Nummer 30 Donderdag 11 April 1912 35 J aargang. Tweede Blad. iHmsmmmimm Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Iets over het schoolwezen uit het midden der i8e eeuw. II. (Slot). Niet minder erg was het op St. Tho masdag zelf. Op den morgen van dien dag schijnt men de school en den school meester met vrede te hebben gelaten maar 's middags, omstreeks 2 uur, begon het lieve* leven opnieuw. Nu waren de raddraaiers Bastiaan Spoormans, Pieter Olifiers, Arien Brouwers en veel anderen uit Besoyen. Zij begonnen met steenen te werpeo, waarbij ze riepen Kom maar hierjou hond, jou leelekertKom maar uyt, die geen St. Thomas wil laten hou den Daarbij bleef geen glas in de school of het schoolhuis heel. De vrouw van meester van Groeneweg, haren man wenschende bij te staan, wilde bij één der burgemeesters om onderstand gaan vragenmaar nu keerde de woede van den bandeloozen troep zich tot haar. jou tee ff, jou gierige beestdat waren de liefelijke woorden, waarmede zij be groet werd; bovendien werd z(\mctdrek en steenen gegooid, zoodat zij al loopende moest vluchten. Zelfs volwassenen ontza gen zich niet haar uit te lachen en uit te jouwentoen zij naar den burgemeester ging. Zulke deerniswaardige lieden waren in de 18de eeuw op sommige plaatsen de schoolmeester en zijne wederhelft. Zij waren noch geacht noch bemind min achting was hun deel. Was het vreemd, dat van het geven van goed onderwijs weinig terecht kwam, ja 1 dat het onder wijs over het algemeen allertreurigst was Den ellendigen toestand, waarin de volks- ondei wijzer in voorgaande eeuwen ver keerde, in aanmerking genomen, moet het nog verwondering wekken, dat van het onderwijs nog iets terecht kwam en althans de vlugste leerlingen nog wat lezen, schrijven en rekenen leerden. En men meene niet, dat het boven beschre ven overdreven is het blijft nog verre beneden de werkelijkheid. Een ieder, die de moeite wil nemen de desbetreffende bewijsstukken in te zien, brenge slechts een bezoek aan het Rijks-archief te 's Hertogen bosch, waar hij in een register der Waalwijksche schepenbank (no. 33, jaren 1745 tot 1748) alles in veel ster kere geuren en kleuren kan lezen dan ik het mededeelde. Want van het voor gevallene met meester van Groeneweg en zijne vrouw Johanna van der Beeke werd, ter requisitie van den drossaard Frederick van Vliedhoorn, heel nauw keurig en uitvoerig proces-verbaal op gemaakt voor de Waalwijksche schepe nen Leendert van Bergeyk, Jan Ver hoeven, Willem de Bie en Johan Coolhaas. Ook meene men niet, dat de kerkeraad, de natuurlijke beschermer van den school meester, zich veel bekommerde over den ellendigen toestand van meester van Groeneweg. Verre van dien 1 Onze «ma gister* werd ook door de kerkeraads- leden vrijwel aan zijn lot overgelaten. Dat blijkt uit de kerkïraadsvergadering van 9 Juli 1748, welke ook bezocht werd door professor Clemens, Verster en Pie- rius, achtereenvolgens predikanten te 's Bosch, Oisterwijk en Alem, die de jaarlijksche «visitatie* van kerk en school kwamen doen. Niet veel meer dan als een boeteling moest de schoolmeester voor zijne rechters verschijnen- Hij was n.l. door Pieter Verhagen, een der twee burgemeesters en tevens ouderling, be schuldigd, dat hij zijne school slecht waarnam, zoodat vele zijner leerlingen overliepen naar Besoyen. Hoe ook van Groeneweg morde over de «slechte re paratie* aan zijn huis en zijne school, waarvan het dak reeds van Kerstmi- af bijna geheel open had gelegen, en zich terecht beklaagde over de tegenwerking van ouders en kinderen, het hielp hem weinighij kreeg toch ongelijk. Pieter Verhagen wendde voor, dat hij, omdat er geen riet te kiijgen was, het school- dak met stros had willen laten dicht maken, maar dat de «magister* zulks geweigerd had, en hij werd geloofd. Meester van Groeneweg kon naar huis gaan met de boodschap en de verma ning, dat hij voortaan «zijn plicht moest doen en buiten klachten