O 'Nummer 29 Zondag 7 April 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij AntoonTielen. Derde Blad. MONKEY BRAND ood EU Réclame, Gemengd Nieuws. Buitenland. Frankrijk. akasten stoelen, Matten Wol- lfcon- n en Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezouden stukken, gelden ec»., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Tolegram-AdresECHO. Adyketbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. Het Teeken van Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt Wik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw! ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. i«ts over het schoolwezen uit het midden der i8e eeuw. Voor eenigen tijd namen wij onder ons Provinciaal Nieuws, een kort be- icht op, over schooltoestanden uit de t 8e eeuw, beschreven door den heer vj. v. d. Hammen Nz. te Besoijen in Taxandria. Wij beloofden hierop nader terug te komen, en laten daarom be doeld opstel in zijn geheel hier volgen Wordt tegenwoordig nog al eens met ■•eden geklaagd ever de brutaliteit en losbandigheid der schooljeugd, een goe de 160 jaren geleden waren die bruta liteit en losbandigheid niet minder erg, ntegendeel nog heel wat erger, althans te Waalwijk. Een bewijs daarvoor en levens een parodie op „den goeden ouden tijd", vindt de lezer in de vol gende, geheel op waarheid gegronde schets. Den 3 Juni 1745 was te Waalwijk overleden Jan Volkers, schoolmeester, koster, voorlezer en voorzanger. In diens plaats werd 16 Juni van genoemd jaar door den „Raad van State" be noemd Pieter van Groeneweg. Hij had die weinig benijdenswaardige betrekking een tijdlang, ruim een jaar, waargeno men te Stiphout bij Helmond en te dien einde den 4 Juni 1744 in handen van den „Raad van Statz" den eed van trouiv en zuivering gedaan. Dit schreef het toen geldende schoolreglement inzon derheid in de Generaliteitslanden, waar toe Waalwijk behoorde gebiedend voor. Den 25 Juli 1745 had hij te Waalwijk possessie van zijn ambten ge nomen. Gelijk reeds gezegd, was het school meestersambt te dier tijde verre van aanlokkelijk. Een schoolmeester moest in de eerste plaats zijn geestelijke au toriteiten, nl. den kerkeraad, ontzien moest velerlei vernederende boodschap pen doen voor den predikantmoest den magistraat, zijne wereldlijke auto riteit, naar de oogen zien mocht de gevoeligheid der Roomschen, vooral in eene plaats als Waalwijk, waar de over- groote meerderheid der bevolking Ka tholiek was, niet al te zeer kwetsen had ten slotte veel te verduren van de booze grillen der schooljeugd. De school van mr. Pieter van Groe neweg, staande achter de tegenwoordige kerk aan de haven, was een gemengde schoolde volksschool van dien tijd, waar Protestanten en Roomschen, jon gens en meisjes onderwijs ontvingen. Onze magister zelf moest, volgens het zooveelste artikel van het schoolregle ment, lid der Hervormde kerk zijn een Roomschgezinde werd niet geduld. Op de voornaamste Roomsche heilige-dagen kwam het meerendeel der Katholieke kinderen niet ter school. Dat was echter geen vaste regelfeitelijk mocht de onderwijzer op zulk een dag geen vrijaf geven dat was hem zelfs ten strengste verboden, 't Was louter gunst en 't werd slechts bij oogluiking toe gelaten. 'Ook schijnt oogluikend vaak te zijn toegelaten het vacantie geven op St. Thomasdag, den 21 December, als wan neer de schoolkinderen den meester dik wijls „uitsloten" en zelfs voor meester gingen spelen. Die oogluiking duurde evenwel te Waalwijk niet lang. Slechts éénmaal, den 21 December 1745, had meester van Groeneweg op dien dag vrijaf gegeven. Daarop volgde echter den 20 October 1746, dus ruim een jaar nadat hij zijn ambt had aanvaard, een scherp schrijven van den Advocaat- Fiscaal van Brabant, dat was W. van Erpecum te 's Gravenhage, waarin den magister op het hart werd gedrukt om nimmer meer op paapsche feestdagen va cantie of speeldag te geven, met bedrei ging dat hij anders van zijn dienst en gagie zou worden gesuspendeerd. Om den ieklagenswaardigen onderwijzer nog meer te krenken, was dit beledigende schrijven niet aan hem persoonlijk af- ;egeven, maar open gezonden aan Ds. Cornelius van Rooyen, predikant te Waalwijk, opdat deze de in den brief vervatte waarschuwing aan mr. van Groeneiveg zou kunnen voorlezen. Dat bevel van den