren, belanghebbenden voor groep 8 huiden, vellen en leder. Voor eenigen tijd is te Amsterdam opgericht een Anti-Tariefwet-comité dat bestaat uit groot-industrieelen uit alle deelen des lands en van elke po litieke richting, die schade zien voor industrie en volk in de ingediende ta riefwet. Wij noemen o.a. Stork uit Hen gelo, Jurgens uit Osch, van Heek En schede, Van den Bergh Rotterdam enz. De schoenindustrie is in dit comité vertegenwoordigd door den Heer Jan van Schijndel, firmant der Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. v. Schijn del alhier. Eene krachtige actie, waarvoor eene i groote som gelds wordt bijeen gebracht, zal over 't geheele land tegen de ta- riefwet worden optouw gezet. Wij hopen hierop nader terug te komen. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit Zondag j.l. werden alle wedstrijden I wegens ijsvermaak uitgesteld, i Alhoewel B.V.C. (Besoijen) ook een bericht ontving dat bij doorgaand vrie- zend weer, de wedstrijden niet doorgin gen, wat Zaterdag in de dagbladen zou worden bekend gemaakt, ondernamen zij toch een vergeefsche wandeling naar het W.V. terrein, waar natuurlijk geen W.V.er te zien was. Het schijnt dat dit niet naar hun zin was en om hun woede te koelen werden moedwillig een paar ruiten van het clubgebouw verbrij zeld. Voorwaar een zeer sportmanlijk optreden 1 Van verschillende zijden bereikte ons de klacht, dat er den laatsten tijd, zoo weinig wedstrijden op het terrein alhier gegeven worden. Helaas is deze klacht niet ongegrond, ondanks alle moeite die W.V. zich gaf om friendly game's te organiseeren is dit niet gelukt. Ook voor a.s. Zondag vroeg W.V. aan den Bond een wedstrijd aan, doch kun nen we nog niet melden, dat deze er een vaststelde. Wij hopen echter in het volgend nummer hiertoe in de gelegenheid te zijn. Concert. Direct na Paschen zal de Liedertafel der Kon. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel alhier, hare tweede uitvoering geven in de zaal „Musis Sacrum." Verschillende nieuwe koren zijn door het gezelschap aangeleerd, terwijl als solisten zijn geëngageerd mejuffrouw Rosa Prins, sopraan en de heer Jos. Groenen, baryton, beiden te Kiel. Het treft al heel mooi, dat we juist thans een paar Duitsche couranten onder oogen kregen, waarin we een recensie aantreffen omtrent het optreden van deze beide leerlingen van den beroemden Hollandschen zanger den heer Thijssen, thans te Kiel. Wij vertalen hiervan „Op dit concert, waarop Mejuffrouw Rosa Prins, de heer Groenen en de dramatische zangeres van ons Theater- Ensemble mejuffrouw Stolzenberg me dewerkten, werden niet minder dan 18 der heerlijkste liederen van onze meest geliefde musici opgevoerd. De heer Groenen, die de groote aria uit het „Maskenball" van Verdi zong, beschikt over een volumneusen maar toch buigzamen helden-baryton van groote stern-ontwikkeling en zeggingskracht." Een ander blad „In het tweede deel van den avond vierde vrouwe Musica hoogtij. Opera zanger Stfihefeld had het arrangement, wat met de toegiften zoowat 20 liederen omvatte. De toehoorders maakten kennis met den heer Groenen, die over een zeer sympathiek en tevens krachtig, maar ook welluidend barytongeluid beschikt en met zijn voordracht der aria's uit Verdi's „Maskenball" zeer sterken bijval ondervond. Niet minder beviel mejuffrouw Rosa Prins, die met haar welluidend orgaan de aria uit „Samson en Dalila" en twee liederen zong. Zij moest ten slotte tot een toegiftje overgaan en koos daar voor een zeer aardig Hollandsch lied" Wij gelooven dus onzen lezers we derom 't vooruitzicht op een prachtvol- len avond te hebben geopend. Politiezaken. Tegen J. v. d. H. alhier werd gisteren door de rechtbank te 's Bosch 16 dagen hechtenis of f8 boete geëischt wegens mishandeling van den heer A. K. alhier. Onlangs hebben we medegedeeld, dat tegen twee personen alhier proces verbaal was opgemaakt wegens verzet tegen de politie. Gisteren diende deze zaak voor de rechtbank te 's Bosch. De personen in bwestie, moesten (tot grooten spijt der rechtbank zooals de president verklaarde) worden ontslagen van rechtsvervolging omdat volgens een laatste arrest van den Hoogen Raad een agent van politie moet beëedigd worden door den com missaris der Koningin en niet meer alleen voor den kantonrechter en omdat zulks hier nog niet heeft plaats gehad Te