F— Mandos-Vinken, Fijne Heeren Mode-Artikelen, Abonneert op dit Blad jitgeb.eide collectie staalboeken Het Bewijs viLmciimciiiM PBIERUM-vlHEUDHi, Viaagt piijscouianten, Gemengd Nieuws. WAALWUK Advertentiën. Behangselpapieren. J. C VAN HOUTEN Ingezonden Stukken. Kerknieuws. H andels berichten Kleine A dvertentiën. Fantasie, l'ni en Cuir-papieren geheel Nederland. Een voorloopig technisch plan is op gemaakt met de bedoeling dit, alvorens het definitief wordt vastgesteld, te be spreken met de vliegeniers, d e zullen deelnemen, waarbij vooral in het oog zal worden gehouden, dat het onmoge lijke niet zal worden geëischt en ook, dat de grootste bronnen van gevaar zullen worden vermeden. Men stelt zich voorloopig dus voor, de vlucht als volgt in te richten le dag: 's-GravenhageAmsterdam (50 K.M.), Hoorn (30 K.M.) Leeuwarden (over zee 80.20 K.M.), Groningen (50 K.M), totaal 210 K.M. 2e dag: GroningenAssen (30 K.M.) Zwolle (60 K.M.), Soesterberg (80 K M.), totaal 170 K.M. of GroningenAssen (30 K.M.), Zwolle (60 K.M.), Deventer— Het LooAmersfoortSoesterberg, to taal 190 K.M. 3e dag; SoesterbergArnhem (50 K.M.), Maastricht (130 K.M Gilze-Rijen (115 K. M), totaal 295 K. M. 4e dag Gilze RijenMiddelburg (190 K. M.), totaal 190 K. M. De totale lengte der vlucht is dus 865 of 885 K.M. Het Comité zou vooral veler mede werking op prijs stellen, omdat misschien pogingen in het werk zullen worden gesteld, om bij de opening van het Vredespaleis in 1913 een rondvlucht van Europeesche vliegeniers over Nederland te organiseeren. Daarom zou men thans gaarne bij wijze van proef de Nederlandsche vliege niers deze vlucht laten doen. De vliegdemonslaties te Veghel. Naar de 's-H. Ct. verneemt, heeft de gemeenteraad van Veghel Maandag in in een spoedeischende vergadering het door het vliegcomité uitgekozen terrein ter beschikking gesteld voor het geven van vliegvertooningen. In een 's avonds gehouden vergadering van het comité is het contract met den heer Blom, directeur van de maatschappij «Aviator* te 's-Her- togenbosch geteekend en werd zoowel door het comité als door genoemds maat schappij bij den burgemeester een waar borgsom gestort. De vlieger van genoemde maatschappij is de heer H. Convert uit Panjs, die tot heden steeds voor een Fransche fabriek de nieuwe vliegtuigen heeft ingevlogen. Hij zal vliegen met een vliegtuig van het Blétiot type en voorzien van een Anzlnni-motor van 80 P. K. Hij zal da gelijks ten minste twee opstijgingen doen. Tijdens de vertooningen zal er voor goede muziek op het terrein worden gezorgd, terwijl er ook een goed buffet zal aanwezig zijn. Mocht de heer Convert voor de vlieg dagen 8, 9 en 10 April plotseling ver hinderd worden, dan zal hij door een ander worden vervangen die zich daartoe reeds bereid verklaard Het vliegterrein, het «Mertvelu*, ligt circa 5 minuten van de tram Veghel Oss (toegang Mariaheide) en werd door den vlieger als zeldzaam mooi gelegen geroemd. (Buiten verantwoordelijkheid der R<*dsciie Na de Statenverkiezing in 7 District Neusden. Uit de vele berichten in de Dagbladen en Gewestelijke Weekbladen is genoeg zaam gebleken door welke twee midde len te bekend om nog te herhalen de overwinning van den candidaat der liberalen is bewerkt. 