Nummer 13. Zondag 11 Februari 1912. 35 Jaargang Tweede Blad. Correspondentie. Gemengd Nieuws. Buitenland, Frankrijk. Duitschland. Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Beleefd verzoek, Frankrijk en Spanje. Het sPetit Journal* kondigt een sa menkomst te Biarritz aan van president Fallières en koning Alfons van Spanje, tegen einde Juli of begin Augustus, Natuurlijk zal die samenkomst slechts dan plaats hebben als Frankrijk en Spanje vóór dien tijd tot een overeen komst kan komen betreffende Marokko. De onderhandelingen daartoe schijnen echter niet al te best te vlotten. Diefstal van diplomatieke stukken. Volgens bericht in Duitsche bladen is den koerier van het Duitsche ge zantschap te Rome in een sneltrein van de St. Gothardbaan een portefeuille met zeer gewichtige diplomatieke stukken ontstolen. Men geloofr, dat de diefstal plaats had gedurende een oponthoud van den trein op het station Göschenen. De koerier ontdekte althaus daar voor het eerst het verlies van zijn portefeuille. Dadelijk verwittigde de koerier de treinbeambten, die den geheelen trein doorzochten en alle reizigers in verhoor namen. Van de portefeuille echter geen spoor- De trein had intusschen een vertra ging van 25 minuten. Het bureau van den Rijksdag. BERLIJN, 9 Febr, Spahn (centrum) is met 196 van de 384 stemmen tot voorzitter van den rijksdag gekozen. Bebel (soc. dem) kreeg er 175. On geldig waren 13 stemmen. BERLIJN, 9 Febr. Scheideman (soc - dem.) is met 188 van de 386 stemmen tot eersten oudervoorzitter gekozen en heeft de benoeming aangenomen Dietrich had er 174, Paasche 3; on geldig waren 91 stemmen- BERLIJN, 9 Febr. Paasche (nat-lib) is met 274 van de 385 stemmen tot 2e ondervoorzitter gekozen. Minister Haldane te Berlijn LONDEN, 9 Febr. Reuter verneemt, dat de Engelsche regeering voor Hal- dane's vertrek Frankrijk en Rusland ambtelijk heeft medegedeeld, dat de minister van oorlog een particulier be zoek aan Duitschland ging brengen, doch dat de beide mogendheden op de hoogte zouden worden gehouden, indien politieke kwesties te Berlijn zouden worden besproken. BERLIJN, 9 Febr. De Parijsche cor respondent van de Vossische Zeitung deelt mede- De loocheningen van lord Haldane, dat zijn bezoek in Berlijn po litieke doeleinden heeft, heeft het En gelsche kabinet niet verhinderd om de Fransche regeering een vertrouwelijke mededeeling over de reis naar Berlijn van den minister van oorlog te doen toekomen. Ik meen te weten, dat Woensdag de Engelsche gezant alhier Pioncaré over de reis van lord Haldane gesproken heeft en in algemeene be woordingen heeft gezegd, dat het te doen was om de onloochenbaar tusschen Duitschland en Engeland heerschende spanning uit den weg te ruimen. Vol gens mijn zegsman heeft Pioncaré ge antwoord, dat Frankrijk zich als een vredelievende mogendheid overeen ver betering van de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland slechts ver heugen kon. voor het priesterschap volgde hij den gewonen weg der seminaries, waar hij tot de beste studenten gerekend werd. Na zijn priesterwijding op 22 Mei 18691wcrd hij eerst kapelaan te Drunen op 14 Oct. 1870vervolgens rector van het Theresianenklooster te 's Bosch op 6 Aug. 1877, en 4 Dec. 1877 prefect van het klein-seminarie van St Michiels- Gestel. Op 5 Sept. 1882 werd hij be noemd tot secretaris van het bisdom. Daarna was hij sinds 29 Sept 1890 pastoor der St. Antoniusparochie (Kor- vel) te Tilburg. 