Paardenstamboek. BEKWAME SCHQENSTIKSTERS. Ant, Veistef-Duquesnoy, Waalwijk I KIIUWS ÏÏIT HEUSBEH Telegrammen. Advertentiën J. FRIEDMAN, SIGAREN. BIEREH I! Sport. Ingezonden Stukken. B andelsberichten Vraagt spoedig Hoog loon. Prima Stout, Limonade Ant. F er ster- Duquesnny. I I HI Hot kohier van den Hoofd-Omslag werd vastgesteld op een bedrag van f 1699.21. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De Zangver- eeniging uHallelujah* zal van af heden tot de Pinksterdagen, behalve haar gewone re petitie van 's Maandags avonds, des Woens dags repeteeren in de zaal ^Musis Sacrnm* te Waalwijk. Vergaderiug van Stemgerechtigde in gelanden van het waterschapvde Binnen- polder van Vrijhoeven-Cappel op Woensdag, 15 Mei a.s. des namiddags te 6 uur, in de looaliteit van A. M. Staar, alhier. TE BEHANDELEN 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling rekening 1910/1911. 3. Vaststelling begrooting 1912/1918. 4. Benoeming van een Voorzitter van het dagelijksch Bestuur in de plaats van G. M. Verhoeven, die alszoodanig op 1 Juli 1912 aan de benrt van aftre ding is. 5. Voorstel om het bestnur te machtigen tot onderliandsche aanbesteding of uit voering in eigen beheer. Burgemeester en Wethouders van Vrij hoeven-Cappel maken bekend, dat gedurende drie maanden, op de secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kojten verkrijgbaar gesteld, de op 27 April j.l. afgekondigde algemeene plaatselijke politieverordening dezer gemeeut«>, WASPIK. De heer N. Kuijten alhier, leerling van de Bisschoppelijke kweekschool te 'b Bosch slaagde voor het examen onder wijzer L. O. Den geslaagde en zijne familie onze feli citaties. Gisteren bezocht de heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord-brabant onze gemeente. Zoowel de secretarie als de administratie van den gemeenteontvanger werd in uitstekende orde bevonden. Van de gelegenheid om bij Z.Ex. op audiëntie te gaan werd door enkele personen gebruik gemaakt. De verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana werd hier gevierd door het uitsteken der vlaggen van de openbare en sommige particuliere gebouwen, terwijl zeer velen zich met Oranje getooid hadden. De school kinderen kregen een halven dag vacaatie, aarvoor zij Juliana oprecht dankbaar waren. Met groot leedwezen en innige deelneming verneemt geheel Waspik, dat de toesrand van een der meest ge achte ingezetenen, de Weled. heer W. de Roon Senr. zeer ernstig is. Heden is Z.Ed, van Utrecht naar Berlijn ver voerd, tot het ondergaan eener zeer ge vaarlijke operatie. Wij zijn zeer zeker aller tolk als wij de beste wenschen voor een gunstigen afloop en een spoedig herstel uitspreken. RAAMSDONK. Gisteren werd te Raarn- sdonksveer het 50-jarig bestaan der N.H School herdacht. De Fratersschool alhier is gisteren feestelijk geopend. Men schrijft hierover verder Heden werd hier ter plaatse opgerichte R. K. Jongensschool ingezegend KuuDen reeds vele dorpen roemen op een bijzondere Jongensschool, weinige zijn er, die zich verheugen mogen over het bezit van een fraterschool, als er in onze gemeentn eene verrezen is. Dit stak werk kwam tot stand door milde giften en gaven der parochianen onzen Deken aangeboden bij gelegenheid van ziju 40-jarig priesterschap. Hedenmorgen nu trok reeds vroeg de schooljeugd in feestelijken optocht, vergezeld door de Eerw. Geestelijkheid der gemeente, de Eerw. Fraters, heeren van het Kerkbe stuur, den heer Burgemeester en anderen, naar de school waar de p'echtige inzegening plaats had. Hierna ging men naar de kerk, waar een plechtige H. Mis werd opgedragen om Gods zegen over de gevers, de eerw. fraters