't ls echter ook een voldongen feit, dat die overwinning in niet geringe mate te danken is aan de Roomsch Katholieke kiezers, die op de caodidatenlijsten van ■den liberaal geteekend hebben. Menig- teen, minder bekend in 7 Land van .Alteaa, die deze lijsten in handen ikreeg, heeft het dan ook bevreemd, zooveel namen van R. K. kiezers op die lijsten te ^ien. Het gevolg hiervan was dan ooi?, dat vele, anders oprecht katho lieken, door die candidatenlijsten zijn misleid. Moeten wij nu hieruit besluiten, al die R. K. onderteekenaars als liberaal-katho lieken te doodverven f Een ieder, die het land van Altena kent, zal hierop ontkennend antwoorden. Van zeer velen mogen wij goede trouw veronderstellen. Hoe gaat het in den regel met zulke zaken? Komt een verkiezingsagent met een candidatenlijst ter teekening, dan kijkt de eenvoudige, minder ontwikkelde kiezer, wie zooal op dr lijst geteekend hebben. Wanneer hij dan namen ziet van personen, die naar zijoe mecning goed Katholiek zijn, denkt hijdaar kan ik gerust mijn naam bijzetten en hij doet het. En hij levert een bewijs te meer, ■.dat de domste kiezers de gevaarlijkste •.zijn». En wanneer men de namen leest ider R. K. kiezers, die den liberaal steun den, dan moet men bekennen, dat volks ontwikkeling ook onder de R. Katholieken broodnoodig is. Van den anderen kant doet het goed bij het nalezen der candldaten-lijsten te kunnen constateereo, dat daarop geen namen te vinden zijn van R. Katholieken, die wetenschappelijk onderlegd en maat schappelijk ontwikkeld zijn. X. Zoo zijn hunne manieren Verschillende schoenfabrikanten alhier hebben geheel vrijwillig, geheel uit eigen beweging de gunstige bepaling in hun arbeidscontract opgenomen, dal bij ziekte van een arbeider het loon niet zal wor- deo ingehouden voor den eersten dag der ziekte die de erkende zieken fondsen niet uitbetalen. Wat doet nu het Bestuur van het ziekenfonds van den R. K Gildenbond In het nieuwe reglement bepalen zij onder art 9 Daags nadat het ziektebewijs is in gebracht, begint de trekking». «Rekening zal worden gehouden met hen die één dag krijgen uiibetaald vol gens het arbeidscontract. Voor hen begint de trekking na den tweeden dag 1 Een lid der vakvereeniging vroeg mij of de werkgever wettelijk verplicht was, die gunstige bepaling in het arbeids contract op te nemen. Ik deelde hem mede, dat die bepaling door den werk gever geheel onverplicht, alleen in bet belang van den werkman gemaakt was, en tevens om hem aan te moedigen lid te worden of le blijven van een erkend ziekenfonds. «Schrap dan gauw die gunstige be paling 1" kreeg ik ten antwoord». »Het voordeel dat voor den werkman «bestemd was heeft de Vakvereeniging zich toegeëigend,- die gebruikt thans >jelui centen om hun verplichte uitkee- »ring te doen 1» In plaats van de kolommen van zijn orgaan vol te stoppen met ophitsende, boycottende, socialistische of «Christe lijke» lectuur, deed de eerwaarde redactie beter om dergelijke besluiten van de plaatselijke onderaideelingen te critisee- ren en de betrokken bestuurderen met hun respectievelijke raadgevers er op te wijzen, dat op deze manier geen enke le werkgever er meer voor te vinden zal zijn, tegemoetkomingen te doen of gunsten te verleenen aan zijn georga niseerd personeel. EEN DONATEUR. Naschrift Zeer lezenswaardig is ook art. 2 der overgangsbepaling van het nieuwe Re glement Zij die 10 Maart 1910 lid waren van het ziekenfonds en geen lid van den Gildenbond, kunnen lid blijven van