Rijksnormaallessen Paardenfokkerij inNoord-Biabant OÏÏWS ÏÏIT HEÏÏSDBN Laatste Berichten. Correspondentie, Advertentién. t© Waalwijk. voor den 1 Maart a.s. De Provinciale Regelingscommissie Handelsberichten uitgeloofd CAPELLE. De zaadhandel van de firma Goozeman8 is weer voor een paar maanden in Cipelle gevestigd. 't Merkwaardigste is, dat deze 'amilie dit zelfde reeds gedurende meer dan 100 jaren jaarlijks ondernomen heeft, terwijl de heer Goozemans zelf het dit jaar voor de veertigste maal doet. WASPIK. Zondag 11. speelde Rapiditas alhier op haar tbrrria een match tegen D. V.C van Dongen. Als scheidsrechter de Koek uit Tilburg beginnen blaast, stelt Rapiditas zich volledig op, terwijl D.V.C, één invaller telt. Rap. heeft eerst zon en wind tegen, doch is direct aanvallende partij en het duurt niet lang, ol de linksbinnen vangt een hoogen voorzet van rechts op en kogelt hem in eens in het doel. D.V.C. is hierdoor volstrekt niet ontmoedigd en het gelwxt haar centervoor gelijk te maken. De vreugde ia echter niet lang van duur, want weer bezorgt de linksbinnen Rap. de lei ding. Dan valt Dongen weer aan en haar linksbinnen brengt de partijen op gelijken voet. Hierdoor aangemoedigd, komt D.V.C al meer en meer opzetten, en het is weder haar linksbinnen, die de derde goal voor Dongen maakt. De linksbinnen vangt een voozet van rechts op en maakt zoo gelijk. Direc daarop bezorgt de centervoor de leiding Dan is het weer de linksbinnen, die doel punt, hierin nagevolgd door den rechtsbui ten en den centervoor. Tec slotte scoort den linksbinnen voor de 8ste mial. Vooral na de rast vertoonde de Rap.- voorhoede een magnifiek samenspel en ver diende de overwinning van 83 volkomen Den linksbinnen van Rap. komt een bij zonder woord van lof toe voor de fraaie wijze, waarop hij tot ömaal toe den D. V.C - doelverdediger het nakijken gaf. Scheidsrechter de Koek kweet zich vau zijn taak tot ieders tevredenheid. A.s. Zondag speelt Rap. eene vriend schappelijke match tegen „Tavena* uil Oosterhout. Mej. M. uit Waspik-Boven viel gis teren onder haar werk plotseling dood ne der. Toen de kinderen tehuis kwamen von den zij tot hnnne groote ontsteltenis moeder dood op den grond. RAAMSDONK(dorp). Gisteren kreeg H. Snijders, knecht van Mej. de Wed. S. Lank- huizen van een veulen een hevigen slag tegen 't gelaat. Dr. van der Wiel ver leende hulp. De landbouwer H. de Wit alh. ver kocht deze week een goedgekeurden kalf- sti»r voor f 800 aan den heer T. v. Baard wijk te Kaatsheuvel. Door de plaatselijke „Schoolcommissie* van de gemeente Raamsdonk is, in hare vergadering gehouden den 9den Febr. 1912, in plaats vau den heer Dr. Hoyag, tot secretaris benoemd het lid, de heer Dinge- man Timmermans, te Raamsdonksveer. RAAMSDONK8VEER. Onze dorpsge- nooten P. Broeders en A, v. Gorwen legden de vorige week met gunstig gevolg het admissie-examen af voor de R K. Kweek school te 's Bosch. Den geslaagden proficiat. De 3e winter-uitvoering der Harmo nie fde Eendracht* zat dit jaar na Paschen plaats hebben. Opgevoerd wordt „Jozef in Dothan*, het meest realistische drama van Joost van den Vondel. Het werd geschreven in 164-0 eigenlijk is het een van de 3 drama's, die de trilogie van Jozefs geschie denis vormen. De dialoog in dit stuk is buitengewoon levendig. De afdeellng „Tooneel* van de alhier gevestigde schietvereeniging „Samenstreven doet herleven* zal deze week 2 uitvoeringen geven; Zaterdag 17 Febr. voor H. H. Do nateurs eu Zondag 18 Febr. voorniet-leden der vereeDiging. Opgevoerd worden het drama „Onschuld zegepraalt* en het blijspel „de Telefoon*. Tot