Verzekerd Kapitaal op ultimo Sept. ruim twee eu half millioeii Niets is NIEUWER dan het NIEUWSTE DAMES EN HEEREN- LOUIS VAN ADELBERG Dames en Hinderhoeden. CHINAMATTEN, N,V, Crédit Mutuel Hypothécaire Caisse Mutuelle Beige J. C. BUIZER, Almkerk. en het nieuwste op het gebied mode-artikelen vindt men bij Coirespondentschap Eerste Klasse (Ier Nederlandsche Ban W. TIMMERMANS ZONEN te Waalwp Goedk.oope Winkel KAPÏTAAJj Frs, 1.250.000 ZETELBRUSSEL, RUE LEOPOLD 25 Kolossale sorteering van Fleerencostumes, Jongens en Kinderpakjes Alle goederen ook op maat Kassiers en Commissionairs in Effecten. ralanteriën, Luxe- en Huishoudelijke goederen, Speelgoederen, Lederwaren, Garen, Band, Borstelwerk enz. enz. Delftstoffen levert ons land niet op de uitvoer bestaat dus geheel uit voortbrengselen van onze nijverheid, met inbegrip van ouze land- en tuin bouw. Onder het vrijhandelstelsel, dat hier nu sedert meer dan 50 jaren heerscht, heeft onze industrie zich krachtig ont wikkeld. In de laatste 20 jaren zijn 1200 nieuwe fabrieken opgericht, afgezien van het feit dat vele van de bestaande werden uitgebreid. Het aantal stoomketels ver dubbelde, en het verwarmingsoppervlak steeg van 89.000 tot 312.000 Ms. Gas, petroleum eri electromotoren, die juist in dezen tijd zooveel toepassing vonden, blijven hierbij buiten beschouwing. En nu zouden wij den sedert 1846 gevolgden koers verlaten, en gaan doen, wat een man die de voorgestelde Tarief- wet zeker niet kwaad is gezind, het Tweede Kamerlid Middelberg, heeft ge noemd „een sprong in het duister Onze industrie heeft niet alleen geen bescherming noodig, doch door ver hooging der invoerrechten wordt zij ge schaad, haar bloei ernstig bedreigd. In betrekkelijk korten tijd hebben tak ken van nijverheid, als de aardappel, meel, stroocarton, turfstrooiscl, chocolade mar garine-industrie zich vertien- vertwintig- voudigd en meer Al deze takken van nijverheid zullen worden geschaad door nieuwe of verhoogde invoerrechten Hst scheepsbouw-bedrijf heeft een groote vlucht genomen en voorts denke men aan de snelle en belangrijke vorde ringen, die de chemische nijverheid, de lucifers, verf en vernis, papier, schoenen, stearine, olie en veekoekeu, textiel, gloei lampen, zuivel, hout-industie, de glas blazerij, de goud en zilversmederij, be nevens de tuinbouw, bollenteelt en boomkweekerij ten onzent maakten. Deze en nog zoovele andere indus- triën verheugen zich in een ongekenden bloei. Zij hebben niet alleen geen be scherming noodig doch de bescherming levert voor den uitvoer harer producten, dus voor haar bestaan, een groot ge vaar op. Als onze nijverheid werkelijk de haar aangeboden beschermingnoodig had, dan zouden de Vereenigingen, bestaande uit ouze industrieelen, daarnaar zeker reik halzend uitzien. En wat zien wij Juist het tegenovergestelde De Vereenigiugen van belaughebben- deu, zooals de Maatschappij van Nijver heid, de Nederl. Bond van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand de Hollandsche Maatschapbij van Land bouw en verreweg de meeste Kamers van Koophandel en Fabrieken in den lande, ofschoon de minister het advies dezer daartoe toch aangewezen lichamen opmerkelijker wijze niet had gevraagd hebben zich tegen de Tariefwet ver klaard. Ongetwijfeld zijn er ook enkele be drijven, die niet bloeien. In vele gevallen zal de stilstand of achteruitgang daarvan moeten worden toegeschreven hieraan, dat de beoefenaars niet meegaan met hun tijd. Tegen bescherming van deze takken van nijverheid van overheidswege heb ben wij niet het minste bezwaar, mits die bescherming doeltreffend zij, dat wil zeggen, indien zij bestaat in bevordering der vakopleiding, zoowel voor de werk lieden als voor de leiders der bedrijven Deze bescherming is de