het ziekenfonds, mits zij noch door wooiden noch door daden, de «organisatie» tegen werken Commentaar overbodig. De inbraak te 's Hertogenbosch. Om trent de poging tot diefstal Zaterdag avond gep'eegd bij jhr. mr. L. v Meeu wen, president van het Gerechtshof te 's Hertogcnbosch, meldt de correspon dent van de Tel. aldaar nader. Omstreeks 9 uur kwam bij jhr. Van Meeuwen als naar gewoonte een familie lid een kop thee gebruiken. Terwijl de familie een poosje bijeen zat, hoorde mevrouw Van Meeuwen eenig verdacht geraas, waarop jhr. L. v. Meeuwen het geheele huis ging doorzoeken, zonder echter iets te ontdekken. Ten over vloede opende hij de deur van het closet en nu stond hij plotseling tegen over een man in hemdsmouwen, die zijn gelaat bedekt hield met zijn beide han den, doch in wien jhr. v. Meeuwen on middellijk zijn ontslagen huisknecht, Sch., herkende, dien hij ook verdacht had van den brutalen diefstal gedurende de Bossche Carnavalsdagen. Er ontstond een kleine worsteling waarna de indringer wist te ontkomen en naar een bovenkamer vluchtte, waar een raam was, waardoor hij ten tijde van zijn dienstbetrekking bij jhr. v. Meeuwen meermalen via het aangrenzende platdak nachtelijke vrijerij-excursies ondernam. De ex-husknecht-indringer had dit maal buiten den waard gerekend door zijn toevlucht te nemen tot dat raam, nu hij achtervolgd werd, aangezien jhr v. Meeuwen na het ontslag van bedoelden huisknecht, dat venster met ijzer tralie werk had laten voorzien. Toen de indringer zich hierin bedro gen zag, vluchtte hij weer naar beneden steeds achtervolgd door zijn vroegeren patroon en ontstond er zoo nu en dan een worsteling als jhr. Van Meeuwen den indringer weer even te pakken had. Deze wist telkens weer te ontkomen, totdat hij eindelijk in de keuken be landde, waar ook mevrouw en een dienstbode waren. Ook hier ontstond weer een worsteling, totdat de jon.ee sterke indringer zich weer losrukte en den heer en mevrouw v. Meeuwen en de dienstbode in hun eigen keuken op sloot. Het laatst is de indringer door een dienstbode in de gang gezien, doch deze was niet sterk genoeg om den vluchtenden man te overmeesteren. Hij verdween nu in de eetkamer, waar blijk baar zijn andere kleedingstukken lagen die hij haastig aantrok. De eetkamer komt door een kamer en suite indirect op de straat uit en hierdoor wist het brutale heerschap via het tuinhek te ontkomen, Onmiddellijk werden door de politie, die maatregelen genomen, die tot^en spoedige aanhouding zouden kunnen leiden. Een der politiemannen ontdekte Sch. aan den Vuchteruitgang en zette den vluchteling onmiddellijk na. De politie agent viel bij deze achtervolging in een kuil en was ondertusschen de achter volgde, die door het water waadde, spoor loos verdwenen. Zaterdagnacht en ook Zondag weid door marechaussee en politie ijverig rond om de stad gezocht, doch zonder eenig resultaat. De brutale ind'inger had ondertusschen de kans gezien om naar Rotterdam te komeD, waar hij echter werd aangehouden door den inspecteur van politie P. H. Rulkens, met behulp der Rotterdamsche recherche. Nog dienzelfden avond werd hij naar 's Hertogenbosch overgebracht, waar hij aanvankelijk vrij ruw te keer ging bij zijn eerste verhoor. De instructie tegen dit brutaal heer schap, dat nog heel wat meer diefstallen op zijn geweten schijnt te hebben, wordt nog steeds