Nummer 40 Donderdag 16 Mei 1912 35e Jaargang 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1Hfaalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. "feuilleton. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen DE OORLOG, Buitenland, •België. 'LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN' De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de, uitsluitend betrouw= bare Zeep. Frankrijk. Duitschland. Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. De Echo van het Zuiden Waalwijkstlie en Ungstrutscle Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag vond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO.^S. Franco per post door het gekeele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advebtbntikn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grooto letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeGge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. t 1212 De bezette eilanden Zooals telegrammen gisteren hebben doen zien, hebben de Italianen er zich niet toe bepaald Rhodos en Astropalia te bezetten, maar hebben zq ook de daar tusschen liggende eilanden in de Aegeï- sche Zee in bezit genomen. Van het Noorden naar het Zuiden gaande zijn het Nisyros, Episcopi of Tilos, Scarpanto of Karpathos en Kasos. Volgens een nog niet nader bevestigd telegram van den kaimakan van Kos zou den de Italianen ook Mes of Ma, ook wel Kastellorizos genoemd, bezet hebben, 130 K.M. ten- Oosten van Rhodos. Een draadloos telegram van admiraal Viale meldt verder, dat ook de meer Noordelijk gelegen eilanden langs de kust Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." van Klein Azië, Kalymnos, Leros en Patmos, bezet zijn. Heldenfeiten kan men die bezetting kwalijk noemen. De bevolking bestaat op de eilanden, zooals reeds is meegedeeld, uit Grieken, die geen reden hebben de Turken lief te hebben, en de garnizoenen zijn er uiterst klein. Zij schijnen door de Italianen gevangengenomen te zijn, Waar schijnlijk gaan er Italiaansche troepen heen. Het heet namelijk, dat een deel van het bezettingscorps in Tripolitanië zich met bestemming naar den archipel heeft ingescheept. S|Deze bezette eilanden, zegt de T r i- b u n a, sluiten de Aegeïsche Zee vol komen af en isoleeren Turkije van de Mlddellandsche Zee. Dientengevolge zal Turkije geen enkel schip meer naar Tripolitanië kunnen zenden, daar de Italianen alle sleutels tot het Zuiden van de Aegeïsche Zee in handen hebben. De Popoio Romano zegt ook, dat de bezetting niet alleen noodig was om een basis voor de verzorging der Italiaansche vloot te hebben en vijan delijke oorlogschepen voor de voorziening met schietvoorraad van Tripolis en Cy- renaika den weg te versperren. De be zetting, meent het blad, berooft Turkije van haar moreel aanzien in de Moham- medaansche wereld en is een vredespaod, als het eenmaal zoover komt. De Dardanellen. De Turksche minister van buitenland- sche zaken verklaarde gisteren aan den Russischen gezant Von Giers, dat het opruimen der mijnen in de Dardanellen geëindigd was. De ambtelijke bekend making van de heropening zal waar schijnlijk heden of morgen plaats hebben. Is dit een gevolg van Turkije's vrees voor Rusland's maatregelen Het is niet onwaarschijnlijk. Uit Sinope is bericht ontvangen, dat een Russisch eskader 's nachts met gedoofde lichten aan de kust der Zwarte Zee kruist. De minister van buitenlandsche zaken zou daaromtrent opheldering hebben verzocht aan den Russischen gezant. Deze antwoordde, dat het slechts eenige torpedobooten waren, die oefeningen maakten. Lloyd's agent te Constantinopel seinde gisteren ook, dat de mijnen nog dien zelfden dag opgeruimd zouden zijn, naar hij geloofde. Hij voegde er aan toe,dat