NiemummiirauL Gemengd Nieuws HIIÏÏWS UIT HBÏÏgDlH Ingezonden Stukken. leger gediend heeft en daarom van de militaire eigenschappen der Turken zeer goed op de hoogte Is, het volgende >In Italië schijnen kalmere opvattingen met betrekking tot den oorlog aan den dag te komen, en de Secoio noemt dezen kolonialen oorlog een der moei lijkste, die ooit gevoerd is. In elk geval zal men den opmarsch naar het binnen land slechts na voleindiging van alle verelschte voorbereidingsmaatregelen be ginnen en daarvoor nog meerdere ver sterkingen afzenden. De in Alglets door de Franschen gevolgde strijdwijze, slechts troepenafdeelingen, uit verschillende wa pens samengesteld, in het binnenland uit te zenden, Is indertijd gebleken een fout te zijn de tot nog toe volgehouden verdedigende houding der Italianen moet daaruit verklaard worden. Begint de opmarsch der laatsten, dan zullen, naar te verwachten is, spoedig gevechten gevoerd worden om de toegangen tot de bergstreken en om goed versterkte stellingen in het veld, welke gevechten reusachtige offers eischen en belangrijke episoden geven zullen. Bij den natuur lijken aanleg van den Turkschen soldaat, juist voor deze wijze van oorlog voeren, kan men op den meest taaien tegenstand rekenen, waarbij men moet bedenkeo, dat de roemvolle verdediging bij Piewna in het Turksche leger voortleeft en zoowel officieren als manschappen met geestd if: vervult.* het ijs om den hond hij zakte er door en Naar het oorlogsterrein. Milaneesche bladen vernemen uit Na- vara, dat bij de groote fabriek van me taalwerken aldaar 200.000 automobiel- brillen besteld zijn voor het expediiie- korps in Tripoli, waar de Ital'anen bij woestijnmarschen veel te lijden hebben van het zand, dat In de oogen der manschappen stuift. Uit dezen order wordt afgeleid, dat weldra een aanvallend optreden van de Itallaansche troepen te verwachten is. Nog een ander teeken wijst daarop, volgens de Secoio. Dit blad weet te vertellen, dat genera tl Ragnl uit Verona een lang onderhoud heeft gehad met den minister van oorlog in Rome. Deze ge neraal is al dikwijls genoemd in verband met plannen tot instelling van een zelf standig commando in Barka, en nu neemt de Secoio aan, dat een benoeming van generaal Ragni die plannen spoedig zal verwezenlijken. Aanval op Derna. Volgens een bij den minister van oor- log ingekomen telegram, zouden Turken en Arabieren op 13 dezer een aanval op Derna gedaan hebben. Zij zouden er daarbij in geslaagd zijn in twee forten ten westen van Akaba door te dringen, die zij gedeeltelijk verwoestten. De ver liezen der Italianen zouden aanzienlijk zijn. gtng eveneens op te redden. Ook verdronk. Overstroomingen. De overstroomingen hebben in geheel Portugal aanzienlijke schade aangericht. Vele dorpen en ge deelten van steden zijn zwaar geteisterd. Overal ligt dood vee ook vindt men verscheidene lijken van menschen. Dui zenden zijn dakloos geworden. De regeering heeft naar het overstromings gebied 5000 brooden, 25.000 kilo visch en 20,000 liter wijn verzonden. De aangerichte schade wordt op verschei dene millioenen begroötook vreest men voor 't uitbreken van hongersnood. Ook in Hongarije heeft men last van overstroomingen. De ijsschotsen in de Theis hebben zich opgehoopt voor de brug te Nameny en houdt daardoor het water tegen, zoodat de rivier buiten haar oevers is getreden en een groote uitgestrektheid land heeft onder water gezet. Verscheidene boomen zijn door den stroom uit den grond gerukt en huizen ingestort. Er zijn militairen ge zonden, die zullen trachten den ijsdam door dynamiet te doen spriDgen. morgeo de Dieze bij de Beurzenstraat' zijn patroon, dan hij in vrije winkels afgenregd, om het mes te vinden, dat daar