Nummer 12 Donderdag 8 Februari 1912 35e Jaargang 5 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalvl|ksche StoomdrukkerijJlntoon Tielen. Eerste Blad. [su Hoe men Kiezer wordt Dit nummer bestaat uit TWEE bladen L SIGHT FEUILLETON^ ~DE OORLOG. Duitschland. Portugal. Rusland. als Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. N BLIKKEN OM LIT te bladen zijffMilJeen mogelijk waiyieer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet heiwerk. De Echo van het Zuiden en liiinptrantsriie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fG."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: AdvertbntiBn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsiög opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. 1244 (Vervolg cn slot). Loonkiezers. Thans komen we aan de Loonkiezers. Dat zijn zij, die van 1 Januari 1911 tot 31 Januari 1912 achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking zijn geweest of als in wonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweekt en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten, dat óók voor iedere gemeente in de wet is vastgesteld. Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Voor 's Hertogenbosch moet dat in komen minstens f 450 bedragen voor Breda, Bergen-op-Zoom, Helmond, Til burg, Waalwijk enz. 350 gulden; voor Princenhage Ginneken Teterlngen, Roo sendaal, Geertruidenberg enz. f 325 voor Ellen, Fijnaait en dergelijke f 300. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man en evenzeer het halve loon van minderjarige, inwo nende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geëischte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet precies het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon het door de wel gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pensioen of de lijfrente, dat door open bare instellingen wordt verleend en ook dat door ondernemingen of bijzondere iostellingen uitbetaald wordt. Ongevallen rente wordt ook als loon beschouwd. Ook de kost en inwoning wordt als loon gerekend naar een daarvoor vast gesteld bedrag. Voor 's Hertogenbosch is dat bedrag minstens f 300 voor Breda, Bergen-op- Zoom, Tilburg, Waalwijk enz. minstens f250, voor Princenhage, Ginneken, Tete- ringtn, Roosendaal enz. minstens f225 en voor nog kleinere gemeenten minstens f200. Wie op Zon- en Christelijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend vollen kost en inwoniug te genieten. Als loonkiezer moet ge U ieder jaar opnieuw opgeven. Spaarbank-kiezers. Wie op 1 Februari a. s. sedert een jaar f 100 nominaal op het Grootboek heeft staan, of f 150 in de spaarbank, zóó dat het inderdaad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraak maken op het kiezerschap. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de direc tie van het Grootboek of het bestuur der Spaarbankdat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde be dragen. 70) Zijne stem en streelende bami schenen eenige invloed te hebben, want het paard draafde nu rustig den weg af met de overigen, zoodat Lionel zijne gasten spoedig had ingehaald. Hij reed kcie aan knie mot den heer Mordauut een bbkend paardenkenner, die het jachtpaard naast hem eenigen tijd nauwlettend gadesloeg. Wil ik u eens wat zeggen, Dale? sprak hij. Ik geloof nooit dat gij een paard van goede inborst hebt. Niet? Neen, hij heeft een gevaarlijken oogop slag, dien me volstrekt niet bevalt. Zie eens, hoe hij zijne ooren telkens in den nek trekt en zijne neusgaten hebben eene leelijke zenuw achtige trilling. Ik zag gaarne, Dale, dat uw knecht u een ander paard bracht. We kunnen eon heeten dag hebben en ik geef u mijn woord dat ik angstig ben, nn gij dat kreng berijdt. Mijn beBte vriend, ik heb het paard op alle wijzen beproefd, antwoordde Lionel, en ik kan u de verzekering geven dat er geen schijn van gevaar bestaat, 't Beest is een ge schenk mijns broeders en Douglas zou ongaarne zien dat ik een ander paard bereed. Hij zou nog minder gaarne zien dat u een ongeluk overkwam door het berijden van dit paard zijner keus, antwoordde de land edelman. Doch ik zal er niet meer van Bpreken. Als gij het paard bent, dan is 't voldoende. Ik weet dat gij een fiksch ruiter en een goed paardenkenner zijt. Ik dank n toch zeer voor uw raad, ant woordde I donel opgeruimden nn ga ik de dames eens opzoekeD. Hy zette het paard in een handgalop en voegde zich