Vierde Blad. METOTOüTSHEML DE OORLOG. Buitenland. Provinciaal Nieuws NISÏÏWS ÏÏIT HEUSBIH Duitschland. Onderwijs. NUMMER 39 ZONDAG 12 MEI 1912. 35e JAARGANG. De Italtanen op Rhodos. Andere berichten spreken van een muiterij, die onder de Italiaansche sol daten zou uitgebroken zijn. Dezen waren toch van Benghasi gekomen en allesbe halve in goede conditie. Toen zij bevel kregen tot den aanval, begonnen zij te muiten en gaven zij zich aan de Turken over, waarop de Italiaansche commandant om uitbreiding der muiterij te voorkomen, de rest der troepen weer liet inschepen en van Rhodos wegvoer. Het bericht der Italianen, dat de wali van Rhodos gevangen genomen zou zijn, wordt natuurlijk door de Turken tegen gesproken. We hebben bovenstaande lurksche overwinningsberichten alleen voor de curiositeit meegedeeld. Het eind van het liedje toch zal wel zijn, dat de Turken zich neer zullen moeten leggen bij het verlies van het eiland, gelijk vau mis schien meer andere in de toekomst. Want niet onwaarschijnlijk is het, dat de bezet ting een blijvende bedoelt te zijn. De Berliner Zeitung am Mittag komt met een, volgens het blad uit zeer goede en geloofwaardige bron, stammend bericht, dat de Italiaansche regeering tot de occupatie van Rhodos, die gevolgd zal worden door de bezetting van Chios en Mytilene en twee andere eilanden, is overgegaan in overeenstemming met Engeland, en dat Italië en Engeland van zins zijn, deze occupatie tot een blijvende te maken. Italië zou ingezien hebben, dat het niets te verwachten heeft van Duitschland en Oostenrijk en zou zich daarom aangesloten hebben bij de Anglo- Russische politiek. De reis van den Duitschen gezant in Constantlnopel naar Berlijn zou in verband staan met deze gebeurtenissen. Zeker is het, dat de Italianen reeds doen, of zij heer en meester zijn op Rhodos en in den archipel. De minister van oorlog maakt bekend, dat van 10 Mei af een geregelde stoombootdienst tusschen Brindisi en de bezette eilanden zal ingesteld worden. Een provisorisch Italiaansch havenbestuur werd benoemd en is van Napel; naar Rhodos vertrok ken. Bovendien worden voor de in bezit genomen Turksche eilanden voorloopige postzegels gedrukt. Rumoerige zitting. Gisteren middag hebben in den Pruisi- schen Landdag zeer rumoerige tooneelen plaats gehad. Zes socialisten maken deel uit van dit regeeringslichaam en ze ma ken het vaak hun medeleden zeer lastig. Dat was ook gisteren middag weer het geval. De afgevaardigde Schlfferer, een nationaal liberaal debatteerde tegen de socialisten en werd daarbij voortdurend door den sociaal-democraat Borchardt in de rede gevallen. De president Freiherr von Erffa achtte zich genoodzaakt Bor chardt herhaalde malen tot de orde te roepen en ten slotte dreigde hij zelfs hem de zaal te zullen doen uitzetten. Borchardt deelde toeu mede dat hij er niet aan dacht de zaal te verlaten en de voor zitter zag zich toen wel genoodzaakt de vergadering voor 'n half uur te schorsen. Tijdens dit half uur heerschte groote opwinding in het huis, een opwinding echter die zich niet luid kenbaar maakte. Het reglement van orde ging van hand tot hand. De voorzitter, heeft zijn plaats verlaten, om de eventueel noodige maat regelen te treffen, Borchardt was in de zaal gebleven en was in zijn bank toen de president de zitting her opende. Freiherr von Erffa verzocht hem on herroepelijk voor de laatste maal de zaal te verlaten. Borchardt week niet van zijn plaats. Op een wenk van den voorzitter haalde een bediende den politie-luitenant. Kalm- en zakelijk deed de