natuurlijke. Door onuatuurlijke protectie, door wering der vrije mededinging met behulp van invoerrechten, maakt men van derge lijke bedrijven broei-kastplantjes, welke steeds meer bescherming zullen vragen en op den duur toch geen levensvat baarheid zullen bezitten. Deze bedrijven zullen door bescher mende rechten in werkelijkheid niet blij vend zijn te helpen en voor de talrijke bloeiende industriën is de z.g. bescher ming, die haar wordt opgedrongen in werkelijkheid om geen andere reden dan om de schatkist door een slecht stelsel van belastingheffing aan geld te helpen een dreigend gevaar. Moet er geld zijn in dit geval tot in voering van sociale wetten dan heeft men om te zien naar betere, minder gevaarlijke, maar doeltreffende en minder onbillijke middelen dan de voorgestelde protectimistlsche wijziging der invoer rechten. Minister crisis. De heer Wentholt heeft thans zijn ontslag-aanvrage als minister van Marine aan de Koningin ingezonden. Goederenvervoer op Zondag. Met ingang van 1 Juni e.k. zullen ter bevordering van de Zondagsrust op de statations der Nederlandsche Spoorweg maatschappijen die hierbij gebruik maken van de bevoegdheid haar toegekend bij art. 81 van het reglement voor het ver voer op Zon- en algemeen erkende Christelijke feostdagen, slechts ten ver voer worden aangenomen in binnenlandsch verkeer zendingen aangeboden als »be- stelgoed snelvervotr* in verkeer met België als »grande vitessee accélérée* in verkeer met Duitschland als >beschle- nigtes Eilgut*, en wel als regel gedurende twee uren in den voormiddag. Leeningen op Hypotheek Bouwcredieten. Levensverzekering. Enkele en Gecombineerde Spaarverzekering. Directe voor Nederland en Koloniën: VENNOOTSCHAP L. VAN DORT Co., AMSTERDAM - Heerengracht 294 - Ttlefoon 10046. Bijkantoren: 's GRAVENHAGE ZWOLLE BREDA NIJMEGEN AAR DENBURG HEERLEN. L. S.l Aangespoord door het groote succes, dat onze afdeeling Hypotheek- Verzekeringin zoo'n betrekkelijk korten lijd mocht ondervinden, hebben wij besloten onze tarieven en voorwaarden, betrekking hebbende op die verzekering, op groote schaal ouder het publiek te verspreidfn. Het is noodig, dat een ieder met het bestaan van deze zoo nattige en doelmatige verzekering bekend wordt. Het behoeft geen betoogt dat een ieder zich gaarne in het bezit ziet van een eigen huisdit nu, een ieder in de gelegenheid te stellen daarvan in het bezit te komen is het doel van de N V. Crédit Mutuel Hypothécaire. De premiëu voor eene hypotheekverzekering zijn niet hooger dan die voor eene levens verzekering, ja zelfs, in de meeste gevallen veel lager, terwijl men met eerstgenoemde verzekering hetzelfde bereikt als met een levensverzekering-contract n.l, de verzorging van de nabestaanden maar bovendien wordt men, nadat een hypotheek-verzekering 3, 5 of 7 jaar van kracht geweest is, eigenaar van een naat eigen keuze te koopen of te bouwen huis, dat respectievelijk na io, 15 of 20 jaar het onbelast eigendom van den conti actant is, teiwijl in geval van vroeger overlijden van den contractant het huis geheel onbelast overgaat aan de erfgenamen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij U naar ons speciaal tarievenboekje hftwelk tevens de beknopte voorwaarden bevat, terwijl wij devgewenscht gaarne meerdere gegevens te uwer beschikking stellen. Voorts nog verwijzen wij U naar het onderstaande artikel, hetwelk voorkomt in het ,rIndustrieel Weekblad* d.d. 14 October 1911 Wie onzer prefereert niet een equipage boven een huurjijluig En evenzoo ligt er voor een ieder iets aautrekkelijks in de gedachte een eigen hnis te bezitten, dat men geheel kan laten inrichten, zooals uien dat zelf verkiestmet een voorgeveltje in antieken of modernen stijl, met twee, drie of meer verdiepingen, met veel of