moet zijn weggeworpen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), Kaatsheuvel 20 Febr. 1912. Aan den Heer Rudolf Hollants. Dolf! Brand in een bioscoop-theater. Tenge volge van een defect in de electrische leidiog, brak Vrijdag in het bioscoop theater te Boekarest tijdens de voorstel ling brand uit. De geheele zaal stond direct in vlammen. Onder het publiek ontstond een vreeselijke paniek Allen drongen naar den uitgang. Drie kinderen werden letterlijk doodgetrapt. Een vrouw, wier kind om het leven kwam, werd krankzinnig. Een hardhandige gymnastiekmeester Te Mülhausen liet een gymnastiek on derwijzer zijn leerlingen achterwaartsche bewegingen maken met hoofd en boven lijf. Een 13-jarige leerling, die deze be wegingen niet naar den zin van den onderwijzer uitvoerde, werd daarop door deze met zooveel kracht achterover ge bogen, dat zijn maag sprong en de knaap na korten tijd overleed. Bij een serenade door de wolven ver slonden. Reeds hebben wij gemeld, dat de wolven, die in Spanje door de sneeuw uit de bergen verdreven worden, de dalen en vlakten onveilig maken. Te Monfero, bij Ferrol, werd een jongeman, die zijn meisje een serenade bracht, door de hongerige dieren aangevallen en voor de ontstelde oogen zijner beminde ver scheurd. Methyl-alcoholTe Kempten, in Beie ren, heeft een 6-jarig knaapje een glas jenever, dat voor een werkman bestemd was, uitgedronken. Het kind is kort daarop onder vergiftigingsverschijnselen overleden. Op vermoeden, dat de jenever methyl-alcohol bevatte, is het lijk ter gerechtelijke schouwing in beslag geno men. Juweelendiefstallen in New- York. Weer zijn 2 diefstallen bij juweliers te New- York voorgekomen, een tot een bedrag van 25.000 en een tot een bedrag van 10.000 dollars. Door het groote aantal van dergelijke diefstallen, dat in den laatsten tijd te New-York voorkomt en waarbij de politie machteloos schijnt de dieven te grijpen, hebben de verzekerings maatschappijen de premie der inbraak verzekeringen voor juweliers verhoogd. Door het ijs gezakt. Te Charlotten- aurg ging een hond op het ijs in de Teufelsee en zakte er door. De eigenaar 'an den hond, een 19-jarige gymnasiast, Uit den sneltrein gesprongen We meldden dezer dagen, dat in de nabij heid van het stition Bunde een knaap uit den trein was gesprongen en zich door de vlucht aan zijn bewaker, een in burger gekleed marechaussee wist te onttrekken. Omtrent dit gevaarlijk werkje verne men wij nog, dat de knaap, een Maas trichtenaar, die door de rechtbank te Maastricht was veroordeeld tot plaatsing in de Nijmeegsche tuchtschool, opnieuw voor de rechtbank had moeten verschij nen, waarbij tegen hem nog zes maan den tuchtschool was geëischt wegens diefstal. Met den sneltrein van 6.11 uur 's avonds werd de knaap, onder geleide van den marechaussee, weer naar Nijmegen te ruggebracht. Bij Bunde wist hij uit den in volle vaart zijnden trein te springen de marechaussee reed door naar Beek en keerde naar Maastricht terug. De knaap liep naar zijn geboorteplaats, waar. hij vóór zeven uur in de Kleine Staat den marechaussee Meijs tegen het lijf liep, die toevallig den vluchteling goed kende. De knaap beweerde, dat hij aan den trein te laat gekomen was en dat zijn geleider vlak bij hem stond. Plotseling zette hij het op een loopen, doch werd spoedig door den marechaus see Meijs gegrepen. Later vertelde hij, dat hij naar Maas tricht was gegaan teneinde zijn kame raden op te zoeken en met heD de wijk naar Belgie te nemen. Den volgenden ochtend werd hij ech ter andermaal op transport gesteld en naar de tuchtschool te Nijmegen over gebracht. Moord. Het tweede slachtoffer van den reeds gemelden moord te Achères, bij Parijs, Marie Kretzinger, is eveneens