Nummer 16 Donderdag 22 Februari 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksctie Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. 1 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen V astenmandemeut BEKENDMAKING. FEUILLETON. DE OQBLOG. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. DE HELFT DER SLAVERNIJ De Echo van het Zuiden, Waalwpscüe en Laiigstraalsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: AdvketbntiSn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. de Kamers van Arbeid of het Kiesreglement van die Kamers, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. De bezwaren kunnen op ongezegeld papier worden gesteld. Waalwijk, den 15 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Voorzitter, Th. de SURMONT de BAS SMF.ELE. De Secretaris, Van L1EMPT. van het huiswerk wordt te niet gedaan, zoodra Sunlight het huis binnen treedt. Om vloeren, tegels, muren, houtwerk enz. door en door schoon ie maken is Sunlight het afdoendste en voordeeligste middel. Laat Sunlight Uw huls doen glinsteren en Uw werk verlichten. 614 Kamer van At beid voor het schoenma kersbedrijf te Waalwijk. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat op heden door hen vastge stelde kiezerslijsten voor de bovengenoemde Kamer van Arbeid ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter insage zijn nedergelegd en dat tegen betaling afschriften daarvan verkrijgbaar ^Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden worden ingediend bij Gedeputeerde Staten der Provincie, De beswaren kunnen zijn ontleend aan het leit dat de Daam van den verzoeker of van een ander, in strijd met de bepalingen der Wet op Het vastenmandement voor ons bis dom luidt als volgt Aanstaanden Woensdag, bij het begin van den H. Vastentijd, bestrooit de H. Kerk onze hoofden met asch en herin nert zij ons aan ons vergankelijk bestaan op aarde, aan onzen dood. Allen, die nog onder de goede Christenen willen gerekend worden, spoeden zich dien dag om met het asschenkruisje geteekend te worden en tot zich de woorden te hooren richten >Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren.* Deze woorden zeggen tot eenieder onzer uw bestaan op de wereld is broos, is kort; na weinige jaren zult gij sterven, zal uw lichaam ontbonden worden, zal het vergaan tot stof. Diep ernstige gedachten, voorwaar, en een heilzame vreeze worde door die woorden in ons opgewekt. En toch vet vullen zij tevens de ware Christen-ge- loovige met troost en bemoediging. De H. Kerk laat hare priesters deze plechtigheid niet verrichten, om ons in eene gedrukte gemoedsstemming te breDgen maar als eene liefdevolle Moe der herinnert zij ons daardoor aan ons ware levensdoel, nl. God in alles te dienen en door den dienst van God ons eeuwig geluk te bewerken. Zij spoort ons aan ons leven goed te besteden, ons in Gods liefde te bewaren en al onze daden ie verrichten volgens Zijn H. Wil. Geven wij gehoor aan die stem der H. Kerk, dan zullen wij ons niet alleen bekwaam maken voor de onverstoorbare vreugde des hemels, maar dan zullen wij ook in den vrede en de gerustheid des harten ons leven op aarde door brengen. De H. Augustinus had op zekeren dag langen tijd doorgebracht in de beschou- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." wing van God en van zich zeiven, en riep toen met volle overtuiging uit: Ons hart, o God, is geschapen voor U, en het zal niet in vrede zijn, voordat het ruste in U. Deze woorden gelden ook voor het tegenwoordige leven ook op deze wereld kunnen wij niet waarlijk tevreden en gelukkig zijn, indien wij al onze begeerten en handelingen niet terugbrengen tot God en ze niet in richten volgens Zijn verlangen. Maar hoe gaat het dikwijls, ook onder de Katholieken. Men