Nummer 26 Donderdag 28 Maart 1912. 35 J aargang Tweede Blad. iisimuisHOVLL n BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws. NISÏÏWS UIT HEUSDIlï Sport. VRIJSTELLINGEN MILITIE. VASTSTELLING DER KIEZERS LIJST. philosophic te Rolduc en promoveerde in 1890 tot doctor in de staatswetenschap en in de rechtswetenschap. In 1896 volgde dr. Nolens mr. Haff- mans als lid der Tweede Kamer voor het district Venlo op. Sinds enkele jaren is hij president der katholieke Kamerclub In 1909 werd hij benoemd tot hoog leeraar in de arbeidswetgeving aan de universiteit te Amsterdam. Verder is hij lid van den Mijnraad, curator van de Technische Hoogeschool, buitengewoon lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek, voorzitter der Commissie van voorbereiding der verzekeringsontwer- pen, lid der Nederlandsch-Belgische Commissie der Internationale Vereeni- ging voor Arbeidswetgeving, der Inter nationale VereenigiDg tegen de werk loosheid, enz. enz. Loonsverhooging Mijnwerkers. Door het hoofdbestuur van den Ned. Mijnwerkersbond is bericht ontvangen van de directie der staatsmijnen, dat be sloten is met ingang van 1 April de loonen der boveogrondsche werklieden met 7 a 8 en die der ondergrondsche met 5% te verhoogen. Vogelwei. Een regeerlngswijziging die de toe treding tot de Parijsche Conventie nog moet mogelijk maken, is zonder stem ming aangenomen. Een amendement-Van Veen om het lijsterstrikken nog 5 jaar toe te staan in bepaalde gemeenten, is aangenomen met 35 tegen 20 stemmen. De St. Radboudsstichting. Bij het gemeentebestuur van Nijmegen is ingekomen een brief van het bestuur van de St. Radboudsstichting, waarin het bestuur verklaart dat het aanbod van die gemeente ter zake van de vestiging van een R. K. Universiteit te zijner tijd in ernstige overweging zal worden ge nomen, maar dat voorshands tot de uit voering van het plan nog niet zal wor den overgegaan. Mgr. Dr. Nolens. Heden viert Mgr. Dr W. H» Notens Zijn 25-jarig priesterjubilé. Mgr. Nolens onderbrak in 1880 zijn studie voor den geestelijken staat, om zich gedurende vier jaren aan de uni versiteit te Utrecht op de staats- en rechtswetenschap toe te leggen. Na 1884 volbracht hij zijn studie aan het Groot Seminarie te Roermond, werd in 1887 priester gewijd, spoedig daarop docent in de staatswetenschappen en moraal Waalwijk, 27 Maart 1912. Waalwijksche Laivn- Tennis-Club. Alhier is opgericht eene lawn-tennis- Club onder den naam van Waalwijksche Lawn-Tennisclub.« De vereeniging telt op het oogenblik 15 leden en zal hare baan laten aanleggen in den tuin van den heer A. van Vucht, Burgemeester van der Klokkenlaan alhier. Attentie Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende bekendmaking be treffende de nieuwe MilitieWet. Deze be kendmaking is van groot belang voor degenen die vrijstelling om verschillende redenen wenschen. 't Is daarom dat wij er de speciale attentie op vestigen. Mr. Loeff. Onze afgevaardigde mr. Loeff oud minister van justitie, was o.m. gisteren genoodigd aan de tafel van H. M. de Koningin. Na afloop daarvan werd door prof. Molengraaff voor H. M. en Z. K. H. den Prins, eene voordracht gehouden over zijn exploratietocht naar Nederlandsch Timor welke lezing ook door H.M. de Koningin Moeder werd bijgewoond, en waarbij ook onze afgevaardigde tegenwoordig bleef. Paasch-tentoonstelling. Bij de gisteren gehouden Paasch-ten toonstelling te Rotterdam, behaalde het merriepaard (geboren in 1908) van den heer A. Timmermans uit 's-Grevelduin- Capelle, den tweeden prijs (f 30). De heeren Gebrs. Oerlemansv. d. Schans te Drongelen behaalden den eer sten prijs (f20) met hun besten beer. Kamer van Arbeid. De verkiezing voor 5 leden patroons en voor 5 leden werklieden der Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf gevestigd te Waalwijk, zal plaats hebben op Woensdag 10 April a.s. De inlevering der briefjes kan alhier geschieden van 11-2 uur en van 7-9 