en de schoolgaande jeugd. Het H. Misoffer werd opgedragen door den Hoogeerw. heer Deken J. v. Brussel, geas sisteerd door vijf Eerw. heeren, geboortig van Raamsdonkveer, en wel als presbyter- assiteus door den Weleerw. Zeergel. heer W. Klijn, professor aan het Klein Seminarie nis diaken door den Weleerw. Zeergel. heer A. Smijers, professor aan het Klein Semi narie, als subdiaken door den Eerw. heer P. Smijers, en als acolythen jloor de Eerw. heertD Klijn en J, Zijlmans, terwijl onze kapelaan, de Weleerw. heer L. v. Boxmeer, als ceremoniarins fungeerde en onder leiding van den anderen kapelaan, den Weleerw. heer G. v. d. Hont. op het koor een schoone Gregoriaansche Mis werd uitgevierd. Moge de school de rijkste vruchten op leveren voor onze gemeente I Het bekende bioscopeschip ,/Alhambra Flottante komt Woensdag en Donderdag avond te R'veer in de haven een voorstelling geven. Een bezoek kan terecht worden aan bevolen. HERPT. 5 Mei a.s. is het 25 jaar ge leden dat de heer A. J. van Grevenbroek werd benoemd tot wethouder dezer gemeente. Den jubilaTis onze gelnkwenicheD. RAAMSDONKSVEER. De WelEerw. Heer Zwier?, predikant bij de Gereformeerde kerk alhier, is beroepen te Asperen. Zondag was een zekere K. B. uit Oosterhout aan den zwier geweest. Toen bij zicb naar huis wilde begeven, raakte hij aan de Laan in een sloot. Hij zon zeker verdronken zijn, als niet een voorbijganger hem opgemerkt had. Deze wist hem neg met veel moeite op het droge te brengen. GEERTRUI DEN BERG. Zaterdagnacht 2 uur brak er door onbekende oorzaak brand oft in een pereeel in de Koestraat, bewoond door den beer Sperwer en Mej. de Wed. Kalcker. In het begin liet het vuur zich ernsiig aanzien. Spoedig was echter de gemeente-brandspait ter plaatse aanwezig, zuudat het bij d't enkele pand bleef. Bijna niets kon worden geredassurantie dekt de schade. De landbouwer L. alhier zette Vrijdag avond zijn paard op stal. Toen hij den vol genden morgen opstond, voüd hij het dood op den grond liggen. Een leelijk schade- postje voor den eigenaar. GEN DE REN. Aardige attentie. In de afgeloopen week slaagden nit onze gemeente voor het onderwijzersexamen te Breda een drietal jongelui, nl. E. Colet, Johs. v. d Henvel en C. Kleijn en nu meende het Gendorsche Fanfarecorps zich Diet onbetuigd ie mogen laten. Om die reden maakte het Zaterdagavond een omgang door de gemeente en bracht elk der drie geslaagden eene sere nade, welke attentie hoogelijk werd op prijs gesteld, zoowel door de gennldigden als door de overige gemeentenaren. Kaatsheuvel, 1 Mei 1912. Vechtpartij In de Molensteeg was het verleden Zoudag avond weer rumoerig. De alom bekende v. R. zocht rnzie bij J. M. aldaar, alwaar bij buitengesmeten werd. De ontboden Mare chaussees verschenen ter plaatse en maaude hem aan om kalm huiswaarts te gaan. Toen de woesteling dit weigerde werd hij hiertoe op minder zachte manier gedwongeD. En dit blijkt gewoonlijk bij zulke dronken sujetten, de besteden meest afdoende manier, om ze tot bedaren te brengen onzen [wskkereffpofi- tiem&uneu mag hiervoor een woord van lof niet onthouden worden. Verder werd ook nog proces-verbaal gemaakt. Nog lang daarna bleven de Marechaussee in den omtrex en bleef alles rustig. Processie Brielle. De processie vaD Kaatsheavel en omstre ken naar Brielle, welke zooals reeds bekend is, op Maandag 3 Juni zal vertrekken,"[wordt op bare reis vergezeld door muzikanten van de Koninklijke Harmonie #Euphoniaö van Kaatsheuvel tot begeleiding der geestelijke liederen. Moge een mooi zacht weer, deze schoone bedevaart naar de graven der H. Martelaren gunstig zijn. Flinke