Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Uitvoeringen. NUMMER 11. ZONDAG 11 FEBRUARI 1912. 35e JAARGANG. Vergadeiing der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk op Donderdag 8 Februari 1912, des avonds ten Ta uur. Tegenwoordig alle leden en de secre taris. De voorzitter de heer J. B. Timmer mans Wzn opent de vergadering en brengt eerst aan de orde de navolgende werkzaamheden van huishoudelijken aard. lo. Onderzoek der geloofsbrieven van het lid P. van Loon Gz. gekozen 11 Januari 1912. 2o. Installatie der heeren P. van Loon Gz. en B. J H. C. Timmermans, deze laatste gekozen 22 November 1911. 3o. Verkiezing van een ondervoorzitter. Gekozen de heer van Loon, die de benoeming onder dankbetuiging voor 't in hem gesteld vertrouwen aanneemt. Nadat de geloofsbrieven goedgekeurd, de benoemde leden geinstalleerd zijn en de heer van Loon tot vice-president voor 1912 is herkozen, zelde de voor zitter het volgende: Ik feliciteer de hee ren ook namens de Kamer met hunne verkiezing en de;i heer van Loon boven dien met zijne herbenoeming tot p 1 v. voorzitter. Wij betreuren intusscheu het besluit van den heer Rubbens, dat hij voor het lidmaatschap bedankt heeft. Mij was een onzer ijverigste leden en medewerkers, waarom wij zijne adviezen steeds op lioogen prijs stelden. Hij was ons reeds eenige jaren vóór zijn intrede iu de kamer van dienst door het ver strekken van goed gestiliseerde verslagen omtrent den tak van handel en industrie waarin hij zich beweegt. Daarentegen hebben wij het nieuw lid den heer Timmermans welkom te heeten, een jonge man, die in zijne uitgebreide fabriekszaak en als Raadslid blijken ven energie en werklust heeft gegeven Nu de Kamer en haar bureau weer voltallig zijn, gevoel ik me gedrongen een woord van dank te brengen voor het vertrouwen dat u voortdurend in ons stelt. Ik uit den wensch dat we ook in 't vervolg op uwen steun en mede werking zu'len kunnen rekenen. Moge het ons gegeven zijn dat wij bij 't einde van dit jaar op gunstige resultaten omtrent den handel, de nijver heid en den landbouw dezer schocne Gemeente en hare omgeviug zullen kunnen wijzen Niet onverdeeld gunstig zijn de uit komsten over het afgeloopen jaar. Ter wijl eenige schoenfabrikanten en hande laars in fournituren door hunnen export- handel en eenige leerfabrikanten o. a. wellicht tengevolge van een verbeterd en versneld looisysteem geen reden tot klagen hebben, is de algeraeene toestand dezer hoofdtakken ODzer industrie toch Diet rooskleurig. Er wordt veel geklaagd over geringe verdiensten en slechte be talingen der afnemers desniettemin von den bekwame arbeiders het heele jaar door volop werk tegen goed loon. De vooruitzichten voor het ingetreden jaar zijn meer hoopvol. In den landbouw en de veeteelt, het behoeft nauwelijks gezegd, ondervond men, wegens de buitengewone droogte in den afgeloopen zomer en tengevolge van het mond- en klauwzeer, waardoor de Langstraat en het Land vau Heusden en Altena zoo zeer geteisterd werd, groote teleurstelling en enorme schade. Op ander gebied, wij memoreeren het met genoegen, is groote vooruitgang waar te nemen. Het Rijks- Post- en Telegraaf Kantoor geeft aanmerkelijk hoogere cijters in vergelijking met vorige jaren, evenzoo op de Staatsspoorweg, baanvak 's Bosch, Waalwijk, Zwaluwe en der tramlijnen van de Hollandsche Buurt- 6poorweglijnen Tilburg, Waalwijk, Heus den, 's Bosch. De scheepvaart, dus ook de opbrengst der haven en kadegelden en de bewe ging °P de week- en jaarmarkten sijn over 't geheel, maar niet noemens waardig, vooruitgegaan. Daarentegen zijn •de uitkomsten der Gemeentelijke Gas fabriek in alle opzichten zeerbevredigend. Op een en ander, komen we in het jaarverslag meer uitgebreid terug. In de Mr. van Coothstraat, de Groote straat, de Antonius-straat en de Put- steeg wordt voortdurend gebouwd en hoe tegenstrijdig het ook moge klinken, neemt de bevolking onzer Gemeente min of meer af. In den loop der jaren heeft zich dit verschijnsel meer voor gedaan. Bij