luitenant van politie zijn plicht. Hij geeft den heer Bochardt het schrijven van den presi dent, waarin de heer Bochardt verzocht wordt, krachtens artikel zoo en zooveel van het reglement van orde, de zaal te verlaten. Borchardt ging niet en wees alleen op het wetboek van strafrecht, dat voor heth lag en waarin staat dat een ieder, die een rechtmatig gekozen afge vaardigde met geweld verdrijft uit de parlementszaal gestraft wordt met min stens jaar tuchthuis. Borchardt wilde het tot het uiterste doen komen. De lui tenant riep zijn agenten. Twee man moes ten eerst met geweld Borchardt's pat tij genoot Leinert hardhandig uit de bank slepeD, voor de twee andere agenten den tegenspartelende Borschardt bereikenkon- den. Pijnlijk deed deze gebeurtenis allen in de zaal aan. Alleen de sociaal-democraat Hoffmann maakte cynische opmerkingen. De heer Bochardt werd bij den kraag en den arm gepakt en uit de zaal gesleept. Even later zat hij weer op zijn plaats. De voorzitter doet eerst of hij niets merkt maar zijn autoriteit dwingt hem spoedig opnieuw in te gfrij penEn dus verschenen weer de luitenant en de agenten, die Bor- chart ten tweede male uit de zaal ver wijderen. Borchardt bleef In het gebouw, doch de luitenant en zijn agenten bewaakten hem trouw om te voorkomen,- dat het weerzinwekkende tooneel ten derde male herhaald zou worden. Waalwijk, 11 Mei 1912. Uitvoering. Gaarne vestigen wij nogmaals de aan dacht op de uitvoering die morgen na middag ten 6 uur in Ned Herv. Kerk alhier zal worden gegeven door Mevrouw Secrève sopraan Jan van Rijsselberg, baryton, met den heer J. H. Secrève als organist. Aan de uitnemende recensies uit andere bladeren, die we in ons vorig nummer aanhaalden, behoeven we on zerzijds niets toe te voegen. Wekunnen alleen de hoop uitdrukken, dat velen deze uitvoering zullen bijwonen, opdat hun dit werkelijk muzikaal kunstgenot niet ontga. Rijksnormaallessen. Gisteren slaagden te Breda voor de onderwijzersacte de heeren D. Vos te Sprang, M. Verhoeven te Capelle en H Van der Waals te Raamsdouk, allen kweekelingen van de Rijksnormaalschool alhier. Daar in de beide vorige weken de heeren F. Sep te Baardwijk en H. Arends te Vlijmen, eveneens kweekelin gen dezer inrichting, ook slaagden, inag deze over het behaalde succes wel te vreden ziin. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit. Een telegram van den volgenden in houd Pogingen voor elftal mislukt, wegens dienstplichten. D.V.S. bracht stoornis in liet geel-zwarten kamp. Reeds vlasten spelers en publiek op een prachtigen strijd V.W.—D.V.S., zij zich nu danig teleurgesteld zien. Alleen W.V. II speelt nu morgen een friendly game op het terrein alhier tegen het Tilburgsche Tavenu. W.V. ont moette Tavenu reeds in de competitie en werden de Tilburgers toen tweemaal geklopt In een derden wedstrijd dolven de geel-zwarten echter het onderspit, wat hun de 2e plaats in het ranglijstje kostte, welke nu door Tavenu bezet wordt. Middelerwijl is Tavenu enkele goede krachten rijker geworden en zal zij alles in het werk stellen om morgen haar superioriteit te bewijzen. Gids voor Waalwijk en Omgeving. De vereeniging „Waalwijks Belang" heeft zouden we zeggen, een goed werk verricht met het uitgeven van haar „Gids" Nauwelijks toch is deze ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen versche nen of overal, zoowel hier als elders, wordt deze met grao'e belangstelling en waardeering ontvangen. Het boekje zal zoo ruim mogelijk verspreid worden, in hotels, reisgelegenheden enz en zien wij met vertrouwen