overleden. De geneesheeren schrijven haar dood niet toe aan de verwondingen haar door den moordenaar toegebracht maar aan den doorgestanen schrik. De 3 zwervende jongens, die als van den moord verdacht waren aangehouden, zijn weer in vrijheid gesteld nadat hun onschuld was gebleken. De verdenking was namelijk gevallen op een koorzanger in de kerk Achères, Adrien Heurtin genaamd en deze heeft, na door de po litie scherp in verhoor genomen te zijn, bekend den moord te hebben gepleegd Hij had bij de zusters Kretzinger 60 francs gestolen die hij aan zijn oom een metselaar, In bewaring had gegeven. Deze is eveneens aangehouden, als verdacht van heling. Moord. Maandagavond ongeveer half tien is in de Verwerstraat te 's Bosch zekere W. Pullen, 20 jaar oud, woon achtig In den Schildehstraat, door zekeren P. A. Heesbeen met een messteek ver moord. Er schijnt een ruzie onstaan te zijn waarbij de dader werd lastig gevallen door een club jongelui. In het nauw gebracht, stak hij in het wilde met een mes om zich heen en trof den verslagene in de de hartstreek. Pullen kon nog tot in de Kolperstraat loopen waar hij in elkaar zakte. Door spoedig toegescho ten hulp, waarbij ook direct de politie ter plaatse was, werd de getroffene binnengedragen in de melksalon van den heer Hirdes. Er vormde zich dadelijk een heele volksoploop. Politieagenten met inspec teurs begaven zich onmiddelijk naar de Verwerstraat en deden elk gemaskerde aldaar zich ontmaskeren. Later in den nacht werd de dader gearresteerd en in verzekerde bewaring gebracht. Geestelijke hulp werd ingeroepen aan de pastorie van St. Pieter, waarop ka pelaan v. d. Brekel zich dadelijk naar de Kolperstraat begaf. Bij zijn aankomst aldaar was Pullen reeds overleden. Het lijk van de verslagene werd overgebracht naar het Groot Ziekengasthuis waar het gerechtelijk en geneeskundig werd geschouwd. Hedenmorgen werden verschillende getuigen in verhoor genomen. De dader heeft reeds bekend. Onder toezicht van politie werd van- Met belangstelling heb ik en zeer velen, of liever gezegd alle ingezetenen, Uw schrijven gevolgd. En wij moeten beken nen, dat ge van uw standpunt beschouwd, volkomen gerechtigd zijt om zoo te handelen en te schrijven, want ge levert bewijzen die grond hebben. Wat echter ons aller bewondering wekt is den grooten durf, om hieraan te beginnen. Om namelijk de «helden4 der Vakvereeniging, net hoogedel be stuur zoo te belichten en in hun ware gedaante voor te stellen En niet alleen sommige bestuursleden, maar het «heilige der heiligen4 zelf, de God onzer Vakvereeniging, Roestje zelf Maar Rudolf, hoe durft gij het wagen een hand uit te steken naar deze «ark des Vakvereenigingsverbonds4, En toch, wanneer wij op deze manier eens een kijkje kunnen nemen achter de schermen, dan zien wij eens recht duidelijk hoe of het er naar toe gaat, en hoe onvast en onbetrouwbaar de zaken staan- Wanneer echter de vakleden maar getrouw hun contributie (zoo hoog mo gelijk) blijven betalen, dan hindert het niet. Dan geen gevaar Denk maar eens aan hetgeen het bestuurslid Ceesje ge zegd heeft. Dit was een waar woord. En anders liegt en draait en huichelt en redeneert men er maar op los, zooals het in zijn kraam te pas komt. Zelfs schrijft men briefjes, doch begrijpt niet hoe die soms later als sprekende bewijzen zouden kunnen dienen. Men heeft dan wel spijt daarvan, doch dan ligt het er toe. Wat redeneeren aangaat, zoo ook weer op de laatstgehouden vakvergadering, Zondag 11 Februari Daar spreekt de Heer Roestenberg zijne afkeuring uit over die aangeplakte spotplaten van dienzelfden nacht. Ja, die nietszeggende platen, teeke- ningen, waaruit duidelijk verkropte woede spreekt en die tevens de lafheid, de