kautoorbed:ende op het postkan toor te O'berg is benoemd onze dorpsgenoot D. Kommers. GEERTRUI DEN BERG. Btj de Vrijdag alh. gehouden aanbestediug van het ge- mfentewerk werd als volgt ingeschreven: P. Spuijbroek H. v. d. Ploeg C. Krols J. B. Krols A. J. du Pont J. Waalwijk Gebrs. Naglé 1865 1839 1790 1764 1759 f 1739 f 1649 Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. In den laatsten tijd worden 's Zon dagsavonds in onze gemeente een aantal mi en ingegooid. Van de daders nooit een spoor. De politie stelt thans alles in het werk om de belhamels in handen te krijgen. DUSSEN. Op Maandag 27 Mei a. s. (tweede Pinksterdag) zal de fanfare „Wilhel- mina* alhier deelnemen aan het concours hetwelk alsdan te Zalt-Bommel zal worden gehouden. Wij wenschen hun dan het beste succes. 's GRAVENDEEL. Gisteren kwam alhier thuis bij zijne ouders de 17 jarige J. Kosten, die op 5 jarigen leeftijd iu een gigeuuers- wagen werd ontvreemd. BERGEN-OP-ZOOM. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature van Opdorp) werd bij enkele candidaatstelling geko zen de heer W. J. F. Juten, broeder van den tegenwoordigen wethouder, den heer Adriaan Juten, tegen wien naar men weet eene aanklacht is Ingediend door mr. Hartog bij Ged. Staten, als zou hij als directeur der N. V. Gebr. Juten leveran tien hebben g-daan aan de gemeente. Met zekerheid kunnen wij melden, dat thans door Mr. Hartog een civiel proces gevoerd zal worden tegen de Naamlooze Vennootschap Drukkerij Gebr. Juten, waarvan de beheerders zijn de heeren Willem en Jacobus Juten en directeur den heer Adriaan Juten en tegen den thans bekend geworden schrijver der artikelen. De uitspraak in gemelde strafzaak doet aan deze civiele zaak niets af en heeft Mr. Hartog alleen daarop gewacht om met zekerheid te weten wie in deze de aansprakelijke personen zijn. Verder vernemen wij, dat de enkele dagvaarding thans binnen enkele dagen zal worden uitgebracht. DRUNfiN. Donderdagavond der vorige week had een algemeene vergadering plaats van de Irden der stoomzuivelfabriek alhier io de groote zaal der Jongenscongregatie. Na opening door den Voorzitter en na voor lezing der notulen, die werden goedgekeurd, gaf de Directeur, P. J. van Kessel, een duidelijk jaarverslag, waaraan wij het vol gende ontleenen Het jaar 1911 was begonnen met een kleinen aanvoer van melk, n.l, 84000 K.G. per week. Van week tot week nam deze echter toe, zoodat in het laatst van April de aanvoer grooter was dan ooit te voren. Door den gunstigen stand der weide, steeg in Mei de aanvoer zelfs tot 55000 K.G. per week. Doch toen de zon haar weldadige warmte begon te overdrijven, was het gevolg daarvan minder melk. Het mond- eu klauw zeer deed de melkproductie daarbij nog sterk verminderen. Waren de boterprijzen geheel den zomer hoog, waaruit de gevolgtrekking kon gemaakt worden van een goed jaar voor den boer, b^' slot van rekening bleek het wel eenigszini anders. Tengevolge van 134000 K.G. minder melkaanvoer is er f 1000.—— minder uitbetaald dan het vorig jaar De Directeur zag echter met vertrouwen de toekomst in. Weer elf veehouders tradein als leden toe. Met den bijstand des Heme s eu de bestaande goede verstandhouding onderling hoopt hij dat de stoomzaivelfabriek zal blijven een bron van zegen en dubbeltjes. Nemen wij het voornaamste van het verdere verslag in 't kort samen dan zien we Verwerkt rnim 2.000.000 K.G. melk. Gemiddeld vetgehalte 3,19 pCt. Geprodu ceerd 71887 K.G. boter. Gemiddeld opge bracht f 1.48 per K.G. Verkocht 20370 liter gepasteuriseerde flesschenmelk. Aan de leden uitbetaald ruim f 