de Turksche regeeiing het vaarwater wilde afvisscheu met sleeplijnen, om te zien, of er geen mijnen achtergebleven waren, en voorts een proeftocht te doen maken met een waardeloos vaartuig, alvorens aan de stoomschepen, die liggen te wachten, toe te staan te passeeren. Gevecht bij Tobroek. Zondagmorgen, zoo wordt uit Tobroek geseind, werd het werk aan de oprichting van nieuwe verdedigingswerken aan de kust onder bescherming van drie batail- lons infanterie en een batterij bergge- schut voortgezet- Eenige afdeelingen van het 30ste regiment infanterie stieten bij een verkenningsmarsch bij Wadi Hada op aanzienlijke strijdkrachten, Bedoeinen, die aangevoerd werden door Turksche soldaten. De Italianen grepen den vijand aan, die onder welgemikt geweer- en geschutvuur terugweek en vervolgd werd Tengevolge van de zware verliezen, den vijand toegebracht en die op meer dan 100 dooden wordt geschat, sloeg hij op de vlucht. De verliezen der Italianen be droegen 1 officier en 2 soldaten gedood 3 soldaten gekwetst. De tijd verliep en bet vergif scheen niette werken, ten minste voor zoover Victor aan Douglas Dale kon bespeuren. Hij klaagde nooit over iets andere dan over eenige loom heid overigens scheen hem niets te deren. Dat ging zoo niet. Het spoorde Carrington aan om de zaak te bespoedigen. Het lag in zijn plan, Douglas Dale te vergiftigen, het vermoeden daarvan zoo dat vermoeden rees op Pauline latende rusten. Om zijn doel te bereiken, bad hij allerlei lasterlijke geruchten omtrent haar in omloop gebracht, zoodat wanneer Douglas Dale niet door liefde verblind ware geweeBt, hij moest opgemerkt hekken dat de mannen, die bij dagelijks ont moette, hem koeler en met meer nieuwsgierig heid behandelden, dan toen hij zoo stoutmoedig zijne verloving met mevrouw Durski had bekeDd gemaakt. Victor verspreidde het ge rucht dat DouglaB Dale een testament had gemaakt, waarbij hij zijn beschikbaar vermo gen aan Paulino liet, en dat de Oostenrijksche weduwe afkeerig van dat hnwelijk was, daar zij slechts haar eigen belang zocht. Als Dale maar eerst uit den weg was ge ruimd en zijne erfgename het geld had, dan zou zij liever Reginald hebben, was een gezegde, dat rondging bij degenen, die de dame en haren verloofde kenden en dat in dat in Carrington zijn oorsprong had. Dale stierf aan vergif en dat werd bewezen, wie zou anders verdacht worden dan de vrouw die alles door zijn dood te winnen had, die tot minnaar had den be kenden erfgemaam des overledenen, welke min naar door dat sterfgeval terstond in het be zit kwam van al de goedereD. Het plan was fyn gesponnen, er ontbrak blijkbaar geene schakel aan. Carrington moest den gang der zaak bespoedigen. Hij was terughoudend tegen over Reginald Eversleigh, die norsch en neer slachtig om zijn huis dwaalde, doch die vreesde den krachtigen geest te ondervragen, waardoor zijne zvpikke lage natnnr geheel bebeerscht werd. De verloving van Pauline en Douglas bad nagenoeg twee maanden gednnrd, toen in dien echoonen hemel zich onweerswolken ver toonden. Mevrouw Durski verontrustte zich eenigs- zins over de verandering, die zij in het uiterlijk van haren minnaar opmerkte, op zekeren dog dot hij op de villo kwam. Gedurende eenige weken had zij hem slechts by lamplicht ge zien het licht, dat schijnbaar frischheid aan een gelaat verleent. Thans zag zy hem in het volle licht von een kouden winterdag, en voor het eerst bemerkte zij hoezeer hij in den laatsten tijd veranderd waB. Wat ziet ge er slecht uit, Douglas, zeide zij ernstg. Zoo? Ja, dat zie ik vandaag voor het eerst en en ik verwonder mij dat ik het niet vroeger opmerkte. Gy zijt bleeker, magerder geworden in de laatste weken. Gy kunt u onmogelijk wel gevoelen. Zie mij zoo