weinig, groote en kleine vertrekken, met gestucadoorde of geschilderde plafonds, met een schuin of plat dak alles overeenkomstig de speciale wenschen en inzichien. Eeu huurhuis daarentegen moet men nemen zooals het valt, evenals confectirgoed. Gv woonlijk is er iets in den bouw dat men anders zou wenschen. De eigenaar spreekt dan van „grillen* en weiger' de gevraagde vernndering te bewerkstelligen de bounder wil aan andermans eigeudom geen hooge kosten besteden en mi t bovendien het recht om zonder uitdrukkelijke toestemming te maken en te brekendas blijft de doorn in het oog, groeit aan tot een balk, en noopt ten slotte tot verhuizen. Voor hem, die ge noodzaakt is een huurhuis te bewoneD, staan slechts twee wegen open bf algehele be rusting, d. w. z, voor lief te nemen wat hem eene dagelijksche kwelling is, bf als Ahasverus zijn domicilie telkens te verplaatsen, omdat niet alleen in den figuurlijken, doch evenzei r in deR letterlijken zin des Moords elk huisje zijn kruisje biedt. Dal kruisje kan echter tot een minimum worden te uggebracht, wanneer het pand het persoonlijk eigendom is van den bewoner. Geldt dit reeds den particulier, in nog veel hooger mate geldt het voor den businessman en voor den „middenstander*, wiens bedrijf zoo menigmaal ten nauwste verbonden is met het pand dat hij bewoont. Wanneer het druk loopt in zijn winkel, verhoogt de eigenaar meestal den huurprijs. De bewoner protesteert, stribbelt tegen, doch het baat hem niet. En na expiratie var. zijn contract is hij verplicht meer te betalen of door gedwongen verplaatsing van zijn zaak eeu deel der clientèle in te boeten De z. g. „huisjesmelkers* zijn schrander genoeg wit al'e evenementen munt te slaan en daarmede hun buideltje te verrijken. Hier wordt van gemeentewege een gracht gedempt en de. vroeger smalle kade tot een breeder» verkeersweg herschapen. De hniseigenaren trekken er onmiddellijk partij vsd en berichten den bewoners der bovenhuizen, dat ze in het vervolg met een kwart; den winkelier, wier „star.d* buitengewoon vooruitgaat dal ze met de helft van den huarprijs worden opgeslagen. Elders hrengt de gemeente pene andere verbetering aan, en de huiseigenaren laten hunne huurders op dezelfde wijze soms erger Dog bloeden. Geef ze ongelijk Het is han goed rechtzij mogen met hunne perceelen doen wat ze willen, al lijkt het vaak hard tegenover de betrokkenen. Wanneer winkelier A. f20 per week verwoont, en zijn concurrent B wil er f30 voor geven, dan zou de eigenaar een domme gans moeten zijn om zich doof te houden. Hij decreteert, dat A. np den vervaltijd van het huurcontract f30 wil betalen, en weuscht deze daaraan niet te voldoen, dan moet hij het vela ruimen voor B. Hieruit volgt dat ieder wiens woning verband houdt met het door hem uitgeoefend bedrijf iu de allereerste plaats zal streven naar een eigen huis. Voor den kapitalist is dit reeds een van oud» bekende waarheid. Hij koopt datgene waarin hij zijn belang meeot te zien de minder met aardecbe goederen bedeelde moet echter hulpmiddeltjes aanwenden om tot een gelijk doel te geraken als hij een pand wil koopen, vraagt hij niet alleen naar den koopprijs, maar tevens hoeveel hypotheek er op gevestigd kan blijveu. Hij wikt en weegt, beraadslaagt en overlegt, doch somtijds is ook datgene wat hij in baar geld zou moeten supp'eeren, te hoog. Hij heeft veel winkelvoorraad, staat voor zware lasten, en durft aan zijn bedrijfskapitaaltje het verelschte bedrag niet te onttrekken. En toch, hoe gaarne zou hij eigenaar zijn van het pand, waarin hij zijn zaak nu al jaren gevestigd zag. Volkomen ie hij zich bewust dat hij thans op een z.g. „schopstoel* zit, dat hij eiken dag blootstaat aan een gebeurtenis, die zijn met zooveel moeite en zorg verkregen