99.000. Gemiddeld f4.95 per 100 K.G. melk. Bovendien zijn de laatste 6 weken uitbetaald voor de ver kochte ondermelk f5267,65, ruim 8 cent per liter. De Voorzitter verklaart dat door een Commissie de boeken en b scheiden der fabriek zijn nagezien en in orde bevonden. Voor alle leden liggen de boeken ter inzage op het kantoor der boterfabriek na vooraf gedane kennisgeving. Vo'gena beslnit van eene vroegere alge meene vergadering zijn ditjwar geen schulden afgelost. De inventaris der fabiiek is echter in 1911 uitgebreid met een tweede room- bazin (Wizard) een tweede roomkoeler en een nieuwe roompomp. Op voorstel van den Voorzitter besluit de vergadering het onderkomstgeld voor nieuwe leden gedurende dit jaar te laten als 't vorig jaar. Ook werd besloten de bestaande boeten op het mesten van kalveren van eigen koeien af te schaffen. De 4 aftredende bestuursleden werden by eerste stemming herkozen. Niets meer aan de orde zijnde, en niemand iet woord meer verlangend, sluit de Voor zitter op gebruikelijke wyze de vergadering. Dezer dagen is door de gemeente- jolitie in beslag genomen een vermoedelijk valsche rijksdaalder met het jaartal 1872. Aan den klank en de blauwachtige kleur is hij goed van anderen te onderscheiden Men heeft bet geldstuk ter onderzoek op gezonden naar de Rijksmnnt. Het getal der in Maart in te lijven otelingen voor volledige oefening bedraagt voor deze gemeente 3. NIEUWKUIK, 14 Febr. Op Carnavals— Maandag zal onse Liedertafel bij den Heer C. de Bont een groot concert geven, met medewerking van den bekenden humorist, den heer Cornelissen nit 's Bosch. Gemaskerden zullen niet worden toegelaten. IIERPT, 13 Febr. Onze Burgemeester, de Ed.Achtb. Heer L. van Herpt schonk aan de hier bestaande corporaties en ver- eenigiogen een royale gift om daarvan sen gezelligen avond te nemeD. De heer Van Herpt heeft in den korten tijd dat hij aan bet hoofd onzer gemeente staat, zich doen kennen als een goed bur- gervader, van wiens bestuur voor onse ge meente Dog veel goeds te verwachten is. DOEVEREN, 13 Febr. Toen de herbergier A. P. Boll alhier 's morgens bij zijn kippen- ïok kwam, vond hij al de kippen dood. Waarschijnlijk zijn de dieren door een hond of een bnnzing doodgebeten. CAPELLE. Alhier circuleert een adres gericht san de leden der Tweede Kamer, erzoekende tegen de aanneming der Ta- riejwet te stemmen, waarop van rechtsche zijde eveneens druk wordt getoekend, op grond daarvan, dat het oppositievoeren tegen deze wet niets met een beginselkwestie heeft nit- testaan, doch rechtstreeks tegen de alhier wonende werkgevers en werknemers der schoenindustrie indrnischt. Kaatsheuvel 14 Febr. 1912. Postduiven-Vereeniging dé Zwaluw* Zondag 24 en 25 Februari zal de Post- dniven-vereeniging de „Zwaluw* haar eerste internationale tentoonstelling honden van postduiven in de groote zaal van den Heer A. Wijdemans, hoek Peperstraat Kaatsheuvel. Alle liefhebbers kunnen hieraan deelnemen. Dniven die geexposeerd worden, moeten be- slist eigendom zijn van den inzender. De duiven kannen 25 Feb. na 8 uur worden teruggehaald. Liefhebbers haast u naar deze tentoon stelling. Hier is voor u te verdienen geld en eer met prachtige eereprijzen, waarvan 1 prachtige medaille ter waarde van f 7.00 geschonken door G. de Wit. Wie dus mee wil doen, haastte zich, want de tijd schiet op. Iuschrijfbiljetten zijn verkrijgbaar bij den Secretaris P. Snaphaan. Inschrijfgeld 26 ct. per dnif R. K. Ziekenfonds. Zondagavond te 5 uur vergaderden de leden van het Ziekenfonds in de lokalen der Eerw. Zusters, waar de ZeerEerw. Heer van Acht namens het Bestuur verslag uitbracht van de werk zaamheden van het fonds gedurende het afgeloopen jaar en de volgende balans openbaar maakte EERSTE AFDEELING. Ontvangen aan contributies f 696.65 Uitgegeven voor geneeskun dige behandeling en me dicijnen Batig saldo Uitgegeven voor buitenge wone geneesk. behandeling f 679,65 f 17,- f 10,— Blijft f 7.