Derde Blad. MONKEY BRAND Landbouw. DE OORLOG. Provinciaal Kieuws. Buitenland. Engeland. Duitschlaud. BINNENLAND. NUMMER 25. ZONDAG 24 MAART 1912. 35e JAARGANG. I860 Het Teeken 5=^O, van -r Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal wat geverfd is als Nieuw! en ZE HELPT MET SCHOONMAKEN HUIS VAN ONDER TOT BOVEN. De koeien naar de weide. De landbouwer ziet altijd met onge duld den tijd naderen, dat hij zijn vee uit den stal kan laten en de wei op sturen. Dan houdt dat dure voederen vaD koek of meel of ander stalvoer voor een groot deel op en voorziet de weide in alle behoeften. Hoeveel te meer dus dit jaar, nu de winter zoo duur is geweest. Duur, omdat alle stoppel gewassen id het najaar van 1911 zijn mislukt, omdat ook de weiden na het hooien zoo goed als niets meer hebben opgeleverd en daarmede in verband alle veevoer in prijs aanmerkelijk is gestegen. Hoe eer dus dit jaar de koeien naar de weiden kunnen, hoe liever. Er is maar één middel, om dien tijd te verhaasten: chilisalpeter op de wei. Wanneer ge in het najaar of den winter kaïniet en thomasslakken hebt uitgestrooid op Uw weiden of hooivelden óf wanneer ge er vandaag of morgen superphosphaat op zaaien wilt, dan zult ge toch genood zaakt zijn, wilt ge uw gras volledig be mesten, chilisalpeter te geven. Anders is wellicht het geld uwer winterbemesting zoo goed als weggeworpen. Welnu doe het dan ook zoo Vroeg mogelijk. Dat wil zeggen, doe het, zoodra uw weiden eenige dagen droog liggen. Gij zult daardoor den groei van het gras ten zeerste bespoedigen Ik was eens bij een boer, die door zijn knecht gewaarschuwd werd, dat zijn stalvoer bijna op was. Het was toen begin Maart. >Ik koop toch niet meer bij», zei de man. >Maar, laat ons nog vandaag aan het chilizaaien gaan.» En het gebeurde. En tien dagen daarna, stuurde hij de koeien de weide in. Ik behoef hier niet veel meer bij te voegen. Eigenlijk weet elke boer al bij ervaring, wat eene snelle en krachtige uitwerking 100 kg. chilisalpeter op een weide van een gemet of wat kan uit oefenen. Maar dit jaar was het dubbel uoodig er nog eens aan te herinneren. Het en men Turkije en de Italiaansche vredesvoor waarden. Turksche blad T a n i n zegt beschouwt dit als de meening der regeering dat Turkije geen vrede wil sluiten, dan tenzij Tripolitanië door de Italiaansche troepen worden ontruimd en een schadevergoeding aan Turkije betaald wordt. Zoo men ziet staan deze condities in lijnrechten strijd met de Italiaansche vredesvoorstellen, die wel van een schadeloosstelling aan Turkije spreken, doch verlangen dat de Turksche troepen uit Tripolitanië zullen worden terugge trokken. Een telegram heeft ons gisteren trou wens al gemeld, dat de Turksche re geering de Italiaansche voorwaarden verworpen heeft. De Porte betracht overigens groote geheimzinnigheid in de laatste dagen. De journalisten worden angstvallig uit het gebouw der Verheven Porte ge weerd. Zooals wij in het vorig nummer me dedeelden is een wetsontwerp ingediend, waarbij een minimum-loon voor mijn werkers verplichtend wordt gesteld. Bij het debat gaven de mijnwerkers afgevaardigden te verstaan, dat zij de tweede lezing zouden aannemen, doch Dij de artikelsgewijze-behandeling van het ontwerp (de derde lezing) gen amen dement zouden voorstellen om allen arbeiders onder den grond een minimum van 5 shilling toe te kennen Zij wilden ook wel, dat de door de mijnwerkers- bond opgemaakte minimumloonen-lijst voor de verschillende districten in de wet opgenomen zou worden, doch daar drongen ze niet sterk op aan. De regeering zal zich vermoedelijk niet tegen den eersten eisch, wel tegen den tweeden, verzetten. Minister Grey verklaarde nog, dat een spoedige beëindiging van de staking een gebiedende eisch was. Wanneer het wetsontwerp de schikking niet tot stand mocht brengen, dan zou de regeering ertoe moeten overgaan met alle middelen, die haar ten dienste staan de natie te beschermen. Maar al ging zij ook tot het uiterste, dan zou zij nog niet in staat zijn te vergoeden wat