de gunstige resultaten tegemoet, die dit boekje voor onze ge meente zal bewerken. Wij gelooven dat „Waalwijks Belang" een zeer goed werk heeft gedaan in 't belang onzer gemeente, waarvan de vruchten niet zullen uit blijven. De ijverige vereeniging daarvoor een woord van lof. Van heinde en verre ontvangt de ver eeniging aanvragen om een „Gids" en't is niet onaardig, een paar persstemmen hier weer te geven waaruit blijkt hoe gunstig dit werk van W. B. wordt ont vangen De Provinciale 's Hertogenbossche Ccu rant schrijft Ter Waalwijksche Stoomdrukkerij van den heer Antoon Tielen is verschenen een »Gids voor Waalwijk en Omgeving4, uitgegeven door de vereeniging >Waal- wijks Belang4, die reeds zoo herhaaldelijk blijk gaf wezenlijk de belangen onzer gemeente voor te staan. De gids is een lijvig en mooi boekje, dat zoowel den drukker de uitvoering toch is zeer mooi en de foto afdrukken zeer scherp als de samensteller ervan alle eer aandoet. Wij vinden er in terug de ge- heele historie van Waalwijk, gevolgd door eene uitvoerige beschrijving onzer gemeente, haar nijverheid en industrie, haar wandelplaatsen enz., terwijl een plattegrond en verschillende opgaven omtrent de aangeslotenen aan de telefoon de leden van W. B., post- en telegraaf dienst, de openstelling van de verschillen de bureau's en kantoren, de jaarmarkten, boot- en voermansdiensten enz enz. het boekske completeeren. Het Huisgezin schrijft: Wij ontvingen een >Gids voor Waalwijk en omstreken4, uitgave van de vereeni ging »Waalwijks Belang4 te Waalwijk. Het is een mooi en handig boekje, dat o m. bevat de geschiedenis van Waalwijk, verbindingen, nijverheid en industrie, ontspanning, wandelingen, kerken, verschillende inrichtingen, post en telegraafdienst, spoorverbindingen enz. Het boekje is geïllustreerd met tal van fraaie kiekjes is op mooi papier gedrukt en handig van formaat. Het ligt in de bedoeling, dit werkje jaarlijks aan te vullen en periodiek te vernieuwen, zooals in het voorwoord wordt meegedeeld. De Maasbode schrijft Ter Waalwijksche stoomdrukkerij An toon Tielen, verscheen, als uitgave der vereeniging »Waalwijks belang een >Gids voor Waalwijk en omgeving4. Hel typografisch uitmuntend verzorgde en met tal van mooie foto's verluchte boekje bevat naast de geschiedenis van deze overoude Brabantsche gemeente en eeu topografie van het huidige WaaLvgk, tal van wetenswaardigheden omtrent publieke instellingen, verkeersgelegen- heden, dienstregelingen, enz. Een uitgebreide wandelkaart van Waal wijk en omgeving maakt deze Gids tot een uitgave, die zeker gaarne zal geraad pleegd worden. De Avondster schrijft Geen moeite wordt in deze gemeente gespaard om eeu der hoofdplaatsen te wo: den in de Langstraaten misschien meer dan dat. De wakkere vereeniging >Waalwijks Belang4 heeft zich dit jaar voor het eerst gewaagd aan een »Gids voor Waalwijk en omgeving4 en wij moeten zeggen ze is daar wel aardig ingeslaagd- Zeer mooie kiekjes verluchten den teksteen doelmatige wandelkaart ach terin zal niet alleen voor den vreemdeling maar ook- voor de eigen inwoners een aansporing zijn van het mooie uit Waalwijk's omgeving te genieten. Voetbal. Naar wij vernemen zullen met het Rotterdamsche kantoor-elftal „Arnoldi" van de firma A. van den Bergh-Limited die a. s. Hemelvaartsdag een match ko men spelen tegen W.V. een flink aantal Rotterdammers meekomen. Was 't eerst de bedoeling van W.V. nog dit seizoen een groote sportdag te organiseeren, door bizondere omstandig heden, zal zulks thans niet meer gaan en tot een volgend seizoen