uur 's avonds. Rijksproef station. Gistermiddag werd door het Bestuur van den Bond van Nederlandsche Leder- fabrikanten en corps een bezoek gebracht aan het Rijksproefstation ten behoeve der Lederindustrie in de Mr. van Cooth- stvaat, alhier. Qfy-h-Vt Gezondheidscommissie Wij lezen 't volgende over Waalwijk'. Ter tafel werd gebracht een plan ter voltooiing der rioleering in de gemeente Waalwijk met welke werkzaamheden twee jaren geleden een aanvang is gemaakt. Door deze voltooiing worden verschillen de om gezondheidsredenen ongewenschte toestanden opgeheven, welke toestanden in vorige jaarverslagen der Commissie breedvoerig zijn beschreven. Geprojecteerd is het rioleeren van de groote straat, vaD de Putstraat tot de Emmichovensche heul en van de Markt tot de Stationstraat. Totale lengte 1255 M. met P. c buizen ter wijdte van 50 en 60 c M. met de noodige putten en straatduikers. Het dempen van den waterloop >de Lolnt» ter lengte van ongeveer 410 M. Wanneer dit hoofdriool gereed is, kan een groot gedeelte van den waterloop >de Loint» worden gedempt. Immers waar de Loint voorziet in den afvoer van huis- fabrieks- en hemelwater, zal dit riool daarvoor worden bestemd, waar door de sinds jaren hangende quaestle der Loint, welke nog steeds meer en meer door fabriekswater wordt veront reinigd, tot een oplossing zal komen. De toevoer van water komt door de Spoorsloot in den Singel en loopt van daar in de Loint langs de bijzondere en openbare school. Om nu bij beide scholen de bestaande slechte toestand op te heffen moet aan de Loint eene andere richting gegeven worden en dit is te bereiken door achter het Gasthuis de Singel door een riool met de Loint te verbinden waardoor het gedeelte, dat langs het Gasthuis en nabij de bijzondere school loopt, kan worden gedempt, en men tevens het voordeel verkrijgt, dat het Oostelijk gedeelte van de Loint meer w.iter ontvangt. Tevens ligt in het plan de Pastoorsheul en de Loint langs de Putstraat te vervangen door een riool. Ten einde den slechten toestand achter de openbare school op te heffen, wordt het Lointwater door een in de Stations straat te maken riool naar het hoofdriool io de Grootestraat afgevoerd. Het gedeelte Loint achter de openbare school krijgt dan geen watertoevoer meer en zal met grond worden aangevuld. Indien dit buizennet is voltooid kan bij vloed bet water uit de haven door het hoofdriool naar de Putstraat worden op gestuwd, waardoor een doorspoeling van versch water in het riool wordt verkregen. De Commissie nam met belangstelling kennis van deze werken, waardoor ver schillende onhygiënische toestanden, waarop zij meermalen met klem heeft gewezen, opgeheven worden. In ons volgend nummer iets over de sterfte, speciaal kindersterfte. Onderwijzers- Vergadering. Vergadering van het Onderwijzers gezelschap in het arrondissement Waal wijk, op Donderdag 18 April 1912, des voormiddags 10 uur in Musis Sacrum te Waalwijk. Agenda 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag. 3. Verkiezing Secretaris. 4. Aan welke voorwaarden moet een goede salarisregeling voldoen. (Inleider de heer F. Mabelis.) 5. Rekening en verantwoording. PAUZE. 6. Het onderwijs in de kennis der natuur op de lagere school. (Inleiderde heer M. J. v. Gennip 7. Bespreking feestvergadering. 8. Rondvraag en sluiting. Inning con tributie Landweet Maandagmorgen vertrokken met de tram van half tien, de verschillende lich tingen der landweer. Uit Waalwijk een vijftigtal landweerplichtigen, die zich hier voegden bij de verschillenden uit Vlijmen, Drunen, enz., om gezamenlijk via Tilburg naar Breda te vertrekken, om daar voor een zestal dagen de oefeningen mee te maken. Het geheel stond onder geleide van den reserve-luitenant Broman uit Waal wijk. Voetbalvereeniging Waahvijk Vooruit Door het ongunstige weer vondZondag j.l. de wedstrijd W V.