— Reserven der voorgaande jaren f 179 23* Reserve op 31 Dec. 1911 f 186,23® TWEEDE AFDEELING. Ontvangen aan contributie Uitgegeven voor ge neesk. behandeling en medicijnen 752.76 Andere onkostenals vergader-kosten, drukwerk, kantoor behoeften f 980.75 49.46 f 802,22 Blijft Rente 1911 Reserven van vorige jaren Reserve einde 1911 178.53 t 37,22 f 1125,465 f 1341,21* Hieraan voegde de Eerw- spreker toe, dat het bestuur in de loop van het jaar de bepaling had vastgesteld, dat als een lid door een langdurige ziekte of kwaal eene operatie behoefde, het ziekenfonds een bedrag van hoogstens f 10 zou uit- keeren, als de reserve het toeliet. Deze laatste voorwaarde was daarom in het besluit opgenomen, omdat men door contract met de doctoren gebonden was. Uitgezonderd in buitengewone tijden (van besmettelijke ziekten bijv.) mag het honorarium, dat deze kunnen vorderen, nooit de bedragen van een jaar van contribueerende patiënten overtreffen, maar ze zouden toch geheel noodig kunnen zijn. In dat geval zou een extra toelage een nadeelig saldo kunnen ver oorzaken. Dit wil men voorkomen. Verder wenschte het Bestuur dat door en uit de leden een commissie benoemd werd van drie leden ter controleering der boeken en om den penningmeester voor zijn beheer te déchargeereD. Na eenige discussie, waarbij men uit drukkelijk te kennen gaf dat men dezen maatregel niet als blijk van wantrouwen beschouwd wilde zien, werden daarvoor aangewezen de Heeren F. Vloeimans, Kops en Klijn. Hierop werd de wijze van verkiezing van bestuursleden ter sprake gebracht. De heer Vloeimans vroeg ook namens de Vakvereeniging, medezeggingschap der leden bij de keuze van een bestuurs lid. Nu wordt eene vacature door het Bestuur zelf aangevuld, zonder dat de leden daarop eenigen invloed kunnen uit oefenen. Hij wil daarmee niet zeggen, dat het bestuur zich niet uitstekend van zijn taak heeft gekweten, doch in elke sociale vereeniging kunnen de leden zich zelf een bestuur kiezen, wat hij ook hier wenscht. De ZeerEerw. Heer van Acht wees er op dat het reglement, dat de bestuurs keuze bepaalde, door hen zelve was goedgekeurd. Doch de kwestie was dit. Er had zich een oppositie tegen het Bestuur gevormd, die uitging van de Vakvereeniging, welke het beheer van 't Ziekenfonds geheel aan zich wilde trekken om daardoor de buitenstaanders te dwingen lid der »Vak» te worden- Doch, vroeg ZEerw., zal Uwe ver eeniging het als een aanwinst moeten beschouwen, wanneer een groot aantal gedwongen in Uwe gelederen zullen komen Nu is Uw vereeniging nog sterk I maar door onwilligen op te nemen, brengt ge verdeeldheid 't Is hier weer de oude kwestie geen Volksbond en éen Gilde- bond. Er is indertijd beweerd>Mtjnheer v. Acht, de pastorie is tegen de >Vak> De Heeren hebben Monsigneur inlich tingen verstrekt en daarom heeft onze Bisschop een ongunstig besluit voor ons genomen. Verre van daar I Ik durf verklaren ook voor de pastorie, dat Monseigneur ons geen inlichtingen heeft gevraagd, of dat wij die zouden gegeven hebben. Wij zijn niet tegen de »Vak» die in menig opzicht onze sympathie wegdraagt. Voor zoover de >Vak> een# vereeniging is, die voor 't goed recht van den werk man opkomt, als dat noodzakelijk is die hem in benarde tijden of omstandig heden wil steunen