Nummer 36 Donderdag 2 Mei 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalvl|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. HNUBNT Gemeenteiaadsvergadefingen. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. 'LAAT ÜW ZfcEP SUHUSHT ZiJN^ De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de uitsluitend betrouw= bare Zeep. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. KAATSHEUVEL. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langslraalselie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag vond. abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Adveetbntiïèn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal Tegels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. 1232 Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 29 April des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Be- souw. Ongeveer 3 15 uur opent de Voorzit ter de Vergadering; afwezig zijn de heeren Van Dortmond en Roestenberg. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Aanbieding verslag toestand der gemeente 1911. 2. Aanbieding verslag volkshuisvesting. Worden voor de leden op de Secre- larie ter inzage nedergelegd. Een adres van den heer v. d. Meer, hoofd der school te Loonopzand. Adressant zegt met genoegen verno men te hebben dat het salaris van het hoofd te Kaatsheuvel op f1400 en dat van het hoofd van den Berkdijk op 11350 is gebracht. Gehoopt had hij nu ook verhooging van salaris te zullen krijgen. In een memorie van toelichting zegt adressant dat hij billijkheidshalve op ver hooging recht heeft, 37 jaar heeft hij naar best vermogen zijn krachten reeds gegeven aan de school te Loonopzand Adressant wijst er verder op, dat hij vtoeger slechts een zeer laag salaris genoot, zoo laag zelfs, dat hij door an dere bezigheden te verrichten mede in zijn onderhoud moest voorzien. Verder wijst hij er op, dat hij les moet geven in de Fransche en Duitsche taal en dat het hoofd in den Berkdijk daartoe niet verplicht is. Ook wijst adressant er nog op, dat hij meer lesuren heeft dan de andere hoofden van scholen. Voorzitter. Wat zeggen de heeren er van. Verster. Zou u niet zeggen hoe het college van B. en W. er over denkt. Van Beurden. Ja, wij hooren gaarne eerst het gevoelen van het Dag. Bestuur. Voorzitter. Het Dag Bestuur geeft geen advies. Mijnheer Verster is een beetje te vlug geweest. De zaak is vroe ger al dikwijls genoeg behandeld ge weest. En de zaak van Gennip, ja, 't was beter geweest dat dat zoo niet was gebeurd, dat is hier al eens meer ge zegd, maar dat is nu eenmaal zoo. Verster. Mijn bedoeling is alleen maar om iets te zeggen van die verplichting van het geven van lessen in de Fran sche en Duitsche taal. Voorzitter. Dat komt vanzelf ter sprake Alles kan niet tegelijk worden gezegd. Het is onwaar dat hij les moet geven in de Duitsche en Fransche taal. Dat is hem persoonlijk ook al eens gezegd. Van den Heuvel. Iets anders is die urenkwestie. Voorzitter. Ik weet niet welke meer dere lesuren hij heeft. De tijd is op alle scholen hetzelfde gesteld. De Voorzitter zegt verder, dat hij de heer v. d. Meer volstrekt geen verhoo- Vaa «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Ja, wel een half dozijn, antwoordde de politieman, ais ze men maar goed aanpakt. Het. eerete wat wy te doen hebben, is eeue belooning uitloven voor het zijden deken dat meegenomen is. Wat! eene belooning voor het deken? vroeg kapitein Capplestone. Hoe onnoozelriep de heer Larkspnr uit, den kapitein medelijdend aanziende. Als wy het deken hebben, dan zijn wij immers nagenoeg zeker het kind te vinden. DemaD, die baar