-Wilhelmina II geen doorgang. Allerwaarschijnlijkst, zal deze nu Zon dag a.s. gespeeld worden. B\ARDW1JK. Dsisr dagen is door do, Gemeentepolitie namens den Burgemeester bekend gemankt en de herbergier» verwittigd dat niet meer zal gewaarschuwd worden om 11 uur zich te verwijderen, doch dat een ieder op dat uur moet geruimd zijn. Die op dien tijd nog aanwezig zijn hebben kans op een verbaal je. Men zy hiermede gewaarschuwd. JNlEUWKUIJK. Oose harmonie „de Eendracht' alhier heeft haar verplichte marach voor het concoun te Zalt-Bommel ontvangen. Dit muzieknummer voor de lste afdseling bestemd, is eene compositie van den Heer Stenz oud-kapelmeester van het Stafmuziek 6 Reg1. Inf. te Breda. De marsch „Réunion* geheeten ia een mooi doorwtrkt stok muziek rn geeft de „Eendracht* gelegenheid op concours daarmede flink \oor den dag te komen. HERPT, 26 Maart. In den nacht van Zondag op Maandag is wellicht door eenige baldadigeo de ijzeren leuning met hardsteenen onderstukken van de Luttelhorpische brug losgewrongen en in het Oude Maasje ge vallen, waaruit betj met hijschiakel» en met veel moeite is uitgehaald kunnen worden. Het ware te wenschen, dat de bedrijvers dezer laihartige daad gevonden konden worden en hun welverdiende straf k egen. Door het prachtige weder is er volop gras in de weilanden gekomen. Er wordt dan ook volop geschaard. Algemeen wordt echter naar droog weer verlangd, daar doof ue vele regenbuien een stagnatie in den veldarbeid is gekomen. TILBURG. Naar men ons mede dealt zijn de gramophone platen, welke door de Humorist August de Laat j.l. te Berlijn werden gezongen met orkest begeleiding schittert nd geslaagd. BESOIJEN, 26 Maart. Openbare ver gadering van den Gemeenteraad op Woensdag 27 Maart des avonds ten 7 ure. Bij de Zondag gehouden vriendschap*- wedstrijd tusschen B. V, C. en Sparta «it 's Hertogenboscb, was de uitslag 81 in het voordeel van B. V. C. SPRANG. Maandag 1 April a s. zal voor de afd. van den Christelyken Leer- bewerkeisbond alhier in openbare vergadering optreden de heer K. Kruithof van Maassluis met het onderwerp„Christelijke Vakorga nisatie*. Aanvang 's av. 8 uur, in het Ge reformeerd Kerkgebouw. Toegang viij. Vrij debat. CAPELLK. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Waarts, thans le onderwijzer te Alblas8erdam, is, naar we vernemen benoemd tot orderwyzer met verplichte hoofdakte te Leiden. Een zeer aardig geval heeft zich deze week voorgedaan bij den heer A. Bland- bonwer alhier. Hier stond de geit voor het paard. Op de een of andere manier raakte het touw verward rond den kop van het paard, met het gevoig, dat den volgenden morgen de geit, dood en nog hangende aan bet paard werd gevondeD. DUS8EN. A.s. Vrijdag 29 Maart zal de in Dossen-Binnen staande graanmolen „De Gunat' publiek worden gefeild. Naar wij met zekerheid vernemeD, zal deze molen ook na 1 Mei behonden blijven, wat we een gelnk mogm noemen voor onze boeren. Naar wij vernemen werd Dinsdag 26 Maart in den tain van den ZeerEeiw. Heer Pastoor H. C Baekers de eerste asperge gestoken van den konden grond, wal wij wegens het gare weder van den laatsten tijd wel vermeldenswaardig vinden. De boeren dezer streek schijnen zich te zullen gaan toeleggen op de varkens- tokkerij. Door den Heer W. nit Enschot werden hier een partij dragende varkens verkocht. WA8PIK, 26 Maart. Mej. de Wed. v. D. had het ongelnk bij bet alniten der gordijnen voor een overleden familielid van een stoel te vallen en haar arm te breken. Zondag 1.1. ging het 2e elftal van „Brabantia* alhier naar Oosterliout om daar een match te spelen tegen „Hercnles*. Stand 52 in het voordeel tan „Hercules*. „Brabantia' speelde echter alechti met 8 man. Op Zondag 81 Maart zal „Brabantia' alhier eene vriendschappelijke match spelen tegen „Rood-Wit* van 's Bosch, le klasse B. V. B. Daar „Brabantia* nog twee wed strijden moet spelen tegen de kampioenen van de 2e klas B, zal deze wedstrijd voor baar een zeer mooie oefening zijn, RAAMSDONK(DORP), 26 Maart. Ver