afwisseling nam de bevolking nu en dan af en toe, doch in de jongste 2 a 3 jaren is de vermindering nog al groot. Het vertrek o- a. van eenige werkliedengezinnen is hier van wel grootendeels oorzaak. Werk lieden, die hier op de fabrieken opleiding ontvingen, vinden, hetzij in den vreemde of in naburige Gemeenten gereedelijk opname, omdat zij als bekwaam vakman bekend staan. Er bestaat gegronde hoop dat deze toestand weldra zal ver anderen wanneer de In uitzicht gestelde Rijksvakschool voor het leerlooiers en schoenmakersbedrijf, waarvan het bouw plan bij de Regeering is ingediend tot stand zal zijn gekomen, terwijl er nog andere factoren aanwezig zijn, die het vertrouwen op verbetering wettigen. Bij het Gemeente Bestuur is een plan in studie tot verbetering der Haven. Hiernaar wordt met veel belangstelling uitgezien evenals naar de oplossing van het vraagstuk hoe en wanneer zal de waterloop van het riviertje >de Loint'" en de daarmede in verband slaande al- geheele rioleering in onze Gemeente een beurt krijgen. Laten wij hopen, dat de goede ver wachtingen voor 1912 zoo niet geheel dan toch voor een groot gedeelte in vervulling gaan. De heer van Riel meent de tolk te zijn van de vergadering door den Voor zitter hartelijk en welgemeend dank te zeggen voor de ambitie die hij steeds aan den dag legt in het belang onzer Kamer. De Voorzitter roept onze mede werking in, wij geven de verzekering dat wij» prijs stellende op zijnen arbeid, hem volgaarne onze medewerking toezeggen. De notulen der vorige zitting worden goedgekeurd. Ter tafel komen de navolgende stukken. A. Eenige exemplaren van Handels belangen uitgegeven door het Dep. van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Buitenlandsche Zaken. B. Verslagen en mededeelingen van den Directeur van Landbouw over 1911 (Veefokkerij) ontvangen van het Dep. van L. N. en H. - C. Statistiek van het Vervoer op de Spoorwegen en Tramwegen in Neder land over het jaar 1910. Uitgegeven door het Dep. van Water staat. D. Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek met bijvoegsel van de 12e aflevering, bevattende inlich tingen van de Kamers van Arbeid met betrekking tot den stand van het loon en den arbeidsduur in het jaar 1910. E. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam graphische voorstellingen op het Noordzeekanaal, van het Rijnvaart verkeer van Amster dam en van in en uitklaringen voor Amsterdam te Lobith. Eenige exemplaren v. d, Verceniging >Het vrije Ruilverkeer.» G. Mlssieve van het Ministerie van Landbouw Nijverheid en Handel be treffende machtiging aan de Kamer tot het afgeven van certificaten van Oor sprong voor Italië. (Hiervan is reeds publicitiet gegeven in »De Echo van het Zuiden.») H. Schrijven der K v. K, en F. te Kaatsheuvel No. 13 d.d. 25 Januari 1912 met bijvoeging van afschrift van haar adres aan den Minister vau van L. N. en H. betreffende arbeidsregeling. Dit adres zal door onze Kamer worden gesteund. (Zie in verband hiermede de corres pondentie sub No. 1897 d.d. Januari j.l.) I. Schrijven van de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk No. 295 van 10 Januari 1912 vragende inlichting omtrent gedwongen winkel nering in verband met het Koninklijk Besluit van 19 Februari 1906 St. bl. No. 36. In dato 17 Januari 1.1 hebben wij aan de K. v. A. genoemd, bericht dat hier geen gedwongen winkelnering bestaat voorzoover het ons bekend is. (Zie brieven register 17 Januari 1912 No. 1898). Al de stukken van A tot G genoemd worden voor kennisgeving aangenomen en zijn ter beschikking der leden, ook enkele op aanvrage, voor belangstel lenden bulten de Kamer. Verder wordt op voorstel van het lid van Schijndel besloten stappen te doen tot uitbreiding van het ledental der Kamer en op voorstel van den Voorzitter een adres in te dienen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken om het bouw plan van de Rijksvakschool voor het leerlooiers- en schoenmakersbedrijf zoo dra mogelijk vast te stellen en te be vorderen, dat