ontsteld niet aan, Pauline, zeide hij vleiend. Geloof mij, ik beb niets bijzonders. In de laatBte weken benikwelniet zooals anders geweest, maar dat zal wat koorts zyn geweest, alhoewel er geene reden voor angst bestaat. Och, Douglas, hoe kunt gij zoo onver schillig spreken over iets, dat voor my eene levenskwestie is? zeide Pauline. Ik smeek u, mijne, beste, dat het niet noodig is. Mij scheelt werkelijk niets. Douglas, ik smeek, ik bid u, spreek da delijk een doctor. Ik vraag het als eene gnoBt van u. Ik ben bereid, mijne lieve Pauline, om te doen wat gij verlangt. Gij belooft mij dus een doctor te spreken waarop ge vertrouwt, en dat geen nor uit te stellen Ik beloof het n van ganscher harte, ant woordde Donglas. Welk eene zaligheid, Pauline, Bij het Maandag te Brussel gehouden militaire concours hippique viel de officier George Terlinden vlak voor de koninklijke loge zóó ongelukkig met zijn paard, dat hij kort daarop overleed. Zijn echtgenoote en dochter woonden dit tragische ongeluk bij. Mevrouw Terlinden zakte bewusteloos ineen. De auto-bandieten. Het blijft een eindeloos spel van kat- en-muis, die jacht van de politie op Bonnot's gevaarlijkste mede-plichtigen Gamier en Valet. In het einde van April wist de politie waar de laatste uit hing. Hij had n.l. intrek genomen in een kamer te Parijs in de St. Omer- straat. Valet werd daar nauwlettend be spied, maar niet ingepikt, omdat de politie verwachtte, dat Gamier zijn mak ker wel eens zou komen opzoeken en hoopte de twee boeven dan tegelijk te kunnen pakken. Maar op 'n morgen hield er voor het huis, waarin Valet een kamer bewoonde, een kort oogenblik een auto stil, waardoor de huisdeur even aan de spiedende blikken van de politie agenten onttrokken werd. Van dat oogen- blik heeft Valet gebruik gemaakt om in de tuf te springen, waarvan het portier voor hem werd opengehouden. En de auto reed voor den neus van de politie weg. Sedert heeft men Valet niet meer gezien. Wat Garnier aangaat, men denkt, dat hij den wijk naar België genomen heeft, waar waarschijnlijk ook zijn minnares, juffrouw Schoofs, vertoeft, die, zooals wij meldden, sedert een paar dagen spoorloos uit Parijs verdwenen is, waar zij bij Garnier's moeder inwoonde. Storm en onweer. Zondag heeft een hevig onweer in Duitschland gewoed. Te Keulen was het den geheelen dag zeer warm. Tegen den avond stak een storm op, zonder dat in den aanvang regen viel. Tegen 9 uur viel echter een stortregen gepaard met onweer, waardoor de temperatuur aanmerkelijk daalde. De storm was zeer hevig en heeft op vele plaatsen schade aangericht. Hier en daar is hagel ge vallen. De korrels waren zoo groot als duiveneieren. De bloesems hebben daar door zeer geleden. Te Bochum is een on weer gevallen zooals men sedert menschen heugenis niet heeft bijgewoond. Ook de Zaterdag geopende tentoonstelling van kookkunst werd niet gespaard. Men hoopt binnen tweemaal 24 uur de aan gerichte schade te herstellen. Het oude kerkhof der stad is een beeld van verwoesting. Nog andere gedeelten leden zware schade. In Dortmund ging het onweer gepaard met hagelslag en hevigen storm. Door om gevallen boomen en bouwwerken werd het verkeer der electrische tram gestremd en ook de lichtgeleidingen werden buiten werking gesteld. Het plaatsje Sehlis bij Leipzig heeft wel het zwaarst te lijden gehad. Van een aantal huizen zijn de muren omge waaid, geen enkel gebouw bleef onge havend, de school is ingestort, van de kerk zijn alleen de buitenmuren blijven te weten dat mijn leven van eenig belang is voor haar» die men zoo teeder bemint. Hier bleef het bijdoch gedurende het eten, den ganschen avond, vestigde zij nu en dan de oogen op bet gelaat van haren minnaar met angstigen trenrigen