wegnam, beging eene fout door die deken bij zich te houden, of bij moest slim genoeg zijn geweest, haar te verbranden, voor hij er ver mee ging. Deed hij dat niet liet hij bet zijden deken ergens ccbter dan bond ik hem voor zoo goed als gepakt. Dit is juist waar wy een spoor uit halen. Er Worden meer moorden en diefstallen ontdekt door onde kleeren, door een paar onde schoenen, een wandelstok of zoo iets, dan men in ééa dag kan opnoemen. Ik zal voorloopig geen voet voor dat kind verzetten, mevrouwmaar binnen acht en veertig nren moet er aan elk postkantoor, in heel Engeland, een bericht zijn aangeplakt, in elk nieuwsblad moet eene advertentie komen, waarin vijf pond belooning wordt aangeboden voor de terngbezorgiDg van bet donkerblauwe zijden deken, met rooden rand, waarvan gij spreekt. Er ligt veal wijsheid in dat gedacht, zeide kapitein Capplestone nadenkend. Ik zou er nooit op gekomen zijn om naar het deken te visschen. Neen, dat geloof ik ook niet, antwoordde de groote Larkspnr, met eeDigen spot in zijn loon. Het heeft mij rnim dertig jaren gekost om myn vak te leeren, en het is niet waar- ging misgunt, en dat de raad zeer te vreden is over de werkzaamheden van den heer v. d. Meer, iets wat al meerma len hier is gezegd, doch dat aan de salarisregeling niet kan worden getornd, daar dan ook andere hoofden zouden komen. Nog wijst hij er opi dat aan de school te Kaatsheuvel veel meer leer lingen zijn en er heel wat te doen is. Hierna wordt besloten niet op het verzoek in te gaan. 3. Adres van Cornelia Kroot. Adressante zegt dat zij reeds meer dan 25 jaar de school heeft schoonge maakt en nu op een leeftijd van 72 jaar gekomen, niet meer in haar onderhoud kan voorzien en verzocht derhalve een pensioenvan 50 cent per week. Voorzitter. Ik kan hier geen advies op geven. Juffrouw Kroot is niet Ln dienst van de gemeente geweest maar in dat van het hoofd der school. De gemeente keerde een bedrag aan het hoofd der school uit en die moest dan zorg dra gen dat de school werd schoongehouden. Willen de heeren echter toch een pensioen toekennen Van Beurden. Ze kan niet in aanmer- ring komen voor een pensioen. Wordt besloten afwijzend op het adres te beschikken. Voorzitter. Het Dag. Bestuur vraagt machtiging om met de Mij. Gemeente- Crediet in onderhandeling te treden over een te sluiten leening groot f 22 000 noodig voor het leggen van trottoirs en rioleering. Wij hebben ook geïnformeerd jij de Weduwe- en wezenfonds, die kan ons niet aan het bedrag helpen wijl zij haar beschikbaar kapitaal reeds aan an dere gemeentens heeft toegezegd. Ook zijn we in onderhandeling geweest met de Rijkspostspaarbank, doch bij die instel ing worden bijna dezelfde eischen ge steld als bij particuliere inschrijvingen. De Maatschappij Gemeente-Crediet is genegen in onderhandeling te treden wanneer wij 4'/4°/o rente willen geven. Dit is echter toch nog voordeeliger dan bij eene openbare inschrijving aangezien daar dan veel onkosten bijkomen voor het drukken van Coupons enz. De heer van Beurden zegt ook nage rekend te hebben dat dit zeker zoo voordeeling zal zijn. Wordt machtiging aan B. en W. ver- schynlyk dat mijne kennis anderen zal aan waaien. Gij hebt gelyk, mijnheer Larkspnr, zeide de kapitein, glimlachende om den toon van gekwetste majesteit des politiem&DS en daar gij geheel op de hoogte van dergelijke zaken schijnt te zijn, meen ik dat wij Diet beter kannen doen dan een onbepaald vertrouwen in n te stellen. Ik geloof niet dat gy u dat zult be - hoeven te beklagen, antwoordde de heer Larkspur. En thans, als ik de vrijheid mag nemen die aanmerking te maken, zon