bij mejuffrouw Graham, die de Het is niet noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspostspaarbankandere spaarbanken tellen ook mee doch na tuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoon lijkheid hebben. En indien ze na 1 Mei 1900 zijn opge richt, een waarborgsom van f25,000 bij de Nederlandsche Bank gedeponeerd hebben. Is men spaarbankkiezer en blijft men aan de vereischten daarvoor voldoen, dan behoeft men zich niet opnieuw aan te geven. Examen-Kiezers. Ten slotte de Examen-kiezers. De wet zegt, dat zij kiezer kunnen worden die »met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrek king of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Als zoodanig kunnen kiezer worden geestelijken, onderwijzers, ambtenaren bij de belastingen en bij de de accijnzen, post- of spoorwegbeambten, enz. enz. Voor examenkiezer behoeft ge u in dezelfde gemeente slechts eenmaal aan te melden. Om kiesgerechtigd te zijn voor de Provinciale Staten zijn dezelfde regels van kracht, als die, welke tot het kiezen van leden der Twee de Kamer der Staten Generaal zijn aan gegeven met dien verstande, dat men bovendien ingezetene der provincie moet zijn. Ten slotte Wie Hoofdelijken Omslag betaalt, moet niet meenen, dat hij daar door ambtshalve wordt gebracht op de kiezerlijst. Immers stedelijke inkomstenbelasting is geen -fö/'&rbelasting. A.1 wie dus wel stedelijke belasting be, taalt en geen Rijks belasting, moet om op de Kiezerslijst te komen, huurkiezer, loonkiezer, spaarbankkiezer of examen kiezer worden. Heeft men nu eenmaal het recht om als zoodayiig op de Kiezerslijst geplaatst te worden, zich door aangifte veroverd dan veroorzaakt de stedelijke inkom stenbelasting bovendien, dat men óók wordt kiezer voor den gemeenteraad. schoonheid van Niahara prees, op eene wijze, die 't hart van den ruiter moest winnen. Door do vroolijke omgeving had Lionel Dale de waarschuwing der Zigeunerin vergeteD, even als de onbestemde vermoedens tegen zijn neef Reginald, welke door die waarschuwing waren opgewekt. Hij was geheel vervuld met het genot van het oogenblik, het gelak zijne vrien den om zich heen te zien en opgewonden door het vooruitzicht op eene aangename jacht. De plaats van vereeniging was vol ruiters en rijtuigen, landedellieden met hunne zoons, landeigenaars op schoon» jachtpaarden, pach ters op huone meer nederige rossen, slachters, herbergiers, allen tuk op het jachtvermaak. Alles was leven, vroolijkheid, beweging en rumoer. De honden slaakten kreten van onge duld, blaff ende en jankende de jagers klapten mat de zweepen, hunne rijdieren meer krachtig dan beleefd vermanendede ongeduldige paarden woelden met de hoeven den grond omde heeren maakten 't zich aaDgenaam bij de dameB, die op waren gekomen om te zien hoe do bonden werden losgelaten. Eindelijk brak bet gewichtig oogenblik aan de waldhoorn weerklonk, de honden stoven als de wind uiteen eD het bedryf begon. Weder had het paard van den rector eene bni van weerspannigheid en de rector bad de handen vol om hem te houdeneen minder geoefend ruiter had het onderspit gedolveD in dien korten strijd tnsschen man en paard; doch de vaste hand van Lionel overwon de kwade loira, ten minste voor het oogenblik, en nu stoof hij in galop voorwaarts, zoodat hy weldra bij de overige rniterB was. Terwijl hij zoo als een vogel overdo vlakke weivelden vloog, begon Lionel het paard als eene bijzondere aanwinst te beschonwen, niet tegenstaande die plotselinge buien van onwil, welke hem zoo onhandelbaar maakten. Eén ruiter had zich niet bij het jachtgezel schap gevoegd, doch hield het behendig in 't oog, zich aau 't gezicht onttrekkende aan den zoom van het bosch, dat een kleinen heuvel in de nabijheid overschaduwdehij sloeg al de bewegingen van Lionel Dale's paard door een verrekijker gade en bespeurde weldra dat de ruiter zijn paard niet meer in zyne macht had. De gestrekte galop, die Dale had gerust gesteld, voerde hem snel buiten den gezichtskring des bespieders, en daar deze de jacht evenmin meer kon zien, bracht hij zyn paard nit den schuilhoek, dien hy zich had gekozen en reed recht over de akkerB in tegenovergestelde richtiBg. Een goed half uur nadat de ruiter, die Lionel bespied bad, zijn post had verlaten, kwam een klein persoon op een stevigen, dub belen hit, die blijkbaar tot ongewonen spoed was aangezet, den weg af, die om den even vermelden heuvel