werkt, men zwoegt om geld te verdienen, om in de wereld vooruit te komen. Maar hoeveleo denken er aan, dit te doen om God, het aan God toe te wijden? Hebben zij voor spoed, dan zal het hun uitwendig vreug de verschaffen maar hun hart blijft ledig, zonder ware voldoening. En vallen de ondernemingen tegen, slagen zij niet naar wensch, dan ontstaat er mistroos tigheid, onrust en wrevel in het hart. Men wil van de genoegens en ontspan ningen, die in overvloed worden aange boden, zooveel mogelijk genieten. Die overdreven zucht naar de plezieren zal van zelf in zonde ontaardenmaar behalve dat, dit ongeregeld verlangen is strijdig met Gods Wil, wederstreeft de neiging van ons hart, dat voor God is geschapen. Daarom zal door al die ge noegens ons hart niet waarlijk bevredigd worden, maar verveling en onvoldaan heid ondervinden. Wordt men bezocht door tegenspoed, ziekte, lijden, dan klaagt men, is men ontevreden, omdat men niet denkt aan God, die dat alles tot ons welzijn toelaat. Aldus gaat het leven van velen groo- tendeels in ontevredenheid, in onrust voorbij, en op het einde, bij den dood staat men zonder verdiensten voor den hemel, ja beladen met zonden- Hoe ge heel anders zouden dezelfden er mede staan, indien zij bij al hunne daden zich hadden doordrongen van den H. Wil van God, en dezen tot richtsnoer hunner handelingen hadden genomen. Gelaten heid, rust en ware zielevrede hadden hen dan immer vergezeld; zij hadden een gelukkig leven doorgebracht en zich met Gods genade goed voorbereid tot het eeuwig geluk des hemels. Het Rijk Gods is onder uheeft Christus gezegd, het Rijk Gods is in u. dat wil zeggen inwendige heiliging moet onze toeleg zijn onze geest en ons hart moeten doordrongen zijn van de heil zame vreeze Gods en van Zijne liefde wij moeten gevoelen en ook door al onze handelingen toonen, dat wij kin deren zijn van God. dat wij onzen goeden Vader in den hemel door alles willen eeren en Hem onze liefde willen be wijzen. En dit zal ook voor ons een bewijs zijn, dat God in ons hart heerscht want Gods heerschappij beteekent liefde en die liefde bewerkt in ons vrede en opgeruimdheid. Daarom zegt de konink lijke profeetHet is mij goed God aan te kleven, op God den Heer, mijne hoop te bouwen. Beminde Geloovigen, wij zeggen U met den apostel Paulus Stelt u zeiven op de proef, of gij in het geloof zijt, of gij christenen zijt met de daad en niet enkel met den naam toetst aan u zeiven, dat Christus in u is Als gij werkt voor uw dagelijksch brood, met ijver uw ambt of betrekking vervult, wijdt gij dit toe aan God Als gij uw best doet om vooruit te komen ter wille van zeiven of van uw huisgezin, doet gij het om God welgevallig te zijn Als gij eene gewichtige zaak onderneemt, of er voor u iets belangrijks ophanden is, denkt gij er dan aan om door een vurig gebed een goeden uitval, een gunstige oplossing te verkrijgen Zijt gij er niet te veel op uit, om van de genoegens der wereld te genieten; en wijkt gij aldus af van de bestemming, die God aan uw leven heeft gegeven En als gij eene gepaste ontspanning neemt, doet gij dat om uw lichaam en geest beter bekwaam te maken voor uw bezigheden en daardoor God te verheerlijken Bij rampen, weder waardigheden vei heft gij dan uw geest en hart tot uw Vader in den hemel Zijt £ij overtuigd, dat Hij u deze laat overkomen tot uw geestelijk welzijn Kunt gij dan welgemeend zeggen Het is Gods Wil; God heeft het zoo be schikt Hij weet wat het best voor ons isin den hemel zal alles goed gemaakt worden. Hoezeer is het te betreuren, dat zoo vele huisgezinnen afgeweken zijn van den echt godsdlenstlgen geest, waardoor wij gevoelen, dat wij de ware kinderen van God zijn waardoor den kinderen van jongs af wordt ingeprent, God voor alles te