ik wel gaarne wat te eten hebben en een glas bran dewijn met water er bij het kond bniten daarna loop ik het dorp eens door en kijk om mij heen. Er kan misschien iets te halen zijn voor iemand, die zijoe ooren en oogen open zet. Mijnheer Larkspur werd aan den bottelier aanbevolen, die hem terstond in de kamer der huishoudster bracht, waar dat gewichtig per- sonaadje, mejuffrouw Smitbson, hem met bijna koninklijke gratie ontving. Zoowel de bottelier als mejuffrouw Smitbson hadden gaarne een praatje met den heer Larkspnr gemaakt, om mt dat gesprek te weten te komen wie hij was en alles wat op hem betrekking had. Die heer bad echter weinig zin om mededeelingen te doen. Hy beantwoordde al de beleefdheden vaD me juffrouw Smithson beleefd, maar kortaf, en na de beste gedeelten van eene konde kip te hebben afgekloven, een pond ham en eene halve pint cognac te hebben gebruikt, verliet bij de kamer en begaf zich naar een ander vertrek, waarheen de botellier hem geleidde, eene zeer lieve zitkamer met eene kleine slaapkamer, die voor het gebrnik van den heer Larkspur bestemd waren, gedurende zijn verblijf op het kasteel. Tot Bchemer-avond hield hij zich hier bezig met het schrijven van briefjes aan de hoofden der politie in al de groote steden van Engeland, maatregelen nemeDde voor aanplakbiljetten en advertentiën, waar over hy gesproken had. Toen dit verricht was, zette by zijn hoed op en ging de groote poort van bet kasteel uit, van waar hij zich naar de dorpstraat begaf. Hij bleef dengan leend. 4. Een schrijven van Ged. Staten, houdendo mededeeling dat de gemeente Tilburg Woensdag een markt wenscht te houden of daar de gemeente Loon opzand bezwaar tegen heeft. Wordt besloten Ged. Staten te be richten dat daartegen geen enkel bezwaar bestaat. 5. Een schrijven van Ged. Staten, houdende besluit tot handhaving van den aanslag in den hoofd, omslag v an G. Klavermans. Niemand meer het woord verlangend wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 6. Vaststelling kohier Hoofd. Omslag- KAAMSDONK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 27 April des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Ridder de van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig zijn met ken nisgeving de heeren Zijlmans en P. van Dongen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. De heer Timmermans zegt dat hij heeft hooren voorlezen dat is aanbesteed de beschoeiing van de linkeroever. Dit is de rechteroever geweest. Voorzitter. Dat is de linkeroever ge weest. 't Komt er maar op aan waar je gaat staan om te zeggen rechter- of linkeroever. Timmermans. Ik zou toch beginnen >ij de monding van de haven. Van den Heuvel. Volgens de Water staat is het goed zooals in de notulen staat. Daar gaan ze zeggen aan 't begin bier is de rechter- en daar de linker oever. Timmermans. Bij rivieren die in zee uitloopen, maar niet bij die gewone ri viertjes. Enfin, 't is geen aanmerking, slechts een opmerking. Van den Heuvel. Neen, bij 't Dron- gelsch kanaal, dat in 's Bosch eindigt, is ook gezegd van af Drongelen waar de rechter- en linkeroever is. Simonis. 