Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. w. g Walter Runciman. NUMMER 12. DONDERDAG 8 FEBRUARI 1912. 35e JAARGANG, Waalwijk 7 Februari 1912. Uitvoeringen. De arsport en de koude weersge steldheid zullen 't in hoofdzaak wel op hun rekening hebben, dat de Tooneel- cn Voordrachtenavond die door den heer en mevrouw Haus-Tetenburg in «Musis Sacrum* 11. Zondagavond gege ven zou wordeo, niet doorging, daar slechts een 50-tal belangstellenden waren opgekomen. Die slechte factoren voor uitvoeringen zijn nu van de baan en daarom ver wachten we dat het Grande Soiree Mu- sicale op Zaterdag 10 Febr. a.s., eene opkomst zal zien, die dubbel vergoedt, wat Zondag ontbrak. De programma's zullen het publiek reeds gezegd hebben wat dien avond op muzikaal gebied gegeven wordt door de bekende concertzangeres, mej. M. van de Vijver, mejuffrouw T. v. Gorkum, violiste en mevrouw van Meurs, pianiste. Overal elders, nog onlaags in de Heeren- societeit te Waspik hadden zij een groot succeswij twijfelen daarom niet of dit zal ook hier niet minder zijn en zal de belangstelling in dit mooie soiree groot zijn, tevens *ls een bewijs van appre ciatie, dat op verschillend gebied tegen woordig in onze plaats heel wat wordt gegeven. - De heer Jos. v. d. Werft had Zon dagavond zijne zaal bij 't optreden van de Laat en van Ierland weer goed be zet. Die Zondagavond-uitvoeringen aan billijken prijs schijnen wel in den smaak te vallen. Zondag komt weer 't duo Krijnen en met Carnaval heeft de heer v d. Werft" weer groote plannen. Winteravond en Wintermorgen. Nu i" het dan toch eindelijk weer eens winter geweest, een winter van karakter, een winter van ijs, maar vooral van sneeuw. Geen vier duiten sneeuw, zuinig bijeengeraapt, in de voorraadschuren der natuurnatte klammen vieze sneeuw die op straat een onsmakelijke brei maakt, waar geen rechtgeaarde jongen zijn handen in wil steken, maar bergen sneeuw zooals men ze vroeger maakte droge, losse, brave, eerlijke sneeuw. Sneeuw met weerstandsvermogen, sneeuw met karakter, sneeuw die den modder er onderhoudtsneeuw die geen water is sneeuw die de schoenen niet bemoddert en voor geen zonnestraal uit den weg gaatsolide sneeuw die het verkeer braaf dwars zit, het niet zelden de baas is sneeuw die tot sport ver lokt gezonde sneeuw die gezond maakt. In een woord Sneeuw. Zaterdagavond, toen de sneeuwstorm had uitgewoed en de lucht opgeklaard was, zijn wij eens Daar buiten gaan kijken. De volle maan stond, zuiver en groot, aan den waterhelderen zilver- blauwen hemel, die schitterde van het diamantvuur der sterren en zelfs de dikbesneeuwde weiden en akkers, uren- ver, in fantastische lichtschemering, Het was als in een sprookje. Maar wat't meeste trof was de stilte, de volstrekte stilte, >das grosze Schwei gen", de geluideloosheid van den polder, als in doodslaap verzonken. Nu geen heesch geluid van koelen als op zwoele zomeravonden, geen luimig gekwaak van kikkers, geen eenzaam hondengeblaf zelfs. Soms knapte het ijs in de sloten, teeken van de verborgen krachten der natuur, en als de wind opstak ruischte van de boomen een fijne ijsregen neer, met een geluid als werden glasschilfers omlaag geschud. Winte avond en Winternacht. Die heldere winternaeht werd gevolgd door een stralenden wintermo/gen. De groote wegen en de voerpaden, de grasperken en de weilanden, dat alles had de natuur gelijkgemaakt. De sneeuw storm had het menschenwerk uitgewischt zooals de groote zee bedaard iederen avond weer, haar door badgasten en dagjesmenschen doorwoelde strand ge- lijkstrijkt. Het was als gij