Advocaat-Fiscaal, 't welk wel spoedig bij de goê-gemeente ruchtbaar zal zijn geworden, moest na geleefd worden. Te dien einde werd op St. Thomasdag, den 21 December 1746, de school -• wat het vorig jaar niet geschied was voor de kinderen „opengezet". Dat was heelemaal niet naar den zin van de jeugdmet St. Thomas school houden, daar viel niet aan te denken Omstreeks 9 uur kwa men de kinderen, gewapend met stok ken, Op de school af, begonnen in de school te dansenbeproefden mr. van Groeneweg met geweld uit de school te drijven en wierpen verscheidene ruiten in. Van het geven van onderwijs kwam natuurlijk dien dag niets terecht. Hoe wel het een betreurenswaardig tooneel mocht genoemd worden, liep het echter toen nog al betrekkelijk goed voor den schoolmeester af. Niet alzoo in het volgende jaar 1747. Meester van Groeneweg, dezelfde stou tigheden der schoolkinderen duchtende van een jaar geleden en het schoolre glement en het bewuste schrijven van den Advocaat-Fiscaal tartende, deed den 20 December, daags voor St. Thomas, de school sluiten. Daarmede waren de belhamels evenwel niet tevreden. De voornaamste belhamels waren Pieter van Oorschot, Jacobus van den Broek, Arnoldus van Eyck, Cornelis van Eyck, Johannes van Oorschot, Hendrik van der Wiel, Dielis de Haen, Doris de Haen, Dirk Clerqs, Arnoldus Gysen, Hendrikus Brock, Elisabeth van Lan- schot, Jeanne de Bruyn en Francisca de Bruyn. In optocht trokken dezen, ge volgd door een groot aantal kleinere bengels, omstreeks 9 uur op de school aan en begonnen dadelijk veel glazen in stukken te slaan en te gooien en modder in de school ie werpen. Meester van Groeneweg vermaande hen zich fatsoen lijker te gedragen. Velen echter riepen Gij zijt vandaag geen meester, maar wij. Gij moet ons een vat bier geven en dan zullen wij St. Thomas houdenOnze „magister" dreigde den „gerechtsdie- naer" te zullen gaan halen De grootste rakkers riepen daaropDie heeft ons order gegeven van ons best te doen in de school te komenDe schoolmeester, het ingooien der ruiten hopende te stuiten, bond toen de vensters met touwen vast. Dat hielpt echter niemendalalles werd in een ommezien weder los- en open gebroken. Bovendien wierp Pieter van Oorschot een nienwen aarden kookpot door de ramen in de school, waar hij onder donderend geraas in stukken sprong. Niet tevreden met den armen stumper van een schoolmeester dusdanig te tergen, liepen vele schavuiten zijne vrouw Johanna van der Beeke achterna, toen deze een emmer water aan de gemeente-vaart, thans haven ge noemd, wilde halen, gooiden haar met modder en steenen en wilden haar verdrinken. Al deze betreurenswaardige dingen geschiedden, gelijk reeds gezegd, daags voor St. Thomas. En de toenmalige Waalwijksche politie schijnt weinig moeite gedaan te hebben om die erger lijke tooneelen te stuiten. (Slot volgt). De Auto-bandieten. Een der berochte auto-bandieten Carouy is nu ook gepakt. Het blijkt dat de politie hem op het spoor zou zijn gekomen, doordat zijn zuster wat al te praatziek was geweest. De hoofdcommissarisjen van den veilig heidsdienst hadden bericht ontvangen, dat Carouy zich in de nabijheid van Palaiseau ophield. Maandagavond was Jouin, in ge zelschap van deu hoofdinspecteur Colmar en zes detectives, in alle stille uit Parijs naar Palaiseau vertrokken, waar ze onvermoeid bleven speuren. Woensdagmiddag omstreeks vier uur zag Jouin, die weer op onderzoek uit wa«, op den weg, die langs Palaiseau voert, een fietser rijden, ia wien hij dadelijk den lang gezochten bandiet meende te her kennen. De detectives hadden geen auto te hunner beschikking en waren dus niet in staat den fietser te achtervolgen. Jouin verwittigde echter oninildellijk de gendarmerie van het stadje. Midderwijl telefoneerde hij naar het bureau van den recherchedienst te Parijs om een automobiel. 