't Is bespottelijk. Timmermans. Dat zegt u nu. scben avond in het dorp en hoewel hij het grootste gedeelte van zijn tijd in rDe Hen en de Kuikens" doorbracht, verbeuzelde hij dien niet, maar luisterde, onder het drinken van een glas zeer slappen brandewijn met water, naar het gesprek der heeren, die deze pu blieke plaats begUDstigdeD. Onder laatstgenoemden bevond zich de goed hartige wat zwakke Matthens Brook, de koetBier. Ik zal u eens wat zeggeü, Mat Brook, sprak een vierkante kerel met een rood ge zicht, die bottelier was van eene der huizingen in de buurt van Raynham, ge zijt de laatste week geheel nit uw oude doeD geweestgij zijt een heel ander maD, sedert de kleine, jonge juffrouw vaD het kasteel gestolen is. G( moet bijzonder veel van dat kind gebonden hebben, hé Ik was zeer aan dat onschuldig engeltje gehecht, antwoordde Matthens. Hoewel deze verzekering waarheid bevatte, weifelde hij eeDigBzins bij het uiten ervan, welke weifeling den heer Larkspnr niet ontging. En ge hebt hu uw vriend van gindscbe herberg ook nog verloren, waar gy meer avonden doorbracht dan bier. Wat is er geworden van dien man, van dien Monnders heette hij zoo niet, Brook vroeg de bot telier. Dat was toch een zonderlinge historie, zoo plotseling van Raynham te vertrekkenen zijn huis aan zichzelve over te laten of, wat nog erger is, aan de zorg van zoo'n boeren meid, die net zooveel van de zaak weet als eene stomme koe! Weet gij waar bijbeen ging of waar bij bleef, Mat Wel neen, verzekerde de heer Brook op zpnuwaebtigen toon en kleurende terwijl hij ipr&k. De politieman lette nog sterker op dan vroeger; het gesprek werd hoogst be langrijk voor hem. Hoe zou ik weten waar de heer MouDders is heengegaan? vroeg Matthens Brook onge duldig, terwijl bij het rooken staakte om zyne steenen pyp weer eens te vallen. Hoe zon ik weten waar hij heen ging en hoe lang hij denkt weg te blijven Ik weet niets van hem, dan dat hij een vroolijke, goede kerel schijnt Hierna worden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuritg verordening brand weer en verordening op de verkeerswe gen. b. Idem, houdende mededeellng dat de aanslag in den Hoofd. Omslag van mej. Wed. Simonis-v. d. Pluym blijft gehandhaafd. c. Goedkeuring van eenige ln de vorige vergadering genomen besluiten. d. Proces verbaal van kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat de Registers ordelijk en regelmatig wareo bijgehouden en het dienovereenkomend bedrag, f 736.31, in kas aanwezig was. e. Adres van mej. Kieboom-De Reijer, houdende bezwaar tegen de aanslag in het vergunningsrecht. Vroeger was zij aangeslaan voor f 37.50 en nu voor f 50, en dat terwijl de zaken minder zijn dan vroeger. Adressante zegt dat er grootere zaken zijn dan de hare die niet zoo hoog zijn aangeslaan terwijl daar dan nog verdiensten zijn van de man en zij alleen van haar café moet leven. Wordt besloten dit adres in handen van B. en W. te stellen. f. Adres van A. Poppelier, houdende verzoek om hem vergunning te verleenen om in de haven te Veer te mogen vis schen met het net. Wordt besloten dit adres in handen te stellen van B. en W. 2. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1911. Wordt voor de leden op de secretarie ter inzage nedergelegd. 3. Ontwerp adres om ontheffing tot het geven van onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek aan de school te Raamsdonksveer. In het ontwerp adres wordt er op gewezen, dat er geen lokaal beschikbaar is en ook geen geschikt terrein. Timmermans. Hoe is het in het Dorp gesteld. Voorzitter. Daar wordt alleen onder richt gegeven in de orde-oefeningen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. te zijn, altijd op zyne eigene rnwe manier. James Harwood bracht hem eens mede naar het kasteel om eene party whist te spelen en het avondmaal mede te gebruiken hy scheen zich bepaald aan eenigen van ons te hechten en vroeg ons, nu en dao, bij hem een glas grog te komen drinkendat deden wij en dit is alles; en ik ben nibt van plan nog langer ondervraagd te wordeD. Zeg eenp, Brook, riep zijn vriend de bottelier, wat is er toch met u gebeurd Is