Zondag 14 April 1912. 35 Jaargang. Tweede Blad. MONKEY BRAND Nt>ift*ner 31 DE OORLOG. Gemengd Nieuws. Italië. Buitenland Frankrijk. Amerika. Kerknieuws. Het Teeken van - Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw! ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. De Italiaansche regeering schijnt thans overtuigd van de dringende noodzake lijkheid om eens een flinken slag te slaan, ten einde de Porte te dwingen tot het sluiten van den vrede. Zij wil men schrijft haar althans dit voor nemen toe de Dardanellen gaan for- ceeren. Hoe dikwijls reeds is dit gerucht uitgestrooid en tegengesprokenDoch thans brengt men het ontslag van ad miraal Farravelli en de benoeming van Viale tot zijn opvolger met dit plan in rechtstreeksch verband. Wanneer het zóó als tot dusverre doorgaat, kan de oorlogstoestand dan ook gerekt worden tot in het onberekenbare. De Porte hoopt immers dat Italië ten slotte van het mooie avontuur* genoeg zal krijgen en kan zelve den tegenstand blijven vol houden ten koste van betrekkelijk ge ringe offers. Alleen de Turksche handel lijdt onder den toestand, maar overigens laat men te Konstantinopel de troepen in Tripoli en Barca vechten zonder hun te hulp te komen en houdt men de toch al niet veel beteekenende oorlogsvloot zorgvuldig buiten het bereik der vijan delijke scheepskanonnen en lanceerbui- zen De aanvallen op de Italiaansche versterkte stellingen in Noord-Afrika worden door Turken en Arabieren met taaie hardnekkigheid voortgezet, en of schoon zij telkens met succes afgeslagen worden, naar het heet, moet deze een- toonige toestand, die schatten verslindt zonder dat er eenige vordering merkbaar h èn regeering èn openbare meening te Rome op den duur gaan prikkelen en ontzenuwen. Reuter meldt nu uit Konstantinopel, dat de mogendheden nog eens geza menlijk in een vertoog aan de Porte zullen wijzen op de wenschelijkheid dat er, in het belang van geheel Europa, aan den oorlog een einde kome, en dat zij daarom de Porte zullen verzoeken de voorwaarden aan te geven, waarop zij bereid is de vijandelijkheden te staken, ten einde de mogendheden in staat ie stellen,, daarna te beslissen, of zij hare bemiddeling kunnen aanbieden. Dit zou niet anders zijn dan vragen naar den bekenden weg. Even beslist als Italië van Turkije eischterkenning van het annexatie-besluit, stelt Turkije de in trekking van dit besluit als vredesvoor waarde. De werkeloosheid van het Italiaansche leger. De Turijnsche correspondent van het Parijsche tjournal* meldt aan zijn blad het volgende >Op grond van mededeelingen uit zeer betrouwbare bron ontvangen, ben ik in staat het reeds enkele dagen loopende gerucht te bevestigen, dat de tegenwoor dige werkloosheid van het expeditiecorps in Tripoli niet te wijten zou zijn aan eenig bevel van de regeering te Rome maar alléén aan den opperbevelhebber. De toestand zou als volgt zijn Tijdens zijn laatste reis naar Rome gaf generaal Caneva zijn regeering uitvoerige ophelderingen over de moeilijkheden, die een opmarsch buiten de loopgraven met zich zou brengen. Deze loopgraven bevinden zich op een afstand van 4, hoogstens 5 kilometer van de kust, behalve bij Ainzara, de meest vooruitgeschoven stelling (11 ki lometer van Tripoli). Zooals men weet, zijn de loopgraven aan het begin van de onmetelijke zandwoestijn aangelegd, waar men telkens in het zand wegzakt en waar geen wegen te bekennen zijn Tengevolge van de enorme moeilijk heden zou de actie van de Italiaansche troepen slechts zeer langzaam kunnen zijn en de verliezen aan manschappen zouden zeker aanzienlijk wezen. Dit juist willen koning Victor Emmanuel en zijn regeering vermijden. Want wat zou men er