liep. Die persoon droeg een zwaren jas, lederen beenstukken en had een doek over zijnen hoed gebonden. Deze niet zeer uitlokkende versiering was aan den kant van da rechterwang bebloed; de man was van boven tot ODder beklonterd en bespat, evenals zijn stevig paardje. Terwijl hij ziju hit stoods aanzette, gaf hij zijne scherpe oogen den kost, waarby zijne haviksneus eene levendige belangstelling toonde Doch niets gaf voedsel aan aDgstige oplettend heid, waarmede de kleine man het winter landschap overzag. Alles was stil en kalm. Als de man met iemand der jachtpartij had willen spreken, dan kwam hij te laat. W eldra was bij hiervau overtuigd en 't scheen ham zeer te hinderen. Zonder znlk een genie te zijn, als waarvoor de heer Andreas Larkspnr zich uil gaf, was hij toch een zeer schrander man en een gelukkig politie-ambtcnuar, en zelden was hij zoo teleurgesteld in beter be raamd plan, dat bem had aaDgezet om Lionel Dale thans op te zoaken. Maar hy had niet gerekend op het ongeval, dat hem onderweg overkwam, toen hij van zijn paard geworpen werd op den modderigen, maar tevens harden weg, waarop onlaDgs verBch purn was gebracht hy was gewond en zeer ontstemd. ZeerBpoedig had hij zijn paard en zichzelven weder op de beendoch hoe kort het opo thond ook was verijdelde het toch geheel zijne hoop om Lionel Dale ta zieD. De by eenkomst had plaats gehad en de jacht was in vollen gang en bleef den heer Larkspur dus niets over dan misonedig op zijn bomodderden hit te blijven zitten, zich aan weinig opwekkende overpeinzingen overgevende, terwijl hij troosteloos naar Trimley terugreed, Het lot, dat verraderlijk de plannen van Contrabande. De berichtgever van de «Corriere della Sera 1 te Cairo meldt aan zijn blad dat in de laatste dagen tal van Turksche officieren over door Egypte naar Cyre naica gereisd zijn. Ook een karavaan met 175 kameelen zou de Turksche troe pen bereikt hebben, nadat zij de Egyp tische grens was overgetrokken. Voorts duren de versterkingen der Turksche strijdkrachten door toestroomlng van Bedoeienenstammen uit de buurt van Fayoem voort De >Secolo« verneemt uit Modane, dat de Fransche douanen daar zes voor Italië bestemde spoorwaggons met oor logsmateriaal en twee waggons met vliegmachines in beslag genomen heb ben. De ziel van de negotie. Door geheime ltaliaansche politie be geleid is uit Parijs een waggon naar Rome vertrokken, welke volgens den vrachtbrief 50 millioen lire aan goud bevatte. Dit goud is door het Huis Roth schild en de Banque de Paris et des Pays Bas aan de ltaliaansche regeering verzonden. Generaal Caneva, de opperbevel hebber der ltaliaansche troepen in Tri poli, heeft het terrein van den oorlog verlaten en het commando is thans overgedragen aan generaal Fangoni. Naar het heet, gaat Caneva met de re geering te Rome »confereeren«. Volgens de >Secolo« zal de conferentie tusschen hem en de regeering het karakter dra gen van een door laatst genoemde te geven uitbrander, daar hij de voorzich tigheid tot het uiterste gedreven heeft en de kunst niet heeft verstaan uit voor hem gunstige situaties en gevechten voordeel te trekken. Het feit dat de beide naar Tripoli gezonden generaals, die belast waren met de leiding der oorlogsoperaties, te ruggeroepen zijn geworden, bewijst wel dat ook de ltaliaansche generale staf een misgreep heeft begaan bij de keuze van hen, aan wien de fortuin over den heer Larkspur had verijdeld, bevorderde die van Victor Carrington op schrikbarende wijze. Hij had zich gehaast, die richting te nemen, welke hem, zooals hij veronderstelde, in den kring der jacht moest brengen, en juist was hij eene brug overgegaan, die eene enge, maar diepe en schuimende rivier over spande, ongoveer drie mijlen van de plaats, waar Andreas Larkspur was omgedraaid, toen hij den boefslag van een paard vernam, blijk baar in hollende, ontembare vaart. Een wilde straal van zegevierende verwachting, van bloedige hoop verlichte zijn gelaathij keerde zijn paard om, dat ongeduldig werd door den verwijderden galophij staeg af en bond het paard in de nabijheid aan een boom, die van den grooten weg af stond. Hier was het paard geheel door takken en struikgewas aan het oog onttrokken. Een oogenblik daarna, terwijl Victor Car rington nederhnrkte om door het geboomte te zien, kwam Lionel Dale in 't gezicht, door zijn ontembaar paard meegesleept, dat als een stormwind voortstoof. De ruiter hield