voortgezet. Sch. schijnt te Antwerpen een royaal leven te hebben geleld en werd hij in zijn huis meermalen bezocht door col lega's aan wie hij zoo nu en dan een feest maaltijd aanbood en waarbij het dan slordig toeging, 't Is dus goed. dat zoo'n gevaarlijk individu voor geruimen tijd uit de maatschappij wordt gebannen. De inbreker was voornemens naar Amerika uit te wijken en had zich reeds aangemeld als kelner op een boot. Ko'is met geld gestolen De landbouwer Joh. v. B., te Veen (Noord Brabant), die met groote moeite zijn landpacht bij elkaar had gekregen, en dat in een kous had verborgen in een kasje, kwam tot de ontdekking, dat hem dit geld was ontstolen. Maar wie bergt zijn geld nu nog in een oude kous Een ernstig ongeluk had bij den bouw van een tunnel te Laeken plaats. Voor den tunnel werden pijlers van 7 Meter hoogte, van gewapend beton, als stutten gebruikt en dertig van deze pijlers waren vooraf gereed gemaakt in een werkplaats boven op den hoogen spoordam. Door nog onopgehelderde oorzaak viel een dezer pijlers van den spoordam en trok de andere mee. De geheele massa van 120 000 K.G. beton stortte op een be neden aan den spoordam staand woon huis. Gelukkig waren de bewoners een oude man en zijn dochter in het voor gedeelte van het huis, terwijl het ach terdeel onder het beton werd verpletterd maar 10 arbeiders werden mee in de diepte gesleurd en 3 van hen als lijken van onder het puin te voorschijn gehaald, terwijl de anderen deels ernstig verwond werden. Brandstichting. Zondagnacht hoorde de landbouwer G. Bloemenkamp, te Diepenveen, een hevig lawaai van het rundvee en op den deel komende, zag hij dat de nabij het huis staande schuur in lichtelaaie stond. Hij trachtte de deur nog te openen, doch het was te laat en een 12-tal pinken kwamen in de vlammen om. Men denkt aan moedwil, daar men ook getracht heeft huis en opstal in den brand te steken. Men vond althans een handvol stroo, dat ook gebraud had. Bloemen kamp heeft ernstige brandwonden opge- loopeu- De schuur was verzekerd, het vee echter niet. Het nieuwe drama te Rijswijk. Zaterdagmorgen heeft zich aan den Rijswijkscheweg, in een woning, staande in een rij huizen niet ver van de Laak haven, een drama afgespeeld, dat helaas, naar alle waarschijnlijkheid, het leven zal kosten aan den 36-jarigen zoon, oud-Rijksontvanger te Overschle van den heer R. een gepensioneerd luite nant-kolonel. Aan de Haagsche Ct. ontleenen wij de volgende bijzonderheden Tegen 10 uur ging de zoon n.l. in een vlaag van waanzin, met een geladen revolver gewapend, het huis uit en belde aan bij een paar huizen verder wonenden inspecteur van politie. Op de vraag of de heer des huizes thuis was, moest ontkennend worden geantwoord, waarop hij dreigde te zullen schieten, wanneer men hem niet te woord stond. Ten slotte ging hij echter weer naar huis, doch spoedig verliet hij dat weer. om nu in de richting van Rijswijk zijn weg te gaan. Inmiddels was de politie gewaarschuwd en juist kwam deze ter plaatse, aan, toen de waanzinnige weer naar binnen ging na eenige schoten op een der agenten gelost te hebben, waarvan een kogel door diens pet ging Oogenhlikkelijkging daaropeen andere agent den man achterna, doch deze in middels de trap naar boven opgegaan zijnde, vuurde van boven af naar den agent. Toch waagde deze zich ten slotte naar boven, waarop de waanzinnige