blik. Toen hij vertrokken was, deeldo zij haren angst mede aan hare vertrouweling en schaduw miss Brewer. Ziet gy geene verandering by don heer Dale? vroeg zy. Eene verandering? In welk opzicht? Ziet gy geene verandering in zijn uiterlijk Kondnit gezegd, vindt gij niet dat hij er zeer slecht uitziet De anders zoo bedaarde, koele miss Brewer verschrikte en zag hare weldoenster aan met een blik waarin dnidelijk angst te lozen was. Zij had zooveel gewaagd om een huwelijk tnsschen Douglas en Paaline tot stand te brengen en wat dan, als de dood, die felle vijand, de afkondiging verbood? Ziekriep zy uit. Is de heer Dale ziok P Ja, dat geloof ik, en hij zelf erkent het, hoewel hij er licht over denkt, Bij spreekt van koorts. Ik kan u niet zeggen, hoezeer mij dat beangstigt, Misschien is het van weiüig aanbelang, antwoordde miss Brewer eenigszins weiielend. Men maakt zich zoo spoedig ongerust over kleinigheden, waarmede een doctor lacht. Ik voor my geloof dat de heer Dale de lacht moet genieten. Het leven te Londen is niet geschikt voor iemand, die zich Diet wel gevoelt. Misschien is dat de reden van zijn ver anderd uiterlyk, antwoordde PauliDe, tevreden gerust te zijn gesteld over de gezondheid van haren minnaar. Ik zal hem vragen van lucht streek te veranderen. Hij heeft mij reeds be loofd, morgen een doctor te sprekenals hij des namiddags komt, zal ik hooren wat de doctor zegt. Douglas Dale was geneigd, de teekenen van zijn minder goede gezondheid zeer licht te tellen mooiheid, voortdurend dorst, koorts achtigheid, waren wel zeer onaangenaam, maar hij schreef ze toe aan de schokken en aan doeningen, die hy in den laatsten tijd had staan, boomen van Va meter dikte zijn als lucifers afgeknapt. Te Alfeldt is een circus weggewaaid het publiek van ongeveer 2000 menschen vluchtte in paniek, waarbij er een twintig tal in het gedrang gewond werden. Keizer Wilhelm te Straatsburg. Moeten wij de Straatsburgsche corres pondenten van eenige buitenlandsche bladen gelooven, dan heeft keizer Wil helm van zijn verblijf in deze Rijksland stad gebruik gemaakt, om aan de plaat selijke regeerings-autoriteiten zijn gevoe lens omtrent de jongste ^agitatie4 in den Elzas-Lotharingschen landdag ken baar te maken. De »Matin« meldt bijvoorbeeld >De keizer was gister te gast bij den staatssecretaris Zorn v. Bulach. Aan tafel kwam het gesprek ook op de talrijke incidenten, die sedert de invoering van de grondwet in den Elzas-Lotharingschen landdag zijn voor gevallen. De keizer maakte daarbij de volgende opmerkingWanneer de strijd voortduurt, scheur ik de heele grondwet van Elzas-Lotharingen totaal in stukken. Tot nu toe kent gij mij nog maar van mijn goede zijde, maar gij zoudt mij ook van de andere zijde kunnen leeren kennen. Daar moet ver andering in komen, anders maken wij van Elzas-LolharlDgen een Pruisische provincie.4 Deze verklaring, die de »Matin4 uit de beste bron beweert vernomen te hebben, veroorzaakt overal groot opzien. Tot zoover het bericht van de Parijsche Matin4, waaraan wij niet zooveel waarde zouden hechten, wanneer niet de Ber- lijnsche sLokal Anzeiger4 tegelijkertijd nagenoeg hetzelfde bericht uit Straats burg had gepubliceerd. Volgens dit blad zou de keizer bij het diner aan den burgemeester van Straatsburg op ernstige wijze verklaard hebben: >Hoort eens; tot nu toe hebt gij ons slechts van den goeden kant leeren kennen, maar gij zoudt ons ook van de andere zijde kunnen leeren kennen. Het gaat zoo niet langer en indien hel zoo blijft, dan heffen we eenvoudig de grondwet op en maken Elzas-Lotharingen tot een provincie van Pruisen4. Keizer Wilhelm sprak deze woorden zoo luid en beslist, dat zij ook door eenige andere heeren duidelijk werden