maatregel. Door liet Bestuur van onzen R. K. Volks bond is thans een maatregel genomen, die en einde zal maken, aan den bestaanden ellendigen toestand in den bond, wat betreft de contributiebetaling Het eene lid betaalt nog contributien, een ander in het geheel Diet meer. De een is 3, 5, 7 maanden achter stallig enz. Natuurlijk kan het bestuur ook hare verschillende verplichtingen en bijdra gen niet voldoen. Thans is den leden per circulaire bekend gemaakt, dat, al wie zijn achterstallige contr butie in de maai.d Mei niet bijbetaalt, als lid van den Volksbond wordt geschrapt en alzoo alle verdere aan spraken verliest. Onderlinge Paar denver zeker ingmaat- schapgij voor Kaatsheuvel en Omstreken- Donderdag 25 April had in het Hotel v. d. Assem alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van bovenvermelde maat schappij gevestigd te Kaatsheavel, Na opening door den Voorzitter den Heer Inn. Lombarts werd het woord gegeven aan den Secretaris den Heer F. Dalleu-Swage- makers. Aao het vijfde jaarverslag door hem nit gebracht ontloenen wij het volgende Tot heden werd door het fonds uitgekeerd in 15 ongevallen f 1831.60. in 9 gevallen voor vergoeding van vee- artsenijkosten te zamen f 41.75. In het afgelnopen jaar waren bij het fonds- verzekerd 145 paarden voor ten gezamen lijk bedrag van f 29150 tegen een totale verzekering van f 26580 in het vooraf- gaaude jaar. Van af de oprichting van het fonds waren daarbij verzekerd in het geheel 643 paarden, die te zamen op een verzekeringsbedrag geschat werden van t 115870. Nadat verder rekening en verantwoording dooi de Vergadering waren goedkeurd, werd een woord van dank gebracht aan den Src'p- taris-penningmeester voor de verschillende werkzaamheden door h"m in het belang van het fonds verricht. Bij de daarop volgende verkiezing wegens periodiek aftreden van de bestuursleden, De Heeren F. Dalleu-Swage- makers en C. Vugts werden beiden met alge meene stemmen herkozen. De afdeeling Loonopzand en St. Joachim»- moer, die een onderafdeeÜBg vormt van onze maatschappij vergaderde 11. Zoudag in hei Café J. Wijtvliet te Loonopzand. MededeeliDg werd aan de Vergadering gedaan van hetgeen te Kaatsheuvel behan deld was en tevens de rekeniüg gecontro leerd, die als teeken van goedkeuring dooi drie leden onderteekend werd. HEUSDEN, 1 Mei 1912. Examen-onderwijzer. De Heer C. Kleijn leerling der R. Norm. school slaagde te Breda na een schitterend examen voor de acte vao onderwijzer, dat die inrichting tot heden met recht reden tot tevredenheid kan hebben. Mogen de nog volgende examens met denzeifdtn uitslag bekroond worden. Examen candidaat gemeentesecretaris De Heer O. van Ommeren, ambtenaar ter secretarie, legde deze week met gunstig ge volg het eerste gedeelte van bovengenoemd examen at. Verjaring Prinses Juliana. Gisterenavond maakten onze beide muziek gezelschappen ter eere van den Prinsesse-dag een muzikale wandeling door de stad, waarbij zij der traditie getrouw bun opwachting maakten bij het E.Achtb. Hoofd der ge meente. Ook gaf een groot gedeelte der bnrgery uiting aan haar liefde voor het Oranje-huis door het uitsteken der nationale driekleur. Vèdrines. De vlieger Vèdrines, die Zondag om 5 uur te Douai opgestegen was, is Zon dag bij Epinay (Seine) gevallen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. De directeur van het ziekenhuis La- rlboistère heeft bevonden dat er behalve verschillende kneuzingen een breuk is aan den onderkant van den schedel Vèdrines is getrepaneerd. Na de ope ratie is het volgende bulletin uitgegeven de schedelhuid is gewond er zijn ver schijnselen van een hersenschudding, ledematen