moeten wor den uitgesteld. Men denkt er over om dan van Rotterdam een pleizierreis per Thor naar hier te organiseeren. Zondag 5 Mei speelde de voet balvereniging „Constantia uit Sprang een wedstrijd tegen „Vlugheid Wint uit Waalwijk, waarmede het einde werd met 2i in het voordeel van Constantia. De toestand Wij hebben hier en daar eens geïn formeerd en kunnen tot ons genoe gen mededeelen, dat er in de schoen industrie zeer druk wordt gewerkt op den oogenblik. We vernemen verder nog dat er als 't ware een tekort komt aan stiksters voor de schoenfabrieken. Dit vindt vooral zijn oorzaak in 't feit. dat er zoo veel stikwerk voor buiten aan huis wordt gemaakt. NIEUWKUIK, 1 Mei. Heden werd alhier door den architect den heer J. van Vlijmen te Vlijmen voor rekening van het gemeentebestuur aanbesteed'tamoveeren tn weder opbouwen van een onderwlj- zerswoning. Ingeschreven werd door de heeren J. Kooien, Nieuwkuik, f5.750. J. Blankers 5-689. W. G. Schoep, Baardwijk, -0.688. J. en G. de Bont, Nieuwkuik - 5.498. A. Veldman, Drunen, - 5.395. W. v. Oijen Zn., Vlijmen, - 5.22o. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. VLIJMEN, 8 Mei. Op Zaterdag 11 Mei zal door de harmonie »Concordia4 's vonds ten half negen in de zaal van den heer H. Daelmans, een concert-varié gegeven worden, met medewerking van >Het Quartet4 en verdere dilettanten, ten voordeele van het fonds tot aankoop van muziekinstrumenten. Het veelbelo vend programma geeft ons de verzekering dat er een genoeglijke muzikale avond te wachten staat, zoodat allen, die belang in de Harmonie Concordia4 stellen en liefhebberij in de muziek hebben, uit- genoodigd worden het concert-varié bij te wonen. Wij betwijfelen dan ook niet of het concert zal met een druk bezoek vereerd worden. HERPT. Mej. B. alhier had het on geluk met haar arm door een ruit te vallen. Zij sneed zich door de glasscher ven op twee plaatsen zoodanig dat direct geneeskundige hulp moest worden inge roepen. DOEVEREN. Donderdagavond werd bij de Herv. gemeente alhier tot pre dikant beroepen de Eerw. heer Basti- aanse, cand. te Utrecht. BESOIJEN, 10 Mei. Treurig sterfge val. Een zeer ernstig geval van griep heeft zich deze week voorgedaan bij een dochtertje van v. E. een meisje van 6 jaar. Dezen morgen is het kind gestor ven na een vreeselijk lijden van 2 dageu. SPRANG. Onze dorpsgenoot de heer D. Vos, slaagde j l. Woensdag te Breda voor het onderwijzersexamen. Wij wenschen hem hiermede van harte geluk. Tot directeur der op te richten broodbakkerij is door het bestuur der coöperatie benoemd de bakker W. Werther. Het bestuur van het waterschap »De Blnnenpolder van Sprang4 maakt' bekend, dat de rekening over 1910/11 alsmede de begrooting over 1912/13 ter Secretarie ter inzage liggen. Burgemeester en Weth. maken bij aanplakbiljet bekend dat het kohier Hoofd. Omslag ter Secretarie ter inzage ligt, eu dat het Verslag van den toestand der gemeente tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. VRIJH.-CAPPEL. C. N. Kleinloog, ingeschrevene voor de Militie, lichting 1913, dezer gemeente, is door den Mi litieraad op 4 Mei j.l. van den dienst bij de militie vrijgesteld wegens broederdienst. De kostelooze koepokinenting, al hier zal plaats hebben in het schoolge bouw op Vrijdag den 17 Mel a. s des namiddags te 4 uur. CAPELLE. Woensdag 8 Mei slaagde onze dorpsgenoot de heer M. Verhoeven te Breda voor de akte van onderwijzer Den geslaagde en familie proficiat De heer A Heymans, alhier is in het bezit van een koe, die dagelijks 35 Liter melk geeft. WASPIK. Gisteren