deze onmisbare instelling die met groote belangstelling door de Nedl Leder en Schoennijverheid wordt verbeid, weldra moge tot stand komen Beide voorstellen werden na ampele bespreking zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. (Voorloopig geresumeerd.) WAALWIJK. Grande Soirée Amusante op Zondag 11 Febr. a.s. te geven door de zoo gunstig bekende Duettisten de heer en Mevrouw KrijneD, Breda, (duo Joë en Nelly) in het café van den heer A. C. van de Werff. Zie Programma's. o— Grande Soirée Musicale op Zaterdag 10 Februari 1912, met hoogstvereeren- de medewerking van de Dames Mej. M. v. d. Vijver (Concertzangeres-so- •praan), Mej. T. van Gorkum (Violiste), Mevrouw van Meurs (Pianiste), uit 's-Hage in de zaal »Musis Sacrum*. Aanvang 8 uur. Zie Programma's. DRUNEN. Groote Liefdadigheids-uitvoering te geven door het Llefhebberij-tooneel ïVoodel*, op Maandag 12 Febr. 1912, in de zaal van den heer Joh. van der Zanden te Drunen. Aanvang 7 uur precies. Zie Programma's. VLIJMEN. Feestavond te geven door de Too- neei-vereeniging >Les Amis Unis«, bij gelegenhe'd van haar 127s-jarig bestaan. Opgeluisterd door muziek, in de zaal van den heer A. de Vaan, te Vlijmen, op Zondag 11 Februari 1912. Aanvang 6 uur precies. Zie programma's. niet, 't is maar een jaarvergadering, neen, eenieder stelle er prijs op tegenwoordig te zijn om te hooren wat er in het eerste jaar na de reorganisatie is ge schied en welke plannen er bestaan Waalwijk 10 Februari 1912. ■»Hel Lustig Tooneel We krijgen nu met Vastenavond-Zon dag in Musis iets extra's, iets „nicht dagewesenes." De heer Gerris heeft voor dien avond geëngageerd „Het Lustig Tooneel" onder directie van den hier zoo gunstig bekenden karakter-humorist, den heer Lucien. „Het Lustig Tooneel" dat overal waar het optreedt, een reus- achtigen bijval mocht inoogsten bestaat uit zes personen, nl. de heeren Lucien, Dirk Janse, Henri Orvan, en de dames Paulo de Waart, Adrienne Solser en Aga Lucien. Wij zeiden hierboven dat dit gezel schap overal zeer veel succes had, om dit te bewijzen zullen we een paar re censies uit de vele aanhalen. De Gelderlander te Nijmegen schrijft Gisteravond zijn wij wederom in Bur- gerlust geweest en we hebben er geen spijt van gehad. Het spel van het ge zeischap staat op zoo hoog peil, dat men zich heusch niet verveelt, zelfs al heeft men alles reeds eenmaal gezien of gehoord. Van de Coupletzangers had de heer Orvan wel het meeste succes. Zijn „Tante Kee" en „Amelia" deden de toehoor ders schudden van het lachen. Mej. Willy Klaassens, van wie ons het zoogenaamde „ernstige coupletje" met zijn zachte melodie het meest be koorde, verwierf warm applaus. De clou van den avond werd gevormd door de twee kluchten „De Harembroek" en „De Gebroken Spiegel". Wij kunnen verzekeren dat daarin niets stuitends voorkomt, en mogen gezien worden. Wij durven onzen lezers dan ook een gang naar „Het Lustig Tooneel" gerust aanraden. De Dordrechtsche Courant zegt: Hier is lachen het parool, want hier is „Het Lustig Tooneel" aan 't woord. De clou was „De Harembroek," een klucht in één bedrijf en twee tafereelen. Dat stuk werd vlot gespeeld en de hoorders werden moe van het lachen. Je kan gewoonweg niet meer! Zooals Klaas Pronk, die oolijke visscherspeelde! kostelijk! Maar de andere rollen waren ook in goede handen, de schoonouders en de pas-getrouwde jongelui waren goede types. Wie echt genieten wil, ga dezer da gen ook een avond naar Van Dongen, daar is het heusch bijzonder gezellig. Waalwijks Belang. Algemeene Jaarvergadering der ver- eeniging „Waalwijks Belang" op Maandag 12 Februari a.s. des avonds ten 8'/2 uur in de zaal „Musis Sacrum." Aan de orde 1. Opening. 2. Jaarverslag van den Secretaris. 3. Jaarverslag van den Penningmeester. 4. Wijziging Statuten. 5. Verkiezing van 3 bestuursleden we gens periodieke aftreding der heeren J. B. F. van Gils, Jan van Schijndel en M. Ant. van Liempt. 6. Keuze van een nieuw Bestuurslid wegens het als zoodanig bedanken van den heer P. W. H. Verwiel. 