Tweede Blad. 'Gemeenteraad. '"ilNNiÏÏLANlD. Provinciaal Nieuws. NUMMER 34. DONDERDAG 25 APRIL 1912. 35e JAARGANG. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 22 April des avonds ten 7 V2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer tien minuten voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. Voorzitter Ik kan de heeren mede- deelen, dat de directie van de posterijen en telegraphie heeft toegestaan, dat 's middags met de posttram van 2 uur ook reizigers mogen worde 1 vervoerd. Veerman. Gaat dat direct in. Voorzitter. Neen, met 1 Mei, maar ze zullen je nu ook niet laten staan, als je staat te wachten. 2 Verzoek M. A. Wek om vergunning tot het bouwen van een woning op ge meentegrond onder Oud-heusden. Voorzitter. Die man wil daar nog een huisje bouwen. Vroeger heeft hij al eens eerder een verzoek gedaan, doch dat heeft hij toen gewijzigd. Er moeten 3 boomen voor uit en hij moet 60 M. grond hebben. Nu zou ik voorstellen om voor iedere boom die er uit moet fl per jaar te laten betalen en 6 cent per M. is f 6.60. Mol. Moet hij ieder jaar een gulden voor die boomen betalen. Voorzitter. Zeker, natuurlijk. Mol. Nou, dan zijn 't vette boomen hoor. Voorzitter. Dat geloof ik, die van jou in Genderea brengen dat niet op. Mol. Ik heb altijd gehoord dat het een kwartje per jaar moet zijn. Voorzitter. Dat moet hier toch f 1 zijn. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten gunstig op het verzoek te beschikken. 3 Plan Demerbeschoeiing. Voorzitter. Op de begrooting is hier voor geen post gebracht. B- en W. zullen ook nu geen voorstel doen. 't Wil mij voorkomen, dat, waar de gemeente veel geld heeft uitgegeven aan rioleering en waar alles van heel de stad in de Demer moet terecht komen, ook dat in orde moet worden gemaakt, want al het vuil komt er in terecht en vordt nu niet vlug genoeg verwijderd. Ook uit een gezondheidsoogpunt is het noodlg dat het in orde gebracht wordt, want voor eer het niet wordt beschoeid kan het ook niet worden uitgebaggerd. Ook is het noodig om de boel daar een beetje netjes te houden en z'n nut zou het ook al hebben bij brand. Zoo de Demer nu is, is er zomers geen water in en wanneer wij alles laten beschoeien, dan kunnen wij er water in houden. In de stad liggen overal putten en daar juist niet. Komt er dus brand wat niet is te hopen dan zou men daar zonder water zitten. Gaat men nu tot de beschoeiing over of over een jaar of over 5 jaar een leening zal men er altijd voor moeten aangaan, dat kan niet anders» maar dat geeft ook niets, want 't is voor een buitengewoon werk. Veerman. Hoe ver zou u de afstand nemen. Vanaf Uw terrein, zal ik maar zeggen, tot aan de Schapenbrug. Voorzitter. Ik zou het overal laten beschoeien, behalve aan het plein daar is het niet noodig. Ik zou ook in over-, weging geven om het in eens gereed te laten maken, dat is beter dan in 2 of 3 jaar en wat kosten betreft is het ook beter het ineens te laten doen. Mol. Als we het eens laten uitdiepen,' zouden wij dan niet hetzelfde resultaat bereiken. Voorzitter. Dat gaat niet, 't is te breed. Je krijgt altijd van die verzakkingen. De modder die er nu uitkomt brengt ook geld op. Wat bij mij achter is uitgeko men, heeft nog f 60 opgebracht. Op die manier brengt de verbetering nog rente op. Vroeger mocht Jan van Mersbergen ook baggeren, er kwam dan zooveel modder uit als hij mest noodig had, de rest bleef zitten. Daarom is het meer im het belang van de gemeente, dat de gemeeDte-werklieden het doen, die kun nen het er heel gemakkelijk bijdoen. Mol. Hoe hoog zullen de kosten be- dragen. Voorzitter. Er is