24 Juni 1892 werd hij verheven tot plebaan der kathedraal St. Jan. 21 Augustus van hetzelfde jaar werd hij kanunnik van het kathedraal kapittel Op 29 Mei 1892 werd Mgr. aange steld als deken onzer stad. In de twintig jaar lange pastorale bediening wist de deken de genegenheid van alle Bos schenaren te verwerven. Hij heeft veel gedaan voor het ziele-welzijn zijner parochianen en droeg veel bij tot herstel der aan zijn zorgen toevertrouwde kathe drale kerk. Vooral schonk hij zijo aan dacht aan het bijzonder onderwijs. Het kapittel van St. Jan. bij Mgr. van de Ven. Eergisteren werden na de vergadering van het kapittel van St. Jan de hoogeerw. kanunniken ontvangen aan het ziekbed van Z D. H. den Bisschop. Niettegen staande zijn zwakte hield Mgr. nog een krachtige en hartelijke toespraak tot zijn kapittel. Hij sprak van de zware be proeving, die de goede God hem over zond in deze ziekte, maar drukte tevens de hoop uit nu te kunnen bewijzen, dat hij steeds in alle oprechtheid had ge beden>Heer, uw H. Wil geschiede op arde zooals in den Hemel.* Op diep roerende wijze betuigde hij zijn dank voor den ondervonden steun en voelde zich gedrongen voor de toe komst de belangen van zijn dierbaar bisdom aan het kapittel aan te bevelen. Ofschoon vermoeid van het spreken wilde hij toch nog zijne handen opheffen om zijn bisschoppelijken zegen te geven aan de aanwezigen en, gelijk hij er be wogen bijvoegdeaan al zijne Diocesa- nen. (»Hulsgezin.«) ZeerEerw. Pater v. d. Plagen f. Dinsdag is te Rotterdam overleden den ZeerEerw. pater v. d- Hagen. Pater v. d. Hagen werd geboren 19 April 1847 te Lith (N.Br.) na zijne kleine studie aan het Seminarie te St. Michiels- Gestel en de groote studies aan het seminarie te Haaren te hebben voltooid werd pater v. d. Hagen in 1873 priester gewijd. Daarna was hij eerst kapelaan te Waalwijk, waar zijn arbeid zoo de aandacht van zijne overheid op hem vestigde, dat hij al spoedig die plaats verwisselde met het groote Tilburg. Lang bleef hij echter in deze functie niet werkzaam, want al spoedig, in 1878, trad hij iü de Sociëteit van Jezus. Na volbracht noviciaat te Mariëndaal, her haalde pater v. d. Hagen zijne studies aldaar en in Maastricht, waarna hij, na het gebruikelijke derde proefjaar, tot kapelaan der parochie van de H. Theresia te 's-Gravenhage werd benoemd. In 1894 werd hij vervolgens tot pastoor dier zelfde parochie benoemd, in welke hoe danigheid pater v. d. Hagen zooals reeds gemeld, vele jaren aan het zieleheil heeft gearbeid. Eerst in 1909 werd pater v. d. Hagen overgeplaatst naar de parochie van den H. Ignatius te Rotterdam. Uitmuntend door zijn grooten ijver voor de armen en de kinderen, werd hij door iedereen bemind. in Kaatsheuvel, waar R. Hollants nog die van al te persoonlijken aard is, en werk kan bekomen? jmet het algemeen belang nog minder JlHoe is zijn vertrek geweest, daar waar te maken heeft, als hoe 't zit met har hij eenmaal werkzaam was? jmonie Apollo* enz. Van welke vereeniglngen is hij reeds Red. geen lid geweest Hoe was zijn afscheid van die ver- eenigingen Hoe zit het met de Koninklijke Har monie Apollo Een eerlijk antwoord op deze vragen zal uitwijzen, hoe zijne manieren* bij groot en klein in Kaatsheuvel bekend staan Mgr. H. A. Bromvers f. Na een ziekte van slechts eenige dagen is Woensdagavond om 6 uur overleden Mgr. Henricus Alphonsus Brouwers, deken der stad 's Hertogenbosch, kanun nik en plebaan, geheim kamerheer van van Z. H. den Paus, provisor in spiri- tualibus van het bisschoppelijk klein seminarie te St. Michiels-Gestel, officier in de orde van Oranje Nassau. Het sterven begon Woensdag om streeks 2 uur. Verschillende geestelijken der stad alsmede de familieleden waren aan het sterfbed vereenigd. Om 6 uur stierf Mgr. kalm en gelaten. Mgr. B. A. Brouwers werd 1 Januari 1843 te Tilburg geboren. Bij zijn studie (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur Beleefd vragen wij eene plaatsruimte in uw veel gelezen blad voor het vol gende Den stellers van het stuk geteekend door »Rudolf Hollants*, voorkomend in uw nummer van Zondag 1.1. zouden wij willen vrageD, of zij meenen te kunnen slagen in datgene, waarvan de dichter spreekt ■»le maken hecht en recht, Wat krom en teer is Aan Rudolf Hollants, die op >onze manieren* iets aan wil merken, vragen wij hoe zijne manieren* wel zijn Om zijne manieren te schetsen behoeft hij slechts te antwoorden op de volgende vragen. Hoeveel schoenfabrikanten zijn er nog J. F. KaatsheuvelVoor de zooveelste maal zij herhaald, dat geen ingezonden stukken worden opgenomen, waarvan ons de inzender niet bekend is. Thans zullen oudergeteekenden eene zakelijke weerlegging geven van datgene, wat R Hollants valschelijk beweert. Nog op heden is de bépaling van kracht, dat hij, die om het lidmaatschap en om het werken in het belaug der organisatie ontslagen wordt, eene ver goeding ontvangt, voor de schade, daaruit voortvloeiend. Deze bepaling geldt niet voor iemand, die door zijn brutaal en luidruchtig op treden tegen de patroons, zoowel tn de fabriek, als op straat en in de kroeg, zijn ontslag en zijne werkloosheid in de hand werkt. Deze bepaling geldt echter niet voor iemand, die zich tegelijkertijd bij twee werkgevers gaal verhuren Ware R Hollants in 't werk gegaan bij den zeer rechtschapen werkgever, jij wien hij zich het eerst verhuurd had, wat zijn maatschappelijke plicht was) en die er nooit een winkel op nage houden heeft, dan zouden zijne twee dochters, die bij dien werkgever in 't werk waren, niet ontslagen zijn en werk loos geworden. Om zoodanige in de hand gewerkte werkloosheid te steunen, betalen de leden onzer vereeniging geen 5 cent extra contributie I Daarvoor bedanken zij har telijk. Het is daarom niet te verwonderen, dat de Eerw- Adviseur aan R. Hollants, die maar steeds schermde met de woor den »dat hij vervolgd werd, omdat hij Dij de vakvereeniging was*, den raad gaf, dan maar voor de vakvereeniging te bedanken. Een goed verstaander heeft maar een ïalf woord ncodig 1 Het is eene totaal onware voorstelling, dat hel bestuur der vakvereeniging R. Hollants ooit aangezocht heeft om in den winkelstrijd als »aanstichler< of ophitser* dienst te doen. Degene, die indertijd de fabrieksver- gadering hebben meegemaakt, kunnen zonder uitzondering getuigen, dat R. Hol lants veel te luidruchtig en loslippig was op die vergaderingen en niet alleen onder het personeel, waar hij destijds werkzaam was, maar onder alle georga niseerde arbeiders zich als »de held in den strijd tegen de gedwongen winkel nering* wilde opwerpen. Op die vergadering beweerde o. a R. Hollants dat hij niet bang was van zijn patroon en hem desnoods in de fabriek bij den kraag durfde grijpen. Herinnert R. Hollants zich niet meer, hoe hij in tegenwoordigheid van het bestuurslid C. Steenbergen aan den voor zitter C. Roestenberg zeide, bij een zeke ren patroon den boel te zullen gaan stuk slaan Hoe de voorzitter hem toen ern stig daarover berispt heeft, waarop R. Hollants antwoordde»In ieder geval stuur ik hem dan een brief op zijo dak, waarvan hij zal opfrlsschen*. R. Hollants bekent zelf »het slacht offer te zijn geworden van zijn lidmaat schap der vakvereeniging* Maar waarom vroeg hij dan voor zijn eigen persoon geen schadevergoeding Omdat hij er van overtuigd was, dat op hem toepasselijk was het woord van Uilenspiegel: >Ik word door niemand geholpenmaar ik, Dolf, heb het er naar gemaakt 1* En zou het bestuur dus wel zijne on- vereenigde dochters moeten steunen Dat zou toch onverantwoordelijk zijn geweest. Een