het bedrijf heeft geleden en de ellende te lenigen, die gebracht is over de gemeenschap en ook voor de mijnwerkers zelve. Het wetsontwerp werd ten slotte met 348 tegen 225 stemmen aangenomen. Behalve de liberalen stemden ook de Ieren en de arbeiderspartij voor. Ook de derde lezing zal nu wel wor den aangenomen, op grond wat de unio nisten en de arbeidersafgevaardigden hebben verklaard, In de laatste veertien dagen heb ben alleen de spoorwegen door de ko- lenstaking 1.030.000 p. st. verlies ge leden De drie op het eiland Wight onder verdenking van spionnage gearresteerde personen Carl Denig Jr., uit Amsterdam, de Engelschman Samuel E. Torry, uit Grimsby en de Duitscher Karl Grasball, uit Maagdenburg, hebben alle drie te Londen vertoefd om zich te bekwamen in het kleermakersvakzij volgden 'n coupeurs cursus. Zij blijven volhouden, geheel niet te hebben willen spionneeren en de vader van den Duitscher heeft reeds verklaard, dat de verdenking op een vergissing moet berusten. Gisteren is het Rijksdagdagpresidium bij den keizer ontvangen. Zoo men weet had de keizer geweigerd de heeren Kampf en Dove te ontvangen, toen Scheidemann, de sociaal democraat, nog eerste vice- president was. De keizer wilde alleen het geheele presidium ontvangen, heette het. Nu de nationaal-liberale dr. Paasche Scheidemann vervangenheeft, stond niets het gebruikelijke bezoek meer in den weg. Toch schijnt het nog eigenaardig toe gegaan te zijn, voor het bezoek was geregeld. Paasche moet alleen het bezoek hebben aangevraagd, Kampf en Dove met het oog op de weigering van den vorigen keer niet. De keizer liet echter op Paasche's verzoek antwoorden dat hem aangenaam zou zijn het geheele presidium te ontvangen. Dezen wenk moesten Dove en Kampf natuurlijk wel ter harte nemen. De keizer was zeer vriendelijk voor de heeren, sprak schertsend met Kampf over diens verkiezing in Berlijn I, waar hij, de keizer zelf meegewerkt had om Kampf de overwinning te bezorgen, bracht vervolgens de kolenstaking ter sprake, waarbij bij zijn vreugde uitte over de snelle bijlegging van de staking in het Roergebied, roerde ook de rede van den Engelschen minister Churchill aan en wees op de juistheid van de se dert tien jaar door Duitschland gevolgde vlootpolitiek. Over de binnenlandsche politiek werd met geen woord gesproken. De staking in 't Ruhr gebied is zoo goed als geheel verloopen. De militaire ontwerpen, die heden avond gepubliceerd zijn, bevatten geeD verrassingen. Ia hoofdzaak stemmen zij ovceen met hetgeen totnogtoe op ver schillende plaatsen medegedeeld is Voor leger en vloot wordt voor 1912 in 't geheel 97 millioen meer ge vraagd, voor het volgend jaar 124 mi lioen meer. H. M. de Koningin naar Parij's. Reuter seint uit Parijs Volgens den „Figaro" zal H. M. de Koningin in het voorjaar een bezoek brengen aan Parijs. De juiste datum van het bezoek is nog niet vastgesteld. Op onze informatie te 's-Gravenhage vernam het Hbld. het volgende In het voornemen van het Hof, bij president Fallières' bezoek medegedeeld om den President in Mei een tegenbe zoek te brengen, is geen verandering gekomen. Het overleg over de daartoe te be stemmen dagen is nog loopende. *Plan iQij De Centrale Commissie voor „Plan 1913" hield te Utrecht haar 3e verga dering. Uit de mededeelingen van het uitvoe rend comité bleek, dat het aantal plaatsen dat aan het plan zal deelnemen, geklom men is tot boven de 25 en dat reeds van 10 internationale congressen bekend is, dat zij in 1913 in Nederland worden gehouden. Tot penningmeester werd aangewezen de heer jhr. C. R. Krayenhoff te Utrecht. De volgende vergadering zal weder te Utrecht worden gehouden op Zaterdag 20 April. Bescherming van postduiven. Het dagelijksch bestuur van den Zui- derbond van postduivenliefhebbers in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, gevestigd te Roosendaal, zegt in een adres aan de Tweede Kamer: dat het houden en africhten van post duiven naar zijn meening van groot be lang is voor de bevordering van 's Lands weerbaarheid, aangezien