blijven*. Het was een schrale troost voor hem, die het vorige jaar reeds zooveel te verdu ren had gehad. Hij moest zich echter stil houden en zijn ellendig bestaan blijven voortsleepen. Besoijen. J. van DER HAMMEN Nicz. Dr. Kuyper gehuldigd. Maandagmiddag werd in een bijeen komst te Utrecht dr. Kuyper om zijn 40-jarigen arbeid aan de Standaard door zijn geestverwanten op waarlijk grootsche wijze gehuldigd. Onder de aanwezigen waren o. a. de ministers Colijn en Talma, een aantal anti-rev. leden van de Eerste en de Tweede Kamer, en het katholieke Tweede- Kamerlid mr. Kooien. Scholen met den Bijbel. (Jit het jaarverslag van de Uni. »Een school met den Bijbel* blijkt, dat het getal Prot.-Christ, scholen in Januari van dit jaar bedroeg 1036 (v. j. 1008) het aantal leerlingen 163.807 (v. j. 158.926) en het aantal onderwijzer*- (ongerekend de hoofden) 3607 (tegen 3412). Er zijn thans reeds 22 scholen met den Bijbel in aanbouw. Borneo. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned -Indië, d.d. 6 dezer, betreffende ongeregeldheden in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo Blijkens telegrafisch bericht van den resident te Bandjermasin veroorzaakte een twist tusschen een Bandjerees eD een Chinees op 3 dezer een algemeene vechtpartij in Balikpapan tusschen in landers en Chineezen Daarbij werden gedood twee Chineezen zwaar gewond een pradjoerit, een oppasser der Bataafsche Petroleummaatschappijen twee Chineezen en licht gewond een machinist van het Bovendepartement, een employe en een oppasser der Bataafsche. De Chineesche contractanten weigeren den arbeid in afwachting van den uitslag van het onder zoek. De toestand is thans rustig. De politie is versterkt. De resident gaat met twee groepen militairen naar Balikpapan, terwijl voorts een oorlogsschip derwaarts wordt gezonden. Waalwijk, 10 April 1912. Concert Liedertafel. Het laatste winterconcert onzer Lie dertafel behoort weder tot het verleden en met tevredenheid mag de Vereeniging erop terugzien. Hoewel de zaal vrij goed gevuld was, vroegen wij, afgaande ook op de opkomst in vorige jaren onszelven af, of tweede Paaschdag wel degeschikste dag is om een seizoen te sluiten. Velen toch zijn dan uitsteedsch of hebben fa milieleden over, wat hen meestal belet een concert bij te woneD. Vóór den inzet van het lied in den volkstoon »Hemelhuis« van Hullebroek schetste de voorzitter in het kort het doel, dat de Lledertatel zich met de uitvoering dier zangen voorstelt. Na eene uitmuntende vertolking van >Opwaarts* betraden de solisten van den avondMej. Jacqueline Hoogveld uit Rosmalen, sopraan, en de heer Frits Bolsius uit Schijndel, bas, het podium tot uitvoering van een duet uit «Eltas* van Mendelssohn. Reeds aanstonds bleek het, dat men hier met twee beschaafde goed geschoolde artisten te doen had Mej. Hoogveld besehikt over een fraaie uitgebreide stem, die met den tijd gewis nog aan sterkte winnen zal. Meer nog dan in genoemd duet blonken hare gaven in Griegs liederen, Solvejgs en Waldein- samkeitvooral het laatste lied werd zoo warm toegejuicht, dat eene herhaling niet uitblijven kon. Doch ook de heer Bolsius had een onbetwistbaar succes, wat nog al iets beteekent, als men weet, dat de Vereeniging zelve, gelijk genoeg zaam bekend is, over zulke fraaie bas stemmen beschikt en het publiek dan op dit gebied niet zoo heel gemakkelijk te bevredigen is. Behalve in «Elias* en de liederen O wüss ich doch den weg zurück, en Sonntag van Brahms gaf hij ook en vooral te genieten in het duet uit die »Schöpfung« van Haydn, dat de clou van den avond heeten mocht, ook al hadden wij ons den inzet iets warmer voorgesteld. De heer Snijers van Raams- donksveer toonde ook nu weer voor de zooveelste maal welk een uitmuntend accompagnateur hij is. Ook de koren werden over het geheel zeer goed gezongen. Viel in de «Rots en Zee* van Hol een klein vlekje te bespeuren, de uitvoering van «L'Orgue* van