mee bereiken Het zal altijd onmogelijk blijven de Turksch-Arabische troepen te verdelgen, die zich met het grootste gemak verplaatsen en werkelijk meester zijn van het terrein. Een offen sief optreden zou voor Italië niet veel goeds opleveren maar het duur te staan komen. De Italiaansche regeering heeft dit alles begrepen. Van den anderen kant is Gi- olitti, dien men dikwijls van alles de schuld geeft, te bekwaam om de noodlottige Fout van Qrispi te begaan, tijdens den ïorlog met Abessynië, om zich met de ipperleiding te gaan bemoeien. Generaal Caneva is geheel alleen belast net de uitvoering van het militaire pro g-am en geniet dermate het vertrouwen vin de regeering, dat hij altijd het op- pirbevel zal behouden, ofschoon de ge zmdheidstoestand van den generalissi mus sedert eenigen tijd alles behalve uistekend is.« De Paus. Ie ministerraad heeft het ontwerp-be- groiting voor 1913 aangenomen. Volgens dit ontwerp zullen de uitgaven bedragen 4.661.665 385 francs. Dat is bijna 167 millhen meer dan in 1912. Die ver meerdering wordt veroorzaakt door een meerlere uitgave van 38 millioen voor de vbot, 37 millioen voor het leger, 20 milliom voor sociale wetten enz. De inkonsten worden geraamd op 4.504354 315 francs Er zijn dus onge veer nog 161 millio.en te dekken, die echter zonder nieuwe belastingen en namelik door het overschot der be- grootiig van 1911 zullen geleverd worden. 3e pas benoemde leider van de milltaie aviatiek, Robert Hischauer heeft verklaa-d, dat alle militaire vliegmachi nes, W'lke op het oogenblik over geheel Frankrik verspreid zijn, in zeer korten tijd aa de oostelijke grenzen bijeen kunnen gebracht worden. In de militaire aviatiek is een algeheele scheiding ge maakt iusschen vliegmachines en be stuurbar, luchtballons, zoodat de aviatiek en de hchtscheepvaart twee volkomen afzonderjke takken van dienst zullen vormen. Het gat tusschen de aanhangers van Taft en an Roosevelt in de Ver. Sta ten woest toe. De repblikeinsche staatsconventie» te Bangor (Saat Maine) heeft tien aanhan gers van Roosevelt gekozen voor de Nationale lonventie. Hierdoor is Roose velt de enige candidaat voor Maine, daar het erste district reeds twee zijner volgelingen gekozen gekozen had. Taft is intusschn, wat kans betreft. Roose velt nog vrre voor. En dit maakt dat er tusschenbeide partijen een formeele verbitteringheerscht, die zich o. a dui delijk geopobaard heeft te Bay City in Michigan o de republikensche staats conventie. Ie volgelingen van Tatt had den daar giceren het eerst bezit geno men van d zaal, waarin de conventie zou worden gehouden en weigerde hun politieke tepostanders toe te laten. Daarop bestemden de aanhangers van Roosevelt de toegangen en klommen door de ramo. De Voorzitter van Taft partij poogdede vergadering tot de orde te roepen, mar de leider van de Roo- seveltpartij hide naar de tribune en begon te spreen, in welke politieke be zigheid hij ecter verhinderd werd door een aanhangt van Taft die hem naar beneden wiei» l Dit was het sein voor een algemeen jevecht onder de verga derden, zoodt de politie en de staats- militie moeste komen om de orde te herstellen. De vader van een ambtenaar der nun tiatuur te Madrid was gestorven. En de familie seinde Papa is dood. Nu schijnt die ambtenaar iemand, die eer aan den Paus dan aan zijn vader denkt en dus las hij uit het woord >Papa* Paus. En kreet hij rond de Paus is dood- Ik heb een telegram uit Rome ontvangen de Paus is dood, de Paus is dood. Het ongeluk wilde, dat de nuntius af wezig was en de beambte dus niet ver rieden kon te zwijgen en eerst nader te informeeren. Dus kwam het bericht bij den minister president Canalejas en bij den