dat nu een antwoord voor iemand als gij zijt, vooral tegen een ouden vriend zooals ik i De heer Brook sloeg geen acht op dit ver- wythij rookte stil voort. Harris, wendde de bottelier zich thans tot den kastelein van «De Hen en de Kuikens", toen deze in de kamer kwaiu om zyne gasten te bedienen weet gij ook of de nieuwe kastelein al is teruggekomen V Neen, zeker niet, antwoordde de heer Harris, en het volk klaagt geweldig dat men bedieud wordt door die vuile meid, die op de herberg moet passes, \elen zyner klsDten zijn naar mij toe gekomen. Weet iemand waar hy is heengegaan? Dat durf ik niet beslissen, antwoordde Harrismaar ik voor mij weet bet niet Som migen zeggen dat hij voor zyn pleizier naar Londen is gegaan doch als dat zoo is, dan is bij eeD zeer slecht man van zakenals hij terugkomt, zijn al de klanten gevlogeD. Zondt ge niet denken dat bij met de Noorderzon vertrokken is? Het is licht mogelyk dat hy diep id schulden zat od zyne scbnldeischers ont— loop6D is. Maar in het dorp zegt men dat hy geen vijf pond schuldig is, antwoordde de kastelein, die eene bijzonderheid in dorpspraatjes was het is e -ne geheimtionige zaak dat die kerel, zonder bekende reden, in eens verdwijnt, jnist wanneer het kind van het kasteel is gestolen. Gelooft gij, dat hy iets met die zaak beeft nit te staan, Harris? vroeg de bottelier. Andreas Larkspur zag op dezen oogenblik Matthens Brook aan, en bemerkte dat bet gelaat van den braven koetsier aschgranw werd, als onder den invloed van doodsangst. De bottelier herhaalde zyne vraag aan den heer Harris, die ernstig het hoofd schudde. Ik deük niets, ikgeluof Diets, antwoordde hij gebeimziunig. Ik ben niet geroepen om mijn oordeel over deze zaak ait te Bpreken men zou kunnen zeggen dat ik jaloersch op den kaBtelein was en hem den voet wilde lichten. Ik «egt niets anders dan dat het eene zonderlinge geschiedenis is, dat de man uit het dorp verdwijnt, juist op het oogenblik dat de jongejuffrouw Eversleigh vermist wordt. Gij kout die twee zaken in verband brengén of van elkaar afscheiden, net zooals ge verkiest, voegde de beer Harris er plechtig bij en gij kunt er u ook geheel bniten houden, 't is mij alles hetzelfde. Dat moet elk voor zich weten. Ik zal u eens wat zeggen, merkte de bottelier op. Ik heb een gesprek gehad met moeder Smithson, nadat het kmd verdweeD, en uit hetgeen ik toen vernam, staat het bij mij vast dat de zaak niet geschied is door iemand buiten het kaBteel. Dat kon niet. IemBnd binnen de muren bad er de hand in. Daar zou ik een jaar huur aan verwedden en, Matthens, ge moet bet Diët kwalijk nemen dat ik schijnbaar iets ten laste van uwe kameraden zeg, maar ik kan Diet anders spreken. Ik neem het niet kwalijk eD ik stem het niet toe, antwoordde Matthens al wat ik kan zeggen is, dat ik niet van dat ondervragen houd. Vandaag is er een soort van rechtsge leerde met mijne lady meegekomen, zooals ik boor, maar ik heb hem nog niet gezien en die zal de beele zaak wel aan bet licht breDgen, denk ik. Het onderwerp mishaagde deu heer Brook blijkbaar om de eene of andere reden, en daar de onde Matthens algemeen bemind was, werd er niet meer over gesproken. Den volgenden morgen besteedde de hoer Larkspur aan een zorgvuldig onderzoek van alle mogelyk ingaDgeD van het kasteel. loen hy zag hoe de kleine glazen denr toegang verleende van den vierhoek tot de slaapkamer van den livreikneoht Steven PlumptoD, liet hij een zacht geünit hooren en glimlachte in zichzelven, bIb een maD, die de oplossing beeft gevonden van iets waarnaar hy lang gezocht heeft. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1