een begrooting van. gemaakt, kijk U maar eens. Vos. Met zeer veel genoegen heb ik gezien, dat er een begin is gemaakt of beter gezegd een. begin gemaakt zal worden met de verbetering van de De mer. Ik ben het om verschillende rede nen eens met wat de Voorzitter heeft gezegd. Wij gaan trotsch op ons mooi stadje met zijn mooi raadhuis, zijn mooie plei nen en wallen en daar zouden wij het zoo onooglijk laten, dat zou in strijd zijn met alles, daar die donkere plek. Een 2/3 gedeelte van de vreemdelingen die ons stadje komen bezoeken, passeeren daar en zomers, bij lagen waterstand is de stank die het verspreid ook ongezond' en voor het oog is het dan ook niet mooi want alle uitwerpselen door de riolen daarin uitgeworpen kan je dan zien liggen, 't Is dan ook hoog noodig dat er verbetering gebracht wordt. Ik ben er den Voorzitter dan ook dankbaar voor dat hij met deze plannen is geko men en ik geloof meerdercleden met mij. Ik heb, mijnheer de Voorzitter, gezien dat langs den Noorderkant bij den tuin van mevr. Roomers stekken staan, zou dat geen hinder veroorzaken bij de werk zaamheden. De Voorzitter zegt dat zulks niets geeft, wijl de bruggen aangeven wat eigendom is van de gemeente. De heer Veerman geelt In overweging om in de Demer eenige putten te maken. Bij laag water heeft men dan toch water wat met het oog bij brand noodzake lijk is. Voorzitter, 't Wil mij voorkomen dat dat niet zoo gemakkelijk zal gaan daar de Demer nu vrat smaller zal worden en dan voor het aanleggen van putten te smal is. Maar dat is iets van latere over weging. De Jong. We zouden die putten achter de beschoeiing kunnen doen aanleggen. Voorzitter. Het niveau van het water k?n je dan nooit hooger krijgen dan in de Demer. Veerman. De putten moet men ook dieper maken. Mol. Als we een Carnegie waren, dan zou ik het allemachtig aardig vinden om de Demer te vtrfraaieo, maar nu we Heusden zijn en niet al te dik in de centen zitten, nu zou ik niet zooveel geld gaan uitgeven, want zoo'n belang rijke schoonheid is het daar toch niet De heer Vos zei daar juist, dat 2/3 van de vreemdelingen die ons stadje bezoe ken, daar passeeren, doch dat is zeer overdreven. Alleen de reizigers die bij van Delft afstappen komen er voorbij en daar is het min of meer beschoeid Als wandelweg wordt er ook heel weinig gebruik van gemaakt. En bovendien wat zal het u baten, 't Is zoo zeker als 2 X 2 4 is dat de bewoners daar er rommel in blijven gooien. Ik ben er dan ook op tegen om zoo'n groote kosten te. maken. Voorzitter. Mol voelt nu eenmaal niet veel voor de ontwikkeling en verfraaiing van Heusden. Hij heeft er verdraaid weinig mee op, geloof ik. Elke vreem deling die hier komt wonen, vindt hier een eldorado en werkt mee zoo veel hij kan om het grooter en mooier te maken alleen Mol, die hecht daar niet zooveel aan doch dat komt daar dat hij abijd buiten de stad ismaar wij die hier blijven, die steeds alles zien, wij hechten daar wel aan. Doch Mol is nu eenmaal tegen alles, .tegen de vasten avond, tegen de verfraaiing, die de stad ontzedelijkt, zegt hij. De kosten zijn enorm, zijn hoog zegt hij, dat is niet zoo Ik geloof echteren dat is gelukkig dat de heer Mol zoo iets meer zegt om zich te doen hooren dan wel dat hij zoo iets ernstig meent. Mol. Ik heb het direct gezegd, dat ik tegen die uitgaaf ben. Wat is het nu voor een wandelplaats daar? Kom, kom. Voorzitter. Dat komt omdat je altijd buiten ben. Als je hier altijd zijt zooals wij, dan zou je weten, dat het een ge liefde wandelplaats is van de dames die daar met haar kinderen wandelen. Mol. Die zullen daar toch voor het fraaie niet voorbij de gasfabriek loopen. Voorzitter. Zeker, daar loopen ze toch langs. 