vierden de Heer en Mevr. M. C. van Son alhier hun zilveren bruiloft. Van verschillende wo ningen wapperde de driekleur. Om half tien werd in de parochiekerk eene pon tificale H. Mis van dankzegging opge dragen. Gedurende den dag ontvingen de jubilarissen een stroom van geluk- wenschen. Ook tal van bloemstukken werden aangeboden. Het personeel der sloomlooierij liet zich ook niet onbetuigd. Gezamelijk gingen ze hun patroon en zijne echtgenoote feliciteeren, terwijl de meesterknecht S. Z. onder een passende toespraak uit aller naam een mooi ca deau aanbood. Een vrije dag met een geschenk in geld bewees hoe de patroon zulks op prijs stelde. RAAMSDONK(DORP) 10 Mei. Giste ren geraakte vrouw M de Wit Balmakers onder den melkwagen vau H. Achterberg met 't noodlottig gevolg, dat zij het linkersleutelbeen en twee ribben brak. Dr. Smits verleende geneeskundige hulp. RAAMSDONKSVEER, 10 Mei. De heer G. H. Simonis, lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant, wethouder der gemeente Raamsdonk, 40 jaren lid van het R. K. Kerkbestuur is door Z. H. Paus Pius X benoemd in de orde van den H. Gregorius. Onze dorpsgenoot A. J. v. d. Waals slaagde deze week te Breda voor het examen van onderwijzer. Den geslaagde proficiat. Op de scheepstimmerwerf der firma Ruijtenberg kwam de 13 jarige N. H. met zijn arm onder de pons-machine met het gevolg, dat dit lichaamsdeel ernstig verwond werd. Dr. Lips alhier verleende eerste geneeskundige hulp. GEERTRUIDENBERG. De commissie van de Evangelisatie alh. heeft een ter rein gekocht, waarop binnenkort een nieuw Evangelisatie-gebouw zal verrijzen. Op de fabriek der firma Schipper Van Dongen alhier raakte de 18 jari ge L. P. bekneld tusschen een der ma chine;-, zoodat hij ernstige verwondingen opliep. Dr. Quirijns te R'veer verleende de eerste geneeskundige hulp. waarschijnlijk voor, dat eene coöperatie die niet alleen weekloonen moet uitbe talen maar ook kans op dividend moet bieden, op den duur den strijd om het bestaan zal kunnen voeren en aan haar verplichtingen tegenover aandeelhouders en leveranciers niet zal kunnen voldoen. De grieven der coöperatie tegen de bakkers uitgebracht hadden dan ook geen recht van bestaan. De bakkers verkochten het brood volstrekt niet te duur, ja nog voordeeliger dan verschillen de omliggende plaatsen, en dat de knechts vroeger het brood duurder dan anderen moesten betalen was een on gemotiveerd beginsel om op die gronden een moordende concurrentie tegen de bakkers te willen voeren. Dit kon en mocht niet geschieden. Noodgedrongen zou ook dan de bond den strijd tegen zulk bedrijf aanbinden. Onderwijs. Naar wij vernemen hebben zich in 't geheel voor de twee vacatures van on derwijzer aan de openb. lag. School 8 sollicitanten aangemeld. Zaterdag hoopt men nog met de voordracht klaar te komen om zoo spoedig mogelijk tot eene benoeming te kunnen overgaan. Matinee. A.s. Zondag 12 Mei zal de Koninklijke Harmonie >Euphonia4 hare reeks zomer- concerten openen, met een flink Matinée om 12 uur 's middags. Door beide af- deelingen Harmonie en Liedertafel zal eeu flink ingestudeerd nummer worden uitgevoerd, en ongetwijfeld aan de honoraire en geïntroduceerde vreemde lingen eenige aangename en gezellige uren verschaffen. Wij wenschen beide afdeelingen met bare Directeurs het beste succes. Kaatsheuvel, 10 Mei 1912. Bakkersbond. Dezer dagen hield >de Bakkersbond4 een vergadering, die vrij goed bezocht was. Na opening door den Voorzitter den Heer H. Jacobs, las de Secretaris de nutulen der vorige vergadering voor die zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. Aan de orde was verder de bespreking der coöperatieve bakkerij, die door haar bedrijf den bakkersstand eene te scherpe concurrentie aandoet, en daardoor velen het brood uit den mond stoot. Bij de duurte van tarwe en rogge van heden is het onmogelijk goedkooper of beter brood tegen de vastgestelde prijzen te leveren. De rogge kost thans f 235 per last hierbij komt nog f 9 maalloon eenlg werkmeel en gerst, zoodat het mud on geveer op f8 komt, hiervan kunnen slechts goed 52 brooden met 5°/0 korting gebakken worden, zoodat hierbij van een behoorlijke verdienste geen sprake kan zijn. 't Komt dan ook den leden zeer on- Nieuwe kerk. De werkzaamheden aan den bouw onzer nieuwe kerk. zijn in vollen gang. De muren en gevels zijn reeds zoo hoog opgetrokken, dat men van af de Groote straat over den schansmuur heen, het metselwerk kan gadeslaan. De voorgevel met zijn 3 spitsboogvormige ingaugen, belooft een fraai geheel te worden, en zal wanneer deze gekroond word door 2 slanke torens een juweeltje van ar chitectuur zijn. Zoo wij uit vertrouwbare bron nog vernamen, zal wanneer geen onvoorziene voorvallen zich voordoen, dit nieuwe Godshuis, in de maand Mei 1913 in gebruik kunneu genomen worden. Biljartconcours Wij vestigen gaarne de aandacht op het barak-concours bij den heer Jac. v. d. Assem-van Berkel, tramstation alhier, dat a.s. Maandag beëindigd wordt. Waar zulke prachtige prijzen worden uitgeloofd, zullen vooral de laatste dagen, nog wel een groot aantal lief hebbers opkomen. HEUSDEN, 10 Mei 1912. Huisvlijt. De hulsvlijttentoonstelling, georgani seerd door de Heusdensche afdeellng van de Maatschappij >Tot Nut van 't Algemeen4 zal gehouden worden Woens dag en Donderdag e. k. in de bovenzaal van Concordia. De opening zal geschie den den eersten dag des middags om twee uur. Afgaande op wat den vorigen keer geëxposeerd werd, durven we een bezoek ten zeerste aanbevelen. De kermis. Ofschoon het weder prachtig was, was de eigenlijke kermisdrukte op straat daarmee niet ten volle in overeenstem ming. Zondag ging het vrijwel en Don derdag ook nog. In de koffiehuizen, die nagenoeg alle voor dansmuziek gezorgd hadden, was er meer vertier en ging het gezelliger toe. Blijft het weder goed, dan kan het Zondag nog wel eens een drukken dag geven, te meer daar er dan nog volop te profiteeren is en het praatje, dat fiets—mallemolen etc zou den vertrekken, slechts een loos gerucht blijkt. Blijkens het onderwijsverslag over 1910-11 bestonden bij het begin van 1911 in Noord-Brabant 327 openbare en 276 bijzondere scholen, tegen in het begin van 1910 327 openbare en 269 bijzondere scholen Van de 276 bijzondere scholen maakten slechts 3 geen aanspraak op subsidie. Onder de 276 bijzondere scholen waren 4 R. K. Weeshuisscholen, 235 scholen van R. K. instellingen of vereenigingen, en 2 R. K. scholen voor rekening van het hoofd der school. In drie gemeenten in Noord-Brabant bestonden geen openbare scholente Andel, te Reusel en te Udenhout. Op de openbare scholen in Noord-Bra bant gingen 30,963, op de bijzondere 16.536 jongens; op de openbare 8629 meisjes op de bijzondere 37.655 meisjes. Huisonderwijs genoten In Noord-Bra bant 28 jongens en 23 meisjes. Het herhalingsonderwijs volgden aan de openbare scholen 2797 jongens en 258 meisjes, aan de bijzondere scholen 750 jongens en 67 meisjes, te zamen 3547 jongens en 325 meisjes. Qe Echo vin het - i-.-n-r-rrïirffwf.a-TingTin «uKL jijli ut

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 13