duizenden naar alle oorden afgerichte postduiven belang loos ter beschikking van den minister van Oorlog worden gesteld bij mobilisatie van het leger; dat het africhten van de postduiven gepaard gaat met opoffering van dikwijls zeer moeilijk verdiende gelden waarom adr. verzoekt het daarheen te willen leiden dat de roofvogels, de grootste vijanden van de postduif worden opge nomen op de lijst van de niet beschermde vogels en in het algemeen de postduif, zoo mogelijk door een afzonderlijk wetje beschermd worde. Nederland en de staking. Het Hdbl. acht het niet onmogelijk, dat het gevolg van de staking in Engeland een blijvende verhooging van den prijs der kolen zal zijn. De mijneigenaars hebben immers ver klaard, dat loonsverhooging onvermijde lijk prijsverhooging zou medebrengenen wel f 1.50 per ton. Wanneer men aanneemt, dat de pro ductiekosten der kolen in Duitschland en Engeland zooveel stijgen dat de prij zen in Nederland met f 1 per on toe nemen, wat reeds bijzonder veel is, dan beteekent dit voor een geschat Neder- landsch verbruik van 9 millioen ton een extra belasting op het Nederlandsche volk van 9 millioen gulden een goed deel van wat voor ouderdomspensioenen noodig zou zijn. Landbomuers naar Zweden De Kon. Ned. Landbouwvereeniging zal bij voldoende deelneming een excur sie organiseeren naar het Zuiden van Zweden op dezelfde wijze als in 1911 naar Engeland geschiedde, In vergelijking met laatstgenoemde ex cursie zal de tocht door Zuidelijk Zweden op sommige dagen waarschijnlijk ver moeiender zijn, terwijl er minder gele genheid zal bestaan om naast den eigenlijken landbouw ook andere belang wekkende zaken te zien. De tocht zal aanvangen 16 Juni en eindigen 23 Juni. Er is een uitvoerig programma opgemaakt. Waalwijk, 23 Maart 1912. Gezondheidscommissie. De gezondheidscommissie te Waalwijk deed ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen wederom verschijnen haar jaarverslag een belangrijk en lijvig geschrift, waaraan we als naar gewoonte weer een en ander zullen ontleenen. Wij beginnen voor heden met de alge- meene beschouwingen. De gezondheidstoestand mag in het afgeloopen jaar voor ons ressort als gunstig worden genoemd. Besmettelijke ziekten kwamen, behou dens de Typhus-epidemie te Duesen in gering aantal voor. De influenza, die in de eerste maanden van het jaar in ver schillende plaatsen van ons land heftig woedde, deed zich in ons ambtsgebied weinig gevoelen. Wel moeten wij weder om wijzen op de talrijke sterfgevallen van kinderen beneden het jaar. Het desbetreffende cijfer bereikte in eenige gemeenten eene onrustbarende hoogte. In tegenstelling met andere commis- siën kunnen wij constateeren, dat het aantal sterfgevallen, waarbij te voren geen geneeskundige hulp was ingeroe pen, in ons ressort zeer gering is. Hieruit moge tevens blijken, dat genees kundige hulp steeds in voldoende mate beschikbaar is. Met genoegen vermelden wij, dat in de gemeente Waalwijk zich gevestigd hebben de Eerw. Zusters, dochters van O. L. Vr. van het H. Hart, die, behalve met bewaarschoolonderwijs zich ook met wijkverpleging bezighouden. Door een flinke subsidie van gemeentewege daar toe in staat gesteld, konden zij zich de noodige verplegingsartikelen aanschaffen zoodat hun verdienstelijke arbeid het gemis eener Groene Kruisvereeniging vergoedt. Over de zoo noodige medewerking der verschillende Gemeentenaren mogen wij over 't algemeen genomen tevreden zijn, al hebben wij ook nu en dan met verkeerd inzicht van dien kant te kampen. Zoo werden reeds voor jaren door de Gemeenteraad op ons advies eenige woningen onbewoonbaar verklaard, de ontruimingstermijn vastgesteld en de bekende borden aangeslagen. Maar de woningen bleven bewoond, de borden zijn het een na het andere verdwenen, en onze pogingen om den Raad te be wegen zijn genomen besluit uit te voeren, bleven vruchteloos. Ook schijnen som mige Gemeentebesturen een overdreven idee te hebben van te hebben van de activiteit der Commissie en te meenen dat zij minstens