't Is een rendez-vous plaats. Veerman. Heusdens Boulevard. Mol. Allemaal mooie groote woorden maar het zal een stinkboel blijven, want alle faecaliën komen er in, en dat blijft al wordt het nog zoo mooi beschoeid. Voorzitter. Man, die worden dan juist weggespoeld, dan komt er meer water daarheen, 't Is juist zoo zeldzaam schoon van óns stadje dat er geen vuiltje in behoeft te blijven, alles kan wegspoelen als men bet in orde maakt. Mol. Dat kan men dan toch reeds als men het riviertje- uitbaggert. Maar nu ligt 't al zoo 300 jaar, geloof ik. Voorzitter. Ik denk al wel een 1000 jaar, daarom is het zoo noodig dat er verandering gebracht wordt. Vos. De heer Mol zal het groote ver* schil toch wel bemerken daar waar de Demer beschoeid is en daar waar ze niet beschoeid. Veerman. Verleden jaar bij die lage waterstand,, was er geen water te vinden alleen bij de R K. Kerk^ Wanneer er nu eens^ brand zou ontstaan, wat had men dan moeten aanvangen Mol. Als men. maar baggert. Voorzitter. Verleden jaar is er nog tweemaal gebaggerd, maar 't helpt niets, t verzakt weer. Als er geen beschoeiing is helpt al het baggeren niets. Mol. Van den kant van de inwoners, is er nooit naar gevraagd. Van Andel. Dat moet men juist voor komen. Voorzitter. Mol, je spreekt zoo weinig met de menschen hier in Heusden, je bent altijd weg. Mol. Ik ben dikwijls genoeg hier en ik spreek meer hier met de menschen dan u denk, geloof ik. Van Andel... Het gemeentebestuur moet voorkomen dat door de bewoners eerst moet worden gevraagd. Vos. Waterstappen komen er ook, daar zal Mol wel niets op tegen hebben. Van Andel- 't Is zeker de bedoeling om het publiek aan te besteden. Voorzitter. Ja, in 3 vakken. Veerman. Mol heeft toch een ver dienstelijk werk verricht door contra te zijn, nu wij pro zijn. Het is dus genoegzaam besproken, ik zou het in omvraag brengen. Ik voor mij ben er voor. Voorzitter. Maakt u er een voorstel van Veerman. Ja. Het voorstel in omvraag gebracht wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer Mol. 4. Ingekomen stukken. a. Een brief van het hoofd der school voor M. U. L. O. waarin hij in over weging geeft om nu reeds een oproeping te doen voor een onderwijzer die in September in functie moet treden. Zal nu reeds een oproeping worden gedaan. b. Een schrijven van de directeur van de posterijen en telegrafie, houdende mededeeling dat gunstig op het verzoek om de tram die om 2 uur loopt ook dienstbaar te stellen voor het vervoer van reizigers. c. Verslag van de toestand der ge meente en van de Volkshuisvesting. Worden voor de leden ter visie neder- gelegd. d. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring verhuring van een schuur aan J. v- Dijk. e. Idem, houdende goedkeuring wijzi ging begrooting 1911- Van Andel. Mijnheer de Voorzitter, ik heb gelezen dat er plannen zijn om de paardenkeurlng voortaan in Almkerk te doen houden. Kan u ons inlichten of dit waar i» en zeggen wat B.. en W. in deze hebben gedaan of zullen doen om dat hier te behouden. Voorzitter. Op de gehouden verga dering van de Maatschappij van Land bouw is mij medegedeeld dat Almkerk heeft aangeboden, dat wanneer de keuring daar voortaan plaats heeft, men er een overdekte manege en schuur ter beschikking zal stellen. Een en ander moet hoofdzakelijk zijn uitgelokt door den veearts en de Rooij. Veerman. Door de afd. Almkerk moet er ook hard voor geijverd zijn. Voorzitter, De hoofdzaak moet zijn zoo Almkerk dan opgeeft, dat de afstand voor den Biesbosch te groot is. Er is vandaar eens