heeft hij niet gebroken De Parijsche correspondent van de N. R. Crt. seint nog. Het verschrikkelijke nieuws van den val van den bekenden vlieger Vèdrines bij Saint Dennis heeft groote opwinding in Parijs tengevolge gehad. De dagbladen geven extra edities uit. De man, die men algemeen voor een der beste vliegers hield en die dezer dagen nog zoo optimistisch gesproken heeft over de veiligheid van het vliegen bij groote snelh-id, is nu toch zelf het slachtoffer geworden van de sport, die hij beoefent. De oorzaak van het ongeluk schijnt niet direct te wijten aan de gevolgen van de onvolmaaktheid van de vliegtech niek. Toen de motor haperde zocht Vèdrines landingsterrein, vond dat op de spoorbaan en het toeval wilde, dat er ju'st op dat moment een trein aankwam Ware dat niet gebeurd, hij zou mogelijk met materieele schade, veilig terecht zijn gekomen. Nederland— Belgié. 28 Extra- of goedkoope treinen voer den Zondag drommen menschen naar Dordt, waar omtrent 10.000 menschen den wedstrijd hebben bijgewoond. Een paar seconden na den aftrap door Francken had Nederland dooreen mooi schot van Van Berckel en uitloopen van den keeper reeds het eerste doelpuntte pakken. Een weinig later wist Francken na een kleinen ren, door een ver, doch zeer hard schot voor de tweede maal binnen anderhalve minuut te scoren. Er heerschte natuurlijk groot enthousiasme. Onze voorwaarts waren zeer actief en overrompelden absoluut de Belgische ver dediging, zoodat Leroy voortdurend in actie is. Negen minuten na aftrap kreeg Göbel den eersten bal te verwerken, nadat de Belgische linksbuiten Van Cant onzacht met Feith in botsing kwam, zoodat hij wegens een kwetsuur het veld moest verlaten. Toen kort daarna Thomée kei hard schoot en Francken toesnelde, liet Leroy zich zeer gevaarlijk vallen, zoodat Francken's voet tegen zijn hoofd kwam en hij bewegenloos bleef liggen. Onder steund door graaf d'Oultremont verliet hij het veld, nadat de scheidsrechter geconstateerd had, dat Francken geen blaam trof. De Korver stond het invallen van Camille Van Hoorden toe. Intusschen werd de wedstrijdvoortgezetmet9Belgen, van wie Brébart in het doel. Reeds 2 minuten na de hervatting scoorde Franc ken na een mooien voorzet van Breda Kolff (30). Er werd niet erg gejuicht en ook het spel der onzen werd na de voorgevallen incidenten slapper, zoodat Musch spoedig kaos zag op zijn eentje te scoren (31). Even later kwam Van Hoorden in het veld en ging Brébart in het doel vervangen. De Belgen ontwikkelden nu een zeer snel cn uiterst vurig spel. Heijniog en Feith hadden hun handen vol, temeer waar de middenlinie weinig steunde. Bouwmeester faalde keer op keer, ook Fortgens liet zich oog al eens verschal ken. Nadat Camille twee prachtschoten van Francken en de Serrière had gestopt, moest Göbel een schot van Brébart hou den. Hij liet den bal echter vallen en Nizot keide hem in het net (32). Aldus kwam rust. Na rust waren de onzen eerst de sterkste, doch daarna wogen belde partijen tegen elkaar op. Nizot maakte het eerst een goal (3—3). Daarna verscheen Leroy, door applaus begroet, weer in het strijdperk, wat tevens een vuriger optreden der onzen veroor zaakte. Vooral De Korver schitterde en stelde Francken in staat, na drie tegen standers gepasseerd te hebben, den bal in het net te deponeeren (4—3). Andrieu protesteerde bij den scheids rechter, dat de bal met de hand was aangeraakt, Francken gaf het loyaal toe, doch de scheidsrechter besliste, dat het niet met opzet was geschied. Kort daarna werd aan Belgié ongemo tiveerd een strafschop toegekend. Hubiü plaatste zich achter den bal, doch Göbel redde zóó schitterend, dat hem een ge weldige ovatie werd gebracht. Even later werd Leroy weer onwel en werd hij'op nieuw door Van Hoorden vervangen, zoodat de Belgen met 9 man verder speelden en kranig stand hielden. Na nog eenige schoten aan weerszijden kwam einde met een, gezien de bijna voort durende onvolledigheid der tegenstanders, weinig voldoening schenkende 43 over winning voor Nederland. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U verzoeken onderstaande in Uw blad te willen opnemen. Als bietentelend landbouwer heb ik mij in den laatsten tijd al dikwijls afge vraagd>Zal het jaar 1912 nu ook weer voor ons landbouwer* voorbijgaan, zon der dat er zekerheid bestaat voor het tot stand komen eener Coöperatieve Suikerfabriek? Uit alles blijkt, dat de landbouwers overtuigd zijn van de enorme voordeelen, die eene Coöperatie op dit gebied voor hen moet opleveren. Waarom treden zij dan zoo schoor voetend toe en waarom is de deelna me dan nog steeds zoo verre van vol doende Niet omdat zij voor zich geene groote voordeelen verwachten, maar omdat zij meenen, dat onder de gege ven toetredingsvoorwaarden andere deel nemers nog meer dan zij zullen profi teered Onbekend als zij zijn met de bijzonderheden van het bedrijf, maken zij er zich geene goede voorstelling van. Anderen, die reeds zijn toegetreden in het vooruitzicht op plaatsing der fabriek in hunne nabijheid beschouwen tenge volge dierzelfde onwetendheid het behoud van dit voorrecht als een recht en eene noodzakelijkheid. Zij meenen, dat alleen dan hun voordeel bij de deelname ver zekerd is. Wij kunnen niet anders dan het voorloopig Comité prijzen voor de velen moeiten, die het zich getroost om het gewenschte, resultaat te verkrijgen. Het heeft door het beleggen van ver gaderingen in verschillende plaatsen met succes gewerkt, voor het door hen be oogde doel. Maar wat op die vergade ringen ontbroken heeft, is een duidelijke gemotiveerde uiteenzetting, op welke wijze de belangen der verschillende deelnemers zooveel mogelijk gelijk zul len kunnen worden. Dit kon op die ver gadering niet zoo gemakkelijk voor een ieder geschieden, omdat hierbij cijfers te pas moeten komen, die, op verschil lende wijze gegroepeerd, in het licht moeten stellen, hoe de zaak kan worden aangepakt. Hiervoor is m.i. noodzakelijk eene schriftelijke behandeling, die bo vendien nog het voordeel heeft, dat zij aan personen, die helder van geest zijn, doch niet goed kunnen of durven spre ken op de vergaderingen, gelegenheid biedt hunne zienswijze te doen kennen. Men hoort nu slechts mompelen over de verschillende mogelijkheden en is onbe vredigd in zijn onzekerheid. Men zou het gaarne zien, als het Comité een zaakkundig persoon de opdracht gaf, een studie er van te maken, waar de fabriek het best gevestigd zou kunnen worden, en met cijfers aan te toonen, wat voor de belanghebbende de resul taten zouden zijn, Men zou vrij zijn hier op kritiek te oefenen en door de wrij ving van gedachten zou men geraken tot de beste en billijkste regeling. Om trent de plaats van vestiging der fabriek zal Ik mijne meening geven, die ik gaarne aan kritiek onderwerp. Ik ben er van verzekerd, dat het ver slag van den door het comité te be noemen deskundige zal bewijzen, dat de meest geschikte plaats voor het meerendeels der deelnemers het voor- deeligst voor allen zonder uitzondering zal blijken te zijn. Daarom moet deze keuze voor alles gesteld worden. Wanneer ik dan de verschillende plaatsen, die voor de vestiging genoemd worden, de revue laat passeeren, dan komt het mij voor dat Geertruidenberg wel het meeste aanbeveling verdient. Omdat