debiet in gevaar brengt. Voor zulk een „middenstander* en er zijn er zoo bij duitenden lijkt bet ons dezer dagen toegezonden prospectus der te Brossel gevestigde naamloose vennootschap „Crédit Mutuel Hypothécaire* een zeer lezenswaardig boekje. Die maat schappij voor onderling hypothecair credit opereert in nauwe samenwerking met de „Caisse Mutuelle Beige*, eene onderlinge spaar- en levensverzekeringinatelling met een maat schappelijk kapitaal vaH frs. 1.250.000, hetwelk op 1 Jan. 1912 zal worden verhoogd tot frs. 2.000.000. Eigenaardig en yoor ons land nienw is het systeem, dat zij in toe passing breDgt. De deelnemers van hare spaarkassen worden namelijk, na 8, 5 of 7 jaar lid te zijn geweest, in de gelegenheid gesteld een huis te koopen of dit geheel volgens eigen keuze te laten bonweu, terwijl het al naar gelang het overeengekomen spaartarief (A., B. of C.) respectievelijk na 10, 15 of 20 jaar hun onbelast eigendom is. Hare spaarkassen zijn op coöperatieve leest geschoeid. De deelnemers maken van hunne betreskelijk geringe stortingen niet alleen een rente, welke anders uilsluitend van groot kapitaal gemaakt kan worden, doch bovendien profiteeren ze nog van op aadere wijze verkregen voordeelen. Het betreft bier het z.g. tontinestelsel, doch met vermijding van het bezwaar, dat alleen de overlevenden van de voordeelen kannen genieten. Immers naast de spaarkas staat de z.g. contraverzekeringkas, waaruit, ingeval de deelnemer mocht over lijden, aan zijne erfgenamen het dubbele der gestorte gelden wordt uitgekeerd, terwijl zijn in de spaarkas gestort bedrag het gemeenschappelijk eigendom der overlevende deelnemers blijft. De middelen om deze nitkeering uit de contra-verzekeringkas te kunnen dekkeu, worden gevormd door de beffing eener zeer geringe contra-verzekeringpremie waarbij op merking verdieut dat gecombineerde en gemengde contracten in herverzekering worden gegeven bij de „Eerste Nederlandsche Mij, van Verzak, op het Leven en tegen Invaliditeit* te VGravenhage of bij „Der Anker* te Weenen. Wij zouden waarschijnlijk te uitvoerig worden hier alle onderdeden van het prospectus in den breede te bespreken en meeoen te kunnen volstaan met de mededeeling, dat het kapitaal der Hallandsche afdeeling hier te lande belegd wordt in eerate hypotheken of wel in pandbrieven dat de titels der desbetreffende grossen en obligaties bij de Neder landsche Bank veilig gedeponeerd zijn en gedurende het bestaan der spaarkas aldaar moeten blijvendat de maatschappij is opgericht door Belgische notarissen, waarvan er ruim honderd aandeelhouders zijn, en ten slotte dat sedert haar bestaan circa 2l/s millioen (alleen in Holland gedurende vier maanden f 200.000) verzekerd kapitaal werd afgesloten. Het bedoeld prospectus tracht eenig denkbeeld te geven van het goed door dacht systeem, dat vooral in Groot-Brittannië, het land der verzekering bij uitnemendheid, zulk eeu buitengewone belangstelling mocht vinden. Voor zoover ons bekend is, heeft het denkbeeld der eigenhuizenverzekering bij de Engelschen het eerst wortel geschoten en wist het „Crédit Mutnel Hypothécaire* het stelsel in België populair te makeD, Hare directie voor Nederland, de vennootschap L. vak DORT Co., Heerengracht 294 te Amsterdam, zal trachten het eveneens in Holland ingang te doen vinden. Zij schijnt daarmede reeds goed op weg en bezit bijkantoren te Zwolle voor de provincie Overijssel te Breda voor Noord-Brabant, te Aardeuburg voor Zeeland, te Heerlen voor Limburg, t> Nijmegen voor Gelderland en te. 