een veulen naar hier ge bracht en verkocht aan het remonte- depot te Bergen-op Zoom en er is toen gezegd dat daar goede paarden werden gefokt. Aan Ged. Staten heb ik doen weten dat het laatste rapport gunstig was hier,, dat men niet de minste klacht had en ook dat wij pas alles in orde hebben doen maken, zoodat het niet aangaat dat men de keuring nu naar elders over brengt. Ik heb er verder ook nog op gewezen, dat men hier voldoende logeer- plaatsen heeft en ook dat de afstand van Herpt, Heivoort, Vlijmen enz. veel te groot zou zijn als de keuring in Almy- kerk plaats heeft. De keuringscommissie kan gemakkelijker Heusden dan Almkerk bereiken. Met den commissaris van de Koningin hoop ik er nog eens over te spreken Van Andel. Ik heb gehoord dat het in de overdekte manege moet zitten. Voorzitter. Die keuringscommissie denkt de wijsheid in pacht te hebben Hier behoeft geen overdekte manege te zijn, wijl de keuringen zomers plaats hebben. De heer van Andel zegt gehoord te hebben dat een overdekte manege f 600 kost en dat het Rijk ieder jaar f 60 daarr voor aan de gemeente betaalt. De Voorzitter zegt dat voor f600 niet veel is te krijgen. In Zaltbommel heeft de m"nege f 900 gekost en men krijgt maar f 50. Ik zal alles doen om het hier te bet- houden of dat men een gedeelte hier en een gedeelte in Almkerk keurt, maar men moet zich niet te veel van zoo'n keuring voorstellen. Zooveel geniet de stad er niet van. De boeren verteeren bijna niets en dat broodje dat de keu* ringscommissie- eet is ook zooveel niet. Verder deelt de Voorzitter nog mede; dat geheel de keuring niet veel beteet kent.Men heeft het Duitsche ra« te veel ingevoerd en het Geldersche, waarvoor vroeger tie Franschen kwamen om te koopen, verdrongen. De heer Veerman zegt ook te gelooven dat er voor de gemeente niet zoo'n groot voordeel aan is verbonden, doch zou toch gaarne behouden, wat we hebben. De secretaris deelt mee, dat juist be richt inkomt, dat de helft te Heusden en de helft te Almkerk worden gekeurd. De Voorzitter zegt er voor te zullen werken om te behouden wat we hebben en te krijgen wat we krijgen kunnen. De Tariefivet. De commissie van voorbereiding van de Tariefwet heeft haar verleden week hervatte vergaderingen geschorst tot morgen, wanneer het overleg met den minister van Financiën zal worden voort gezet. Behalve deze zijn ook de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Land bouw, Nijverheid en Handel tot esn be- j spreking met de commissie op a.s. Vrijdag uitgenoodigd. Het Retraitehuis Ie Seppe. Wij hebben reeds drie Retraitehuizen te Venlo »Manresa«, de eersteling, te Amersfoort en te Noordwijkerhout. Voor het bisdom Den Bosch gaat men te Vught een Retraitehuls bouwen, en gisteren werd te Seppe, aan de spoorlijn Roosen daalBreda, het Retraitehuis voor het bisdom Breda plechtig ingewijd, dat aan de leiding der eerw. paters Redempto risten is toevertrouwd, directeur de Zeer Eerw. pater Chr. Boomaers. De plechtigheid der inwijdinggeschied- de door Z. D. H. Mgr. Meeuwissen, ge assisteerd door een talrijke priesterschaar Met een groot aantal Eerw. heeren pas toors en kapelaans uit het bisdom, vooral uit den omtrek, waren verder o.a- aan wezig de hoogeeiw. pater provinciaal der Redemptoristen in NederlandJ.Lohmeijer uit Amsterdam, de rector van het Re demptoristenklooster te Roosendaal, de ZeerEerw. pater F. X. van Pelt, de Eerw pater Bouman, de ZeerEerw pater Prin sen, directeur van het Retraitehuis „Man- resaS en de hoogeerw. pater Gotz, oud provinciaal der Redemptoristen in België Den 30sten dezer maand zal reeds met het geven van