7. Mededeelingen en rondvraag. Wij vertrouwen dat het niet noodig zal zijn de leden van W. B. aan te moedigen deze algemeene vergadering Guldemond, btrij (In Scala, den Haag, Circus Rotter dam enz. enz., met enorm succes werk zaam geweest), welke een geheel mu zikaal programma zullen maken. Tot afwisseling van het programma heeft hij nog voor dien avond geënga geerd de heeren Aug. de Laat Tilburg en A. v. Ierland Rotterdam, de popu laire Karakter-Humoristen en Duettis ten, welke het hunne er bij zullen dra gen om het publiek eens ter dege te laten lachen. Wij twijfelen daarom niet of het zal op dit Soirée zoowel op muzikaal als ko misch gebied niet aan belangstelling ontbreken, daar de heer v. d. Werff noch kosten en moeite heeft gespaard om het Waalwijks publiek een prachtigen en gezelligen avond te bezorgen. Zie dus Reuzenprogramma. Dit Soirée zal voor het publiek op de bovenzaal (zijnde heden Societeitszaal) gegeven worden. Hier laten wij een oordeel der pers volgen over het Quintet Guldemond Donderdag 16 Maart trad voorde leden der Sociëteit Wilhelmina te Rot terdam en introducé's het Quartet Gul demond uit Rotterdam op onder leiding vau den heer J. J. Blom aldaar. Harte lijk, luid en langdurig waren de toe juichingen en welverdiend waren ze ook. Het ongekunstelde optreden van de vier kinderen maakte al een gunsti- gen indrukhet publiek was al half gewonnen. Maar na het eerste kwartet piano, viool, fluit gi cello had het viertal zijn hoorders geheel inge nomen. Met klimmende aandacht en ademlooze stilte werden d^ volgende nummers genoten. Typisch de solo voor cello door een ventje, weinig grooter dan zijn instrument, maar blijken ge vende van een vrij groote mate van vertrouwdheid er mee. Schoon gaf mej. Jeanne Guldemond op de viool weer de Intermezzo uit de Cavalleria Rusti- cana. Verbazend was het, met welk een vlugheid zij de hamertjes liet neerkomen op de xylophoon en de tubacamophoon vooral in de ouverture „Dichter und Bauer" een bekend, maar lang stuk, dat een zeer groote vingervlugheic eischt. En dat ging maar steeds uit het hoofd 1 't Was eenigDe jonge juf frouw Van Anraad mochten we bewon deren in een solo op de Mandoline Zij toonde daarmee- al even vertrouwd te zijn als met de fluit. Niet de lichtste taak was toebedeeld aan het jongste zusje Guldemond, a trok zij minder de aandacht. Onver moeid, steeds oplettend en correct le verde zij bij alles, wat ten gehoore ge bracht werd, de begeleieing. De kleine vingers zweefden over het klavier en grepen nooit misvan aarzeling was nooit iets te bespeuren. Een avond van groot genot heeft het Quartet Guldemond ons gegeven. Geen wonder, dat telkens na de hartelijkste toejuichingen een extra-nummertje ge- gegeven werd. Met volle gerustheid kunnen wij het Quartet Guldemond aanbevelenhet kan niet tegenvallen. Tevens deelen wij mede dat de heer v. d. Werff op Maandag 19 Febr. (Vas tenavond) heeft geëngageerd tot geven van een Soirée de populaire Karakter- Humorist de heer A. van Ierland te Rotterdam, met welwillende medewer king van den heer Jos Wilmont (Tenor- Baryton-zanger.) Entreéprijzen als ge woon. (Deze uitvoering zal ook voor het publiek op de Societeitszaal gegeven worden.) De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende Platen: Jhr. J. G. C. den Beer Poor- tugael. Roomsch leven in Nederland. (3). de Residentie. De sport in Nederland. De Eerw, Broeder Aloysius. Arnold Jurgens M. C N. Maquiné. Tekst: Staatsraad Jhr. den Beer Poor- tugael. De verstrooide professor. Rente nieren. Om 't Sloe, (vervolg). Beroemde Kathedralen (vervolg). De Rozenkrans, (slot). De stem van Isabelle. Correspon dentie. Bericht- Inhoudsopgave. Rebus Een gouden bruiloft. Naar wij vernemen zullen de WelEd. Heer Judocus Timmermans Wnz. en Mevrouw Martens, 26 Februari, a. s. hun Gouden Bruiloft vieren. On- noodig te zeggen, dat het den jubila rissen dien dag niet aan bewijzen van belangstelling in dit zeldzaam feest zal ontbreken. Zoo iemand, dan is het de heer