water. Zaterdagnamiddag waagde zich het zoontje van den heer B. uit de St. An- toniusstraat op het ijs van de Spoorsloot met het gevolg dat hij er door zakte en in de diepte verdween. Zonder zich te bedenken sprong de schoenmaker Van Delft-van der Aa te water en mocht na veel moeite het geluk smaken den drenkeling die reeds geheel bewusteloos was van onder het ijs uit te halen. Meer dan twee uur zijn de zusters van O. L. V. van het H. Hart met het ventje bezig geweest voor de levens geesten weer waren opgewekt. Eere den moedigen redder, en de liefdevolle zusters. Brand. Gisterenavond ontstond in de looierij van den heer Brekelmans in de St. An- toniusstraat een begin van brand. Doordat spoedig hulp bij de hand was, wist men het vuur gelukkig in zijn be gin te stuiten. Assurantie dekt de schade. R. K. Gymnasium te Tilburg. Stct. 18 bevat het besluit van den 9den Januari 1912, tot aanwijzing over eenkomstig art. 157 der hooger-onder- wijswet, van het Roomsch Katholiek gymnasium te Tilburg der Vereeniging van Fraters, gevestigd te Tilburg. Door dit besluit is goedgevonden het Roomsch Katholiek gymnasium te Til burg, der Vereeniging van Fraters te Tilburg, met ingang van 1 Januari 1912, voor een tijdperk van zes jaren, aan te wijzen als bevoegd om, met inachtneming der desbetreffende wettelijke voorschrif ten, aan zijne leerlingen, die het onderwijs tot aan het einde hebben bijgewoond, een getuigschrift van bekwaming tot universitaire studiën af te geven, dat met het getuigschrift, in artikel 11 der hooger-onderwijswet vermeldt, wordt gelijkgesteld. DRL'NEN. Maandag 15 JaDaari vierde de harmonie /rDa Volharding* gevestigd bij den Heer M. Vissers haar jaarlijkschen teerdag. Na een muzikale wandeling door het dorp vereenigden de leden zich in het clublokaal, waar weldra een heerlijk diner, de gastvrouw ter eere, ben om tafel riep. Hoe lollig en opgeruimd het dien dag toeging, begrijpen lij het best, die de leden vau ^De Volhar ding* in hun »Onder Ons* kennen. Muzikaal als komisch talent, deed den avond voorbij vliegen en voor allen was dan ook het scheidingsuur te apoedig daar. De volgende teerdag moge de ledeu spoedig weer in zoo'n leuke, opgewekte stemming terug vinden. P. 8. Naar ik van enkele leden verneem, mam »De Volharding* op de feestvergadering tevens het besluit, haar krachten op het inter-nationaal concours te Parijs te gaan beproeven. Haar krauigen durf het beste succes I 1 1 NIEUWKUIJK, 28 Jan. Aan onzen ge meenteveldwachter, den heer P. v. Steensel, is gisteren de vergold zilveren medaille met brevet uitgereikt voor 36-jarigen trouwen dienst. Hem ons proficiat. VLIJMEN, 21 Jan. Terwijl de huisvrouw van J. v. E. haar tweejarig kindje, 't welk speelde met een papier, en nabij de kachel zat, eenige oogenblikken had verlaten daar zij een emmer water moest halen, zsg zij bij hare terugkomst, dat het pa^ ier door de warme kachel was in brand geraakt, en de hleertjes van het kind waren verbrand. De arme kleine was geheel met brandwonden bedekt. De hnlp van den WelEd. heer A. F. Weijers, arts werd onmiddellijk ingeroepen, die het kind behandelde. De toestand is heel zorgwekkend. Men zij toch voorzichtig met kleine kin deren. VRIJH.-CAPPEL. 1 Ftbr. a.s. dra avonds aanvang 7l/s uur precies zal ter inwijding van de Fanfarezaal Fanfare-corps „Sirena* bij den heer A. M. Stam een prachtige feestavond worden gegeven door het alom zoe gunstig bekeode gezelschap Varié'e Fa veur van Rotterdam. De zaal zal voor dat doel prachtig worden ▼ersierd en verlicht. Te beoordeelen naar het reed» verschenen programma zal het een schitterende Feestavond worden waarvoor het Bestuur van het corps geen kosten zal ontzien. Daar thans reeds vele plaatsen zijn besproken en om eventueele teleurstellingen te voorkomen geeft het Bestuur in overwe ging zich vooral tijdig van plaatsen te voorzien. Ds. A. Brummelkamp, alhier ontving heden een beroep naar de Geref gemeenta te Sleen, prov. Drente. CAPELLE. De gladheid der wegen in de vorige week maakte niet alleen het wandelen doch ook het goederenvervoer per kar of wagen vrijwel onmogelijk. Men zag de voer tuigen soms dwars over den weg glijden. De firma Sneep en Co. te Capelle ondervond dojr de gladheid niet het minste or gemak eo steeds zagen wij de vracht-auto „Mulag* met volle vracht in stevige vaart voorbij snorren over de