kleinheid der daders doet uitkomen. Ja, Heer Roestenberg, vraag hierover nadere inlichtingen aan het keurkorps de Propagandaclub >St. Bernardus4, die onder ik weet niet welke zinspreuk, haar licht over Kaatsheuvel laat schijnen. Die kloeke strijders zullen U wel meer inlichtingen kunnen geven. Daar ben ik van overtuigd. Tot slot Dolf. nog dezen goeden raad. Doe verder maar geen onthullingen meer. Ge schiet er toch niets mee op, want wis en zeker is het, dat de heeren het wel zullen trachten te doen voorkomen alsof alles gelogen en verzonnen Is, en door de vakleden wordt dat dan ook weer als zoete koek geslikt. Toch blijft de hoop, dat van sommigen, zooals reeds meer gebeurde, de oogen open gaan. Laat ons hopen. Gegroet, Een vijand van huichelen. Kaatsheuvel, den 20 Febr. 1912. M. de Redacteur. Als de Heer Rudolf Hollants zich de vrijheid veroorlooft om ondergeteekende in zijne geschillen met anderen te be trekken, dan zou het minstens gepast zijn, van die vrijheid een goed gebruik, doch geen misbruik te maken. Naar aanleiding van het gedeelte dat in zijn verweer van jl. Zondag op mij betrekking heeft ben ik verplicht daaraan toe te voegen, dat ik de Heer C. Roesten berg na den propaganda-tocht naar Waal wijk niet meer gesproken heb. Dankend voor de opname, JUD. MOMBERS. De «Nieuwe Tiburgsche Courant4 is van «eerwaarde zijde4 aangezocht aan te töonen, dat de gedwongen winkelnering als zoodanig in strijd is met de recht vaardigheid. In haar eerste artikel naar aanleiding hiervan geschreven en verschenen 17 Febr. 11. laat de Redactie de vraag on aangeroerd, of de gedwongen winkel nering als zoodanig in strijd is met de rechtvaardigheid. Zij bepaalt zich tot de bewering, dat de gedwongen winkelne ring, zooals ze in de schoennijverheid wordt gedreven met de rechtvaardigheid in strijd is. Zij schrijft «Zoo drukten wij ons niet uit, omdat wij het hadden over de wijze, waarop de gedwongen winkelnering in de Noord- brabantsche schoennijverheid wordt toe gepast over de woekerprijzen, die de uitgezogen arbeiders voor hun, ook som tijds minderwaardige goederen en waren moeten betalen en welke In het rap port worden gesteld op 33,782 (drie en dertig duizend zevenhonderd twee en tachtig gulden) per jaar en per arbeider berekend van 1532 gulden, die hij meer moet betalen in de winkels van zou hebben moeten geven voor dezelf Je of nog betere koopwaar, over den dwang den arbeiders opgelegd om meer te koopen dan zij in vrijheid zouden doen. Moeten wij bewijzen, dat door patroons, die op het loon hunner arbeiders zulke overwinsten maken, tegen de Katholieke Zedeleer handelen en in strijd komen zoowel met de rechtvaardigheid als met de liefde en barmhartigheid 1 Zijn daar citaten van gezaghebbenden moralisten bij noodig Volgt dat niet uit de alge- me ene beginselen4 Ik kan na dit citaat Diet nalaten op te merken, dat de betoogtrant van een theo loog over 't algemeen kalmer is. De woorden woekerprijzen4 en ^uitgezogen arbeiders4 gebezigd in den aanhef van dit betoog, waarin die enormiteiten nog bewezen moeten worden, zijn allerminst geschikt om vertrouwen te wekken. Maar laten we het aangevoerde ar gument eens bezien. Drie en dertig duizend zevenhonderd twee en tachtig gulden dat is 15 tot 32 gulden per ar beider wordt jaarlijks in de patroons winkels meer betaald dan in de vrije winkels. Dat schijnt het groote argu ment te zijn immers de Tilburgsche redactie laat er onmiddellijk deze vraag opvolgen «Moeten wij bewijzen4 enz.. Zeker, antwoord ik hierop, gij moet bewijzen, dat deze overwinsten op on rechtmatige wijze zijn verkregen. Het getal, dat Gij noemt, aangenomen dat het betrouwbaar is zegt op zich zeiven niet dat hier tegen de recht