dienen, Hem in alles te erkennen, tot Hem alles terug te brengen Vol dankbaarheid jegens God durven wij er ons op te beroemen, dat bij velen uwer die innig gevoelde godsdienstzin nog bestaat. Maar toch ledereen moet op zijne hoede zijn zoo gemakkelijk wordt men medegesleept door de zucht naar genot, door de zinnelijke neiging, die vele menschen van onzen tijd als het ware beheerscht, en die zich uit bij elke gelegenheid en onder allerlei vormen. Vraagt daarom u zeiven dikwijls af, of uwe oordeelen, gevoelens en hande lingen immer zoo zijn, als het betaamt aan kinderen van den oneindig goeden en heiligen God; of gij uwe liefde tot Hem toont door er naar te trachten te deelen in de gevoelens van God zelf, en door in Hem uw geluk te zoeken Be ijvert u om dien waren godsdienst in u te voeden, door een goed gebruik te maken van de hulpmiddelen die God en de H. Kerk in onze dagen zoo ruim schoots aanbieden. Weest getrouwe leden van de godsdienstige vereeniglngen, die in uwe parochie bestaan en in zoover zij u betreffen. Stelt er prijs op de oefe ningen der gesloten retraite te kunnen doen maar vooral maakt een veelvuldig gebruik van de H. Communie. Immers als Jezus Christus onze liefdevolle Zalig maker, in ons is, adelt Hij door zijn God heid onze zielen en ook hare vermogens, verheft Hij ons boven het zinnelijke, stort Hij zijne gevoelens in ons over, doet Hij ons streven naar hetzelfde doel dat Hij beoogt, zoodat wij zonder overdrij ving kunnen zeggen Cristus leeft in 74) Met een treurigen, maar teedaran blik nam zij afscheid, maar de oogen van Donglas Dale beantwoordden dien blik niet. Zijne manieren waren ernstig, ternghondend men kon bem niet doorgronden. Gordon Graham wierp zich achterover met een wanhopenden zucht. Dat ongeluk in het jachtveld heeft al onze plannen den bodem ingeslagen, Lydia, zeide hy. Ik begin inderdaad te gelooven dat gij de ongelukkigste vronw der wereld zyt. Na zoowat een ti«n jaar in de trouwwateren gevischt te hebben, zijt ge op het punt om een kapitalen snoek te zien bijten en juist op het gewichtig oogenblik verdrinkt uw aan- ataaude echtgenoot op een pleiziertocbtje. En wat zoudt gij wel zeggen als het ongeval, dat zoozeer betrenrt, eindelyk ons nog bevoorrechtte vroeg Lydia veel betee- kenend. Wat drommel, meent ge? Wat zijt ge tocb traag van begrip, Gor don 1 riep zij ongeduldig Hit. Het inkomen van Lionel Dale bedroeg slechts vijf duizend pon den 's jaars dat is nog al weinig voor een ▼rouw met mijne levensopvatting. Een geniaal vermogen om in schuld te raken, voegde de broeder er zacht bij. Herinnert gij u soms de bewoordingen van sir Oswald's uitersten wil Buiten twijtel, antwoordde de kapitein dat testament werd toen druk besproken Dat testament gat aan elk der beide broeder* vijf duizend ponden. Zoo een van beiden ongehuwd Btrierf, zou de overblijvende het vermogen des gestorvenen hebban De dood van Lionel verdobbelt het inkomen van Donglas. Ean echtgenoot met tien duizend pond 's jaars zou mij wonderwel passen. En waarom zon ik Douglas niet even goed krij gen als Lionel? Omdat gy niet die goede gelegenheid znlt hebben. Ik noodigde Donglas uit ons te Londen te bezoekeD. Eene nitnoodiging, die hem bijzonder zal veieeren, maar die hij misschien niet zal aann men. Hewel, mijn beste Lydia, ik heb de grootste lof voor uwen moed en volharding, en kont gij eenen echtgenoot veroveren met tien duizend in plaats van vyt duizend ponden sterling '8 jaars, des te beter voor n, zooveel te beter voor my, die dan een rijken zwager krijg, wien ik mijn geldnood soms kan klagen. Tbans was bet rytuig te Trimley. Broeder en zuster namen plaats in de dilhgence, die hen naar Londen moest brengeD, Lydia liet haar voile vallen en plaatste zich