wilt een sneeuwwoestijn, met als eenige af wisseling dc zware, bemoste stemmen der groote boomen, hier en daar door de speelsche vlokken van de mouche de beauté voorzien de eeuwig-groene coniferen, dragend op hunne breede armen dikke dotten sneeuw eu het bruine gewirwar van de heesters. Maar de menschen brachten leven in de woestenij. Wij hebben nog nooit van mijn leven zooveel blozende en opgewekte men schen bijeen gezien als Zondag. Wi spreken nu niet van de schaatsenrijders. Die bereden ijs dat niet waard was tot een schaatsenbaan te worden verheven: leelijk, goor sneeuwijs, wel dik maar ongezond, en zoo bros en poreus als borstplaat. Zij die op het land bleven hadden daarom het beste deel verkozen, hetzij zij zwoegden voor een der vele sleedjes, waarop hun eigen of andermans kroost, dan wel wandelden en keken. Want er was wat te zien ook 1 Er is wel geen mooier schouwspel dan het arren. Ziet de fijne paarden, dartel en haast behaagziek gaan in hun ongewonen tooi; op den kop de golvende bonte pluim van paardenhaarlangs de flanken het gestikte lederwerk met de dansende bellen en daaronder nog meer pluimen of staarten. Ziet ook de arrenslede, beschilderd met een gouden leeuwenkop Geen voertuig dat zulke zwierige lijnen vertoont en zóó, voor alles het oog wil bekoren. In den bak zitten de dames diep in het bont gedoken, ter weerszijden staan de heeren in lange, dikke jassen en op het achterbankje daar zit de koetsier die vroolijk de zweep laat knallen. Luistert goed naar de muziek van die kleine zilveren klokjes gij hoort uw ge- heele leven niets dat welluidender is en gebruikt uw oogen ter dege als eene atrenslede voorbij komt, iets mooiers kan de beste schilder u niet op het doek brengen. En vermaken zoo echt nationaal als dit, ze zijn er maar weinig. t Blijft een gramma van Waalwijk en de Langstraat heeft goed meegedaan, er is ter dege geprofiteetd van de ar-sport. Tientallen zag men soms, in bonte rij van kleuren, bij elkaar 't gaf des middags en des avonds een alleraardigst en gezellig gezicht en vertier in onze gemeente. 't Was dan ook een uitstekend idee van »Waalwijks Belang» om in dezen tijd van sneeuw en arren, een arren- wedstrijd te organiseeren, iets geheel nieuws in deze streek. Maandagavond werd eene vergadering gehouden, er bestond zeer veel animo, reglementen waren ontworpen, jury was benoemd reclame ontworpen, deelnemers waren er reeds talrijk, alles was na ééoe vergadering in ordebehalve het weer. 't Begon van stonde af aan te dooien, waardoor al die mooie plannen van tien tallen aren in wedstrijd om het hardst en om 't mooist in de Mr. v. Coothstraat ineens den bodem werden ingeslagen. En waar men hedenmiddag de rossi nanten met hunne prachtige arren blik semsnel moest zien voortglijden, overde prachtige sneeuwbaan die daar als rotsvast daar lag, gaat men thans na een dooi var. één nacht en één dag, als ware er van geea sneeuw en sneeuwsport in dit jaargetijde sprake geweest. goed nummer op 't pro- «Waalwijks Belang» mis schien in dit seizoen nog, anders in een volgend. Boekdrukkers. Gistermiddag had onder leiding van den vertrouwensman van den Bond van Boekdrukkerijen in Nederland, Mr. Veraartne 's Hage, eene vergadering te Tilburg plaats op de bovenzaal van het café «iTndustrie* van de Provinciale afdeeling. Van alle deelen der provincie waren leden en niet-leden opgekomen en een zestal drukkers traden nog als lid tot den Bond toe. Het bestuur der Provinciale afdeeling werd als volgt saamgesteld. A. Bijvoet (firma Bijvoet-Mutsaers) te Tilburg.J. van Lieshout (firma