zich in een kamer terugtrok. Een agent posteerde zich daarop in een kamer, gelegen tegenover die, waar de man zich in bevond. Hij had n.l. het plan den jongen man te beletten, het huis verder binnen te dringen, daar hoogstwaarschijnlijk anders zéér ernstige gevolgen niet te vermijden zouden zijn geweest. Telkenmale echter als de agent zich vertoonde, vuurde de ander op hem. Wonder boven wonder bekwam hij geen noemenswaardig letsel, eens drong echter de kogel door zijn mouw en ontvelde niet ernstig den arm. Zoo duurde die toestand van zenuw achtige spanning een heel uur lang, wellicht nog meer moest de agent daar met gevaar voor zijn eigen leven waken voor de veiligheid der ouders en intus- schen stonden buiten drommen men- schen den uitslag af te wachten. Hoe groot het gevaar voor die toe schouwers was, waarschijnlijk was er niemand, die 't besefte, maar als de waanzinnige 't in zijn hoofd gekregen had, van 't balkon, dat aan de kamer waarin hij zich bevond, grensde, op de menigte te schieten, de ramp ware niet te overzien geweest. Gelukkig waren echter zijn gedachten volledig geconcentreerd op de handelin gen van den agent, die telkenmale poog de den jongenman te overvallen, Na een uur van spanning, telkens het gevaar loopeode doodgeschoten te woi- den, wist de agent ten slotte, waartoe waarschijnlijk zijn te overspannen zenu wen wel meegewerkt zullen hebben, niets anders te doeD dan van zijn revolver gebruik te maken. Het schot drong den jongeling in het hoofdlevensgevaarlijk gewond werd hij per auto naar 't Ziekenhuis vervoerd. Inmiddels waren de hoofdcommissaris, evenals de Officier van Justitie, aange komen, die direct een onderzoek naar het voorgevallene instelden. SPECIALITEIT IN llnflrfcranripr Tan U. M dp Koningin. Onderwijs. Plechtige H. Communie. Er worden in 't tegenwoordige leven den menschen zeer veel plechtigheden geboden, 't zij wereldsche of kerkelijke die de eene meer, de andere minder indruk maaken. Niets echter blijft meer imponeeren, dan eene plechtigheid waarbij onze kleinen betrokken zijn. Tot die overtuiging moet eenieder gekomen zijn die l.l. Zondag de Plechtige Communie in onze beide parochiekerken bijwoonden, waar in de St. Johannes-kerk 65 kinde ren, in de St. Antonius-kerk 16 kinderen aan deze grootsche plechtigheid deel namen. Met de meeste zorg en ijver was door onze eerw. heeren geestelijken en de eerw. Zusters alles in 7 werk ge steld om dit grootsche feest zoo statig en indrukwekkend mogelijk te doen zijn. En daarin zijn ze heerlijk geslaagd, de kerk had een schitterend aanzien en eenieder werd getroffen door de devotie der kleinen, toen zij daar in kinderlijken eenvoud voortschreden ter H. Tafel, of hun danklied zongen uit den reinen kin dermond. De ZeerEerw. heer Pastoor hield een hartelijke predicatie, de beteekenis van dezen grooten dag uiteenzettend en de kleinen hartelijk gelukwenschend. Rijksnormaallessen. Verleden Zat-rdag werd het tweede of mondeling gedeelte van het toelatings examen voor de Rijksnormaallessen en daaraan verbonden Voorbereidende Klas alhier gehouden. Van de twintig candidaten voor de Normaallessen slaagden voor de Eerste Klas L. J. M. Fooij, Baardwijk. J. C. Geeneo, Sprang. Fr. Jansen, Sprang. W. J. van der Mee. Baardwijk. A. van Oversteeg, Kaatsheuvel. C. A. J. Pulles, Waalwijk. J, W. Pulles, Waalwijk. W. J. de