verstaan. ondervonden. Hij waa echter te eerlijk man om het woord dat hij aan Pauline gegeven had, te breken. Den volgenden ochtend vroeg ging hy naar Sa vile Raw, waar hij doctor Harley Westbrook, een geneesheer van eeDigen naam, aan wien hij al de verschijnselen zorgvuldig beschreef, die hij aan Pauline had opgenoemd. Ik beschouw mij niet als werkelijk ziek, zeide hij ten slotte, maar ik kom tot u, in g:voJge de belofte, aan een een vriend gedaan Ik ben zeer blij dat gij bij mij zijt ge komen, ODtwoorde doctor Westbrook ernstig. Zoo? Beschouwt gij die verschijnselen dan als onrustbarend Neen, voor het oogenblik niet; maar ik moet toch zeggen dat gij zeer voorzichtig hebt gedaan, geneeskundige hulp in te roepen. Het is eon interessant geval voegde de doctor er mot zelfvoldoening, bijna met vreugde bij. Daarna deed bij zyn patiënt allerlei vragen, waarvan velen aan Douglas Dale kinderachtig, zelf dwaas schenen vragen over zijndiëet, zyne gewoonte, vragen over de personen waar mede hij omging, de bedienden, die hem om gaven enz. Vooral deze laatste vragen hadden ongepast kunnen schijnen doch het verheven karakter van dr. Westbrook sloot alle vermoedens van ongepaste inmenging nit. Eet gij in nwe club of op uwe kamers mynheer Dele vroeg hii. Noch in de club, noch op mijne kamers. Ik eet dagelijks bij een vriend. Zoo 1 altijd by denzelfden vriend Altijd. En uw onbyt. Dat gebruik ik op mijne kamer, Ilier volgden verschillende vragen over den aard van zijn ontbijt. Die soort van ongesteldheden hangt zoo geheel samen met dieet, zeide de geneesheer, als om zijne vragen te rechtvaardigen. Zet uw knecht het ontbijt gereed? Ja, natnnrlijk. Is bij iemand dien gij vertrouwen kunt Ja; hij was reeds bij mijn vader in dienst. Ik kan hem heel wat gewichtiger zaken dan het klaarmaken van mijn ontbyt toevertrouwen. Zoo i taat gij mij toe eene zonderlinge vraag te doen? Zekerals dat noodig is. Ge antwoordt als een advokoat, mijnheer Dale, antwoordde doktor Westbrook glim lachend. Ik zon gaarne wet6n of die oude, eenig belang bij uwen dood had. BelaDg hij mijnen dood? Om duidelijker te Bpreken, heeft bij reden te gelooven, dat bij in uw testament staat aangenomen dat gy een testament gemaakt hebt iets wat niet onwaarschijnlijk is. Zekerik heb sedert ettelijke maanden een testament gemaakt, antwoordde Douglas nadenkend, en Jarvis, mijn onde, getrouwe, weet dat hij bezorgd is als hij inij overleeft, waar niet veel kans op ia menschelijker wijze gesproken; maar men moet zich op alles voorbereiden. Hebt gij aan uwen knecht gezegd dat gij voor hem gezorgd hebt? Ja; hy is zoo goed voor ons geweeBt dat het niet meer dan biliijk is dat ik by mijn over lijden hem wat nalaat. Zeker, zeker, zeide de geneesheer afge trokken. En nu zal ik u niet meer met vragen lastig vallen. Kom binnen ettelijke dagen nog eens terug en neem middelerwijl in wat ik u zal voorschrijven. Doctor Westbrook schreef eeD recept en de heer Dole vertrok, geheel in gedachten ver zonken over dit zonderling gesprek met den beroemden geneesheer. Douglas ging dien avond als gewoonlijk naar Fnldham en het eerste wat Pauline vroeg, was wat de dokter gezegd had. Hebt gy een doktor gesproken? vroeg zy. Ja, en gij kont gemat zijn mijn beste. Hy verzekerde my dat het van geen ernstigen aard was. Pauline was geheel gerustgesteld dien avond was zy opgeruimder en gelukkiger dan vroeger in het bijzyn van haren minnaar die baar dan ook betooverender, beminnelijker dan ooit vond. Hij wachtte eene week voor bij weder naar den doktor ging en hy zon bet nog langer hebben uitgesteld, als hij niet had gevoeld dat de koorts en de moeheid eer vermeerderde don verminderde. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1