H. Berger Co.) te 's Bosch.A. Stokvis (firma M. F Pierre Co.) Eindhoven. Jan Tielen (Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen), terwijl nog een vacature blijft bestemd voor Breda. Nog werd overgegaan tot het stichten van districtsafdeelinger, in deze pro vincie vijf, n.l. Bergen-op-Zoom en om streken, Breda en omstreken, Tilburg en omstreken (waartoe Waalwijk be hoort), 's Bosch en omstreken en Eind hoven en omstreken. Alles zal worden in 't werk gesteld om alle drukkers te bewegen lid te wor den en dan een voor de geheele pro vincie geldend tarief van drukwerken te ontwerpen en in te voeren- De geheele bond telt op 't oogenblik pl.m. 460 leden. Ijs. De Maas is geheel bedekt met ijs zoodat de overvaart niet meer per stoom- poDt kan plaats hebben, waardoor het verkeer voor vervoermiddelen tusschen het Land van Heusden en Altena is verbroken. Politiezaken. De landlooper, die zooals wij in ons vorig no. meldden in arrest was gesteld wegens dronkenschap, bleef steeds bede lende in deze gemeente en wenschte die niet te verlaten niettegenstaande hij verschillende malen was aangemaand. Het geld verdronk hij, op sommige plaatsen kreeg hij kleeding welke hi dan in het logement aan collega's ver kocht. Zaterdag is hij door de politie aangehouden wegens bedelarij en daarna is hij overgebracht naar 's Bosch en ter beschikking der Justitie gesteld. Zaterdag middag door de gemeente politie aangehouden een man en vrouw die nog wat te vereffenen hadden met de Justitie, terwijl bleek dat bedoelde personen onder valsche namen reisden. Verkiezing Proi>. Staten. De Piotestantsche kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht* heeft beslo ten bij de a.s. verkiezing der Prov. Staten geen eigen candidaat te stellen en dus hare leden bij eventueele candidaten van anti-revolutionaire of liberale zijde geheel vrij te laten. Wij lezen in de N. Rott. Ct. HEUSDEN. Een aantal werklieden «heeft besloten bij de a s. verkiezing »voor een lid der Prov. Staten, een «werkman candidaat te stellen. «Genoemd wordt de heer J. Jansen «te Besoijen, vrijgestelde beambte van «den Ned. R. K. Lederbewerkers- «bond. Hoewel wij moeten erkennen dat de Nieuwe Rotterdammer steeds goed wordt ingelicht in zaken den R. K. Le- derbewerkersbond betreffende, getuige het laatste verslag der jaarvergadering dat dit liberale blad alleen Maandags avonds had, beschouwen wij 't boven staande meer als een proefballetje, en laatste gedeelte nemen we maar als een «grap*. Geslaagd. De heer A. Mulders, alhier, slaagde deze week te 's Bosch voor onder-offi cier der Infanterie. Invoer van hooi in Engeland. De Heeren Oerlemans Zonen, Fouragehandelaren te Vrijhoeven-Cappel, ontvingen 5 Februari een officieel schrij ven van den President van het Depar tement van Landbouw en Visscherijen te London, hetgeen vertaald, luidt «Het volgende is een copie van een «brief geadresseerd door den President «van ons Departement aan den Wel- «edelen Heer Laurence Hardy. (Lid v/h- Parlement)* Departement van Laodb. Visscherijen, 4, Whittehall Place, Londen S. W. 2 Februari 1912. Den Weledelen Heer Laurence Hardy M. P. Alhier. Weledele Heer Hardy, Ued behoeft geen waarde te hechten aan de geruchten die in de pers de ronde doen, dat namelijk ons Departe ment van plan zou zijn den invoer van Hooi en Stroo onder zekere beperkingen toe te laten. Eenige daartoe strekkende voorstellen hebben mij wel bereikt, doch met het oog op het heerschen van mond- en klauwzeer op het vasteland is het mij onmogelijk op die voorstellen in te gaan Het ligt geenszins in mijne bedoeling mij bloot te stellen aan het gevaar eene ziekte, die af te wenden is, hier binnen te halen. Hoogachtend, Voetbalver. Waalwijk Vooruit. Door het sneeuw en ijsvermaak ging Zondag j.l. de wedstrijd W. V.