retraiten een begin worden gemaakt, en dan komen het eerst aan de beurt onderofficieren en brigadiers der marechaussées. Een koperen pers-feest. Katholiek Breda heeft Zondag het 127 jarig bestaan van het Dagbladv. Noord- Brabant en het 12'/s-jarlS hoofd-redac teurschap van onzen bekwamen, sympa th'eken collega den heer Alb. v. d. Kallen feestelijk gevierd. Wij hebben gevoeld zegt het D v. N. Br. dat het katholieke Breda achter zijn katholiek blad staat. Dat is de groote beteekenis vandezeherdenking En dat in het album, hetwelk een stof felijk huldeblijk vergezelde, op de eerste bladzijde is geteekend door de hoogste geestelijke autoriteiten en dat daarachter volgden de namen van alle katholieke vereenigingen en van zoovelekatholieken geestelijken en leeken, is de grootste voldoening, welke wij konden hopen en de krachtigste aansporing om voort te gaan op den weg, sinds 121/* iaar gegaan. Waalwijk, 24 April 1912. Benoeming. Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven heeft herbenoemd tot kerkmeesters in de pa rochie St. Jan Baptist, de heer Jac. van Riel en Jac. Gragtmans. Een heldhaftige daad. Zaterdag passeerde de stoomtram Til- burg-Waalwijk de Goirkestraat, toen een paar kinderen op de rails aan het spelen waren. Stoppen was op den "kleinen afstand onmogelijk, daarom klom de machinist H. Dekkers, voor op de ma chine en schepte het kind onder het voortrijden in zijn armen op Een kranig stuk dat hulde verdient. Geldersche Crediet- Vereeniging. In de Zaterdag 11. te Arnhem gehou den algemeene vergadering van aandeel houders der Geldersche Crediet-Veree- niging is het dividend over 1911 vast gesteld op tien percent, betaalbaar 1 Mei a.s. Ingestort. Zaterdagavond is een gedeelte der in aanbouw zijnde fabriek van chemische preparaten van den heer A. R. ingestort. Gelukkig waren de werklieden al ver trokken, zoodat de schade zich alleen tot het materieele bepaald. Valsch gerucht. Het loopende gerucht, dat de firma C. G. van der Heijden hare fabriek zou stopzetten, omdat de firmanten naar Duitschland verhuisden, is blijkens door ons ingewonnen informaties, en ook volgens de annonce voorkomende in dit nummer, geheel uit de lucht gegrepen Wij kunnen er zelfs nog bij voegen dat er zeer veel werk is op deze fabriek, zoodat deze binnenkort aanmerkelijk zal worden uitgebreid. Bekendmaking. De Burgemeester der Gemeente Waal wijk maakt bekend, dat de Commissaris der Koningin dezer provincie voorne mens is op Vrijdag 26 April a. s. een bezoek te brengen aan deze gemeente. Zij, die hem wenschen te spreken over zaken, rakende de belangen der gemeente hebben daartoe op dien dag gelegenheid des voormiddags ten 9.30, waartoe zij zich ten raadhuize hebben aan te melden. Waalwijk, 24 April 1912. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. Triomfdag voor de W. V. V. Waalwijk Voor uil*. Zondag jl. had op het sportterrein alhier de aangekondigde medaille-wed strijd plaats en we kunnen er direct bijvoegen met succes, want noch de organisatie, noch de spelkwaliteit van het Waalwijksche team liet iets te wen schen over. Onder een wel wat te warm zonnetje stellen zich om 2 uur onder leiding van scheidsrechter Wierseina de Kralingsche C. en W. V. op. Beide «elftallen zijn compleet. Rotterdam wint den toss en laat W. V. tegen den vrij sterken winJ opspelen. Onmiddellijk na den aftrap stormt Kralingen naar voren, terwijl W. V. zich niet zoo bijzonder inspant, maar eerst eens de spelmethode der Rotter dammers afkijkt. Al spoedig blijkt, dat de Westelingen hun heil zoeken in forsch flink doorzetten, maar van samenspel geen benul hebben. De W.V.