spiegelgladde baan en vol bracht naar wij vernamen hare vaak groote reizen zonder bot minste ongeluk. De Firma, die ten opzichte harer ondernemiog zich steeds op de hoogte houdt van den tijd, ondervond thans ook weder in ruime mate succes van haar modern vervoermiddel, zeker ook in het belang en ten gerieve der koopers. RAAMSDONK Zaterdagmiddag hak te de 8-jarige P. L. zijn jongere broertje met een hakmes in de vingers. Voor de diepe wondeu moest de hulp van Dr. Smits u orden inge roepen. Bij den heer D. Koninga Dan. zagen wij gisteren in den tuin een bloeiend rozen, boompjp. Zaterdag had de heer S. het ongeluk bij 't schaatsenrijden door het ija tevalleu. Gelukkig kwam hij met eeu nat pak vrij. Bereidwil igen voorzagen hem van drooge kleereo, zoodat hij voor verdere onaangename gevolgen was gevrijwaard. WASPIK 23 Januari. De uitvoering der vereeniging V. en V. met medewerking der tooneehereeuiging Entre Nou9 is 1.1. Zondag uitstekend geslaagd. De zaal was zeer goed bezet en het publiek heeft w zenlijk genoten. Aan Entre Nous komt het leeuwendeel van 't succes van dezen avond toe. De rollen waren in uit stekende handen. Als we, namen willen noe men, konden we wel alle spelers optellen, maar de heer P. van Dongen willen we toch niet stilzwijgend voorbij gaan. Aan bet décor en de costumeering van 't drama was ook veel zorg besteed. Het publiek was dau nok in alle opzichten voldaan. 's Maandags om 1 uur namiddag gaf Entre Nous hetzelfde programma voor de Waspik- sche dames. Waren Zundaga /oud vele mannen reeds door 't drama bewogeu, het is te be grijpen dat nu de meer ontvaukelijke ge moederen onzer dames tot trauen toe waren ontroerd. Maar er werd juist daardoor oprecht genot gesmaakt en de heeren van Entre Nous oogstten dan ook den luiden bijval eu de innige daukbaarheid van 'l publick. Tijdens de uitvoering van Maandag bracht eere collecte, gehouden voor een kie n ventje onder de spelers, f6,95 op.' Deze jongen ziet zeer slecht en nu zal men hem vau gemelde opbreng*' de noodige hulp verschaffen, iets wat ziju ouders moeilijk kunnen betalen. Wanneer het hart ontroerd is, is de hand goedgeefscb. Zondag 1.1. hield de afdeeling Waspik van den Bond van R K. Lederbewerkers eeue vergadering in een der schoollokalen bij de Eerw. Zusters alhier. Als spreker trad op de heer C. Roesteoberg van Kaa'sheuvel. Ook waren aauwezig eeu tweetal propagan disten uit Waalwijk. Er traden 6 nieuwe leden uit Raamsdonk toe. Gisteren trokken een vijftal woonwagens door onze gemeente, welker hevolking veel op zigeuners geleeV. In het centram der gemeente hielden ze een paar uren halt, 't Was een lastig volkje. Heet ijzer en molensteenen was zoo ongeveer het eenige wal ze lieten liggen. Letterlijk alles leek van hun gadiDg. De enkele winkels, die niet gesloten hadden kregen druk bezoek, maar 't waren niet de beste klanten. Zorgde men niet 't geld te hebbeD, vóór men de waar overgaf, dan gingen ze er zonder betalen van door. En haal nu eens een stuk vleescb of spek of een brood terug uit een goren viezen rok In 't waarzeggen was het vrouwvolk bijzonder sterk. Haar cliënt moest dan een kwartje op z'n open hand leggen. Dk dame nam dan het geldstuk, zeggende: tfNu heb ik het fwartjp." Eu toaar was het I Circa 3 uur trok dit volkje weer af om den menschen elders met een bezoek te vereeren. Zondag 21 dezer speelde Rapiditas II op het terrein alhier eene vriendschapptlijke mdch tegen Noad II uit 's Bosch. De rust trad in met 22, Uitslag 8—2 in 't voord >el van Noad. A.s. Zondag zal Rapiditas I naar Dongen gaan om een bandsmatch te spelen tegen D.V.C. aldaar. RAAM8DONK8VEER, 28 Januari. In de Maandag gehouden vergadering van da Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn herbe noemd tot voorzitter de heer W. J. Simoois en tot vice-voorzitter de heer D. v. d. Waal». Maandagmiddag arriveerde in onze ge meente een troep zigeuners, die met hun bekende brutaliteit optradeu.. Door de mare- chaustées werden zij buiten de plaats gebracht. Van hier Daar Hansweerd is overge plaatst de klerk der posterijen Jurgens. Tot adviseur van het R.K. Parochiaal Zangkoor is benoemd de WelEerw. HeerG. J. van den Hout, kapelaan alhier. De Harmonie *de Eendracht* heeft voor de volgende uitvoering in stadie geno- Echo van het Zuiden —9

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5