vaardigheid, zelfs niet, dat tegen de liefde gezondigd is. Zoodra de Tilburgsche redactie be wezen heeft, dat deze overwinsten in de meeste gevallen onrechtvaardig zijn verkregen stem ik met haar in, dat de gedwongen winkelnering zooals ze in onze schoennijverheid wordt gedreven, niet met de rechtvaardigheid overeen te brengen is. En ik zal dan niet terug schrikken voor de consequentie, dat restitutie moet plaats hebben. Het schijnt ech'er, dat de Redactie zich bewust is, dat met de voorafgaande bewering hare stelling toch niet afdoende is bewezen Zij haalt daarom een voor beeld aan, dat ik hier laat volgen «Wij mogen toch onder Katholieken de allereerste kennis van Gods geboden wel veronderstellen en de minst fijnge voelige zou het in een vrijen winkel nog als «afzetterij4 kwalificeeren, wanneer men er b.v. hem de koffie vier cents per pond te veel liet betalen.4 Ik haast mij te zeggen, dat ik fijnge- voelig genoeg ben om hier met de Tilburgsche redactie accoord te gaan. Zelfs, wanneer men slechts één cent te veel moest betalen, acht ik 't met de christelijke moraal in strijd Maar ik vraag de Redactieals men in een winkel vier cent per pond koffie meer moet betalen dan in een andere, ook, als vier cent meer wordt gevorderd in een patroonswinkel dan in een vrije, of daardoor ook het te veel is bereikt Is daardoor de grens van het recht over schreden Als de Redactie dit durft uitmaken, zij ga haar gang, maar ik doe niet aan waaghalzerij op theologisch gebied. Het aangehaalde voorbeeld de redactie houde 't mij ten goede maakt zoowel om zijn vorm als om zijn inhoud op mij den indruk, dat daarbij een kruidenier-theoloog aan het werk is geweest. Aan het slot van haar artikel haalt de redactie een viertal schriftuurplaatsen aan, geheel te onpas. Ze kunnen derhalve buiten bespreking blijven. Moest ik er iets van zeggen, 't zou zijn Wie te veel bewijst, bewijst niets. Mijn besluit is, dat de Redactie der Nieuwe Tilburgsche Courant nog altijd het bewijs harer stelling aan de «eer waarde zijde4 schuldig is. Mocht de Nieuwe Tilburgsche alsnog een poging doen om dit bewijs te leveren' dan volge ze den raad, welke een der grootste moralisten de H. Alfonsus, aan zijn missionarissen gaf. Hij waarschuwt de zijnen, als ze in den vreemde zijn niet te spoedig iets als onrechtvaardig te veroordeelen, al lijkt het bij den eersten oogopslag een onrechtvaardig heid. Bij nadere beschouwing en kennis name van omstandigheden blijkt soms hoe men zich vergissen kan. In verband hiermede vergete zij ook niet, wat de heer A. J. Engels schreef in het K. S- Weekblad Armoede lijkt ons de hoofdoorzaak van alles4, etc. X. *Geart es teer d. Verleden Zaterdag werd de 16 jarige H. van de fabriek bij C. v. B gehaald en door onze beide veldwachters rond geleid naar de verschillende plaatsen, waar de laatste maanden diefstallen plaats hadden, of pogingen daartoe. Bij J de N.J. v. T.A. B.A S-; en J. S. Op geen der plaatsen werd hij echter herkend, en bracht alzoo niet het gewenschte licht. Hij werd weder op vrije voeten gesteld. Natuurlijk bracht dit zaakje een massa volk op de been. Dubbtlkwartelcovcours. Verleden Zaterdagavond om 8 uur had op de zaal van de Harmonie Ap- pollo het aangekondigde dubbelkwartet- concours plaats der werkende leden. Een 4 tal kwartetten waren geformeerd en namen aan het concours deel. Het verplicht stuk was Air de Don }uan, par Mozart arr. P. B. Bissellng. Elk kwartet had bovendien een eigen gekozen stuk. De jury bestond uit de Heeren A. A. Groot, P. B. Bisseling en Jac- v. d. Brand. De prijzen werden behaald als volgt: 1ste. prijs groep C. met 139 punten de Heeren P. v- Dongen, Clar. J Steenbergen, Clar. L. Brokken Clar. C. de Vries, Bugle. Andr. Ververs, Alto. Ch Hollants, Baryton. J. v d Heiden, B. Bombardon. 