het gelegen is aan diep, groot vaarwater, zonder kosten, zonder sluizen, op een plaats, waar verschillende water wegen samen komen zal de aanvoer der bieten niet alleen, maar ook de afvoer van suiker en de belangrijke verscheping der bijoroducten, zoo voordeelig moge lijk kunnen plaats hebben. Omdat het gelegen is aan eene niet te drukke spoorlijn zal de aan- en af voer per spoor het regelmatigs! en zonder verhindering kunnen plaats heb ben tevens zal aansluiting aan een uitgebreid tramwegnet als middel van vervoer groote diensten kunnen bewijzen Omdat er overvloed, arbeiders en schippers is. In de omgeving zal het aanwerven van werkkrachten en schippers zoo voordeelig en gemakkelijk kunnen plaats hebben. Aanvoer van bieten uit streken, waar vele suikerfabrieken zijn en waarheen nu de scheepsvracht hoog is, zal voor deelig kunnen plaats hebben, omdat schippers die aan eerstgenoemde fabrie ken hebben gelost, gaarne onmiddellijk, vracht zullen innemen tegen lagen vrachtprijs. Wanneer mijn bovenstaand stuk ge dachten, uiting Van gelijkgezinden of andersgezinden mag tengevolge hebben, dan verwacht ik, dat de deelname aan de coöperatie hierdoor bevorderd zal worden en, heb ik mijn doel bereikt. Een belanghebbende. SMYRNA, 30 April. Gisterenavond om 5 u. 20 heeft liet fort 7 kanonscho ten afgegeven op het Amerikaansche stoomschip Texas, een vaartuig van 550 ton, dat de vaargeul door wilde gaan zonder een loods te nemen. Na het ze vende schot liep het schip op een mijn, die ontplofte. Er zijn 165 dooden56 gewonden zijn naar de hospitalen ver voerd. KONSTANTINOPEL, 30 April. Het Weensche telegraaf- en Correspondentie bureau meldt, dat de Texas op weg naar Saloniki was en tot een Grieksch-Ame- rikaansche scheepvaartmaatschappij be hoorde. Het schip is onmiddellijk gezon ken. Van de 152 passagiers zijn er 92 gered, waaronder een aantal gewonden. KONSTANTINOPEL, 29 April. De Porte heeft vanmorgen den Russischen gezant geantwoord op de nota waarin Rusland tegen het sluiten van de zee engte protesteert Men gelooft, dat zij in hoofdzaak verklaart dat de gesloten ver dragen haar het recht geven de Daroa- dellen in geval van nood, bij dreigend gevaar te sluiten. Zij erkent, dat de slui ting aanmerkelijke schade aan de inter nationale scheepvaart berokkent, en zij zal, verlangend de schade voor den han del te vermijden, de Darnadellen terstond ïeropenen, zoodra zij er van overtuigd is, dat de oorzaken, die haar hebben genoodzaakt ze te sluiten, niet meer be staan. BESOIJEN, 30 April. De prijs der boter was hedeu op de markt Aauvoer 337 Kilo's. Hoogste prijs 1 1,28. Laagste prijs t 1,12. Eieren 37i cent per stuk. Het bestuur der aid. Noord-Brabaut van de Nationale Vereeniging ter bev. der Paardenfokkerij in Nederland maakt bekend, dat de inschiijvingen, alsmede overschrijving van Hengsten en Merriën in het Stamboek dei vereeniging, zullen plaats hebbin als volgt Te Oss den 9 Mei om 9 unr. Te '8 Bosch deu 9 Mei nm. 2 uur. Te Bergen op Zoom op 10 Mei voorin. 11 unr. Te Almkerk op 20 Mei voorm. 11 nar. Te Zevenbergen op 23 Mei voorm. ]1 uur. Te Eindhoven op 28 Mei voorm. 10 aur. De Afd. Secr. A. BAX Gz. Zeenb. Hoek, April 1912. 2080 AMSTERDAM, 17 Noordermarkt 2121 Bezoekj het SIGARENMAGAZIJN van tegenover 't Bondsgebouw, daar zal U keuze vinden in Enorme voorraad merkeD. Verpakkingen in heele halve en kwart fust. Diverse Tabaksoorten en Sigaretten. per heele en halve flesch. 6 en 10 cenL 1523 Minzaam aanbevelend, tegenover 't Bondsgebouw, WAALWIJK. 111 I i Hi! -pmjuj. iiKiami «u- mi hij i imhihi

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 6