Nummer 17 Zondagf25 Februari 1912 35e Jaargang 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. MONKEY BRAND Tentoonstellingen in 1913. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen ■Wl FEUILLETON. Aan de ouders der toe komstige militairen. Aan de toekomstige Miliciens. Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. Het Teeken van - Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw! ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden Waalwpsclie en liingstraatscke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per poat door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den UITGAVE: Advkrtbntiên 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames IB cent per regel. 1671 1741 Nog slechts enkele dagen, waarde Ouders, en uw zoon zal de ouderlijke woning, zijn gezellige omgeving, het huiselijk verkeer moeten vaarwel zeggen, om als militair het vaderland te gaan dienen, om eenigen tijd in een drukke, misschien wufte garnizoensplaats door te brengen te midden van honderden sol daten. Zonder twijfel zult gij met angst en vreeze uw zoon zien vertrekken, want gij weet het, aan het soldatenleven zijn gevaren verbonden, vooral in onzen tijd van onverschilligheid op godsdienstig en Van „DE EüflO VAN HET ZUIDEN." 75) De doktor zag verschrikt op en Reginald bemerkte dat hy hot metalen masker voor bad, dat by reedB vroeger had gezien. Wie bracht u hier binnen? vroeg Victor ongeduldig. Die dienstbode, die opendeed, antwoordde Reginald. Ik zeide baar dat ik uw oade bekende was en u terstond moest spreken. Daarom bracht zy mij hier. Dat moest zij niet doen. Maar dat doet er nu niet toe. Wanneer zijt ge teruggekomen? Ik verwachtte u niet zoo spoedig in de stad. En ik dacbt niet u hier te zien.naouze ontmoeting te Trimley, antwoordde de baronet. Niets weerhield mij nog buiten. Ik kwam eenige dagen geleden, torug en ben weer aan mijne oude chemische studiën begonnen. Ge morst nog altyd in vergif, zooals ik zie, zeide sir Reginald, wijzende op het masker, dat Victor op de tafel naast zich bad gelegd. Ieder chemist moet in vergif morsen, dewijl vergif een element in elk geneesmiddel is, antwoordde Victor. En nu, vertel my eens, aan welke moeilijkheid in uwe omstandigheden heb ik het te danken, dat gy mij een bezoek waardig acht. Gij komt hier zelden of ge moet diep in den nood zitten en mijne geringe hnlp noodig hebben. Wat is er? Ik kom daareven uit de „Phoenix, waar ik Caversham ontmoetteik meende een hon derd pond of wat van avond met écarté uit hem te kloppen, maar die myn is verkeerd gesprongen. Hy meent misschien dat bij al zeer on gelukkig is geweest? Hij weet het zeker. Niemand, die niet zeker van zyne zaak is, zou hebben darren zedelijk gebied. Die gevaren nu kunnen zeer vermin derd worden, als uw zoon lid wordt dier nuttige instelling, welke zich ten doel stelt te waken over de geestelijke en zedelijke belangen van den R. K. Militair, wij bedoelden de R. K. Milltairen-Ver- eeniging. De ondervinding leert, dat de trouwe leden dier Vereeniging veel minder gevaren te duchten hebben, dan degenen, die daarbuiten staan, ja, dat de trouwe bezoekers der Vereeniging niet zelden gesterkt en gestaald In het goede den dienst verlaten. Doch daartoe is het ook volstrekt noodig, dat uw zoon, eenmaal lid der R. K. Militalren-Vereeniging, trouio lid blijve ook is het steeds een probaat middel tegen verleiding gebleken, zoo het geld, dat Uw zoon medebrengt, in bewaring worde gegeven bij de Spaar kas der Vereeniging, waar hij telken male, zoo hij van die som een gedeelte noodig heeft, dit kan