en ander zal wel voldoende zijn, om de lezers van dit blad een anderen kijk op de zaken te geven. Ondergeteekenden blijven bij hunne verklaring, dat hun nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen, dat het bestuur in alles correct heeft gehandeld. De commissie van onderzoek, CHARLES HOLLANTS HENDRIKUS KOPS. PIETER BREKELMANS. Nogmaals verzoeken wij 't publiek beleefd doch diingend boodschappen, betalingen en bestellingen van druk werken enz., berichten, advertenties en abonnementen voor „De Echo het Zuiden" te doen bezorgen ten Kantore der Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Ingang Dam en niet in den winkel der firma Wed. Tielen. Vertragingen, vergissingen enz. zijn hiervan 't gevolg. Men gelieve ook s.v.p. op het juiste adres te letten. De Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen omvat de boekdrukkerij met de uitgaven, boekbinderij, bureau voor advertenties en abonnementen. De firma Wed. Tielen de boekhandel, galanterien enz, Het kantoor is geopend van 8—12 en van 1A/97 uur. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Een dure les. Door eenige postduivenhouders uit Wij hebben hier een vraag geschrapt, Grave was wegens het op het veld dood schieten vau postduiven eene aanklacht ingediend tegen N. G. te Grave- Deze zaak kwam voor bij de rechtbank te 's Hertogenbosch op Dinsdag 15 Janu ari. Gehoord als getuigen waren een 10- tal liefhebbers uit Grave, wier duiven waren geschoten of die gezien hadden dat N. G. had geschoten op postduiven en de dieren had opgeraapt en mede genomen. Als deskundigen waren gedagvaard, de heer D. C. Nouwens uit Den Bosch als postduivenhouder en v. d. Mortel en Staelenberg, als jagers. De heer Nouwens verklaarde, waaraan postduiven te herkennen waren en gaf eenigszins de waarde aan, vertelde on dermeer, dat er bijzondere exemplaren voorkomen van meer dan f 1000. Geen der rechters scheen te weten, dat postduiven zulk een waarde konden verkrijgen en waren van meening, dat de prijs eener postduif f 1.niet te boven ging. De president der rechtbank verklaarde dan ook, dat in het vervolg rekening gehouden zal worden met de groote waarde van postduiven, als meer ge- villen als dit zullen voorkomen. De heeren van de Mortel en Staelen- berg verklaarden, dat zij zeer goedta-rme duiven van wilde kunnen onderscheiden zóówel op het veld zittende als in de lucht vliegende. Ook kunnen wilde duiven niet gena derd worden op minder dan 10 pas af stand, postduiven echter tamelijk nabij Beklaagde kon niets te zijner veront- séhuldiging inbrengen, dan dat hij niet wist, dat het postduiven waren, en hij van meening was, dat hij op wilde duiven schoot. De verklaringen van de getuigen uit Grave waren echter van dien aard, dat hem bewezen kon worden, dat hij zeer goed wist, op postduiven te schieten- Hij was door belanghebbenden reeds herhaaldelijk gewaarschuwd, dat er aan gifte van gedaan zou worden, wanneer hij niet ophield postduiven te schieten De eisch luidde f 60.boete of 60 dagen gevangenisstraf- Dinsdag 23 Januari is N. G door de rechtbank veroordeeld tot 100,boete of 60 dagen gevangenisstraf. Een mooie waarschuwing voor anderen die er plezier in hebben postduiven te schieten. Tragisch ongeluk. Een bruiloftsgezelschap begaf zich in een boerenwagen naar de kerk in Ezlan zen (provincie Posen, Duitschland) toen de wagen bij een splitsing van den weg tegen een steenen paal aanbotste. De Inzittenden werden allen een eind ver weggeslingerd vier personen, waar onder het bruidspaar, werden op slag gedood, de anderen bekwamen arm- en beenbreuken. Alleen de koetsier, die door dron kenschap de schuld was van het onge luk, bleef