en bij werkeloosheid, werk verschaft, hebben wij haar altijd krachtig gesteund, maar daarom keuren wij volstrekt niet altijd de wijze goed waarop de» Vak» optreedt of eiken maat regel, die zij treft. En wat het bestuur van het Ziekenfonds aangaat voegde ZEerw. erbij, dat het grooten lof toekomt voor de wijze, waarop het zijn functies verrichtte, dat het fonds er door tot grooten bloei is gekomen en dat ver andering in het Bestuur tot beheer van 't fonds aan wisselvalligheden blootstelt, wat de toestand niet verbetert. Als Voorzitter der »Vak» getuigde de Heer Vloeimans, dat de Vereeniging Mijnheer v. Acht altijd zeer hoog ge acht heeft om den steun, die zij van Z.Eerw. heeft mogen ondervinden, die veel voor de >Vak» heeft geijverd en dat hij daarom elke verdachtmaking van de gevoelens van Z.Eerw- eene laffe daad zou vinden, die hij sterk moest afkeuren, omdat de Vereeniging nooit mocht en kon vergeten, wat Mijnheer van Acht er voor gedaan had. Het vergevorderde uur maakte de be handeling van de vraag, die enkele leden hadden opgeworpen om gezinsverzekering te verkrijgen niet mogelijk Gezinsver zekering tegen ziekte zou groote moei lijkheden meebrengen- De contributie moest aanmerkelijk worden verhoogd, het contract met de geneesheeren geheel veranderd worden en daar een nieuw wets ontwerp tegen ziekteverzekering in de Kamer aanhangig was, wilde men daarvan eerst den uitslag afwachten. Boerenbond. Een tamelijk goed bezette vergadering van den Boerenbond had ongeveer op denzelfden tijd plaats eveneens in de schoollokalen der Eerw. Zusters onder voorzitterschap van den Weled. Heer C. H. Stassen. De President stelt aan de ordeAan besteding van het afrijden van kunst meststoffen van het Station Kaatsheuvel- Capelle naar het pakhuis 'van den Boerenbond. Dit is gevestigd in de voormalige leer looierij achter de woning van den heer Brok, waar de twee groote zolders vol doende ruimte bieden tot berging van een belangrijken voorraad kunstmest stoffen en zaadartikelen, waaronder een groote partij roode staar-aardappelen, waarvoor flinke vraag bleek te bestaan. Ook veevoeder-artikelen werden ver krijgbaar gesteld, sopkoeken en erwten. De aanwezige kunstmeststoffen Thomas- slakkenmeel en kaïniet zullen nog ver meerderd worden met een vol.doende Hoeveelheid chili, superphosphaat en patent-kali. Doch niet enkel de leden van den boerenbond, ook de niet-leden kunnen aan het pakhuis, zoowel kunstmeststoffen als zaadartikelen in iedere hoeveelheid aekomen, zij het dan ook tegen een weinig verhoogd tarief. Ten slotte deelde de Voorzitter den aanwezigen nog mede. dat van het werk van pastoor Roes nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar waren bij den Secretaris, den Heer ian Maas tegen be taling van slechts 35 cent, waarna de vergadering gesloten werd. (Verslag vergadering Vakver. van Leder bewerkers en Burgelijken Stand en eenige berichten in het volgend nummer.) Heusden 14 Febr. 1912. Volksconcert. Het besluit van de dameszaDgvereenigiDg Excelsior om tegen een mini mum-en tree het programma van Donderdag te herhalen, ten einde nog zeer velen in de gelegenheid te stellen eens degelijk te kunnen genieten, is met sueces bekroond. Evenals den eersten keer was de zaal ook ditmaal haast te klein voor het talrijk publiek. Moge dit lumineuse idee van Excelsior bij andere vereenigingen in de toekomst navolging vinden, dan zullen ook deze velen aan zich verplichten. Concert Variè. Zondagavond gaf de Fanfare „de H. Fa milie* haar laatste winterconcert. Een tien tal nommers, waaronder ditmaal een paar voor piano en