's-Gravenhage. Ter behartiging van de belangen de>- Nederlandsche deelnemers treedt als commissarij op de heer Mr. P. GROOTE Jr., advocaat en procureur te Amsterdam, terwijl weldr-, meerdere bekeude personen, die als zoodanig zijn voorgedragen, door de hoofddirectie benoemd zullen worden. Zij, die op weinig bezwarende wijze in liet bezit wenschen te komen van eeu eigen huis, hebben zich derhalve slechts te wenden tot de vennootschap L. van DORT &Co. te Amsterdam of tot een barer bijkantoren om toezending te erlangen van het bedoek prospectus, waarin tevens de verschillende tsrieveu zijn opgenomen. Men kan dan 2èl eens ernstig overwegeu en nadere inlichtingen vragen omtrent die punten, welke uiet vol komen begrepen mochten worden. Om den lezer een goeden kijk op het systeem te geven, volgt hier een enkel voorbeeli dat ongetwijfeld belangstelling zal wekken. Ziehier: Iemand bewoont een huis ter waardt van ongeveer f 10.000. De jaarlijksche huur voor zulk een pand zal in de meeste gevalleD f 650 bedragen. In 20 jaar heeft men dan f 13.000 betaald, waarvoor men dus verdei niets in de plaats ontvangt. Daartegenover staat iemand, oud 30 jaar, die een contrac aanging met het >Crédit Mutuel Hypothécaire* ad f 10.000 voor een duur van 20 jaar Hiervoor betaalt hij gedurende de eerste 7 jaar, jaarlijks f324.50, dus totaal f 2.27150 terwijl hij op de gewone wijze zijn huur voldoet, dus 7 X f650 f4.550.Na het verstrijken van dat tijdsverloop kan hij het huia ter waarde van f 10.000 geheel volgeni eigen keuze laten bouwen of koopen. Zoodra het pand gereed is, betaalt hij jaarlijks f781, alzoo gedurende 13 jaren f 10.153, of totaal gedurende de 20 jaren: aan haut f4.550 en aan premiëu f 10.424.50 f 16.974.50. De uitkomst is dientengevolge, dat de laatstgenoemde persoon, die zich aansloot bij het „Crédit Mutuel Hypothécaire* slechts f 16.974.50 betaalt, waarvoor hij dan een eigen huis ter waarde van f 10.000 bezit, terwijl de eerstgenoemde f 13.000 betaalde, waarvuor hij niets in de plaats ontvangt. Een evenredig voordeel kan men bereiken iü een korteren termijn of voor mindere bedragen. Men raadplege daarvoor het prospectus, dat op aan vrage franco door de meergenoemde vennootschap L. van DORT Co. wordt toegezonden] tot ultimo September 1911. Tot zoover de Redactie van het »Indastrieel Weekblad". V ij moeten evenwel opmerken, dat bij bovengenoemd voorbeeld ook is berekend een bedrag f 4550.aan huur, die de contractant gedurende de eerste zeven jaar boven zijn premie te betalen heeft. Wel beschouwd betaalt men voor het in eigendom krijgen van een huis van f 10.000.aan Crédit Mutuel Hypothécaireslechts f12.4-24-.30 Immers voor een contract levensverzekering f 10.000 betaalt men ongeveer de zelfde premie, als voor een hypotheekverzekering, althans gedurende de eerste zeven jaar, bij de premie voor levensverzekering zal men dan toch ook geen haurprijs rekenen voor zijne .woning. Alle inlichtingen worden gaarne kosteloos verstrekt door onze plaatselijke vertegen woordigers, of aan de Bijksatoren of zullen wij U desgewenscht gaarne een onze Inspecteurs zenden. Bijkantoren te Zwolle, 's-Gravenhage, Ny mogen, Breda, Aardenburg en Heerlen VERTEGENWOORDIGER Markt WAALWIJK. 1971 Vischmarkt HEUSDEN. vindt men nergens ZOO GOED en ZOO GOEDKOOP. GEVESTIGD TEN KANTORE VAN Openen Rekening-Coarant tegen billijke conditiën. Baitenlandsche Wissels, Coupons, Vreemd bankpapier en Muntspeciën worden steec lot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waarden op 't buitenland worde) ten voordeeligste gefourneerd. Kantoor-uren op werkdagen van 9 tot 6 uur, voor het Correspondentschap d Nederlandsche Rw)k van 9 lot 1 unr. Ziet heden onze ETALAGES en vergelijk 'onze prijzen, met die onzer concurrenten Uw keus zal dan niet moeielijk zijn, wat 't goedkoopst en meest gesorteerd Adres is in te veel om op te noemen, SPECILATEIT IN afgepaste alsook STUKGOED. i stationstraat WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 10