nog den teugel, doch adem- en machtelooshy had zijnen hoed verloren, een der steigbeugel- riemen was gebroken. Het hart van Victor Carrington klopte hoorbaar en eene schemering kwam hem voor 't gezicht. Dat duurde evenwel slechts één oogwenk zijn blik klaarde weldra weder op, en bij zog het woedende beest, schichtig door een sprong van het paard, dat aan een boom was vastgebon den, den grooten weg verlaten en naar de gezwollen rivier hollen. Een weinig beneden de brug struikelde het paard en de ruiter werd hals over kop tegen den grond goworpen. Zijn hoofd smakte met een doffe slag tegen een ruwen esschenboom, die over het water hing, en hij verzonk in de schuimende wateren. Nn trad Victor Carrington te voorschijn en spoedde zich naar den waterkant. Er was geeü spoor van den rector te zienhet paard was verschrikt en worstelde om tegen den anderen oever op te komen. In een oogwenk vloog Carrington over de brng, haalde iets nit zijn zak en bereikte de plaats, waar het beest vorgeefsche pogingen aanwendde toch had het reedB zyn voorpooten nog slechts een el van den top af, toen Carrington aankwam, >eer« kan in casu geen sprake zijn 1 der ltaliaansche wapenen was toever trouwd. De verkiezingen in Beieren. Maandag hebben in Beieren de ver kiezingen plaats gehad voor den Landdag die in November ontbonden werd wegens de bekende moeilijkheden met de re geering en de meer dan slappe houding door den minister van spoorwegen aan genomen tegenover de socialistische vakvereeniging. De liberalen en socialisten hadden een blok gesloten om het Centrum, dat tot dusver in den Landdag de meerder heid had, een geduchte nederlaag toe te brengen. En gedeeltelijk zijn zij daarin geslaagd, het centrum heeft ernstige verliezen gele den, maar heeft zijn meerderheid toch nog weten te behouden. De uitsla van de verkiezingen voor den Landdag is als volgt Gekozen zijn 87 Centrumsleden, 35 liberalen en leden van den Duitschen Boerenbond, 30 sociaal-democraten, 4 leden van den Beierschen Boerenbond, 7 conservatieven en leden van den Bund der Landwrite. Het Centrum wint 2, verliest 18; de liberalen winnen 13, verliezen 2 de so ciaal-democraten winnen 9 de Beirrsche Boerenbond wint 3. verliest 2 de con servatieven en de leden van den Bund der Landwirte winnen 2, verliezen 12 zetels. Nauwelijks is de politieke storm uit gewoed in Lissabon, of natuurlijke stor men teisteren de republiek. Berichten uit Lissabon melden noodweer. Zware regens, hagelslag en storm worden uit het geheele land gemeld. De Douro is vijf meter gestegen. De Taag over stroomde Villa-franco, overal zijn tele graaflijnen en spoorlijnen beschadigd. Veel lichters zijn in de Taag vergaan de oogsten worden grootendeels verloren geacht. Uit St. Petersburg wordt aan de Lo- en juist bad het dier een vaster steunpunt onder zich gevonden, als de geneesheer, vlak voor hem staande, eenigszins rechtsaf het paard voor den kop schoot. Het arme dier rolde met een zwaren dreun naar beneden, de stroom maakte er zich gretig meester van. Victor Carrington verborg zijn pistool weder en stond een oogenblik bewegingloos in de rivier te staren. Daarna keerde hij zich om, zeggonde Men zal waarschijnlijk niet beneden de brug naar hem zoeken ik meende dat de vos westwaarts op liep. Kalm zyn eigen paard los makende, steeg hij weer op en reed op matigen draf in tegen overgestelde richting van Hallgrove. Zyne overdenkingen atelden hem gerost. Hij ha4 zijn doel bereikt en dat was zijn eeoigst verlangen. Bij de gedachte aan sir Reginald Eversleigh speelde hem een min achtende glimlach om de lippen. Voor zulk een wezen te werken, sprak hy tot zich zeiven, zon al heel vernederend zijn doch hij iB slechts eene omstandigheid in de zaak ik werk voor mij zeiven. Victor Carrington bad dien morgen zyne vertering in het logement betaald en zijn valies naar Londen gezonden. Toen het donker was, nam hij ziju paard don zadel af, doopte dien in de rivier, legde hem weer op en liet het eenvoudig loopen, het aan zijn lot overlatende. Hy zelf begaf zich naar eene herberg, eenige mijlen van llallgrove waar hij nan sir Regi nald Eversleigh een zeer onbestemd rendez vous had gegeven. De duisternis overviel de jagers toen zij terugkeerden, Geene ster flikkerde in het donkere lachtruim. De maan was nog niet op en alles was kil en gnnr als op een winteravond. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1