viool, werden accuraat ten gehoore gebracht, terwijl een drietal komi sche nummers een vroolijke afwisseling brachten in het rijke programma. Dit voorgerecht van „Kunst en vermaak* doet allen reeds reikhalzend uitzien naar den eigenlijken tooneelavond van a s. Don derdag. Floralia. Wederom w»s de vergadering slecht be zocht, doch ditmaal slaagde men er in iemand tot voorzit er te kiezen die de be noeming aannam, n.l. den heer A C. van ter Fooien, zoodat het bestuur thans weer voltallig is. AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht is brand uitgebroken in de groote loodsen van de Mij. Oceaan. De opper vlakte waar de brand nog steeds woedt is 180 meter bij 25. In de loodsen be vonden zich groote partijen copra, tabak, olie, peper, meel, gummi enz. De geheele brandweer van de stad met al het materiaal is bezig den brand te bedwingen. De schade wordt geschat op lmillioen gulden. Een abonnè te Drunen. Uw klacht heeft; als ingezonden stuk al heel weinig waarde, laat liever aan onze redactie weten, welke verslagen U bedoelt. Wij nemen op gemeenteraadsverslagen, verslagen van boerenbond, boterfabriek, zieken- en begrafenisfonds, enz. enz.welke wenscht U nog meer, we zullen dit dan gaarne aan onzen correspondent overbrengen. REDACTIE. BESOIJEN, 13 Febr. De prijs der boter was heden op de markt Aanvoer 246 Kilo's. Hoogste prijs t 1,58. Laagste prijs t 1,46. Eieren 4>/i u 5 cent pet stnk. De ondergeteekende brengt ter algemeene kennis, dat er met APRIL e.k. aan ge noemde Inrichting en aan de. daaraan toegevoegde Voorbereidende klasse ge legenheid is om als KWEEKEL1NG te worden ingeschreven. Zij, die aan het toelatings-exameu wen- vchen deel te nemen, zijn gehouden bij den ondergeteekende in te dienen, de volgende stukken le hunne geboorteacte 2e een getuigschrift van het hoofd der sohool, wiens onderwijs zij het laatst geno- teD, omtrent hun gedrag, aanleg en vlijt en 8e eene verklaring van ouders of voog den, dat deze voornemens ziju hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. De adspirauten voor de Normaallessen moeten op 1 April den leeftijd van 14 en die voor de Voorbereidende klaese dien van 12 jaar bereikt hebben. Tijd en plaats van 't exam*n zullen nader worden bekend gemaakt. Waalwijk, den 14 Februari 1912, J. F. SPIJKERMAN, 1791 Directeur. VOOR DE maakt bekend dat in het jaar 1912 zullen worden Premiën groot f 500—f 1000 tot een gezamenlijk bedrag van f 3000 voor dekhengsten van 36 jaar, die in 1912 voor het eerst ter dekking zullen staan. De voorwaarden, die aan de toekenning der nit te loven premiën zullen worden verbonden, zijn op aanvrage gratis ver krijgbaar bij den Secretaris der Regel'nes- commissie, den beer C. J. J. DAN1ËLS te 's-Hertogenbosch. De keuring zal plaats hebben te 's Her- logen boseh op Vrijdag 16 Februari 1912 na afloop der verplichte Rijks-voorjaars- keuriiig. Op dien dag zal tevens voor de mede dingende hengsten de gelegenheid worden opengesteld, de hengsten ter inschrijving in het Nederl. Paarden-Stamboek aan te bie den. De Maatschappij tot Exploitatie \au Staatsspoorwegen verleent kosteloos vervoer op de terugreis van paarden, die aan deze keuring h'bben deelgenomen, indien de heenreis ook per spoor is gemaakt. Een bewijs voor kostelooze terugvoer is op ver toon van den vrachtbrief der heenreis op den dag der keuring verkrijgbaar by den Secretaris der Regelingscommissie, 's Heetogenbosch, 0 Februari 1912. De Regeliogscommissie voornoemd, Mr. A. VERHEÏJEN VAN EST VELT, Voorzitter. C. J. J. DANIËLS, 1 Secretaris.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 6