Koning. Zij zonden adjudanten met betuigingen van rouwbeklag Middelerwijl had Canale jas het bericht van 's Pausen overlijden aan een agent van Reuter verteld en die zond het naar zijn bureau, dat zonder nader onderzoek voor verspreiding zorg de. En zoo werd Donderdagnamiddag de wereld opgefchrikt door een telegram uit Madrid waarin de nuntiatuur aldaar heette te bevestigen, dat Z. H. de Paus overleden was. Nu is de Paus een grijsaard v.an 77 jaar die den vorigen zomer langdurig ziek is geweest en die herhaaldelijk aan vallen van jicht te verduren heeft gehad. Het doodsbericht kon waar zijn. Maar er werd in het telegram gezegd dat de H. Vader des voormiddags om 9 uur overleden zou zijn en hoe verder de namiddag dus zonder nadere beves tiging voort ging, hoe onwaarschijnlijker het bericht uit Madrid werd. Toevalligerwijs kon men in Madrid iet eerste bericht hebben. Maar dan. Een Paus als onze Pius X zou des morgens om 9 uur sterven in de we reldstad Rome en zulk een wereldschok kend bericht zou laat in den namiddag nog niet rechtstreeks vandaar zijn over geseind naar ons land l Het was niet aan te nemen. Wij hebben het bericht gebulletineerd, doch deelden het onder alle voorbehoud mede. V'ij spoedig nadien konden wij echter bulletineeren dat het bericht on waar was. De Paus, zoo klonk het vreugdevol uit Rome, is zoo gezond als een visch. Z. H. heeft nog verscheidene audiënties verleend vandaag. Er is geen sprake van overlijden of zelfs van ziekte. Welnueen oud spreekwoord zegt, dat degenen lang zullen leven, van wie gezegd is, dat ze gestorven waren. Moge dat in deze worden bewaarheid. tweede koollaag van 0.71 meter op 1083 meter en de derde van 0 87 meter op 1102 meter diepte onder het maaiveld. De overige boringen strekken zich uit in eene lijn over het midden van het terrein, van Kessel tot Griendtsveen. Uit den aard der zaak zijn deze, van een industrieel standpunt bezien, het belang rijkst, daar zij moesten aantoonen of de steenkoollagen zich bevinden op ontgin- bare diepte en voorkomen tot dikten, die ontginningen, uit een financlëel oog punt, mogelijk maken. Deze boringen hebben zich uitgestrekt tot de volgende diepten: Kessel 1127, Helden 1100, Beeringen 1406, Helenaveen 1234 meter. De resultaten van het onderzoek naar de percentages asch en gas der te Bee ringen doorboorde koollagen, welk onder zoek tegenwoordig plaats heeft in het laboratorium van den districts-geoloog P. Tesch te Nijmegen, zijn nog niet gepubliceerd. Intusschen zijn toch klaar blijkelijk ook hier in hoofdzaak vetkolen aangeboord. Enkele cijfers betreffende deze diepste der boringen in het Peelgebied mogen hier een plaats vinden- De eerste kool- laag, ter dikte van 0 35 meter werd aan getroffen op 766.70 meter Laag II, 0.43 werd aangeboord op 796.92 meter. Laag III met 0.90 kool en 0.72 gesteente lag op een diepte van 845.15 tot 846.73 meter. Op 850 meter volgde laag IV, 0 87 meter; op 875.35 meter laag V, 0.92 meter. Laag VII, 0.77 meter werd aangetroffen op 1068.20 meter en laag VIII, 1.93 meter op 1090 35 meter. Gezegd kan dus worden, dat op geen grooter diepte dan 800 Meter hier steen kool wordt aangetroffen. Dat deze diepte bij den tegenwoordigen stand der tech niek geen bezwaar is om tot een ex ploitatie der koollagen over te gaan blijkt wel hieruit, dat pas kortelings te Wesel twee nieuwe schachten zijn aangelegd, terwijl de eerste koollaag er aangetroffen wordt op een diepte van 1150 meter. De streek tusschen Helden en Beeringen schijnt, ook vooral door het niet of wei nig voorkomen van drijfzand, wel het gunstigst gelegen. ProfE. L. Prevoo f. Men seint Na een langdurig en smartelijk lijden is heden te