's Avonds om half zes waren Jouin en zijn dedectives per auto op weg Daar La Croix de Berny, toen ze niet ver van die plaats den fietser weer in het oog kregen, die dezelfde richting uitging als zy. Ze volgden hem na tot aan het station van Lotèze Carouy stapte af, ging het station binnen en stond juist voor hel loket om een kaartje te nemeD, toen Jouin hem van achter aan- viel en zijn jas naar beneden trok, zoodat hij de armen niet meer vrij had. De bandiet deed nog wanhopige pogingen om zich los te rukksD, maar hij werd weldra door de detectives overmand en geboeid. Het bericht van de opzienbarende arrestatie was spoedig door het plaatsje verspreid en de detectives hadden alle moeite om hun gevangene tegen de meuigte te beschermen, die hem wilde lynchen. De handen geboeid en de voeten saam gebonden, werd Carouy in de automobiel gezet en naar Parijs ver- voerd. Na aankomst aldaar werd hij eerst door Jouin in verhoor genomen. Van het bericht omtrent de poging, die hij tijdens dit ver hoor zou gedaan hebben om zich te vergiftigen wordt nog een andere lezing gegeven. Hij zou er namelijk over geklaagd hebben, dat zijn boeien hem zeer deden, waarop de detectives ze losmaakten. Carouy maakte van dit oogenblik gebruik om een kleine pil uit zijn zak te halen en die in den mond te steken. Hij zeide daarnafik heb Pruisisch zuur iogenomen nu ga ik zeker dood; ik ben blij toe. 'De dedectives sprongen op den bandiet toe om hem de pil te doen uitspnweD, maar tevergeefs. Oogenblikkelijk werd een geneesheer outbodeD, maar deze verklaarde, na den gevangene te hebben onderzocht, dat er geen verschijnselen van vergiftiging te constateereu waren. Carouy was hierover woedend. Hij had de pil voor zwaar vergif bij een apotheker gekocht, maar dezen wai het zaakje blijkbaar wel wat verdacht voorgekomen en hij had den bandiet daarom een heel onschuldig pilletje in de handen gestopt. Na voor Jouin verschenen te zijn, werd hij door Guichard ondervraagd. H1 verklaarde, dat hij sinds uit België uit Frankrijk was gekomen, op eerlyke wijze in zijn onderhoud had voorzien door het verkoopen van kranten. Er werd een som van 150 free, in zijn bezit gevoaden, maar hij weigerde te zeggen, hoe hij die vei- krpgen had, noch het adres op te geven van zijn laatste woonplaats. Ver vorens werd Carouy voor den rechter van instructie gebracht. Voor dezen ver klaarde hij, dat zijn volledige naam was Edouard Carouy en dat hij in 1878 teLen«- sur-Dendre (Henegouwen) was geboren. „Ge hebt een mooie vangst gedaan,' zij hij spottend, „ge moogt wel tevreden zijn over u zelf.' Een nieuwe roofmoord. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft te Parijs alweer een roof moord plaats gehad- Op den weg van Cholsy naar Ivry hebben bandieten den bode Soillot, die met zijn voertuig Daar huis terugkeerde, overvallen, van alles beroofd, en zoodanig mishandeld, dat hij spoedig overleed. Bewoners van Ivry zagen paard en kar zonder voerman voorbij hollen Dadelijk dacht men aan een on gelukde politie werd gewaarschuwd en stelde een nauwkeurig onderzoek in. Op den weg naar Cholsy vond men het lijk van den bode. Hij leefde nog, maar even later gaf hij den geest. De misdadigers hebben de beurs van den koopman gestolen, die ongeveer f 40 bevatte. De pakjes, welke de bode van uit Parijs naar Ivry had over te brengen, waren onaangeroerd gelaten. Bij een feestmaal ter eere van de uit verschillende garnizoenen van Frank rijk op den afstandsrit bij Parijs aange komen atdeelingen cavalerie heeft Mil- lerand, de minister van oorlog, eene redevoering gehouden, waarin hij na een geestdriftvolle verheerlijking van deze glansrijke verrichting o.a gezegd heeft >Dit vreedzame en verstandige volk,dat na eeuwen van strijd en gevechten mi litair in hart en nieren is geworden, ziet in u behouders van zijn rechten en zijn eer, en begroet in u de werkzame, goede, dappere, en gedisciplineerde soldaten, die zijn trots en zijn gevoel van veiligheid uitmaken.4 'De heer Millerand is >socialist4. Voor ouden van dagen. Het is niet de ouda dag, maar zwakke of zieke nieren, die rugpijn, rheumatiek, urinekwalen, waterzucht, graveel, lendenjicht enz. veroorzaken. Ouden van dagen zoowel als jonge men- schen dienen te weteD, dat de nieren zorg dragen voor de afscheiding van het urinezuur en andore schadelijke stoffen uit het bloed Wauneer deze organen hun werk behoorlijk doen gaat het bloed er iedere drie minuten door heen en komt. het er volkomen gezui verd uit. Ziju de nieren echter verzwakt of ziek, dan kunnen de onzuiverheden in het bloed er niet door de nieren uit gefiltreerd worden. Het met onzuiverheden bezwangerde bloed geeft dientengevolge zhkte in plaats van nieuw leven aan alle organen in zijn omloop door het het lichaam. Vandaar dat