bekomen. Ouders, wilt gij derhalve gerust zijn over Uw zoon ia de kazerne, zorgt er dan voor, dat hij Intijds lid worde der R. K. Mili talren-Vereeniging zijner garnizoensplaats en van het grootste belang is het ook, daatheen alles te adresseeren, wat Gij aan uw zoon gedurende zijn diensttijd wilt zenden, om U aldus voortdurend te vergewissen, dat hij geregeld het locaal der Vereeniging bezoekt. Deze wenken hebben wij dienstig en noodig geacht in 't belang van Uw zoon en U zeiven, om u den weg te wijzen tot het veilig Tehuisvoor Uw zoon gedurende zijn diensttijd. Wij willen U ten slotte nog het volgend veelbeteekenend getuigenis aanhalen van een gepensioneerd sergeant, éen man van degelijke ondervinding op allerlei gebied Wanneer een jongeling voor zijn nummer moet opkomen en geen lid wordt der R. K. Militairen- Vereeni- ging, vindt hij zooveel verleiding en geva ren rondom zichdat hij bijna zeker in den afgrond zal omkomenMoge .dit woord voor U eene aansporing zijn en U aansporen om met alle zorg te waken, dat Uw zoon lid wordt der R. K. Mili tairen- Vereeniging. N.B. Wilt gij nog beter leeren kennen, hoe nuttig de Vereeniging werkt, hoe verbazend veel zij doet voor het welzijn uwer zoons, abonneert u dan op ons maandblad >de Katholieke Militair*, te gen den geringen abonnementsprijs van f 0.50 per jaar. Zendt dan eene briefkaart aan de Redactie van >de Katholieke Militair* te 's Hertogenbosch. Wij geven hier de adressen der ver schillende MilitaireD-Vereenigingen in ons land. Mocht een der adressen minder juist zijn, dan verzoeken wij beleefd den respectieven Directeur verbetering te willen opgeven aan A. H. v. Dijk, Bondssecretaris Bergen op Zoom. Amsterdam. Rapenburgerstraat 90a. Amersfoort. 't Zand. Arnhem. Jufferstraat 5. Bergen op Zoom. Potterstraat. Breda. Zwaanstraat. (Boschstraat). Deventer. Smedenstraat 13. Doesburg. Bresstraat. Geertruldenberg. Tegenover het Station. Gorcum- Oude Lombardstraat 496. Gouda. Westhaven B 177. 's Gravenhage. Bazarlaan 5. Haarlem. Zoetestraat. den Helder. Molengracht 7- 's Hertogenbosch. Hinthamerstraat, Boerenmouw. Hoek van Holland. R. K. Veree- nigingslokaal C 365. Hoorn. Kerkstraat 10, Hoek kerk plein. Leiden. Hoek Korte Mare en Oude Singel. Maastricht. Mariastraat. Middelburg. In de St. Jozefs-Ge- zellen-Vereeniging. Naarden. Gasthuisstraat 395. Nijmegen. Houtstraat. Roermond. St. Cristoffelhuis, Lin- danusstraat. Schoonhoven. Weistraat. Utrecht. N'euwe Gracht 63a (door de poort tusschen Catharijnesteeg en Zuilenstraat). Venlo. Bolwoterstraat 36. Vlissingen. Vincentius—Gebouw, Prinseboschje K 95. Willemstad. Pastorie. Katholieke jongeling, het lot of liever Gods Wil heeft U geroepen tot het ver zeggen wat bij my gezegd beeft. Hy beleedigde my, Carrington hij beleedigde my grof en ik mocbt my niet gevoelig toonen. Wel, stoor er u niet aan, antwoordde Victorbinnen zes maanden zal uw toestand zoo zijn, dat niemand bet wagen zal u te be- leedigen Zoo is de historie te Hilton-hnis uitJa, ik dacht al dat ge wat te bard liept. Wat znlt ge nu doen? Wat kan ik doen? Deschuldeischersvan Pauline zijn ongeduldig en zy beeft weinig om ban te geven. Mijne schalden kraaien te zeer dan dat ik haar kan helpen. In dezen stand van zaken is 't best zoo spoedig mogelijk naar 't vasteland terug te keeren. In geen geval, myn beste Reginald riep Carrington uit* Madame Dnraki moet Hilton- huis niet verlaten. Waarom niet 1 Dat doet er niet toe. Ik zeg u, Regi nald, dat zij blijven moet. Gij en ik moeten geld genoeg vinden om de dringendste schuld eischers tevreden te stellen. Ik kan haar geen cent geven, antwoordde