Kerkrade overleden de Zeer- eerw. Zeergel. heer E L. Prevoo, civiel- 1 ingenieur en leeraar in de schei- en na tuurkunde aan het college te Rolduc. Dit blad kot slechts 6 cent per week. De horingen in het Peelgebied Men schrijft aan het »Handelsblad« uit Limburg De onlangs beëindigde boring te Hel den-Beeringen is voorloopig de laatste geweest van de reeks diepe boringen, welke in het Peelgebied, namelijk de zuidelijke Peelkorst, volgens een vooruit in grove trekken bepaald plan, regel matig werden aangezet. Vermoedelijk zal in de toekomst nog een boring wer den verricht bij Neer om de zuidelijke grens van het kolengebied nauwkeuriger te bepalen. Wat reeds vroeger ondersteld werd namelijk, dat de hooge carboon-korst, die tot Elmpt en Brüggen onze grens nadert, bezuiden Kessel opnieuw zou optreden in ons land, is door deze bo ringen geheel bewaarheid. Door verlen ging van de breuklijnen van het carboon in Duitschland had men de grenzen van het vermoede gebied vrij nauwkeurig bepaald. De breuklijnen van het koolgebergte werden vastgesteld door de boringen op de grenzen van de 7 K.M. breed ge schatte terreinstrook. De oostelijke grens wordt gevormd door de rijksgrens van Beesel tot Belfeldde zuidelijke gaat van Beesel in de richting Meijelde westelijke loopt van Meijel langs Griendts veen naar America, en de noordelijke van America over Baarlo naar Belfeld. Boringen hebben plaats gehad te Griendtsveen tot een diepte van 1170 meter, te Meijel tot 1000 meter, te Beesel tot 1036 meter, te Belfeld tot 1200 meter, te Baarlo tot 1400 meter, te Maasbree (Koningslust) tot 1131 meter en te Ame rica lot 1108 meter. Deze laatste boring b.v. trof de eerste koollaag, ter dikte van 0.70 meter aan op 985 meter, de De Hollandsche tentoonstelling te Londen. Men seint heden uit Londen De 3e Ideal Home Exbitlon werd heden precies om 12 uur door de H. K. H. de prinses van Teek geopend, in te genwoordigheid van een groot aantal genoodigden uit de allerhoogste kringen. Zooals men weet, werd de tentoonstelling door de >Daily Mail* georganiseerd. Onze gezant te Londen, Baron Van Herwijnen, alsmede de consul-generaal, de Heer Maas, woonden de openings plechtigheid bij. De Nederl. Kamer van Koophandel te Londen was uitnemend vertegenwoordigd, De tentoonstelling vertegenwoordigt eene waarde van 100.000 p- st, In het geheel exposeeren 300 firma's Engeland, Nederland, Frankrijk en Bel gië. Eene belangrijke inzending is eene villa, waarin 11 kamers, welke in minder dan 10 dagen door de firma Taylor werd neergezet. Het Hollandsche dorp trok bij de vele bezoekers op de eerste rondwandeling en ook bij onze Engelsche collega's, die gisteren in de gelegenheid werden gesteld een en ander te bezichtigen, bijzondere belangstelling. Het dorp beslaat 10.000 M3 en omvat 25 gebouwtjes, een modelboerderij, mo len, winkels enz. Tal van industrieëen worden er gedemonstreerd door werk lieden, die aan den dagelijkschen arbeid zijn. Het bollenveld, bestaande uit 50.000 tulpen en hyacinthen in bloei, wekt alge- meene bewondering. De boerderij draagt, met speciale toe stemming van H. M. de Koningin, den naam van Prinses Juliana. Zooals bekend, zal Prins Hendrik op 24 dezer de tentoonstelling met een be zoek vereeren. iet Nederlandsche Comité, dat zich tot ïuldiging van den Nederlandschen Kar dinaal in het vaderland had samengesteld iet kostbare borstkruis aangeboden, in het kunstatelier van Jan Brom te Utrecht vervaardigd. Prof. dr. J. Hoogveld die in opdracht van het Comité het prachtige geschenk naar Rome had gebracht, de drie Romein- sche leden van het Comité Mgr. dr. Bern. Eras, directeur dr. Gisb. Brom en dr. J. Nouwens alsook rector W