een maal per week vergadert. Immers meermalen per week werden concept-verordeningen ter fine van advies ingezonden met het verzoek daarop reeds na eenige weinige dagen antwoord te ontvangen Opmerkelijk is het gering aantal ge boorten te Waalwijk. Provinciale Stierenkeuring. Bij de gisteren alhier gehouden Pro vinciale stierenkeuring werden aange voerd 27 exemplaren, waarvan er slechts 10 werden goedgekeurd. Een stier van C. Pullens te Baard wijk op de gemeentewaag alhier ge wogen haalde het respectabele ge wicht van 1412 pond. Mond- en klauwzeer. Men schat de schade die het mond en klauwzeer van 1880 tot 1910 aan onzen boerenstand heeft veroorzaakt op 65 millioen gulden. Provinciale Staten. De juiste cijfers van de Statenver kiezing op 1.1. Dinsdag zijn als volgt: Aantal kiezers 7623. Uitgebracht 5706. Van onwaarde 80. A 7 Snnpk 3055 H.J. Groote Balderhaar ter Velde 2571. Uit de oude doos. De eerste aflevering is verschenen van den 19de jaargang van „Taxandria", tijdschrift voor Noordbrabantsche ge schiedenis en volkskunde, onder redac tie van de heeren Juten te Bergen op Zoom. Deze aflevering bevat o.a. eene oude instructie van den klepperman van Woudrichem en iets over het schoolwe zen te Waalwijk uit het midden der 18e eeuw. In het laatste stuk geeft de heer J. van der Hammen Nzn. eene levendige schets van den deerniswaardigen toe stand waarin de schoolmeesters der 18e eeuw hun werk hadden te verrichten. We hopen hierover in een volgend nummer eens wat meer te kunnen ver tellen Van letsel Witlox en Co. Medio April a. s. zal het 12'/2 iaar geleden zijn, dat de bekende lederfabriek der firma Van Iersel, Witlox en Co. in werking werd gesteld. Aanvankelijk wer kende met eene productie van 300 huiden per week, zagen de firmanten zich spoe dig genoodzaakt, uitbreiding te geven aan de productie en deze op te voeren tot 600 stuks, terwijl nu eene vermeer dering a.S'.- is tot 1000 huiden per week, zaoals wij onlangs mededeelden. Wel een bewijs dat het product aan alle eischen voldoet. Voetbalvereenig ing Waalwijk Vooruit Morgen zal op het W. V. terrein een zeer interessante strijd plaats hebben. Het 2e elftal van het Bossche „Wilhel- mina," dat op den oogenblik de 2e plaats in het ranglijstje der Oostelijke le klasse inneemt, komt een revanche-wedstrijd spelen tegen W.V. Wilhelmina II werd dit jaar bij de Zuidelijke 2e klasse in gedeeld. In 't begin werd hard van stapel gelpopen en had zij een mooie kans op het kampioenschap, doch later moestin Maastricht de meerdere erkend worden. Zij neemt nu de-3e plaats in het rang lijstje in. Op papier lijken de Bosschenaren voor W.V. veel te sterk, doch we hebben het al zoo dikwijls gezien, dat juist tegen zulke clubs de geel-zwarten hun besten vorm toonen. Laat een Westelijke 3e of 2e klasser tegen W.V. spelen, het zal nooit een afmaakpartij worden. Dit verwachten we ook morgen niet. De Bosschenaren voeren n.l. het sys teem van kort passeeren, wat juist den geel-zwarten zoo goed past. Ongetwijfeld zullen beide partijen hun beste beentje voorzetten, want Wilhelmina zou niet gaarne voor een club uit den Brabant- schen Bond onderdoen, terwijl de W.V.ers willen toonen ook tegen een elftal uit den Nederlandschen Bond opgewassen te zijn. Schreven we verleden week van den strijd W.V.-Sparta, dat het een pracht- wedstrijd zou worden, met niet minder recht kunnen we dit van de match van morgen zeggen. Aanvang half drie. Veroordeeling De R. K. Lederbewerkersbond had met Waalwijksche Stoomdrukkerij een con tract, dat deze om de 14 dagen haar bondsblad moest drukken. Nu werd door genoemden bond geweigerd het laatste nummer van 29 December 1.1. nog op die drukkerij te doen vervaardigen, daar dit al bij den nieuwen drukker besteld wasOok wenschte genoemd bestuur de daardoor ontstane schade niet te vergoeden, noch hare belofte na te ko men, dat het in plaats van bedoeld laatste nummer een propag^nda-nummer bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij zou laten drukken. Bij uitspraak van 't