Roon, Sprang. M. V. C. Spijkerman Waalwijk. C. A. van Uijthoven, Sprang. A. F. M. Verheijden, Capelle. J. Zeckendorf, Waalwijk. W. van Asch, Ethen. Ph. H. Buwalda, Waalwijk. De dertien candidaten voor de voor bereidende klas konden alleD worden toegelaten, n.l. A. C. H. van Campen) A. M. de Leeuw >Loonschen Dijk. J. J. de Leeuw F. Lagendijk, Drongelen. A. J. van Riel, Vrijhoeven-Cappel. Th. van Rijen. J D. Versteeg Waalwijk. P. H. v. Ree. J. C. Kleijn J. A. Haveihals. Sprang. W. P. Braspenning. A. H. van Dommelen, Capelle. A. H. Seters, Drunen. AFBRAAK TE KOOP van 10 woningen te Waalwijk, zijnde 'lankeD, Ribben, Denren, Ramen, Kap- gebiuten, HollaDdsche opleggers. 50000 Hteenen. 1975 6000 panuen. M. KLERKS, Drunen. Alvorens Uwe kamers te laten behangen, vraagt dan eerst even de )ij ondergeteekendedaar vindt U ruime keuze in van de goed koopste en duurste soorten, als Echt Lincustra, Amerikaansche Elg a-papieren, enz. SCHILDER EN BEHANGER. Voorheen JOS. Dl ELM ANN, is geleverd, door de namaker», echter heeft nog geen enkele namaak de Velo Waschmachine geëvenaard. Koopt dua de VELO eu n bent aiterst tevreden. De WA8CHMACHINE moet me' de naam VELO gemerkt zijn »H*- andere merken zijn namaak. Dépot der Velo Waschmacnine M i. naast de R. K Kerk, WAALWIJK. 909 Gro^tesrraat B 142. 949 BESOIJEN, 26 Haart. De piijs der boter was heden op de markt Aanvoer 161 Kilo's. Hoogste prijs 1 1.57. Laagste prijs 1 1,49. Eieren 4 cent per stok. GOR1NOHEM, 25 Maart Men noteerde beden Kistarwe t 8 60 a 9.roodedito 1 8 40 a 8,75 witte dito 1 8 50.1 880 ml. rogge 6 25 a 6.50 Buitenl dito 6 80 a 7.16 gerst 6,60 a 7 10 haver 4,75 a 5.40 'Uivenboonen a 0 blauwe erwten 0.a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 453 runneren 14 nuchtere kalveren. 28 vette varkens 1027 biggeu. le qual. Kalfkoeien "220 a 300 Kalfvaarzen 160 a 220 Guiste vaarzen 1 120 1 180 Melkkoeien 1160 h 230 1»/, jarige ossen i - Pinken 90 a 120 Graskalveren Nuchtere kal- 13 a 11 Aangevoerd 28 vette varkens vei. 287j a 29 ct per half kilo, biggen van 1 8—, - 13— per stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren scha pen a lammeren f0 00 per stuk. Kippen f 0.— a f 0.— per stuk. Boter 73 a 78 ct per '/3 kilo. Eie.en 095 a 1 05 per 26 stuks. ROTTERDAM 26 Maait Op de veemarkt w»ren heden aangevoerd 63 paarden 0 venlen. 0 ezel, 1660 magere en 796 vette runderen 188 vette 1128 nuchtere en graskalv. 7 schapen ol lammeren 2 varkeus 320 biggen, 2 bokken of gei'en. Koeien en ossen 34 a 42 ct., stieren 31 a 35 ct., kalveren 50- tot 62»/,ct., vette export kalveren ct.. alles per l/« kilo. Melkkoeien f 145 Al 295, kalfkoeien f 150 310, stieren t H6a 310pii.keu 80 a 125 graskal- veren a vaarzen f 105 a 155 alles mager reebiggen fll. a 16.paarden i 60 a 300 Nuchtere kalkeren fok16.4 22.slacht 7.- 4 11- Biggen f 1.70 a 1.90 per week. Op de bote>markt werden aangevoerd 63/8 en 25/16 vn. en 184 stukken ven kilo. Prijs qual. f 66, 2e qual. f 62, 3e 58. Per 80 a 85 ct. ROTTERDAM 25 Maart. Tarwe f 10.50 a f 11.- per 100 K.G. Rogge verkocht van 18.50 tot f9.per 100 k g Gerat. Winter per 100 kilo f 0.t 0.Zom<- per 100 kilo 0.— a 10.— en Chevalier per 11 kilo f 00 A Haver per 100 k. 1 9 50 a 9.75 Bruine boonen van f1 u—I 'SE* le kil 1778 Aanbevelend, van de nitroant«nde hoedanigheid dei

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 6