gemakkelijk in een hoek, waar zy gedurende de reis bleet slapen. EeDe vrouw als mejofvrouw Grabam koes tert op dertigjarigen leeftijd met zorg hare schoonheid, en Lydia gevoelde dat zij veel rust noodig bad na de koortsachtige inspanning van baar verblijf te Hallgroue. Sir Reginald speelde zijnen rol goed ge durende de weinige dagen, die hij in de pastorie doorbracht. Geene droefheid scheen oprechter dan de zijne en iedereen riep er over dat de losbandige baronet diep bedroefd was over het ongeluk van zijn neef, hetgeen bewees dat hij een goed hart had, in spijt van de leelijke historie* die over zijne jeugd liepen. Vooraleer Reginald Hallgrove verliet, zorgde hij volkomen bekend te zijn met de plannen die zijn neef voor de toekomst had. Donglas met tien duizend ponden 's jaars, was natuur lijk een vriend van grootere waarde dan toen hij slechts de helft bad, zelfs al bestonden er geene plannen die hem in een geheim net moesten vangen. Gy zult waarschijnlijk bet oud« leven in Londen hervatten, Douglas, zeide Reginald Dan zult gij het eerst den zwaren slag ver geten dien v getroffen heeft. In den maalstroom ▼an het stadsleven is gaene plaats voor droefheid, ik ga naar Londen, antwoordde Douglas. ju*- -9 En neemt gy uw oud kwartier weer in t Ongetwijfeld. En wij znllen elkaar als vroeger zien, niet waar, Donglas? vroeg sir Reginald. Gij moogt het noodlottig einde vaü den armen Lionel niet ep uw leven laten drukken, mijn beste kerel, of uwe gezondheid, zoowel als uw geeBt, zal er onder lyden. Gij moet naar Hilton-huis teruggaan, dat zal u wat opvroo- "antwoordde Douglas. Ik weet in hoever ik op uwe vriendschap kan rekenen, Regiuald ik zal mij geheel aan u overgeven. Gij znlt mij uw vertrouwen niet onwaar dig vinden, mijn beate vriend. Dat moet ook niet, Reginald. Sir Reginald zag zijn neef een oogenblik peinzend aan, meenende dat er eeD geheime zin in Donglas' woorden verscholen lag, maar de toon van zijn neef was zonder erg en diens onen gelaat verdreef Reginald's wantrouwen. Eenige dagen later verliet sir Reginald Hallgrove en keerde naar zijne kamers te Londen terng, die hem zeer ongezell.g en armoedig voorkwamen na de pracht van Hall grove Hij verlangde niet uaar Hilton huis, want 'hy zag tegen de klaagliederen van Pauline op over hare eenzaamheid en armoede, tiet Londensche seizoen was nog niej aangevangen, er waren weinig slachtoffers, die de speler kon verschalken door die gewone behendigheid welke de fortuin hielp. Het kon zyn dat sommige slachtoffers over huD verlies geklaagd hadden en dat de villa, door de weduwe be woond als een gevaarlijke plaats werd gebrand merkt door mannen van de wereld. Riginald Eversleigh vreesde dat te meer, daar hij bemerkte dat de jongelieden, die hy in zijne club ontmoette, niet genegen bleken, van de gasvrybeid van mevrouw Do«»" gebrnik te maken. Zijt gij nog onlangB te 1 oldbam geweeBt, Caversham vroeg bij een jongen lorddie aan het hoofd vao een goed regiment stond, duizenden 's jaars te verteren had, maar daarbij niet overvloedig met verstand begaafd was. mij. Overigens, B. G. weest blijde, wordt volmaakt, vermaant elkander, weesteens- gezind, leeft in vrede en de God des vredes en der liefde zal met u zijn. De genade van onzen Heer Jezus Cilstus en de liefde van God en de gemeen schap van den Heiligen Geest zij met U allen. De komende gevechten in Tripoli. In het laatste nummer van het Mili- tarwochenblatt schrijft geoeraal-majoor Imhoff, die als instructeur bij hetTurksche Fuldham? uitte lord Caversham. Wat is Fnldham Ab ja, ik herinner my een* plaats aan de rivier, met villa's, roei-wed strijden en zoo al wat. Is 't Diet'? Ik dacht dat gij u eene persoon zoudt herinneren, die te Fuldham woont, eene zeer schoone vrouw, die