de baronet. .Ik kan nanwelijks mijn kamer huur betalen en nog minder geld aan andere leenen. Zelfs niet aan de vronw die gy bemint, en wier liefde gij zegt te beantwoorden merkte Victor met een grijns op. Wat zijt ge toch een edel hart, sir Reginald Eversleigh, een model van ridderlijke trouw en opoffering Maar mevrouw Darski moet blijven, dat is onmisbaar voor mijne plannen. Als gy bet geld niöt kunt geven, dan weet ik wel wie het doen zal. Eu wie is dan die milde, dolende ridder, zoo bereid om de belaagde Bchoonheid te ont zetten Douglas Dale Hij is smoorlyk ver liefd op de Oostenryksche weduwe en zal haar het benoodigde geld leenen. Ik zal even naar mevrouw Darski gaan en baar een paar wenken geven over hare hooding van nu af aaD. Er was een oogenblik stilte, gedurende welke de baronet in diep gepeins scheen ver zonken. Gelooft gij dat dit verstandig vroeg by Wat verstandig? vroeg zijn vriend. De gedragslyn die ge daar voerschryft vullen van uw dienstplicht jegens het vaderland 1 Binnen eenige dagen zult gij ingehijfd worden bij een der legercorpsen en het ouderlijk huls, uwe dierbaren, uw werkkring voor eenige maanden moeten verlaten, uw burgerkleeding ver wisselen met den uniform, om in de ka zerne met jongelui van uw leeftijd ge oefend te worden in den wapenhandel, in één woord om een goed Nederlandsche soldaat te worden. Welnu, vergeet dan niet, dat gij als katholieke jongeling nog iets meer te doen hebt, n.l. uw géloof, uw godsdienst en uzo goede zeden te be warenu te gedragen als een christen, als een waardig lidmaat der R.K. Kerk. >Een goed christen,* zei eens keizer Wilhelm, >is vanzelf ook een goed sol daat Maar om een goed christen, een trouw zoon der katholieke Kerk te blijven, moet gij u wapenen tegen gevaren, die u dreigen en u den schat des geloofs en der eer willen ontrukken. En die ge varen zijn niet gering te achten. Wilt gij nu luisteren naar eenige wenken van een vriend, die het wèl met u meent, lees dan eens het volgende met aandacht: 1. Begeef u aanstonds zoodra gij in de gelegenheid zijt, in de garnizoensplaats die u is aangewezen, naar het gebouw der R. K. Militalren-Vereeniging. 2. Laat u niet misleiden door een of anderen >zoogenaamden* vriend, die u in de stad wil meetroonen naar pjaatsen, waar gij als katholiek niet thuis behoort Laat u niet beetnemen, als hij u aanbiedt, uw pakje te verzenden of andere diensten te bewijzen. Doe dit. liever in de Ver eeniging en vraag daar raad en hulp. 3. Wacht niet met u naar het locaal der R. K. Militalren-Vereeniging te be geven en uw overtollig geld ter bewaring af te geven, doch ga, zoo het u maar eenigszlns mogelijk is, den eersten d*g den beste en meld u aanstonds bij het bestuur of den ZeerEerw. Directeur. 4. Laat u ook niet misleiden door degenen, die u zeggen, dat men zijn pleizier ook in de kazerne kan vinden, want geloof me, ook hieraan zijn vaak gevaren verbonden. Houdt gij u hieraan en blijft gij een trouw lid der R. K. Militalren-Vereeni ging, dan zult gij bij het einde van uw diensttijd, ik ben er zeker van, met dank baarheid terugzien op den afgelegden weg en met zoovelen uwer voorgangers, insgelijks trouwe leden der R. K. Mili talren-Vereeniging, kunnen uitroepen >Dank, duizendmaal dank voor het goede, het aangename, het nuttige> bier geno ten 1" En nu, katholieke jongeling, ga met God eo met moed het militaire leven tegemoetblijf een goed christen, wordt een trouw lid der R. K. Militairen-Ver- eeniglng, dan zult gij ook een goed en plichtgetrouw soldaat zijn en eenmaal met groote voldoening op uw militaire loopbaan kunnen