ongedeerd. Ongelukken. In het Korte Rozendaal te Utrecht kreeg eergistermiddag een U/s jarig kindje een kan kokende melk over het lichaam. Met ernstige brandwonden aan gezicht, armen en onderlijf werd het kind naar de rijksklinieken vervoerd. In de Assendelftstraat te 's Gra- venhage hee't gistermiddag een ernstig ongeluk plaats gegrepen. De heer P. in genoemde straat wandelende, schrikte voor een paard en wagen en daarvoor willende uitwijken, werd hij door een aankomend tramrijtuig omvergeduwd, ten gevolge waardoor hij onder een sleeperswagen kwam te vallen en door dit voertuig over het hoofd werd g« re den. In hoogst ernstigen toestand werd hij opgenomen en naar het Gemeente ziekenhuis overgebracht Een dienstbode te Zierikzee, die enkele weken gelede", ernstige brand wonden bekwam, doordat haar kleeien in aanraking k vamen met de kachel, is na een vrceselijk lijden in het zieken huis te Noordgouwe overleden. Een 21-jarig persoon, te Hulst, is door het ijs gezakt en verdronken. Dinsdagmiddag had tAlmeD (Geld), de landbouwer A. Braakman het ongeluk van den hooizolder te vallen zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij 'savonds overleden. TramongelukTe CoultersviUe, in den Amerlkaauschen staat Ohio, is een tramwagen van een 200 voet hoogeu dijk gevalleu. Van de passagiers wet- den er 5 gedood, de overige kwamen met lichte verwondingen vrij. Treinroof in Amerika. Gemaskerde roovers hebben Woensdagochtend een rein van den Rock Islandspoorweg tot stilstaan gebracht en de geldkist open doen springen. Het buitgemaakt geld wordt geschat op meer dan 60.000 dollar. Overstroomingen in Spanje. Door den hcvlgen en voortdurenden regen is de Taag zoo sterk gezwollen, als men nog nimmer heeft waargenomen Verscheidene dorpen zijn overstroomd, van het ver keer afgesloten en hebben gebrek aan levensmiddelen. Te Santarem staat het wa er in sommige straten tot aan de eerste verdieping der huizen. De muur van het kerkhof is ingestort en de graven zijn verwoest. Doodskisten, beenderen en lijken drijven overal rond. Te Sueca Is een huis ingestort, waarbij een man gedood werd. Een andere werd ernstig gekwetst. Wegens de hevige regens is de koninklijke trein tegengehouden te Palan- quines. Men hoopt, dat hij dezen morgen de reis zou kunnen voortzetten. Op de kusten woeden hevige stormen. Te Cadix bedreigt de woedende zee de stad. Schipbreuken worden gemeld en verscheidene lijken werden op de kust geworpen. Andere rivieren stroomen over. Men schat de schade, alleen aan de banen veroorzaakt, op 12 millioen gulden. Te San Lucar heeft een groote menigte visschers, die in ellende verkeerden door dat zij wegens aanhoudende stormen niet konden uitzeilen, een bakkerij geplunderd en zich van 2 wagens met brood meester gemaakt. Van de plunderaars zijn er 3 gevangen genomen. Aangehouden. Vier losse bouwvakar beiders, W. v. N. uit Woensel Th. S. uit Hapert, L. V. uit Stratum en T. v. L. uit Eindhoven, die thans in Duitsch land werken, zijn, naar aan het Huisgez. wordt gemeld, eenige dagen geleden in arreslgesteld te Rcichhoit bij Dusseldorp, in verband met een aldaar gepleegden moord op Zaterdag 2/ Januari j.l. De gene zou noch 14 uren geleefd hebben. In verband met denzelfden moord is te Eindhoven aangehouden M v. d. B. uit Woensel. Twee v lie gets gedood. Twee vliegers van de vliegschool uit Sebastopol. Jonisch en Leon, zijn met een Farman-tweedekker naar beneden gestort. Op den val volgde een benzine- ontploffieg, het vernielde toestel vloog in brand en de beide vliegers, die doo- delijk gewond waren, kwamen in de vlammen om. van het

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5