Rillé, waarin ook een driestemmig kinderkoor medewerkte, mocht onder alle opzichten uitmuntend heeten. Zeer schoon klonken ook Waldesrauschen* van Ulrlch en het aan de liedertafel door den componist Budelman geschon ken werkje Tempelzang, waarin de ba ritonsolo op verdienstelijke wijze gezon gen werd door het lid, den heer L. de Vaan. Het kwartet Cecilia* waarover wij reeds in ons vorig verslag schreven, vertolkte ook nu weer op alleszins ver dienstelijke wijze een paar lieve compo sition, n.l. «Jesu dulsis memoria* van Kothe, en «die Kapelle* van Kreutzer. Een frische uitvoering van het «Lied van den Arbeid* van Wierts besloot op waardige wijze het programma. Het doet ons genoegen opnieuw te mogen con- stateeren, dat de Liedertafel zich ijverig blijft oefenen en volkomen verdiend was daarom de lof, dien de Voorzitter der Vereeniging, niet alleen genoemde solisten en accompagnateur, maar ook de leden van het kwartet den directeur, den heer J. Sars, en het zangkoor toe zwaaide. Ook hoorden wij weer met pleizier de stem van den heer Jos Wil- mont, die den vorigen morgen op het druk bezochte volksmatinee, met zijn solo «Speelmanslied* zoo'n groot succes had. Wij twijfelen geen oogenblik of de talrijke toehoorders zullen evenals wij hoogst voldaan huiswaarts gekeerd zijn. Voetbalver. Waalwijk Vooruit Tweeden Paaschdag had de wedstrijd W.V.-Excelsior plaats. Zeer jammer was het dat een hevige wind, goed voetbal bijna onmogelijk maakte. Nadat beide elftallen door den heer Th. v. Delft ge kiekt zijn, trapt Excelsior af en treedt onmiddelijk overrompelend op. De aan val is uiterst snel en berekent, zoodat na 10 minuten spelen de links-buiten met een onverwacht keihard schot doel punt 1 -0. Dit schudt de geel-zwarten wakker, want nu beginnen ze beter aan te pakken. Het spel raakt dan ook meer verdeeld.^ Vliegensvlug gaat de bal van doel tot döél én "móéten beiden keepers handelend optreden. De Rot- terdamsche doelwachter wordt hierin door Fortuna zeer goed bijgestaan. De partijen wegen volkomen tegen elkaar op, terwijl de W.V. aanvallen iets ge vaarlijker zijn. Vóór rust wordt echter niet meer gedoelpunt Na de hervatting Is de wind bijna nog heviger. W.V- hiertegen in spelend valt desondanks ontstuimlg aan. Zij be stookt geducht de Rotterdamsche veste, doch evenwel zonder succes. Excelsior komt nu ook meer opzetten, maar vindt in de geel-zwarten verdediging een grooten struikelblok. Toch zijn de Rotterdammers iets sterker en drukken zij dit in een 2e doelpunt uit. Dit prik kelt de geel zwarten. Een tegenpunt moet er komen Nogmaals wordt uit alle macht aangepakt en heeft de rechts binnen waarlijk met een zeer mooi schot succes. De stand is dus 21, wat ook eindstand werd. Ondanks den orkaan werd er zeer vlug en enthousiast gespeeld. Ongetwij feld zou het bij mooi weer een pracht- wedstrijd geweest zijn. a.s. Zondag komt Eindhoven alhier de laatste competitie wedstrijd spelen. Deze ontmoeting is reeds vroeger vastgesteld geweest, doch Eindhoven kwam niet op en boekte W.V. toen een 50 overwinning. W.V. heeft echter deze overwinning niet aanvaard en op nieuw vaststelling van den wedstrijd aangevraagd. De competitieleider bepaalde nu dat a,s. Zondag overgespeeld zal worden. Wij kunnen den voetballiefhebbers nog verblijden, met de tijding dat W.V. er in geslaagd is, medaillewedstrijden te organiseeren. Deelnemende clubs zijn Anthony (Oss), Zalt-Bommel, Kraling- sche Footbalclub (Rotterdam), Waalwijk Vooruit. Deze wedstrijden zullen 21 April plaats hebben. Zangwedstrijd te Amsterdam. Zondag heeft de loting plaats gehad voor den internationalen zangwedstrijd, 8, 9, 16, 23 en 30 Juni as. te houden door de liedertafelOnderlinge Oefening,* te Amsterdam. Uitkomen zullen, in deze volgorde, de volgende vereenigingen 2de Afd. mannenkoren 1. «Harmo- nia,« Amsterdam; 2. >Constantia,* Mun ster 3. «Oefening en Vermaak,* Waal- wijk-Besoijen«Ginneken's Mannenkoor,* Ginneken 5. «Zanglust* Rotterdam 6. >'s Graveohage.