leden Zoudag deden alhier 85 kinderen hunne le H. Communie. Op de gisteren gehouden stierenkeuring zijn goedgekeurd de stieren der heeren: A. Timmermans, L. J. Verschuren, H. C. de Bont en Joacb. Lankhuvjzen. Op de Zaterdag bij Mej. Floris ge houden paardenmonstering waren 16 paarden aaugevoerd. Slechts 1 er van werd verkocht. Door B. en W. is bekend gemaakt, dat de inwoners in het vervolg hunne kippen moeten vasthouden. Stellig zal het aantal booze burengezichten door dezen maatregel verminderen. Kaatsheuvel, 27 Maart. Ziekenfonds. Aan het Bestuur van het R. K. Zieken fonds alhier, was door de leden het vet- zoek gericht, om voortaan medezeg gingschap in de bestuurskeuze, en het artikel in het reglement, over dit punt, ia dien geest te wijzigen. Naar \v«j vernemen is op de laatsgehouden be stuursvergadering besloten, om aan dit verzoek te voldoen en bij eene ever.- tueele vacature, door de Ziekenfonds leden, candidaten te doen stellen, tn zoo noodig eene stemming te houder Ontslagneming. Een verschijnsel doet zich hier voor dat wij nog nooit zoo herhaaldelijk zagen gebeuren in onze schoenindustrie. Wij bedoelen het veranderen van patroons door werklieden en stiksters in de schoenmakerij. Geen week gaat voorbij, of bij een 4 of 5 tal patroon:;, word door 1, 2, 3, 4, soms nog me.-r personen het werk met 14 of 8 dagen opgezegd en naar een anderen patroon verhuisd Dit heen en weer trekken, werkt nadeeiig op de industrie, en ook zeer nadeeiig op den goeden gang der zaken. Wat hiervan de oorzaak is, kan moeilijk worden uitgemaakt, doch het me'kelijk loonsverschil op de verschillende fabtle ken en bij de onderscheidene patroons, is toch hieraan niet vreemd zoo wij hier en daar vernamen. Heusden, 26 Maart. 1912. Ongeval. Toen het Hoofd der M.U.L.O, school, de Heer v. d. T. Zaterdagavond van het station naar huis reed, had hij het on geluk zoo met zijn riets te vallen, dat hij een been brak en eenigen tijd hulpe loos langs den weg moest blijven liggen. Een passeerend voerman ging om hulp uit en zoo werd de Heer v. d. T. uit zij o netelige positie verlost. Jubileum. Heden was het 25 jaar geleden, dat de WelEd. Gestr. Heer G. van Evei- dingen benoemd werd tot plaatsvei- vangend Kantonrechter De vele, die met hem in deze kwaliteit in aanraking kwamen roemen hem zeker als zeer humaan. Werd er eerst aangedacht deze gebeurtenis min of meer in 't publiek te herdenken, rekening houdende met de wenschen van jubilaris, heeft men. daar van afgezien •r-'.ï Nationale rondvlucht. De heeren J. F. Scholten te Groninger, voorzitter, en jhr. I. L. van den Berch van Heemstede te 's-Gravenhage, secre taris, vertegenwoordigend het comité van actie voor de nationale rondvlucht iu Augustus of September a.s. te houden, hebben zich tot de Staten der verschil lende provincies en tot een 14-tal ge meenteraden gewend, met verzoek om subsidie voor het beoogde doel. Zij schetsen in hun adres in korte woorden het belang der luchtvaart en wat zoo in andere landen als in Neder land aan deze kunst wordt gedaan. De uitgaven worden begroot op eere totaal bedrag van f 30.000. Het Comité vraagt hiervan f 5000 subsidie verdeeld over 11 provinciën, f 5000 verdeeld over de gemeenten 's-Gravenhage, Amster dam, Hoorn, Leeuwarden, Groninger, Assen, Zwolle, Utrecht, Arnhem, Maas tricht, Gllze-Rijen, Breda, Middelburr en Rotterdam. Voorts wordt gerekend op een subsidie van f 10.000 van het Rijk, terwijl de overige f 10.000 zouden moeten worden bijeengebracht door be langstellenden en belanghebbenden iu Echo van het Zuiden De Burgemeester dei gemeente Waalwijk,brengt ter kennis van de ingeschrevenen der militie voor de lichting van het volgend jaar dezer gemeente, dat zij, die vrijstelling verlangen I. wegens eigen vrijwilligen dieost, op grond dat zij vijf jaren bij de Zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen als vrijwilliger hebben gediend (Art. 22 No 3 der