-Eind- hoven niet door. Voor a.s. Zondag staat een zeer mooie wedstrijd op het programma Anthony (Oss) zal alsdan haar eerste competitiewedstrijd te Waalwijk spelen. DRUNEN. Donderdagavond had alhier de algemeene vergadering plaats van dc Afd. Drunen van den N. C. Boerenbond. Na opening door den Voorzitter, den EdelAbaren Heer Burgemeester en voor lezing van de notulen der vorige verga dering bracht de secretaris verslag uit van den toestand en de verrichtingen van de Afd. over het jlar 1911 als volgt Geachte vergadering. Het is mij we derom eene aangename taak U verslag te doen van hetgeen er in het afgeloopen jaar in onzen Bond is omgegaan Aangenaam is mij die taak omdat ik kan wijzen op steeds toenemenden groei en bloei. Bij den aanvang van het jaar bedroeg het ledental 296; op 31 Dec. was het geklommen tot 311, zoodat het met 15 is vermeerderd. Een voor onzen Bond gewichtig werk namenhjk het bou wen van een pakhuis voc kelen en hulpmeststoffen. de aan de beurt van aftreding zijnde Bestuursleden de Heeren C. P. v. Huiten voorzitter en Fr. v. Drunen bij accla matie herkozen. In diezelfde vergadering werd bekend gemaakt dat op 24 Jan. door den Heer Bonants, Directeur v. d. Ongevallen Verzekering van den N. C. B. eene lezing zou worden gehouden over dit onderwerp en tevens het verzoek tot de leden gericht om deze lezing zooveel mogelijk bij te wonen. De opkomst was dan ook op den bepaalden dag talrijk te noemen Met het aanmelden voor het lidmaatschap voor genoemde verzekering had echter het tegenovergestelde plaats. Wel gaven zich enkele leden op, meer speciaal voor de dienstboden verzeke ring, doch hun aantal was te gering om voor onze afdeeling een dergelijke ver zekering op te richten. De twee eerste Bestuursvergaderingen waren hoofdzake lijk gewijd aan de bespreking tot op richting eener ongevallen en dienstboden verzekering. In de andere Bestuursver gaderingen werd in hoofdzaak gehandeld over het Magazijn en alles wat hiermede ia verband staat, ook werd in eene dier vergaderingen besloten dat onze Afd zou toetreden tot de in d *n loop van het jaar 1911 opgerichte Handelsver- eeniging van den B. B., welke vereeni- ging als No. 1 op haar werk program had staan, de Invoering van een gelijk vormige boekhouding voor alle aange sloten Afdeellngen. Door het bestuur werd dan ook besloten deze Boekhou ding aan het pakhuis alhier in te voeren. Omtrent de instellingen van onzen Boerenbond kan ik U het volgende mede- deelen Door de commissie van aankoop voor het magazijn werden in 1911 aan gekocht de volgende voederartikelen en meststoffen. 36160 KG. Erwten 11000 Zachte Lijnkoek 11500 Americ. lijnkoeken Merk s. k. 3000 Americ. lijnmeel 4000 Raapkoek 1250 Grondnotenkoek 250 Zachte Soyakoek 1500 Homes soyakoek 500 Soyameel 6450 Bloem 2500 Blesmeel 140 Lijnzaad 10075 Gerst 8800 Tarwe 2200 Haver 800 Boonen (Inlandsche) 750 Rogge 2000 Voergort 1950 Gemengd kippenvoer 2920 Bollekaf 48 Roode star pootaard- appelen 20 Voederbietenzaad Totaal 10178,13 KG. voor de som van f 10174,27. Meststoften. 