J. Timmermans, die een lange reeks van jaren Waalwijks burgerij aan zich verplicht heeft. Zijn wij goed ingelicht dan zal, met het oog op den Vastentijd, op genoemden datum het feest in stilte in den huiselijken kring herdacht wor den. LiedertaTel. Op het Concert, dat de Liedertafel tot sluiting van het winterseizoen op twee den Paaschdag geven zal, zullen hunne medewerking verleenen Mej. Jacqueline Hoogveld, Sopraan en de heer Frits Bolsius bas Beide artisten traden overal met het grootste succes, op, zoodat een mooie avond tegemoet gezien mag worden. bij te wonen, om daardoor te toonen Wintervermaak in de Residentie. D dat men belangstelt in 't geen door het Engelbewaarder. Beroemde Kathedralen. Bestuur wordt gedaan. Niets toch werkt (4). De H. Odilia. Een be^ngnjke bnef. verlammender op de werkkracht en Mgr. A. J. N. vfrm®ulj*?- (3) Het drama werklust van een bestuur, dan geringe „de Heilige Petrus ^ede[Seluk- belangstelling der leden. Men denke nu De Hertog van Fife. Moderne winter- Aanbestedmgen. Bij de Donderdagavond gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer Ketels, werd ingeschreven als volgt Chr. Klerk, Besoijen 2592 G. v. Huiten, Waalwijk 2480 A. Treffers, 2424 Schoep, Baardwijk 2373 J. Tromp, Waalwijk 2300 W. v. Heesch 2220 Wed. A. Aarts-Zn. Waalwijk 2213 J. den Teuling Besoijen 1830 H. v. d. Meys 1820 Gegund aan den laagsten inschrijver. -- Bij de gisteren gehouden aanbe steding voor het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer J v. Heivoort werd ingeschreven als volgt Chr Klerk, Besoijen f 2188 W v. Heesch Waalwijk 2085 Wed, Aarts-Zn 2073 Schoep Baardwijk 1849 Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund Mat ia- Vereeniging Naar wij met vreugde vernemen, zal binnenkort voor de vrouwen en meisjes der parochiën van Waalwijk en Besoijen eene Maria-Vereeniging worden opge richt Zooals bekend mag heeten heeft de Maria Vereeninging ten doel de be strijding van het drankmisbruik evenals de St Paulus-vereeniging Door omstan digheden kan het plan, om reeds morgen deze vereeniging op te richten niet door gaan en zal daarom waarschijnlijk de oprichting plaats hebben op Zondag over 14 dagen. Voetbalver. Waalwijk Vooruit1 Eindelijk kunnen we melden, dat het le elftal van bovengenoemde Vereeni ging morgen een thuiswedstrijd zal spelen en wel tegen Anthony (Oss). Deze club is voor het Waalwijksche publiek nog een onbekende, doch de WVers maakten er in een wedstrijd te Oss reeds kennis mee. Het is een elftal dat goed in elkaar zit en waaronder bijzonder goede krach ten zitten. Haar trapvaste verdediging en snelle voorhoede maakten het den geel-zwarten in Oss uiterst lastig, zoodat zij slechts met groote krachtsinspanning een gelijk spel wisten te forceeren. Wat zal morgen het resultaat zijn Wij durven ons aan geen voorspelling wagen, want beide clubs zijn sterk aan elkaar gelijk, wat ons zonder twijfel een zeer spannenden strijd waarborgt. Korfbalwedstrijd door dames. We maakten onlangs melding van een verrassing, die het sportdevend publiek te wachten stond. Tot ons genoegen kunnen we melden, dat deze Zondag 18 Februari e. k. zal plaats hebben. Het W.V. bestuur is er n 1. in geslaagd voor dien dag een korfbalwedstrijd te organiseeren, waaraan de Tilburgsche dameskorfbalclub Wilhelmina en de Bredasche korfbalclub zullen deelnemen. Zulk een wedstrijd is voor het Waal wijksche publiek nog geheel nieuw en twijfelen wij dan ook niet of W. V. zal hare moeite wel beloond zien. In 't volgend nummer hierover meer. Lente De Heer v E- te Nieuwkuijk heeft gisteren in zijne tuin een nestje gevonden v&n een z.g. >blauwpieperke» waarin een pas-gelegd eitje. Zou dit een teeken zijn van de naderende lente Vei kiezing Prov. Staten van Noord Brabant Naar de „Stand." verneemt zal door de pas opgerichte Centrale Antirev. Kiesvereeniging in het Staten-district Heusden candidaat gesteld worden in de vacature, van wijlen den h. B. Snoek,lib. cho van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9