* 's Gravenhage 7. «On derlinge Oefening,* Antwerpen" 8. «De Vereenigde Werklieden,* Leuven. Van het verplichte stuk voor de tweede afdeeling, n 1. Schoonheid-Bede, gedicht van C. S. Adaraa van Scheltema, muziek van C. v. d. Linden, laten wij hier den tekst volgen Schoonheid die in den hemel zijt, Die de Eeuwigheid heeftopgeschreven, Geef ons iets van uw eindloosheid, Geef ons van uw verhevenheid, Van uw geweldigheid Om groot te leven 1 Schoonheid die in de wereld zijt, Die tusschen menschen hangt te beven, Geef ons van uw eenvoudigheid, Geef van uw mededeelzaamheid, Van uw deemoedigheid Om goed te leven. Schoonheid die in ons zelve zijt, Die moeder ons heeft meegegeven, Geef aan onze oogen zuiverheid, Geef aan ons hoofd uw helderheid, Ons hart uw dapperheid Eerlijk te leven. (De cursiveering is van ons. Red.) De muziek is zwaar en moeielijk, doch over het geheel zeer schoon, zoodat naar onze bescheiden meening, het koor met genoegen door Mannen-zangvereenigin- gen gezongen zal worden. Een liefhebbend Echtgenoot. Maandagnacht ongeveer halfeen kwam Frans v. d. Dries, schildersknecht, wo nende aan den Dijk nabij de Putsteeg thuis- Zijn vrouw was toen nog bezig met een broek te verstellen. Zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, pakte de onverlaat zijne vrouw beet, smeet haar op den grond en begon haar toen te trappen en te slaan, dat het verschrik kelijk was. Toen de onmensch buren hoorde aankomen, die op het lawaai wa ren wakker geworden en die, wetend dat v. d. D. voor zijn vrouw een beul is, waren gaan - kijken sleepte hij haar naar den z.g. werkwinkel. Aldaar ging hij onmenschelijk te keer en dreigde zijne vrouw zelfs met een mes. Eerst toen de vrouw als 't ware ziel togend bleef liggen, verliet het monster den werkwinkel en begaf zich raar bed, zijn vrouw kermend achterlatend. Gisterenmorgen had hij vroeg zijne woning ongemerkt verlaten. De politie van het geval op de hoogte gesteld arresteerde hem echter spoedig in het café van den heer Jos. van der Werff. Later werd hij zwaar geboeid naar zijn woning overgebracht ter confrontatie met zijne vrouw. Inmiddels had zich voor de woning een groote menigte verzameld, die een dreigende houding aannam. Was de politie niet zoo talrijk bij de hand geweest, men zou den woesteling te lijf zijn gegaan. Voor de vtouw was intusschen ge neeskundige hulp ingeroepen Zij ziet er vreeselijk uit. Haar gezicht is geheel opgezwollen, zoodat zij ook niet kan zien. Door bet aanhoudend trappen is tevens haar arm gebroken. Hedenmorgen is de onmensch naar de strafgevangenis te 's Bosch overgebracht. Nader vernemen wij, dat Fr. v. d. D. 33 jaar oud is, voor eenige jaren uit Tilburg hierheen gekomen en voor de tweede maal is gehuwd. Meermalen gebeurde het dat hij zijn vrouw ernstig mishandelde, nog enkele weken geleden kort voor hare bevalling. BAARDWIJK.De parochianen van Baard wijk ondervonden dezer dagen andermaal wat een groot voorrecht het is een goed geoefend zangerskoor te hebben. Toen op Witten Donderdag-avond de Lijdensmedi tatiën gesloten waren door den alom zoo gunstig bekendbn pater Desiderius, Ord. Cap., zong het koor de prachtige toonzetting van Micbaël Halier,Coen&nlibns illis" ad Voces aeqnales. En de zangers, vooral de heer Antoon Boom met zijn heerlijk bariton- gelold en ban ijverige en kundige directeur, de heer Chr. Thijsitn, hebben alle eer van han werk. Op Goeden Vrijdag-avond werden door bet zangkoor de plechtigheden gesloten met het overheerlijk n Papule mens" van Palestrino, dat eveneens onverbeterlijk werd uitgevoerd. Bij znlke gelegenheden vooral ondervindt men de groote waarde van de echte kerkmnziek. DRUNEN. Maandagavond had ten her- berge van Th. Elshont de aangekondigde vergadering plaats waarin men zou overgaan tot vaststelling van een reglement voor den opgerichten bond tot coöperatieven aankoop