v. d Hengel en Directeur C. Hartman, waren de waar dige vertegenwoordigers van Nederland bij deze intieme plechtigheid. De Procurator der Nederlandsche Bis schoppen te Rome, Monseigneur Eras, bood aan Zijne Eminentie het kruis aan en sprak zijne groote vreugde uit dit huldeblijk van Nederland aan Zijne Emi nentie te kunnen aanbieden, 't Was wel een eenvoudig borstkruis, maar Zijne Emi nentie zelve had verlangd, dat het kruis zoo eenvoudig mogelijk zoude zijn, bo vendien gaf dezen eenvoud een der be minnelijkste eigenschappen van Zijne Eminentie weer. Mgr. Eras betuigde tevens zijn leed wezen, dat het helaas niet mogelijk was 't keurige album, door de kunstvaardige haDd van Otto Mengelberg zoo prachtig geteekend, tegelijk te kunnen aanbieden ZEm. zoude zich dan hebben kunnen overtuigen, dat dit huldeblijk wezenlijk een nationaal huldeblijk was, en dat zich in het vaderland over de verheffing van een Nedeilander tot de hooge waardig heid van bet Kardinalaat niet alleen mannen verheugden met klinkende na men die hunne ruime giften aan de co mitéleden hadden gezonden, maar dat ook eenvoudige landgenooten niet had den willen achterblijven om den Neder landschen Kardinaal in Rome met hunne kleine bijdragen te vereeren. Zijne Eminentie antwoordde in korte woorden, en betuigde aan de vertegen woordigers van het nationale comité en aan geheel Nederland zijn oprechten, ïartelijken dank voor dit kostbare ge schenk. Het schoone kruis, volgens zijn verlangen eenvoudig, maar dat door den kunstenaar tot een heerlijk kunststuk was gemaakt, zou hem er steeds op wijzen, dat wij de kruisen van dit leven moeten beschouwen in het licht der Goddelijke Voorzienigheid en moeten omscheppen in kostbare parelen voor onzen gloriekroon in den hemel. Hieraan herinnerde Zijne Eminentie ook steeds het purperen kleed, dat hij droegdat purper wees hem op zijn heiligen plicht met alle krachten te weiken voor de Bruid van den gekruisten Christus, en desnoods zijn bloed te geven, wanneer bet heil der katholieke Kerk het vroeg. Zijne Eminentie verzocht den comité leden aan het geheele nationale comité den bijzonderen dank van den Kardinaal te willen overbrengen, alsook aan allen, die hadden willen bijdragen voor het kostelijk geschenk. Hij vergat hier in Rome ook Nederland niet, maar bad veel voor het vaderland, en bijzonder voor zijü weldoeners. Het huldeblijk van Nederlandss Katholie ken aan Kardinaal van Rossurn. De Romeinsche correspondent van het Ctr. schrijft: Maandag 8 April werd aan Zijne Emi nentle Kardinaal Van Rossurn, vanwege De dagtaak van een Volk*-redacteur. De schrijver van het Dagboek van een Amsterdammer* in de Tel. geeft deze daglndeeling van onze Vol,('-colle ga's 's Morgens 6.30 opstaan Koude dou ches op het achterhoofd. 7 u. Werken met halters om Wijnkoop 's avonds uit een vergadering te kunnen gooien. 7 u. 30. Twee hoofdstukken uit Marx lezen. 8 u. 30. Licht ontbijtbiefstuk a la tartare, spiegeleieren met ham, geroos terd brood, sardines en radijs. 9 u. Ochtendwandeling naar het bu reau. 9 u. 20 Licht sigaartje. De bourgeois- pers doorlezen, beknippen en bevloeken- 11 u. Eenige syndicalisten de trap af werken. 12 u. Koude lunch, 1 u. Hoofdstuk uit Marx lezen. I u 30. Bijwonen van vergadering van Kamer, Staten of Raad. 3 u. Bitteruurtje. 6 30. Eenvoudig arbeidersmaalop vischje, vleesch, groenten, dessert. 8 u. Schouwburg of vergadering. II u. Nabroodje in d'IJsbreker. 1 u. Hoofdstuk Marx. Bed Angstig droomen dat de eenige Amsterdamsche metselaar die bij de S. D. A. P. is aan gesloten, door een syndicalistischen vui- Echo vail het Zuiden. him 1571

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5