2de. prijs groep A. met 122 punten de Heeren Corn. Brands, Clar J. Brokx, Clar, C Vrinten, Clar. H. Vesters, Bugle. Chr. Fabrie, Bugle. C. Musters, Alto. J. Wagemakers Baryton. R. Brent, Tuba. 3de. prijs groep B. met 115 punten de Heeren H. Vrinten. Petite Flute. M. Zacht, es Clar. C. Gubbens; Clar. Chr. v. Rooi, Piston. Adr Vrinte, Alto. J de Vries, Trombone. G. Zacht, Trombone. Adr. v. Wezenbeek, Tuba. 4de. prijs groep D. met 112 punten de Heeren F Tooriaans, Clar. A. Schal ken, Clar. C. Kleijssen, Saxophone Alto J. Schalken, Saxophone Tenor. A. Too riaans, Piston. M. v. Hal, Alto. J v. d. Heiden Az., Trombone. P. v. Wezenbeek Es Bombardon. Deze laatste was ziek en werd vervan gen door een basblazer der Koninklijke Harmonie van Tilburg. Het R. K. Ziekenfonds. Op verlangen van velen, die vreezen, dat een te beknopt verslag tot misver stand zou kunnen leiden, willen wij nog het volgende als aanvulling toevoegen aan het algemeene jaarverslag van het Ziekenfonds, wat de vorige week in dit blad is opgenomen. De heer Vloemans had de vraag gesteld of het Ziekenfonds een maatschappij vormt op zich zelf, dan wel een onder- afdeeling van den Volksbond, op welke laatste vraag het Bestuur een bevestigend antwoord gaf. Ook vroeg spreker of het Bestuur zich tegenover de leden kon verantwoord achten, indien eens een bestuurslid fraude zou plegen. Kiezen de leden zich zelf een Bestuur, dan draagt dit in zulk een geval geen verantwoordelijkheid, wel echter, wanneer het zelf zijn vacature aanvult. Op dien grond wenschte spreker ook, dat de leden kiesgerechtigd zouden zijn. In zijn repliek aan den Z. E. W. Heer Adviseur, deed spreker uitkomen dat, het Bestuur der «Vak"' niet altijd aan sprakelijk kan gesteld worden voor al het geen de leden doen, dus ook niet als zij zich minder correct tegenover Mijnheer v. Acht zouden gedragen hebben doch hij waarschuwde daarvoor de leden en indien dit niet mocht helpen, zou hij zijn toevlucht tot andere maatregelen moeten nemen- Maar ook had Mijnheer v. Acht wel eens woorden gesproken, die niet lief en aangenaam in de ooren der Vakvereeniging hadden geklonken. Hierop antwoordde de Z.E.W. v. Acht o. m. dat Z E.W. die wrijvingen betreurde evenals het wantrouwen, dat hij had moeten ondervinden, doch gedachtig aan in charitate omniawi'de hij als priester een voorbeeld stellen en vergeten en vergeven. Mocht Z.E.W van zijnen kant te ver gegaan zijn en noodeloos gekwetst heb ben, dan bood hij daarvoor zijn excuus. Het Bestuur deelde verder mede, dat het voorstel van den Heer Vloemans in overweging zou genomen worden, doch dat het Ziekenfonds als onderafdeeling van den Volksbond zich naar de uit spraak van dien bond moest richien. N, V. Kaals heuv else he Omnibus Maatschappij Door de N. V. De Kaatsh. Omnibus maatschapoij is besloten van af 1 Maart a.s. nog een omnibus te laten loopen op de treinen die ongeveer 9 uren te Kaatsheuvel-Capelle stoppen. Dit zal dus de vierde route per dag zijn van onze Omnibus. Heusden, 20 Febr. 1912. Liefdadigheidsconcert. Het onlangs gegeven concert door de Dames-zangvereeniging Excelsior heeft een zuivere bate van f 108 opge bracht, welk bedrag ter hand is gesteld aan de Besturen van het R. Kath. en het Hervormde Gasthuis en wel aan ieder de helft. Zalmvisscherij Geschiedde de visscherij op de Berg sche Maas in deze streek uitsluitend met handkracht om de netten op te trekken, thans doet men zulks door middel vaD een stoomschip. Naar men ons mededeelt moet de vangst op zalm, die nu uitgeoefend wordt, nog ver be neden de verwachting zijn. ■i .JU. n 11JM

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2