eeneD diepen indruk op u maakte. Ha 1 deed zij datriep de lord nit &u toch, Eversleigh. ik herinner my er niets van Ik weet, ik ken zooveel prachtige vrouwen en prachtige vronwen maken altijd eenen diepen indruk op my en ik maak altijd eenen diepen indruk op prachtige vrouwen. Het is weder- keerig, Eversleigh, geheel wederkeeng. En zeg eens, wie is die bewuste dame? De schoone Woensche, Pauline Durski. De jonge lord trok een leelyk gezicht Pauline Durski. Jo, Panline DurBki is eene schoone vrouw, prevelde hy onverschillig, eene zeer schoone vronwja, gy hebt gehj*. Eversleigh, maakte eenen diepen indruk op mij Maar weet ge, die indruk kostte my wat te veel. Hilton-huis iB de aangenaamste plaats om te komen, maar als menaltyd twee of drie honderd ponden verliest, telkens als men daar den voet over den drempel zet, dan zult gij u niet verwonderen dat men verKieBi den avond ergens andera door te brengen waar men zich goedkooper kan vermaken gy zult mijn gevoelen hierin niet kunnen deelen, daar ik my herinner dat gij, Eversleigh, altydvan de winnende partij waart. Zoo? merkte sir Reginald bbu, op den toon van iemand, die zich reeds lang vergeten omstandigheden zoekt binnen te brengen. De jonge lord had eenige kennis van toe- standen en menschen en sijne opmerkingen waren niet zonder betaekenis, hetgeen Evers leigh zeer onaangenaam aandeed. Wnn ik als gij er waart? vroeg hy on verschillig op mijn woord, ik ben 50t *ergeten. Neen, ik niet, antwoordde lord OaverB- ham. Ik bloedde altijd zeer merkbaar, a i wjj samen écarté speelden, en ik heb de niet vergeten, die ik het genoegen bad voor n te teekenen. Neen, mijn waarde Eversleigh, boewei ik mevrouw Durski voor de bekoor lijkste vrouw hond, voel ik geene neiging om naar Hilton-hnis te gaan. Er zyn weinige menBchen, merkte sir Reginald met oen grijnslach bbd, die den slag hebben te verliezen. Tegenwoordig zyn er geen Stavordales meer. De man, die op één kaart elf duizend pond kon winnen en bet betreurde dat hij niet grof «peelde, dewijl hy auders een millioen zon gewonnen hebben, is een uitge storven exemplaar. - Ongetwijfeld, mijn waarde, de goedemanier van verheien is nit, en ik baken dat .k voor mij. liever win, antwoordde de lord koeltjes. Dit kort gesprek hinderde sir Reginald Eversleigh zeer. Het leerde hem dat zijne loopbaan als speler weldra ten einde spoedde, of dat hij een veracht of verloren man zou zijn, bij allen geschuwd, die zich nu zijne vrien den noemdeD. Het was blijkbaar dat lord OaverBbara ver moedde bedrogon te zijD en het was niet waar- scbijnlijk dat hij zijne opvatting geheim zon hOerwantrouwen, eenmaal uitgesproken, zou weldra vc-ld wionen bij al wie geld by mevrouw Dareki had verloren. Zinspelingeu en gefluister zouden weldra tot eene algemeene uitbarsting komen en Bir Reginald zou dood verklaard W°Hif z'ag de toekomst duister als de nacht in, een nacht waarin slechts één ster fonkelde en die was de belofte van Victor Carringtor. Het wordt tyd dat ik met de armoede gedaan heb, sprak bij bij zichzelven. De on beschaamde zinspelingen van lord perste® zouden gesmoord zyn als ik tien duizend ponder 's jaars had. Het is duidelijk dat Hil.on-buii heeft uitgespeeld. Pauline kan gerust naai Parijs of Weenen terugkeeren. De duiven zyr bang geworden en de haviken moeten een< anderi duiventil opzoeken. Sir Reginald reed recht van syne «{«h»*" de kleine villa, aan gene zyde van Malde-Hill Hii kon nauwelykB veronderstellen, den mai te zullen vinden, dien bij onlangs in de herberg van Dorsetshire had ontmoettot syne ver wondering werd hij echter terstond m he laboratorfum gelaten, waar hy Victor ove een retort gebukt zag, die op eene klein, fornuis stond. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1