124000 KG. Kalniet Thomasphosphaat le soort kluitkalk Superphosphaat Chilisalpeter Patentkali KG Hulpmeststoffen voor voederarti- werd ia de 121000 65000 39000 9000 6000 Totaal 364000 voor f 784657. Bij de onderlinge Brandassurantie van den N. C. B. was op 31 Dec. 1911 in onze afdeeling aan gebouwen en in boedels verzekerd voor een bedrag van p.m. f 400,000. Nieuwe verzekeringen zijn in den loop van het jaar 71 gesloten Aan premie is over het jaar 1911 ontvangen f 1065,78*. Aan schadevergoeding moest worden uitbetaa'd voor den plaats gehad heb benden brand in Elshont f 3493,11. Aan het einde van mijn verslag ge komen sluit ik met den wensch dat onzen Boerenbond met al zijne onder afdee llngen, door Gods zegen en onder voor lichting van den ZeerEerw. Adviseur en de leiding van den EdelAchtbaren Voor zitter moge blijven toenemen in groei en bloei, tot geluk der leden en tot wel zijn van den Boerenbond. Een luid hand geklap bewees dat de leden tevreden waren over het gegeven verslag. Verder werd in de vergadering besloten twee halve dagen van de week in het pakhuis gelegenheid tot inkoopen te geven en werd M. v Halder, secretaris v. d. B. B. aangesteld tot magazijnmeester. Verder werd voorgelezen een, ingekomen schrij ven van den Dranksverbond St. Jan, waarin deze verzocht, om door den Boerenbond, als grootste belangheb bende partij tot afschaffing te geraken der wijn- en bierkaartjes bij gelegenheid verkoopingen. Een motie in dien A Wm Vera van 9 Sept. 1910 besloten, van verkoopingen. ti.en moi eina.cn met inbegrip van geest --^doo^de^erga^rlng^nge: Genoemd gebouw met inbegrip Bouwterrein en verdere b.jkomendekoa ten heeft gekost de som van f3183 54. Dat voor onze afdeeling een dergelijk gebouw noodig was blijkt m.jn inziens wel uit het feit, dat ofschoon het Be- stuur van meening was, dat genoeg werd gebouwd, de besch ^rc ruimte voor berging van hulpmeststotien nu reeds veel te klein is, waarom aan ook door het bestuur is besloten een bijbouw aan het pakhuis te laten maken voor berging van genoemde meststoften. In het afgeloopen jaar werd slechts 1 algemeene en werden 5 Bestuursverga- nomen. ue geesienjKc auviscui, den Z.Eerw. Heer Deken sprak een woord van dank en aansporing, waarna de Voor zitter met den gebrulkelijken groet de vergadering sloot. De verslagen van de onderafdeelingen «De paardenverzekering", «De Boter- fabriek" en «de Leenbank" zijn door den verslaggever uit bovenstaand verslag weggelaten, om reden deze onderafdee lingen ieder eene algemeene vergadering houden en dan een meer uitgebreid verslag kan gegeven worden. Bestond hier in Drunen sind eenige jaren eene vereeniging van geitenhou- deringen gehouden. In de Algem. Verg. welke op 17 Januari plaats had, werden ders, die jammer genoeg te weinig mede werking en steun vond, thans vernemen wij dat door het ijverig bestuur der be staande vereeniging en de medewerking van eenige invloedrijke personen, zal getracht worden met wijziging en ver betering van reglement eene nieuwe vereeniging op te richten. Hel aantal kinderen, die in den loop van dit jaar den leeftijd van 713 bereikt hebben of zullen volbrengen, op de leer- plichtlijat ingeschreven, bedraagt 419. Zondagavond vierde de Meisjescon gregatie het 50ste verjaarfeest van den Z.Eerw. Heer Directeur Deken Selten. De zangeressen zongen hnn schoonste liederen, de heerlijkste wenschen werden geaiteen prachtig geschenk aangeboden. Ten slotte werd opgevoerd *De Heinelschc Altaarwacnt" Zeg- en zangspel woorden van Kap. Smulders, muziek van Prof. Hansen, Van het b-giu tot het einde kwam het hemehche door Dichter en componist in dit schoone wtrk gelegd tot z\jn volste recht, 'erwijl de prachtige Bengoalsche verlichting bij het slotkoor bet enthousiasme ten toppunt voer den. Moge de wensch van den Z.Eerw. Heer Deken, om dit spel nog meermalen op te voeren, in vervulling gaan. Daar reeds 