-verdediging heeft dit weldra bemerkt en stelt daar tegenover een kalm berekend spel. Zonder veel moeite gelukt het haar dan ook den Rotterdamschen aanval te be dwingen en het spel naar de overzijde te verplaatsen. Tot aller genoegen blijkt nu dat ook de geel-zwartenaanval in vorm is. Mooi samenspelend gaat het op het Rotterdamsche doel af, waar de backs zich ook al niet erg betrouwbaar toonen. Bij een goede, vlugge aanval der W.V.ers treft de linksbinnen doel en is dus de eersteling ter wereld 1—0. Nu komen de geel-zwarten in hun ele ment. Kalm, fijn berekend is hun spel. De bal gaat van man tot man, alles en allen passeerend. Een vinnig schot en luid gejuich kondigt het 2e doelpunt aan. W. V. blijft voortdurend sterker, doch tot doelpunten komt het voor rust niet meer. Na de hervatting weer hetzelfde spel, met dit verschil dat W. V. nu met wind meespelend zich in 't geheel niet meei behoeft in te spannen. Na een kwartier spelens loopt de de center-voor een voorzet van den linksbuiten in het doel, terwijl de rechts binnen hieraan nog een 4e puntje toe voegt, zoodat W.V. glansrijk in den eind strijd komt. Na dien komen tegenover elkaar Anthony (Oss) en het Bossche B.V.C., dat de plaats van Zalt-Bommel inneemt. Anthony heeft zich met enkele puike krachten versterkt, terwijl B. V. C. ook op zijn sterkst is. De Heer Wiersema fluit ook dezen strijd. Reeds dadelijk blijkt, dat het maar goed is, dat beide elftallen, onder zijn uitstekende leiding staan, want de bal is nauwelijks afgetrapt, of beide elftallen stormen tegen elkaar in. Het is een verbazend forsch, bijna woest spel, met B. V. C. dat de wind mcê heeft iets in de meerderheid. Alhoewel er van beide zijden enorm gezwoegd wordt, blijfl doelpunten voor rust uit. Na rust is Anthony, geholpen dooi den wind, sterker. B. V. C. echter geeft geducht partij. Haar uitvallen zijn zeer gevaarlijk en waren de Ossche baks niet zoo schitterend geweest, dan was hun doel ongetwijfeld doorboord. Nu ver plaatsen deze met verre trappen het spel, waardoor de roode voorhoede verschil lende aanvallen onderneemt, doch die allen op niets uitloopen. Er zal nog tien minuten te spelen zijn als plotseling de rechtsbinnen een keihard schot inzendt, waarvoor de Bossche keeper bezwijkt. Het Waalwijksche publiek betoonde luide hun bijval met dit succes. B. V. C. zet er nu alles op, maar de verdediging van Anthony is te hecht Gedoelpunt werd er dan ook nietmeei en krijgen we in den eindstrijd Anthony en W.' V. Natuurlijk is het publiek hiermee zeer ingenomen want een wedstrijd W V.— Anthony beteekent steeds een aangename en faire partij voetbal. Daarbij hadden beide elftallen reeds getoond, uitstekend in vorm te zijn. Met ongeduld verwacht het publiek dan ook den komenden strijd en als scheidsrechter van Eijck het aan vangsignaal doet klinken, gaat een luid hoera op. W.V. speelt weer eerst met wind tegen, wat niet belet, dat zij onmiddelijk aan vallend optreedt. Anthony spant zich echter ook geducht in en blijft het spel in 't begin verdeeld. Doch, hoe het komt weten we niet, maar het is een feit, dat de geel-zwarten vandaag een heel andei spef hebben. Alles gaat even rustig en kalm, maar met zekerheid. Het combi neeren van de verdediging onderling, om daarna naar de voorhoede te plaatsen, is af. Daarbij is de aanvalslinie ook in prachtvorm. De center-voor krijgt op het midden van het veld den bal, passeerl naar den links-binnen. Deze loopt een Ossenaar voorbij, weer een tikje naar De Echo van het Zuiden. 9!BVS_mE!SBi^a«BaB«BSR,a is

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5