kwalen als de bovengenoemde spoedig volgen, en het is ook van bet grootste belang, dat menschen op leeftijd acht geven op de werkiog van hun nieren. Wanneer zij hun plicht niet behoorlijk vervullen, komt hen dan onmiddelijk te hulp met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, de etaiidaardmedicijn voor de nieren en blaas. Zij versterken de nieren en maken hen gezoud, zij "tellen hen in staat om hun gewichtig werk weer be hoorlijk te doen en als uwe nieren gezond zijn, bouden zij ook a gezond. Lst er op, dat de juiste naam Foster s Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen, dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Wed.Orie Domoulin, M«rkt.Toezending geichiedt franco na ontvangst van postwissel, h fl.75 voor één of f10 voor zes doozen. 2015 Verschrikkelijk drama. Een verschrik kelijk drama heeft de kleine gemeente Ville-sur-Haine in België in rep en roer gebracht. Tijdens een gevecht tusschen zijne oude-s, aldus meldt het >Hb'. v. Aotw.4 heeft een 17-jarige jongen zijnen vader doodgeslagen. De mijnwerker Vital Cauwe kwam dronken thuis en zocht, zooals dit ge woonlijk het geval was, ruzie met zijne vrouw. Hij wilde haar mishandelen en greep haar vast. Op haar hulpgeroep snelde de 17- jarige zoon toe en deze, ziju moeder in gevaar ziende, poogde vruchteloos, hen te scheiden; hij rukte den vader achter uit en nu duurde het gevecht tusschen vader en zoon in het hofje voort. l)e jongen, wiens leven ditmaal in gevaar was, greep eene mijnwerkerspiek en bracht den vader twee kappen in het hoofd toe. Zieltogend stortte de dronkaard neder. Wat de vrouw betreft, die was in 't dorp als zeer prookziek bekend en de kinderen zijn verre van werkzaam. De man heeft reeds vroeger, omdat lij het leven thuis niet vol kon houden, eenige jaren in Amerika doorgebracht, om daar in de mijnen te werken. Toen hij terugkeerde hernam hij het gezamenlijk leven met de vrouw, of schoon er tijdens zijne afwezigheid een kind geboren was. Wat boeltje I. De jonge vadermoorder heeft zich zelve bij het gerecht gevangen gegeven (Hbl v. Aotw.) Een diner van een Milliardair. Het meest sensationeele diner van het seizoen zegt de correspondent van de »Daily Mail4 is wel dat wat enkele dagen geleden door een milliardair te New- York aan zestien gasten, die tol zes verschillende nationaliteiten behoorden, werd aangeboden. Het diner werd op- gedieod in een der groote hotels van Sew-York. Het midden van de tafel werd ingenomen door een berg in miniatuur die vierzijden had, welke leder een jaargetijde moesten voorstellen. Daar men slechts een zijde tegelijk kon zien, nam de eerste groep van vier gas ten plaats voor het gedeelte van den jerg, dat den herfst moest verbeelden, met tuinen, boomen met goudgeel ge bladerte, een brug over een stroom, waardoor echt water vloeide, en aan welks oever men beweegbare miniatuur visschers zag- De vier eerste dischge- nooten gebruikten daar de soep en de oesters en namen toen plaats voor de tweede zijde van den berg, welke den winter voorstelde boerderijen, uit wier schoorsteenen de rook opsteeg, schaat- rijders op bevroren rivieren, enz. terwijl eeD tweede groep de door de eerste verlaten plaatsen bezette. De zestien gasten zaten dus achtereenvolgens in groepen van vier voor de vier verschil lende gedeelte van den berg aan. De koffie werd door het zomergedeelte ge bruikt. Beweegbare miniatuur- jongens doken en zwommen in de rivier, terwijl jonge meisjes in hangmatten onder met vruchten beladen boomen lagen. Na het diner traden eenige opera- altisten voor de genoodigden op. Hoe duur deze maaltijd den milliardair is komen te staan, kan men zich eenigszins voorstellen, wanneer men bedenkt, dat alleen het electrische licht hem f 25000 kostte. Een tragisch geval 'loen gistermor gen omstreeks zeven uur de knecht van den slager Ch- F. L. te Amsterdam aan de deur van diens winkel aan de le van Swindenstraat 25 had aangebeld, werd hem niet opengedaan. Nadat hij geruimen tijd had gewacht, kwamen juist eenige jon gelui van boven die den knecht mede deelden dat een sterke gasluebt bij hen was waar te nemen. De knecht dacht onmiddelijk aan een mogelijke gasver- De Echo van het Zuiden, Wnalwpsche en Langstraatsclie Courant, 1571

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9