120 stuks vee voor de gemeenteweide zijn aangegeven en nu de gelegenheid voor niet ingezetenen ook is opengesteld zullen deze zich moeten haasten willen zij hun vee in de weide der gemeente Drunen gedurende den weitijd laten grazen. Meer dan 150 stuks vee worden niet aan genomen. s BOSCH. In de Zaterdagavond gehouden gemeenteraadszitting kwam het voorstel van Burgem. en Weth. ter tafel om den heer J. Dony, directeur der Kon. School voor Nuttige en Beeldende Kunsten, te benoemen tot directeur der nieuw op te richten Mid delbare Teohnische School, uist ingang »au 1 October 1913 en tegen een jaarlijksche belooning van f 5000. De Raad kon zich niet met dit. voorstel vereeaigen, Mr. W. M. v. Lanschot, voor zitter der voorbereidende commissie der M. T. School, die de candidatuur van den heer Dony steunde, vond het te betreuren, d«t de Raad zoo weinig vertrouwen in deze commissie stelt. Aangenomen werd ten slotte de volgende motie *De Raad van oordeel, dat een oproep vau sollicitanten de benoeming van een di recteur van het comphx der ontworpen vakscholen aan verdere plannen moet vooraf gaan, gaat over tot de orde van den dag." BESOIJEN. Ter aanvulling van onabeiicht in het No. van Zaterdag j 1. waarin wij de benoeming meldden van den heer J. J. L. Verwiel tot Ambtenaar ter Secretari te Enschedé deelen wij op verzoek van den heer J. P. J. Hendrikx, Gemeente-secretaris alhier mede, dat de benoemde de cursns heeft gevolgd van Mr. Lanrillurd te 's Gra- veuhagp. Gedur ude de afgeloopen maand heb ben zich in deze gemeente 14 jongelingen aangegeven ter inschrijving voor de nationale militie, lichting 1913. LOONSCHENDIJK. Zaterdag ont ving de Kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente van Loonschen Dijk het be richt, dat Ds. Dekking van Monster voor het beroep naar hier bedankte Maandagnacht heeft de heer P. alhier ongewenscht bezoek aan zijn kip penhok gehad. Van het buitenhok werd een plank gebroken, maar de toegang tot het nachthok was zoo goed voorzien dal die aan alle geweld weerstand bleef bieden. Een waarschuwing voor heeren kippenhouders om hun nachthokken ter dege te sluiten 1 CAPELLE. Zondag 4 Februari ver gaderde alhier, de afd. «Langstraat* van den Bond van Ned. Onderwijzers. De voorzitter opende de vergadeiiog daarna werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Te constateeren was, dat het leden tal dit jaar op de zelfde hoogte was ge bleven. 't Referendum werd met alge meene stemmen aangenomen. Bij de vervolgens gehouden verkiezing van bestuursleden en andere functies werden dezelfde personen gekozen. Het Bestuur voor het jaar 1912 zal bestaan uit de heeren Voorzitter: J. H. Busch, Geeitruiden- berg. Secretaris F. Mabefis. Capelle. Penningmeester A. J. Fooij. Baardwijk. De verdere tijd werd besteed aan 't bespreken van de voorbereidende maat regelen voor de aanstaande M. O. F» uitvoering, waarna de voorzitter de ver gadering sloot. Rectificatie: De heerJ. Kommers heeft niet eenvoudig zijn diploma voor hoefbeslag gehaald, doch is geslaagd voor de bevoegdheid van onderwijzer in het praktisch hoefbeslag, op het daartoe gehouden examen aan de Rijksveerart- senijschool te Utrecht. WASPIK. In de vergadering der drank- bestrijdersvereeniging St. Bartholomeus alhier gehouden Zondag 1.1., werden de aftredende leden van 't bestuur bij acla- matle herkozen. Zondag j.l. gaf de handboogschut terij Unanlmitas, gevestigd bij den heer Schroot op 't Vaartje alhier eene uit voering voor de heeren en Maandag voor 9e Echo Tin het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5