terugblikken. N B. Het lidmaatschap der R. K. Milltairen-Vereenlgiug is geheel kosteloos men kan er geheele avonden doorbrengen zonder de minste vertering te maken. Wil men iets gebruiken, dan staat dit geheel vrij en wat men er gebruikt, is zeer goed en goedkooper dan ergens anders. Er is gelegenheid tot ontspanning door biljartspel, kaarten en andere spelen, het schrijven van blieven; aan de Ver eeniging is eene leesbibliotheek verbon den tot het verschaffen van kostelooze lectuur. Daarenboven worden er van tijd tot tijd voordrachten gegeven, tooneel- stukjes opgevoerd enz. (Alle R. K. bladen worden verzocht deze beide aitikelen in hun geheel op te nemen.) Het >Vakblad voor de Schoenmakerij* schrijft Onder dit hoofd brachten wij in het nummer van 30 November 1.1. een plan te berde, het plan voor een tweede groote vaktentoonstelling in de Lang straat. Het verheugt ons, dat het idee blijkbaar weerklank gevonden heeft bij hen, die er het naast toe zijn de be woners der Langstraat. Ernstige pogin gen worden in het werk gesteld om Waalwijk te doen deelnemen aan de reeks tentoonstellingen, die in 1913 in ons land worden gehouden het verluidt zelfs, dat ook in Kaatsheuvel plannen voor een tentoonstelling van schoenen en leder beraamd worden. Te Waalwijk is het de vereeniging Waalwijks Belang*, die zich er voor heeft gespannen. Deze hoopt dat die Gij zegt dat Douglas verliefd is op Panline, en ik zelf heb genoeg gezien om dat te beamen. Als hy van haar houdt, dan is hij juist de man om elke andere overdenking om harentwil ter zyde te stellen. Wat zou het zijn als hy haar trouwde? Zou ons dat niet geheel be derven Ge zijt een uil, Reginald Eversleigh riep Victor minachtend uitgij moest mij boter kennen, dan dat gij voor mijne onthouding zoodt vreezen. Douglas Dale mint Panline Darski en is jaist de man om elk maatschap pelijk belang voor haar ter zijde te stellen, de man om baar te huwen, zelfs al was zij zijner nog meer onwaardig dan zij is. Des niettegenstaande zal hij haar nimmer tronweD. En hoe zult gij dat voorkomen? Dat iB myn geheim. Wees er gerust op, dat ik het zal voorkomen. Gy herinnert n onze afspraak te Trimley nog wel? Ja zeker, prevelde Reginald met ge smoorde stem. Goed, wees verzekerd dat ik van mijnen kant mijne verplichtingen aal nakomen. Voor aleer bet jaar ten einde is, zijt gij een rijk moD. Ik heb mijn vermogen noodig, hoog noodig, Victor, antwoordde de baronet gretig. Er zijn menschen die gebrek kannen ijjden dat kan ik niet. Als mijn toestand niet spoedig verandert, dan kan ik door schande srebrand- merkt worden, een verworpeling der maat schappij zijn. Ik moet rijk wezen, Victor, het koste wat het wil. Dat hebt ge reeds verteld, hernam de FranBchman koel en ik heb beloofd dat ik u ryk zai maken. Maar wil ik mijne belofte honden, dat moet gij u onvoorwaardelijk aan myne leiding onderwerpen. Als de weg, die wij samen te bewandeleu hebben, duister is, ga dan blindelings voort. Het eind zal de overwinning geven. En nn, zeg my eens, wanneer deukt gy Douglas te Londen ts zier. Sir Reginald deelde de plannen van zijn neef mede en verliet de villa kort daarop. Hij hoorde de vogels van mevrouw Carrington in de koude Januarizon sjilpen en door eene spleet van de deur der zitkamer zag bij de keurige netheid van het vertrek, dat zelfs nn met bloemen versierd was. Vreemd, zoo dacht hij bij zicbzelvon, toen hy het huis verlietieder vreemdeling, die dit huis betrad, zon denken deu drempel te nebben overschreden van hniBélijk geluk en eenvoudige tevredenheid en.... er woont hier een helsche geest. Hij keerde naar de stad