van steenkolen. Meer dan 150 hoofden van hnisgezinuen hebben zich bierbij aangesloten. Het reglement werd zonder wijziging aan- genomen. De 5 personen die de voorloopige werkzaamheden hebben verricht, werden met algemeene stemmen tot bestuursleden ge kozen. De toetreding als lid is neg tot Zon dag a.s. opengesteld, nadien tijd zal dar. voor 25 cent moeten worden gestort. Vele gegoede ingezetenen traden als leden toe om daardoor mede te werken aan de belangen van den werkmansstand. De EielA. Heer Burgemeester toonde door zijne tegenwoordig heid zijne hooggewaardeerde goedkeuring, De in ons blad van Zondag aange kondigde propagandavergadering van de af deeling (,St. Norbertus" van den R.K.Bond vaa Spoor- en Trampersoneel is goed ge slaagd. De groote zaal der congregatie was goed gevuld. De spreker J. A. Schutte, vrij- gestelde van den Bond hield een flinke rede, waarin hij duidelijk het nat en de nood zakelijkheid der R K. Organisatie uiteenzette. Tal van misstanden, welke vooral bij de Tramwegen nog bes aan, werden door hem geschetst, terwijl hij de neutrale organisatie als niet bestaanbaar veroordeelde. De Gees telijke Adv. de Eerw. Heer Karsmakers spoorde met een krachtige toespraak de R.K. Spoor- en Trammaunen aan tot aansluiting bij «rSl. Norberfus", terwijl de President, de Heer v. d. Bergh het openings en slot woord uitsprak. Muziek-, Zang- en Tooneel- club luisterden deze vergadering op waar- deerende wijze op. Moge het succes groot zijn en aUe R. K. Spoor- en Trammannen van Vlijmen, Drnnen en Waalwijk zich bij *St. Noibertus" aansluiten. VLIJMEN. Van de 34 ingeschrevenen voor de lichting 1913 in onze gemeente hebb'n 5 personen vrijstelliog wegens broe- derdieust en 2 als geestelijke of ordebroeder. Wij maken belanghebbenden er op merkzaam op, dat aanvragen voor jacht- viscb- en bengelakten moeten geschieden voor 1 Mei a.s. SPRANG. De kiezerslijst onzer gemeente bevat de namen van 226 kiezers voor den gemeenteraad en 231 voor Provinciale Staten eu Tweede Kamer. Als afgevaardigde naar de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van ^Patrimonium" 15 en 16 April a.s. te Amsterdam te hou den, is vanwege de afdeeling alhier aange wezen W. M. Dalmaijer, secretaris der Afdeeling. WASPIK. De uitvoering op 2en Paasch dag der Vereeniging V en V alhier, was zoowel 's nanrddsgs door de dames, als 1 's avonds voor de heeren, slechts matig be- zocht. De aanwezigen echter hebben volop genoten, zoowel van de nummers der Lieder tafel en Harmonie als van de voordrachten van Entre Nons. Een herhaald applaus be loonde dan ook de verschillende gezelschap pen voor hnn goed spel. Het was een pre- tige gezellige avond. RAAMSDONK8VEER. Aan het Keizere- veer alhier komt een geval van iebria ty- pboïdea voor. Aan het postkantoor R'veer en de daaronder ressorteerende hulppostkantocr werd in de afgeloopen maand ingelegd f 10899,26, terugbetaald f 18717,51'. Het laatste door bet kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4925. GEERTRUIDEN BERG. Bij het boomen- rooien kreeg de 16-jarige W. K. een slag met de bijl op zijn arm, met het gevolg, dat een gapende wonde ontstond. Dr. Ber- kensteijn verleende eerste geneeskundige hnlp. Kaatshenvel, 10 April 1912 Ongevallen. De 45-jarige W. v. d. H. werkzaam op de fabriek van den heer Th. v. Dortmond- Peunock, geraakte verleden Zaterdag, met zijn hand onder de staosroachine en be zeerde zich zoodauig, dat bij zich onder geneeskundige behandeling moeBt stelleD. De ongevallenwet zal hem finantieel steunen. De landbouwer N. de K. hakte zich dermate in de hand, dat hij de hulp van Dr. Ruding moest inroepen. Onoplettend heid en onvoorzichtigheid zullen aan deze gevallen niet vreemd zijn. Storm. Hadden wij verleden Maandag 2en Paasch dag last van hevigen wind, avond* om streeks 8 nur ontaardde hij in een ware Echo van het Zuiden WK——MM—n—P—B—

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5