kantongerecht te Waalwijk dd. 22 Maart werd de eisch, namens zijn cliënt ingesteld door Mr. B. Timmermans te Waalwijk toegewezen en gedaagde veroordeeld tot de geeischte schade-vergoeding en tot de proces kosten. In een volgend nummer zullen wij de geheele juiste toedracht dezer zaak mee- deelen. De Katholieke Illustratie van deze week bevat d- volgende De Feesten worden besloten op 29 Juni met een luisterrijk-concert, te geven door het Koninklijke Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers te 's Gra- venhage, die daartoe opzettelijk geenga geerd is- Wel een bewijs, dat moeite noch kosten ontzien worden, om de feestelijkheden een zoo groot mogelijke luister te verleeneo. De bij uitstek gunstige ligging van Stratum, in de onmiddelijke nsbijheid Eindhoven, op slechts enkele mi- van nuten afstand van spoor en '.rammen in alle richtingen, gevoegd bij den roep, die deze gemeente, wat betreft het cr- ganiseeren van feesten, reeds jaren hng De Echo van het Zuiden. 1671 n. i imm i - PLATENRoald Amu"dsen. De zieke moeder. Een eigenaardig kiekje uit de Re sidentie. Voorraad voor slecbie lijden. Lk Ben de Weg, de Waarheid en het La en De boodschap des Engels aan M*ri<i llo* kapitein Amundsen bewijst dat hij de geo- grofische Zuidpool bereikt heeft. Viuandsen's pnolhuis „Eramheiin" De Sint Ur-uUkweek- achool te Boxtel. De Holland-Engela«<d voetbalwed trijd. (2) E*n wegzinkend dorp. TEKST Levi ffSchoppeheer en Mozes »Scho peboer*. De stem van Isabelle. (ver. vole). De ontdekking der Zuidpool Haar Lafse zorg. Een koning die voorbijgaat Een wijs rechtei. Overtioeld. Allerlei. In houdsopgave R^bus. Vlllste Katholiekendag in het Bisdom van Bosch. Zondag j I. vergaderde ie Tilburg het Uitvoerend Comité van den 8sten Katholie kendag. Door de Commissie van Advies waren in het Dagelijksch Bestuur benoemd de heer B. Mutsatris z» als Voorzitter, Mgr. J. B. Bots als Geestelijke en R. J. A Diepen tot Secretaris. In deze vergadering werd het Dagelijksch Bestuur verder aan gevuld door de benoeming der Heeren P. Bogae^s en H Eras, leden van het Uitvoe rend Comité, J de Brouwer, Voorzitter van den Boerenbond aid Tilburg, A. P. C. Roothaert, Voorzi'te der Hanze afd. Tilburg A v. Rijen, Secretaris van den Bond van R. K Werkliedenverenigingen in het bisdom 't- Hertogenbosch en P. A. Loij*»s Commies ter Secretarie als 2de Secretaris-Penning meester. Het in alle afdeeüngen te behandelen onderwerp zal zijn „Hel onderwijsff. De door overlijden, beuanken, periodieke aftreding of niet herkienbaar zijn, onstane vacatures iu het Uitvoerend Comué, werden aangevuld door de her- of benoeming van de Heeren Mgr. C. C. Prinsen te '«.Bosch L. van der Steen te 'e-Boscb, J L. vau Lans te JNijmegen, Jhr, Mr. O. van Nispen tot Zevenaar te Nijmegen, F. van Lanschot te 's-Bosch, Louis Hohus te Helmond, Cb. Keulen te Eersel en B. Smolders te Geei- truidenberg. Als lid en tevens Voorzitter der Comtssie van Advies werd in de plaats van Jhr. Mr. O. van Nispen tot Zevenaer, weke niet herkiesbaar was, gekozen Mr W. van Lan schot te '«-Bosch, terwijl als Secretaria der Commissie van Advies, wegens bedanken van den Heer B. Mutsaers werd benoemd de Heer L. van der SteeD. Internationale feesten St. Georgius-Gilde te Stratum. De deelname en belangstelling be treffende de Intern. Glldefeesten ter ge legenheid van het 400-jarig bestaan van het St. Georgius-Gilde alhier beloven buitengewoon te worden en de verwach ting verre te overtreffen. Behalve aanzienlijke geldprijzen en me dailles, welke vanwege de Commissiën in de verschillende Afdeelingen en wed strijden uitgeloofd zullen worden, zijn nu reeds door belangstellende personen, zoowel in bulten- als binnenland reeds meer dan 30 medailles ter beschikking gesteld, waaronder massief gouden van booge waarde. Zooals bekend is, heeft het Interna tionale Feest met wedstrijden enz plaats op 2 Juni e k. Een- huishoudelijk Feest van het ju- bileerend Gilde zal plaats vinden op 9 Juni.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9