terug, at alleen op zijn kamertje, zich nauwelijks in zyne club durvende vertoonen. Lord Caversbam bad zoo duidelijk zich uitgelaten en had zondor twijfel tegen anderen nog duidelyker gesproken. Het bloed steeg hem naar het hoofd, toen hij zich herinnerde welke beleedigingen bij zich, schijn baar onverschillig, moest getroosten. Hij vreesde andereu tegen te komen, die ook aan hem te Hilton-bnis verloren hadden en die even doidelyk tot hem konden spreken, als de lord had gedaan. Deze man, die god delijke en menschelijke wetten overtrad, zonder vreeB voor aardsche of hemelsche straf, vreesde bovenal door menschen van zijnen stand ont weken te worden. Zulk eene Blaverny schept de man van de wereld zich, dit zijn de ketenen, die mannen als Reginald EverBLigh, voor hunne ziel smeden. Doch vooraleer de vreeselyke loopbaan van sir Reginald stap voor stap na te gaan, moeten wy tot de vreemde bezoekers van Trimley terngkeereD. Jane Payland keurde het volstrekt niet goed dat zij den Kersttyd in de afzondering van een afgelegen dorp moest doorbrengen, met geene andere feestelijkheid in het verschiet dan wel een flink diner, maar dat toch in eenzaumbeid moest gebruikt worden en niets om zich mede te vermaken dan het landelijk gezicht op eene binnenplaats. Om in zulk een weder te gaan wandelen, daar zou zij niet aan gedacht hebben, zelfs al had zij iemand gehad cm mede uit te gaan; en alleen te gaan neen, Jane Payland had geen vermaak in zulke uitspanningen. De dag was bijzonder vervelend geweest voor de kamenier, mevrouw was druk bezig geweest met zaken, waarvan zij geene kenniB droeg, en jaist die onbekendheid, die reeds zoo hin derlijk is, als men in de stad woont, werd ondragelijk in de eenzaamheid en verveling van Trimley. Zij ondervond nog eenige aange name afleiding in hare gemoedsaandoeningen door de verbazing, die zich van haar meester maakte als zy lady Eversleigh 's avonds nit zag gaan, vergezeld van den geheimzinnigen persoon, dien zij voor harén bnurmuu bad herkendhare verbnzicg steeg ten top, toen zij zag hoe de man met den haviksneus eeuen reiszak droeg. Ja, zeker, hij ia ietB van haar, en zy is met hem hier gekomen om hare familie te zien, zeide Jane Payland bij zicbzelven, torn zij neerslachtig bij deu haard barer meesteres zat, een roman op hare knieën latende rnsteu zij is min genoeg om er zich voor to BChomeu. Nn, ik geloof dun dat ik mij niet voor mijn eigen vleesch en bloed zou schamen als ik rijk en groot geworden was. Die reiszak is zeker vol geschenken; zy zon mij gesust mogen zeggen hebben, dat zij kleeren weggaf, ikzou ze aan die arme stakkers niet benyd hebben. Onder veel gemor en nog meer verwondering deed Jane Payland zich eeuigszius te goad aan baar maal en worstelde den tijd door, tot hare meesteres terugkwam maar niettegenstaande al dat gebrom en die vermoedens, hechtte zich het meisje hoe langer hoe meer aan hare lady, en hare achtiog Bteeg met die gehechtheid. Lady Eversleigh keerde 's avonds laat alleen naar bet logement, op diou treungen Kerst avond, terug. Zij zog er vermoeid, ontivreden en neerslachtig uit. Na aan Jaue Poyland eenigo vriendelijko woorden te hebben töogevoegd, zond zij het meisje weg en beguf zich uitgeput en mistroostig ta bed. Hoe zal ik het bewijzen? vroeg zy zich zeiven af, terwyl zy wakker bleef liggen, lloa kan ik het bewijzen In mijne vermomming wantrouwt men mij. in myne ware gedaante zal meD mij niet gelooven, men zal my zelfs niet te woord Btaun. Die Lionel Dale is een braaf man en ik vrees dat hij veroordeeld is.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1