Miiitiewet) en ter wier aanzien hiervan niet reedt mededceiing Is gedaan bij nunne inschrijving, die mededeeling alsnog kunnen doen bij bem, Bargemeester ter secretarie dezer gemeente op den 29 Maart e. k. des voormiddags tusuchen 9 en 12 uur. II. wegens broederdienst, tusschen 1 en 31 Maart e.k. aanvraag moeten doen tot het opmaken van een getuigschrift, betreffende de wettige broeders en halfbroeders. III. wpgene aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, tusschen 10 en 18 Juli e.k. aanvraag moeten doen tot het op maken van het desbetreffende getuigschrift. Door of vanwege hen, die vrijstelling verlangen wegens de redenen hiervoor onder II en III ver meld, moet worden gezorgd voor de tegenwoor digheid van twee getuigen, die meerderjarige maunelijke personen zijn en van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. IV. wagens het bekleeden van een geesielijk of een godsdienstig menschlievend ambt, of daar toe worden opgeleid, een desbetreffende verklaring moeten inleveren en wel lo. vóór 1 April e.k. ingeval de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 Maurt van dit jaar. 2o. in de maand November e.k. a ingeval de reden van vrijstelling ontstaat tusschen 21 Maart en 1 November e.k. b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en bij de eerste maal verkeerde in het geval, om schreven in a. 3o. binnen eene maand nadat de reden t&d vrijstelling ontstaat, ingeval dit plaats beeft op of na 1 November e.k. 4o. in de maand op ééa na voorafgaande aan die, waarin de loopende vrijstelling eindigt, in geval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in liet geval omschreven in 3o. V. wegens kostwinnerschap rn VI. wegens aanwezigheid van het (bijzonder) geval, dat een dienstplichtige, aen wieu geen vrijstelling is verleend, op grond van kostwin nerschap, zoodanig persoonlijk ODmiebsar is voor de instandhouding der middelen van bestaan van het desbetreffende geziu of desbetreffende personen, dat zijne aanwezigheid daarvoor dringend nood zakelijk is, aanvraag moeteD doen of aanvraag vanwege hen moeten latan doen tol het opmaken van een hierop betrekking hebbenden staat van inlicbtingeu lo. tusschen 21 en 31 Maart e.k. ingeval de reden van vrijstelling aanwezig is op eerstge— noemden datum. 2o. in de maand November e.k. a. ingeval da reden van vrijstelling ontstaat tusschen 21 Maart en 1 November a.k. b. ingeval hij opnieuw vrijstelling viaagt en bij de eerste maal verkeerde in het geval, om schreven in a. 3o. binnen ééne maand nadat de reden van vrij8teliiug ontstaat, iügeval dit plaats heeft op of na 1 November e.k. 4o. in de maand op één na voorafgaande aan die, waarin de loopeDde vrijstelling eindigt, in geval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal vei keerde in het geval omschreven onder 3o. De aanvraag bedoeld in II, III, V en VI. als mede de verklaring bedoeld in IV moeten worden gedaan of ingeieveid bij hem, burgemeester, waartoe ter secretarie dezer gemeeote dagelijks (uitgezonderd Zon- en Feestdagen) van des voor- middags tusschen 9 en 12 nar gelegenheid zal bestaan. Waalwijk, den 18 Maart 1912, De Burgemeester voornoemd, Th. DE SUKMONT DE BAS SMEELE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk maken be end; dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1912— 1913, benevens de alphabctieche lijsten der namen en voornamen van heu, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop «ija gebracht, van den 23»ten Maart tot en met den 2lsten April a.s.op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot eti met den 15deu Apiil as. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd, met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ougezegeld papier worden gesteld. Waalwijk, den 22sten Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Th. DE SUKMONT DE BAS SMEELE, De Secretaris, VAN LIEMPT.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5